Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2018., 19:12   #21
Mada postoji nekoliko definicija "krizara" , zajednicka odrednica im je povezanost sa katolickom crkvom.U NDH, prema ustaskim nacelima, pripadnost katolickoj crkvi je ulazila u definiciju pojma "zavicajnik". Naravno da zbog prakticnih razloga (BiH), bilo je potrebno privuci muslimane, pa su oni proglaseni "hrvatskim cvijecem", ali , to je bila politicka kozmetika.Pripadnici HOS-a poslije 1945 godine, su morali naci neki zajednicki nazivnik za definiranje "mi", i "oni", tako da sa jedne strane imamo "vjernike", a sa druge strane "komunjare" (po definiciji bezboznici).Ustase su sami sebi uvijek uzimali pravo (bez pitanja), da predstavljaju sve Hrvate, i sami sebi stavljali oreolu mucenika , i zrtve za Hrvatsku, sto je jeftina propaganda.Ustase su se borile za vlast, polozaje, i dobar zivot, ne za Hrvatsku.
Gerila, bilo kakva , ovisi o svojoj pozadini, i liniji snabdjevanja (od hrane, do municije) .Krizari su imali vanrednu podrsku kod svecenickog kora katolicke crkve, po pitanju hrane, i stampanja propagandnog materijala, ali minimalnu podrsku kod populacije
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 19:39   #22
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Dodao bih ovome osobni stav po pitanju navedenih pojmova..
Daj pokušaj, umjesto "osobnih stavova", malo više čitati znanstvenu literaturu!

Hrvatski antikomunistički gerilci 1945.-1950. su zaista sebe zvali "križar". zato se taj pojam uglavnom i koristi u literaturi.

"Partizani" jestu pravilan pojam, zato jer su, uz manje izuzetke u dijelovima Hrvatske i Crnoj Gori u prvih nekoliko mjeseci ljeti 1941. sami sebe stalno tako zvali ("narodnooslobodilački partizanski odredi"), a tako su ih zvali i njihovi neprijatelji. NOPO i kasnija NOVJ nisu bili "stranačka vojska", bez obzira na to što su komunisti imali faktičku kontrolu. Ustaška vojnica npr. to jest bila.

Quote:
Četnik je nastao od čete.
Ponavljam: daj čitaj literaturu, a ne piši iz glave kako se tebi čini!
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 16:57   #23
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Daj pokušaj, umjesto "osobnih stavova", malo više čitati znanstvenu literaturu!
Imam skepsu naspram znanstvenih radova odobrenih od autokratskih režima..
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Hrvatski antikomunistički gerilci 1945.-1950. su zaista sebe zvali "križar". zato se taj pojam uglavnom i koristi u literaturi.
Uglavnom se koristi u literaturi ?
I to je argument da se ne smije upotrijebiti drugačiji nazov, tipa HOS ?
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
"Partizani" jestu pravilan pojam, zato jer su, uz manje izuzetke u dijelovima Hrvatske i Crnoj Gori u prvih nekoliko mjeseci ljeti 1941. sami sebe stalno tako zvali ("narodnooslobodilački partizanski odredi", a tako su ih zvali i njihovi neprijatelji. NOPO i kasnija NOVJ nisu bili "stranačka vojska", bez obzira na to što su komunisti imali faktičku kontrolu. Ustaška vojnica npr. to jest bila.
NOVJ nije bila stranačka vojska..? U cijelosti svakako nije.
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ponavljam: daj čitaj literaturu, a ne piši iz glave kako se tebi čini!
Ok..Komiti pa potom četnici..Ipak, četnici su nastali od čete..Za to ipak nije potrebna znanstvena literatura..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 17:56   #24
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Imam skepsu naspram znanstvenih radova odobrenih od autokratskih režima..
Skepsa je dobra stvar. Ali ona ne znači apriorno odbijanje da se čak i pročita relevatna literatura, jer jedino u njoj možeš pronaći podatke. Puno više treba biti skeptičan prema svojoj sposobnosti da se iz glave izvlače hipoteze, a da i ne govorimo o zaključcima.

Quote:
Uglavnom se koristi u literaturi ?
I to je argument da se ne smije upotrijebiti drugačiji nazov, tipa HOS?
Da.

Quote:
NOVJ nije bila stranačka vojska..?
Nije.

Quote:
četnici su nastali od čete..Za to ipak nije potrebna znanstvena literatura..
Jeste, jer izvorno značenje nije vezano uz imenicu "četa", nego uz glagol "četovati".

Ovo pišem plavim slovima, kao moderator. Upozoravam te opet, jer sam strpljiv, da prestaneš nabacivati teze i tvrdnje napamet. Povremeno se može tolerirati, ali ne stalno. Ako tako nastaviš, slijedić će kartoni za nepoštivanje pravila podforuma i za trolanje.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 18:32   #25
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Skepsa je dobra stvar. Ali ona ne znači apriorno odbijanje da se čak i pročita relevatna literatura, jer jedino u njoj možeš pronaći podatke. Puno više treba biti skeptičan prema svojoj sposobnosti da se iz glave izvlače hipoteze, a da i ne govorimo o zaključcima.
Dozvolite da mi ne sudite g.Oštriću. Nisam se ogriješio o smrtni zakon foruma nadam se, niti sam ikoga vrijeđao da koristite takav ton prema mojoj osobi.
Ne kažem da ne čitam ili ne koristim literaturu, ali dozvolite mi da imam zaključke koji se kose s Vašim ili se ne podudaraju.
Time ne vrijeđam Vas ili Vašu moderaturu koju pozdravljam, ali naprosto nije fer da, vrlo agresivno nastupate kada osporavam znanost u područjima za koje smatram da su uvjetovani ideološkim odlukama.

Ako ne donosim svoje zaključke, koga sam vraga čitao..?!
Ako donosim za mnoge pogrešne zaključke, možda sam pogrešno shvatio?!


Ali, dozvolite mi, molim Vas da zadržim svoje pravo na pogrešku gdje ona postoji i dobru nakanu da je ispravim ako sam uvjeren kontraargumentima.

Iako sam ateist i agnostik, povući ću primjer Biblije..Nije bitno što u njoj piše, nego kako se ona tumači. Tu započinje neslaganje.
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Da.
..
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nije.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Jeste, jer izvorno značenje nije vezano uz imenicu "četa", nego uz glagol "četovati".

Ovo pišem plavim slovima, kao moderator. Upozoravam te opet, jer sam strpljiv, da prestaneš nabacivati teze i tvrdnje napamet. Povremeno se može tolerirati, ali ne stalno. Ako tako nastaviš, slijedić će kartoni za nepoštivanje pravila podforuma i za trolanje.
Dakle, slažem se..

Pogreška je gramatičke naravi..Nije četa nego četovanje stoga su nastali četnici.
Evo, ispričavam se na omaški..

I ne nabacujem se tezama ili uvrnutim kontratezama.
Ja sudjelujem na forumu kao slobodan i ravnopravan forumaš. Ukoliko mislite provoditi izrečene mjere u bliskoj budućnosti nad mojim nastupanjem unaprijed Vam kažem da ću Vaše odluke poštovati no jamčiti da ću se u svemu složiti, to ne smijem i ne mogu..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.01.2018., 20:48   #26
O moderatorskim se odlukama ne raspravlja ovdje, što je jedan od razloga za karton za kršenje pravila foruma.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 21:56   #27
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Gerila, bilo kakva , ovisi o svojoj pozadini, i liniji snabdjevanja (od hrane, do municije). Križari su imali vanrednu podrsku kod svecenickog kora katolicke crkve, po pitanju hrane, i stampanja propagandnog materijala, ali minimalnu podrsku kod populacije
Katolička crkva pomaže križare u Jugoslaviji nakon WW2? Katolički svećenici nose križarima hranu i municiju?

Da li sam ovo dobro shvatio?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 11:38   #28
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Katolička crkva pomaže križare u Jugoslaviji nakon WW2? Katolički svećenici nose križarima hranu i municiju?

Da li sam ovo dobro shvatio?
Zar te to čudi?

Gore sam prenio svoje bilješke uz knjigu Zdenka Radelića, koja ima 600 stranica. Nema sumnje da su neki svećenici i redovnici pomagali grupama križara, iako je u drugim slučajevima OZNa vjerojatno falsificirala dokaze ili preuveličavala značaj pojedinih kontakata (kao u slučaju Stepinca), iz političkih razloga, da bi što više diskreditirala RKC (a također i HSS-ovce). Tako zaključuje Radelić, koji je detaljno proučavao tematiku.

Znam da se voliš izvlačiti kako ti ništa ne čitaš jer su svi povjesničari i danas pod utjecajem komunističke historiografije, ali to je pogrešan pristup. Čak i ako lažu, to treba čitati i analizirati, da vidiš gdje eventualno lažu. Drugih izvora podataka nema, osim ako nisi sam kopao po arhivama.. Osim toga spomenuo sam i neke druge radove, članke koji su dostupni na netu, svi objavljeni u Republici Hrvatskoj. Koliko se sjećam, i tu se navode primjeri.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 13:21   #29
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Zar te to čudi?

Gore sam prenio svoje bilješke uz knjigu Zdenka Radelića, koja ima 600 stranica. Nema sumnje da su neki svećenici i redovnici pomagali grupama križara, iako je u drugim slučajevima OZNa vjerojatno falsificirala dokaze ili preuveličavala značaj pojedinih kontakata (kao u slučaju Stepinca), iz političkih razloga, da bi što više diskreditirala RKC (a također i HSS-ovce). Tako zaključuje Radelić, koji je detaljno proučavao tematiku.

Znam da se voliš izvlačiti kako ti ništa ne čitaš jer su svi povjesničari i danas pod utjecajem komunističke historiografije, ali to je pogrešan pristup. Čak i ako lažu, to treba čitati i analizirati, da vidiš gdje eventualno lažu. Drugih izvora podataka nema, osim ako nisi sam kopao po arhivama.. Osim toga spomenuo sam i neke druge radove, članke koji su dostupni na netu, svi objavljeni u Republici Hrvatskoj. Koliko se sjećam, i tu se navode primjeri.
Taj post je postavio kiseli1. Nisam znao da si ti i kiseli1 ista osoba.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 13:24   #30
Politički emigrant Nikola Štedul, u suradnji sa svojom suprugom Shirley Helen Štedul, napisao je na engleskom jeziku roman "Krizar - the Soul of Freedom", objavljen u Chicagu 1978.. Prevod na hrvatski, pod naslovom "Križar ili Duh slobode : pustolovno-patriotski roman o borbi ustaške gerile protiv Titove Jugoslavije neposredno nakon II. svjetskog rata" objavljen je 2013. (Naklada Pavičić, Zagreb)

Štedul je rođen 1937. pa ne piše iz vlastitog iskustva. Knjiga je napisana na osnovu razgovora sa sudionicima, koji su kasnije uspjeli pobjeći u inozemstvo. (Godine 1990. se vratio u Hrvatsku i politički angažirao na desnici protiv HDZ-a, ali je njegova stranka okupila samo šačicu pristaša.)

Ne znam koliko je prikaz realističan i ima li roman neku umjetniču vrijednost; duboko sam skeptičan za oboje, a prikazi koje sam vidio navode na pomisao da se radi o banalnom djelu političke propagande.

Knjiga se pojavila na hrvatskom, kako mogu procijeniti, u okviru kleronacionalističke političke ofanzive 2013. (dolazak T. Karamarka na čelno HDZ-a, kampanja protiv zdravstvenog odgoja, referendum protiv istospolnih brakova), sa zahtjevom za detuđmanizaciju kojoj se i sam Štedul pridružio: »Pomirbu, koju je prvi počeo provoditi pokret na čijem sam čelu bio, prihvatio je 90-tih i pokojni predsjednik Tuđman. No, on ju je provodio nekritički pa su mnogi abolirani ubrzo ponovo počeli raditi protiv Hrvatske. Plod njihovog rada su i događaju koje se upravo dešavaju, primjerice „Lex Perković“, dvojezične ploče, vladina kampanja protiv referenduma…« (Iz izvještaja o jednom predstavljanju knjige, 22. studenoda 2013..)

»U knjizi su s jedne strane ‘naši dečki’, a to su borci s križićem na bluzi, bivši ustaše i domobrani, koji se bore za domovinu i slobodu, a s druge pripadnici okupatorskog režima.« (Josip Pavičić, iz jednog drugog prikaza predstavljanja knjige, 28.10.2013..)

Osobito se pjenio Jure Zovko (koji inače, ništa neobično, poriče i teoriju evolucije): »Post-udbaške strukture i danas su na svim funkcijama u Hrvatskoj.« (S istog predstavljanja.) Zijev… Zovko u jednom članku na dnevno.hr proglašava križare borcima za demokraciju - uloga u kojoj je teško vidjeti ljude iz ustaškoga režima.

Štedul: »Iz mog ugla ustaše su bili dragovoljci koji su htjeli braniti domovinu koja je bila napadnuta sa svih strana: od strane četnika, talijanskih fašista, partizana i komunista. Većina nije ni znala za fašizam i nacizam, već su pošli u rat da brane domovinu.« (S istog predstavljanja.) Možda je Štedul u to povjerovao, u razgovoru sa starijim emigrantima nakon što je kao 19-godišnjak emigrirao. Teško je međutim zamislivo da netko tijekom 2SR nije znao za fašizam i nacizam.

S lijeve strane, komentarPredrag Lucić: "Čudnovate zgode ustaše Hlapića" (Novi list, 24.8.2013.)

Zovko pak, u članku na narod.hr koji sam gore spomenuo, tvrdi da »se ispušta iz vida da su partizanski zločini u vremenu završetka rata i samoga poraća nagnali brojne ugledne partizane da se pridruže križarskom pokretu u borbi za slobodu i demokraciju diljem Hrvatske i Bosne i Hercegovine.« Sumnjam u brojnosti tih "uglednih partizana" koji su navodno… no, opet otišli u partizaniju. Spominje Stjepana Sićaju Gegana, međutim, on je za rata bio na čelu Narodnooslobodilačkog odbora u Šćitu, ne dakle "u partizanima", a zatim je, 1944., »organizirao miliciju od oko 400 boraca s kojom je branio hrvatska sela u Rami«, suprotstavio se "novom turskom zulumu" u Rami. (O tome I. Lučić u članku Hrvatska protukomunistička gerila u Bosni i Hercegovini od 1945. do 1951, koji sam također gore spomenuo, a također i Radelić u knjizi.) Bio je dakle u HOS-u 1944.-1945..

Dalje Zovko tvrdi: »Hud usud je pratio križare da je u trenutku kada su počeli dobivati američku pomoć i bili prihvaćeni kao demokratska gerila došlo do čuvene Rezolucije Inforbiroa, do Titova sukoba sa Staljinom.« Međutim, do tog trenutka su Križarski gerilci (kao i četnički) već bili uglavnom razbijeni, ostalo je još par skupina.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:42.