Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2010., 18:34   #41
pozdrav svima

dakle, imam malog goldena, 9 tjedana starog stigao je kod nas prošle subote, u dobi od 8 tjedana. cjepljen je prvi puta 22.09. (23.09. je napunio 8 tjedana) i rečeno nam je da sljedeće cjepivo treba primiti s 12 tjedana, dakle oko 21.10. e sad, preporuka uzgajivača bila je da ga u tom periodu uopće ne izvodimo van iz stana kako se ne bi zarazio jer mu je ovo 1. cjepivo upotpunosti poništilo sav imunitet koji je dobio majčinim mlijekom i mi smo se probali toga držati, no problem je što je maleni izuzetno aktivan i dominantan i zaista postaje nemoguć ukoliko je cijeli dan u stanu, a ovo nemoguć vam ne mogu dovoljno podebljati tim više što već sad ima vrlo jak poriv da kaka vani jer je tako navikao kod uzgajivača koji imaju veliko dvorište, tako da smo ga od srijede počeli izvoditi 2 do 3 puta dnevno, sasvim kratko, čisto u dvorište zgrade, prošetamo s njim krug, dva, on obavi što treba i vratimo se u stan. ne izlažemo ga drugim psima i ne vodimo na mjesta di nuždu obavljaju drugi psi iz zgrade i ne dajemo mu da pretjerano njuška po podu.
što vi kažete na to? jel riskiramo pretjerano ili takva kratka izvođenja ipak nisu opasna?

također, zanima me je li nakon 2.cjepiva sigurno da se druži s drugim psima, tipa da ga vodimo u školu za pse? hoće li ga primiti ili moramo čekati i zadnje 3.cjepivo? uzgajivači su nam rekli da nakon 2.cjepiva više neće biti bojazni i da može normalno van

kada preporučujete da ga očistimo od parazita prije tog 2.cjepiva i čime? koji vam se preparat pokazao najboljim? da to učinimo na svoju ruku ili da prethodno odemo kod veterinara da nam prepiše čime da ga očistimo?

konačno, što sadrži zadnje, 3.cjepivo? jel to cjepivo protiv bjesnoće ili opet neki koktel koji potvrđuje sve ono što je dobio ranijim cjepivima? naime, preporučeno nam je s više strana da cjepivo protiv bjesnoće probamo maksimalno odgoditi, makar do 6.mjeseca starosti, a najidealnije do godine dana budući da se pokazalo da zna naštetiti razvoju psa. znam da je zakonski rok do 3.mjeseca starosti, al ljudi koji su nam to rekli zaista znaju što govore kad su psi u pitanju, pa poprilično ozbiljno shvaćam njihove savjete. kakvo je vaše mišljenje po tom pitanju?
__________________
*.*.* Let's go to sleep in Paris, wake up in Tokyo... *.*.*
anything but angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 16:32   #42
Question

prvi post jaaaj kako ovo dugo nisam radila
no da on topic;

imamo maloga psa, retriver + newfoundlander navodno
nije bitno, nego pas ima mjesec i 5 dana.
do sada nije cjepljen, nije očišćen od glista (gliste ustvari nema, tj nema vidljive u stolici)
e pa zanima me šta i kako dalje.
kad ga cijepiti prvi puta i protiv čega prvo?
treba li ipak dobiti nešto protiv crijevnih nametnika i
šta sa buhama? može li se tako malom psu staviti frontline ili nešto, a da mu ne šteti za dlaku ili kožu?
piroplazmoza? šta s tim? koja zaštita?

hvala
super.glue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 16:53   #43
Quote:
super.glue kaže: Pogledaj post
imamo maloga psa, retriver + newfoundlander navodno
nije bitno, nego pas ima mjesec i 5 dana.
do sada nije cjepljen, nije očišćen od glista (gliste ustvari nema, tj nema vidljive u stolici)
e pa zanima me šta i kako dalje.
kad ga cijepiti prvi puta i protiv čega prvo?
treba li ipak dobiti nešto protiv crijevnih nametnika i
šta sa buhama? može li se tako malom psu staviti frontline ili nešto, a da mu ne šteti za dlaku ili kožu?
piroplazmoza? šta s tim? koja zaštita?

hvala
Glista ni neće biti u stolici ako mu se ne da nešto protiv njih, znači one ne izlaze same od sebe. Savjetujem da što prije nabavite pastu protiv glista i date mu. Prvo se cijepe zarazne bolesti, odite s njim kod veterinara i to obavite. Tako mladom psu se može staviti frontline sprej - e sad, ako ima buhe po sebi onda ok, ako nema ne treba ga još s tim tretirati - ionako ne smije vani dok ne primi cjepiva. Frontline, advantix - to je zaštita od krpelja tj. piroplazmoze - nije 100% i treba paziti - ima cijeli topic o tome ovdje na forumu.
I zanima me zašto je tako malo štene odvojeno od mame? Ili je nađeno napušteno, onda mi je sve jasno.
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 23:18   #44
Quote:
ChiliKimi kaže: Pogledaj post
I zanima me zašto je tako malo štene odvojeno od mame? Ili je nađeno napušteno, onda mi je sve jasno.
I mene,nadam se i kombinacija da je slučajna....
__________________
Mudar si samo onoliko koliko si svjestan svog neznanja....
DorianGrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 00:11   #45
kujica mama je ostala bez mlijeka, a pošto je on bio najjači iz legla dali su ga.
kako je - tako je. sad je naš.
nema buhe, ali radi preventive sam mislila.
i znači nema veze kaj je tak mlad, kaj se tiče cjepljenja?

hvala
super.glue is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 00:19   #46
A što je tu je, bilo bi bolje da je ostao s leglom, bez obzira što mama nema mlijeka jer štenci neke stvari uče u leglu.
Nije premlad, slobodno odite s njim po prvo cijepivo za zarazne. Onda mjesec dana iza ide drugo, pa mjesec iza bjesnoća i uz nju čipiranje. Iako neki cijepe zarazne 3 puta za redom, ovisi koji veterinar i koje cijepivo.
E sad, ako nema buhe ja ga ne bi još tretirala s frontlineom. On ne smije ići vani dok ne primi prva 2 cjepiva na zarazne, ajde nakon prvog ga možete odvesti na neku livadu gdje znate da ne dolaze psi, ali ja se ni s tim ne bi igrala. Znači, uskladite zaštitu od buha/krpelja s cjepivom. I obavezno mu što prije dajte pastu (ili tabletu) protiv glista, veliki broj štenaca ima gliste, pa bolje da to što prije rješite. Treba ga očistiti 3 puta, u razmaku od 14 dana - bez obzira imao ih prvi put ili ne. Tek nakon 3 puta možete biti mirni da je očišćen.
Sretno s malenim
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 00:43   #47
Zar nije prvo cijepljenje sa 7 tjedana? Ovisi o cijepivu najranije sa 6..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 06:36   #48
ok fala.
prvo vetu po upute i cjepivo, poslije po pastu


inače idemo van, ali samo u naše dvoriste u kojem nema drugih pasa (kao već stjecemo navike)
super.glue is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 08:51   #49
Prvo se pas očisti od glista, a tek onda cijepi. Znači, prvo pasta, zatim cjepivo.
penelopić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 11:45   #50
Da, prvo pasta pa tek onda cijepivo
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2011., 21:39   #51
Ja sam Moa odmah kad je doso kod mene imo je znaci 2 dana, pocela cistit ono kako ide sa 10 dana ili kao vec i sa 5 tj sam ga cijepila prvi put protiv zaraznih bolesti tako da je on vec sa 2 mj bio cijepljen 3 tj zadnji put
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 18:43   #52
Quote:
Le0na kaže: Pogledaj post
Zar nije prvo cijepljenje sa 7 tjedana? Ovisi o cijepivu najranije sa 6..
Je,to je neka najčešća dob,ali ima sada cjepiva koja se daju ranije,za parvovirus sigrno,a neznam za koje bolesti još,ali zna vet
__________________
Mudar si samo onoliko koliko si svjestan svog neznanja....
DorianGrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 09:49   #53
Evo jedno pitanje.... ne samo za štenećag nego sve zarazne, obzirom da se sada cijepi koktelima (vanguard 5 i sl)...

Dakle, štene odnosno odrastao pas bez knjižice cijepljenja standardno se cijepi 2x u razmaku cca 3 tjedna. Koliko sam pročitala, to se kod štenadi radi jer "imunitet pokupljen od majke spriječava stvaranje imuniteta koje izaziva cjepivo"
Pretpostavljam da se radi o antitijelima koja prelaze kroz majčino mlijeko?

Ovo me sad zbunjuje, pa imam nekoliko pitanja:
1. dakako, je li to uopće istina?
i ako jest:
2. što je sa štencima čija majka nije cijepljena? treba li i njih inicijalno cijepiti 2x?
3. što je s odraslim psima? zašto se oni cijepe 2x?
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 10:15   #54
Da li je što istina? Da antitjela prolaze kolostrumom, utjecaj majčin imunitet vs. cijepivo ili nešto treće?

edit:
Išao sam malo tražiti. Imaš na ovoj temi jako dobar Clearwaterov post, na prvoj strani

Zadnje uređivanje Corduroy : 26.04.2011. at 10:33.
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 13:41   #55
Colearwaterov post mi je prilično nejasan jer objašnjava zašto se štence cijepi TRI puta, što se koliko opažam ne radi, tj. očito je u međuvremenu (od 2007.) u upotrebu ušlo drugačije cjepivo?

Ne interesiraju me veterinarske zavjere (znam ja vas ), nego vidi, pitanje je sljedeće: događa li se ovo

Quote:
Štene sisanjem majke u prvih 24 sata primi kolostrum i sa njime gotova protutijela i na taj način bude zaštićeno od bolesti kroz taj prvi period. E, sad, problem nastaje u trenutku kada protutijela pasivne imunosti počinju nestajati, a sam pasivni imunitet slabjeti-općenito se smatra da do toga u većine životinjskih vrsta dolazi oko šestog tjedna života. Da bi se uspješno provela aktivna imunizacija (odn. primjena cjepiva), potrebno je da pasivno stečena imunost nestane, ili se barem bitno umanji, iz razloga što protutijela iz kolostruma neutraliziraju cijepni antigen.
čak i ako majka nije nikada bila cijepljena protiv zaraznih bolesti, tj. ima li ona potrebna antitijela koja bi se nalazila u kolostrumu? Ako IMA - onda mi se čini da imam problem...

Naime, koliko ja kužim stvar (što bi moglo biti 100% krivo), kod štenadi se kod prve doze vakcine ne postiže ništa "korisno" osim suzbijanja pasivne imunosti. čime se "priprema teren" za stvaranje imuniteta.
Tek druga doza stvara imunitet. Kao što kaže Cw:

Quote:
Što se tiče izlazaka van sa psom koji nije dovršio sva cijepljenja, iskustvo je pokazalo da nije nužno čekati da se završe sve 3 doze primovakcinacije, nego da je nakon drugog cijepljenja moguće i relativno sigurno izvesti štene van (...)
U čemu je problem i zašto pitam: mi štenadi u šinteraju dajemo 1. dozu vanguarda, čime im - ako imaju pasivni imunitet - zapravo uništimo ono malo imuniteta koji imaju i ostavimo ih izložene bolestima. O neizlaganju drugim psima dakako nema ni govora, svi su izmiješani.
Drugu dozu štenci najčešće primaju kad su već udomljeni.
A mi radimo 3.14zdarije, umjesto da ostavimo štence na miru.

Ako pak štenad necijepljenih kuja (a mislim da se mogu osloniti na to da ih 99% nije cijepljeno) nema pasivni imunitet preuzet iz kolostruma, onda to 1. cijepljenje itekako ima smisla jer, logično, odmah stvara "neki" imunitet pošto nema pasivnog imuniteta koji bi "poništilo" cjepivo..

Komentar?
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 13:53   #56
Pa ako kuja nije cijepljena i nije preboljela parvo onda nema antitijela, prvo cjepivo tada bi se trebalo primiti ali treba proci oko 2 tjedna da se stvori imunitet..

Ako majka ima imunitet onda je tako, prvo cjepivo ponistava majcina antitijela.. Ako je majka planski sparena i cijepljena prije trudnoce kako to cesto rade uzgajivaci moze se cak desiti i da se drugo cijepivo ne primi, zato se daje treca doza..

Tako sam ja shvatila kad su mi objasnjavali za parvo.. Nessa je dva puta cijepljena, njena mama je lutalica, imala sam parvo u kuci i nije dobila nikakve simptome a kazu da je moguce cak i ako su cijepljeni bas zbog odgovora tijela na cijepivo, ponekad nije onakav kakav se ocekuje..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 14:02   #57
Quote:
Ne interesiraju me veterinarske zavjere (znam ja vas ), nego vidi, pitanje je sljedeće: događa li se ovo
Aha, mi smo treča strana koja želi zavladati svijetom. Prve dvije su 'obični' ljudi, a drugi reptili.

Quote:
čak i ako majka nije nikada bila cijepljena protiv zaraznih bolesti, tj. ima li ona potrebna antitijela koja bi se nalazila u kolostrumu? Ako IMA - onda mi se čini da imam problem...
Kako 'š znat što je sve prebolila. Dakle...

Quote:
Naime, koliko ja kužim stvar (što bi moglo biti 100% krivo), kod štenadi se kod prve doze vakcine ne postiže ništa "korisno" osim suzbijanja pasivne imunosti. čime se "priprema teren" za stvaranje imuniteta.
čekaš da prođe pasivni imunitet pa vakciniraš, a onda i revakciniraš. Ne suzbijaš niš, nego čekaš da prođe da ne bi ono suzbilo tebe.
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 15:28   #58
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Aha, mi smo treča strana koja želi zavladati svijetom. Prve dvije su 'obični' ljudi, a drugi reptili.
Ne, nego kupine.

Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Kako 'š znat što je sve prebolila. Dakle...
Paaa... mislim da je prilično sigurno pretpostaviti da nije ništa? sumnjam da bi pas koji je imao adekvatnu veterinarsku njegu da preživi, recimo, parvo, bio odbačen..?

Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
čekaš da prođe pasivni imunitet pa vakciniraš, a onda i revakciniraš. Ne suzbijaš niš, nego čekaš da prođe da ne bi ono suzbilo tebe.
Kužim. Dakle, ako (štene) nema imunitet, cjepivo će početi stvarati imunitet. Ako štene ima imunitet, on će "ubiti" cjepivo - win-win u svakom slučaju (štene ima imunitet) i isplati se cijepiti...
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 19:27   #59
pastu je dobio,
za cjepljenje smo dobili uputu pričekati do navršena 2 mj bar

jel to pametno?
super.glue is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 20:02   #60
To je super
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:25.