Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2005., 19:14   #1
Tetoviranje i cipovi

Da li netko zna zasto su u zadnje vrijeme peseki tetovirani(na uhu) - susrela sam cesto peseke sa vrhunskim pedigreima(sto mi je inace nebitno)da su tetovirani.

Sto mislite, obzirom na obavezne mikrocipove pod kozom, da li je moguce na taj nacin pronaci izgubljenog ljubimca?
Tia22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 19:16   #2
A da ta tetovaza nema mozda veze sa porijeklom i pedigreom Znam da je tak za neke zivotinje.
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 19:19   #3
pa da, jedino se i psi sa pedigreom i tetoviraju.
a što se tiče čipova-ja osobno ne vjerujem da će bit od neke prevelike pomoći.Mislim, kad ljudi nađu psa sa markicom na kojoj lijepo piše di je pas cijepljen i pod kojim brojem evidentiran, pa opet ne znaju kaj bi s njim.A kolko je potencijalnih pronalazača uopće čulo za ikakve čipove
maxina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 19:31   #4
Ako netko pronađe peseka, odfura ga kod bilo kojeg veterinara mislim da on odmah moze preko mikrocipa ocitati ime i prezime vlasnika. Ili? Jer ak se neka kujica tjera, muzjak ti moze pobjeci i bez ogrlice ako zivis u kuci i vj.imas vrt.
Bilo bi super kada bi netko sa sigurnoscu znao kaj sve ocitava mikrocip.
Tia22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 19:37   #5
Quote:
Tia22 kaže:
Ako netko pronađe peseka, odfura ga kod bilo kojeg veterinara mislim da on odmah moze preko mikrocipa ocitati ime i prezime vlasnika. Ili?
da, jedino kaj je bed dal će se ljudi koji ga nađu dosjetit toga...
Bilo je jednom u onoj emisiji o ljubimcima na 101-ci -ljudi zovu da su našli nečijeg psa, tetoviranog.Pa ih Dubravac pita-pa dobro ak je tetoviran kaj ne nazovete kinološki pa će vam oni reć iz koje je uzgajivačnice,a uzgajivači znaju kom su prodali pesa pod tim brojem...E, onda se sretni pronalaznik zbuni -aha...tome služi tetovaža...
u svakom slučaju je najboje poduzet sve da se eventualno izgubljeni ljubimac nađe-od onih pločica oko vrata sa brojem telefona, do čipova.
maxina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 20:43   #6
Znaci tetovirani peseki su definitivno povezani sa pedigreom?
A kaj se tice ljudi, stvarno je nevjerovatno ak se niti sada, od kad je uvedeno obavezno mikrocipiranje, nece sjetiti odfurati peseka kod bilo kojeg veterinara. Pa svako malo pise u novinama o cipovima, a ak Hrvati nekaj citaju - citamo novine.
Tia22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 21:09   #7
Quote:
Tia22 kaže:
Znaci tetovirani peseki su definitivno povezani sa pedigreom?
Da, 100%
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 01:20   #8
Quote:
Tia22 kaže:
Ako netko pronađe peseka, odfura ga kod bilo kojeg veterinara mislim da on odmah moze preko mikrocipa ocitati ime i prezime vlasnika.
TOČNO!

na čipu je zabilježen serijski broj koji označava psa. dio tog broja govori iz koje je pas zemlje, iz kojeg grada, gdje je čipiran, i na kraju ko su mu vlasnici. taj broj je pseći JMBG.

e sad, ne znam koliko vas zna da pas ne smije ući u europsku uniju ako nema čip. i kolko vas zna da svi psi oštenjeni nakon 01.10.2004. moraju OBAVEZNO biti čipirani. bez obzira na pasminu, čistokrvnost, ili bilo što drugo.

i da, točno je da su tetovirani psi sa pedigreom, a broj tetovaže se sastoji od poslijednje tri znamenke serijskog broja pedigrea koji mu je izdan od strane kinološkog saveza države iz koje je.
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 18:06   #9
Quote:
Tia22 kaže:

Bilo bi super kada bi netko sa sigurnoscu znao kaj sve ocitava mikrocip.
imaš čitać čipova kod veta i svi podaci su tamo zavedeni. može se saznat gdje je cjepljen, kad je cjepljen i podaci o vlasniku.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 20:44   #10
Ja kupujem peseka za 2 mjeseca koji ce vec biti cipiran i tetoviran tak da ce vjerovatno njegov cip ocitavati uzgajivacnicu kod koje cu ga kupiti, a ne moje ime i prezime(bar tak mislim, a i logicno je).
Kaj se mene tice obavezno cipiranje je jedna od rijetkih pozitivnih stvari koje su kod nas obavezno uvedene.......
Tia22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 14:21   #11
Da, ali dok ga prvi put ne cjepis. Onda ce se vidjeti kod kojega veta je cjepljen i tko ga je cjepio, tj na cije ime glasi ... I to je to!
PalmaSutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 15:15   #12
doberman je tetoviran na trbuhu a malecka nije jer nikad nisam nostrificirala njezine papire.
a cuvam je ko okeco u glavi pa mi nemre zbrisatcecu u glavi

morat cu ih dat cipirat iako mi je koma spoznaja da nekaj furaju pod kozom, brrr....
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 21:28   #13
moji psici su cipirani (za svaki slucaj)... ali nesto sam cula da veterinari u zagrebu nisu povezani sto se toga tice pa da se i pronadje pas ne bi znali ciji je, jer kao podaci se nalaze samo kod onog veterinara koji ga je cipirao. nadam se da to nije istina...
lunarea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2005., 01:44   #14
Quote:
PalmaSutra kaže:
Da, ali dok ga prvi put ne cjepis. Onda ce se vidjeti kod kojega veta je cjepljen i tko ga je cjepio, tj na cije ime glasi ... I to je to!
Stvar je u tome da ce malecki kada ga kupim ,osim kaj ce biti cipiran i tetoviran, biti vec i cijepljen tak da ce vjerovatno glasiti na uzgajivacnicu.
Nadam se da cu 3 tjedna nakon kaj ga dobijem, kada cu ga morati cijepiti (tak mi je rekla zena)moci prebaciti svoje podatke u njegov cip. Hocu da se zna da je on clan moje obitelji i da nosi moje prezime.
Tia22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2005., 01:49   #15
Inace, mislim da nisam rekla - kupujem jorksirskog terijera. Predivni su mi, a i nebum mu pustala onak dugu dlaku, onda su jos ljepsi.
Malo off topic,ali nisam mogla izdrzati jer iako ga jos ne mogu vidjeti(star je 2 tjedna)vec sam zaljubljena.
Tia22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2005., 01:57   #16
Quote:
lunarea kaže:
moji psici su cipirani (za svaki slucaj)... ali nesto sam cula da veterinari u zagrebu nisu povezani sto se toga tice pa da se i pronadje pas ne bi znali ciji je, jer kao podaci se nalaze samo kod onog veterinara koji ga je cipirao. nadam se da to nije istina...
Ma ne vjerujem, nego mislim da kada peseka cipiraju to ti je kao bar kod za neki proizvod(gruba usporedba, ali nisam se druge sjetila).
Da je tak kak si ti cula onda stvarno cipiranje ne bi imalo smisla. A i ak ces ga furati prek granice mislim da mu je to kao neka vrsta pasosa....
Ajde mora biti veterinara medju nama. Javite se.
Tia22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2005., 11:46   #17
komentar s pitanjem

Ja sam svoju pesicu čipirala.
Kad joj je veterinar stavljao čip vidjela sam da je to gotov proizvod, tj. nisu se unosili nikakvi novi podaci na njega pa po tome priča da on sadrži u sebi i naziv pasmine, ime vlasnika i još neke dodatne podatke nebi prolazila.
Pesica je dobila čip, novu knjižicu u koju su naljepili bar kod čipa, ja sam dobila ceduljicu sa još dvije najepnice-bar koda da ih čuvam.
Čip, koliko ja znam, sadrži oznaku države države i 15-tero znamenkasti barkod, koji znači pojma nemam što.
Broj mikročipa te podaci o psu i o vlasniku upisuju se kompjutorski u Upisnik cijepljenih pasa - jedinstvenu evidenciju za cijelu Hrvatsku u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva te pas koji je jednom čipiran na nečije ime ne može biti cijepljen kod drugog vlasnika ili u drugoj ambulanti bez odjave od bivšeg vlasnika. Time su spriječene krađe pasa, za izgubljene pse koje netko pronađe može se pronaći vlasnika
Time će se također smanjiti broj pas lutalica jer će vlasnici koji svoje pse bace na ulicu (jer su ih se zasitili ili idu na godišnji odmor) biti kažnjeni.
Mislim da to funkcionira tako da kad se očita čip, onda se potraži u evidenciji Ministarstva prema kodu gdje je taj pas cijepljen i tko mu je vlasnik.
Za prelazak granice, ulazak u EU, nije dovoljno samo čipirat psa i imati veterinarsku knjižicu. Treba kod vetrinara izvaditi i poseban certifikat (potvrdu da je zdrav i cijepljen). Ta potvrda vrijedi 4 mjeseca.

Pitanje: jesam li u pravu?
Kako sam na cijepljenje vodila pesicu i dva štenca koje samo što nisam sa lustera skidala, pol toga kaj mi je veterinarka rekla nisam dobro čula a ostatak sam zaboravila.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2005., 11:58   #18
Quote:
Tia22 kaže:
Inace, mislim da nisam rekla - kupujem jorksirskog terijera. Predivni su mi, a i nebum mu pustala onak dugu dlaku, onda su jos ljepsi.
Malo off topic,ali nisam mogla izdrzati jer iako ga jos ne mogu vidjeti(star je 2 tjedna)vec sam zaljubljena.

Kaj ga nemreš ni izdaleka vidjet? Šteta, tad su tak slatki. Male buhtlice kaj se samo teturaju i cmugaju. S malim njuškicam i malim šapisam sa minijaturnim panđicama. Od moje Ree štencu su se glasali kak dan-dva stare purice. Krepavali smo od smjeha.
Nek ti ga uzgajivačica bar poslika.
Kod koga si ga kupila, jel iz Zgb? Može na PM. Znatiželjna sam, kaj češ.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2005., 12:07   #19
Quote:
Tia22 kaže:
Stvar je u tome da ce malecki kada ga kupim ,osim kaj ce biti cipiran i tetoviran, biti vec i cijepljen tak da ce vjerovatno glasiti na uzgajivacnicu.
Nadam se da cu 3 tjedna nakon kaj ga dobijem, kada cu ga morati cijepiti (tak mi je rekla zena)moci prebaciti svoje podatke u njegov cip. Hocu da se zna da je on clan moje obitelji i da nosi moje prezime.
Ne znam da li je obveza uzgajivača da čipira štenca, znam da svi pričaju da bi trebao ali da li bi morao?
Kad se pas čipira onda će mu uzgajivač biti upisan u rodovnicu kao prvi vlasnik i biti uveden u evidenciju kod Ministarstva.... Pa ćeš morat tražiti ispisnicu i tražiti da se tebe uvede kao novog vlasnika.
Moja Rea se oštenila 14.11.04. dakle štenci moraju biti čipirani. Od štenaca ja sam čipirala dva jer su oba trebali ići u Sloveniju, nakraju samo jedna je otišla. Sad za tog drugog moram vaditi tu ispisnicu.
Druga dva su čipirali novi vlasnici.
Možda ti je jednostavnije da to odradiš sama.
Trošak čipiranja je 80,50 kn.
A i neki veterinari kažu da se čipira kad i cijepi bjesnoća, znači sa 3 mj.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 09:29   #20
Quote:
polly kaže:
Trošak čipiranja je 80,50 kn.
A i neki veterinari kažu da se čipira kad i cijepi bjesnoća, znači sa 3 mj.
Može li se to čipiranje izbjeći?????
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.