Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2008., 02:56   #1
Linux i o njemu

Daklem, elem i ostala kompanija. Opet sam si priustil zadovoljstvo da preletim ~28 strana ljepota o solarisu da bi zakljucil da sam i dalje zadovoljan sa Slackware-om . Iz navedenih razloga, te zivota baterije od cca 1 sat na FreeBSD-u, reko sebi "ajmo Igore opet vratit Slackware na lap". Tu se bum malo raspisal o instalaciji Slacka na LVM (ovo se slaze prije installa jerbo installer ne podrzava tu opciju) i slicnim ljepotama u nadi da bu nekome ovo o koristi. Ak nemate nikakvog interesa za navedeni postupak, odustanite sad. Ak vise volite official, sve je lepo opisano na samom Slackovom DVD-u. Datoteka se zove README_LVM.TXT, i pokriva sve kaj trebate znati o instalaciji na LVM. Ako hocete i kriptirat particije, file je README_CRYPT.TXT.

Eto, sad kad su Annatar i dalmatino odustali (sorry ljudi, sala. svaka cast na znanju.), vesela bratija moze krenut dalje .

Daklem, prvo gurnem u kantu DVD zadnjeg Slacka (12.1, u trenutku pisanja ovog). Iskoci lijepi prompt gdi se od mene ocekuje da nekaj upisem, pa to i radim:

Kod:
hugesmp.s hda=noprobe hdb=noprobe hdc=noprobe
Ovi prekrasni parametri se menjaju kod svake nove verzije Slacka, zahvaljujuci skvadri koja menja nacin na koji dela libata. Skvadro, jebo vas ja. Na 12-tici je bilo

Kod:
hugesmp.s combined_mode=libata
A sad je onak kak je ranije navedeno. Zakaj mi to treba? Jer instaliram Slacka na svoj lapper, a on ima SATA disk i brennera, pa bi bilo lepo da oni delaju u nativnom modu. Sad kad smo to resili, i lupili enter jos 2 put, moremo pocet slagat svoj LVM setup. Najprije s cfdiskom kreiramo primary particiju (tak ja delam, more i logicku, al se meni ne svidja. tak ionak mi ne treba vise od 4 particije, 1 za win, 1 za Slack i eventualno 1 za BSD, pa mi je i ovak OK). Tip particije je 8E, olitiga Linux LVM. Velicina proizvoljna, kod mene je ~45G . Posle ovog ide write, potvrdite sa yes i gotovo.

Znaci, sirovi LVM je tu. Sad moramo kreirat tzv. Physical Volume (PV), Volume Group (VG) unutar tog PV i barem 2 Logical Volume (LV).

Prvo radimo PV, ime particije je ono koje je vidljivo u cfdisku i koja ima tip 8E:

Kod:
pvcreate /dev/sda16
Onda radimo VG, prvi parametar je proizvoljno ime, drugi ista particija tipa 8E:

Kod:
vgcreate pool1337 /dev/sda16
I na kraju radimo LV-e unutar VG-a, -L parametar odredjuje velicinu particije, -n ime particije, zadnji parametar je ime VG-a kojeg smo ranije napravili:

Kod:
lvcreate -L 42G -n root pool1337
lvcreate -L 3G -n swap pool1337
Te sad imamo svoje nodove, / i swap. Jej. We have joy. we have fun, we have Puffy on our Sun. Jos nam preostaje napravit nodove za njih u /dev i inicijalizirat ih:

Kod:
vgscan --mknodes
vgchange -ay
I sad imamo LVM sa 2 LV-a. Da nam installer skuzi swap na LVM-u, moramo napravit jos i:

Kod:
mkswap /dev/pool1337/swap
Ergo, rucno delamo swap, putanja je /dev/<ime VG-a>/<oznaka odabrana za swap> .

Pokrenmo 'setup', on skuzi LVM, metnemo root na LVM-ov root LV, formatiramo particiju na XFS, i happy smo.Slijedi instalacija ko i inace, enter, enter, deselektiraj emacs, FAQ i games kategoriju, install everything i piciiii...za ~20 min je gotovo. Installer veli da mos' rebootat i maknut CD. Al nemoz, jer moras pripremit sustav da se pokrene s LVM-a. Treba nam initrd, pa zato:

Kod:
chroot /mnt
Chrootamo se i kreiramo initrd za jedan od generickih kernela. Ja ga kreiram za SMP kernel i koristim XFS, pa zato:

Kod:
cd /boot
mkinitrd -c -k 2.6.24.5-smp -m xfs -f xfs -r /dev/pool1337/root -L -o initrd-example.gz
ln -s vmlinuz-generic-smp-2.6.24.5-smp example
Sad imamo initrd i symlink na kernel,da nemoramo upisivat ruzno ime kernela, te jos moramo LILO izvjestit o generickom kernelu. To radimo mijenjanjem datoteke /etc/lilo.conf, u koju dodajemo nas novi genericki kernel i pripadjuci mu inirtrd :

Kod:
image=/boot/example
root=/dev/pool1337/root
label=example
initrd=/boot/initrd-example.gz
read-only
i to je to. eventualno mozemo lilu dodat parametre tipa compact i lba32 da se malo brze krece i to je to, Exitamo chroot naredbom exit i rebootamo racunalo, pokrecemo kernel nazvan example i imamo Slack na LVM-u.

Pitanja, komentari? Bring it on
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 06:45   #2
Impresivno, ali od jednog LVMa bez mirrora istoga nema puno vajde.

Sad kad si svladal kreiranje LVM / i pranje XFSa po njemu, pozabavi se mirroringom sa LVMom.

Nekaj poput ovoga
Kod:
[root@host][/]> lvdisplay /dev/vg00/lvol1
--- Logical volumes ---
LV Name                     /dev/vg00/lvol1
VG Name                     /dev/vg00
LV Permission               read/write
LV Status                   available/syncd
Mirror copies               1
Consistency Recovery        MWC
Schedule                    parallel
LV Size (Mbytes)            300
Current LE                  75
Allocated PE                150
Stripes                     0
Stripe Size (Kbytes)        0
Bad block                   off
Allocation                  strict/contiguous
IO Timeout (Seconds)        default

[root@host][/]>
Usput: LVM u GNU/Linuxu je pokraden iz HP-UXa, a HP-UXov LVM je tehnologija licencirana od Veritasa.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 07:05   #3
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Impresivno, ali od jednog LVMa bez mirrora istoga nema puno vajde.

Sad kad si svladal kreiranje LVM / i pranje XFSa po njemu, pozabavi se mirroringom sa LVMom.
Jep, to je u planu, da izbjegnem potrebu za softverskim raidom, cim dodam jos jedan disk u masinu. Ono kaj ne znam je dal je to moguce izvest na foru slicnu onoj koju je dalmatino demonstriral na svojem lapperu sa ZFS-om - znaci da se koristi eksterni disk koji ne mora stalno biti pristekan na masinu?

Eh, da - pokradeno iz HP-UXa, velis. Normalno, bolje da kradu ono kaj valja neg da idu zmisljat toplu vodu. ovo bar dela
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 08:19   #4
pohvala imenjače

nego pitanjce šta nema slack ponuđen LVM kao "defolt" kao npr. RH.
ono da spičiš / i ostalo na LVM, samo je /boot van LVMa?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 08:23   #5
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
nego pitanjce šta nema slack ponuđen LVM kao "defolt" kao npr. RH.
ono da spičiš / i ostalo na LVM, samo je /boot van LVMa?
jok. installer dela bas ono kaj treba i za kaj je napisan - installa. nema podrsku za LVM, hence the tuto . al zato ima dobro dokumentirano kak to izvest, tak da nisam moral zmisljavat toplu vodu nego sam cital i ukucaval i gle cuda -dela . linux FTW
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 11:50   #6
svaka čast majstore
kad ufatiš vremena očekujemo nastavak, sad imao goli slakver u LVM
kaj dalje sa njim?
kaj dela, a kaj ne?
i nemoj ti meni, imaš menjual, znam da ima no zanima me tvoje iskustvo
__________________
kada mi je loše, ja si smotan šita
pa citiran misli pricidnika tita
NNJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 22:27   #7
Quote:
NNJ kaže: Pogledaj post
kaj dalje sa njim? kaj dela, a kaj ne?
Eh, kaj dela. Dela za sad ono kaj mi treba, ovaj tjedan bi trebal ubost drugi disk za masinu i probat slozit mirror. Za sad imamo mogucnost dinamickog resizeanja particija. Recimo, ja sam kod instalacije zauzel sav prostor LVM-a. Namjerno, da se sad mogu predomislit . Sad hocu imat 64MB LVM-a slobodno. S obzirom da XFS particiju ne mogu shrinkati, a niti necu, mogu shrinkat swap, te prvo citam

Kod:
man lvreduce
i nakon toga radim:

Kod:
lvreduce -L -64M pool1337/swap
mkswap /dev/pool1337/swap
swapon /dev/pool1337/swap
i to je to. Slobodni prostor na LVM-u iznosi 64 MB, kak sam i htel.Trenutno na desktopu imam alocirano ~70GB za LVM a jedno ~150GB neparticioniranog prostora. Ako bude potrebe, napravim novu particiju u neparticioniranom prostoru, dodam ju u LVM, formatiram i mountam i to je to
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2008., 01:31   #8
LVM take #2

Oki doki, osnovni LVM setup smo svladali. Sad slijedi desktop, koji sa CentOS-a konvertiramo na Slack. Neda mi se vise baktat sa RPMforgeom i slicnim glupostima, ovo je ipak moj desktop, a volim imat unified platformu doma. Desktop ima 2 SATA diska od 320 GB, pa bumo probali (potaknuti Annatarovim savjetom ) slozit mirroring. Hence, bootamo Slackware, istim postupkom ko i gore jer i tu imamo 2x SATA disk i SATA brennera.

koristimo cfdisk na oba diska, kreiramo particije iste velicine i tipa 8E. Kod mene je to ~150GB, te krecemo:

Kod:
cfdisk /dev/sda
cfdisk /dev/sdb
Za kreiranje LVM-a koristimo jednu particiju s prvog i jednu s drugog diska. Kod mene su to /dev/sda3 i /dev/sdb1, kod vas prema onome kaj veli cfdisk. Sad citamo malo Red Hatovu dokumentaciju za LVM i krecemo prema tome. Prvo kreiramo PV na oba diska:

Kod:
pvcreate /dev/sda16
pvcreate /dev/sdb16
Nakon toga radim novi VG, pa zato:

Kod:
vgcreate pool1337 /dev/sda16 /dev/sdb16
Onda kreiram normalne particije ko i inace, znaci isto ko i u pocetnom tutorialu. Slackov "instalacijski" kernel nema podrsku za mirror, pa mirror kreiramo nakon instalacije. Drugi PV za sad ne diramo. Ergo, kanta se boota, pa slijedi prvo:

Kod:
man lvconvert
Nakon cega mozemo pokusat napravit ono kaj nam treba:

Kod:
lvconvert -m1 --corelog /dev/pool1337/root /dev/sda16 /dev/sdb16
lvconvert -m1 --corelog /dev/pool1337/swap /dev/sda16 /dev/sdb16
i to je to. konvertirali smo se u mirroring mode. jej. pitanja, komentari?

Zadnje uređivanje jets0n : 25.07.2008. at 03:54.
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2008., 19:30   #9
napomena - ovo nebu rezultiralo nekim nebeskim performansama. ja sam to tak napravil iz jednostavnog razloga, nemam treci disk da ga koristim za zapisivanje loga, pa moram podatke o mirroru drzati u RAM-u (opcija --corelog kod konvertiranja). ovo nije najbolje rjesenje, jer se particije syncaju prilikom svakog boota.

ako nekog zanima drugacije rjesenje, moguce je napravit softverski RAID, pa na njemu slozit LVM setup, al je to onda vise slojeva na koje treba pazit. u tom slucaju se mozda bolje okrenut ZFS-u na FreeBSD-u il Solarisu, koji nudi slicne mogucnosti. ipak, ovdje se dela o Slacku, pa to ne spada u ovaj thread. Uglavnom, soft RAID je isto moguce rjesenje, pa na njemu onda napravit LVM. Dokumentacija za softverski RAID prilikom instalacije dostupna je na Slackovom DVD-u, file je README_RAID.TXT.

Eto, da malo odgovorimo i na neka pitanja kaj sad opce imamo i kak to zgleda. Nas output komande koju je Annatar gore prikazal je sad malo drukciji, ipak nismo na HP-UX-u . Kod nas to izgleda ovak

Kod:
root@host:~# lvdisplay /dev/pool1/root
  --- Logical volume ---
  LV Name                /dev/pool1/root
  VG Name                pool1
  LV UUID                0Larm0-A1WC-g2qu-laYE-Cv3r-wNWA-m2d77Q
  LV Write Access        read/write
  LV Status              available
  # open                 1
  LV Size                60.00 GB
  Current LE             15360
  Segments               1
  Allocation             inherit
  Read ahead sectors     auto
  - currently set to     256
  Block device           253:2
A status mirrora mozemo pogledat :

Kod:
root@host:~# lvs -a -o +devices
  LV              VG    Attr   LSize  Origin Snap%  Move Log Copy%  Convert Devices
  root            pool1 mwi-ao 60.00G                        100.00         root_mimage_0(0),root_mimage_1(0)
  [root_mimage_0] pool1 iwi-ao 60.00G                                       /dev/sda3(0)
  [root_mimage_1] pool1 iwi-ao 60.00G                                       /dev/sdb1(1280)
  swap            pool1 mwi-ao  5.00G                        100.00         swap_mimage_0(0),swap_mimage_1(0)
  [swap_mimage_0] pool1 iwi-ao  5.00G                                       /dev/sdb1(0)
  [swap_mimage_1] pool1 iwi-ao  5.00G                                       /dev/sda3(15360)
Osim toga, moremo pogledat i ukupni status naseg LVM-a :

Kod:
root@host:~# vgdisplay
  --- Volume group ---
  VG Name               pool1
  System ID
  Format                lvm2
  Metadata Areas        2
  Metadata Sequence No  7
  VG Access             read/write
  VG Status             resizable
  MAX LV                0
  Cur LV                6
  Open LV               2
  Max PV                0
  Cur PV                2
  Act PV                2
  VG Size               281.50 GB
  PE Size               4.00 MB
  Total PE              72064
  Alloc PE / Size       33280 / 130.00 GB
  Free  PE / Size       38784 / 151.50 GB
  VG UUID               gg630f-AJSo-VKSM-bUTI-mWYK-nolc-l2Mm01
@Annatar : jel ovo zgleda korektno sad? Mislim, ti malo bolje plivas u tome od mene, pa pitam...

Zadnje uređivanje jets0n : 25.07.2008. at 23:54. Reason: da ne postam opet sam sebi
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2008., 01:49   #10
Trebas pogledat u dokumentaciju, nigdje ne vidim "available/synced", ali pretpostavljam da je "mwi-ao", odn. "m" u istome "mirror".

Inace, mirror je najperformantniji setup sto se tice sigurnosti podataka. Za pisanje je brzina teoretski jednaka brzini jednog diska, znaci ne gubis na brzini pisanja, a citanje je n puta brze, gdje je n broj diskova.

Sad mozes jos eventualno prouciti kako se onemogucuje sinkronizacija swap LVa pri podizanju sustava (jer to nema smisla), i imas lijepi, redundantni i performantni mirror config.

Inace, ultimativni test svake RAID konfiguracije je "cupanje" diska i test da li se sustav u stanju podignut / nastavit delat.

Lijepo napravljen posel, svaka cast.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2008., 16:43   #11
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Trebas pogledat u dokumentaciju, nigdje ne vidim "available/synced", ali pretpostavljam da je "mwi-ao", odn. "m" u istome "mirror".
I u pravu si. Izvadak iz :

Kod:
man lvs
kaze :

Kod:
The lv_attr bits are:

1  Volume type: (m)irrored, (M)irrored without initial sync, (o)rigin, (p)vmove, (s)napshot, invalid (S)napshot, (v)irtual,  mirror  (i)mage,  mirror
                 (I)mage out-of-sync, under (c)onversion

2  Permissions: (w)riteable, (r)ead-only

3  Allocation  policy: (c)ontiguous, c(l)ing, (n)ormal, (a)nywhere, (i)nherited This is capitalised if the volume is currently locked against alloca-
                 tion changes, for example during pvmove (8).

4  fixed (m)inor

5  State: (a)ctive, (s)uspended, (I)nvalid snapshot, invalid (S)uspended snapshot, mapped (d)evice present without tables, mapped device present with (i)nactive table

6  device (o)pen
Sad je sve jasno, znaci mi imamo

Kod:
mwi-ao
ilitiga mirror-writeable-inherited-active-open
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2008., 23:58   #12
I da probamo ovo sve zaokruzit na neki razuman nacin - testiranje. Ovo provodim na svojem generickom setupu, gdi su diskovi u IDE emulaciji, a ne u native SATA modu. Ovo je tak jer masina ima gore i Windowse radi faksa, a ne da mi se stalno u BIOS-u menjat mod. Znaci, malo je cripplana, al nije bed . Za testiranje koristimo bonnie++, alat koji je dostupan sa Slackbuilds.org i dost se cesto koristi za bechmarkanje diskova. Nakon instalacije, prvo citam :

Kod:
man bonnie++
i onda radim:

Kod:
[user@host][~]> mkdir bonnie_test
[user@host][~]> su -
bonnie++ -u user:group -d /home/user/bonnie_test
i ovo se vrti par minuta, nakon cega ispljune output:

Kod:
Version  1.03c      ------Sequential Output------ --Sequential Input- --Random-
                    -Per Chr- --Block-- -Rewrite- -Per Chr- --Block-- --Seeks--
Machine        Size K/sec %CP K/sec %CP K/sec %CP K/sec %CP K/sec %CP  /sec %CP
host             4G 50390  98 58791  29 23149  11 52935  96 61429  11 281.6   1
                    ------Sequential Create------ --------Random Create--------
                    -Create-- --Read--- -Delete-- -Create-- --Read--- -Delete--
files:max:min        /sec %CP  /sec %CP  /sec %CP  /sec %CP  /sec %CP  /sec %CP
host             16  1595  28 +++++ +++   939   7  1675  22 +++++ +++  1051  12
E sad, nekog bi mogli zbunjivat ovi plusevi na mestu read stupaca. ali

Kod:
man bonnie++
veli :

Quote:
bonnie++ kaže:
For every test two numbers are reported, the amount of work done (higher numbers are better) and the percentage of CPU time taken to perform the work (lower numbers are better). If a test completes in less than 500ms then the output will be displayed as "++++". This is because such a test result can't be calculated accurately due to rounding errors and I would rather display no result than a wrong result.
Znaci, read performance se cini OK. Jos fizicko testiranje setupa, i mozemo prec na sljedecu temu - network bonding na mreznim interfejsima na Slacku .

EDIT:

I zajebah. sve je tak lepo zgledalo, al ovaj setup zahtijeva 3 diska. Da jos jednom istaknem, ZA LVM MIRROR NA LINUXU MORATE IMATI 3 DISKA. Inace sve krepa. Recovery - n00la bodova. Treci disk je nuzan, jer bez mirror loga LVM nakon kaj odstekate disk ne radi, ergo recovery nista. Znaci, soft RAID+LVM za 2 diska, za 3 diska mozda LVM. jej . Ubode me Red Hat i CentOS ponovo u ledja svojom dokumentacijom. Bravo. Zakaj onda opce postoji opcija drzanja loga u memoriji, pitaj Boga. A nis, software RAID pa LVM it is. Nebum opet FreeBSD installal

Zadnje uređivanje jets0n : 27.07.2008. at 01:23.
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 03:16   #13
lvm take #3

E ovaj mora delat. Ovo je layer na layer pa mi se ne svidja, jer me smeta kaj su 2 sloja u pitanju, al s obzirom da je podloga Slack miran sam jer mi se cini da bu bar ovak delalo kak spada. Pa, krenimo. Particije mi ostaju iz ranijih pokusaja, jedino im mijenjam tip na FD (Linux RAID autodetect). znaci,

Kod:
cfdisk /dev/sda
i

Kod:
cfdisk /dev/sdb
Sad slijedi inicijalizacija polja, te stoga:

Kod:
mdadm -- create /dev/md0 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda16 /dev/sdb16
kroz

Kod:
cat /proc/mdstat
mozemo pratit postupak buildanja polja. Nakon kaj se to synca, mozemo krenut

Kod:
pvcreate /dev/md0
vgcreate pool1337 /dev/md0
sad krece LV:

Kod:
lvcreate -L 65G -n root pool1337
lvcreate -L 5G -n swap pool1337
te swap inicijaliziramo

Kod:
mkswap /dev/pool1/swap
swapon /dev/pool1/swap
te krece setup, opet XFS itd, jedino na kraju slijedi ponovo chrootanje u /mnt i initrd+dodavanje generic kernela. slicno ko i ranije opisano, jedino je naredba

Kod:
mkinitrd -c -k 2.6.24.5-smp -m xfs:md-mirror -f xfs -r /dev/pool1337/root -L -R -o initrd-generic.gz
i sad imamo RAID 1 s LVM-om .
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 23:45   #14
I RAID 1 + LVM je funkcionalna kombinacija. Provjereno metodom cupanja SATA kabla iz diska . Ovo je nadopuna gornjeg posta - u koraku kad se chroota u /mnt, nuzno je dodat LILO-u jednu liniju teksta i promijenit "boot=" liniju :

Kod:
raid-extra-boot=mbr-only
boot = /dev/md0
Ovo omogucava da LILO skuzi da imamo soft RAID i da se installa na oba diska.

Takodjer, kod kreiranja LVM LV-a, nemojte zaboravit :

Kod:
vgscan --mknodes
vgchange -ay
prije nego pokrenete setup.

Znaci, nas novi sustav mozemo monitorati na vise nacina, a i klasicne naredbe za LVM vrijede (lvdisplay,pvdisplay,vgdisplay etc) :

Kod:
[user@host][~]> cat /proc/mdstat
Personalities : [linear] [raid0] [raid1] [raid10] [raid6] [raid5] [raid4] [multipath]
md0 : active raid1 sda8[0] sdb5[1]
      146480512 blocks [2/2] [UU]

unused devices: <none>
Kod:
root@host:~# mdadm --detail /dev/md0
/dev/md0:
        Version : 00.90.03
  Creation Time : Mon Jul 28 00:55:35 2008
     Raid Level : raid1
     Array Size : 146480512 (139.69 GiB 150.00 GB)
  Used Dev Size : 146480512 (139.69 GiB 150.00 GB)
   Raid Devices : 2
  Total Devices : 2
Preferred Minor : 0
    Persistence : Superblock is persistent

    Update Time : Tue Jul 29 23:43:39 2008
          State : clean
 Active Devices : 2
Working Devices : 2
 Failed Devices : 0
  Spare Devices : 0

           UUID : fc97a33a:496d5f69:cbb28f6c:d4124551
         Events : 0.1416

    Number   Major   Minor   RaidDevice State
       0       8        8        0      active sync   /dev/sda8
       1       8       21        1      active sync   /dev/sdb5
Brojevi dobiveni kroz bonnie++ jako su slicni onima ranije navedenima, cak je output u prosjeku 1 do 2MB/s visi od onog s LVM setupom (a i nisam ih sejval ), pa nisu prikazani. Eto, to je to. Soft RAID+ LVM. I dela. Jej.
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 09:16   #15
kako bi to napravio na redhatu.

1. kreirao md0 raid, a onda pokrenuo

system-config-lvm

2 klika mišem i gotovo

http://www.redhat.com/docs/manuals/e...onfig-lvm.html

mislim ok je znati to iz konzole, ali toliko rijetko radim sa diskovima..da svaki put moram iznova učit vg,lvm...., ovako sam gotov za 2 minute

ko prije đevojci njemu đevojka
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 14:23   #16
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
kako bi to napravio na redhatu.

1. kreirao md0 raid, a onda pokrenuo

system-config-lvm

2 klika mišem i gotovo
Vjerojatno. Al poanta je u tome da je ovo Slackware, ak me kuzis. Mislim, htel sam to slozit na Slacku. Uostalom, tak ionak nemres sve metnut na LVM jer ti installer neda, mora napravit /boot izvan LVM-a. Ovaj setup nema to ogranicenje.
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 14:00   #17
LVM mirroring na GNU/Linuxu

Kad sam procital da LVM mirroring na GNU/Linuxu ne dela kak spada, prvo sam pomislil da je to greska. I nije mi vrag dal mira, isel sam kopati po dokumentaciji. I stvarno, vidi vraga, naletim na ovo:

Quote:
http://www.redhat.com/docs/manuals/enterprise/RHEL-4-Manual/sysadmin-guide/s1-lvm-diskdruid-manual.html kaže:
The /boot/ partition cannot reside on an LVM volume group because the GRUB boot loader cannot read it.
Dok je na HP-UXu mirrorirani LVM /boot (/stand na HP-UXu) bez problema moguc:
Kod:
[root@host][/]> df -P
Filesystem           512-blocks  Used  Available Capacity Mounted on
/dev/vg00/lvol1       538064   182912   355152    34%   /stand
/dev/vg00/lvol3       61563312 12542448 49020864    21%   /
[root@host][/]> vgdisplay -v /dev/vg00
--- Volume groups ---
VG Name                     /dev/vg00
VG Write Access             read/write     
VG Status                   available                 
Max LV                      255    
Cur LV                      3      
Open LV                     3      
Max PV                      16     
Cur PV                      2      
Act PV                      2      
Max PE per PV               4350         
VGDA                        4   
PE Size (Mbytes)            8               
Total PE                    8680    
Alloc PE                    8680    
Free PE                     0       
Total PVG                   0        
Total Spare PVs             0              
Total Spare PVs in use      0                     

   --- Logical volumes ---
   LV Name                     /dev/vg00/lvol1
   LV Status                   available/syncd           
   LV Size (Mbytes)            304             
   Current LE                  38        
   Allocated PE                76          
   Used PV                     2       

   LV Name                     /dev/vg00/lvol2
   LV Status                   available/syncd           
   LV Size (Mbytes)            4168            
   Current LE                  521       
   Allocated PE                1042        
   Used PV                     2       

   LV Name                     /dev/vg00/lvol3
   LV Status                   available/syncd           
   LV Size (Mbytes)            30248           
   Current LE                  3781      
   Allocated PE                7562        
   Used PV                     2       


   --- Physical volumes ---
   PV Name                     /dev/dsk/c3t6d0
   PV Status                   available                
   Total PE                    4340    
   Free PE                     0       
   Autoswitch                  On        

   PV Name                     /dev/dsk/c3t5d0
   PV Status                   available                
   Total PE                    4340    
   Free PE                     0       
   Autoswitch                  On

        
[root@host][/]> uname -a
HP-UX host B.11.23 U 9000/785 2011915233 unlimited-user license
Eto. Sad znate jos jedan od razloga zakaj preferiram pravi UNIX, te zakaj ne volim GNU/Linux. Nikad nis u tom operativnom sustavu nije implementirano kak spada, sve napola i "nedopeceno".
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 14:49   #18
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Kad sam procital da LVM mirroring na GNU/Linuxu ne dela kak spada, prvo sam pomislil da je to greska. I nije mi vrag dal mira, isel sam kopati po dokumentaciji.
Mislil si da sam nekaj sjebal, ha? . Ovo s /boot particijom - moj setup nema to ogranicenje, LILO+initrd kak je opisano i sve dela. Na Red Hatu/CentOS-u to nemres izbjec, tam mora bit /boot. Veci problem je kaj postupak ide ovak

Kod:
napravis VG, 
napravis PV, 
napravis LV, 
pa ubacis drugi disk u VG, 
pa napravis mirror, 
pa se synca, 
pa odstekas disk,
i onda krepa jer nemre najti sve PV u VG.
Mislim, to je trebala i bit poanta mirrora, da dela kad nema svih diskova, ne?
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 20:55   #19
UPDATE - upravo se probijam kroz Red Hatovu LVM mailing listu. Cini se da je mirroring WIP jos uvijek. Koga zanima, nek kopa . Onak, nasel sam cak 1 osobu koja trosi mirroring, al nis o recoveryu kad krepa disk u mirroru.

LVM mailing list

s mailing liste :

Quote:
Stuart D. Gathman kaže:
In AIX, you just allocated mirrored LVs, and didn't have to think about
it. Linux LVM is getting there. If you have 3 or more physical disks,
I think the current LV mirror code will do what you want also. (But
I confess I am still using LVM over md raid 1.)
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 14:30   #20
Linux (i o njemu)

Pocnimo u revijalnom tonu... Linux na udaru (ovaj je exploit je najlakse izvesti na Linuxu, u trenutku pisanja ovoga, jos uvijek nema Windows exploita).

http://invisiblethingslab.com/resour..._cache_fun.pdf
http://invisiblethingslab.com/resour...-%20slides.pdf
http://invisiblethingslab.com/resour...-%20slides.mov
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 23.04.2009. at 14:37.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:21.