Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2017., 08:02   #1
Linux Mint Cinnamon 18.1 problemi sa prozorima..

Pozdrav svima

nakon dugo vremena sam ipak odlučio na stari laptop staviti Mint. Mislio sam si Ubuntu ili Mint...nekako mi na live verziji Mint radi glađe, brže i ugodniji mi je za oko, pa je odluka pala na njega
Laptop je Lenovo R61.

Prvo sam primjetio da mu treba dosta da se Mint boota. Duplo duže nego winsi...A gašenje je sigurno 3 puta duže nego winsi ono...baš traje...

Najveći problem mi predstavlja to kaj ne mogu micati niti jedan prozor koji je otvoren (držanje lijevog klika na vrhu prozora i pomicanje). Ne mogu micati niti resize-ati prozore. Ni u koju stranu niti po uglovima.
Ne mogu niti selektirati mišem tekst.

Radi se o 32 bitnoj verziji na 4GB RAM-a

Molim ako netko ima rješenje, da mi pomogne...ako se to može riješiti. Ili da probam staviti Ubuntu radije?
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 16:29   #2
Probaj mint 18, manje je bugovit nego 18.1. Meni je 17.3 zadnji koji je dobro radio na mojoj konfi pa sam se prebacio na ubuntu 16.04.
cortomaltese is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 16:52   #3
Ok...upravo kreiram USB sa Ubuntuom 16.04 za probu. Pročitao sam na jednom mjestu da je tako neki lik imao problem i stavio Mint 17.1 i sve bilo ok.

Hvala na odgovoru
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 16:58   #4
Ako baš hoćeš mint onda 17.3 ili 18 jer su long term support. I ubuntu 16.04 je lts, a mint 18 se bazira na ubuntu 16.04.
cortomaltese is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 17:29   #5
Baš skidam 17.3 i 17.3 mate...ubuntu je baš u procesu instalacije, pa budem nakon njega probal 17.3 thx
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Zadnje uređivanje chillout23 : 31.01.2017. at 17:40.
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 09:35   #6
Da prijavim
Isproban Cinnamon 18.1, 17.3 (oba 32 bitna)...Ubuntu 16.04., 16.04 mate (oba 32 bitna). Danas budem probao i Cinnamon 17.3 mate (32 bitni). Lap je star 9 godina i zato isprobavam 32 bitne verzije. Ima 4GB RAMa i ne znam da li bi 64 bitne verzije radile bolje neka mi to kaže netko sa iskustvom Linuxa...
Mogu samo reći da mi Win 7 (32 bit) brže boota i brže se gasi. U radu mi se čini da su tu negdje...

Uspio sam djelomično riješiti problem sa pomicanjem prozora/foldera. Stariji Lenovo laptopi imaju touch sa "duplim" lijevim i desnim klikom. Imaju normalne dolje ispod toucha i još jedne iznad toucha, između kojih je još jedna tipka koja se može kliknuti. U Winsima su mi radili i gornji donji lijevi i desni i nekako sam naviknuo da kad ležim, pritišćem te gornje tipke iznad toucha. I tako sam automatski klikao na te gornje tipke i kod Linuxa. Ali je problem da na Linuxu ne rade.
Pokušao sam sa "normalnim" tipkama (ispod toucha) i radi sasvim normalno.
Jedina caka je to kaj moram stisnut ALT + držati lijevi klik, da bi mogao pomaknuti prozore/foldere. Da li postoji mogućnost da to radi normalno i bez Alt tipke? Ne mogu naći nigdje da se to podesi. Ima samo da se odabere između 3 tipke (Alt, Ctrl ili Super...iako nemam pojma koja je to "Super" tipka, a navodi se i u keyboard shortcutima) i to je to.

I dalje ne znam kako selektirati tekst mišem...kad prelazim preko teksta ništa se ne dešava. Ne označuje ništa.
I ne radi niti povlačenje skrolera mišem, uz držanje lijevog klika. Niti u folderima niti na netu niti nigdje. Sve ovo je identično i za Ubuntu i za Mint...za sve distribucije koje sam do sada isprobao.
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Zadnje uređivanje chillout23 : 01.02.2017. at 10:30.
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 10:29   #7
Evo skidam sad 18 (Sarah) 32 i 64 bita i Cinnamon i mate...skinuo i ElementaryOS, pa budem probao svaki od njih kako radi i ostavio najbolji, naravno

Skinuo sam i Tails, pa da i to vidim kako radi.
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 22:33   #8
Mislim da bi morao moći vrtiti 64 bita na tom laptopu. Ako ti ni onda nebu radilo kako treba možeš probati mint xfce verzije kao i xubuntu. To su malo laganija okruženja za starija računala. Elementary nisam nikada koristio, a tails bootaš kao live usb/dvd.
cortomaltese is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 12:09   #9
Da..znam za Tails

Elementary mi iz nekog razloga ne prolazi, kao niti Mint 18 mate 32bit
Nako 10ak verzija i isprobavanja, mogu reći da mi Mint 17.3 MATE 32 bit radi daleko najbolje od svih. Najbrži boot, najbrže gašenje, najglađe i najbrže radi.
64 bitne verzije mi rade sporije dosta.
Sve opcije rade najnormalnije i nema problema koji su navedeni u prvom i šestom postu

Hvala Ti na savjetima i pomoći
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Zadnje uređivanje chillout23 : 02.02.2017. at 13:26.
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 23:11   #10
Nema na čemu.
cortomaltese is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:43.