Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2011., 11:07   #1101
@Grujo: Preko BHVa, ambasada jos nije pocela obradivati ove direktne prijave.
Ako trebate cimera dobrovoljno se javljam, bit cu fin i pristojan

I jedno pitanje za ove iskusnije - mislite li da bi bilo pametnije posao traziti u velikom gradu tipa Toronto ili recimo nesto kao London? Imam dosta iskustva u IT sektoru (system administrator, linux/unix, windows, VoIP, CISCO itd) ali sam spreman raditi sto god. Je li zivot u manjem gradu osjetno jeftiniji ili nema neke razlike?
stoladin is offline  
Old 25.01.2011., 14:57   #1102
Veci grad ima puno vise opcija za posao, ali i vecu konkurenciju. Lakse je snaci se za bilo kakav posao za pocetak u vecem gradu.

Hrana i benzin kostaju isto, jedino je najam stana manji u manjem gradu, ali zato su i place ipak manje.
facasplaca2 is offline  
Old 25.01.2011., 15:22   #1103
Quote:
facasplaca2 kaže: Pogledaj post
Veci grad ima puno vise opcija za posao, ali i vecu konkurenciju. Lakse je snaci se za bilo kakav posao za pocetak u vecem gradu.

Hrana i benzin kostaju isto, jedino je najam stana manji u manjem gradu, ali zato su i place ipak manje.
place nemreju biti manje od garantiranog minimalca, a to je ono na kaj novopridosli mogu racunati...

stoladin, a u koji bi ti grad? samo london?

jesi napravil CV? mozes ga vec sad metnut na workopolis ili monster, a za adresu metni onaj hostel u gradu...tak bus videl jel ima nade za posel u struci.
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Old 25.01.2011., 15:48   #1104
prvo stizem u toronto, a ako ne budem imao uspjeha tamo planiram u manji grad, nije toliko bitno koji je. stavit cu CV na workopolis, hvala na savjetu.
stoladin is offline  
Old 25.01.2011., 15:49   #1105
Quote:
stoladin kaže: Pogledaj post
prvo stizem u toronto, a ako ne budem imao uspjeha tamo planiram u manji grad, nije toliko bitno koji je. stavit cu CV na workopolis, hvala na savjetu.
prvo malo proguglaj i pogledaj kak se pisu i formatiraju CV u kanadi...
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Old 26.01.2011., 22:50   #1106
Lightbulb

Pozdrav svima,

Dakle, cini se da je odluka pala. Nedavno sam saznao da uskoro letim s joba u predivnoj nasoj (i to, paradoksalno, nakon sto sam se vratio sa praznika koje sam proveo kod frendice u Torontu!), pa me je to ponukalo da cim prije pocnem traziti rjesenja vani. Zapravo, da budem korektan, ne letim s posla, nego mi se ne produzuje ugovor
S obzirom na visegodisnje iskustvo u IT-u (telekomunikacije/mreze) i recimo to tako, zadnjeg, renomiranog poslodavca (ovaj iz kojeg sad odlazim), ne bih trebao imati problema sa pronalaskom nekakvog posla u IT-u, posebice jer su mi se javili vec neki poslodavci iz inozemstva, samo sto im se neda gnjaviti s procedurom oko work permita. Pretpostavljam da sa ovim programom preko BHV-a dobivam General Work Permit, tj. nije da dobim ogranicenje na vrstu posla, ne? Naime, to mi je jedina opcija, jer ne zelim doci tamo i onda biti zabetoniran u jednoj bransi koja mi nije struka i iz koje se nemrem maknuti.
Uglavnom, ideja je da vidim jos mjesec, dva, i nakon toga ako ne bude posla u Kroejsi ili negdje drugdje gdje bi mi sponzorirali radnu dozvolu (cistokrvnu, ne ovu na godinu dana), ja bih si isao platiti to preko BHV-a (sutra cu ih nazvati za detalje), pa da dobim papire cim prije. Planirani termin odlaska po svemu sudeci, ako se nekaj ne promijeni - 1. lipnja. Za pocetak bih bio kod frendice, ona mi je ponudila da mogu dok trazim job i dok se ne snadjem biti kod nje, tako da ne bih imao troskova recimo do prve place (osim javnog prijevoza i hrane).
Ono sto mene interesira je da li vidite neke nedostatke u ovom mom "cunning plan", s tim da sam svjestan da mi nece posao pasti s neba. Inace, namjeravam upisati tamo poslijediplomski, part-time, medjutim, zelio bih znati da li netko zna da li je moguce da ako se svidis poslodavcu za vrijeme boravka preko privremene radne dozvole (ove koja se sredjuje preko BHV-a) da ti odluci sponzorirati pravu radnu dozvolu? Naime, poslijediplomski naravno dolazi u obzir tek (i ako) nakon sto dobijem "pravu" work permit, ne prije
Znam, ambiciozan plan, ali jbg, moram razmisljati barem malo pozitivno kad nam je u rodnoj drzavi vec banana.
I da, za pocetak definitivno Toronto, a nakon toga, Montreal ili Vancouver, s tim da bih preferirao Vancouver.
Nexich is offline  
Old 27.01.2011., 10:16   #1107
Quote:
Nexich kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Dakle, cini se da je odluka pala. Nedavno sam saznao da uskoro letim s joba u predivnoj nasoj (i to, paradoksalno, nakon sto sam se vratio sa praznika koje sam proveo kod frendice u Torontu!), pa me je to ponukalo da cim prije pocnem traziti rjesenja vani. Zapravo, da budem korektan, ne letim s posla, nego mi se ne produzuje ugovor
S obzirom na visegodisnje iskustvo u IT-u (telekomunikacije/mreze) i recimo to tako, zadnjeg, renomiranog poslodavca (ovaj iz kojeg sad odlazim), ne bih trebao imati problema sa pronalaskom nekakvog posla u IT-u, posebice jer su mi se javili vec neki poslodavci iz inozemstva, samo sto im se neda gnjaviti s procedurom oko work permita. Pretpostavljam da sa ovim programom preko BHV-a dobivam General Work Permit, tj. nije da dobim ogranicenje na vrstu posla, ne? Naime, to mi je jedina opcija, jer ne zelim doci tamo i onda biti zabetoniran u jednoj bransi koja mi nije struka i iz koje se nemrem maknuti.
Uglavnom, ideja je da vidim jos mjesec, dva, i nakon toga ako ne bude posla u Kroejsi ili negdje drugdje gdje bi mi sponzorirali radnu dozvolu (cistokrvnu, ne ovu na godinu dana), ja bih si isao platiti to preko BHV-a (sutra cu ih nazvati za detalje), pa da dobim papire cim prije. Planirani termin odlaska po svemu sudeci, ako se nekaj ne promijeni - 1. lipnja. Za pocetak bih bio kod frendice, ona mi je ponudila da mogu dok trazim job i dok se ne snadjem biti kod nje, tako da ne bih imao troskova recimo do prve place (osim javnog prijevoza i hrane).
Ono sto mene interesira je da li vidite neke nedostatke u ovom mom "cunning plan", s tim da sam svjestan da mi nece posao pasti s neba. Inace, namjeravam upisati tamo poslijediplomski, part-time, medjutim, zelio bih znati da li netko zna da li je moguce da ako se svidis poslodavcu za vrijeme boravka preko privremene radne dozvole (ove koja se sredjuje preko BHV-a) da ti odluci sponzorirati pravu radnu dozvolu? Naime, poslijediplomski naravno dolazi u obzir tek (i ako) nakon sto dobijem "pravu" work permit, ne prije
Znam, ambiciozan plan, ali jbg, moram razmisljati barem malo pozitivno kad nam je u rodnoj drzavi vec banana.
I da, za pocetak definitivno Toronto, a nakon toga, Montreal ili Vancouver, s tim da bih preferirao Vancouver.
Nije ti loš plan. Iako, ako već misliš upisati poslijediplomski, možda bi ti to bila bolja opcija dugoročno gledajući.
Preko BHVa imaš samo godinu dana pa se moraš vratiti.
__________________
Do not look back and grieve over the past, for it is gone; and do not be troubled about the future, for it has not yet come. Live in the present, and make it so beautiful that it will be worth remembering! ;)
12bLolita is offline  
Old 27.01.2011., 11:23   #1108
Ma svakako ovo za poslijediplomski je dugorocno gledano, nikako u trenutku dok sam na toliko odredjenom periodu.
Ono sto mene dakle samo interesira je da li netko ima iskustva, ili zna nekog da mu potencijalni poslodavac je odlucio sponzorirati stalnu radnu dozvolu po isteku ove preko BHV-a? Ja imam jednog frenda koji je bio jos preko IAESTE preko 10ak godina u Kanadi i njemu je po isteku tog perioda poslodavac sam odlucio sponzorirati radnu dozvolu, pa me interesira da li je to jos uvijek moguce. Znam da se onda opet mora izaci iz Kanade i ponovno uci u drzavu kako bi nova dozvola pocela vrijediti, ali ionako cu sigurno barem jednom odlaziti do drage nam domovine u tom periodu.
Nexich is offline  
Old 27.01.2011., 11:48   #1109
tesko da neko ima skorasnja relevantna iskustva, jer je program tek pocel....ne bi te htel obeshrabriti, ali pred 10 godina je bila malo drugacija ekonomska situacija.
to ne znaci da sansa ne postoji, ali firma mora zadovoljiti LMO uvjete da bi mogla zaposliti stranca.
IEC program ti omogucava da radis u bilo kojoj struci, bilo gdje u kanadi, mislim da restrikcija nema.

to je vrlo dobar nacin da steknes iskustvo i nekog poslodavca impresioniras. sve ovisi o tebi. super je da imas nekog ko ce te udomiti za pocetak.
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Old 27.01.2011., 20:27   #1110
fala satro gospon na replyu

ma ne obeshrabrujes me nista, nisi mi rekao apsolutno nista sto vec dosad nisam znao - ne mislim nista lose s te strane, nego samo ocu reci da znam da nije bas tak lako dobiti work permit. zato se i pokusavam trenutno unutar svoje kompanije prebaciti jer je daleko lakse ako radis u multinacionalnoj kompaniji jer takve stvari onda idu po vec dobro poznatoj proceduri.

nista, evo, ako bude sve OK, pridruzujem vam se tokom ove godine, mozda nesto prije, a mozda i nesto kasnije.

frendicu moram s prvim zaposlenjem posteno pocastiti koliko mi je vec dosad pomogla, od toga da me je uputila kako zivotopis pisati, pa do onog najvaznijeg - smjestaja
Nexich is offline  
Old 27.01.2011., 20:29   #1111
e da, i zaboravih napisati, nazalost, apsolutno nista nije toliko obeshrabrujuce u ovom trenutku kao ostanak u domovini. za vas koji ste vec tamo, trudite se svojski da probate i ostati tamo, jer kako zgleda, stanje ovdje ne bude tak skoro poboljsano.
Nexich is offline  
Old 27.01.2011., 21:41   #1112
Više izgleda kao dugoročno pogoršanje,ali štajaznam,svi govore o napretku,vlada,EU...
zacky is offline  
Old 27.01.2011., 22:02   #1113
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Više izgleda kao dugoročno pogoršanje,ali štajaznam,svi govore o napretku,vlada,EU...
uskoro budu izbori.....treba pojacati farbanje ociju...
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Old 27.01.2011., 22:42   #1114
Quote:
Nexich kaže: Pogledaj post
Ma svakako ovo za poslijediplomski je dugorocno gledano, nikako u trenutku dok sam na toliko odredjenom periodu.
Ono sto mene dakle samo interesira je da li netko ima iskustva, ili zna nekog da mu potencijalni poslodavac je odlucio sponzorirati stalnu radnu dozvolu po isteku ove preko BHV-a? Ja imam jednog frenda koji je bio jos preko IAESTE preko 10ak godina u Kanadi i njemu je po isteku tog perioda poslodavac sam odlucio sponzorirati radnu dozvolu, pa me interesira da li je to jos uvijek moguce. Znam da se onda opet mora izaci iz Kanade i ponovno uci u drzavu kako bi nova dozvola pocela vrijediti, ali ionako cu sigurno barem jednom odlaziti do drage nam domovine u tom periodu.
Ako budes imao srece da se zaposlis u dobroj firmi i tvoj poslodavac te odluci zadrzati i nakon isteka te prve radne dozvole mislim da neces imati nikakavih problema i da ce tvoj poslodavac vrlo lako i brzo isposlovati radnu dozvolu za tebe.

Mnogi to ne znaju, ali kod izdavanja radne dozvole je najvaznije ono sto kaze poslodavac, za sve ostalo se nadje neki prolaz u zakonu kroz koji se to ostvari.

Evo moj primjer, natjecao sam se za jedno radno mjesto u Svicarskoj u firmi koja posluje u cijelom svijetu i kad smo razgovarali telefonom covjek mi je otvoreno rekao da bi me odmah zaposlio i mi mogu napraviti radnu dozvolu ali da njihova pravna sluzba jednostavno nece da se potrudi oko necega tako kompliciranog jer im je lakse zaposliti nekoga iz EU, makar imao i losije reference i manje iskustva, oko njega nemaju nikakvog posla, kao da zaposljavaju covjeka iz Svicarske.

Tebi treba samo malo srece da se zaposlis u dobroj firmi i da tvoj sef bude zadovoljan tvojim radom, sve ostalo je rjesivo.

Sretno.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 28.01.2011., 10:50   #1115
Malo optimizma jako dobro dode.
Hvala Mali Zeleni!
stoladin is offline  
Old 28.01.2011., 22:40   #1116
Nije to optimizam, to su zivotne cinjenice, svaka firma trazi dobre radnike na koje se moze osloniti i kad ih ima ne zeli ih izgubiti i ucinit ce sve moguce da dobrog radnika zadrze jer ako ode pitanje da li ce naci nekog jednako dobrog.

U svemu tome je jako bitno i pozitivno razmisljati, vjerovati u sebe i svoje sposobnosti i ne ustrucavati se boriti za svoje interese, na poslu davati sve od sebe jer interes firme je i tvoj interes jer i ti si dio te firme i ako firma krene prema dolje, ides i ti prema dolje, ako firmi ide dobro, bit ce dobro i tebi.

Zato, samo hrabro naprijed.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 28.01.2011., 22:51   #1117
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Nije to optimizam, to su zivotne cinjenice, svaka firma trazi dobre radnike na koje se moze osloniti i kad ih ima ne zeli ih izgubiti i ucinit ce sve moguce da dobrog radnika zadrze jer ako ode pitanje da li ce naci nekog jednako dobrog.

U svemu tome je jako bitno i pozitivno razmisljati, vjerovati u sebe i svoje sposobnosti i ne ustrucavati se boriti za svoje interese, na poslu davati sve od sebe jer interes firme je i tvoj interes jer i ti si dio te firme i ako firma krene prema dolje, ides i ti prema dolje, ako firmi ide dobro, bit ce dobro i tebi.

Zato, samo hrabro naprijed.
Ne bi se slozio sa ovim. Na zapadu nitko nije nezamjenjiv.
CX7 is offline  
Old 28.01.2011., 23:22   #1118
Quote:
CX7 kaže: Pogledaj post
Ne bi se slozio sa ovim. Na zapadu nitko nije nezamjenjiv.
mislim da je MZ to na vlastitoj kozi iskusil....
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Old 29.01.2011., 21:56   #1119
Quote:
CX7 kaže: Pogledaj post
Ne bi se slozio sa ovim. Na zapadu nitko nije nezamjenjiv.
Nije poanta o tome da li je zamjenjiv ili ne nego da je bolje zadrzati postojeceg dobrog radnika nego zaposliti nekog drugog za kojeg se ne zna kakav je.

Quote:
šatro gospon kaže:
mislim da je MZ to na vlastitoj kozi iskusil....
Lose mislis, na svojoj kozi sam osjetio bas ovo o cemu pisem, moj poslodavac mi je dva puta produzavao radnu dozvolu (i masno platio sve takse) da bi me otpustio zbog recesije tj firma je otustila veliku vecinu zaposlenika, od nas 30 ostalo je samo 5 ljudi.

To je bilo u Irskoj, poslije sam otisao u Englesku i desilo se isto, nestalo posla i vozi misko, nema veze sto ih je skupo kostala moja radna dozvola koja vrijedi do 2013 i koja btw jos uvijek vrijedi ali u engleskoj jednostavno ne mogu naci posao.

Svugdje je isto, u cijelom svijetu se dobar radnik cijeni i vrijedi potrositi novac,vrijeme i zivce pa ga zadrzati, nego iskusavati srecu sa nekim drugim pa na kraju imati skuplju pitu od tepsije.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 29.01.2011., 23:48   #1120
malo kontradiktiras samog sebe, jer nisi ni u irskoj, ni u engleskoj....dakle, nisi bio bolji od ostalih ili te nisu cijenili....
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:36.