Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2011., 19:19   #201
Curke imam jedno pitanje, jer uvijek ide kemo nakon operacije (zloćudnog tumora) ili to ovisi o vrsti tumora?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...

Zadnje uređivanje leeloo27 : 03.08.2011. at 19:43.
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 21:08   #202
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Curke imam jedno pitanje, jer uvijek ide kemo nakon operacije (zloćudnog tumora) ili to ovisi o vrsti tumora?
Moja majka je operirala zločudni tumor dojke I stadija, pa je imala mjesec dana zračenja, dakle ne kemoterapiju.

Sad mora 5 godina piti tablete, svakih 6 mjeseci kontrola onkologa (privatnog i bolničkog)

Sigurno je da terapija ovisi o tome kakav je tumor.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 21:13   #203
A dok se piju te tablete jel se smije zatrudniti?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 15:56   #204
Ovisi o vrsti, stupnju maligniteta i stadiju bolesti. Rano otkriveni ca dojke niskog stupnja maligniteta ne rijetko prođu samo s operacijom i zračenjem.
Dok je žena na terapiji ne smije ostati u drugom stanju. Treba proći vrijeme da se potvrdi da je žena u remisiji bolesti da bi se u takvo što upuštala.
Najveći problem imaju one žene čiji tumor je hromonski zavisan, jer se kod njih radi toga uklanjaju jajnici
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 04.08.2011. at 16:02.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 16:03   #205
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Ovisi o vrsti, stupnju maligniteta i stadiju bolesti. Rano otkriveni ca dojke niskog stupnja maligniteta ne rijetko prođu samo s operacijom i zračenjem.
Dok je žena na terapiji ne smije ostati u drugom stanju. Treba proči vrijeme da se potvrdi da je žena u remisiji bolesti da bi se u takvo što upuštala.
Najveći problem imaju one žene čiji tumor je hromonski zavisan, jer se kod njih radi toga uklanjaju jajnici
Znači ako netko mora piti te tablete 5 godina ne smije zatrudniti u tom periodu?

A ovo boldano, užas, osobito ako je u pitanju netko mlad i bez djece.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 16:07   #206
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Znači ako netko mora piti te tablete 5 godina ne smije zatrudniti u tom periodu?

A ovo boldano, užas, osobito ako je u pitanju netko mlad i bez djece.
Točno, što zbog lijekova, ali i zbog mogućnosti relapsa tj. recidiva, pa se onda stavljaš u situaciju da moraš pobaciti

Kod žena s hormonalno zavisnim tumorom jedini način da postanu biološke majke vani je IV oplodnja i surogat majka. No mi smo milijardu svjetlosnih godina od toga
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 16:12   #207
Ne mogu si to ni zamisliti.

Ostaneš recimo bez dojke i onda još na kraju da ne možeš ni djecu imati.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 16:18   #208
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ne mogu si to ni zamisliti.

Ostaneš recimo bez dojke i onda još na kraju da ne možeš ni djecu imati.
Da, kod nas je to problem. Drugdje se to da riješiti. Znam jedan slučaj, doduše nije se radilo o ca dojke, već o rođenju bez maternice, kći mamine školske prijateljice. Živi u SADu. Mamina prijateljica je bila surogat majka, tj. rodila je svoje unuče, ali tamo je otišla iznjeti cijelu trudnoću. Već je bila u klimaksu, ali su joj hormonskom terapijom naštelali da može. Ma to je SF za nas.

No ipak, mislim da je i usvojeno dijete jednako ispunjenje žene u smislu majčinstva.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 16:26   #209
Je, samo što je kod nas teško i usvojiti dijete.

A vani je normalno i zamrzavanje zametaka, osobiti kod ovakvih stvari a kod nas se ne smiju zamrzavati ni u svrhu umjetne oplodnje a kamoli nečega drugoga.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2011., 22:51   #210
prije nekih mjesec i pol sam opipala veliku kvrgu nepravilnog oblika nekih mozda 5cm od bradavice,ta kvrga me boli a kad stisnem malo jace izlazi mi iscjedak jantarnozute boje,btw prije pola godine sam prestala dojit,pa neznam jel ima ikakve veze sa tim????
maricuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 10:47   #211
Quote:
maricuy kaže: Pogledaj post
prije nekih mjesec i pol sam opipala veliku kvrgu nepravilnog oblika nekih mozda 5cm od bradavice,ta kvrga me boli a kad stisnem malo jace izlazi mi iscjedak jantarnozute boje,btw prije pola godine sam prestala dojit,pa neznam jel ima ikakve veze sa tim????
Ako si opipala kvrgu i imaš iscjedak iz bradavice (bez obzira što si prije nekoliko mjeseci prestala dojiti), svakako se trebaš javiti liječniku, odi odmah na pregled, za svaki slučaj.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 12:14   #212
Quote:
Sashica kaže: Pogledaj post
Ako si opipala kvrgu i imaš iscjedak iz bradavice (bez obzira što si prije nekoliko mjeseci prestala dojiti), svakako se trebaš javiti liječniku, odi odmah na pregled, za svaki slučaj.
dal da idem ginekologici il dr.opce prakse?
maricuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 12:20   #213
Mislim da je svejedno, al možda ti je brža varijanta opće prakse.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 13:31   #214
Općoj praksi, ona bi ti trebala dati uputnicu za pregled kod specijalista u bolnici.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 22:44   #215
Quote:
Sashica kaže: Pogledaj post
Općoj praksi, ona bi ti trebala dati uputnicu za pregled kod specijalista u bolnici.
dr.opce me poslala da idem kod ginekologa,medutim tamo sam narucena tek za 20dana :-(
maricuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 14:44   #216
Quote:
maricuy kaže: Pogledaj post
dr.opce me poslala da idem kod ginekologa,medutim tamo sam narucena tek za 20dana :-(
Pa jesi se naručila na pregled ili si im jasno rekla o čemu se radi? To se inače radi tako da se ode kod ginekologa i kaže da ti treba hitan pregled. Ako neće, fala Bogu ima drugih ginekologa i socijalnih i privatnih. Ja na tome pregledu nebih štedjela.

EDIT: i ne mora odmah biti da je rak. moguće je da si zbog prestanka dojenja dobila neku upalu žlijezde, pa od tuda i bol. Rijetko kada maligne kvržice na dodir bole.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 19.08.2011. at 15:35.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 15:01   #217
postoji li neko dobno ograničenje za rak dojke? ja imam 18 god., nisam rodila, nisam dojila... na desnoj dojci imam nešto poput dva mala prištića :S ne želim ići kod doktora
psihoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 16:04   #218
Quote:
psihoman kaže: Pogledaj post
postoji li neko dobno ograničenje za rak dojke? ja imam 18 god., nisam rodila, nisam dojila... na desnoj dojci imam nešto poput dva mala prištića :S ne želim ići kod doktora
Ne postoji striktno, ali je izrazito mala učestalost u žena mlađih od 25 god, osim u slučaju obiteljskog, nasljednog tipa.

Međutim, svaka kvržica napipana u dojci bi trebala biti pregledana, za svaki slučaj.
No ako su ta dva prištića o kojima pišeš na koži dojke ne trebaš se zabrinjavati jer je koža dojke poput ostatka kože na tijelu i jednako tako može imati pokoji prištić kao i koža npr.leđa ili bedara.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 17:25   #219
da, na koži su. hvala ti puno
psihoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 15:15   #220
Gerta, to što pišeš nije posve točno. Rak na dojci ne mora biti nužno karcinom dojke, može biti melanom npr. Jedna gospođa mi se svojedobno javila sa slučajem svoje mame koja je u 2 navrata imala prištić na dojci i koji joj je dr. istisnula i dala antibiotike. Drugi put, otok nije prošao i onda je poslana na daljnje pretrage gdje su joj u aksili i limfnim čvorovima našli maligne promjene. PHD je pokazao da se radi o melanomu, ali joj primarni tumor nisu uspjeli naći te su pretostavili da je prištić zapravo bio melanom koji je istiskivanjem zapravo loše uklonjen.

Da me ne bi krivo shvatila psihoman, ne tvrdim da se upravo o tome radi, ali preporučujem odlazak kod dermatologa, jer često puta liječnici obiteljske medicine nisu sposobni prepoznati melanom koji je kao i kod ca dojke vrlo važno otkriti na vrijeme jer je liječenje i izlječenje na kraju puno lakše i izglednije.

Sa spolnim sazrijevanjem treba se učiti i odgovornom ponašanju prema vlastitom tijelu i zdravlju. Generalno odbijanje odlasku doktroru iz iracionalnog straha od "nečeg" nije odlika zrelog i odgovornog ponašanja.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:36.