Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2011., 11:41   #1
Exclamation Problem u NE Fukushima

Pretpostavljam da je većina vas upoznata s potresom koji je jučer pogodio Japan.
Uz niz ostalih problema poput štete na infrastrukturi, znatnu pozornost medija izazvale su nuklearne elektrane. Nekoliko je reaktora poispadalo iz normalnog režima rada, međutim koliko sam uspio pohvatati, u NE Fukushimi 1 je došlo do težih problema s jednim reaktorskim blokom.

Medijima je jako teško vjerovati i inače, a pogotovo u ovakvim slučajevima, kada se radi o gluhom telefonu novovjekih piskarala i sladostrašću zbog izazivanja panike. Ipak, ovo je zabrinjavajuće stanje.

Naime, počelo se izvještavati o eksploziji na reaktoru. Prvo se izvještavalo o povišenom tlaku u primarnom krugu, zatim o namjernom puštanju pare da se tlak smanji (ili barem o planu da se to učini), a onda i o povišenoj radioaktivnosti u kontrolnoj sobi.
Zatim je došla vijest da je oko elektrane detektiran cezij. Ne znam što im to točno znači, ali ako je povišena razina cezija-137, to znači da je oplata nekih gorivnih šipki popustila. To definitivno nije dobar znak.

Zadnja vijest govori o eksploziji reaktora u Fukushimi 1.

Odite na Google Earth i potražite:
37°25'19.18"N
141° 1'57.86"E

To je Fukushima 1, vide se reaktorske zgrade.

Sad usporedite s ovim videom.
Što gledamo?




(ako trolovi i prismrde threadu, dobit će instantni jednodnevni ban)
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 11:56   #2
sorry za prvi navod... video nije s morske razine nego s kopna...

sad gledao na CNN-u s google Earth-a su zumirali. To su ti ovi blokovi s isturenim nasipima prema moru (4 kvadrata ipred kojih su još 4 pravokutnika)

pretpostavljam da se odatle dimi. navodno da se čula eksplozija...
Želim im svu sreću u snižavanju temperature...


Update: malo bolji prikaz položaja na wiki
__________________
Neću više nkad spominjat ćevape kao offtopic...

Zadnje uređivanje sibi : 12.03.2011. at 12:08.
sibi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:23   #3
NHK stalno ažurira podatke, sada govore da se razletjela zaštitna zgrada i da se vidi na slikama (koje ne mogu naći).

Evo, tko želi može pratiti ovdje.

Meni ovo zaista izgleda kao vrlo snažna eksplozija. Vidi se čak i Prandtl–Glauertov singularitet.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:24   #4
Pfuh, sretno im
Potres je bio uistinu jak, ali sam mislio da elektrane po specifikacijama moraju izdrzati tu jacinu... ???
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:30   #5
Koliko god zvucalo morbidno mislim da bi im sada dobro dosao Jedan lokalizirani tsunami da im potopi jezgru...
__________________
Neću više nkad spominjat ćevape kao offtopic...
sibi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:33   #6
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Pfuh, sretno im
Potres je bio uistinu jak, ali sam mislio da elektrane po specifikacijama moraju izdrzati tu jacinu... ???
jebat ga, svi su ostali reaktori izdržali

mislim, da, trebali bi izdržati, ali potres + tsunami nije tako lako simulirati pri građenju
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:36   #7
Da, izgleda da se razletila. Bitno da pod elektrane nije pukao pa da materijal ne procuri u zemlju. Ako je...jebiga.

Inace, ovo im je bio najjaci potres u povijesti ako se ne varam?
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:39   #8
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Pfuh, sretno im
Potres je bio uistinu jak, ali sam mislio da elektrane po specifikacijama moraju izdrzati tu jacinu... ???
Da, trebale bi. To im je zadatak.


Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
jebat ga, svi su ostali reaktori izdržali

mislim, da, trebali bi izdržati, ali potres + tsunami nije tako lako simulirati pri građenju
Misliš da je tsunami poremetio statiku zaštitne zgrade? To mi se čini kao vrlo malo vjerojatan događaj. Zaštitne zgrade reaktora su tvrđave.


Želim vidjeti te slike.
Najgore je to što nisam spavao, pisao sam nešto i pratio polako što se događa, i onda me zatekne ovo. Sad moram otići spavati, a kako? *grizenokte*



edit: visokorezolucijski video na CNN-u
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:43   #9
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Misliš da je tsunami poremetio statiku zaštitne zgrade? To mi se čini kao vrlo malo vjerojatan događaj. Zaštitne zgrade reaktora su tvrđave.
sigurno nije ni pomogao

ako je statika zgrade bila imalo narušena potresom, snaga vode iz tsunamija apsolutno je mogla pogoršati stvar
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:47   #10
voda iz tsunamija je ostetila pomocne dizelske generatore za hladenje.
Eksplozija je najvjerojatnije rezultat nakupljanja proizvedenog vodika.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:58   #11
Potres nije oštetio elektranu nego je prekinuo napajanje za hlađenje jezgre, i primarno i sekundarno. U 24 sata nisu uspjeli ohladit jezgru i sad imamo sranje.
jpm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 13:14   #12




Ostao je samo kostur na gornjem dijelu zgrade. Ja se jebeno nadam da je reaktor negdje ispod, da je ovo gore samo ljuska koju je raznijelo nešto drugo, a da je containment donji dio.

Ipak, nakon tako snažne eksplozije sumnjam da će reaktor dalje moguće ispravno hladiti. Mogli bi oni iskusiti jedno fino taljenje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 13:16   #13
reaktor je ukopan u zemlju i puno manji od te zgrade. Ovo izgleda poprilicno dobro, nema dima i daljnje aktivnosti.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 13:21   #14
Još ne treba pravit dekicu, kao u ukrajini...
jpm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 13:53   #15
Detaljniji video helikopterske snimke nakon eksplozije.

Izgleda kao da nije toliko strašno. Međutim ako su im zakazali svi sustavi, najebali su. Onda najgore tek slijedi.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 14:05   #16
Njemački Spiegel javlja da se reaktor počeo topiti, na pomolu je nuklearna katastrofa.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 14:06   #17
Potres je bio 8.9 po Richteru!
Teško je to za izdržati!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 14:32   #18
Sama elektrana je stara 40 godina i trebala je u ozujku ove godine biti zatvorena...
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 14:40   #19
Neko je napisal ovo, da li ima kakve veze s istinom nemam pojma:

Pomocni dizel generatori su osteceni u potresu.

Ovo nije ni blizu Chernobyla. Spremnik boronske kiseline se nalazi iznad reaktora i moze se u svakom trenutku ispustiti u reaktor i to prekida reakciju za sva vremena. Ali nakon toga nema povratka, zato se radi na tome da se sprijeci gasenje reaktora do kraja.

ako ugase ode x milijardi dolara u vjetar. Velike opasnosti za okolis nema, ovo je potpuno drukciji tip reaktora od Chernobyla.
saran is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 14:40   #20
http://www.nuklearno-drustvo.hr/hr/r...a-nesreca.html

Quote:
Reaktor Fikushima I - 6 ima najveću snagu od 1100 MW, a svi ostali 786 MW, izuzev najugroženijeg Fikushima I -1 koji ima najmanju snagu (460 MW).

Prema dostupnim informacijama izgleda da su rezervni dizel agregati bili oštećeni tsunamijem, a da su baterije radile otprilike 8 h. Radi se o nuklearnom reaktoru tipa BWR (Boiling Water Reactor ili reaktor s ključajućom vodom) tako da je radioaktivnost prisutna i u turbinskom dijelu elektrane. Prema dostupnim informacijama tlak u kontejnmentu reaktora Fikushima I - 2 je dvostruko veći od konstrukcijom predviđenoga. Izmjerena radioaktivnost u elektrani izvan reaktorske zgrade je 1000 puta veća od normalne, a izvan elektrane skoro 10 puta. Izmjerena je pojava radioaktivnog joda i cezija.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:59.