Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2009., 13:59   #81
Električne stanice nisu potencijalna bomba za okolne kvartove i sela, pa bi se mogle graditi gdje god netko poželi, čak i usred nacionalnih parkova, a jedini uvjet bi bio dostupnost dovoljno jake električne mreže.


Al neka mi netko tko se razumije proba objasnit kako je to elektromobil ekološko auto uz osvrt na baterije od neekološkog materijala, uz osvrt na vrlo neekološku tehnologiju proizvodnje tih baterija, uz osvrt na broj od stotina milijuna auta na svijetu te milijardi i milijardi tih baterija (što novih auta, što zamjenskih baterija, što starih modela auta...), uz osvrt na činjenicu da je svaka potrošanja energije zapravo neekološka.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 19:12   #82
i kaj - nitko ti nemre objasnit kak se stisne i prdne istovremeno??? steta....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:10   #83
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Električne stanice nisu potencijalna bomba za okolne kvartove i sela, pa bi se mogle graditi gdje god netko poželi, čak i usred nacionalnih parkova, a jedini uvjet bi bio dostupnost dovoljno jake električne mreže.


Al neka mi netko tko se razumije proba objasnit kako je to elektromobil ekološko auto uz osvrt na baterije od neekološkog materijala, uz osvrt na vrlo neekološku tehnologiju proizvodnje tih baterija, uz osvrt na broj od stotina milijuna auta na svijetu te milijardi i milijardi tih baterija (što novih auta, što zamjenskih baterija, što starih modela auta...), uz osvrt na činjenicu da je svaka potrošanja energije zapravo neekološka.
odi na stranicu od proizvođaća auta ,imaš objašnjenje da se nove baterije daju reciklirati.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 21:10   #84
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Raspravljat s pamfletarima. Sad otiđi negdje po diplomu iz energetike pa se javi pametniji. Evo, za pocetak pocni po smrtnosti po TWy pojedinih izvora energije. Iznenadit ces se.
Nakon toga se malo obrazuj o baterijama i cijeni po Wh pa se baci u proracune. Onda pogledaj sto je to generatorsko kocenje pa vidi sto su to superkondenzatori, koja je maksimalna gustoca energije, kolika je cijena po Wh. itd. itd.
Onda bi mogli razgovarat o onom sto zovemo tehnicko-ekonomska analiza, ovo je ipak PDF Gospodarstvo.

e, zbog takvih stručnjaka kao što ste vi i jesmo u ovakvoj situaciji. umjesto da se neke stvari počnu ostvarivati, unaprijed se opterećujete problemima i samo nešto analizirate i planirate.
kako god pametnu ekonomsku analizu napravio, ta analiza može bit samo projekcija, jer se bazira na promjenjivim varijablama. vjerovao ti u iluminate ili ne, cijena nafte utječe na sve. ako utječe na cijenu kruha koji kupim, onda utječe i na superkondenzatore, valjda?
a mi, između ostalog, ovdje pričamo o mijenjanju nafte i prelasku na struju. pričamo o pravilnom izboru, a ne jetinijem rješenju, prema tehničko-ekonomskim analizama.
prvi automobili su vozili kolko, 40-60 km/h, bili bučni, smrdljivi i trošili puno goriva, 15-20L. zamisli koliko bi se gospoda daimler, benz i ford iznenadili kad bi čuli za VW motor koji troši litru na 100km! možda bi čak rekli: NEMOGUĆE!
jer, ipak, oni su konstruktori... oni znaju kako šta radi, i znaju da motor ne može trošiti tako malo goriva. da, njihov motor. u njihovo vrijeme. danas znamo za brze, štedljive, luksuzne aute, terence... ccc... misliš da su oni imali tu viziju?
možda i jesu, možda su bili sigurni da će automobili jednog dana voziti i preko 100km/h. ako to čovjek uopće može fizički izdržati.
baterije su jako uznapredovale, elektromotori su poboljšani, solarne ćelije... ma sve. i poboljšavaju se neprekidno, mic po mic. jer velike korporacije ulažu više u reklamiranje nego u razvoj održivijih izvora energije. opet, bilo da se radi o iluminatima, ili ne, ovo je činjenica.
a zašto bi ja vozio na struju? upravo zbog toga što mi treba energent koji nije ovisan o izvoru dobivene energije. ako odbacim el auto, ostaje mi benzin, plin, (bio)dizel. sumnjam da će u prodaji bit parnih strojeva ili mini nuklearnih reaktora za u gepek. a zašto se ne bi i ja vozio na, kako kažu, najjeftiniju energiju?!
centralizirana proizvodnja energije u slučaju prijevoza je izuzetno primamljiva, po mom mišljenju. jer se onečišćenjem možemo pozabaviti na samom izvoru, umjesto da svaki auto mora imati katalizator (! ... šta katalizator, ni filter ne treba). imali bi povećano onečišćenje na jednom mjestu, a gradski smogovi bi postali stvar prošlosti.
ne daj bože da željeznice postanu električne, kako bi gradski stanovnici uživali u buci dizelašica oko 3 ujutro, kad se premeću na ranžirnom?
a ako sa svojim el autom možeš prijeći "tek" 100 km, pa ne možeš do mora, a zašto ne bi došao do najbliže željezičke stanice i ukrcao se sve do rijeke? i još ga uštekao da se puni dok ti piješ pivicu u restoran-vagonu... pa ide se na godišnji, ili?
končar napravi tramvaje za izvoz koji meni laiku izgledaju tehnički solidni, a jel bi mogao napravit elektro vlak?? i zašto ga već nemaju projektiranog??
problem s vama stručnjacima je što vidite samo probleme, umjesto da iza problema uočite mogućnosti.
što prije zakoračimo u ovakve stvari, prije ćemo naći rješenja za probleme koji nas trenutno muče. možda će doći i problemi koje nismo ni u noćnim morama sanjali, a znaš šta ima iza tih problema? mogućnosti. za nešto novo. ili, kao u slučaju el auta, nešto STARO... ALI BOLJE.
btw. (by the way) naftna industrija svoju veličinu najviše zahvaljuje auto industriji. tome je zgodno pogodovala i ZABRANA ALKOHOLA u SAD. jer, pazi ovo, prvi serijski automobil je gorio etanol! nakon zabrane alkohola, benzin je postao puno jeftiniji, i jedini LEGALAN energent za pokretanje hrpe lima. u to vrijeme, svaki rednek je pecario svoj viski, a nisu išli svaki dan 50km na posao po gradskim gužvama. pa ko bi njima uvalio svoju naftu?!
nisam siguran koliko to ima veze s iluminatima, ali s naftnom industrijom ima.
možda EV nisu pravi izbor trenutno, ali će bit jedini logičan izbor za našeg životnog vijeka. upravo zbog toga što nam omogućuju korištenje energije iz praktički bilo kojeg izvora. i poslije njih će doći nešto bolje, naravno. možda ćemo u budućnosti vozit na koru banane, malo 7-up+limenka.
bilo kako bilo, EV ima status kao i gore spomenuti etanol, kao da je ilegalno voziti na struju! zasad imamo 1 čovjeka koji vozi EV i 1 koji prodaje struju HEP-u... pa tko tu koga?
josippo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 21:33   #85
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post

Al neka mi netko tko se razumije proba objasnit kako je to elektromobil ekološko auto uz osvrt na baterije od neekološkog materijala, uz osvrt na vrlo neekološku tehnologiju proizvodnje tih baterija, uz osvrt na broj od stotina milijuna auta na svijetu te milijardi i milijardi tih baterija (što novih auta, što zamjenskih baterija, što starih modela auta...), uz osvrt na činjenicu da je svaka potrošanja energije zapravo neekološka.
ccc... koliko je ekološka proizvodnja katalizatora? to štetnih plinova koje poništiš koristeći katalizator, puta negdje 10, da dobiješ količinu plinova koje su ispuštene u proizvodnji tih katalizatora. negdje u africi.
a sintetička ulja? filteri? ubiješ puno zla, a dobiješ problem baterija. vjerujem da su sada svi proizvođači već svjesni činjenice da se njihov proizvod mora moći reciklirati, barem djelomično, ako ne i potpuno, da sama proizvodnja mora biti ekonomična u smislu tehnološkog otpada i slično. te stvari su i zakonski regulirane sa konkretnim brojevima i datumima, čak i kod nas.
zašto misliš da su baterije rađene 2005-2010 iznimka?
s ovim zadnjim se isto ne slažem, potrošnja energije je normalna stvar, dok je neracionalno raspolaganje energijom neekonomično i često neekološko.
josippo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 15:40   #86
problem je kaj nije problem u autu na struju - problem je u tome dal nam auti trebaju ili ne ...ne danas, nego sutra - znaci s promjenom energenta (struja btw. nije energent, vec samo prijenosnik energije) mjenja se tj. promjenit ce se nacin zivota....u nizozemskoj npr. vec danas mozes sasvim normalno zivjet bez auta...to je po meni bit....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 15:59   #87
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
....u nizozemskoj npr. vec danas mozes sasvim normalno zivjet bez auta...to je po meni bit....
Da, to je glavni problem kod nas. Po meni nije normalno da se gradi npr. bolnica ili fakultet i da se u projektu ne vodi racuna o tome da je dostupan tramvaj, vlak ili slicno nego se naknadno slazu autobusne linije pa ispadne sve obicni ciganluk.
Iz trosarina za gorivo, placenog parkinga, registracije auta definitivno bi trebalo uvest da dio otpada na javni gradski prijevoz.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 16:03   #88
a da je tvoja "licka kaldrma" u nizozemskoj doso bi do zagreba (den haaga) vlakom dok si procito novine....onda bi ak bas trebo sjeo na tramvaj i eto te za 15 minuta na radnom mjestu...
da...tu je problem - futuristickog poimanja energetike...a ne u tome da li su zmislili auto na baterije koji pici 130 na sat....i koji kosta ko tri bmw-a....
a ove druge frustracije se rijesavaju viagrom, vibratorima i ostalim igrackama...(isto na struju...)
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:32   #89
Evo neka moja filozofsko-futurološka stajališta vezana uz ovu temu.

Pretpostavimo da se Teslina ideja o bežičnom prijenosu ostvari, dakle da se koristi u svakodnevnom životu.Zamislimo da infrastruktura izgleda kao bazne stanice za mobitele danas.I da svi voze električne automobile.

Mislite da bi se besplatno i/ili jeftino vozili?Čitali ovakve priče o 3 kn na 100 km?Naravno da ne bi.

Ugradili bi vam brojilo na vaš elektromotor u autu, HEP ili neka slična agencija, osnovana samo za automobile, bi to fino obračunavala, vjerojatno po nekoj skupljoj tarifi od ove kućne.

Energija nije besplatna i nikada neće biti, bar ne u ovakvom društvu, vjerojatno nikada, dok je ljudi, ako se mene pita.

Scenarij u kojem bi sve bilo kao gore što sam opisao, a da se ljudi voze besplatno, je meni osobno nezamisliv.To bi morala biti neka socijalistička utopija, gdje bi ljudi radili iz ljubavi, a novac kao takav ne bi postojao.

Dvije stvari koje idu na ruku elektromotorima je daleko manji broj dijelova nego kod klasičnih motora te bolja krivulja okretnog momenta.

Ono što mene zanima, a niti jedan proizvođač ne navodi, kako npr. onaj Tesla ili neki sl. auto ide kada su mu baterije na 20% kapaciteta?Ima li onda iste performanse kao i kada su na 100%?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:35   #90
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ono što mene zanima, a niti jedan proizvođač ne navodi, kako npr. onaj Tesla ili neki sl. auto ide kada su mu baterije na 20% kapaciteta?Ima li onda iste performanse kao i kada su na 100%?
Kakva bi bila razlika?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:49   #91
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Evo neka moja filozofsko-futurološka stajališta vezana uz ovu temu.

Pretpostavimo da se Teslina ideja o bežičnom prijenosu ostvari, dakle da se koristi u svakodnevnom životu.Zamislimo da infrastruktura izgleda kao bazne stanice za mobitele danas.I da svi voze električne automobile.

Mislite da bi se besplatno i/ili jeftino vozili?Čitali ovakve priče o 3 kn na 100 km?Naravno da ne bi.

Ugradili bi vam brojilo na vaš elektromotor u autu, HEP ili neka slična agencija, osnovana samo za automobile, bi to fino obračunavala, vjerojatno po nekoj skupljoj tarifi od ove kućne.

Energija nije besplatna i nikada neće biti, bar ne u ovakvom društvu, vjerojatno nikada, dok je ljudi, ako se mene pita.

Scenarij u kojem bi sve bilo kao gore što sam opisao, a da se ljudi voze besplatno, je meni osobno nezamisliv.To bi morala biti neka socijalistička utopija, gdje bi ljudi radili iz ljubavi, a novac kao takav ne bi postojao.

Dvije stvari koje idu na ruku elektromotorima je daleko manji broj dijelova nego kod klasičnih motora te bolja krivulja okretnog momenta.

Ono što mene zanima, a niti jedan proizvođač ne navodi, kako npr. onaj Tesla ili neki sl. auto ide kada su mu baterije na 20% kapaciteta?Ima li onda iste performanse kao i kada su na 100%?
garancija na baterije 10 godina,garantiraju da se prvih 180 000 km kapacitet baterija ne mjenj a nakon toga gotovo neprimjetno.mene zanima druga stvar ako su ameri u par godina razvili ovakve nevjerojatne stvari zamislite di bi bili da natni lobi nije vladao svjetom.zamislite tu ljepotu ,nema zamjna filtera,svječica ulja itd .jedanputtjedno ga uštekaš preko noći u struju i vozi se do mile volje a za okoliš da ne prićam.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:52   #92
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
zamislite tu ljepotu ,nema zamjna filtera,svječica ulja itd .jedanputtjedno ga uštekaš preko noći u struju i vozi se do mile volje a za okoliš da ne prićam.
Naftni lobi. A kad je tako, zasto onda npr. nuklearni lobi, ne bi fino zajebao naftni, ulozio pare i vladao svijetom? Ili bankarski lobi recimo. Ili bilo koji drugi lobi.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 23:00   #93
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Naftni lobi. A kad je tako, zasto onda npr. nuklearni lobi, ne bi fino zajebao naftni, ulozio pare i vladao svijetom? Ili bankarski lobi recimo. Ili bilo koji drugi lobi.
pa daj se probudi bankarski lobi i vlada svijetom.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 23:01   #94
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Kakva bi bila razlika?
Ne, stvarno ne znam, pa pitam.Znam kada sam vozio onaj mali elektroromobil, da kako je baterija slabila, tako je i on slabije išao, na kraju je stao.
Ne znam je li to stvar u tipu baterija ili?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 23:02   #95
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
garancija na baterije 10 godina,garantiraju da se prvih 180 000 km kapacitet baterija ne mjenj a nakon toga gotovo neprimjetno.mene zanima druga stvar ako su ameri u par godina razvili ovakve nevjerojatne stvari zamislite di bi bili da natni lobi nije vladao svjetom.zamislite tu ljepotu ,nema zamjna filtera,svječica ulja itd .jedanputtjedno ga uštekaš preko noći u struju i vozi se do mile volje a za okoliš da ne prićam.
Čitaj gore moju teoriju i malo razmisli o ovome o čemu pričaš.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 23:05   #96
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ne, stvarno ne znam, pa pitam.Znam kada sam vozio onaj mali elektroromobil, da kako je baterija slabila, tako je i on slabije išao, na kraju je stao.
Ne znam je li to stvar u tipu baterija ili?
Gle, kako se baterija prazni ona pomalo gubi napon i to moze utjecat. Međutim, između baterije i motora imas frekvencijski pretvarac s ugrađenom regulacijom tako ce elektronika odradit svoje i upravljanjem pretvaraca ti ces imat jednake performanse.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 23:09   #97
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Gle, kako se baterija prazni ona pomalo gubi napon i to moze utjecat. Međutim, između baterije i motora imas frekvencijski pretvarac s ugrađenom regulacijom tako ce elektronika odradit svoje i upravljanjem pretvaraca ti ces imat jednake performanse.
Aha, OK, hvala na odgovoru, to nisam znao, a to me kopkalo.

No, kao što rekoh, to je mala stavka u cijelom mome razmišljanju, to je bilo samo pitanje na kraju one vizije.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 23:15   #98
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
No, kao što rekoh, to je mala stavka u cijelom mome razmišljanju, to je bilo samo pitanje na kraju one vizije.
Vizija ti bas i nije, barem po meni. Ne vjerujem da bi imali po tarifi "auto struju" i obicnu struju. Sigurno je da bi ipak kWh na cesti kostao vise od onog u kuci, suvisno je objasnjavat zasto.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 23:18   #99
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Vizija ti bas i nije, barem po meni. Ne vjerujem da bi imali po tarifi "auto struju" i obicnu struju. Sigurno je da bi ipak kWh na cesti kostao vise od onog u kuci, suvisno je objasnjavat zasto.
Pa upravo o tome i pričam, nisam mislio na tarifu, nego da bi kWh na cesti bio skuplji od onoga u kući.Ne znam gdje se ne slažemo?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 23:23   #100
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pa upravo o tome i pričam, nisam mislio na tarifu, nego da bi kWh na cesti bio skuplji od onoga u kući.Ne znam gdje se ne slažemo?
Hm, onda sam te krivo skuzio. To je sasvim normalno, isto kao sto flasirana voda kosta puno vise nego ona iz slavine. No, recimo ja kad gledam svoje zivotne navike, ja bi mogao gotovo stalno tankat doma.

Međutim, na PDF-u Gospodarstvo smo pa ajmo malo ovako bistrit. Kad bi svi poceli odjednom vozit aute na struju, jasno je kao dan da bi struja generalno poskupila. Cista ekonomska pocetnica, SS i DD. Tu se nema sta rec. Ljudi krivo gledaju kad uzmu danasnju cijenu struje i krenu racunat kako ce bit, nece bit tako. Barem do onog trenutka dok ne uvedemo fast breeder reaktore. Onda vec mozemo pricat o blagom post-scarcityju.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.