Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2017., 11:35   #4061
Koliko otprilike traje oporavak mužjaka pasa kod kastracije? Moj malac sad ima 11 mjeseci, mislila sam ga kastrirati krajem 10. ili početkom 11. mjeseca, pa samo da znam koliko GO trebamo uzeti.

Išla bih na opciju inhalacijske anestezije + obavezno vađenje krvi prije zahvata, kolika bi mogla biti okvirna cijena? On sad varira između 6,5 i 7kg (sav je mršav, takve je građe, koliko ga god hranili i trudili se da se udeblja).
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 11:44   #4062
Quote:
Carla Marx kaže: Pogledaj post
On sad varira između 6,5 i 7kg (sav je mršav, takve je građe, koliko ga god hranili i trudili se da se udeblja).
Prijatelj je imao isti problem sa svojim šnaucerom. Što god radili, koju god suhu hranu dali, s kakvim god dodacima, bio je mršav. Prelaskom na barf, pas se konačno popunio i rado jede.

Sent from CocoNut Galaxy using Tapatalk
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 12:25   #4063
Kastracija: zbog čega da i kada ili, ako ne, zbog čega ne

Već godinama se propagira kastriranje kućnih ljubimaca prije prvog tjeranja. Većina azila čak uvjetuje udomljavanje kastriranjem, kako i uzgajivačnice koje prodaju štence/mačiće koji nisu dobili uzgojnu dozvolu. No, počinju se javljati vlasnici kućnih ljubimaca koji (više) s iskustvima i promišljanjima koja ovu praksu dovode u pitanje.

Mislim da će naša razmišljanja potaknuti i druge vlasnike da razmisle o ovom 'problemu'. Naravno, podrazumijeva se potpuna odgovornost vlasnika vezano uz poduzimanje svih mjera kako ne bi došlo do neželjenog sparivanja.


Postovi su izdvojeni s teme Štene dolazi - kratke upute za rukovanje.
__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 31.08.2017. at 17:12.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 12:12   #4064
Quote:
Carla Marx kaže: Pogledaj post
Koliko otprilike traje oporavak mužjaka pasa kod kastracije? Moj malac sad ima 11 mjeseci, mislila sam ga kastrirati krajem 10. ili početkom 11. mjeseca, pa samo da znam koliko GO trebamo uzeti.

Išla bih na opciju inhalacijske anestezije + obavezno vađenje krvi prije zahvata, kolika bi mogla biti okvirna cijena? On sad varira između 6,5 i 7kg (sav je mršav, takve je građe, koliko ga god hranili i trudili se da se udeblja).
Prvih 7-10 dana treba pripaziti na njega da ne skače i trči previše, nakon toga sve po starom.
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 22:38   #4065
Susjedin pas sad napunio 6mj ista stvar zadnjih mjesec dana kaze luda s njim konstantno kaze jase na nekog, na pse vani isto bilo musko,zensko katastrofa gađa ih oces sa leđa oces u glavu ona stvarcica mu stalno vani viri crvena ko paprika stalno ju lize struga o pod za nevjerovat.kaze da je luda s njim i za mjesec dana dogovorila kastraciju
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 22:40   #4066
Ja moram ovoga do sredine 1. mjeseca. Još sam htjela ove cimnuti dal možda mogu mjesec dana kasnije od onoga što piše u ugovoru jer sam čitala malo o njihovom razvoju i da prerana kastracija utječe na razvoj kostiju i ostaloga, al sad kako je mali počeo mislim da neću čekat ni 1. mjesec.

U biti koliko sam skontala manje pasmine su oko 8. mjeseca spolno zreli i može ih se capnuti, veće su oko 10. mjeseca.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 22:49   #4067
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ja moram ovoga do sredine 1. mjeseca. Još sam htjela ove cimnuti dal možda mogu mjesec dana kasnije od onoga što piše u ugovoru jer sam čitala malo o njihovom razvoju i da prerana kastracija utječe na razvoj kostiju i ostaloga, al sad kako je mali počeo mislim da neću čekat ni 1. mjesec.

U biti koliko sam skontala manje pasmine su oko 8. mjeseca spolno zreli i može ih se capnuti, veće su oko 10. mjeseca.
ne znam kako je kod muskica to sa kastracijom ali ona pitala 2 vet oba joj rekli da moze slobodno dapace sto ranije to bolje,on ce tada imat oko 7 mj i par dana
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 22:53   #4068
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
ne znam kako je kod muskica to sa kastracijom ali ona pitala 2 vet oba joj rekli da moze slobodno dapace sto ranije to bolje,on ce tada imat oko 7 mj i par dana
Zato i imamo toliko bolesnih pasa.

LeeLoo, ne znaš kojoj pasmini odnosno kombinaciji pasmina pripada tvoj pas. Ako baš ne moraš, nemoj žuriti. Nije stvar u spolnoj zrelosti, nego u potpunom razvoju.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 23:06   #4069
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Zato i imamo toliko bolesnih pasa.

LeeLoo, ne znaš kojoj pasmini odnosno kombinaciji pasmina pripada tvoj pas. Ako baš ne moraš, nemoj žuriti. Nije stvar u spolnoj zrelosti, nego u potpunom razvoju.
ja sa deckicem ne bi zurila ,dok je kod kujica drukcije bolje ranije
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 23:13   #4070
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
ja sa deckicem ne bi zurila ,dok je kod kujica drukcije bolje ranije
Nije, nego je vlasnicima lakše jer ne moraju misliti.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 23:20   #4071
ŠTENE DOLAZI - kratke upute za rukovanje

Moj je s pet mjeseci dva dana nakon kastracije strugao chunom po asfaltu, ima netko bolji?

Nisam bas previse proucavao psecu opremu, ali prethodnin pekinezer i aktualni sroljo su kapitalni primjerci, taman da se ides uokolo hvaliti kako vam je to familjarna crta

Jednom se kao beba u parku (prije kastracije) bio napalio pa sam ga morao nositi, ali dalje od sebe da me s igrackom ne cese pa me zajebavalo da smo mogli i gace obuci
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 23:23   #4072
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Nije, nego je vlasnicima lakše jer ne moraju misliti.
Kako mislis nije? Sta nije bolje ranije prije prvog tjeranja dok ne prorade hormoni skroz
Ja sam moju sterilizirala samo iz straha da mi sta nedaj boze ne pokupi a ne radi toga da nemam brigu dok se tjera
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 23:28   #4073
Nama se i kuja doma tjera taman ali zbilja je okej. Da, tu i tamo skace po psima vani ali nije nista strasno. Ne bih rekla da ce ga dugo drzati.
Aese is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 23:36   #4074
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Moj je s pet mjeseci dva dana nakon kastracije strugao chunom po asfaltu, ima netko bolji?

Nisam bas previse proucavao psecu opremu, ali prethodnin pekinezer i aktualni sroljo su kapitalni primjerci, taman da se ides uokolo hvaliti kako vam je to familjarna crta

Jednom se kao beba u parku (prije kastracije) bio napalio pa sam ga morao nositi, ali dalje od sebe da me s igrackom ne cese pa me zajebavalo da smo mogli i gace obuci
I moj pokojni pekic je imao strasan nagon,isto mu je vjecito izlazio van ,slinio,visio da nekad nisam mogla vjerovat da je to od tako malog psa a da negovorim kad bi ga ponoci u snu ulovilo ludilo i kad bi po zraku jahao a ujutro na laminatu lokva kao da je netko prolio lavor vode
Nekad se znalo desit da mu je i sukrvica isla i da mu vani po 4,5h znao visit i vise se nije mogao povuci pa mi vet rekla da mu hladne obloge stavim na zadnje noge na bedra da se opuste misici da se to povuce
Velike muke smo imali s tim
Manji psi su puno vise skloni tome nego veci
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 23:46   #4075
ŠTENE DOLAZI - kratke upute za rukovanje

Mog prethodnog smo kastrirali s osam godina jer je bilo pitanje vremena kad sce riknuti od iscrpljenosti - imao je jednu veliku lutku koju je zlostavljao danima. Posto je to postala stecena navika kastracija je samo malo ublazila problem.

Ovaj sadasnji oce ponekad zaskociti lutkicu ili rucnik ali odustane na pola posla i tocno se vidi kako mu nije jasno zasto to cini
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 00:01   #4076
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Mog prethodnog smo kastrirali s osam godina jer je bilo pitanje vremena kad sce riknuti od iscrpljenosti - imao je jednu veliku lutku koju je zlostavljao danima. Posto je to postala stecena navika kastracija je samo malo ublazila problem.

Ovaj sadasnji oce ponekad zaskociti lutkicu ili rucnik ali odustane na pola posla i tocno se vidi kako mu nije jasno zasto to cini
i mene je najvise bilo strah njegovog srca posto je imao to jako izrazeno,vet mi rekla da je to bulbus penisa
I vjerujem da je to jedan od razloga zasto mu je kasnije i stradalo srceko uz ostale uzasne strahove koje je imao od grmljavine,petardi,udarca,usisivaca,kupanja,itd...
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 01:00   #4077
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
Kako mislis nije? Sta nije bolje ranije prije prvog tjeranja dok ne prorade hormoni skroz
Ja sam moju sterilizirala samo iz straha da mi sta nedaj boze ne pokupi a ne radi toga da nemam brigu dok se tjera
Ne nije bolje jer se organizam nije još razvio, a niti psiha. Hormoni su ključni za funkcioniranje cjelokupnog organizma i za razvoj. Te spike da su kuje sklonije tumorima mliječnih žlijezda stoje. Samo kuja ti može dobiti i neki drugi tumor. Kao i pas. Meni su to gluposti. Ajmo si mi žene sve cice odrezat da slučajno ne dobijemo rak dojke, a ako dobijemo neki drugi nikom ništa. :/

Ne, nisam protiv kastracije, ali jesam protiv prerane kastracije. I da, ako je vlasnik iole ležeran, bolje to obaviti prije nego da se "desi" leglo jer eto, vlasnik nije zbog ležernosti u stanju pripaziti ta 3 tjedna. Sve ostalo je rekla-kazala. Kastracija ima prednosti, ali ima i mana o kojima malo tko priča, veterinari ponajmanje.

Prerano kastrirane kujice sklonije su inkontinenciji i poremećaju rada štitnjače, oba spola sklona su problemima sa zglobovima, pojedine pasmine poput rotića preranom kastracijom imaju 30-50% veće šanse oboljeti od osteosarkoma. Pa ti vidi.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 01:50   #4078
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Ne nije bolje jer se organizam nije još razvio, a niti psiha. Hormoni su ključni za funkcioniranje cjelokupnog organizma i za razvoj. Te spike da su kuje sklonije tumorima mliječnih žlijezda stoje. Samo kuja ti može dobiti i neki drugi tumor. Kao i pas. Meni su to gluposti. Ajmo si mi žene sve cice odrezat da slučajno ne dobijemo rak dojke, a ako dobijemo neki drugi nikom ništa. :/

Ne, nisam protiv kastracije, ali jesam protiv prerane kastracije. I da, ako je vlasnik iole ležeran, bolje to obaviti prije nego da se "desi" leglo jer eto, vlasnik nije zbog ležernosti u stanju pripaziti ta 3 tjedna. Sve ostalo je rekla-kazala. Kastracija ima prednosti, ali ima i mana o kojima malo tko priča, veterinari ponajmanje.

Prerano kastrirane kujice sklonije su inkontinenciji i poremećaju rada štitnjače, oba spola sklona su problemima sa zglobovima, pojedine pasmine poput rotića preranom kastracijom imaju 30-50% veće šanse oboljeti od osteosarkoma. Pa ti vidi.
Napokon! O ovome godinama trubim gdje god stignem, ali me se najčešće poklapa s 'veterinar rekao', 'svuda piše', 'svi tako rade'.

Vlasnike koji kažu da će kujicu kastrirati prije prvog tjeranja redovno pokušam odgovoriti od toga, upravo iz razloga nerazvijenog organizma i savjetujem da se strpe dok ova ne bude imala barem dvije i pol ili tri godine.

Spolni hormoni su integralni dio hormonalnog sustava i odstranjivanjem organa koji ih stvaraju dolazi do raznih zdravstvenih problema, ako ne odmah, a onda tokom godina. Treba samo povući paralelu s preranim ulaskom žena u menopauzu (primjerice, s 38 godina) ili općenito, ulaskom u menopauzu, kada bitno rastu mogući problemi s koštanomišićnim i krvožilnim sustavom, kao i problemi zbog moguće endokrinološke neravnoteže. Zbog toga se ženama propisuju zamjenski hormoni.

Kujice nitko ništa ne pita i često su bespomoćne žrtve naših najboljih namjera utemeljenih na slabom ili nikakvom znanju. No, da je kratka pamet ljudi i prema samima sebi svjedoči svojedobna moda preventivne histerektomije žena u 40-im godinama u Americi u drugoj polovini 20. stoljeća.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 07:59   #4079
Kako onda natjerati udruge od kojih se udomljava da se pas ne mora odmah sterilizirati nego da se pričeka?

Ispada da sam zahebala svog psa, jer sam ju uzela od udruge koja je to tako inzistirala.
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 08:12   #4080
Oni to valjda rade baš zato jer je pola ljudi neodgovorno pa da se ne dogodi neko leglo.

Po vašem mišljenju koja je idealna dob da se kastrira mužjak neke srednje pasmine (računam po ovome što vidim da moj neće ići preko 15 kg, najvjerojatnije će imati oko 10-tak)?

Ja moram svoga do sredine 1. mjeseca, tada će imati 8 i pol mjeseci. Da se mene pita, ja bi sačekala još mjesec, mjesec i pol dana, al ne znam. Probat ću vidjeti s njima (nemam pojma koliko su uopće fleksibilni kad su takve stvari u pitanju jer ono potpisao si u ugovoru), hopsat mi po drugim kujama neće sigurno, u stanu je tak da nema straha da će od hormona poludit i preskočit ogradu i otići lunjati.
Ja bi njega kastrirala i da nema te stavke u ugovoru, lakše i meni i njemu da nema jajca, sam bi volila da mogu nekako barem malo odgoditi.

Mačka sam si sa godinu i nešto katrirala. Nije nikad špricao okolo i baš mi je drago što se nisam žurila kad vidim šta se sve događa kad ih capnu sa 6-8 mjeseci.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.