Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2015., 21:49   #61
Quote:
1Mirek kaže: Pogledaj post
a ko si ti i koji si ti faktor da ja tebi nešto moram reći?
NNJ je jedan od najuglednijih sudionika na ovom podforumu, profesionalac s bogatim iskustvom te čovjek koji razmišlja svojom glavom. Čak i kad bi to ignorirali ili kad to ne bi bila istina, bonton nalaže da se prema starijima odnosi z dužnim poštovanjem.

I ak bi bil tak dobar, prosim fino, gdi kod misliš napisati "ć" ili "Ć", molim te promijeni ga u "č" ili "Č", jer je muka čitati mekano "ć" tam gdi treba biti tvrdo "č". Unaprijed ti se najtoplije te od srca zahvaljujem.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 22:21   #62
A da ti napišeš koji tematski upis u temu? I nemoj se bavit Č i Ć, pukni ga na ignore ako te iritira.
Nema mi ništa gore kad neko prca sa pravopisom....

Zadnje uređivanje grogo bolger : 20.02.2015. at 22:47.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 09:08   #63
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
A da ti napišeš koji tematski upis u temu? I nemoj se bavit Č i Ć, pukni ga na ignore ako te iritira.
Nema mi ništa gore kad neko prca sa pravopisom....
Baciti nekoga na ignore zbog č i ć je glupo. Jednostavno je tulike iritantno, da nis više mogel zdurat'.

Apropos teme, kak je Microsoft prošel z svojim Nokia telefonom? Još jedan fiasco.

Neka negdo napiše jednu uspješnu akciju koju je Microsoft v zadnje vrijeme provel. Samo jednu. Firma tone na svim frontovima, jedino kaj ih još održava na životu su ogromne rezerve penez. Ima samo jedan problem: čak su i rezerve konačni resurs.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 09:13   #64
Office365 im čini se ne loše ide. Azure isto tako, čak po pisanjima po netu (dobro ovo treba sa rezervom uzet), AWS-u uzimaju klijente.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 10:39   #65
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Baciti nekoga na ignore zbog č i ć je glupo. Jednostavno je tulike iritantno, da nis više mogel zdurat'.

Apropos teme, kak je Microsoft prošel z svojim Nokia telefonom? Još jedan fiasco.

Neka negdo napiše jednu uspješnu akciju koju je Microsoft v zadnje vrijeme provel. Samo jednu. Firma tone na svim frontovima, jedino kaj ih još održava na životu su ogromne rezerve penez. Ima samo jedan problem: čak su i rezerve konačni resurs.
Što se tiče telefona, MS je "spasio" posrnulog nekad diva. Lumia je za end-usera odličan telefon u odnosu na konkurenciju . Ono što im je mana i boljka jesu aplikacije kojih jednostavno nema ni približno u onoj mjeri u kojoj ih ima na ostalim platformama.

Za ovo ostalo stvar koju iznosiš stoji, no to nije zato što MS ne radi ništa, nego radi previše (prekasno?) i na više frontova.

Od nekakvih zaokreta u poslovanju osim Office365 licenciranja tu je i Windows with Bing za jeftine PC-je, pa ako baš hoćeš uključili su se i u Raspberry Pi 2 utrku. Što će im to konkretno i dobro donijeti vidjet ćemo. Office online im je besplatan.

Na stranu koliko su im aplikacije i/ili rješenja dobra/pouzdana, jure na svim frontovima i prisutni su (još uvijek) u svemu. To da su prestali bit trendseteri nije ništa čudno ni novo za ijednu industriju.

Azure reklamiraju i prezentiraju i očito nekome prodaju, MS Press knjige o istom su besplatne... Nije baš da nisu promijenili politiku. Koliko će im to "pomoći" u tržišnom udjelu?

Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Office365 im čini se ne loše ide. Azure isto tako, čak po pisanjima po netu (dobro ovo treba sa rezervom uzet), AWS-u uzimaju klijente.
Ljudima je taj koncept iznajmljivanja u oblaku prilično nov i stran i ne poznat. Trebat će vremena dok korisnici prihvate i izračunaju isplati li se.

Proizvođačima SW-a se očito isplatilo promijeniti aplikacije na oblak. (vidi Adobe Creative Cloud i.e.).
chmod744 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 08:09   #66
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 10:17   #67
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
šta je mudžo? kako stoji situacija sa MS u bliskoistočnim državama? Doprinesi temi..
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 11:10   #68
prvo da odradim...

evo, jesam..

neam pojma sta se ovdje vrti.. sve sto radi mora da izdrzi pijesak i visoke temperature..
moze i da se resetuje 5 puta dnevno, ak to radi u pravo vrijeme..

a osim toga? a ovdje sve neka enterprazj rjesenja tu idu, pa rijetko MS.. dakle, taj ti meni neki SAP za 20 mil, pa malo onaj EBS za 10 mil..
pa jos natuci neke dokument manadzment sustave, a la Documentum...

MS nema nista od tog :ne_zna:
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 11:58   #69
A kakovo je stanje u developerskim vodama? Jel tamo ima VS, Azure...?
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 13:32   #70
Quote:
chmod744 kaže: Pogledaj post
Što se tiče telefona, MS je "spasio" posrnulog nekad diva. Lumia je za end-usera odličan telefon u odnosu na konkurenciju . Ono što im je mana i boljka jesu aplikacije kojih jednostavno nema ni približno u onoj mjeri u kojoj ih ima na ostalim platformama.

Za ovo ostalo stvar koju iznosiš stoji, no to nije zato što MS ne radi ništa, nego radi previše (prekasno?) i na više frontova.
Eee, a upravo u tome i jest kvaka: pregazilo ih je vrijeme.

Ovo što ću sada napisati, pišem iz osobnog iskustva: jedna takva ogromna firma ima previše interne politike i ratovanja da bi bila fleksibilna. Osnivači firme su svoj rad, trud i znanje unovčili i otišli. Tko je ostao? Ostali su radnici i manageri. A managerima se živo fućka za dobrobit firme, oni su presebični, previše pokvareni, korumpirani i kratkovidni da bi bili u stanju sagledati kamo politika njihovih interesa vodi. Da nisu takvi, imali bi svoje uspješne firme, a ne parazitirali u tuđima. Novac dolazi od nekuda, to je kao u "Vlaku u snijegu" od Mate Lovraka: dok god ima slatkiša, dotle su s Perom, kada više nema slatkiša, odoše svi u drugi vagon. Dok god ima novaca, dotle se iz firme izvlači taj novac, bez da se gleda što i kako će ta firma dalje.

Sukladno tome, Microsoft je ostao zamrznut negdje u 90. godinama prošlog stoljeća, firma je interno previše bila zaokupljena politikom i prevelika i prespora da bi bila u stanju reagirati na promjene na tržištu.

Dodajmo tome da su djelatnici firme vjerovali u nepobjedivost Windowsa, i doživljaj je potpun.

Sada kada polako shvaćaju da nešto ne štima je već prekasno: došle su druge tehnologije, jeftinije i jednostavnije od njihovih vlastitih, do točke gdje njihovi produkti više nisu potrebni. Način na koji ljudi koriste računala se fundamentalno mijenjao, a Microsoft se nije mijenjao s njim. Sada kada to konačno pokušavaju je 20 godina prekasno.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 13:36   #71
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Sukladno tome, Microsoft je ostao zamrznut negdje u 90. godinama prošlog stoljeća, firma je interno previše bila zaokupljena politikom i prevelika i prespora da bi bila u stanju reagirati na promjene na tržištu.

Dodajmo tome da su djelatnici firme vjerovali u nepobjedivost Windowsa, i doživljaj je potpun.

Sada kada polako shvaćaju da nešto ne štima je već prekasno: došle su druge tehnologije, jeftinije i jednostavnije od njihovih vlastitih, do točke gdje njihovi produkti više nisu potrebni. Način na koji ljudi koriste računala se fundamentalno mijenjao, a Microsoft se nije mijenjao s njim. Sada kada to konačno pokušavaju je 20 godina prekasno.

Ovo je nekako i moj dojam. MS je žario i palio ovoliko dugo jer je još davno dobio monopol. Sada se taj monopol na tržištu veoma polagano ali sigurno nagriza i ekipa polagano kuži da to neće nužno dobro završiti po njih.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 15:02   #72
@Annatare sjećaš li se ima sad već godina kad si spominjao da će office alati i slične stvari otići online? E pa evo fakat si bio u pravu.



Mislim da su MS uhvatili "voz" sa Office365 i Azure.
Koristio sam O365 fakat je dobar, bez daljnjeg.

Trenutno učim AWS kao rezervni plan ako mi postojeći poso' "prdne u čabar".
(ONO i DSZ stajla max)
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 20:40   #73
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@Annatare sjećaš li se ima sad već godina kad si spominjao da će office alati i slične stvari otići online? E pa evo fakat si bio u pravu.
Sečam se i kak su mi vsi tu napisali da "lupam gluposti", da to nemre funkcionirat', da se tak nekaj nebu nigdar dogodilo, da ne znam o čem pišem, da nisem normalan te da nemam pojma.

A meni je to bilo očigledno, i nis mogel razmeti kak to škvadri nije bilo jasno, kad je već ondar vse išlo na web aplikacije.

Kak da je škvadra tu bila v pećini, ili živela v potpunoj izolaciji. Tak nekaj još nigdar nis vidl.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 20:51   #74
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Kak da je škvadra tu bila v pećini, ili živela v potpunoj izolaciji. Tak nekaj još nigdar nis vidl.
Pretpostavimo da je to bilo prije 5 ili više godina. Ovdje je internet bio u jednakom stanju kao i ovaj forum. Kako bi netko mogao zamisliti pokretanje složene aplikacije u takvoj infrastrukturi?

Danas je vidljivo kako se puno toga promjenilo i kolike su mogućnosti rada na server-hosted aplikacijama.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 02:40   #75
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Eee, a upravo u tome i jest kvaka: pregazilo ih je vrijeme.
Način na koji ljudi koriste računala se fundamentalno mijenjao, a Microsoft se nije mijenjao s njim. Sada kada to konačno pokušavaju je 20 godina prekasno.
E sad... ja nisam dovoljno star da sam se "morao" ili imao prilike ozbiljno baviti višekorisničkim sustavima na ne-x86 platformi... ali, to o čemu pišeš mi nije nepoznanica. Ali IMHO, MS je već i u tim 90-ima "kaskao" kod krajnjih korisnika.

Naime, u tim 90-ima svako računalo krajnjeg korisnika je bilo "otok" za sebe. IBM PC kompatibilna računala su ganjala Disk Operating System koji se instalirao na nekakve čvrste diskove sa 3 diskete kapaciteta 1.44 MB.

Aplikacije za DOS su bile 3rd party, da spomenemo samo one važnije - dBase, Wordperfect, Norton Commander, razni arhiveri ruski...

Windowsi su bili na 11 disketa (oni "for workgroups" ) i nisu bili operativni sustav nego samo GUI za taj isti DOS. TCP/IP set protokola je implementiran kao Trumpet Winsock.

Bila je '96-a, učili su me informatiku u mojoj gimnaziji na 486cama (hvala predsjedniku Vlade na donaciji i ravnateljici HDZ-ovki ) i igrali smo se s loopovima i osnovnim tipovima podataka i složenima u Borlandovom Turbo Pascalu verzije 7.

Donio sam na jednoj disketi, za probu, nešto što sam "skinuo" s Interneta a po screenshotovima je izgledalo kul i miljama ispred DOS-a u kojem smo dotad radili. (Napominjem da nikad nisam imao "prijateljicu" pa sam Workbench vidio tek ponekad i rijetko, moje prvo računalo je bio jedan od onih "Mirko tipka na radirko" Sinclair ZX, pa kasnije C128 ). Jedna disketa, kompletan OS, pandan današnjim LiveCD distribucijama, učitan u RAM - QNX. WOW! Ali i dalje nije bilo "interneta"!

Dotad, izlaz tih IBM PC kompatibilnih računala u svijet online zajednica su bili servisi poput BBS-ova ili u najboljem slučaju Compuservea i onog drugog velikog providera preko klasičnog POTS-a. Zavidnih brzina od 2400, 9600, 14 400 bauda pa 28 800 i famoznih US Roboticsovih 56k X2 sportstera... ljudi su kupovali i masno plaćali Hayesov priručnik za modemske komunikacije samo da bi dobili stabilniju i/ili bržu vezu i debuggirali famoznu "there was no dialtone" grešku (AT E1X3 ako se netko još sjeća? pa ako si imao sreće bit na pravoj "centrali" onda je Trumpet radio ATDT nešto, inače je bilo ATDP ).

Da, osim IBM PC kompatibilaca bio je tu i Apple. Nekompatibilan sa ičim osim sa samim sobom. Sasvim druga HW platforma za ono vrijeme svemirska i fenomenalna, no to je imalo i svoju cijenu i specifičnu namjenu (DTP i grafika). Ne bih ni vidio ta računala da susjeda nije dizajner pa je pao za ono doba zvjerski G4 sve sa Harman Kardon zvučnicima. Corel i Freehand. Naopako, di je desni klik?


Najsnažnije računalo koje sam vidio tih 90ih uživo tad bila je Silicon Graphicsova radna stanica O2, vrtila je nekakav SW koji je računao i plotao projekte za naftne bušotine. Šareno, impresivno.

Windows NT i mreže? Da. Na računalnim labosima na faksu. Workstationi. telnet pinus. pine i vi.

Surfanje iz aule sa radnih stanica iz Netscape Navigatora sa omota čokolade jer oni čudni i smiješni miševi nisu htjeli radit na ijednoj drugoj podlozi osim
"aluminijske", a originale je uvijek netko krao pa smo jeli čokolade i debljali se da bi mogli surfat superbrzim brzinama (i nikom nije bilo mrsko čekat svoj red).

Windows Server 2000 u produkciji multinacionalne kompanije, moj prvi živi susret sa server salom. Active Directory. Wow! Outlook i OWA. VPN linkovi. Ured od doma Sto čuda. IBM PC kompatibilna računala napokon "nisu sama".

Eppur si muove?

Win 2003 serveri sa XP klijentima. Aplikacije su i dalje "debele", mreže su (pre)spore i (pre)skupe za tanko...

Danas? Evo žena ima mobitel sa procesorom na 4 jezgre i 2 gb radne memorije u sebi, jednako snažan kao i ovo IBM PC kompatibilno računalo s kojeg tipkam post.

Oblak "postaje" normalan, aplikacije sele na web... a ja još uvijek na kilometar od TK centrale u glavnom gradu RH mogu zračnim vodom dobit "brzinu" od 4 megabita DL i 512k upload, za 40 dolara mjesečno. Ili si platit uvođenje optike (cca 6000$) i fiksni IP s istom brzinom DL i 1 Mbit UL plaćat 600$ mjesečno. Optika mi je inače pred kućom, nedavno su je majstori vodovodari precvikali pa znam...

Nit ti se žalim, nit se hvalim... samo ti pokušavam dočarati kako to izgleda iz perspektive krajnjeg korisnika.

Privatan biznis u RH? Domet današnjeg malog gazde je kupovina Fiskal1 sustava. A i to pita... može li jeftinije? I onda traži tko će mu ukucavat skladište u bazu i normative. I na kraju godine u bilanci ima milijunski promet, a poreza na dobit plati u visini 'rvackog minimalca.

Zaista veliki privatnici su dovoljno veliki da imaju vlastite "bitcoine" i paralelnu valutu uz HRK. Pa onda sve državne institucije i firme po kolektivnim ugovorima božićnice, uskrsnice, regrese i K15 dobiju isplaćene u tim bonovima.

Time se plaća i reklamiranje u prime-timeu na svim TV postajama. Porez se "ne plaća" kad zapošljavaš 1/3 radno sposobnih u zemlji. Država ti je jamac za svašta, motor si društva. Ali društva koje trokira.

Nisam ni zavidan ni ljubomoran ni jalan na poduzetnike i privatnike, te i takve. Ali, znaš što im je zajedničko? I onom gore kojem je Fiskal1 domet i ovom koji zapošljava trećinu države uključujući i vlastiti regionalni IT sektor? Obojica su trgovci i menadžeri vođeni jednostavnom formulom:

Min(INPUT,t) -> MAX(OUTPUT,t) uz uvjet t -> 0.

No, ja sad već više ne pišem o IT-u.

Vratimo se natrag na te IT sustave. Oni se sastoje od 3 komponente: HW (cijena je u padu u odnosu na 90-e), SW (ima ga ko plijeve, raznog i sa raznim cijenama, ali globalno je jeftiniji no prije) i održavanje (Indijci i indijanci, "susjedov mali" i inžinjeri). Prve dvije stavke su pojeftinile. Treća zahtijeva (najčešće formalnim obrazovanjem stečeno) znanje i/ili praktično iskustvo. Iskusni koštaju. Znanje košta. I tu nemreš baš štedit, odnosno dugoročna štednja će te odvest u gubitke.

Samo, ova moja gornja dvojica to ne znaju (ovaj mali) i/ili ih nije briga (ovaj veliki), jer će ili zatvorit šestu firmu u 4 godine i otvorit još jednu ili imaju svoju blagajnu trgujuć na veliko i plaćajući s odgodama od godine dana... a ovaj "mali" će na njegovoj/mojoj blagajni plaćajuć' 3 kineska tonera za "kućni" printer teti u knjigovodstvu, 5000 listova a4 papira i 6 registratora i 12 paketa klamerica dok vade platinasti Amex i pokušavaju se sjetit OIB-a firme na koju uzimaju R-1 pitat, može li to na rate i koliko?

Kak buš znal ko je dobar a ko ne ako nemaš plan i viziju i potrebno znanje da prepoznaš razliku između majstora i hohštaplera?

Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@Annatare sjećaš li se ima sad već godina kad si spominjao da će office alati i slične stvari otići online? E pa evo fakat si bio u pravu.



Mislim da su MS uhvatili "voz" sa Office365 i Azure.
Koristio sam O365 fakat je dobar, bez daljnjeg.

Trenutno učim AWS kao rezervni plan ako mi postojeći poso' "prdne u čabar".
(ONO i DSZ stajla max)
Tis' mudar ko sova. I vredan ko vjeverica. Bravo za ti. Za ovo hvatanje tračnica još ostaje da se vidi, ali IMHO taj Azure nije promašaj. Zaokret u poslovanju je vidljiv, no je li dovoljan?

Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Kak da je škvadra tu bila v pećini, ili živela v potpunoj izolaciji. Tak nekaj još nigdar nis vidl.
Kompjuteri su se švercali ili kupovali u Posredniku negda... izolacija nije bila "potpuna", ali je bila pristojna. Izdaleka ti se neke stvari lakše vide nego izbliza.

A ja sam eto, još uvijek tu. I ostal bum. Ne jer je med. Ili mlijeko. Nego jer je - doma.
chmod744 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 10:02   #76
Sljedeći put kad napišem nekaj kaj vam zgledi suludo ili nemoguće, prvo odradite domaću zadaću, pa onda kritizirajte. To je vse kaj sem štel z tim povedati.

Konkretan primjer: grogo bolger je v jednom drugom upisu spomenul Apache traffic server. Prvo kaj sem napravil je da sem išel odraditi domaću zadaću i proučiti kaj to je. Tak i vi isto, a ne odmah graktat'.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 11:42   #77
sto je slijedece, po tvom?
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 20:58   #78
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
sto je slijedece, po tvom?
Prileć' i odmorit'.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 21:24   #79
Microsoft i Google delaju zajedno na novom angular 2 frameworku.

http://fossbytes.com/microsoft-googl...ing-angular-2/
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 22:56   #80
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
sto je slijedece, po tvom?
Priliegel sem i odmoril sem si.

Sljedeće su kvantna računala. Prvi procesori su već dostupni na tržištu. Cijena? Prava sitnica - $15,000,000.00 USD po čipu.

Danas smo imali demonstraciju. Umjesto jednog, čip vraća nazad niz rezultata z njihovom pripadajućom vjerojatnošću. Programira se pomoću jednadžbe. Računanje se izvršava putem traženja najnižeg energetskog stanja, i linearno je, odnosno, traje jednako dugo bez obzira na složenost problema. Cijelo područje je još dosta neistraženo i ne zna se kulike još ima mjesta za optimizaciju brzine, ali se zna da ima mjesta za ubrzanje.

Sad bume konačne mogli odgovoriti na pitanje
Quote:
čuj sinek, kulike imaš rac?
v vremenskoj konstanti.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.