Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2015., 13:11   #21
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Milina za čitanje,ali kako bi Vi opisali rad plamenika koji ima primitivnu modulaciju a mislim na ferroli,on ne bira snagu koju treba nego se sa određene maksimalne spušta na minimalnu 10* prije zadane,članovi foruma koji su koristili ferroli plamenik na ferroli gn1 prerađenom kotlu priznali su da im grijač nije izdržao 1cijelu sezonu jer se stalno palio/gasio,da bi to uspješno izbjegao stavio sam spremnik u spoj slijepo crijevo od 200 litara i iz iskustva moram reči kao korisnik plamenika sa primitivnom modulaciom da sam zagovornik spremnika koji je u stanju preuzeti trenutni višak energije koji grijača tijela ne mogu apsorbirati, nikako spremnik za akumulaciju proizvedene energije putem peletplamenika
Ja obozavam sudjelovati na diskusijama na forumu. Ekipa cesto ima selektivno citanje.

Rekao sam da puffer nije uvijek nuzan a i objasnio sam (kao i drugi) da moze smanjiti paljenje / gasenje kotla. I rekao sam kada puffer nije nuzan.

Tip je postavio upit i zasutio. Mi ne znamo kakva je njegova kuca, koje kvadrature, koje izolacije, koje lokacije u HR i slicno. Pa shodno tome ne znamo da li se moze izvuc na to da mu kotao non-stop moze raditi i na minimalnoj snazi kada puffer ne treba ili bi se ipak gasio kada puffer moze ispeglati odnosno smanjiti broj dnevnog paljenja gasenja kotla.

Dakle ja pricam jedno a ti i ovaj drugi pricate drugo bez da skuzite sto ja kazem. A u tvom slucaju puffer ti je pomogao.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 14:51   #22
Ja mislim da ti misliš kao što i ja mislim da je bufer potreban samo i samo u slučaju kad grijača tijela trenutno ne mogu apsorbirati isporučenu energiju tj. da je bufer tolike veličine da služi samo za spremanje te delta isporučene energije a ne za skladištenje. Na taj način sam zagovornik bufera u pelet loženju,čitajući forum došao sam do tog zaključka te ga primijenio kod sebe pa pričam prema vlastitom iskustvu sa kojim sam zadovoljan
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 14:55   #23
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Ja mislim da ti misliš kao što i ja mislim da je bufer potreban samo i samo u slučaju kad grijača tijela trenutno ne mogu apsorbirati isporučenu energiju tj. da je bufer tolike veličine da služi samo za spremanje te delta isporučene energije a ne za skladištenje. Na taj način sam zagovornik bufera u pelet loženju
Tocno.

I da bi se to ostvarilo uvijet je da pelet plamenik radi konstantnom snagom koja je rucno podesiva ili prevelikom minimalnom snagom ako je novije generacije koja modulira.

Npr kotao za grijanje kuce sa 3 stana sa promjenjivim nacinom koristenja - nekada svi griju nekada samo 1 stan dok drugih nema doma.

Ako je za vlastitu kucu - neka izabere kotao koji modulira u rasponu snage koja mu treba i onda ako i to jebe neka ugradi puffer od 300-400 litara npr.

Npr ja sam ugradio Interio 14kW jer me modulacija pokriva; osim kada je vani +15 npr.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 16:13   #24
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
....jer me modulacija pokriva; osim kada je vani +15 npr.
kaj je tebi grijanje upaljeno na +15 ?
na tim vanjskim temperaturama se grijemo na tavicu dok u njoj pečemo palačinke
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 16:18   #25
Quote:
bager666999 kaže: Pogledaj post
kaj je tebi grijanje upaljeno na +15 ?
na tim vanjskim temperaturama se grijemo na tavicu dok u njoj pečemo palačinke
Kao prvo - imao si do nedavno da po danu ode oko podne / po podne na +15 a ujutro je ful zima kao i kada zadje sunce onda stisne. Dakle moras imati grijanje upaljeno. Samo mi nemoj sada reci da zakej ga po danu ne ugasis jer sam na poslu nisam doma. A i nije ideja rashladiti zidove.

A ako ti je vani +15 a ti zelis u kuci +20-22 onda? Ja po zimi doma hodam u kratkim rukavima i gacama. Zato i grijem. Ne grijem da hodam u potkosulji, majci i kucnom djemperu.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 16:27   #26
pa nebudeš ti isključivao grijanje na +15
senzor van kroz zid i kad zagrije automatika odradi ono što treba
onda kad je vani zima, e pa nek automatika upali grijanje, bio ja na poslu ili pečem palačinke
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 16:38   #27
Quote:
bager666999 kaže: Pogledaj post
pa nebudeš ti isključivao grijanje na +15
senzor van kroz zid i kad zagrije automatika odradi ono što treba
onda kad je vani zima, e pa nek automatika upali grijanje, bio ja na poslu ili pečem palačinke
Da naravno. I kaj sada? Si uopce citao raspravu koja je bila? Ocito nisi.

Govorilo se o tome da li treba puffer ili ne. I ako kotao ima modulaciju da kada je vani toplije i kuca trosi manje toplinske energije da sa modulacijom kotao sam smanji snagu koja je dovoljno mala da kuca trosi jednako toplinske energije i kotao ne ide u gasenje. Recimo do +10 manji kotlovi to mogu. U nekim prijelaznim razdobljima kada je vani npr +15 onda bi se i oni gasili.

Ajte ljudi citajte rasprave od pocetka do kraja....
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 17:21   #28
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Tocno.

I da bi se to ostvarilo uvijet je da pelet plamenik radi konstantnom snagom koja je rucno podesiva ili prevelikom minimalnom snagom ako je novije generacije koja modulira.

Npr kotao za grijanje kuce sa 3 stana sa promjenjivim nacinom koristenja - nekada svi griju nekada samo 1 stan dok drugih nema doma.

Ako je za vlastitu kucu - neka izabere kotao koji modulira u rasponu snage koja mu treba i onda ako i to jebe neka ugradi puffer od 300-400 litara npr.

Npr ja sam ugradio Interio 14kW jer me modulacija pokriva; osim kada je vani +15 npr.
OK krenimo od 0.
Ulazni podaci:
- grije se 400 m2
- kuca je srednje izolirana (temo zbuka, kamen u donjem dijelu itd)
- nalazi se iznad Rijeke s prosjecnom temperaturom -6 nizom od Rijecke,
- 6 mjeseci zime (cca klasika), -10 do -15 minimalne
- 3 stambene jedinice po cca 130 m2
- stanovi se griju cca 21 C do max 22 C
- 1 se koristi cijeli dan
- 2 od 13:00 ili 15:00 pa do spavanja
- visina donje etaze nesto veca
- potrosnja prije 3 godine (jaca zima) bila cca 6000 litara nafte (tada 45.000KN) za cijelu kucu prije montaze peleta

No da cujem koju snagu i da li i kakav pufer?

Zadnje uređivanje Angelbyu : 08.05.2015. at 17:35.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 18:49   #29
@Angelbyu: Slično kao kod mene,
Ulazni podaci:
- trebalo bi se grijat cca 450 m2
- kuca je srednje izolirana
- nalazi se u Karlovcu
- 5 stambenih jedinica po cca 75-100 m2
- stanovi se griju cca 20 C do max 23 C
- 2 se koristi cijeli dan, na 23 C
- 2 par sati na dan, na 21 C
- 1 isključen iz sistema, grije se na drva u stanu
- visina etaža 2,90m
- potrosnja prije 3 godine bila isto cca 6500 litara nafte za 4 stana (tada cca 50.000kn) za cijelu kucu prije montaze peleta

Pogledaj moje postove ali ukratko:
- Po projektu je peć na lož-ulje 50kW
- na sustav dodan PelTec 48kW Lambda iako su mi pričali da uzmem 24kW (Ramzay i ekipa), ali meni se tada kao i danas ne griju svi stanovi, a projekt je dao podatak 50kW. Što ako se svi žele grijati 0-24
- Veličina spremnika ti je bitna inače moraš tovarit svakih 2-3 dana
- Nemam pufer, gore vele 10% ušteda, a investicija cca 6.500kn
- Prošlu sam sezonu imao peć podešenu 0-24h i iskoristivost je bila loša ispod 75%, potrošnja cca 8.500kg
- Ovu sam sezonu podesio rad 5:00-23:59 i popravio sam iskoristivost na preko 85%, potrošnja 7.500kg, ugrubo 15.000kn
- Puno ti igra ulogu koliko se ta 3 stana i kojim tempom planiraju grijati, a to nemreš bit pametan
- Pitanje koliko te košta nova peć, da li ideš na subvenciju ili ne... ja sam sa subvencijom peć otplatio nakon sezone i pol...itd

marin01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 20:11   #30
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ajte ljudi citajte rasprave od pocetka do kraja....
Ma, što je najgore, pratim raspravu i često smatram da si u pravu ALI na 15 stupnjeva mi je centralno isključeno

Puno su mi bedastija pitanja :
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
No da cujem koju snagu i da li i kakav pufer?
Jer na osnovu 10 podataka će netko iz rukava izvući podatak za koji bi neko drugi ipak računao 2 dana i to nazvao strojarski projekt i daj samo zamisli, tražio novce za to

Moj bi odgovor na navedeno pitanje bio : snaga nuklearke krško a pufer ne treba jer ionako reaktor modulira snagu prema potrebi
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 20:33   #31
Dečki baš je zanimljivo citat kak raspravljate? Ko malo bolja sapunica. trebalo bi na forum stavit mogucnost lajkanja.
ficorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 20:42   #32
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
.
......
- potrosnja prije 3 godine (jaca zima) bila cca 6000 litara nafte (tada 45.000KN) ...
Quote:
marin01 kaže: Pogledaj post
.......
- potrosnja prije 3 godine bila isto cca 6500 litara nafte za 4 stana (tada cca 50.000kn) ...
Jednoj kući vanjska temperatura dosegne:
-Rijeka -8°C
a drugoj:
-Karlovac -18°C

rekao bih da Angelbyu ima jaaako slabu izolaciju!

a "iako su mi pričali da uzmem 24kW (Ramzay i ekipa), ali meni se tada kao i danas ne griju svi stanovi, a projekt je dao podatak 50kW. Što ako se svi žele grijati 0-24"
I ova, navedena snaga bi te zadovoljila, to je oko 50W/kvadratu na sat!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 21:17   #33
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Jednoj kući vanjska temperatura dosegne:
-Rijeka -8°C
a drugoj:
-Karlovac -18°C

rekao bih da Angelbyu ima jaaako slabu izolaciju!

a "iako su mi pričali da uzmem 24kW (Ramzay i ekipa), ali meni se tada kao i danas ne griju svi stanovi, a projekt je dao podatak 50kW. Što ako se svi žele grijati 0-24"
I ova, navedena snaga bi te zadovoljila, to je oko 50W/kvadratu na sat!
Izolacija postoji no nije 10 cm stiropora, ali nije ni gola cigla ili beton.
Dakle krenimo:
I g.Milardovic se slozio s Biojunkom 60kw za nase potrebe, i on se predstavio kao strucnjak (na facebooku poslije procitao da je dogurao do kraja osnovne), i ugradili mi bestiju...zanemarimo da 50kw mora imati zaposlenog kotlovnicara. Bila je to ona super blaga zima...i sve bez pufera. Biojunko je za potpalu trosio 1kg peleta i to je dnevno toliko puta ponavljao da smo trosili dnevno 100kg i obvezno svaki dan morali cistiti...a strucko je izjagio da ce pufer smanjiti potrosnju 10%. Serviser (pozdrav gnjurac) davao je sve od sebe i na tjednoj bazi dolazio, na kraju smo se grijali na miniminiminimalistickoj snazi od 17kw i potrosili preko 12 paleta peleta.

Skoro 13 tona.
A zimu prije 6000 litara sto bi bilo 12t a zima jebila ekstremno hladna.

Inace ovlasteni projektant je poslije toga izradio projekat glede inputa i snage clanaka radijatora od cca 70kw te preporucio pelet pec od 30kw sa puferom te ladomatom (poz ramzy)

Fizika mi ide inace poprilicno dobro, a poslije ove komplikacije moram priznati i ova problematika.

Ponavljam, ostavi se savjetovanja laika, uvaliti ces nekoga u velike probleme...
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 09:52   #34
Što se mene tiše, a vjerojatno i optimalno strojarsko mišljenje (koje se može preslikati i na druge sustave, a ne samo na grijanje)... je imati dva kotla (bilo na peleti ili crve ovdje nebitno), koji kod peleta imaju posebno više prednosti, i da im je snaga u omjeru npr 40-60 od ukupno 100% nazivne snagepotrebne za objekt, po mogućnosti da bar ovaj manji ima kak treba modulaciju. I onda on vecinu godine tjera, u hladnom periodu ovaj sta je 60% potrebne snage objekta a ovaj uskoči baš kad je najhladnije. Niti bi bilo čiščenja kotla/plamenika prerijetko jer bi ovaj manji vecinom vremena radio između pola i pune snage (jer je slab sam po sebi) niti problema s regulacijom. Da napomenem da ne bi netko krivo shvatio, kombinirao bi setove snage npr 15 i 35 kW umjesto jednog od 50 kW.

Sad bi još neko mogo reći to je trošak veći od jednog sistema, ali će ovaj veći imati puno veću zivotnu dob zbog manjeg broja radnih sati, te da će ukupna efikasnost cijele kotlovnice biti daleko veća. To je naravno primjenjivo za višestambene kuće gdje je potreba snage ipak malo veća.

Tako bi to bio idealno, bar što se mene tiče i moje (elektro) struke. Problem je riješiti regulaciju el. motora (smanjenje snage) da ne pada efikasnost sustava, a gdje je tek regulacija toplinskih sustava i procesa izgaranja u kombinaciji sa hrpom razlicitih ljudi oko sebe.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 09:56   #35
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
Što se mene tiše, a vjerojatno i optimalno strojarsko mišljenje (koje se može preslikati i na druge sustave, a ne samo na grijanje)... je imati dva kotla (bilo na peleti ili crve ovdje nebitno), koji kod peleta imaju posebno više prednosti, i da im je snaga u omjeru npr 40-60 od ukupno 100% nazivne snagepotrebne za objekt, po mogućnosti da bar ovaj manji ima kak treba modulaciju. I onda on vecinu godine tjera, u hladnom periodu ovaj sta je 60% potrebne snage objekta a ovaj uskoči baš kad je najhladnije. Niti bi bilo čiščenja kotla/plamenika prerijetko jer bi ovaj manji vecinom vremena radio između pola i pune snage (jer je slab sam po sebi) niti problema s regulacijom. Da napomenem da ne bi netko krivo shvatio, kombinirao bi setove snage npr 15 i 35 kW umjesto jednog od 50 kW.

Sad bi još neko mogo reći to je trošak veći od jednog sistema, ali će ovaj veći imati puno veću zivotnu dob zbog manjeg broja radnih sati, te da će ukupna efikasnost cijele kotlovnice biti daleko veća. To je naravno primjenjivo za višestambene kuće gdje je potreba snage ipak malo veća.

Tako bi to bio idealno, bar što se mene tiče i moje (elektro) struke. Problem je riješiti regulaciju el. motora (smanjenje snage) da ne pada efikasnost sustava, a gdje je tek regulacija toplinskih sustava i procesa izgaranja u kombinaciji sa hrpom razlicitih ljudi oko sebe.
Dva manja sustava troše više nego jedan veči! To je dokazano puno puta kak u teoriji tak i u praksi!
ficorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 10:53   #36
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Jednoj kući vanjska temperatura dosegne:

-Rijeka -8°C

a drugoj:

-Karlovac -18°C



rekao bih da Angelbyu ima jaaako slabu izolaciju!



a "iako su mi pričali da uzmem 24kW (Ramzay i ekipa), ali meni se tada kao i danas ne griju svi stanovi, a projekt je dao podatak 50kW. Što ako se svi žele grijati 0-24"

I ova, navedena snaga bi te zadovoljila, to je oko 50W/kvadratu na sat!

Okolica Ri (u prosjeku 5 c manje od podataka za Ri) 210 m2 - 2 stwmbene jedinice.
Peltec 12 i pufer.



Sent from my something using Tapatalk
Rijeka555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 16:44   #37
Ljudi bok!
Evo podatak za potrošnju peleta kod grijanja samo tople vode.
U mjesec dana potrošeno cca 60kg peleta ili 90 kn. Mislim da je to jako malo?
Grijem spremnik 400 lit tople vode sa kotlom ferroli sfl 3 20kw. Molim mišljenja.
ficorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 20:25   #38
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
je imati dva kotla (bilo na peleti ili crve ovdje nebitno), koji kod peleta imaju posebno više prednosti, i da im je snaga u omjeru npr 40-60 od ukupno 100% nazivne snagepotrebne za objekt, .
Quote:
ficorama kaže: Pogledaj post
Dva manja sustava troše više nego jedan veči! To je dokazano puno puta kak u teoriji tak i u praksi!
Čini mi se da nisi skužil što je predložio Renato!
Stalno radi "slabiji" sustav dok pokriva potrošnju, kad postane "kratak" ukljućuje se jači sustav.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 22:14   #39
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Čini mi se da nisi skužil što je predložio Renato!
Stalno radi "slabiji" sustav dok pokriva potrošnju, kad postane "kratak" ukljućuje se jači sustav.
Kak slabiji moze zadovoljiti 60 kw?
Nemojte pricati bezveze! Nebitno dal je vani temperatura +15 ili -15, 60kw je uvijek potreba za grijanjem samo kaj ce na -15 duze trebati da zagrije prostore. Ili ce ga automatika modulirati ili ako ima automatiku da smanji temperaturu polaznog voda onda to. Ne rade se bezveze proračuni za radijatore i kotlove, po vasim raspravama sa kotlom 200 kw bi se moglo zagrijati pola zagreba! Kaj se tice drugog dva potrošača uvijek troše više nego 1! To je dokazano puno puta cak i na plinskim kondenzacijskim bojlerima koji imaju daleko bolje automatike i modulirajuce plamenike, a i netreba im ko peletu 15-20 min da pocne grijati. Ljudi prestanite kemijat topla voda je vec izmisljena. Treba se pridrzavati pravila struke i vec odavno proracunatih stvari! Ako neznate kaj vam treba pitajte osobu koja zna, ne trgovca ne majstora koji radi grijanja nego strojara ili inzinjera koji se bavi stvarima koje trebate. Nije isto napraviti kotlovnicu za kucu 150m2 ili za 500m2. Savjetujte se sa ljudima koji znaju. Niti ja neznam sve, nitko nezna sve! Ja si isto moram rijesiti pufer u kotlovnici, dogovorio sam sastanak sa kolegom inzinjerom koji radi na projektiranju kotlovnica. Jer pre skupo mi je isprobavati i kemijati!
ficorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 09:44   #40
Znate gdje je problem?
Peleti ne griju objekte koji su velike investicije, te strojari ne mogu dobiti proviziju. Samim time proucavanje rada peleta od strane inzinjera je neisplativo, osim pojedinci koji se osobno griju na pelet. A to otvara vrata polumraka i malverzacija sa poluznanjem, te krpanja kotlovnica od osoba koje ne bi to smjele raditi.
peleti su zapravo jako varljivi i ako se bas ne ude u problematiku....dode do tog famoznog razmisljanja: 50kw je 50kw i ako sam se do sada grijao s 50kw na nesto drugo, onda moram uzeti i pelet pec snage 50kw a pufer je glupost i nepotreban trosak gdje se voda hladi...i odjednom pec na pelete umjesto 90% iskoristivosti padne na 50% ili manje...
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:39.