Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2010., 16:13   #61
Quote:
marija887 kaže: Pogledaj post
U nasem (njenom) slucaju to je komplicirano jer zivimo u USA,a da bi dobili na primjer "potvrdu o nekaznjavanju" od US FBI koja je potrebna za prijavu boravista u HR treba cekati 3-4 mjeseca,a mi putujemo vec ovaj mjesec. Takodjer mi cemo iz hrvatske putovati u inozemstvo cesto tako da od ta 4 mjeseca ona ce boraviti mozda samo 2 u hrvatskoj. Zvala sam MUP danas u HR i oni su nam kazali da ce za taj mjesec "viska" "vjerovatno trebati biti prijavljena jer moze najvise biti 3 mjeseca u HR u roku od 6 mjeseci.
koja budaletina ti je ovo rekla.to ne postoji.Ovako isplaniraj gdje će te bit i točno kad će te putivat van iz hrvatske i kad ćete se vračat.Po dolasku na aerodrom ići ćeš u policijsku postaju gdje ćete boravit i prijavit mamu, ti ili muž ukolko ćete bit u vašoj kući ili vlasnik kuće gdje ćete boravit.Imate rok od 24 sata za prvu prijavu od ulaska u RH.Ukoliko ste sve isplanirali,(a po novom zakonu se uz datum prijave unosi i datum odjave koji će bit i službeni u računjanju dana boravka ) lako ćeš znat do kad ćeš bit u rh i do tog datuma je odjava.Kad se vratite u rh opet isto.Malo muke ali je sve po zakonu.Kazne su od 5oo do 3000 kn.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 22:53   #62
Dižem temu!
Evo, ako ima netko tko bi mi napisao kako danas stvari stoje???Može li stranac prijavit boravak u RH u trajanju od 3 mjeseca, onako, bez zaposlenja, spajanja obitelji, posebnih razloga i sl..??
I što sve mora priložit??
Na mupovim stranicama to baš i nije jasno, odnosno ispada, ako nema zaposlenje da ne može..
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 07:58   #63
Da, kao kratkotrajni boravak.Važeća putovnica i ništa drugo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 15:30   #64
moj čoek i ja planiramo živjeti u HR neko vrijeme i trebala bi mi pomoć oko dokumenata koje treba sakupiti i predati za prvi privremeni boravak. on je državljanin jedne od EU zemalja

sa stranice MUP-a sam skinula popis, ali nisam sigurna koji dokumenti moraju biti ovjereni haškim apostilom, a drugi je problem što u njegovoj (naprednijoj) zemlji su svi dokumenti elektronički ovjereni, nema dobrog starog pečata i potpisa službenika što znam da našim službenicima zvuči kao sci-fi

spajamo se kao izvanbračna zajednica, nabavio je potvrdu da nije bračno uvezan. dakle, do sada smo ovjerili njegovu potvrdu o nekažnjavanju (to sam i ja morala, dakle ok) i ništa drugo da li izvod iz matične knjige rođenih na internacionalnom obrascu mora biti ovjeren haškim apostilom?

nije nam baš jednostavno skakutati do njegove zemlje po dokumente, tako da želimo sa svim papirima doći i ne imati problema.

Hvala puno!

ovdje je popis što sam ga skinula sa stranica MUP-a

Zahtjevu za odobrenje privremenog boravka stranac je obvezan priložiti:

fotografiju u boji veličine 35x45 mm;
presliku važeće putne isprave;
dokaz o osiguranom zdravstvenom osiguranju;
dokaz o osiguranim sredstvima za uzdržavanje;
dokaz o opravdanosti privremenog boravka;
uvjerenje o nekažnjavanju države čiji je državljanin ili u kojoj ima odobren stalni boravak, ne starije od šest mjeseci – samo za prvi privremeni boravak;
zahtjevu za malodobno dijete - suglasnost drugog roditelja (u vidu potpisa na zahtjevu ili u vidu javnobilježničke izjave ako je jedan od roditelja odsutan) te
konzularnu pristojbu, sukladno Tarifnom broju 78a Zakona o upravnim pristojbama ako zahtjev podnosi u diplomatskoj misiji/konzularnom uredu Republike Hrvatske ili
20,00 kuna biljega, ako zahtjev podnosi u Republici Hrvatskoj.

9.Koji se dokazi smatraju dokazom o opravdanosti svrhe boravka u Republici Hrvatskoj?

Dokazom o opravdanosti privremenog boravka, ovisno o svrsi privremenog boravka, smatra se:

1. za privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji:

a) za dokazivanje braka – izvod iz matične knjige vjenčanih ne stariji od 6 mjeseci,

b) za dokazivanje izvanbračne zajednice – izvodi iz matičnih knjiga rođenih ne stariji od 6 mjeseci, odnosno uvjerenje o slobodnom bračnom stanju ako iz izvoda matične knjige rođenih nije vidljivo bračno stanje, izjave izvanbračnih drugova o zajedničkom životu, dokaz o zajedničkom stanovanju zadnje 3 godine prije podnošenja zahtjeva, izvod iz registra za izvanbračne zajednice ukoliko se isti vodi u zemlji gdje je postojala izvanbračna zajednica, izjave svjedoka o postojanju i trajanju izvanbračne zajednice, te drugi dokazi o postojanju i trajanju izvanbračne zajednice,
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 17:10   #65
http://eu.mvp.hr/?mh=28&mv=273
Postoji i MUP-ov odjel za strance u kojem se poželjno informirat o svemu što je potrebno.Stranice se ne osvježavaju redovito a i mnogo toga nedostaje ili nema pojašnjenja.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:00   #66
sivkić hvala, ali ne znam baš kako mi link pomaže obzirom da ne odgovara niti na jedno moje pitanje.
također, kad smo pitali u policiji kod prijave kratkotrajnog boravka, gospođa nam je dala taj popis (isti kao što sam ga tu stavila), ali nam niti za jedan dokument nije rekla da treba imati apostil, nego sam to pronašla po forumima

dakle, treba mi svježa informacija, što sve treba biti apostilirano. za razliku od Hrvatske, tamo je to besplatno, tako da nije stvar novca, ali vremena je.
također, što napraviti s digitalnim potpisima?
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 09:57   #67
Link ti govori gdje ćeš ovjerit apostilom dokumente koji su izdni vani a koristit ćeš ih u RH.Pošto ste još vani to će učinit veleposlanstvo ili konzulati njih moraš zvat jer bi oni trebali imat najsvežije informacije što se ovjerava a što ne zbog svih ti novih ugovora sa eu.Nesmiješ zaboravit da imaš posla sa RH administracijom a ne sa europskom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 12:34   #68
hvala ti puno, znači osim što imamo apostil sa njihovog suda, moramo u našu ambasadu?
zadnji put su ga izbacili iako je imao dogovoreno sastanak i "objasnili" mu da on uopće nema pravo na boravak duže od 3 mjeseca

na mejlove ne odgovaraju, a očito ni dogovoreni sastanci ne prolaze
tako da na pomoć ambasade mogu očigledno zaboraviti
zadnji put je bio tamo gospon po mami hrvat koji nije uspio dobiti privremeni boravak za korištenje vlastite nekretnine, jer nije imao i HR državljanstvo

nadam se da je već krenula diplomatska smjena. kad usporedim način na koji je mene tretirala njegova diplomacija, a kako njega naša, dođe mi da se samospalim što nas tjeram u hrvatsku živjeti
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 13:12   #69
Tko se tamo zapošljava i kako rade je problem odavna.Da li će ovi nešto promjenit mislim da neće jer će se zamjenit veliki a ostat će mali koji i rade sa strankama.
Za strance kojima nije potrebna viza za ulazak odobrenje za privmni boravak daje policijska uprava odnosno policijska postaja a ne oni.
Ako to veleposlanstvo ne radi kako treba možeš kontaktirat i konzulat ili veleposlanstvo u nekoj drugoj državi da ti daju objašnjenje što se mora ponovo ovjerit a što ne.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 20:58   #70
malo sam probala gledati po stranicama drugih EU država i ne nalazim ništa kao što je npr jasno napisano na stranicama veleposlanstva u ukrajini
"Sve isprave koje se prilažu moraju biti u izvorniku, ovjerenom prijepisu ili ovjerenoj preslici, a strane isprave i u prijevodu na hrvatski jezik propisno ovjerene.
Ukrajinske isprave (osim dokaza o zdravstvenom osiguranju) da bi se priznale u pravnom prometu u RH, moraju biti ovjerene pečatom Apostille."

pa jel tako teško da napišu kako je to uređeno sa zemljama EU? (ovo nije zapravo pitanje na koje bi se očekivao odgovor )

zvat ću u ponedjeljak ujutro MUP Petrinjska pa napišem ovdje što će mi reći
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 09:49   #71
i? kak je ispalo?

Ja ću ti samo reći da je recimo češka ambasada u Hr prilično nekompetentna.. Tvrdili su mi da u CZ nemogu dobiti boravak na temelju spajanja obitelji, a kao drugo da dozvolu za boravak (vizu, tj privremeni boravak) moram tražiti kod njih, da nemogu u Češkoj.. oboje netočno.

A još se drže i onak ti seru s visoka.

Inaće, dok smo bili u Hr, cura mi je dobila prebivalište na temelju spajanja obitelji, ali smo (nakon podužeg čekanja, jer murija nije došla doma) sami otišli na policiju, tamo na s je frajer ispitao (ne odvojeno, bili smo skupa) di čivimo itd.. i nikad nisu došli u provjeru.
__________________
Exorbitant Prices Must Diminish
narog is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 17:40   #72
divno je ispalo

proveli smo 4 sata na muriji samo da bi došli do razgovora (od toga sat vremena u redu, ok, a ostalo sa strane na klupi dok su svi ostali koji imaju vezu odradili svoje zgodno je vidjeti kako se uopće ne skrivaju da rade malo tatlane)

na kraju nam je ispao problem da nam žena ne vjeruje da smo u vezi jer u šp nismo bili prijavljeni na istu adresu (što recimo tamo nije obaveza) i tako da "ona nema dokaza da smo bili skup". ali, rješenje! trebamo nabaviti 2 svjedoka u HR i dva svjedoka u Španjolskoj da bi to potvrdili
što bi nas otprilike trebalo koštati barem 700-800 EUR ako ne i više

ne znam prema kojem propisu ili čemu već, jer za sve što su nam rekli i dali papir crno na bijelo na šalteru, tvrde da to nije istina (npr. piše što je potrebno za dokazivanje izvanbračne zajednice - samo potvrda o nekažnjavanju mlađa od 6 mjeseci)

prema tome, ne želimo se vjenčati i dalje (ne stvarno to ne želimo), živjet ćemo malo tu malo tamo dok ne uđemo u sretnu nam zajednicu EU država i to je to. od 1.7.2013 može se prijaviti samo s osobnom i to je to.

ova birokracija me čini užasno tužnom i posramljenom. njemu ne mogu ni objasniti zašto bi pobogu to što iskipa j. bilježniku sto novaca imalo veću težinu nego da samo da izjavu ovako.
rekoh, dragi, nama nitko ne vjeruje. juga je još čvrsta u svojim temeljima.

i samo da velim, riječ je o dipl.strojaru koji priča 3 strana jezika. fakat preopasan element za društvo naše
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 21:30   #73
Quote:
Alopex kaže: Pogledaj post
... proveli smo 4 sata na muriji samo da bi došli do razgovora (od toga sat vremena u redu, ok, a ostalo sa strane na klupi dok su svi ostali koji imaju vezu odradili svoje zgodno je vidjeti kako se uopće ne skrivaju da rade malo tatlane)...
Samo da ti malo pojasnim ovaj dio. U postajama sa strancima rade grupe od 1-3 čovjeka. Najčešće je samo jedan od njih u smjeni i ima posla da si prereže žile. Kad dolaziš nešto po tom pitanju, čekaš samo njega i sve druge stranjke i policajci se ne odnose na tebe. Inače, stranke se zaprimaju redoslijedom kojim su došle, po hitnosti i po vremenu u koje su naručene.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 00:15   #74
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Samo da ti malo pojasnim ovaj dio. U postajama sa strancima rade grupe od 1-3 čovjeka. Najčešće je samo jedan od njih u smjeni i ima posla da si prereže žile. Kad dolaziš nešto po tom pitanju, čekaš samo njega i sve druge stranjke i policajci se ne odnose na tebe. Inače, stranke se zaprimaju redoslijedom kojim su došle, po hitnosti i po vremenu u koje su naručene.
naravno, zato je recimo jedna grupa rješavala ispred glavnog ureda prijavu boravka, dok su svi ostali moroni skupa s nama čekali u redu, šalter 29 i 30. oni ne, imali su direktan ulaz u glavni ured. i još im se žena ispričavala što toliko traje i što na žalost bi trebali donijeti ne znam što, ali im je ona na đemdo dala sad prijavu

ali imam pitanje za tebe, po kojem zakonu mi mogu tražiti da svjedoci iz njegove zemlje nisu mlađi od nas? onak, duboko smo zagazili u 30-te, skoro pa i 40-te, nije baš da imamo 18. a i ne čini mi se jako ustavno da nekome od 18, 20 ili 35 ne vjeruješ. onak diskriminacija po dobi i to?

također, zašto mi je odbijen svjedok moja cimerica, a žele da mi svjedok bude mama s kojom ne živim 10 godina, a između ostalog živjela sam vani par godina?
i zašto moramo imati dva svjedoka iz hr i dva svjedoka od tamo, kad to nigdje nije propisano? (ne želim ni reći da se za izjave ne ide kod j.b. gdje da nađem tog i koliko bi mu trebali platiti za to?)
4 svjedoka za dokazivanje izvanbračne zajednice? zakonsko uporište?

nije mi bed što smo čekali, čak je i gđa tamo komentirala da smo predugo čekali. bed mi je što imam osjećaj da sve što je objavljeno službeno ne stoji, a ovisimo o dobroj (ili lošoj) volji te osobe. koja ako čita forum, najebasmo
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 06:24   #75
Quote:
Alopex kaže: Pogledaj post
divno je ispalo

proveli smo 4 sata na muriji samo da bi došli do razgovora (od toga sat vremena u redu, ok, a ostalo sa strane na klupi dok su svi ostali koji imaju vezu odradili svoje zgodno je vidjeti kako se uopće ne skrivaju da rade malo tatlane)
Ako ti je 4 sata puno skoči do Questure u Trstu pa ćeš vidje što je birokracija.početak i kraj rada u sekundu i neprestalni rad, ali prifali ti jedno slovo doviđenja iz reda i dođi drugi dan.tamo potrošiš dane i dane da riješiš stavri i to ne samo prvi put nego ista procedur i kod tko zna kojeg produženja.

Ono što pitaš za svjedoke vidi pod zakonom o obitelji i pratećim propisima vezano za izvanbračnu zajednicu.Svjedok je valjda svjedok?Bilježnik?Pa i smislili su ih da ima tko mlatit lovu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 11:42   #76
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ako ti je 4 sata puno skoči do Questure u Trstu pa ćeš vidje što je birokracija.početak i kraj rada u sekundu i neprestalni rad, ali prifali ti jedno slovo doviđenja iz reda i dođi drugi dan.tamo potrošiš dane i dane da riješiš stavri i to ne samo prvi put nego ista procedur i kod tko zna kojeg produženja.

Ono što pitaš za svjedoke vidi pod zakonom o obitelji i pratećim propisima vezano za izvanbračnu zajednicu.Svjedok je valjda svjedok?Bilježnik?Pa i smislili su ih da ima tko mlatit lovu.
ne zanima me Trst, zanima me Zagreb gdje plaćam porez i prirez

svjedok je svjedok, jel da? e pa nije. barem ne ovdje
ponudila sam cimericu od 27 godina, uz jedan mmmmmm, ne je bila odbijena
ponudila sam drugu, ona je odmah dobila ne, jer više ne živi u zagrebu (???) iako smo živjele 5 godina u istom stanu u zgb.

i da, možda naši javni bilježnici tome služe i 50 kuna dam za ovakav papir, ali kako da to napravim tamo? tamo bez 100 E ni ne ulaziš u ured. a da ne velim da jednostavno to nitko ne želi napraviti jer je tamo dovoljna osobna izjava, potpisana
onak, nije cijeli svijet prepisao naše zakone
a put tamo? a to što kad smo došli na policiju da doznamo sve što nam treba, to nitko nije ni spomenuo? čak dijele tamo papir što ti je sve potrebno i to se niti ne spominje, ma ni u tragovima!

i daj mi molim te pomozi, kojim zakonom ili propisom je opisano kako se dokazuje izvanbračna zajednica? znam da veli 3 godine ili zajedničko dijete, ali kako se može dokazati? zajednička adresa mi se čini patetično, jer to samo dokazuje da živimo na istom broju, a ne u istom stanu.

očito, trebam sastanak s matičarom dogovoriti i to je to
prstenovanje ili ništa
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 10:47   #77
Samo sam ti pokušao objasnit da ima i gorih administracija od naše.

Pronašao sam samo ovakav obrazac gdje se ne spominju nikakvi svjedoci kao ni u zakonu o obitelji
"OBRAZAC IZJAVE O IZVANBRAČNOJ ZAJEDNICI
Radi ostvarivanja prava na medicinsku oplodnju, slobodnom voljom izjavljujemo da živimo u izvanbračnoj zajednici kao životnoj zajednici neudane žene i neoženjenog muškarca, te da niti jedno od nas ne živi u drugoj izvanbračnoj zajednici u smislu Zakona o medicinskoj oplodnji.
Mjesto i datum:
Ime, prezime i OIB izvanbračnih drugova:
Potpisi izvanbračnih drugova:"

Opet,za kupnju stana jedni traže izjavu potpisanu sa 2 svjedoka.

Pravilnik o statusu i radu stranaca u republici Hrvatskoj (52/12)kaže:
"2. za dokazivanje izvanbračne zajednice – izvodom iz matičnih knjiga rođenih ne starijim od 6 mjeseci, odnosno uvjerenjem o slobodnom bračnom stanju ako iz izvoda matične knjige rođenih nije vidljivo bračno stanje, izjavom izvanbračnih drugova o zajedničkom životu, dokazom o zajedničkom stanovanju zadnje 3 godine prije podnošenja zahtjeva, izvodom iz registra za izvanbračne zajednice ukoliko se isti vodi u zemlji gdje je postojala izvanbračna zajednica, izjavom svjedoka o postojanju i trajanju izvanbračne zajednice, te drugim dokazom o postojanju i trajanju izvanbračne zajednice.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 12:23   #78
Mora li stranac prijaviti kratkotrajni boravak u RH ako je on traje samo 2 dana, znači petak-nedjelja?
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 12:46   #79
Dužan je prijavit u roku od 2 dana od dolaska u RH.Petak-nedjelja su 3 dana tako da bi u nedjelju bio neprijavljen i u prekršaju.Ne košta ništa prijavit se pogotovo ako ne dolazi često.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 12:50   #80
Dolazi često, svaki drugi vikend i do sada nisu ništa pitali.
To onda znači da, ako dođe u subotu, a ode u nedjelju, ne mora ništa prijavljivati?
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.