Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2014., 08:49   #1001
Molim pomoć

Poštovanje,
moja cura i ja bi se vjenčali iduće godine u trećem mjesecu u Hrvatskoj.
Sada stvari stoje ovako:
- ja sam Hrvat i živim u Hrvatskoj stalno zaposlen sa primanjima oko 700 eura,
- ona je Ruskinja, živi u Moskvi i od 01.09. prelazi na novo radno mjesto također u Moskvi,
- ona ima malodobno djete iz prošlog braka od 13 godina koje pohađa njihovu "osnovnu školu" koja u Rusiji traje 11 godina,
- vjenčanje je u Hrvatskoj iduće godine u trećem mjesecu,
- nakon vjenjčanja ona bi se prva preselila živjeti u Hrvatsku a njeno djete nešto kasnije (ili ako je moguće ona i njena kćer istodobno)
- naravno dolaskom u Hrvatsku prekinula bi radni odnos u Rusiji te bi bila neko vrijeme nezaposlena u Hrvatskoj,
Tako za sada stvari stoje.
Molim nekoga sa iskustvom ili bilokakvom informacijom šta napraviti. Koja je procedura i koje su sve komplikacije koje nas čekaju da ostvarimo zajednički život u Hrvatskoj.
Ja sam pretraživao no sve mi je nejasno i prilično kontradiktorno.
Jedino šta vidim kao nekakvu zakonsku mogučnost je "Pravo na spajanje obitelji" u našem zakonu koje nam daje kakve takve šanse da ostvarimo zajednički život u Hrvatskoj.
Zanima me još i kako se regulira:
- zdravstveno osiguranje za njih i koliko je potrebno plačati mjesečno?
- koliki su moji minimalni prihodi da one mogu doći živjeti u Hrvatsku?

Ako je netko prošao sličnu proceduru ili ima bilo kakvu informaciju šta i kako napraviti bio bi mu veoma zahvalan.
Gledajući naše zakone čini mi se jednostavnije da se ja spakiram i odem u Rusiju.

Veliki hvala na svakom odgovoru.
Ćuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 16:24   #1002
Je, ruski zakoni su sigurno bolji i jednostavniji

Ovdje nema nikakvih komplikacija osim onih koje si sam stvoris.

Privremeni boravak (odnosno, boravisnu iskaznicu za clana obitelji) mozes traziti ili u ambasadi RH u Moskvi, ili ona moze uci u Hrvatsku kao turist pa zahtjev predajete iznutra.
Dokumenti su isti u oba slucaja: vjencani list ne stariji od 6 mjeseci, tvoje posljednje 3 platne liste, njena putovnica, fotokopija putovnice, i ispunjeni obrazac 2b (link na obrazac).
Ukoliko odluci uci u Hrvatsku kao turist te nakon toga potrazivati boravak, cijeli postupak se odvija u nadleznoj policijskoj postaji (u Zg- MUP, prvi kat, salteri 29 i 30).
U obrascu postoji mogucnost da se i dijete ukljuci u proceduru, tada je naravno potreba i djetetova putovnica.

Ako je usla kao turist, obavezno u roku od 48h treba prijaviti adresu na kojoj ce boraviti. Ako je usla s vec odobrenim boravkom, adresu prijavljujete naknadno. U oba slucaja radi se o ovom obrascu.

Nakon odobrenog boravka idete u nadlezni HZZO gdje ona prilaze boravisnu iskaznicu i ispunjeni plavi obrazac prijava/odjava. Zdravstvena iskaznica stize brzo na adresu, a racuni za zdravsteno ce poceti dolaziti nakon par mjeseci. Iznos je cca 400kn i mora se placati sve dok ona ne stekne zdravstveno po nekoj drugoj osnovi.

Boravisna iskaznica vrijedi 5 godina, tako da nakon sto sve ovo obavite mirni ste neko vrijeme.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 16:55   #1003
Hvala na odgovoru.
Imam puno pitanja pa ako znate odgovore bio bi vam zahvalan.

Za djete je također potrebno dodatno plačati 400kn za zdravstveno osiguranje?
Koliko mora iznositi moja minimalna plaća?

Hvala.
Ćuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 17:15   #1004
Otprilike se racuna da treba oko 1500 kn po osobi (nesto manje), dakle tvoja placa bi bila dovoljna.
Mislim da dijete ne placa ako se redovno skoluje u RH, ali ja ti preporucam da odes osobno u MUP i raspitas se ili nazoves voditeljicu odjela za statusna pitanja stranaca: http://zagrebacka.policija.hr/MainPu.aspx?id=16837
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 18:59   #1005
Da se li ako je plaća opterećena kreditom umanjuje njena ukupna suma kada se uzima u obzir?
Ćuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 20:03   #1006
Ne, jedina financijska referenca su posljednje tri platne liste s navedenom neto i bruto placom koje dobijes u raconovodstvu svojeg poslodavca. Opterecenja nisu u ovoj prici bitna stavka jer ti imas redovna primanja.
Ono sto se dokazuje ovim putem jest da ti i tvoja supruga (te posljedicno i njeno dijete) necete biti opterecenje za sustav tj. da necete ovisiti o socijalnoj pomoci/naknadi za nezaposlene za vrijeme njenog boravka.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 18:50   #1007
Ima li itko info sto se dogadja ako se zdravstveno za stranca ne plati koja dva ili tri mjeseca za redom?
Jumeirah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 18:51   #1008
jel treba za SAD viza?
icetea-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 19:23   #1009
Quote:
Jumeirah kaže: Pogledaj post
Ima li itko info sto se dogadja ako se zdravstveno za stranca ne plati koja dva ili tri mjeseca za redom?
Postajes porezni duznik, salje se opomena s rokom do kojeg se dug mora platiti, u slucaju daljnjeg neplacanja pokrece se postupak ovrhe nad imovinom osobe na osnovu cijeg je statusa stranac dobio boravak u RH.

Quote:
icetea-zg kaže: Pogledaj post
jel treba za SAD viza?
Naravno. Posjeti podforum Turizam za vise informacija.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 19:31   #1010
Da li je vazeca putovnica ,mislim da li cu imati problema na granici ukoliko je sva ispecetirana i vise se nema mjesta za udarati pecet..
leli35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 09:04   #1011
Nije važeća.Ukoliko je budu pregledavali a treba ti pečat mogu ti zabranit ulazak.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 13:41   #1012
Koja glupost pa nisam ja kriv sto oni udaraju pecete gdje god stignu umjesto ljepo po redu da zauzimaju sto manje mjesta..Da li pise negdje to u zakonu da me nece pustiti u drzavu pa nek naguraju pecet negdje između
leli35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 15:03   #1013
Koliko dugo se čeka na dodjelu državljanstva, otprilike? Šta vele statistike? Ja čekam gotovo godinu i pol i još uvjek je u "procesu".
Austrijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 16:55   #1014
Quote:
leli35 kaže: Pogledaj post
Koja glupost pa nisam ja kriv sto oni udaraju pecete gdje god stignu umjesto ljepo po redu da zauzimaju sto manje mjesta..Da li pise negdje to u zakonu da me nece pustiti u drzavu pa nek naguraju pecet negdje između
Kod nas piše u http://hidra.srce.hr/arhiva/263/9920...02_14_227.html čl.4 st.1 toč.8 a kako se kod ostalih zove ne znam.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 11:46   #1015
jel moze strani drzavljanin za produzavanje boravka upisati npr. prekvalifikaciju na pučkom učilištu ili npr. na filozofskom nakon završenog 1 stupnja hrv, upisati 2 stupanj ili mora isključivo fakultet ili visoku školu?
sky9418 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 18:01   #1016
Moze mi netko odgovorit ako npr. ostanes u SAD-u duze od trajanja vize i nakon nekog vremena odlucis se vratit doma,da li ces imati problema na aerodromu,hoce te zaustavljati ili se normalno mozes vratit doma?Znam da ces poslije tesko dobiti drugu vizu...
Hvala unaprijed
max4444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 01:49   #1017
Pozdrav,

imam malo petljavu situaciju pa me zanima ako je netko moze malo otpetljati...

U vezi sam s curom iz Etiopije... Sad sam se ja vratio u HR i pokusavam je dovesti ovdje na temelju turisticke vize preko garantnog pisma.

Problem je sto RH nema ambasadu u Etiopiji, nego je nadlezno veleposlanstvo u Egiptu. Oni su mi objasnili da se zahtjev za vizu moze poslati postom, ali se viza mora podici osobno, sto je (osim skupo) problematicno jer je Etiopljanima potrebna viza i za Egipat.

Obzirom da mi dio obitelji zivi u Sloveniji i ima SLO drzavljanstvo, sam mislio pozvati preko njih (znaci oni potpisu pozivno i garantno pismo) pa u Etiopiji podici Slovensku Schengensku vizu s kojom automatski smije uci i u RH.

I ako to sve tako lijepo nekim cudom i prodje pocinje poprilicna zavrzlama...

Znaci ona ce imati garantno pismo iz Slovenije,turisticku schengensku vizu, a ozenili bi se u HR i onda na temelju braka trazili privremeni boravak u HR itd itd.

Jel to sve skupa djeluje imalo izvedivo?

2. opcija je da ja opet odem u Etiopiju pa se vjencamo tamo i onda krenem traziti ovo spajanje obitelji i blabla, sto opet moze trajati beskrajno, a o dodatnim troskovima da ne pricamo...

dado85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 11:44   #1018
Quote:
dado85 kaže: Pogledaj post

Obzirom da mi dio obitelji zivi u Sloveniji i ima SLO drzavljanstvo, sam mislio pozvati preko njih (znaci oni potpisu pozivno i garantno pismo) pa u Etiopiji podici Slovensku Schengensku vizu s kojom automatski smije uci i u RH.
Samo u slučaju da dobije multi vizu.S jednokratnom ne može u RH.

Možeš se oženit i u Sloveniji i sve je pravno valjano.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 12:57   #1019
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Samo u slučaju da dobije multi vizu.S jednokratnom ne može u RH.

Možeš se oženit i u Sloveniji i sve je pravno valjano.

A to bi se moglo? Nisam ni znao da se mozemo ozeniti u drzavi u kojoj nijedan od partnera nema ni drzavljanstvo ni prebivaliste...

Znaci u principu da se ja tamo ozenim kao drzavljanin RH pa odemo skupa u Zagreb i tu za nju trazimo privremeni boravak na temelju braka sklopljenog u Sloveniji?
dado85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 13:39   #1020
Vjencati se mozes gdje hoces, da nije tako ne bi postojali destination wedding aranzmani.
Jedno sto moras napraviti jest doci u Zg u maticni ured (bilo koji) s originalnim vjencanim listom (koji na sebi ima affidavit pecat) i ovjerenim prijevodom istog (sudski tumac), te se automatski izdaje nas vjencani list.

Problem je u tome sto nakon vjencanja ona svejedno mora imati vizu za ulazak u RH, Schengenska vrijedi samo ako je ova multi kako je sivkić napisao a cinjenica da ste vjencani ne znaci nista.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.