Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2011., 12:16   #121
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
A od izvora struje.. jebga jedino sto je neiscrpno, neovisno o vasnjim uvjetima (dostupnost vjetra, geot. ...) i cisto ako se ne desi katastrofa su nuklearke. Opasnosti smo vidjeli ali istrazivanja koja ce vjerojatno kroz koje desetljece omoguciti nuklearke sa puno manje goriva i stoga prakticki nikakvim opasnostima su mozda najrealnije i najsigurnije ulaganje ako se ovakav porast potreba nastavi.
Za velike sustave da, ali ja sam ti istarska autonomašica
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 12:22   #122
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Za velike sustave da, ali ja sam ti istarska autonomašica
kucica u preriji? pa i tu bi islo vjerojatno jer se radi i na minijaturnim samodostatnim reaktorima. Malo veca baterija zakopana u zemlju koja moze pogonit manji grad
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 13:08   #123
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
kucica u preriji? pa i tu bi islo vjerojatno jer se radi i na minijaturnim samodostatnim reaktorima. Malo veca baterija zakopana u zemlju koja moze pogonit manji grad
Dakle - čitavu Istru
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 13:11   #124
Quote:
Bat Kol kaže: Pogledaj post
Dakle - čitavu Istru
Prijavit cu te modovima za catanje i rasizam
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 22:55   #125
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Kolko god se razvijale moderne tehnologije potrebe se razvijaju jos i vise.

Mislim da je vrlo bitna stavka ne samo proizvodnja nego i stednja. Stvari poput energetski isplativih kuca isl. Koje bi trebale postati noram u gradnji.

A od izvora struje.. jebga jedino sto je neiscrpno, neovisno o vasnjim uvjetima (dostupnost vjetra, geot. ...) i cisto ako se ne desi katastrofa su nuklearke. Opasnosti smo vidjeli ali istrazivanja koja ce vjerojatno kroz koje desetljece omoguciti nuklearke sa puno manje goriva i stoga prakticki nikakvim opasnostima su mozda najrealnije i najsigurnije ulaganje ako se ovakav porast potreba nastavi.
Mini nuklearke
Glavni razlog zašto su sad reaktori ovako veliki i jaki je to da ih se lakše kontrolira mislim na sustave hlađenja i sl
Teoreteski bi se mogli proizvoditi reaktori koji su montirani na podmornice ali su vojna tajna baš zbog veličine i sigurnosnih sustava
Trenutačno koliko struje uvozimo trebamo bar još 3 reaktora tipa krško i onda bi bili na pozitivnoj 0
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 05:56   #126
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Mini nuklearke
ne sjecam se detalja, al bilo nekih clanaka, ka ozbiljno se na tome radi i tako Potpuno zatvoreni sistem kojemu ne treba odrzavanje
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 18:03   #127
A... spominjete tzv. modularne nuklearne reaktore...
http://www.gizmowatch.com/entry/babc...clear-reactor/
http://www.technologyreview.com/energy/22867/?a=f

Možda je ovo jedan od razloga zašto se ne grade u komercijalne svrhe:

"... The design also avoids a bottleneck in conventional nuclear power plant construction, which is that the large reactor vessel--a pressurized chamber containing the reactor core and necessary coolant--can only be manufactured in a few plants in the world, and none of these is in the United States, Mowry says..."

... izgleda da ih i nije baš tako lako izgraditi... osim toga, nisam siguran da bi svijet bio sigurnije mjesto kad bi radili nuklearke na tekućoj traci i razvažali ih na sve strane... doduše, toga već ima u brodovima i podmornicama -ali onda postaju mogući problemi kao zaljev Andrejeva, gdje gomila nuklearnih brodova i podmornica trune, a okolne dobrostojeće zemlje troše gomile novaca da spriječe širenje radijacije... a šta ako (ili kad) si to okolne zemlje ne budu mogle priuštiti ? Veću mogućnost havarija ili namjernih razaranja da ne spominjemo. Trebalo bi razmišljati dugoročnije, a ne samo u korist nečijeg trenutnog profita.

A pošto smo na alternativi; šta fali tornadoelektranama (osim što još ne postoje ) ?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 13:09   #128
Green Power Island



Ja bi ovo gradila u Hrvatskoj, ima li suinvestitora?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 05:20   #129
I rusi su se uključili u energetsku utrku i to naveliko.

Ovdije se može više pročitati
carsigmulac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 06:17   #130
Quote:
carsigmulac kaže: Pogledaj post
I rusi su se uključili u energetsku utrku i to naveliko.

Ovdije se može više pročitati
... sto mislis -cemu to sluzi ?

inace, vijest je stara tri godine, i ne mogu se naci nikakvi podaci osim nemustih novinarskih clanaka poteklih od ovog uovdije...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 12:24   #131
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Najviše mi se sviđa koncept skladištenja sunčeve energije cijepanjem vode na vodik i kisik. Za takvo što potrebno je razviti efikasnu ili jeftinu metodu skupljanja sunčeve energije, ali i efikasnu metodu elektrolize. Također, sistem eksploatacije vodika kao goriva. Vodik je dosta problematičan za transport i skladištenje zato što prolazi kroz sve živo. Ali primjerice kuća opremljena solarnim ćelijama, malim tankom vodika i generatorom nebi imala takvih problema jer bi se vodik skladištio jako kratko, ono tijekom dana se skladišti, a tijekom noći troši. Taj koncept da svako kućanstvo proizvodi vlastitu energiju sigurno ne bi zaživio tek tako.
O tom konceptu više: http://www.youtube.com/watch?v=KTtmU2lD97o&feature=PlayList&p=42B6FABFAA9 BD6B3&playnext=1

Recimo da je on blizu rješavanja jeftine efikasne elektrolize.

Što se tiće samog skupljanja sunčeve energije, događa se nešto i po tom pitanju.
http://www.sciencedaily.com/releases...0304112237.htm
Da, ali sam čitao da su uspeli da naprave konverziju sunčeve energije sa preko 90% i to su pravili neke proteine.
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 00:53   #132
Hamster power!!! - kako smo mogli živjeti bez toga???
http://www.guardian.co.uk/science/gr.../2012/jan/07/1
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 13:16   #133
Epa lepo si me nasmejao!
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 08:16   #134
Ne spamajte mi temu
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 18:44   #135
Cvjetna elektrana
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 11:50   #136
uopce neznam cemu tolika vise rasprava?

vjetrenajce rade
solarni paneli rade

tehnologija postoji
free je, ne steti nicemo

sto vam vise treba razmisljat? stari izvori vam vise ne trebaju, a can nit nove ne trebate jer imate ove...

cjena izgradnje, odrzavanja? cekaj malo, kolimo ste novaca bacili na izgradnju vojnih baza i naoruzanja. koliko ste kupili istog? koliko danas trosite novaca za odrzavanje istog?

(jedan nasi institut ili privatnik nije u stanju postavit parabolne antene, zarisne kapilare koje ce prenosit toplinu, dobivanje pare i okretanje turbine generatora. i poslje spajanje na mrezu. ili zeljeznu konstrukciju s propelerom - velika razlika izmedu brodske gradnje i vjetrenjace. kupite generatore kad ih ne znate motat. bar zeljeznu konstrukciju izgradite)


jel ima itko da vas prosvjetli?

Zadnje uređivanje MillionMan : 01.11.2012. at 11:59.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 12:02   #137
Nista nije free a cuj, malo naivno je mislit da ce sad jedan narod ulagat sve resurse samo u izgradnju energetskih postrojenja a u potpunosti zanemarit vojsku. I sto onda kad ti se ponovi domovinski rat? Opet bi policija trebala ic u rat? Ne kazem da podrzavam sve to i slazem se da bi se trebalo ulagat vise u energetski obnovljive izvore a ne u propale avione ili zagadjivace tipa plomin c i sl. A kod racunanja koliko koji izvor zagadjuje okolis morate uracunat i proizvodnju samog postrojenja, dakle koje se sve kemikalije koriste za fotonaponske celije isl i gdjje one zavrsavaju... I jos jedna opaska, kad je bio natjecaj u karlovcu za stipendiranje svih onih koji ce se odlucit na ekoloski prihvatljive izvore energije, to se oglasavalo samo na jednom jedinom plakatu iza robne kuce u prolazu kojim tek rijetki idu...toliko o poticanju.

Sent from my HTC One X
c.e.z is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 19:27   #138
ja nisam naveo fotonaponske celije

meni jasno da ovu drzavu od a do z vode ljudi koji se nisu rodili za takvo nesto
kako mi je jedna rekla ima osoba koji znaju cjeli dan pricat o nicemu... i takve svi slusamo jer nit mi ne znamo nista
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 00:37   #139
Ej, a bi li alternativni izvor energije mogao olakšati putovanje svemirske letjelice? Pri tome ne mislim na fotonaponske ćelije, već na energiju nulte točke. I zanima me, kako bi oni tu energiju da postoji, mogli iskoristiti za kretanje svemirom?
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 11:16   #140
postoji na stotine nacina kako dobit energiju koja ce pokretati generatore. stvar je u tom sto u hrvatskoj nitko to ne patentira a jos manje proizovdi.
i sve se svodi na sto evropa kaze. mi nemamo svoje Ja za svijet.

mi ne volimo svoje. nit zelimo podrzati svoje. ovdje jako dugo vlada svijest lose ekonomije... i mislim da je uzalutno raspravljat o necemu sto je van sistema. ovdje samo funkcionira stari sistem.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:06.