Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2012., 14:51   #3201
Pozdrav svima Nisam čitala sve komentare i postove,jer ih je jednostavno previše.. Zanima me zna li netko šprancu ili primjerak za podizanje tužbe za neisplatu plaća? može ovdje ili na pp.. Puno hvala
__________________
Znaš li što ću ja postati kada odrastem, za tvoju ljepotu, svijete? Ja kada odrastem jako velika, ja ću postati dijete..
Lilith Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 15:45   #3202
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ne, razmak između novog ugovora mora biti najmanje 2 mjeseca.
Koji članak bi to bio?
Cupka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 09:21   #3203
Quote:
Cupka kaže: Pogledaj post
Koji članak bi to bio?
Članak 10 stavak 4. Zakona o radu NN 149/2009
puščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 10:00   #3204
Molim pomoć! Da li je poslodavac dužan uzet zamjenu za odsutnog radnika (npr. u slučaju porodiljnog) ili je to njegova dobra volja? Hvala!
mrva5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 10:13   #3205
S kakvim otkazom radnik može ostvariti pravo na naknadu s biroa? Dal može sa sporazumnim?
Cupka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 10:23   #3206
Quote:
Cupka kaže: Pogledaj post
S kakvim otkazom radnik može ostvariti pravo na naknadu s biroa? Dal može sa sporazumnim?
Ne.

Naknadu ostvaruješ ako dobiješ istek ugovora ili otkaz kao tehnološki višak.
ilea avis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 10:36   #3207
Quote:
mrva5 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć! Da li je poslodavac dužan uzet zamjenu za odsutnog radnika (npr. u slučaju porodiljnog) ili je to njegova dobra volja? Hvala!
Nije, to je stvar poslodavca da li mu treba zamjena ili ne.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 10:52   #3208
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Nije, to je stvar poslodavca da li mu treba zamjena ili ne.
Hvala! Po tome mu onda ni taj radnik koji se vraća prije ili kasnije više ne treba.
mrva5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 11:05   #3209
Ne treba to značiti. možda poslodavac procijeni da mu se više isplati neko vrijeme plaćati drugima prekovremene, možda mu se više isplati smanjiti obujam posla na određeno vrijeme nego obučavati zamjenu, ukratko to je stvar poslodavca i njegove procjene.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 17:12   #3210
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ne treba to značiti. možda poslodavac procijeni da mu se više isplati neko vrijeme plaćati drugima prekovremene, možda mu se više isplati smanjiti obujam posla na određeno vrijeme nego obučavati zamjenu, ukratko to je stvar poslodavca i njegove procjene.
Hm da, u stvari ovisi o vrsti posla. Ali kod mene je riječ konkretno o odgajatelju za kojeg nije uzeta zamjena, grupa djece radi s jednim odgajateljem (a trebaju biti dva) koji ne dobiva prekovremeno i tak. No, dobro.
mrva5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 14:57   #3211
Jedno praktično pitanje:
U rješenju o poslovno uvjetobvanom otkazu mi stoji: "Radnik nije dužan raditi do isteka otkaznog roka, a poslodavac će mu isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio".

Pitanje je da li na osnovu teksta iznad poslodavac mora isplatiti radniku i troškove prijevoza kao što ih isplaćuje i ostalim djelatnicima koji idu na posao?
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 10:11   #3212
poslodavac nije dužan isplatiti putne troškove,jer ih niste niti imali.
đulic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 22:20   #3213
Quote:
đulic kaže: Pogledaj post
poslodavac nije dužan isplatiti putne troškove,jer ih niste niti imali.
A ovaj dio:
"isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio" ???
Zar nisam ja na taj način doveden u zabludu, jer sam teorijski mogao odraditi taj otkazni rok i dolaziti s nekim na posao i zaraditi tih dodatnih par stotina kuna od prijevoza?
Šta onda podrazumjeva stavka: "sva ostala prava kao da je radio" ?
Nisam pravnik ali razmišljam čisto logički na osnovu onog što je poslodavac napisao.Da li tu ima neke pravne osnove da na tragu ovoga se mogu dobiti i potraživanja prijevoza?
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 09:49   #3214
Ovako, mene zanima može li u ugovoru stajati da postoje sankcije za odlazak na trudničko u nekom određenom roku. Odnosno, ima li poslodavac pravo u firmi gdje većinom rade žene staviti u ugovor o radu neko vremensko ograničenje po kojem ti ne smiješ biti trudan, a ako ti se to dogodi da snosiš neke sancije, tipa otkaza ili financijskih sankcija i sl.? Je li to protuzakonito?
manja mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 15:08   #3215
Molila bih za savjet,pomoć! Situacija je ovakva;
Prošle godine zatvorila se firma u kojoj sam radila i imala sam pravo na novčanu naknadu od burze 3 mjeseca.01.10.sam se zaposlila na drugom mjestu,produživali su nam ugovore svaka 3 mjeseca.S obzirom da nam je "gospodin" direktor bez opravdanog razloga sada pred godišnji odmor išao skinuti plaću od 3000kn na 2500,a meni 30.06.ističe ugovor,smatram kako je bolje za mene da im kažem da mi ne produže ugovor jer ako sam dobro informirana,ako dam otkaz prije ili poslije,nemam pravo na naknadu.E sad,mene zanima-šta oni uopće napišu kada istekne ugovor(bojim se da me ne zeznu)?Da li imam uopće pravo na naknadu bar jedan mjesec?
I još nešto,nisam koristila godišnji-da li su mi ga dužni platiti??
Oprostite ako sam bila opširna i hvala unaprijed!
anabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 15:54   #3216
Možeš reći da ne želiš da ti produže ugovor i dobit ćeš istek ugovora. Imaš pravo na naknadu ako imaš minimalno 9 mjeseci neprekinutog radnog staža (a po tvom postu vidim da imaš).
ilea avis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 16:18   #3217
Poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu

Pozdrav,

treba jedan savjet vezano uz poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu i isplatu otpremnine. Naime poslodavac mi je nagovjestio prestanak radnog odnosa sa 01.06.2012. početkom 05. mjeseca. Nije mi uručio nikakav otkaz (jer smo mi kao dobri svi u firmi ).
Danas dolazim po papire i između ostalog konačno dobivam odluku o otkazu koja je antidatirana (ne namjeravam inzistirati na odrađivanju otkaznog roka) i u kojem nema iznosa otpremnine (radio sam u firmi preko 3 godine).

E sad me malo muči pošto je odluka o otkazu antidatirana mjesec i pol unatrag, a u uputi o zaštiti prava piše da imam to pravo zatražiti u roku od 15 dana od dana primitka odluke(pozivaju se na članak 133 stavak 1. koji mi nema nikakve veze ali OK) interesira me da li mi mogu osporiti isplatu otpremine pošto u odluci nema iznosa?
Evo i fotke u prilogu...


http://img256.imageshack.us/img256/6114/otkaz.th.jpg
skipjack is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 20:27   #3218
Hvala na odgovoru!!
anabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 15:58   #3219
Možeš ih zezati s time da ti otkazni rok počinje teći tek od (pravog) dana dostave, takav i je zakon jer otkaz postoji samo u pismenom obliku. Za to moraš paziti te kratke rokove (a5 dana) za podnošenje zahtjeva za zaštitu pred poslodavcem odnosno tužbu nakon toga...

Što se tiče same otpremnine, ona postoji i neovisno dal ti ju je poslodavac obračunao u otkazu ili nije i dospjeva zadnji dan radnog odnosa. Dakle, ako te samo otpremnina muči, ne trebaš u roku tih 15 dana ništa pokretati, već imaš rok od 3 godine za podizanje tužbe ako se ne uspijete dogovoriti.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 10:23   #3220
Imam par pitanja, pa lijepo molim ako mi netko može dati odgovore.
Ako dam izvanredni otkaz, jer mi je plaća smanjena retroaktivno, bez bilo kakve pismene obavijesti koju sam potpisala, imam li pravo nanaknadu za sve mjesece otkad je smanjena i što mi je u tom slučaju činiti? Osim što ću predati pismeni otkaz u kojem navodim razloge. Da li je tu još potrebna neka tužba gdje zahtijevam povrat svih tih razlika ili to kao kod otpremnine ide automatski? Nakon toga koji mi je zakonski rok za prijavu na burzu?
Zahvaljujem na svim odgovorima!
Tallyy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.