Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2011., 10:30   #2561
Vjerovatno zato što se proizvodi i za neko tržište gdje su čavli dozvoljeni. Recimo kao neki modeli Pirellija... Pošto kad nisu dozvoljeni, jednostavno ih ne stavljaju.
Josip09 is offline  
Old 20.03.2011., 10:54   #2562
Koje je to trziste gde su dozvoljeni cavli? Svedska ili skandinavske zemlje?
gucci is offline  
Old 20.03.2011., 11:34   #2563
Quote:
gucci kaže: Pogledaj post
Koje je to trziste gde su dozvoljeni cavli? Svedska ili skandinavske zemlje?
Koliko vidim na primjeru Michelin X-ice North, spominju ga za korištenje u Rusiji i nekim zemljama sjeverne Europe. Ne znam sad u detalje koje zemlje imaju kakve zakone.
Josip09 is offline  
Old 20.03.2011., 11:58   #2564
Zanima me sad jedno pak, ako su te gume na autu, jel moguce da je auto radjen za to trziste ili to nema veze s vezom?
gucci is offline  
Old 20.03.2011., 12:10   #2565
Pa mislim da to nije povezano. Pirelli Winter Carving možeš kupiti kod nas a također ima rupice za čalve, što bi onda značilo da ako vidiš novi auto u Hrvatskoj s tim gumama, da je proizveden recimo za rusko tržište, a kažem, mislim da to nema veze s time. Ako je netko siguran, neka potvrdi ili demantira.
Josip09 is offline  
Old 22.03.2011., 22:45   #2566
imam pitanje,da li je moguće da su mi prodali 4 lijeve gume ,naime mene zanima da li uopće kod guma postoji lijeva i desna guma jer ja sam kupio 4 mišelinke pilot sport i kada ih složim jednu pored druge izgledaju mi kao lijeve sve jer ripne kada odrenem na dr stranu kao recimo desnu ne idu simetrično s lijevim ???zna tko
mbel is offline  
Old 23.03.2011., 10:18   #2567
Quote:
mbel kaže: Pogledaj post
imam pitanje,da li je moguće da su mi prodali 4 lijeve gume ,naime mene zanima da li uopće kod guma postoji lijeva i desna guma jer ja sam kupio 4 mišelinke pilot sport i kada ih složim jednu pored druge izgledaju mi kao lijeve sve jer ripne kada odrenem na dr stranu kao recimo desnu ne idu simetrično s lijevim ???zna tko
Ovo je Pilot Sport:



Što je tu lijevo a što desno?
CDRW is offline  
Old 23.03.2011., 21:53   #2568
jeli netko zna točno do kada je obavezna zimska oprema ?
__________________
Za razliku od automobila,žena vrijedi više ako je malo udarena
matko_gsi is offline  
Old 23.03.2011., 22:06   #2569
Quote:
mbel kaže: Pogledaj post
imam pitanje,da li je moguće da su mi prodali 4 lijeve gume ,naime mene zanima da li uopće kod guma postoji lijeva i desna guma jer ja sam kupio 4 mišelinke pilot sport i kada ih složim jednu pored druge izgledaju mi kao lijeve sve jer ripne kada odrenem na dr stranu kao recimo desnu ne idu simetrično s lijevim ???zna tko
Nema lijevih i desnih, sve gume su iste, zato je DOT oznaka na jednoj strani auta 'unutra' i ne možeš ju pročitat, a na jednoj se vidi.
dove+ is offline  
Old 24.03.2011., 11:16   #2570
Quote:
matko_gsi kaže: Pogledaj post
jeli netko zna točno do kada je obavezna zimska oprema ?
U kojoj državi?
CDRW is offline  
Old 24.03.2011., 16:03   #2571
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
U kojoj državi?
u HR...
__________________
Za razliku od automobila,žena vrijedi više ako je malo udarena
matko_gsi is offline  
Old 24.03.2011., 16:18   #2572
Quote:
matko_gsi kaže: Pogledaj post
u HR...
Šta su ti blokirali Google?

Zimska oprema u Hrvatskoj
U Hrvatskoj je zimska oprema obvezna kad je kolnik pokriven snijegom ili kada je na kolniku poledica. Zimsku opremu vozila najveće dopuštene mase do 3,5 t čine 4 zimska (ili M+S) pneumatika ili 4 ljetne gume s minimalnom dubinom profila 4 mm i lanci za snijeg (u prtljažniku pripremljeni za pogonske kotače).
Zimska oprema vozila iznad 3,5 t zahtijeva zimske pneumatike na pogonskim kotačima ili uporabu lanaca za snijeg na pogonskim kotačima. Kazna za nepoštivanje zakona je 300 kuna (i isključenje iz prometa). Zabrana prometa na određenoj dionici, nastupa proglašavanjem zimskih uvjeta (sukladno članku 193. Zakona o sigurnosti prometa na cestama- NN 87/08) a odnosi se na vozila na motorni pogon koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretna vozila s priključnim vozilom.

Ako policijski službenik zatekne vozilo koje se kreće cestom (na kojoj je kretanje te vrste vozila zabranjeno) bez zimske opreme na dijelu ceste i u vrijeme kada je zimska oprema obvezna, naredit će vozaču da odmah prekine kretanje vozilom ili da vozilom nastavi kretanje na cesti na kojoj je kretanje te vrste vozila dopušteno, odnosno da upotrijebi zimsku opremu. U suprotnom: vozaču prijeti novčana kazna od 700 kuna.


ZAKON O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA
NN 67/08
VIII. OGRANIČENJE PROMETA Članak 193.
(1) Zimski uvjeti na cesti su takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica.
(2) Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, ministar nadležan za poslove prometa može u određeno vrijeme i na određenoj cesti ili dijelu ceste propisati obvezno posjedovanje zimske opreme, za pojedine vrste i kategorije vozila, bez obzira postoje li na tim cestama zimski uvjeti.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu ili teretni automobil s priključnim vozilom.
(5) Za prekršaj iz ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako upravlja vozilom suprotno odredbama ovoga članka.

http://www.hak.hr/info/korisne-infor.../zimska-oprema
CDRW is offline  
Old 24.03.2011., 19:26   #2573
Ovu subotu skidam zimulje i stavljam na auto ljetni set guma.
Inače, vozio sam se ovu zimu na Goodyear ultra grip 7+
josip031 is offline  
Old 27.03.2011., 23:08   #2574
Quote:
dove+ kaže: Pogledaj post
Nema lijevih i desnih, sve gume su iste, zato je DOT oznaka na jednoj strani auta 'unutra' i ne možeš ju pročitat, a na jednoj se vidi.

istina,nema ljevih i desnih guma sve dok ih ne stavimo na felge ali kad se asymetricne gume stave na felge postaju ljeve i desne i ljeva ne pase na desnu stranu i obrnuto samo prednja ljeva na straznju ljevu i obrnuto.
Outside je uvijek Outside i DOT i sve ostalo se moze procitati na vanjskoj strani gume.
na vanjskoj strani gume uvijek mora pisati ime prozvodjaca,dimenzije,DOT i sl ,ako to ne pise znaci da je guma naopacke namontirana i trba ju skinuti i okrenuti.

Zadnje uređivanje V.Sipak : 27.03.2011. at 23:45.
V.Sipak is offline  
Old 29.03.2011., 19:00   #2575
Quote:
V.Sipak kaže: Pogledaj post

istina,nema ljevih i desnih guma sve dok ih ne stavimo na felge ali kad se asymetricne gume stave na felge postaju ljeve i desne i ljeva ne pase na desnu stranu i obrnuto samo prednja ljeva na straznju ljevu i obrnuto.
Outside je uvijek Outside i DOT i sve ostalo se moze procitati na vanjskoj strani gume.
na vanjskoj strani gume uvijek mora pisati ime prozvodjaca,dimenzije,DOT i sl ,ako to ne pise znaci da je guma naopacke namontirana i trba ju skinuti i okrenuti.
DOT nije uvijek sa vanjske strane, ostalo se slazem u poptunosti.
gucci is offline  
Old 29.03.2011., 19:50   #2576
niti proizvođać (made in ..........) nije uvijek s vanjske strane . (meni na novim SC3 piše s unutarnje...dot je s vanjske 0111)
hakkler is offline  
Old 29.03.2011., 19:53   #2577
Quote:
hakkler kaže: Pogledaj post
niti proizvođać (made in ..........) nije uvijek s vanjske strane . (meni na novim SC3 piše s unutarnje...dot je s vanjske 0111)
E, samo da te pitam koje porijeklo imas kontija?? Ja nedavno uhvatio jedan kineski primjerak!!
gucci is offline  
Old 29.03.2011., 23:10   #2578
Quote:
gucci kaže: Pogledaj post
DOT nije uvijek sa vanjske strane, ostalo se slazem u poptunosti.
ako guma ima definiranu vanjsku stranu a asymetricne gume to imaju onda je DOT uvijek na vanjskoj strani gume odnosno trebao bi biti ali ne poznam sve kineske gume tako da neznam dali one uopce imaju DOT upisan
V.Sipak is offline  
Old 30.03.2011., 09:15   #2579
Dunlop 4D

Stigla najava za iduću godinu:

http://www.youtube.com/watch?v=_RZCd...layer_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=MIQnO...layer_embedded

i naravno brdo teksta iz kojeg treba izdvojit:

The Dunlop SP WinterSport 4D derives its name from a new 4D sipe system.

Dunlop can deliver best in class grip on wet roads without compromising on snow performance.

Dunlop has applied the same focus to the SP WinterSport 4D, improving rolling resistance by 11% versus its predecessor

The Dunlop SP WinterSport 4D is available in 37 variants, from 195/65R16 to 255/35R19 covering more than 8 out of 10 cars in the high performance tyre market.
A. Senna is offline  
Old 30.03.2011., 09:41   #2580
Quote:
V.Sipak kaže: Pogledaj post
ako guma ima definiranu vanjsku stranu a asymetricne gume to imaju onda je DOT uvijek na vanjskoj strani gume odnosno trebao bi biti ali ne poznam sve kineske gume tako da neznam dali one uopce imaju DOT upisan
DOT oznaka se na asimetričnim (kao i ostalim) gumama nalazi i s vanjske i s unutrašnje strane gume. Ona ne označava samo datum proizvodnje (koji se nalazi samo s vanjske strane) već i identifikaciju tvornice u kojoj je guma napravljena.
__________________
Foxy
Foxy44 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:19.