Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2009., 10:51   #21
Quote:
Zadre, uzdigni čelo, nasmješi se i pokaži svijetu svoju veličinu!

Najdraži Grade,

povijest Te nikad nije mazila, gazila te, rušila, uništavala tvoje blago, tvoje ljude, ali Ti si se Grade uvijek kao Pheonix izdizao iz vlastitog pepela i uvijek ponovo izrastao u naočitog mladića bez obzira na Tvojih 3 tisuće godina.

I nakon zadnjeg pokušaja Tvog uništenja, nakon nepunih četrnaest godina izrastao si po tko zna koji put u predivno mjesto za življenje. I oni koji te vole, ali i oni drugi morali su to priznati.

Koncem devedesetih željeli su te proglasiti "gradom slučajem", u mnogome su i uspjeli, ali Tvoji građani skupili su se iza Tvog jedra i u jednom trenutku svi zajedno zapuhali smo u njega i - otplovili!

Otisnuli smo se i otplovili daleko, za neke predaleko... I gle čuda - vrlo brzo postao si Grad po mjeri čovjeka, postao si Grad u kojem bi svi rado živjeli. Postao si Grad koji se razvija na sve četiri strane svijeta, i koji čini sve kako bi se Tvoji građani, ali i svi putnici namjernici osjećali uzvišeno u Tvojoj utrobi.

I koliko god neki od Tebe ovih dana željeli ponovo stvoriti "grad slučaj", Tvoji će građani po tko zna koji put dokazati sebi, ali i drugima svoju veličinu, svoje veliko srce i pružiti najtopliju ljudsku dobrodošlicu kojom već tri tisućljeća dočekuju svakog svog gosta i prijatelja.

Mi, Tvoja djeca nećemo dopustiti nikom, ma kako se on zvao, da okalja tvoj časni obraz. Ma koliko se trudio, ma koliko bezobziran i nedobronamjeran bio, ma koliko to podgrijavali i predimenzionirali pojedini mediji i njihovi trabanti, Tvoji će Zadrani po tko zna koji put svima dokazati kako se voli svoja gruda, kako se voli svoj Grad i Domovina, ali i kako se dočekuju, kako se tretiraju i ispraćaju dragi gosti i prijatelji.

Obećajem ti Grade u ime sviju, da ćemo mi Tvoja djeca, učiniti sve kako bi i dalje uzdignuta čela, s osmjehom na licu, gordo koračao u još svjetliju budućnost!

Voli te Tvoj

Zadranin
autor:Mladen Malik
__________________
tornado 7/700
dite grada is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 12:06   #22
zadarsko "stanje uma"- patetično do boli
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 12:10   #23
prvo drago mi je da je otvorena ova tema i mislim da je itekako potrebna. gospodi kojoj su ovo prepucavanja, mozda i jesu, ali neka onda zaobidu ovu temu. svak ima pravo reci svoje misljenje i svak ima pravo pobijati te tvrdnje.

sad da ja krenem replicirati
ono u narodnom listu je pisao niko drugi nego SIBENSKI student. ali nazalost neke stvari je u pravu ali neke itekako u krivu. zadar itekako ima svoje autohtono stanovnistvo koje je ostalo nakon 2.svj rata iako mali broj. radi se o kvartovima koji su se tad vise osjecali upravo kvartovsku pripadnost nego gradansku. a ono malo sto ih je ostalo na samom poluotoku je bila teska sirotinja.

sto se tice hajduka, sasvim je normalno da su skoro svi zadrani navijali za njega u jugoslaviji buduci da je zadar taborio u 3. ligi pa cek i nize tek je oko 89. ili 90. usa u 2. jugo ligu, da je barem odigrao jednu sezonu u prvoj imao bi puno jaci brand i nebi stanje na stanovima za vrijeme utakmice zadar-hajduk bilo takvo kakvo je. opet na toj utakmici problem je sto vecina splicana iskoristi priliku doci u relativno obliznji zadar s obzirom na daljinu ostalih gradova. takoder i navijaci hajduka iz sibensko-kninske u manjem i u velikom broju navijaci iz zadarske zupanije pohode stanove. tako da dolazimo nazalost do podatka da svega 30% ako uopce navija za zadar na toj utakmici.
e sad dobra stvar je sto mi mladi navijamo samo za zadar uglavnom. sad sto godine idu sve ce biti veci broj navijaca nk zd. samo da nam je kontinuitet prve lige. i poneki bljesak medu prvih 6.

dalje sibencanima branim pravo da mrze koga oce i svak ima pravo mrziti koga oce i voliti koga oce. pa cak i to da su navijali za dinamo neka su dinamo je u jugoslaviji bio pojam hrvatstva u cijeloj jugi.
ja osobno ne smatram previse bitnim to sto sam dalmatinac vise sam ponosni stanovnik zadarske zupanije i grada zadra.

odnos stanovnisva i seljenja istoga je dobro opisao servantes. dakle svaki dalmatinski grad ima vlaje primorce i bodule, bez njih bi propao ili bilo na koju tisucu stanovnika. znaci grad bez sela ne moze i selo bez grada nemoze.

sibencani dragi vasa je greska sto ste prema rodijacima, kako ih vi nazivate, imali los odnos. i kako sad da oni navijaju za sibenik pa okrenut ce se nekom drugom u ovom slucaju hajduku. mozda je i to razlog zasto sibenik ima samo 40 000 ljudi a zadar se evo priblizava brojci koja nesto znaci a to je 100 000.

neke stvari nisam ispravio pa cu to drugom prilikom.
solo_zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 16:03   #24
Evo ponovo su pocela navijacka prepucavanja,a lipo su moderatori zamolili bez toga

@ solo zara - cisto sumnjam da je tekst pisa sibencan(evidence please),a ako kojim slucajem jest tekst sadrzi niz istinitih povijesnih i socijoloskih procesa te na kraju je odobren od urednistva koji nisu sibencani(sibencan i to kao student radi naslovnicu narodnog lista)To sta kazes da vecina mladih zadrana sada navija za zadar takder postujem i to je vasa borba za prevlast,nadam se da ce te u tome uspiti!
Ono o cemu je u tekstu rijec jest o procesima asimilacije i integracije dosljaka u pojedine gradove,a kod tih procesa nuzno i uvik dolazi do sukoba sa dotad domicionalnim stanovnistvom.Radi se vjerovatno o tome da se ljudi po prirodi ne vole minjati te nastoje zadrzati svoje stare navike koje po kulturi u gradovima ne bi tribalo proci.Tu veliku ulogu igra brojnost domicionalnin i dosljaka te u pravilu brojniji asimiliraju malobrojnije(izuzetak je kad je neka kultura na puno visem stupnju razvoja).
Zato sta kazes da su sibencani bili losiji prema dosljacima nije istine jer se "borba" kultura odvijala u svim dalmatinskim gradovim,u sibeniku se "borba" najduze odrzala upravo zbog najpovoljnijeg omjera domicijalnih-doseljenih,a rezultat takve borbe danas jest najbolje integrirani dosljaci koji osijecaju veliku privrzenost gradu (tu se i u tekstu autor vrlo dobro osvrce na nogomet-jer su i sibencani navijali i za dinamo i za hajduk u jugoslaviji,ali u trenutku proglasavanja samostalnosti gotovo 100% okrecu se sibeniku,tako da prvih gotovo i nema,a drugi se mogu nabrojiti na prste jedne ruke,mi ih nazivamo seljaci,a to su prevedeno samo ostatci borbe za integraciju).E ta borba zadru tek predstoji,a sta bude vise doseljenih(zadar je grad sa velikom ekspanzijom) ta ce borba biti teza,a ishod neizvjesniji!

(ovo je ukratko)
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 16:34   #25
Quote:
native kaže: Pogledaj post
budući da je ta tema vrlo zastupljena kako u životima "fetivih" stanovnika ovih gradova, tako i na podforumu "Navijači", otvaram je ovdje, pa neka Zadrani i Šibenčani (ali i ostali) povijesno-sociološkom analizom daju svoje argumente vezane uz povijest Zadra i njegovog stanovništva, povijest i osnutak Šibenika, te razloge međusobnog rivalstva, bili oni baš povijesnog, ekonomskog, političkog ili možda etničkog karaktera.

p.s. ako ože neki supermoderator ili administrator svratit na podforum "Navijači" u temu "Funcuti", bilo bi dobro, jer tamo ima dosta obrisanih postova koji su trebali biti ovdje.
Ma za mene su to gluposti... sportska napuhavanja i hrana za medije koji to dižu do nebesa... za mene je dalmacija dalmacija i volin sve gradove podjednako pa tako i Šibenik... Tako da, prizemljimo se ljudi malo.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 17:34   #26
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
Evo ponovo su pocela navijacka prepucavanja,a lipo su moderatori zamolili bez toga

@ solo zara - cisto sumnjam da je tekst pisa sibencan(evidence please),a ako kojim slucajem jest tekst sadrzi niz istinitih povijesnih i socijoloskih procesa te na kraju je odobren od urednistva koji nisu sibencani(sibencan i to kao student radi naslovnicu narodnog lista)To sta kazes da vecina mladih zadrana sada navija za zadar takder postujem i to je vasa borba za prevlast,nadam se da ce te u tome uspiti!
Ono o cemu je u tekstu rijec jest o procesima asimilacije i integracije dosljaka u pojedine gradove,a kod tih procesa nuzno i uvik dolazi do sukoba sa dotad domicionalnim stanovnistvom.Radi se vjerovatno o tome da se ljudi po prirodi ne vole minjati te nastoje zadrzati svoje stare navike koje po kulturi u gradovima ne bi tribalo proci.Tu veliku ulogu igra brojnost domicionalnin i dosljaka te u pravilu brojniji asimiliraju malobrojnije(izuzetak je kad je neka kultura na puno visem stupnju razvoja).
Zato sta kazes da su sibencani bili losiji prema dosljacima nije istine jer se "borba" kultura odvijala u svim dalmatinskim gradovim,u sibeniku se "borba" najduze odrzala upravo zbog najpovoljnijeg omjera domicijalnih-doseljenih,a rezultat takve borbe danas jest najbolje integrirani dosljaci koji osijecaju veliku privrzenost gradu (tu se i u tekstu autor vrlo dobro osvrce na nogomet-jer su i sibencani navijali i za dinamo i za hajduk u jugoslaviji,ali u trenutku proglasavanja samostalnosti gotovo 100% okrecu se sibeniku,tako da prvih gotovo i nema,a drugi se mogu nabrojiti na prste jedne ruke,mi ih nazivamo seljaci,a to su prevedeno samo ostatci borbe za integraciju).E ta borba zadru tek predstoji,a sta bude vise doseljenih(zadar je grad sa velikom ekspanzijom) ta ce borba biti teza,a ishod neizvjesniji!

(ovo je ukratko)

Ne nužno, jer slučaj tzv. borbe kultura, kako navodiš, ne postoji u tolikom omjeru u kontinentalnim gradovima. Tamo je proces urbanizacije puno bezbolniji i lakši. Ovaj "bolniji" je specifičan za dalmatinske gradove, što je jednim djelom uvjetovano i s poviješću (odsječenost,izloranost,gradska komuna, komunikacija morem itd).
A glavni uzrok tome mislim da nije ni vlaj, ni bodul ni bosanac, nego tvrdoglavi dalmatinski kampanilizam (sam naziv govori sve) koji je u Dalmaciji i dan danas živ a u prošlosti je spriječavao bilo kakvu integraciju gradova na širem planu, što se vidjelo npr. za nacionalnog preporoda u Dalmaciji kada su preporoditelji i kulturnjaci muku mučili da Zadranima,Splićanima,Šibenčanima i ostalima utuve u glavu nacionalnu svijest i pripadnost nečemu što postoji izvan gradskih zidina.
To se jasno vidi i dan danas i karakteristično je manje više za sve dalmatinske gradove, a najizraženije je u gradovima u kojima dolazi i najveći priljev "došljaka", i što je najinteresantnije, to nisu imigranti koji su došli iz nekih drugih zemalja i kultura, već ljudi koji se presele iz 10-20km udaljenog mjesta.
Činjenica je da je nasilna industrijalizacija uništila selo i grad, a rat i poslijeratne teške godine dovele do beznađa i deprimiranosti stanovništva i da danas imamo to što imamo.

Jedna od glavnih osobina gradskog naselja otkad postoje gradovi je taj protok stanovništva, primanje novih i otvorenost novome. Tako uostalom gradovi nastaju i žive i to je ono što svaku metropolu čini metropolom. To zbog tog provincijalnog kampanilizma u Dalmaciji nije slučaj, već je upravo suprotno.

Pitanje je što "starosjedioci" očekuju od "novih", kako po njima ta asimilacija treba teći i u kojem smjeru, i što se smatra pod tim "donijeli sa sela", jer je u pravilu to više izraz ksenofobije nego neke zabrinutost za ugroženu građansku dušu grada (koja usput na našim prostorima ne postoji bar 70god,pa je malo bespredmetno i govoriti o njoj). Evo primjer Zadra zadnjih dana, kada se nešto negativno dogodi, uvijek se nastoji oprati ljaga na sebe i od vlaja,bosanaca,srba stvarati dežurne krivce i tražiti Pedra među "uljezima".

Što je netko negdje rekao, selo je dežurni krivac gradskih gluposti.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:21   #27
@ žalac_1 -opet pricas pausalno o dalmaciji sto svakako nije dobro,pogotovo o temi di je fokus na razlicitosti dva dalmatinska grada!
To o borbi prosvjetitelja da utuve dalmatincima ko su i sta su(o tome ne mozemo tako pricati) u dalmatinskim gradovima se manifestira u borbi narodnih naspram autonomaskih(vecinom talijani i "talijanasi) politika i udruga!
I u tom omjeru razlika medu dalmatinskim gradovima je drasticna(autonomasi u sibeniku nisu igali skoro nikakvu ulogu,u splitu su vecinom bili u manjini-istina sa punom vecom ulogom,dok su u zadru istina bili vecina),a i rijesili smo ih se poslije 45
Borba u zg.se itekako odvija - konstantno i sa svakim novim doseljenjem(ili kako bi opisa one povike i price o dotepancima,dalmosima,hercegovcima,te je po obujmu i snazi cak i jaca nego dalmatinske "borbe")-ponavljam te borbe traju do trenutka adatapcije-

Neko je vec pisa o generalno tri dalmatinska karaktera koji su gotovo u potpunosti suprotna i normalno je kada su vece razlike da se "borba" vise manifestira

Ovo o odsjecenosti dalmatinskih gradova na moru spada u najvece bisere foruma! nije li sve donedavno putovanje morem bilo najednostavnije? Nije li se morem sirio razvitak ili kultura? Zasto bi pobogu sve te drzave se tukle za pomorske gradove ako su oni kako ti kazes odsjecene komune?
Btw. zelim da ti kazem da je more uvik,a pogotovo onda kada nisu bile toliko razvijene kopnene prijevozne infrastukture bilo nacin spajanja i razlog razvitka,a ne kako impliciras zostalosti i odsjecenosti!
Svi gradovi su otvoreni prema novom osim ako to nie veliki korak nazad u bilo kojem smislu-nadam se da vidis razliku
Ako ne onda od tebe na sljedecem postu ocekujem da mi pises sa bolan u skladu velikog doseljavanja inih u zg i njihovom doprinosu zg kulturi
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:44   #28
možda sam ja nedovoljno objasnio pa ti razumio kao biser, istina, stavio sam tek dvije riječi..odsječenost,izoliranost, bez dodatnog objašnjenja- kod te izoliranosti mislio sam na prometnu/političku odsječenost od zaleđa i isključivu komunikaciju morem, a kao posljedica toga javlja se antagonizam mora i zaleđa, bodula i vlaja (i naravno, pod utjecajem geografskih karakteristika i političke situacije)-ni riječi o zaostalosti, ako si to tako shvatio.

konkretno, što s tiče teme, Zadra i Šibenika i razlika među njima, i jedan i drugi imaju simptome tog kampanilizma o kojem sam pisao u prošlom postu i jedan i drugi se po tome razlikuju od nekog grada iz unutrašnjosti. To su po mentalitetu još uvijek mediteranske komune.
Jedino što Šibenik ima kontinuitet u pogledu stanovništva, dok je kod Zadra taj kontinuitet narušen 45. Ako to ima ikakve veze, jer većina današnjeg stanovništva ZD i ŠI se rodila u tim gradova i u njima živi od rođenja.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 20:45   #29
Pazi - opet vidim pausalnosti u tvom izlaganju - naime sibenik je dugo vrimena bio vrlo vazna uvozna i izvozna luka(Split i zadar takoder),u gradovima su se odvijali razni sajmovi,putevi sa okolicom su bili vrlo razvijeni,a rijeka krka plovna do skradina,tako da o odsjecenosti od zaleda ne mozemo govoriti. Do problema nikad nece doci dok je broj "doseljenika" pod kontlolom tj. dok ne pride kriticnu tocku, kada se to desi normalno je da oni pokusavaju nametnuti neku svoju kulturu! Sada ti mene pokusaj uvjerti da je kultura nekih dalmatinskih zaseoka superiornija kulturi dalmatinskih gradova u to doba industrijalizacije i ja cu priznati da grisim,s tim da su kulturoloski to bila dva sasvim druga svita! Evo ti sta kaze mandic - inace pisac koji se poprilicno bavi i socijoloskom tematikom:"Dalmatinski gradovi koji su stoljecima bili koljevka hrvatske pismenosti i kulture,koji su stoljecima i prije zagreba imali poplocane ulice i visoku gradansku svijest nista manju od bilo kojeg velikog sredista toga doba - svoj gradski duh poceli su gubiti industrijalizacijom i umjesto da fetivi asimiliraju dosljake,desilo se obrnuto i dosljaci su zbog svog velikog broja prvo stvorili neku svoju paralenu stvarnost koja je kasnije pojela donedavno domicijalnu i stvorila nesto sasvim drugo od tih utvrda kulture-tu sudbinu donekle uspio izbjeci samo šibenik i dubrovnik koji je zbog ne tako velikog doseljavanja ipak donekle uspio asimilirati svoje dosljake"

Molio bi te i da mi kazes barem jedan primijer kada su sibencani odbili neku naprednu ideju ili projekt koji dolazi izvana kako bi do kraja potvrdio svoje teze o kampanilizmu

Uostalom ako mi bilo di u hrvatskoj nades grad/misto koje je dalo toliko velikana kulture/umjetnosti pa i sporta ko sibenik(naravno u srazmjeru stanovnika)ja cu takoder priznati da grisim,ali nekao sumnjam da oces a to su cinjenice koje mi govore koji je put ispravniji(evo malo kampanilizma,koji btw. nekad itekako ima osnove)
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 20:56   #30
Da malo ubrzam raspravu - to sta ti nazvas kampanilizmom ja vidim kao ogromne kulturoloske,obrazovne i ine razlike dalmatinskih gradova i sela,jer budimo iskreni kultura i razvitak su dolazili iz malo drugacijih smjerova! Ali dati cu ti jos jednu sansu da se izvuces ako mi reces bar jedan primjer da je naprednija kultura namjerno i svjesno pokleknula pod inferiornom (tu ne ubrajamo bosanske muslimane)
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 22:37   #31
Ne doživljavam ovu problematiku baš kao invaziju jedne nazadne kulture nad drugom, naprednom. Mislim da ona takva nije ni bila, već da se dogodilo ono do čega je moralo doći u procesu nasilne industrijalizacije i političkim prilikama, a što se zanemarivalo u glavama pokretača tog procesa i na što stanovništvo koje je praktički tada donedavno izašlo iz feudalizma još nije bilo spremno.
A i znaš tko je to doživljavao kao sraz kultura i front obrane civilizacije od barbara iz zaleđa- Talijani (Dalmatia vs. Morlacchia/tj. boduli,primorci vs. vlaji) Zato od toga kolonijalističkog pristupa pomalo i zazirem.

A niti natjecateljski, pa sad da idemo koji je grad bolji, koji ima najviše umjetnika, pjevača, slikara itd. To je više za navijački forum.

Ovo što kaže Mandić, naravno, stoji i jasno je svakom tko živi u takvim prilikama, ali ne bi tu "krivnju" svaljivao samo prema jednoj strani jer se dobar dio tih doseljenika relativno lako prilagodio novom životu i ničim nije urušavao sliku grada (drugima je naravno trebalo duže vrijeme prilagodbe, no s vremenom sve to nestaje ili se svodi na prihvatljivu mjeru)- no što je s onima "fetivima" koji nisu htjeli prihvatiti nastale promjene i koji su ostali zatvoreni u svom kampanilističkom pogledu na svijet (tzv. malomišćani), a Dalmatinci su inače poznati da žude za doseljenicima

dalmatinski gradovi su itekako kroz povijest funkcionirali odvojeno od zaleđa- kao komunalna samouprava s velikim stupnjem autonomije,dakle skoro neovisno od udaljenih centara moći, prometne veze uglavnom su išle morem, nešto intenzivnija komunikacija vodila se tek s uskim prigradskim poljima, a duge kopnene rute su služile tek za karavanski transport. Za mletačke i turske vlasti na ovim prostorima ta odvojenost je kulminirala i trajala na nekim područjima preko 500 godina (ne računajući povremene prekide), a naročito doseljavanjem vlaškog stanovništva i pljačkaškim upadima tursko-vlaških hordi.
Možda najbolji primjer toga je Dubrovnik,čak bolji i od Zadra, grad za koji je kampanilizam i zatvorenost postala gotovo poslovična, koju i poznati dubrovački pisci često imaju za predmet sprdnje u svojim djelima.

Zadnje uređivanje žalac_1 : 25.01.2009. at 22:45.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 23:45   #32
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
sibencani navijali i za dinamo i za hajduk u jugoslaviji,ali u trenutku proglasavanja samostalnosti gotovo 100% okrecu se sibeniku,tako da prvih gotovo i nema,a drugi se mogu nabrojiti na prste jedne ruke,mi ih nazivamo seljaci,a to su prevedeno samo ostatci borbe za integraciju

prijatelju, ovdi se varas (mozda i svjesno). funcuta zasigurno ima vise nego torcide sibenik, ali u gradu sibeniku definitivno ima vise hajdukovaca nego onih koji podrzavaju nk sibenik. naravno, taj ce se odnos s vrimenom minjat, ali ove price o trenutnom 100%-tnom zaokretu su tragikomicne (klub za koji navijas ne mozes prominit!).
to sta vi nekog nazivate seljacima puno vise govori o vama i vasim kompleksima jer vas valjda zbog upadljivo tvrdjeg nacina govora cila dalmacija prca kako je sibenik jedino misto di vlaska izbija na more
da se razumimo - postujem i cijenim sve prave funcute i sibencane, ali ove neke mrznje prema tim "seljacima" i koalicije sa bbb-ima iz ciste nuzde su vam mrlje na karijeri. takodjer sam protiv koalicije torcide i tornada, al sve dok tornado ne prati nk zadar u znacajnijim razmjerima, takva koalicija i nije neki veliki oksimoron.
eto, admini ispricavam se zbog nepovijesnog posta, al tema je takva od pocetka
T1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 00:11   #33
t1950 imamo slicno razmisljanje sto se tice sibenskog govora, i ja sam par puta moga cuti neke vlaske rici odnosno naglaske u njihovom govoru, a znali su tvrditi neki njihovi forumasi da zadrani nemaju svoj govor sto je totalno glupost. da se razumimo nemam ja nista protiv vlaja i moji roditelji su vlaji koji su dosli u grad ziviti. samo primjecujem.

i zanima me porijeklo one vase sibenske kape dakle jeli se pocela nositi bas u samom gradu ili mozda u okolici?

i sto se tice odnosa tornado-torcida, takoder se slazem s tobom t1950, dakle ne podrzavam prijateljstvo dok mi na nogometu ne postanemo opet jaki znaci medu prvih 5 u hr po brojnosti. jer ovo trenutno se radi o podilazenju vama a ne prijateljskim odnosima.
solo_zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 07:31   #34
Quote:
T1950 kaže: Pogledaj post
prijatelju, ovdi se varas (mozda i svjesno). funcuta zasigurno ima vise nego torcide sibenik, ali u gradu sibeniku definitivno ima vise hajdukovaca nego onih koji podrzavaju nk sibenik. naravno, taj ce se odnos s vrimenom minjat, ali ove price o trenutnom 100%-tnom zaokretu su tragikomicne (klub za koji navijas ne mozes prominit!).
Glupost i besmislica,sibencanima je uvik prvi bia sibenik,pa ni o preokretu ne mozemo pricati! samo su okolnosti navodile da se navija za hajduk/dinamo

Quote:
T1950 kaže: Pogledaj post
to sta vi nekog nazivate seljacima puno vise govori o vama i vasim kompleksima jer vas valjda zbog upadljivo tvrdjeg nacina govora cila dalmacija prca kako je sibenik jedino misto di vlaska izbija na more
To o najtvrdem govoru samo govori o kategoriji ljudi koji ode navijaju za hajduk
i po kojima ti ocito miris sve sibencane.I da sibencani ne govore da su iž"benika ,i da i mi ode takve nazivamo seljacima,i da toj je vas jedini kontigent navijaca iz okolice sibenika,pa razumin zabludu
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 08:45   #35
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Za mletačke i turske vlasti na ovim prostorima ta odvojenost je kulminirala i trajala na nekim područjima preko 500 godina (ne računajući povremene prekide), a naročito doseljavanjem vlaškog stanovništva i pljačkaškim upadima tursko-vlaških hordi.
.
Tu se definitivno slazem i jasno je da je tolika odvojenost,tj. dugi vremenski utjecaj dvije radikalno drugacije kulture na primorje - zalede dovelo do tolikih razlicitosti izmedu relativno bliskih mijesta. Takoder je jasno da je prilagodba individualna stvar kao i cinjenica da se boduli bez problema adaptiraju u nove sredine vjerovatno kao posljedica utjecaja iste kulture!

Da neko ne pomisli da iman po defaultu nesto protiv doseljenika ponoviti cu ono sta mi u sibeniku cesto kazemo - seljacina nije zavicajna odrednica nego stanje svijesti
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 09:08   #36
Dušu svakog grada osim njegovih stanovnika i arhitekture čine zasigurno i okolina u kojima isti opstaje. U konkretnom slučaju dalmatinskh gradova se to svelo na dublje ili pliće zaleđe i otoke. Upravo iz činjenice da je Dalmacija, osim s morske strane, bila, sve do danas prometno izolirana, da je proizvodnja hrana (kao jednog od najvažnijih činilaca opstanka stanovništva) bila izuzetno teška, te da su ovi prostori bili predmet aspiracija mnogobrojnih osvajača (franci, bizant, turci, mlečani, austrijanci, talijani), dovela je do autonomaške politike svih dalmatinskih gradova. Pri tome, po mom mišljenju, stupanj uvažavanja i shvaćanja da su upravo zaleđe i otoci činioci koji predstavljaju bogatstvo pojedinog grada, predstavlja onu razliku između naših gradova.
Doseljavanja iz zaleđa i otoka je uvijek bilo i bit će. Pri tome su dva grada (Zadar i Split) doživjeli (zbog povijesnih razloga) takav stupanj naseljavanja da su izgubili onaj svoj pravi, kroz stoljeća razvijani, karakter. Split iz razloga što je postao najpoželjniji grad u Dalmaciji, a osobito nakon drugog svjetskog rata, za život i pronalaženje zaposlenja, a Zadar iz razloga posvemašnje devastiranosti i gubitka stanovništva. Dubrovnik i Šibenik to, u takvim razmjerima, nisu doživjeli.
Geopliitički vrlo je važna i struktura i dubina zaleđa dalmatinskih gradova kao i veličina i razvijenost otoka. Tako je činjenično da Split ima najdublje zaleđe od svih gradova, jer njemu, u najvećem broju, osim dalmatinske Zagore, gravitira i skoro cijela Hercegovina, kao i da ima najrazvijenije otoke na kojima mnogi gradići imaju razvijeniji karakter gradske sredine nego sam Split. Zadar za razliku od Splita nema tako veliko zaleđe, ali je ono poljoprivredno najbogatije, a otočni dio je najbrojniji i najveći na Jadranu.

Da skratim, čini mi se da su dalmatinski gradovi, u zadnjih četrdesetak godina, zaboravili i podcjenili svoja zaleđa i svoje otoke. Razvojem turizma gro gospodarske i ine aktivnosti se seli na more (primorje), a unutrašnjost ili udaljeni otoci postaju mjesta gdje je nepoželjno i teško živjeti. Dalmacija za kontinet postaje simbol mora i mornara, te se u tom klišeu zaboravlja na prirodne ljepote, običaje, i bogatstvo kulture našeg zaleđa i naših otoka. Stranci, pa i mi sami, doživljavamo ljude iz zaleđa kao likove iz "Predstave Hamleta iz sela Mrduša Donja". Zamjetno je da niti jedan grad sve do izgradnje autoceste ne iskorištava ljepotu i bogatstvo tog zaleđa. Mislim da u tome prednjači Šibenik. Imati onakvu ljepotu (Skradin, Visovac, Slapove Krke, vina iz Promine, crkve i manastire, kao i, nadam se da će te se složiti, najljepše otoke na Jadranu), a koja nije, pogotovo turistički, iskorištena niti deset posto. Pa zar jedan Stradun (ne podcjenjujući prelijepi Dubrovnik) godišnje može zaraditi više nego cijelo šibensko područje.
Ovo bi bio neki superkratki okvir koji bi bilo poželjno proširiti da bi mogli odgovoriti da li postoji rivalstvo između Zadra i Šibenika.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 13:39   #37
povijesno gledano mislim da nije bilo nekog rivaliteta izmedu zadra i sibenik. rivalitet nastaje tek uslakom kk sibenke u prvu jugo ligu i u utakmicama sa zadrom cisto zbog blizine gradova moglo bi se reci susjeda, ali nije rijec o nekom velikom rivalitetu pogotovo jer sibencani kazu da vise mre split. danas su funcuti i tornado rivali, sami klubovi i nisu toliko. medu prosjecnim ljudima koji idu na utakmice naravno da im se nece sviditi kad funcuti vicu zadar bezgrad ili tornado sibenske picke ili slicne uvrede. tako da kod ljudi koji posjecuju sportske utakmice se javlja neki animozitet prema stanovnicima grada iz koje dolazi navijaci koji pjevaju uvredljive pjesme.

sto se tice integracije seljaka u gradove: mislim da su i sibenik i zadar vecinom naseljeni iz svog zaleda i otoka iz svog arhipelaga dakle obliznjih sela udaljenih od 1km do 40-ak km najvise. iz udaljenijih mjesta su vecinom isli u zagreb,split pa cak i rijeku.
i sad ti seljaci se nisu morali nesto posebno integrirati jer su stoljecima prije njihovi preci dolazili trgovati u te iste gradove. morali su integrirati jedino jezik a to se dogadalo s vremenom i morali su ostaviti poljoprivredu.
solo_zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 14:56   #38
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
Glupost i besmislica,sibencanima je uvik prvi bia sibenik,pa ni o preokretu ne mozemo pricati! samo su okolnosti navodile da se navija za hajduk/dinamo
aha, dakle preformulirao si svoju prvotnu tvrdnju.. al opet, nije li neprirodno da kroz 80e navijas za hajduk (uz sibenik, kako kazes), a onda ga vec kroz 90e slijepo mrzis?
a ja i dalje ostajem pri svojoj izjavi da vecina stanovnika grada sibenika navija (aktivno ili pasivno) za hajduk.. a sad to sta tebe more kompleksi pa ces stanovnike varosa priznat za sibencane, a one sa vidika ces proglasit vlajima, to je tvoj problem i predlazem ti da ga rijesis jer mislim da ce ti tada zivot bit bolji i kvalitetniji

Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
To o najtvrdem govoru samo govori o kategoriji ljudi koji ode navijaju za hajduk
i po kojima ti ocito miris sve sibencane.I da sibencani ne govore da su iž"benika ,i da i mi ode takve nazivamo seljacima,i da toj je vas jedini kontigent navijaca iz okolice sibenika,pa razumin zabludu
meni je svejedno kako neko govori, da se razumimo.. al 90% sibencana koje poznajem nisu torcida sibenik nego ih poznajem iz studentskih krugova. sad, ako se samo sibenski vlaji hajdukovci fakultetski obrazuju, onda priznajem da sam u svemu pogrijesio...
T1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 20:54   #39
Evo malo svratio na ovu temu

@servantes Po mom misljenju najtocnija i najopseznija analiza do sada!sutra ti se javim za malo raspravljanja,sada san umoran


@T1950 - stari oladi.ti si meni sada nasa govoriti kakvo je stanje u mom gradu di skoro cili zivot zivim(prekid samo za vrime studiranja i pogodi di),na osnovi nekih kvazi uzoraka i sa nekim brojevima koje ne bi nas da ih svicom trazis uz rok od 30 god.oprosti ali sebi uziman za pravo da situaciju ipak poznam drasticno bolje od tebe. Posto se sada zatvoria topic o navijacima(iz znanih razloga) ocekuje poplavu ovakvih zakljucivaca i sveznalica i ocekujem od moderatora da reagira

pozdrav
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 00:00   #40
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
Posto se sada zatvoria topic o navijacima(iz znanih razloga) ocekuje poplavu ovakvih zakljucivaca i sveznalica i ocekujem od moderatora da reagira

pozdrav
Svakako. Samo upozorenje da će se od sada postovi s navijačkim upadicama kartonirati. BBB-ima, Torcidi, Funcutima i Tornadu stvarno nije mjesto ovdje.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:40.