Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2015., 12:37   #81
Quote:
BuhaS kaže: Pogledaj post
9 mjeseci ovakvih zajebanih dana trebam izdržati?
Reci da se šališ jer to neću moći.

Mora postati lakše, jebote, pa tko to onda izdrži? Ja brijem da je ovako teško prvih mjesec dana, a onda slijedeća dva mjeseca da je onak, malo dobro, a malo loše. I onda me streljaš s ovih 9 mjeseci. Reci da je tipfeler, plz, plz
nije tipfeler. ALI neće ti se pušiti za tjedan dana najkasnije. Barem je tako meni bilo. Postaje sve lakše ali da će ti padati na pamet hoće još dugo. Al onak ko bivši frajer kojeg si ostavila
life35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 15:23   #82
Quote:
life35 kaže: Pogledaj post
nije tipfeler. ALI neće ti se pušiti za tjedan dana najkasnije. Barem je tako meni bilo. Postaje sve lakše ali da će ti padati na pamet hoće još dugo. Al onak ko bivši frajer kojeg si ostavila
Dakle, isplanirala sam slijedeće:
- guram još 12 dana ovako gadnih i zeznutih kriza
- ako ne popusti za mjesec dana, kupujem e-cigaretu i beznikotinsku tekućinu.

Znam, sve znam, ali trenutno me ovakva misao utješila. Pa mi je lakše.
BuhaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 16:21   #83
Evo i mene opet

Ja sam jedna od onih korizmenih prestajačica Znači sad će skoro 4 mjeseca otkako sam pušenje - free.

Dosta sam tu pisala iz početka...osim prvih par dana, prethodna 3 mjeseca su mi bila prelaka. Unatoč tome što živim s pušačem, cigareta mi nije uopće falila. Nekako sam se prebacila u glavi bila u neki zdravi mod - ja brinem za svoje zdravlje, ja sam super kul jer si ne farbam stvarnost dimom cigarete, ja sam slobodna, ja imam izbor itd. Počela sam bila vježbati malo i tako, nekako je sve imalo smisla, cigareta mi je u tom mindsetu bila čisti višak.


I to je baš super išlo, ali sam sad nekako ispala iz tog stanja, i sad samo gledam te sve moje drage pušače, i toliko mi puta dođe da zapalim i ja.
Onako, pijemo kavu, svi oko mene puše, non-stop, jedino ja ko neka bakica ne

Cigarete su mi stalno pod nosom, i ovih dana me strah da ne zapalim.
Ima li neko neki savijet za mene?
lli da mi ponovi zasto se ono prestaje? (osim smrada, novaca i zdravlja )
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 09:05   #84
Quote:
daneejela kaže: Pogledaj post
Evo i mene opet

Ja sam jedna od onih korizmenih prestajačica Znači sad će skoro 4 mjeseca otkako sam pušenje - free.

Dosta sam tu pisala iz početka...osim prvih par dana, prethodna 3 mjeseca su mi bila prelaka. Unatoč tome što živim s pušačem, cigareta mi nije uopće falila. Nekako sam se prebacila u glavi bila u neki zdravi mod - ja brinem za svoje zdravlje, ja sam super kul jer si ne farbam stvarnost dimom cigarete, ja sam slobodna, ja imam izbor itd. Počela sam bila vježbati malo i tako, nekako je sve imalo smisla, cigareta mi je u tom mindsetu bila čisti višak.


I to je baš super išlo, ali sam sad nekako ispala iz tog stanja, i sad samo gledam te sve moje drage pušače, i toliko mi puta dođe da zapalim i ja.
Onako, pijemo kavu, svi oko mene puše, non-stop, jedino ja ko neka bakica ne

Cigarete su mi stalno pod nosom, i ovih dana me strah da ne zapalim.
Ima li neko neki savijet za mene?
lli da mi ponovi zasto se ono prestaje? (osim smrada, novaca i zdravlja )
Ono prestaje se jer je čik bezveze i zato kaj ti imaš muda a oni nemaju Poslije 4 mjeseca prestaje entuzijazam bilo kakvi i kreće rutina. Nema te više ko tapšati jer je svima normalno kaj ne pušiš. Kak su već pisali prije forumaši i ja. 3-6 mjesec je zeznut jer te može čopiti nostalgija kak je nekad lepo bilo, opušteno, je moš mislit, kak da ne. Nakon 6 mjeseci i nekaj sitno kreće druga priča. Nije da nećeš misliti na čik, ali ludilo se polako gasi.
life35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 09:35   #85
Quote:
daneejela kaže: Pogledaj post
Evo i mene opet

Ja sam jedna od onih korizmenih prestajačica Znači sad će skoro 4 mjeseca otkako sam pušenje - free.

Dosta sam tu pisala iz početka...osim prvih par dana, prethodna 3 mjeseca su mi bila prelaka. Unatoč tome što živim s pušačem, cigareta mi nije uopće falila. Nekako sam se prebacila u glavi bila u neki zdravi mod - ja brinem za svoje zdravlje, ja sam super kul jer si ne farbam stvarnost dimom cigarete, ja sam slobodna, ja imam izbor itd. Počela sam bila vježbati malo i tako, nekako je sve imalo smisla, cigareta mi je u tom mindsetu bila čisti višak.


I to je baš super išlo, ali sam sad nekako ispala iz tog stanja, i sad samo gledam te sve moje drage pušače, i toliko mi puta dođe da zapalim i ja.
Onako, pijemo kavu, svi oko mene puše, non-stop, jedino ja ko neka bakica ne

Cigarete su mi stalno pod nosom, i ovih dana me strah da ne zapalim.
Ima li neko neki savijet za mene?
lli da mi ponovi zasto se ono prestaje? (osim smrada, novaca i zdravlja )
A, joj, baš mi je žao. Nemam pametan savjet jer nisam još dotle došla, ali predlažem ti da pročitaš postove ove teme, II dio, od negdje 170. do 200 posta. Pisala je forumašica Cyn baš o toj krizi koja se javlja nakon četvrtog mjeseca. Mislim da ćeš to morati izgurati kao i ovih prvih nekoliko dana, odnosno, što god da se dogodi, ne smiješ zapaliti.

Evo nešto zgodno samo za tebe, da te makne s ruba dok ti se ne javi netko iskusniji:

"Cilj svakog bivšeg pušača je izbjeći povratak ovisnosti. Kada se suočite sa situacijom koja nalaže da uzmete cigaretu, stanite na trenutak i sjetite se kako vam je bilo dok ste bili ovisni (kašljanje, otežano disanje, bol u grlu i kratak dah, loš zadah, smrdljiva odjeća i kosa, glavobolje, iscrpljenost, jadan osjećaj koji imate nakon previše ispušenih cigareta, potrošen novac...)"

"Ne postoji takvo nešto poput varanja, skretanja s pravog puta ili eksperimentiranja. Ne postoji prilika pušenja samo „jedne cigarete“. Jedine opcije koje postoje za vas su uspjeh ili neuspjeh. Potpuna sloboda ili potpuni povratak na staro."

P.S. Kada pregrmiš ovu krizu (ne ako, nego kada), čeka te još jedna takva, oko 8. - 9. mjeseca pa bi onda to trebalo biti to. Držim fige da ne zapališ!
BuhaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 14:05   #86
Quote:
daneejela kaže: Pogledaj post
Evo i mene opet
I to je baš super išlo, ali sam sad nekako ispala iz tog stanja, i sad samo gledam te sve moje drage pušače, i toliko mi puta dođe da zapalim i ja.
Onako, pijemo kavu, svi oko mene puše, non-stop, jedino ja ko neka bakica ne

Cigarete su mi stalno pod nosom, i ovih dana me strah da ne zapalim.
Ima li neko neki savijet za mene?
lli da mi ponovi zasto se ono prestaje? (osim smrada, novaca i zdravlja )
Gledaj to ovako, možeš uvijek se tješiti da si pametnija od njih koji dime. Iako je to jako ružno za reći, ali zapravo je to tako. Naravno da je licemjerno pošto si očigledno pušila prije. Sjeti se svog života prije nego si pušila. Šta ti je falilo, ništa! Može opet tako biti.

Ako hoćeš razloge, stvar je kumulativnog rizika. Pusti sad novce, to je tako i tako nebitno. Život nam je ionako konačan, ali nema smisla ga završiti ranije sa nekom boleščinom, u ko zna kakvoj agoniji možda završiti jer si pušila. Nije 100% šansa, ali dovoljno velika da se čovjek razmisli. Jako je glup argument "ionako moraš umrijeti", onda po toj logici je sasvim OK se baciti s najbližeg mosta...

Sa svakom cigaretom se lagano truješ. Probaj zamisliti samo koliko si ih ispušila tijekom života. Ja sam došao do neke "skromne" brojke od 12 - 15 tisuća cigareta. Probaj ih samo vizualizirati na podu svoje dnevne sobe, doći će ti slabo. Svaka od tih cigareta ima netrivijalnu masu duhana, tj. mješavine i čega god da stavljaju unutra. To smo lijepo zapalili i udahnuli u pluća preko koji primamo zrak koji nam omogućava život. Koji kretenizam. Tisuće i tisuće takvih. Jednostavno grozota.

Baš sam noćas sanjao da sjedim na kavi s jednim bivšim kolegom koji puši i u javi i u snu. Ja pokleknuo i zapalio. Tako sam imao loš osjećaj u glavi u snu, otprilike na nivou kao da sam prevario ženu. Probudio sam se i odahnuo, dobro je, ne pušim opet.

Ne znam što mi se točno dogodilo glede cigareta, uvijek sam imao stav da bi trebalo prestati, ali nikako se odlučiti. Ljudi, samo treba ići naprijed i ne vratiti se na to trovanje, gubljenje novaca i hranjenje ogromnih korporacija.

Cere nam se i uživaju na svojim jahtama i kućerinama dok mi pušimo doslovno i figurativno to smeće što nam prodaju po visokim cijenama. Nema smisla biti sucker na takvom nivou.
xeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 10:52   #87
Xeen, mislim da mi svi racionalno znamo koje smo sranje pušili, na svim razinama, i emocionalnom, i društvenom i financijskom aspektu, pa smo opet pušili.

Jbt, toliko osobnih motiva imam da prestanem (odnosno, ostanem) nepušač, pa nisam sigurna u sebe da ću to u konačnici i uspijeti. Ništa ne obećajem do dvije godine. Guram dan po dan, i imam krize, skoro svakodnevne pa ih ne prelazim tako da mislim da duhansku industriju. To mi, iskreno zadnje pada na pamet.

Mislim da je važno ne propitkivati odluku o nepušenju, odnosno, kratko si reći: danas ne pušim. Ukratko, kakva god da je kriza u pitanju, ne zapaliti. Ja sam zadnjih dana dosta plesala po rubu jer su moje krize bile u ideji da bih mogla zapaliti. Ideju koju razređuješ do u detalja - kako doći do cigarete, gdje je zapaliti, da nije tako loše opet pušiti, da ću već ponovno prestati i gro takvih neracionalnih misli. Nešto slično što daneejelu muči, pretpostaljam.

Ja pustim da me takve krize operu i na kraju si kažem: neću zapaliti. I sjetim se da ću, ako zapalim, slijedeći put prestati pušiti za 4 godine, što će me koštatiti cca 40.000 popušenih cigareta i otprilike 50.000,00 kn. Poslije toga, želja nije tako jaka.
BuhaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 11:39   #88
Evo proslo je malo vise od godinu dana otkako sam prestao pusit i mogu rec da je razlika ogromna.
Mogu se npr. upustit u neku sportsku aktivnost bez da mi pluca izadju kroz nos , obicno penjanje stepenicama je barem 900 puta lakse itd itd da ne nabrajam.
U prestanku mi je puno pomogla ova stranica. Jako jako poucno i korisno , ako dobro razumijete engleski jezik.
__________________
Bolje živit 1 minutu časno nego 100 godina kao fukara.
casioedifice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 21:19   #89
Potrebna mi je pomoc da prestanem pusiti!

Bok! Imam 14 godina. Prvi put sam povukao cigaru kad sam imao 11-12 godina. Od tada privlace me zene koje puse (pomislim da sam lud zbog toga) i kad god vidim neku curu da pusi odmah bi i ja zapalio. Baka me je samo jednom uhvatila da pusim njene cigare ali nije nikom rekla pod uslovom da to nikad vise ne probam. Ona je jedini pusac u familiji i zbog toga me je sram da iko drugi sazna. Imam ambicije da postanem fudbaler i zbog toga mi je potrebna vasa pomoc. Postoji li neki nacin da se odviknem od toga?
dak15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 20:50   #90
Bez dima godinu i pol dana
Svratih samo da ekipi dam podršku.
Čuvajte se prve godine! Ja sam mislila da su prestali oni valovi napasti, kad ono cunami nakon PUNE GODINE.
I onda se skulirate i kažete da su to zadnji trzaji vaše ovisnosti, ne zapalite cigaretu i dođete do godine i pol.
U međuvremenu promijenila sam stav prema pušačima iz početnog "jadni oni" (to vas drži taman toliko dok brijete na to kako ste sami sebi super što ste prestali pušiti) preko "blago vam se" (to je nakon nekih pola godine, jer još niste odžalovali cigaretu) do "mrzim vas jer sva smrdim na vaše cigarete" i "treba podignuti revoluciju da ljudi prestanu pušit, država neće napravit ništa, ni porezi ni clipovi s rakom grla ni besparica ni ultimatumi ni trendovi ni hipnoze".
Ja sam za revoluciju (kava bez cigarete je izvediva i odlična; kava i cigareta nije ritual neizostavan za vaš identitet, to je samo zapaljeni štapić uz kavu, može ju se popiti i bez zapaljenog štapića)
Austerlitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 21:34   #91
Quote:
xeen kaže: Pogledaj post
Ljudi, samo treba ići naprijed i ne vratiti se na to trovanje, gubljenje novaca i hranjenje ogromnih korporacija.

Cere nam se i uživaju na svojim jahtama i kućerinama dok mi pušimo doslovno i figurativno to smeće što nam prodaju po visokim cijenama. Nema smisla biti sucker na takvom nivou.
Od svega napisanog, ovo mi najviše pali nepušački trigger.
Na stranu i novci i zdravlje, i sve ostalo, ovo mi točno dirne u onaj neki inatljivo-potentni centar za akciju.
A nisam uopće neki (osobiti) mrzitelj korporacija

Hvala ti!!!!

Ali, definitivno, ideja da sam kao kukac koji kad mu neko upali lampu ce uzbuđeno poletit na nju i pržit se do smrti, mi baš nekako vrijeđa inteligenciju A nisam čak nešto ni uvredljiva na inteligenciju

Čak su i današnji komarci postali pametniji od toga.

Zapravo kad razmislim, prodaja cigareta je jedno takvo vrhunsko prodavanje magle, koje nadmašuje čak i one kvazi-ljekovite magle kojima cu se inače nasmijati.

Baš razmišljam što kupujem kad kupujem cigarete - mističnost, neki gard, senzualnost, zavodljivost neku valjda...

Sad se mislim kako u pušačima nema ništa mistično, ako je nečije ponašanje u najvećoj mjeri predvidivo, rutinizirano i stalno onda je to kod pušača. Pušač kad se digne, pušač nakon jela, pušač kad pije kavu...mistika, mistika

Senzualnost i zavodljivost - ovo vrijedi za izrazito lijepe i senzualne žene koje su takve i bez cigarete. Lijepe žene su lijepe žene, sa cigaretom ili bez.
Čak većina žena koje vidim po kafićima (njih promatram, jer su mi one "ciljanja skupina") dok puši ima neke mutave grimase koje nemaju veze sa senzualnosti.

Gard...hm, ima nešto u onom- gle, kontroliram vatru, opasan sam i kul Ali kad se razvede to na proste faktore, možda bi to i bilo tako da sama radim izbor, a ovako sam zapravo apsolutno kontrolirana od strane tih par centimetara trave, kemikalija i papira.
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 21:40   #92
Quote:
life35 kaže: Pogledaj post
Ono prestaje se jer je čik bezveze i zato kaj ti imaš muda a oni nemaju Poslije 4 mjeseca prestaje entuzijazam bilo kakvi i kreće rutina. Nema te više ko tapšati jer je svima normalno kaj ne pušiš. Kak su već pisali prije forumaši i ja. 3-6 mjesec je zeznut jer te može čopiti nostalgija kak je nekad lepo bilo, opušteno, je moš mislit, kak da ne. Nakon 6 mjeseci i nekaj sitno kreće druga priča. Nije da nećeš misliti na čik, ali ludilo se polako gasi.

Quote:
BuhaS kaže:
A, joj, baš mi je žao. Nemam pametan savjet jer nisam još dotle došla, ali predlažem ti da pročitaš postove ove teme, II dio, od negdje 170. do 200 posta. Pisala je forumašica Cyn baš o toj krizi koja se javlja nakon četvrtog mjeseca. Mislim da ćeš to morati izgurati kao i ovih prvih nekoliko dana, odnosno, što god da se dogodi, ne smiješ zapaliti.

Evo nešto zgodno samo za tebe, da te makne s ruba dok ti se ne javi netko iskusniji:

"Cilj svakog bivšeg pušača je izbjeći povratak ovisnosti. Kada se suočite sa situacijom koja nalaže da uzmete cigaretu, stanite na trenutak i sjetite se kako vam je bilo dok ste bili ovisni (kašljanje, otežano disanje, bol u grlu i kratak dah, loš zadah, smrdljiva odjeća i kosa, glavobolje, iscrpljenost, jadan osjećaj koji imate nakon previše ispušenih cigareta, potrošen novac...)"

"Ne postoji takvo nešto poput varanja, skretanja s pravog puta ili eksperimentiranja. Ne postoji prilika pušenja samo „jedne cigarete“. Jedine opcije koje postoje za vas su uspjeh ili neuspjeh. Potpuna sloboda ili potpuni povratak na staro."

P.S. Kada pregrmiš ovu krizu (ne ako, nego kada), čeka te još jedna takva, oko 8. - 9. mjeseca pa bi onda to trebalo biti to. Držim fige da ne zapališ!
Nisam vam odmah odgovorila, ali puno vam hvala na podršci, ovo me držalo da ne pitam cigaretu zadnjih par dana! Mnogo, puno, skroz hvala

I stojim na raspolaganju za eventualne krize


Apsolutno ste u pravu, ne zavaravam se da mogu jednu zapalit. Ja sam si to ovako vizualizirala:

jednu cigaretu zapaliti bi bilo kao da izbusim rupu na kanti da uzmem jednu kapljicu vode (a nemam selotepa ) - znaci cim se otvori rupa, krene niz.

Jedino sto mi je tesko kod ovog antipusackog mentalnog nabrijavanja, sto mi je tesko misit nesto grubo za moje drage pusace. Nekako se osjecam zlocesto.

Zadnje uređivanje daneejela : 21.06.2015. at 21:51.
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 21:46   #93
Quote:
Austerlitz kaže: Pogledaj post
Bez dima godinu i pol dana
Svratih samo da ekipi dam podršku.
Čuvajte se prve godine! Ja sam mislila da su prestali oni valovi napasti, kad ono cunami nakon PUNE GODINE.
I onda se skulirate i kažete da su to zadnji trzaji vaše ovisnosti, ne zapalite cigaretu i dođete do godine i pol.
U međuvremenu promijenila sam stav prema pušačima iz početnog "jadni oni" (to vas drži taman toliko dok brijete na to kako ste sami sebi super što ste prestali pušiti) preko "blago vam se" (to je nakon nekih pola godine, jer još niste odžalovali cigaretu) do "mrzim vas jer sva smrdim na vaše cigarete" i "treba podignuti revoluciju da ljudi prestanu pušit, država neće napravit ništa, ni porezi ni clipovi s rakom grla ni besparica ni ultimatumi ni trendovi ni hipnoze".
Ja sam za revoluciju (kava bez cigarete je izvediva i odlična; kava i cigareta nije ritual neizostavan za vaš identitet, to je samo zapaljeni štapić uz kavu, može ju se popiti i bez zapaljenog štapića)
Haha, ovo bi trebalo napisati kao listu:

"jadni oni" - prosla

"blago vam se" - prolazim zadja dva tjedna

"mrzim vas jer sva smrdim na vaše cigarete" - nisam jos

"treba podignuti revoluciju da ljudi prestanu pušit, država neće napravit ništa, ni porezi ni clipovi s rakom grla ni besparica ni ultimatumi ni trendovi ni hipnoze" - prosla jos dok sam pusila


Sad sam vec zaspamala temu, pa cu se skromno i sramezljivo povuc
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 09:40   #94
daneejela

Samo da prijavim, da i dalje ne pušim - danas mi je 26. dan.

Krize nisu više tako gadne, ali i dalje, svakodnevno mislim na cigarete i pušenje. Jbg, mene baš žešće lupa ovo odvikavanje. Ali, polako se navikavam na činjenicu da sam bivši pušać, i nije me više tako strah te činjenice.

Za kraj, dvije horor priče: bila sam u posjeti starcima ovaj produžen vikend, i usput sa starim društvom završila na kavi.
- propušila mi je frendica koja je prestala pušiti prije 14 godina
- propušila mi je frendica koja je prestala pušiti prije 10 ogdina.

Dakle, uvijek biti na oprezu!
BuhaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 12:27   #95
Quote:
BuhaS kaže: Pogledaj post
daneejela

Samo da prijavim, da i dalje ne pušim - danas mi je 26. dan.

Krize nisu više tako gadne, ali i dalje, svakodnevno mislim na cigarete i pušenje. Jbg, mene baš žešće lupa ovo odvikavanje. Ali, polako se navikavam na činjenicu da sam bivši pušać, i nije me više tako strah te činjenice.

Za kraj, dvije horor priče: bila sam u posjeti starcima ovaj produžen vikend, i usput sa starim društvom završila na kavi.
- propušila mi je frendica koja je prestala pušiti prije 14 godina
- propušila mi je frendica koja je prestala pušiti prije 10 ogdina.

Dakle, uvijek biti na oprezu!
Pa dobro, one su zapalile i nastavile pušiti, ti nećeš zapaliti i zaobići ćeš tu horor priču. Zapravo sve horor priče imaju jednostavne zaplete.
Austerlitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 14:03   #96
Draga, hvala - znam ja sve to.

Međutim, užasnuta sam činjenicom da ta ovisnost čuči u tebi i samo čeka neki triger da se ponovno aktivira. Doslovno sam zabrinuta, jadna i uplašena, da cijeli trud može završiti tako trivijalno - paljenjem PRVE cigarete, i to to nakon ohoho godina. Fuck!

Ovako, osobna poznanstva s ljudima koji su prestali pušiti i ponovno počeli, uz gore navedene dvije frendice:
- frend, nakon 8 godina - probao je jednu
- poznanica s posla - počela povremeno u društvu, nakon 7 godina nepušenja i postala aktivan pušač nakon pola godine
- sestrična, nakon 3 godine - zbog nakupljenih 20 kg. Uspješno ih je skinula kada je postala aktivan pušač.

Ove do godine dana, neću niti spominjati. Njih poznajem jako puno.

S druge strane, nasuprot ovim relapsirajućim, imam tri svijetla primjera i držim ih se k'o pijan plota. Uglavnom, njih zovem kada sam u krizi:
- bratić, nepušač 6 godina. On sigurno neće zapaliti ponovno jer je prestao zbog infarkta
- šefica, nepušač 9 godina - ona je prestala zbog povišenog (genetskog) rizika od moždanog udara.
- frendica, nepušać 10 godina. Nije željela više pušiti i sada je super. Ona je tako "zajeban" karakter, da sigurno neće ponovno pušiti jer je tako rekla.

Često se spominju tu na forumu situacije kada ljudi ponovno počnu pušiti, pa eto - primjeri su osobna poznanstva. Moje skromno mišljenje je da te nakon više godina nepušenja, pušenju vrati vlastita odluka da ponovno zapališ. Nema tu nikakvih kriza i patnje, i ne znam čega. Baš ono, priznaš si da ćeš opet pušiti i zapališ.

Jbt, ovisnost do groba...
BuhaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 17:50   #97
Quote:
BuhaS kaže: Pogledaj post
Draga, hvala - znam ja sve to.

Međutim, užasnuta sam činjenicom da ta ovisnost čuči u tebi i samo čeka neki triger da se ponovno aktivira. Doslovno sam zabrinuta, jadna i uplašena, da cijeli trud može završiti tako trivijalno - paljenjem PRVE cigarete, i to to nakon ohoho godina. Fuck!

Ovako, osobna poznanstva s ljudima koji su prestali pušiti i ponovno počeli, uz gore navedene dvije frendice:
- frend, nakon 8 godina - probao je jednu
- poznanica s posla - počela povremeno u društvu, nakon 7 godina nepušenja i postala aktivan pušač nakon pola godine
- sestrična, nakon 3 godine - zbog nakupljenih 20 kg. Uspješno ih je skinula kada je postala aktivan pušač.

Ove do godine dana, neću niti spominjati. Njih poznajem jako puno.

S druge strane, nasuprot ovim relapsirajućim, imam tri svijetla primjera i držim ih se k'o pijan plota. Uglavnom, njih zovem kada sam u krizi:
- bratić, nepušač 6 godina. On sigurno neće zapaliti ponovno jer je prestao zbog infarkta
- šefica, nepušač 9 godina - ona je prestala zbog povišenog (genetskog) rizika od moždanog udara.
- frendica, nepušać 10 godina. Nije željela više pušiti i sada je super. Ona je tako "zajeban" karakter, da sigurno neće ponovno pušiti jer je tako rekla.

Često se spominju tu na forumu situacije kada ljudi ponovno počnu pušiti, pa eto - primjeri su osobna poznanstva. Moje skromno mišljenje je da te nakon više godina nepušenja, pušenju vrati vlastita odluka da ponovno zapališ. Nema tu nikakvih kriza i patnje, i ne znam čega. Baš ono, priznaš si da ćeš opet pušiti i zapališ.

Jbt, ovisnost do groba...
Evo da ti povecam bazu, ja u svojoj okolini imam par ljudi koji su prestali prije 10ak god i nisu se vratili pušenju, a po svemu mislim da ni nece.

Ni ja ne mislim da te nakon 10god kriza tjera da zapalis, jer mislim da nitko nije takav karakter da 10 godina trpi nikotinsku krizu i ne zapali.
Tko zapali nakon toliko godina mislim da zapali iz istog razloga iz kojeg je i onu prvu, prokasljanu - iz znatiželje, hoda po rubu, društva, dosade...

Ali, sve i da propušiš nakon 10 godina, nije sve tako sivo I dalje ti ostaje 10 nepušačkih godina, veća zaliha kapaciteta pluća za novo uništavanje
I vjerojatno 9 godina bez kriza, pušačke nervoze, jutarnjeg kašlja, žutih zubi itd.

Ne znam je li ovo ispravan stav, ali ja kad me opere jako kriza, kazem sama sebi - izdrzi jos malo, pa ako ti se bude i dalje pusilo za godinu, dvi - zapali.
Do kraja života mi zvuci tako jako konacno iako je to, ofkors, ultimativni cilj.

P.S.
a mozda ce u medjuvremenu i Austerlitz dignut revoluciju, pa ce se skroz zabranit pusenje, pa sve da nam se bude vracalo, necemo moci
Austerlitz, ulazem velike nade u tebe
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 22:23   #98
Ja nisam za zabrane, nego za edukaciju
Puno bi stvari promijenila spoznaja da je pušenje bolest.
E sad ćete vi reć: pušenjem se može prestati snagom volje, ali rak ti ne ode tek tako. Ok, no donedavno nisu ni pretilost smatrali bolešću pa se i to promijenilo. A ista se priča prodaje i za to: debeo si jer previše jedeš, snagom volje manje jedi i bit ćeš vitak. Stvari uopće nisu tako jednostavne. Zapravo su i mozak pušača i mozak pretile osobe kemijski izmijenjeni, konzumiranjem smeća punog aditiva i konzervansa ili nikotinom, svejedno. Ali naravno da je lakše i zahvalno i duhanskoj i prehrambenoj industriji skidati sa sebe odgovornost i upirati prstom u debele i pušače nabijajući im osjećaj krivnje, a država pritom licemjerno pere ruke objavljujući članke o nužnosti vježbanja, zdrave i uravnotežene prehrane i prestanka pušenja, pritom ubirući porez od pušača i jadnih pretilih ljudi na uvozno smeće od hrane.
Poanta je da ljudi nisu bijedni ako pokleknu i zapale - ma i taj izraz "pokleknuti" sugerira kao da je isključivo u rukama pojedinca hoće li nastaviti biti pušač ili ne. Odvikavanje od pušenja je ustvari jedno nevjerojatno iskustvo upoznavanja sebe. Iako stvarno živcira povremeno biti izložen duhanu, a ne moći pušiti (ali samo u ranoj fazi!), skužite koliko su perfidni oblici u koje se bolest može prerušiti i kakve si je sve priče mozak u stanju složiti samo da vas navede da mu date nikotin: od priče tipa "samo jednu", "pa i drugi puše i nije im ništa", "ovo je ipak poseban trenutak" do "ma zašto bih si to uskraćivao, kao da mi nije dosta odricanja" i "to mi je jedini gušt" i "samo jednom se živi". A definitivno najgora priča koja, vjerujem, mnoge košta propušavanja jest "e sad kad mi xy nije uspjelo/ ništa ne ide od ruke, e baš ću početi pušiti", Čuvajte se autodestruktivnosti.
Austerlitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 23:22   #99
Quote:
Austerlitz kaže: Pogledaj post
Ja nisam za zabrane, nego za edukaciju
Puno bi stvari promijenila spoznaja da je pušenje bolest.
E sad ćete vi reć: pušenjem se može prestati snagom volje, ali rak ti ne ode tek tako. Ok, no donedavno nisu ni pretilost smatrali bolešću pa se i to promijenilo. A ista se priča prodaje i za to: debeo si jer previše jedeš, snagom volje manje jedi i bit ćeš vitak. Stvari uopće nisu tako jednostavne. Zapravo su i mozak pušača i mozak pretile osobe kemijski izmijenjeni, konzumiranjem smeća punog aditiva i konzervansa ili nikotinom, svejedno. Ali naravno da je lakše i zahvalno i duhanskoj i prehrambenoj industriji skidati sa sebe odgovornost i upirati prstom u debele i pušače nabijajući im osjećaj krivnje, a država pritom licemjerno pere ruke objavljujući članke o nužnosti vježbanja, zdrave i uravnotežene prehrane i prestanka pušenja, pritom ubirući porez od pušača i jadnih pretilih ljudi na uvozno smeće od hrane.
Poanta je da ljudi nisu bijedni ako pokleknu i zapale - ma i taj izraz "pokleknuti" sugerira kao da je isključivo u rukama pojedinca hoće li nastaviti biti pušač ili ne. Odvikavanje od pušenja je ustvari jedno nevjerojatno iskustvo upoznavanja sebe. Iako stvarno živcira povremeno biti izložen duhanu, a ne moći pušiti (ali samo u ranoj fazi!), skužite koliko su perfidni oblici u koje se bolest može prerušiti i kakve si je sve priče mozak u stanju složiti samo da vas navede da mu date nikotin: od priče tipa "samo jednu", "pa i drugi puše i nije im ništa", "ovo je ipak poseban trenutak" do "ma zašto bih si to uskraćivao, kao da mi nije dosta odricanja" i "to mi je jedini gušt" i "samo jednom se živi". A definitivno najgora priča koja, vjerujem, mnoge košta propušavanja jest "e sad kad mi xy nije uspjelo/ ništa ne ide od ruke, e baš ću početi pušiti", Čuvajte se autodestruktivnosti.
Ono što mene smeta u odnosu države prema cigaretama je licemjernost.
Ja bi cigarete ili zabranila ili dozvolila (ovisno o tome kojoj se filozofiji priklonim - 1. da je svaka osoba odgovorna za svoje zdravlje ili 2. da je i na drustvu odgovornost brinuti za zdravlje pojedinca)...ali dozvoliti pušenje, ali ubirati porez na nečijoj slabosti, to mi je ljigavo skroz.

A ovo za "kad mi xyz nije uspijelo bas cu pusiti" mi je jedna od mantri koje me drze, tj. to da ne zelim u zivotu "pusit jer mi je to jedino zadovoljstvo koje imam u zivotu", jer to prevedeno bi znacilo da sam totalni luzer. Ako mi je peto, osmo, tridesetpeto - ok, ali jedino - ne moze

Na tu temu: https://www.youtube.com/watch?v=5Z7ta34ffnY
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 12:32   #100
Pozdrav svima,
samo da se pohvalim - danas mi je puna 4 TJEDNA (za tri dana, i jedan cijeli kalendarski mjesec) kako ne pušim.

Zadnjih nekoliko dana sam bolje, prošla me i želja da kupim električnu cigaretu i ofkors, beznikotinsko punjenje za nju.

Međutim, i dalje mi je cigareta u glavi. Ne u smislu da bih zapalila čak i da imam idealnu priliku za to (npr. bila sam sama jučer i pomislila sam kako nitko ne bi znao da sada zaplim, ali kada sam pokušala stvarno zamisliti kao palim cigaretu, nisam to više htjela). Sada sam u fazi da je stalno primjećujem oko sebe, kada ljudi puše na terasama, u hodu, na tramvajskoj stanici, u autu zaustavljenom na semaforu pa mi je žao što ne mogu i ja tako. Ja još nisam riješila taj osjećaj praznine koji mi je cigareta ostavila.

I da, uopće još nisam u fazi da mi se išta gadi vezano uz pušenje, ništa mi ne smrdi, a ne bih zapalila. Samo ZATO što bih odustala od ovih 28 dana, odnosno i dalje se držim onog: kada jednom donesete odluku o nepušenju, više je nikada nemojte propitivati da li je ispravna ili nije. Znate da je ISPRAVNA.
BuhaS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:33.