Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2014., 19:44   #1
Instalacija Ubuntu/FreeDos

Moze mi neko pomoc. Inace nisam imala problema sa dizanjem i instalacijom Ubuntu na bilo koji komp. Sad sam uzela Lenovo Z50 sa FreeDos i mucim se vec sat vremena jer mi krene ucitavat, USB ili CD i stane na pola. Javlja neku gresku. Nije stvar do medija jer je koristen da dr kompjuterima.

Help.:
ewer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 20:06   #2
premalo informacija.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 20:12   #3
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
premalo informacija.
Koja ti jos treba?
ewer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 20:53   #4
pa koju gresku javlja npr
__________________
kada mi je loše, ja si smotan šita
pa citiran misli pricidnika tita
NNJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 20:57   #5
Quote:
NNJ kaže: Pogledaj post
pa koju gresku javlja npr
Krene ga dizat sa usb ili cd i nakon cca minute ucitavanja javljatimeout:killing/sbin/nodprobe...s tog cd/usb sam vec dizala na svom pc-u i nije bilo problema pa mi zato nije jasno.
ewer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 02:10   #6
Quote:
ewer kaže: Pogledaj post
Krene ga dizat sa usb ili cd i nakon cca minute ucitavanja javljatimeout:killing/sbin/nodprobe...s tog cd/usb sam vec dizala na svom pc-u i nije bilo problema pa mi zato nije jasno.
Jos uvijek premalo, premalo informacija.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s...v/+bug/1092102

Zakaj ocekujes da kernel koji je na instalacijskom mediju ima drivere za sav postojeci hardware ikad napravljen u povijesti racunalne industrije?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 12:01   #7
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Jos uvijek premalo, premalo informacija.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s...v/+bug/1092102

Zakaj ocekujes da kernel koji je na instalacijskom mediju ima drivere za sav postojeci hardware ikad napravljen u povijesti racunalne industrije?
Pa eto, jer je do sad radio bez problema na 2 razlicita uredaja i nije trebalo instalirati nista Zato sam i dosla ovdje. Radi se o Ubuntu 11.10 desktop i o drugom Wubi (koji sad vidim da se uz Win instalira, tako da nis od njega) Ne kuzim se tolko u ovaj OS pa sam zato dosla pitat ovdje.

Na linku koji si poslao/la pise netko da iskljucim zvuk u biosu?

Ima neka verzija ubuntu koja moze radit uz ovaj FreeDos da se ne moram zezat oko njega jer putujem uskoro i treba mi lap.

Zadnje uređivanje ewer : 01.12.2014. at 13:14.
ewer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 13:01   #8
Quote:
ewer kaže: Pogledaj post
Pa eto, jer je do sad radio bez problema na 2 razlicita uredaja i nije trebalo instalirati nista Zato sam i dosla ovdje. Radi se o Ubuntu 11.10 desktop i o drugom Wubi (koji sad vidim da se uz Win instalira, tako da nis od njega) Ne kuzim se tolko u ovaj OS pa sam zato dosla pitat ovdje.

Na linku koji si poslao/la pise netko da iskljucim zvuk u biosu?

Ima neka verzija ubuntu koja moze radit uz ovaj FreeDos da se ne moram zezat oko njega jer putujem uskoro i treba mi lap.
ajme, pa zadnja verzija ubuntua ja 14.04 koliko mi je poznato
skini tu veziju i probaj
__________________
kada mi je loše, ja si smotan šita
pa citiran misli pricidnika tita
NNJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 13:12   #9
Quote:
NNJ kaže: Pogledaj post
ajme, pa zadnja verzija ubuntua ja 14.04 koliko mi je poznato
skini tu veziju i probaj
Ma sad pokusavam bootat bilo koji cd, tj onaj sta sam dobila uz lap i nece ga dignut. Poludit cu.


Ovaj BIOS je kompliciraniji od proslog. Nemam ni opciju da iskljucim secure boot! PS ona verzija ubuntu mi odgovara jer sve radi, na nekima mi nije radio wifi itd..

Kad stavim opciju da dize UEFI krene dizat i onda javljaefi ntwork 0for IPv4 (brojevi)boot failed :/

Zadnje uređivanje ewer : 01.12.2014. at 13:19.
ewer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 14:03   #10
Quote:
ewer kaže: Pogledaj post
Pa eto, jer je do sad radio bez problema na 2 razlicita uredaja i nije trebalo instalirati nista
Logički gledano, samo zato jer je instalacija slučajno delala na dva druga različita uređaja ne garantira da bu instalacija delala na svim uređajima.

Da bi instalacija delala, kernel mora ispravno prepoznati taj hardware i imati drivere za njega koji korektno funkcioniraju. Ak to nije slučaj, mogu se dogoditi simptomi koji su se tebi dogodili.

Kada bi svi uređaji bili identični, onda bi tvoja pretpostavka bila točna, ali to nije slučaj.

Link koji sem stavil može ali i ne mora biti tvoj problem; imamo premalo telemetrije da bismo mogli utvrditi o čemu se točno dela, ali ono malo podataka kaj si dala upućuje ili na grešku v kernelu, ili na nedostatak drivera, ili oboje.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 14:07   #11
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Logički gledano, samo zato jer je instalacija slučajno delala na dva druga različita uređaja ne garantira da bu instalacija delala na svim uređajima.

Da bi instalacija delala, kernel mora ispravno prepoznati taj hardware i imati drivere za njega koji korektno funkcioniraju. Ak to nije slučaj, mogu se dogoditi simptomi koji su se tebi dogodili.

Kada bi svi uređaji bili identični, onda bi tvoja pretpostavka bila točna, ali to nije slučaj.

Link koji sem stavil može ali i ne mora biti tvoj problem; imamo premalo telemetrije da bismo mogli utvrditi o čemu se točno dela, ali ono malo podataka kaj si dala upućuje ili na grešku v kernelu, ili na nedostatak drivera, ili oboje.
uspjela sam dignut win 7 i instalirala,(bavit cu se ubuntu kad budem imala vise vremenea) al sad mi ne prepoznaje wifi..zasto uvijek nesto ne radi??
ewer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 14:10   #12
Quote:
ewer kaže: Pogledaj post
uspjela sam dignut win 7 i instalirala,(bavit cu se ubuntu kad budem imala vise vremenea) al sad mi ne prepoznaje wifi..zasto uvijek nesto ne radi??
Zato jer su današnja računala izuzetno komplicirana i jer ti fali jedan ili više drivera za taj ultrakomplicirani uređaj.

Današnja računala nisu vešmašine niti toasteri; očekivati da jedan tak kompleksni sustav "radi od šuba" je naivno.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 14:56   #13
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Zato jer su današnja računala izuzetno komplicirana i jer ti fali jedan ili više drivera za taj ultrakomplicirani uređaj.

Današnja računala nisu vešmašine niti toasteri; očekivati da jedan tak kompleksni sustav "radi od šuba" je naivno.

Ne. U 21 st gdje se racunalo koristi svakodnevno, pokretanje obicnog cd-a nebi trebala bit znanost Ja sam uspjela sad dignut i ubuntu 11.10 sa cd-a i radi mi sve, cak i wifi. 3 sata se mucim al sam uspjela. Jedino me skype zaje..al to cu druogm prilikom.Glavno da osnovno imam. Eto
ewer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 17:27   #14
Quote:
ewer kaže: Pogledaj post
Ne. U 21 st gdje se racunalo koristi svakodnevno, pokretanje obicnog cd-a nebi trebala bit znanost
Usporedi hardware jedne Commodore Amige 500 i PC kantu iz 21. stoljeća: potonja ima hardware eksponencijalno kompleksniji nego onaj v Amigi. Amiga je sada 29 godina stari dizajn.

Pokušaj v današnje vrijeme najti ljude koji se kuže v programiranje UEFI firmwarea. Programiranje drivera? Kernela? Na prste svoje obje ruke ih možeš locker nabrojati. Kulike ljudi danas zna na primjer direktno programirati GPU na grafičkom akceleratoru?

Računala su sve složenija i složenija, ne sve jednostavnija i jednostavnija, a ljudi koji se fakat razmeju v detalje je sve manje i manje jer ih velika većina koristi apstrakcije i nema pojma na koji način ona zaista funkcioniraju. Nije onak kak mi (i ja isto z tebom) misliš da bi trebalo biti, neg uprav obrnuto.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 18:12   #15
Quote:
ewer kaže: Pogledaj post
Ne. U 21 st gdje se racunalo koristi svakodnevno, pokretanje obicnog cd-a nebi trebala bit znanost Ja sam uspjela sad dignut i ubuntu 11.10 sa cd-a i radi mi sve, cak i wifi. 3 sata se mucim al sam uspjela. Jedino me skype zaje..al to cu druogm prilikom.Glavno da osnovno imam. Eto
11.10 je prastara nepodrzana verzija, treba novi.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 22:47   #16
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
11.10 je prastara nepodrzana verzija, treba novi.
Sta znaci nepodrzana? Meni radi wi fi a na drugima koje su tad bile najnovije verzije ubuntu mi nije radio. Zato nisam htjela apgrejdat. Koju preporucas?
ewer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 22:53   #17
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Usporedi hardware jedne Commodore Amige 500 i PC kantu iz 21. stoljeća: potonja ima hardware eksponencijalno kompleksniji nego onaj v Amigi. Amiga je sada 29 godina stari dizajn.

Pokušaj v današnje vrijeme najti ljude koji se kuže v programiranje UEFI firmwarea. Programiranje drivera? Kernela? Na prste svoje obje ruke ih možeš locker nabrojati. Kulike ljudi danas zna na primjer direktno programirati GPU na grafičkom akceleratoru?

Računala su sve složenija i složenija, ne sve jednostavnija i jednostavnija, a ljudi koji se fakat razmeju v detalje je sve manje i manje jer ih velika većina koristi apstrakcije i nema pojma na koji način ona zaista funkcioniraju. Nije onak kak mi (i ja isto z tebom) misliš da bi trebalo biti, neg uprav obrnuto.
Gle, oprosti, ja nisam otvorila temu o programiranju i drago mi je ako se razumijes u to, ali ja sam postavila jednostavno pitanje i trazim jednostavan odgovor. Uostalom, sama sam ga rijesila nesto brze

I da, u 21 stoljecu prosjecni korisnik oce upalit kompjuter i pokrenuti ga bez da mora na tecaj informatike.
ewer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 14:01   #18
Quote:
ewer kaže: Pogledaj post
Gle, oprosti, ja nisam otvorila temu o programiranju i drago mi je ako se razumijes u to, ali ja sam postavila jednostavno pitanje i trazim jednostavan odgovor. Uostalom, sama sam ga rijesila nesto brze
To se od tebe ni ne očekuje, no dolaziš ovdje s očekivanjem da se jedan ultrakompleksni sustav ponaša kao toaster zato jer je 21. stoljeće, a v stvarnosti se v zadnjih 60 godina događalo uprav suprotno, računala su vse kompliciranija i kompliciranija.
Quote:
I da, u 21 stoljecu prosjecni korisnik oce upalit kompjuter i pokrenuti ga bez da mora na tecaj informatike.
Jeee, korisnik to može htjeti, ali ta očekivanja nisu kak niti realna, a tak niti stvarnost.

Ako baš hoćeš jedan takav sustav, onda trebaš uzeti v obzir vertikalno integrirane produkte, poput onih od Applea, ali, gle čuda, taj rad integracije izuzetno kompleksnih stvari buš onda i prikladno platila.

Tvoje očekivanje jednostavno nije realno očekivanje, stoga to nemoj očekivati.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 14:54   #19
Da ne bih otvatao novu temu pitat ću ovdje.

Instalirao sam na laptopu Ubuntu 14.04 zajedno na s Windowsom 8.1 i sve odlično radi, laptop je nov. Htio sam i na starijem kompjutoru instalirati Ubuntu, ali instalacija ne može da se pokrene. Čak sam pokušao instalirati i Lubuntu 14.04.2, ali pokaže mi samo na početku da izaberem jezik i nakon toga pojavi se crn ekran. Pokušavao sam sve - Ubuntu 32-bit, 64-bit, Lubuntu za AMD x64 i Intel x86 i ništa ne može.

Konfiguracija kompjutora:

AMD Athlon (tm) 64 Processor
3200+
2.00 Ghz, 1 GB RAM
80 GB HDD

Na njemu je instaliran Windows XP.

Zar je ovo preslaba konfiguracija i za Lubuntu?

Zna li netko u čemu je problem?
Alpinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 15:39   #20
Problem je v tome da ti operativni sustavi nisu kompatibilni z tvojim hardwareom, odnosno da njihova standardna konfiguracija na tom hardware ne dela. "Crni ekran", pod pretpostavkom da jezgra operativnog sustava nije zaštekala, znači da video čip(ovi) nisu podržani u standardnoj konfiguraciji tih operativnih sustava, a možda čak ni nemaju prikladni software za komunikaciju s tim video čip(ovima).

Ne znamo jer nemamo dovoljno detalja, a vrlo vjerojatno niti načina kako da ih dobijemo.

Recimo da si ovime napravio software / hardware kvalifikaciju i da ona nije prošla za taj software na tom hardwareu u njihovim standardnim konfiguracijama u kojima dolaze.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:31.