Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2005., 11:21   #21
Quote:
Shoki kaže:
ma proveo sam jučer sate na doc.sun.com, ali dokumentacija nije baš za početnike. Al da je jebena, jest, stvarno ima SVE. Bolja od Gentoo dokumentacije.
Naviknul bus se. Zapravo, navlekel bus se, onak kak se ovisnici navuku na iglu.

A onda ti vise ne bu nis dovoljno dobro (osim hp i SGI equivalenata iste).
Znal bus docs.sun.com kao svoj zep. Gdi je kaj, sve bu postalo trivijalno. Ne bu ti uopce bilo jasno kak si prije mogel na Solarisu bez toga.

BTW, imas tam korak-po-korak tutoriale, zovu se "Tasks".
A prije svakog tutoriala imas lijepo objasnjene koncepte i teoriju.

Preporucam ti da pocnes odavde:

http://docs.sun.com/app/docs/coll/47.16
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 14:52   #22
hvala
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 10:43   #23
Moraš definirat nameresolvnig server (dns), tj. njegovu IP adresu u /etc/resolv.conf

Quote:
lilo kaže:
ja sam skinuo zadnji opensolaris prije par tjedana, instalirao, prepoznao sav HW otprve, no problem, instalirao je gui, tj. onaj gnome/java desktop sistem. Jedva sam se spojio na net preko pppoe (fakat su zakomplicirali u pm!) ali mi na kraju nije radilo kako treba (mogu pingat, mogu tracert, mogu resolvat sve al ne mogu surfat?!).

nvidia drajveri ne rade za sve nvidia kartice, to sam se malo razocarao (al i ugodno iznenadio nacinom instalacije - nema kompajla i sranja samo ucita drajver sta ti je binary komp. )
raskovicm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 09:10   #24
Lightbulb Fixevi / new features

2005. je bila dobra godina za (Open)Solaris. Od polovice 6. mjeseca pa do kraja 2005. integrirano je 30 fixeva / poboljsanja koje su prodonijeli sudionici OpenSolaris zajednice:

http://www.opensolaris.org/os/bug_re...quest_sponsor/

Nadalje, OpenSolaris Awarded as the Best Innovative Open Source Project na OpenSource World sajmu u Kini.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 19:25   #25
Ok, imam jedno (vrlo) glupo pitanje...
Quote:
by Annatar: 2005. je bila dobra godina za (Open)Solaris. Od polovice 6. mjeseca pa do kraja 2005. integrirano je 30 fixeva / poboljsanja koje su prodonijeli sudionici OpenSolaris zajednice...
Da li to znaci da postoji ClosedSolaris ili Solaris (koji nije Open Source, kernel nije, i/ili ostali dijelovi nisu open source)?
piper is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 07:23   #26
Quote:
piper kaže:
Ok, imam jedno (vrlo) glupo pitanje...
Da li to znaci da postoji ClosedSolaris ili Solaris (koji nije Open Source, kernel nije, i/ili ostali dijelovi nisu open source)?
Ne, ne znaci. U principu, sve verzije Solarisa su OpenSource, osim nekih drivera i jos nekih pizdarija nad kojima Sun nema potpuno vlasnistvo, pa shodno tome izvorni kod jos nije otvoren, ali decki obecavaju da buju cak i neki od tih drivera otvoreni. Neki ne buju nikad, jer vlasnik (ne Sun) jednostavno ne da svoju privolu.

OpenSolaris trenutno ima cetiri distribucije:
Solaris Express ("Nevada", odn. Solaris 11)
SchilliX (isto baziran na "Nevadi")
Nexenta (Debian na OpenSolaris srzi)
BeleniX ("Nevada" sa Solaris + GNU userland alatima).

Nakon neke build 100+, Solaris Express bu postal Solaris 11 x/07. Trenutno smo na build 31. Daljnji rad se onda nastavlja na Solaris Expressu, koji bu onda negdje u 2009. postal Solaris 12. To je kao snapshot.

Fixevi, patchevi, te poboljsanja iz OpenSolaris zajednice ulaze u taj buduci Solaris 11 "Nevada". Kod ostaje otvoren.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 20:12   #27
Thanks.

Gdje tu spada "Solaris 10 1/06 Operating System SPARC/x86", izdan 22. prosinca 2005?
piper is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 20:26   #28
Quote:
piper kaže:
Thanks.

Gdje tu spada "Solaris 10 1/06 Operating System SPARC/x86", izdan 22. prosinca 2005?
To ti je update1 (u1) Solarisa10 x86/x64.

Ima dosta fixeva i poboljsanja, napr. konacno su sredili Volume Management, pa ga se vise ne mora iskljucivat' kad hoces kurit' DVD-ove. A i vidim da montira sve k'o od suba sad. Boot je sad uz pomoc GRUB-a, pa boota sa svega zivog i mrtvog.

ZFS nazalost nije backportan iz Nevada b_27. Steta.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 08:45   #29
Na drugom thread-u napisah da se krvnicki radi na poboljsanju Solarisa.

Da decki fakat ne gube vrijeme, u svojoj najnovijoj umotvorini dodali su read only support za ReiserFS. Clanak je dobar jer ujedno i opisuje u detalje kaj je sve potrebno za implementaciju novog FS readera uz pomoc VFS-a.

http://blogs.sun.com/roller/page/sau...yer_in_solaris

Ovo je Informatika na samim granicama tehnologije, kao medicinski ili molekularno-bioloski strucni casopisi.
Informaticki "casopisi" nikad ni ne prismrde ovak necemu dobrome odn. konkretnome.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 09:40   #30
Open vs. closed

Evo piper, citat drito iz Sun-a o open vs. closed tematici, da ja ne bih previse filozofiral:
Quote:
In contrast, a secret header file is one that we are legally prohibited from making available as part of OpenSolaris. For instance, the LLC2 driver was developed by a third party, and the terms of the agreement grant only Sun employees (and those under NDA) access to its source. Thus, <sys/llc2.h> is a secret header file, as we are legally prohibited from including <sys/llc2.h> with OpenSolaris. By contrast with open, we term all of our secret source files closed. These files reside in a parallel directory hierarchy of the Solaris ON gate rooted at usr/closed. The OpenSolaris source tree contains everything in the ON gate except for those files under usr/closed.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 18:13   #31
evo, da ne otvaram, novi thread:

Predloženo mi je da umjesto Solaris Expressa počnem sa Solarisom 8.
Pošto još uvijek imam problema s mjestom na hardu, skinuo sam osmicu i krenuo s instalacijom. I odmah naišao na problem: imam pre novi hardver! Mislim na grafičku, monitor i USB miša.
Imam nvidiu geforce MX 4000. Od generičkih kartica mogu izabrati samo dvije, i to maksimalnih rezolucija 640*480 i 800*600. Jedina ponuđena nvidiina kartica je TNT2. Ni jedan od drivera ne prolazi.
Probao sam sa STVARNO konzervativnim izborom, ali ništa. X server se sruši i ne mogu nastaviti sa instalacijom. Mislio sam onda instalairat u text modu, pa naknadno instalirati nvidiine drivere.
Ptravo pitanje: postoji samo jedan paket drivera, koji kaže za min. konfiguraciju: Solaris 10 on x64/x86.

Kaj da ja radim? Jel mi ima kakvog spasa?
Za desetku nemam mjesta na hardu

Do monitora i miša nisam ni stigao, valjda će proći. Monitor sam ušugavio, a za miša mi daje izbor "USB Mouse".

zahvaljujem unaprijed
shoki
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 19:38   #32
Quote:
Shoki kaže:
evo, da ne otvaram, novi thread:

Predloženo mi je da umjesto Solaris Expressa počnem sa Solarisom 8.
Pošto još uvijek imam problema s mjestom na hardu, skinuo sam osmicu i krenuo s instalacijom. I odmah naišao na problem: imam pre novi hardver! Mislim na grafičku, monitor i USB miša.
Imam nvidiu geforce MX 4000. Od generičkih kartica mogu izabrati samo dvije, i to maksimalnih rezolucija 640*480 i 800*600. Jedina ponuđena nvidiina kartica je TNT2. Ni jedan od drivera ne prolazi.
Probao sam sa STVARNO konzervativnim izborom, ali ništa. X server se sruši i ne mogu nastaviti sa instalacijom. Mislio sam onda instalairat u text modu, pa naknadno instalirati nvidiine drivere.
Ptravo pitanje: postoji samo jedan paket drivera, koji kaže za min. konfiguraciju: Solaris 10 on x64/x86.

Kaj da ja radim? Jel mi ima kakvog spasa?
Za desetku nemam mjesta na hardu

Do monitora i miša nisam ni stigao, valjda će proći. Monitor sam ušugavio, a za miša mi daje izbor "USB Mouse".

zahvaljujem unaprijed
shoki
Nemoj ti tu meni odma badat u depru.
OK, može biti da fakat imaš pre novi HW. Rješenje može biti dvojako.
Daj nam reci koji tip instalacije koristiš (Interactive, Costum, JumpStart....)?
Generički "USB mouse" meni je radio.
Kaj bi ti htio više radit (učit??) u text ili grafičkom modu. Evo ja npr. uopće ne koristim grafički mod već samo text mode. Zašto? Zato kaj se sve ionako temelji na text modu. Ukoliko si se potrudio, ali fakat potrudio i nemožeš naći drivere slobodno instaliraj neki generički driver pa nebudeš u startu išoa radit dizajn ili sl. Zašto sam ti preporučo 8-icu? zato da prvo naučiš neke osnove (kroz text mod naravno ) pa se onda baci na 10-etku, jer je lagani prelaz...

P.S. Kad te pita da izprobaš "testiraš, napraviš "probe"" grafičkih settinga, a odabrao si 800*600 slobodno baypassni to...to zna radit probleme makar poslje sve radi ok.
__________________
#shutdown -i0 -g0 -y
raskovicm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 19:48   #33
Quote:
Shoki kaže:
Ptravo pitanje: postoji samo jedan paket drivera, koji kaže za min. konfiguraciju: Solaris 10 on x64/x86.
Da. Za Nvidiine Solaris drivere trebas:

a) Solaris 10 navise
b) X.org X server umjesto Sun-ovog (to podesis s `kdmconfig`, zatim instaliras nvidiine drivere, te po potrebi modificiras /etc/driver_aliases).
Quote:
Kaj da ja radim? Jel mi ima kakvog spasa?
Za desetku nemam mjesta na hardu
Napravi mjesta kak znas i umijes. Ako ne ide milom, upucaj jos hardova u sustav. Bar hardovi nisu skupi. Treba ti min. 6GB hard ili barem toliko mjesta na jednom (OE + swap).

I stvarno je grijeh vrtit' bilo kaj ispod Solarisa 10 1/06, osim ako imas servere koji su ti kriticni.

Nadji mjesta na hardu ili nabavi jos hardware-a. Preporucam ti dva harda da mozes odmah skonfigurirati i mirroring, a i poslije je lakse napravit' upgrade (sick_boy je bas nedavno pisal o tome).

Sorry, ali da bi poslije profitiral, moral bus ulozit' neku lovu sada. To ti izgleda ne gine.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2006., 03:53   #34
Ja ostajem pri svojem - prvo nauči naredbe, počevši sa $man do vi editora - to je ajmo reć "adminski" dio solarisa, a poslje graficki dio. Ja sam sad došo iz diskoteke i divim se sam sebi kak nakon 8 pivi čitam postove i pišem baš ovaj....
__________________
#shutdown -i0 -g0 -y
raskovicm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2006., 10:58   #35
Quote:
raskovicm kaže:
Ja ostajem pri svojem - prvo nauči naredbe, počevši sa $man do vi editora - to je ajmo reć "adminski" dio solarisa, a poslje graficki dio.
Primjetit ces da se ono kaj sam napisal ne kosi s tvojim stavom.

Lako je vrtit' X kad znas komande. Ali na tapeti je nedostatak diskovnog prostora.

Shoki, mozes eventualno napraviti CUSTOM instalaciju te uzeti ili manji cluster, napr. SUNWCenduser ili odabrati "FULL + OEM" te ga rucno srezati prije instalacije deselektirajuci SW koji ti ne treba (napr. Thai partial locales, StarOffice, JAXR RPC run time, itd., itd.)
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2006., 11:11   #36
hvala na odgovorima.
Ma već dugo razmišljam o novom disku, al jednostavno nisam još došao do toga. Al očito je da ću morat.
Grafiku sam htio podesit jer je ljepše imat dvije-tri konzole na ekranu kao prozorčiće, tek toliko.
Neke osnove znam, pa sam mislio za početak složiti FTP server, podesiti firewall i to... Naravno, poskidao sam dokumentaciju sa docs.sun.com i to lagano čitam.

Dakle, dok ne nabavim disk, osmica u text modu.
Poslije.. sky is the limit

Hvala i pozdrav!
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2006., 13:11   #37
Ubodi si dva diska od po 80GB, te kad instaliras Solaris na jednog od njih, skonfiguriraj si RAID1+0 (mirroring + striping). Pomogel bum ti ak zapnes.

Em su diskovi jeftini, em bus imal redundantnost, a najvaznije je kaj bu ti se read throughput duplo povecal (ak su diskovi prikljuceni/skonfigurirani ispravno na ATA controllere).

Osim toga, na znanju te iskustvu koje bus od toga stekel poslije mozes sasvim fino ukesirat' neku pristojnu kesovinu, koja bu ti i vise nego otplatila ta dva diska a i ulozeno vrijeme.

Za virtualne terminale u tekst modu si instaliraj `screen` sa http://blastwave.org/ odn. uz pomoc `pkg-get`.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2006., 13:48   #38
screen rulez! To mi je standardni utility koji spašava kad startam neku interaktivnu skriptu remote, a u medjuvremenu HT odluči testirati nešto na našem iznajmljenom vodu, pa ostanemo par sekundi bez linka sa svijetom.

Jedan od najkorisnijih utility-ja.
sick_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2006., 18:37   #39
Quote:
sick_boy kaže:
screen rulez! To mi je standardni utility koji spašava kad startam neku interaktivnu skriptu remote, a u medjuvremenu HT odluči testirati nešto na našem iznajmljenom vodu, pa ostanemo par sekundi bez linka sa svijetom.

Jedan od najkorisnijih utility-ja.
I agree!
__________________
#shutdown -i0 -g0 -y
raskovicm is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2006., 06:46   #40
Quote:
sick_boy kaže:
screen rulez! To mi je standardni utility koji spašava kad startam neku interaktivnu skriptu remote, a u medjuvremenu HT odluči testirati nešto na našem iznajmljenom vodu, pa ostanemo par sekundi bez linka sa svijetom.

Jedan od najkorisnijih utility-ja.
Je, screen rulez!

Nego, kad smo vec kod toga, jesi znal da kad u Tenex C-shell-u (`tcsh`) neki job skeljis u background sa '&', isto ti ga ne ubije ak' ti pukne veza ili ak se odlogiras?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:11.