Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2005., 13:19   #41
Evo ja sam naručio i dobio knjigu od "Deliciae" - "O uzgoju vonogradarskog puža" i mogu reci da je brošura sramota za 100 kn plaćeno.
Ima nekih 25 stranica, a informacije koje su napisane surfanjem webom mozete naci za 20-tak minuta.
 
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 14:35   #42
uff! onda mogu biti sretan jer sam ustedio neke pare...svejedno sam se razocarao procitavsi knjigu mini farme puzeva jer se tamo koriste cijene 3-5 eur po kilogramu i ako tako racunate, farma sa kombiniranim uzgojem od 2000m2 vanjskih povrsina i plastenicima je vrlo brzo isplativa. Mene zanima jel ko uspio naci link od te burze puzeva u francuskoj gdje se moze vidjeti to stvarno kretanje cijena. ja sam nesto ceprkao ali nista za sada...
ogirogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 13:14   #43
burza puzeva

POkusavao sam pronaci burzu puzeva ili nesto slicno, naravno nije islo. Mislim da je sve napuhano i da netko izvaci za sada dobru korist a kasnije "debelu".
Ocisceno puzevo meso nema izvoza iz hrvatske a tek nekoliko izvonika iz Slovenije. I tko ce dopustiti i kome se isplati preradivati male kolicine mesa u Hrvatskoj. Kad je i u prijasnjim postovima receno da su se puzevi skupljali na nekoliko sabirnih mjesta i distribuirali u Grcku.
Teta Alma mislim da nema nista, jer kad sam je zelio posjetiti na imanju u Istri, "jojojoj pa nemojte doci, dodite u Matulje" hmmmmm a koliko poznam taj dio,... jel bolje imati farme puzeva ili nesto drugo (skladista, objekte za ugostiteljstvo...) a kasnije sam vidio nekoliko slika iz Matulja. A na slikama, 2X10 m gredica s puzevima. A ono sto se jos na mreti moze naci, talijanske farme s na cijelim brdima...cinila mi se velika glupost od tete Alme da te fotografije objavi.
zapravo mislim da je bila na TV
kelier is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 19:20   #44
jedna od burzi,Francuska Runigs kraj Pariza gdje se prodaju i puževi,
http://www.semmaris.fr/pages/gb/Dossiers/pm4.Asp

alma se uglavnom prebacila na inžinjering,konfekcioniranje-slično radi i institut iz Ceresca iz italije koji isto tako nudi ugovor o otkupu,a što oni dalje rade koga briga.
Kada se uspiju proizvesti dostatne količine treba ih pokušati prodati direktno.
Helicikultura dosta radi i na promociji konzumacije puževa pa valjda planiraju dugoročno raditi.
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 00:56   #45
Otkup

Jel netko prodao puževe ove godine zadruzi iz Darde,da sa nama podijeli
iskustva,dobra i losa?

Cini mi se da Alma stalno mijenja cijene.
Prvo je otkupna cijena za Pomatiu bila
3,2 eura,A ove godine bi trebala biti od
1 - 2,2 eura,ovisi o vlažnosti puža,vjerojatno nikada nije dobar da se dobije 2,2.Pa koliko treba godina proci da se vrati ulog od 150000 kn ako mozes zaraditi bez odbitaka za prijevoz,ambalažu,
porez i druge troskove oko uzgoja 10 000 kn godisnje?

Rado bi cuo uzgajivace sa svojim iskrenim
stavom,a ujedno bi takodjer zelio cuti sta misle o udruzivanju i zajednickoj prodaji.
Podijele se troskovi prijevoza itd?

Ocito je da su svi otkupljivaci stavili netocnu tvrdnju da da se sa 2000 m2
moze zaraditi 16 000 eura.
Tengu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 09:30   #46
ja sam preko onog linka za rungis market nasao samo jednu firmu koja je kod njih registrirana da se bavi puzevima. jucer sam im poslao mejl gdje pitam jel mi mogu poslat nekakve cijene otkupa i troskova ako bi suradjivao sa njima...cekam odgovor pa cu javiti...slijedece moram probati naci takve firme i u italiji...

mislim da se alma ponasa previse monopolisticki jer cijena puzeva je u stalnom porastu ali nekakve promjene se desavaju samo ovisno o godisnjem dobu odnosno o velicini potraznje tako da su njene cijene smijesne i ne namjeravam se poceti baviti uzgojem dok ne saznam tocne cijene...

udruzivanje troskova se podrazumijeva, makar mene i dalje najvise zanimaju tocnosti cijena. konkretno u onoj knjizi mini farme puzeva. Dole sam napisao troskove iz knjige i pretvorio u kune. dodatno sam napisao i placu od 4000 kn/mj jer mislim da je to vazan podatak ako se covjek misli baviti samo time...molim one koji se bave uzgojem da napisu da li su to realne cijene i dali su svi troskovi potrebni ili ih mozda ima vise. racunao sam za povrsinu zemlje od 4000 m2 za kombinirani uzgoj

PLASTENIK (25 x 4 m) – 2 kom 18.000,00 kn
KONTEJNER (opremljeni) 6 x 2,5 x 2,5 m – 2 kom 33.000,00 kn
MREŽA HELITEX (1100 m) - 15 kn/m 16.500,00 kn
VANJSKA OGRADA (280 m) - 38 kn/m 10.640,00 kn
OPREMA ZA PROIZVODNJU I PRERADU 14.250,00 kn
HLADNJAČA I OPREMA ZA ZAMRZAVANJE 15.000,00 kn
MOTORNI REZAČ ZA BILJE 5.250,00 kn
MOTOKULTIVATOR S OPREMOM 16.500,00 kn

FIKSNI TROŠKOVI

OSIGURANJE OBJEKTA I PROIZVODNJE 1.875,00 kn
MIROVINSKO I ZDRAVSTVENO OSIGURANJE / god. 14.250,00 kn
PLAĆA / god. 48.000,00 kn

VARIJABILNI TROŠKOVI

PRIPREMA ZEMLJIŠTA ZA SADNJU 1.875,00 kn
SUHA KONCENTRIRANA HRANA (1500 kg x 2,5) 3.750,00 kn
DODACI HRANI (kameni prah, vitamini) 750,00 kn
KALCIFIKACIJA I POPRAVLJANJE STRUKTURE TLA 1.350,00 kn
UMJETNO GNOJIVO 1.500,00 kn
DERATIZACIJA I DEZINSKEKCIJA, DEZINFEKCIJA 1.875,00 kn
SJEME I RASAD BILJAKA 2.250,00 kn
VODA ZA ODRŽAVANJE VLAGE I NAVODNJAVANJE 2.625,00 kn
TRANSPORTNI TROŠKOVI 5.775,00 kn
ODRŽAVANJE OBJEKTA I OPREME 2.250,00 kn
TROŠKOVI PRERADE 6.375,00 kn
TROŠKOVI ENERGIJE 3.000,00 kn
OSTALI TROŠKOVI 1.125,00 kn

UKUPNO 227.765,00 kn
__________________
RESISTANCE IS FUTILE
(if < than 1 ohm)
ogirogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 10:19   #47
Sumnjam da netko uzgaja kod nas u zatvorenom sistemu.Smatram da je to previse skupo i da treba vise ljudi da bi se taj posao mogao uspijesno obaviti.Na otvorenom kada padne kisa donekle spere slinu,dok u zatvorenom moras sam.Slinavu hranu ne zele jesti.
Motorni rezac se moze dobiti i jeftinije osim ako ne zelis verziju koja ide na ledja.
Takodjer i motokultivator je preskup,ja radim sa polovnim koji inace dodje novi oko 9000 kn i sve je ok.
Deratizacija je po meni puno jeftinija,neznam na koji nacin se ovdje radi,ali ako kupis otrov dodje par stotina kuna.Ja jos ne prodajem pa znam za cijene kako cujem.Volio bi znati koliko se kg uzgoji na taj nacin po povrsini,tj dali po srednjoj cijeni od 1,5 eura mozes imati toliko kg da zaradis placu i pokrijes nesto od troskova u realnom vremenu,tj prije nego lim strune itd pa moras ponovno ulagati.
Mogu samo reci da jos treba dobiti dozvolu za farmu da se dobije broj farme bez kojg nema prodaje(potvrda porijekla) a koja dodje 4000 kn.
Neke stvari iz tvog opisa se daju izvesti jeftinije,ako si spretan u samogradnji.
I na kraju za tu djelatnost trebas imati obrt ili firmu,mislim da je netko detaljno napisao na obrtnickoj komori,ako nema imam ja pa mogu poslati.
To je sto sam se sada sijetio,vjerojatno ima jos nekih sitnica...
Tengu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 11:05   #48
Plastenik i kontejner? pa uzgajaj neko povrce, jer sad kad malo bolje vidim, ko zna koja je cijena, kako definirati kvalitetu, tko to sve odreduje
vracam se ponovo na pricu o nojevima, cincilama i slicno, u pocetku je sve bilo u redu kvaliteta, dobra cijena, a kad se proizvodnja kod uzgajivaca pocela siriti, lagano je cijana pocela padati, a uz to i otkupljivaci su ucjenjivali na kvaliteti
takav slucaj bi mogao biti i ovdje

dao sam si malo truda i skupio oko 5kg puza, 200 jedinki, stavio ih na 1 m2, jedan na drugom su bili, zato sam onako laicki procjenio oko 3 kg po m2 moze se racunati * 2 EUR (realno), znaci 6 EUR po kvadratu, 2000 kvadrata = 12000 EUR
12 000 EUR Godisnjeg prihoda a sad bih molio da mi pomognu uzgajivaci i da napisu i oduzmu troskove
12000 EUR -
kelier is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 12:59   #49
Ja bi najradje isprobao uzgoj na nekoj jako maloj povrsini ali posto zivim u gradu to nije moguce tako da nemam nikakvog prakticnog iskustva...kada bi se poceo baviti uzgojem preselio bi se na selo. Ovdje se ne radi o zatvorenom uzgoju nego o mjesovitom. negdje 2000 m2 otvorenih povrsina + to sta zauzmu plastenici i kontejneri + rezervne povrsine (ja sam to zaokruzio na 4000 m2 da se nadje )
- citat iz knjige: "jedan plastenik i kontejner potrebni su za proizvodnju i boraviste uzgajivaca za loseg vremena, a koriste se i kao rano uzgajaliste mladih biljaka ciji rasad po potrebi rasadjujemo u tovilista ili pomocne povrsine farme. Drugi plastenik i kontejner koristimo kao reprodukcijski prostor neophodan za intezivnu proizvodnju mladih puzeva metodom razmnozavanja u kavezima za reprodukciju"
__________________
RESISTANCE IS FUTILE
(if < than 1 ohm)
ogirogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 16:58   #50
Tengu,uzgajaš puževe ?
Baš dobro,ideja o udruživanju nije za odbaciti,dapače treba ju razraditi.Po meni jedina moguća i isplativa varijanta je direktna prodaja krajnjem kupcu,naravno za to se treba potruditi oko prodaje itd,te treba imati količinu sirovine koja pokriva rentabilnost opreme za preradu.
Neki dan sam dobio cijene od Alme za sljedeću godinu i Pomatia je 1-2,2eur,nije baš neka cijena no Aspersa je 3,5eur ali ona ide samo u priobalju na otvorenom.
Preporučen broj puževa vrste Pomatia je od 85-110 po m2.
Nisam čuo da netko rasađuje bilje za pužarstvo,posla ionako ima previše.
Dalje na 2000m2 maximalno pod puževima možeš imati 1200-1500m2(treba uračunati staze,polja za nadohranu itd...
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 00:16   #51
Da uzgajam,jos nemam za prodaju.Udruzivanje bi bila vrlo dobra ideja barem za prodaju van,jer bi lakse postigli kolicinu kada bi nam se isplatilo platiti prijevoz.Prerada je dobra ideja,ali za pocetak bi bilo dovoljno da dobijemo bolju cijenu.Svojevremeno sam naletio da je u americi cijena za pomatiu 5 dolara.Neznam detalje.
Kolika bi se cijena mogla traziti za restorane,jel kupuju ili jednostavno pokupe u prirodi?
Tengu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 10:04   #52
ako si covjek nadje restorane koje ce snabdijevati onda cijena recimo prestaje biti problem. ako im prodajes zive puzeve to su manje kolicine u usporedbi sa izvozom pa mozes dignuti cijenu ali mislim da se njima ne zeza sa preradom (ciscenjem) nego je za njih idealno prodavati samo ocisceno meso (20 €/kg) ili porcije sa ociscenim i zamrznutim puzevima (6-12 kom, 3 €/porcija)

cijene opet iz knjige. francuzi mi jos nisu odgovorili. vjerojatno su se uvrijedili jer sam im pisao na engleskom zna neko ovdje francuski
__________________
RESISTANCE IS FUTILE
(if < than 1 ohm)
ogirogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 11:07   #53
probaj sa prevodiocem na http://babelfish.altavista.com/
Ukucas jezik sakojeg na koji i to je to.
Tengu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 11:26   #54
MUCHO FALA! prevelo mi text, pa sam ga onda stavio na prevod sa francuskog na engleski za provjeru...prolazna ocjena sad bi trebali skuzit o cemu se radi...
__________________
RESISTANCE IS FUTILE
(if < than 1 ohm)
ogirogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 13:25   #55
Tengu, gdje imas farmu? na kojoj povrsini? Koja vrsta puzeva?

znaci 1200m2, po 2 EUR to je oko 2400 EUR pa s tim tim ne mozes ako si registriran ni pogmiriti mirovinsko i zdravstveno, a tek ostale takse od drzave, zupanije i opcine
kelier is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 20:57   #56
Tengu,kako sakupljas mlade.
One fore sa papirom i sl,su sucks,nikad kraja.
Mislim da je za restorane dosta pripremati smrznute(očišćene+blanširane) no kako je sa zakonom?
što se traži za takav plasman,gdje do opreme?
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 16:09   #57
Uglavnom isto.Stavljam kartone i papirnate vrece.Vrece su dobre jr ih vlaga teze unisti,a izmedju slojeva papira je folija pa je ne jedu.Razmisljao sam da ih nekako namamim na papir,ali sto sam probao ne radi.Kako li samo uspiju namamiti na puzomor,vjerojatno neka tvar,zna li netko,bilo bi korisno.E da i ispod
papira stavim suncokret,tada ih se vise nalovi,a ti,kako skupljas,jeli gotovo?
Kako je za restorane neznam,ali vjerojatno trebas i tu djelatnost upisati u obrt i naravno imati skolu.Moras zadovoljiti
i sanitarne uvijete itd.
Inace farma je u Zapresicu...
Tengu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 19:22   #58
ma ja sam za sada samo sitno imao za tržiti,još 1-2 g do punoe proizvodnje.
meni je najbolje za lov običan karton ali su to sve nedovoljne količine.
na pužomoru nema ničega samo posije obične.
za restorane bih samo pripremao proizvod,ono čišćenje i blanširanje te smrzavanje.ne vidim potrebu za dodatnom školom,jer nemaju ni proizvođači pršuta npr,,,
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 19:24   #59
ja sam skužio da je u zoni gdje ćeš skupljati raslinje dobro pokositi nisko cca 5 cm i za 2-3 dana preko staviti karton,bude ih tada malo više.
btv moja farma je u Lič-u kraj Fužina.
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 18:54   #60
Vidio sam u postu ranije gdije ti je farma.Hrvatska je ionako mala zemlja.
Tengu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:36.