Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2017., 16:19   #1
Iritantni expati, s naglaskom na millenialse

evo tema.

otvaram današnju raspravu s prvom točkom dnevnog reda: iritantni ljudi koji odsele iz hrvatske i onda imaju mentalne dijareje i gnjave sav pošten svijet. online ili uživo, nebitno je.

vani je sve super.
vani je sve divno.
hrvatska je sranje.
u hrvatskoj djeca ne idu na balet.
vani su se pronašle kao čistačice.
toliko su se pronašli u okretanju hamburgera da svo svoje slobodno vrijeme provode u opsesivnom čitanju vijesti iz hrvatske i dociranju.
možda ovdje nisu radili, a ne rade ni vani, ali vani je ljepše biti nezaposlen.
možda su ovdje živjeli sa starcima, a vani opet na tuđoj grbi, ali vani na grbi je finije.
vani se radi 2 posla, ej! vidi mene radišnog, nikad nisam htio raditi dodatno kao bravar u toj glupoj hrvatskoj. but, when in austria
vani je sve fer i pravedno, u njemačkoj se kazna za švercanje u javnom prijevozu plaća ovisno o prihodima koje imaš, a da mu zafitiljiš 500 kn kazne u hrvatskoj jer spada u taj sloj, dobio bi tantrum na licu mjesta.

zašto ti ljudi jednostavno ne žive te svoje uber živote tamo gdje su odabrali živjeti?

fale mi stari gastarbajteri i njihovo donošenje klamerice na poklon iz njemačke.

*naravno, ovo se ne odnosi na normalne ljude, nego na ove opsjednute hrvatskom, kratkom pameću i egocentrizmom.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:26   #2
Meni je najbolje kad krenu opisivati svoja radna mjesta - on radi na baušteli, ali nije to klasična bauštela, ne mora ništa teško dizati, niti se puno umarati...ona radi u staračkom domu, ali to je starački samo sa starcima u super kondiciji, ne primaju tamo one koje treba prevrtati...
A tek kako se napreduje...već za par mjeseci si šef smjene za čišćenje wc-a u restoranu.
petrunjela84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:27   #3
Tocno znam o cemu govoris.

Ja sam expat, osla iz Hrvatske zbog preko nekoliko razloga. Otisla na svoj posao i nisam pogrijesila.

No medjutim

Javljaju mi se ljudi koji bi se doselili tu, potaknuti pricama o medu i mlijeku koji uz kisu teku ovom zemljom.

Kad im stavim brojke na papir i kazem da njima, s njihovim zanimanjem, potencijalnim primanjima, s malom djecom za koju ovdje bas nije osigurana skrb kao u mainland jurop, troskovima na koje ne racunaju to bas i nije najbolja ideja onda sam ljubomorna i ne zelim da oni uspiju

Ono sto iz hrvatske perspektive izgleda kao gomila love, tu mozda nije dovoljna niti za prezivjeti.

Ne znam, valjda ljudi moraju opravdati svoj odlazak.
Penika is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:28   #4
Yes! ;čita:
Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:29   #5
da, ono, poslat ćemo im službenu ispriku kralja tomislava što hrvatski penzići trebaju okretanje tu i tamo da ne dobiju dekubitus i što je hrvatska cigla teža od njemačke.

a valjda moraju opravdati svoj dolazak, pa gnoje. ali da manje gnoje, manje bi ih bilo sramota vratiti se kad im balončić pukne.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:38   #6
Sjela mi je tema, mjesecima već intenzivno razmišljam o tome

Meni je najdraže kako se u Hrvatskoj ne da živjeti na razini dostojnoj čovjeka. Samo golo preživljavanje, gdje je sladoled za djecu/odlazak u restoran jednom tjedno/piva s prijateljima/kupnja u dućanu bez okretanja svake lipe... I tako u nedogled.

A onda kad se jednom ode u bijeli svijet, sve nestane. Mislim, sve je vani u istom cjenovnom rangu kao i u Hrvatskoj, samo baš ne sjedaju na pivu jer umjesto 20 kuna dođe 20 eura, kupuje se samo u Aldiju i Lidlu (dočim je to u Hrvatskoj ekvivalent kopanja po kontejnerima), filmovi se skidaju s neta (recimo karta u Berlinu bude i oko 15 eura, s čime u Hrvatskoj pokriješ mjesečne odlaske u kino)...

Quote:
petrunjela84 kaže: Pogledaj post
A tek kako se napreduje...već za par mjeseci si šef smjene za čišćenje wc-a u restoranu.
Joj, da! Napredovanje! Frend iz osnovne, inače šarmantan zgubidan koji je tek s 20 i nešto uspio završiti neku lijevu srednju preko večernjeg tečaja, odlazi u Irsku raditi kao vozač viljuškara u skladištu omanjeg dućana. Iako ima poprilično imućne starce koji u jednom gradu središnje Hrvatske imaju noćni klub. Kojeg bi za koju godinu on naslijedio. Ali to mu je previše provincijski. A u Irskoj mu je za 10-ak godina otvoren put do šefa svih viljuškara. Svih tri
helena375 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:44   #7
Neka su se oni našli vani što god radili, sve pet, ali ne znam otkud imaju volje pratiti situaciju u Hrvatskoj, kao da žive ovdje, a ne tamo? Kad bih ja otišla van, fokusirala bih se na život u toj zemlji i ne bih imala snage pored toga revno pratiti situaciju u Hrvatskoj, a kamoli trošiti energiju na pljuckanje. Eto, nije mi jasno to. Čini mi se da su se ljudi u Hrvatskoj dosta navukli na negativu, pa je se ne mogu riješiti ni kad se odsele. Ili se neki naprosto tješe da im je vani dobro, iako nigdje ustvari nije med i mlijeko.
__________________
čisto protuslovlje
rachael is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:49   #8
Ja ne znam ni za jednu obitelj ili pojedinca koji su otišli bilo kamo, Njemačka, Austrija, Irska, Kanada, a da su se vratili. A ekipa je počela odlaziti ima jedno 5,6 godina. Jedino što im je zajedničko svima je da se ne namjeravaju u Hrvatsku vraćati nikada.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:50   #9
osim kad se nisu našli i okej, nije to sramota. ali to dociranje svisoka je već stvarno iritantno.

što se negative tiče, u hrvatskoj je štošta negativno i hoće tako malo udariti čovjeka, ali jednostavno je činjenica da svoje mane, predrasude, krive procjene nosimo sa sobom, pa me valjda ne bi trebalo čuditi što se ne mogu odljepiti od te iste hrvatske. i onda traže druge ljude koji su ovdje ostali da se nad njima snebivaju i da im popuju. pa to je bullying

ja sam to dugo u sebi komentirala i onda sam srela jednu takvu u banci. nakon što mi se isprosipala koliko je dugačka i široka o tome kako ona ne može ovdje doći kući duže od 3 dana, znaš, nju depresija hvata...jer ovdje ljudi ništa ne rade...o ničem ne misle, nemaju svrhe, ničim se ne bave... a ona se bavi ispijanjem piva u slobodno vrijeme u jednoj europskoj vukojebini, jednostavno mi je izletilo jedno glasno 'x, aj ne seri'. to nije način na koji komuniciram i bilo mi je neugodno jer sam vidjela da nas drugi slušaju, ali opet mi nije žao.

šta je previše, previše je.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:55   #10
Meni nije jasno kak se to ne snađeš vani.

Evo za Irsku znam pouzdano da posla ima na svakom jebenom koraku. Možeš ga mijenjati, možeš se školovati, šta god hoćeš. Dakle, ako želiš raditi, možeš. Kako se to onda čovjek ne snađe?
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:57   #11
Quote:
isadora w. kaže: Pogledaj post
osim kad se nisu našli i okej, nije to sramota. ali to dociranje svisoka je već stvarno iritantno.
Mi smo se vratili u Hrvatsku zbog posla. Tada smo procijenili da je projekt u Hrvatskoj bolji.
Pogledi i komentari ljudi su bili neprocjenjivi
I u drzavi iz koje smo otisli i iz Hrvatske

Deset godina nakon toga, digli smo sidro opet. Vracala se vise ne bih. Jednom kad odes, stranac si svugdje. Sad sam se tu udomacila, godine su stisle, ne pakira mi se vise.

Ispijam kavu i dangubim gledajuci neko drugo more
Penika is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:57   #12
Nije da se ne snađu, nego se razočaraju zbog očekivanja koje su prethodno imali.
petrunjela84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:58   #13
ne snađeš se u smislu da si ovdje imao ok posao u vss struci, a tamo čistiš ili konobariš, pa ti nije milo + ne čini samo posao život, puno je to faktora.

nije isto nekome sss ili nkv tko je ovdje osuđen da bude roblje i ne može se pokriti s minimalcem kao što je nekome vss, pa onda ovisi jel ta osoba želi raditi u struci ili samo ganjati novce ili oboje, kako im je bilo tu, blablabla.

nekim ljudima je ovdje loše i grozno, ali masa ljudi se njima šlepa i onda se iznenadi. al' to je javna tajna, ne smije se reći.

ja znam ljude koji su se vratili jer se nisu snašli ili im to nije bilo dovoljno dobro, napeto, blabla. sve 5, otvoreno kažu kako stvari stoje.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:59   #14
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno kak se to ne snađeš vani.

Evo za Irsku znam pouzdano da posla ima na svakom jebenom koraku. Možeš ga mijenjati, možeš se školovati, šta god hoćeš. Dakle, ako želiš raditi, možeš. Kako se to onda čovjek ne snađe?
Upoznala sam ljude koji se nisu snašli vani, odnosno snašli su se u financijskom pogledu i radili su posao u struci (IT sektor), ali nisu bili zadovoljni jer su se osjećali kao građani drugoga reda, izolirano od zajednice i bilo im je puno bolje u Hrvatskoj. Vratili su se ovdje nakon godinu-dvije. E sad, ne znam, to sve ovisi o pojedincu i njegovom individualnom poimanju sreće i zadovoljstva, često i nije sve u novcu.
__________________
čisto protuslovlje
rachael is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 17:01   #15
U zemljama u koje Hrvati obično idu tržište rada je puno mobilnije i fleksibilnije. Iz tog razloga tamo nemaš osjećaj da si "zapeo", naprotiv, imaš osjećaj stalne mogućnost da ideš naprijed, na nešto bolje. Zato se i po povratku Hrvatska čini kao zemlja u kojoj se samo kuka, a nitko ništa ne radi da se poboljša, kako osobna pozicija, tako i stanje društva u cjelini. I da, iz te perspektive Hrvatska izgleda poprilično učmalo i depresivno.

Drugo, jednom kad negdje odeš i snalaziš se "od nule", mijenja se tvoj doživljaj samog sebe, postaješ snalažljiviji, spretniji, manje se bojiš života općenito. Shvatiš da sam sebi određuješ put kroz život i puno manje se oslanjaš na polazne uvjete, puno više na ono što možeš sam napraviti.
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 17:01   #16
Quote:
Penika kaže: Pogledaj post
Mi smo se vratili u Hrvatsku zbog posla. Tada smo procijenili da je projekt u Hrvatskoj bolji.
Pogledi i komentari ljudi su bili neprocjenjivi
I u drzavi iz koje smo otisli i iz Hrvatske

Deset godina nakon toga, digli smo sidro opet. Vracala se vise ne bih. Jednom kad odes, stranac si svugdje. Sad sam se tu udomacila, godine su stisle, ne pakira mi se vise.

Ispijam kavu i dangubim gledajuci neko drugo more
ma bitno da si možete napraviti da vam je dobro, gdje god bili
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 17:03   #17
Quote:
rachael kaže: Pogledaj post
Upoznala sam ljude koji se nisu snašli vani, odnosno snašli su se u financijskom pogledu i radili su posao u struci (IT sektor), ali nisu bili zadovoljni jer su se osjećali kao građani drugoga reda, izolirano od zajednice i bilo im je puno bolje u Hrvatskoj. Vratili su se ovdje nakon godinu-dvije. E sad, ne znam, to sve ovisi o pojedincu i njegovom individualnom poimanju sreće i zadovoljstva, često i nije sve u novcu.
Ljudi pri odlasku često ne računaju na ovo. Ne računaju na napor razmišljanja i komuniciranja na jeziku kojeg u životu nisi govorio valjda ukupno dva sata, iznenadnu odvojenost od svega što su do sada poznavali, gubitak navika koje su im u Hrvatskoj pružale utočište i normalan život, često bježe od društveno-političkih problema, ne računajući s time da će u stranoj državi možda postati upravo dijelom problema "domaćih" što potiče izolaciju i frustraciju. Ima tu svega.
helena375 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 17:04   #18
Pa dobro, ljudi su budale, to se opet iznova svakim danom pokazuje. Po meni, ako nisi spreman ići biti šljaker, u inozemstvo se nemoj pakirati.

Ako si VSS i unaprijed dogovoriš posao iz Hrvatske za svoju stručnu spremu koji te dočeka, naravno, to je jedini ispravni način. Tako znam da odlaze liječnici, ITevci, neke tehničke struke.

Ali doći u npr. Irsku s bilo kojom našom diplomom i reći "evo ja došo bogomdan" i očekivati posao za VSS u startu..Ono, ljudi, jeste li vi normalni?

To mi nema veze s nesnalaženjem, već sa potpuno nebuloznim stanjem uma.

Ako si spreman doći šljakati, kopati, tražiti, predstavljati se da bi se nekad uguzio na neko super radno mjesto, pakiraj se. Jebote, u vlastitoj si državi s diplomom kurac, a ne u tuđoj.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 17:04   #19
Quote:
My Name Is... kaže:
Ja ne znam ni za jednu obitelj ili pojedinca koji su otišli bilo kamo, Njemačka, Austrija, Irska, Kanada, a da su se vratili. A ekipa je počela odlaziti ima jedno 5,6 godina. Jedino što im je zajedničko svima je da se ne namjeravaju u Hrvatsku vraćati nikada.
Ja znam za nekoliko slučajeva. Jedan se vratio iz Njemačke jer nije mogao plaćat stanarinu, a radio je 12h na dan.
Drugi se vratio iz Irske jer su ih toliko tjerali na rad da nije stigao jesti (bio je mesar ili što već), već je pio proteinske shakeove kad ga nisu gledali. Njega sam osobno vidio - čovjek je kost i koža.
Ne kažem sad da su oni pravilo gastarbejterima, ali primjer su toga da nije baš svima vani bilo bajno.
Quote:
rachael kaže:
Neka su se oni našli vani što god radili, sve pet, ali ne znam otkud imaju volje pratiti situaciju u Hrvatskoj, kao da žive ovdje, a ne tamo? Kad bih ja otišla van, fokusirala bih se na život u toj zemlji i ne bih imala snage pored toga revno pratiti situaciju u Hrvatskoj, a kamoli trošiti energiju na pljuckanje.
To i mene fascinira.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 17:05   #20
Topik
Quote:
rachael kaže: Pogledaj post
Neka su se oni našli vani što god radili, sve pet, ali ne znam otkud imaju volje pratiti situaciju u Hrvatskoj, kao da žive ovdje, a ne tamo? Kad bih ja otišla van, fokusirala bih se na život u toj zemlji i ne bih imala snage pored toga revno pratiti situaciju u Hrvatskoj
Eh kad bi ja, kad bi ja... izbrisala svoj identitet, ignorirala da imam jedino hrvatsko drzavljanstvo, da mi pobjednici na izborima utjecu na radne dozvole, vize, kad bi ja, kad bi ja... zaboravila da zivot ne prati moje zelje i snove, kad bi ja, kad bi ja samo smetnula s uma da se sutra mogu razboljeti tako da ovisim o drugima i da bi to znacilo jedino povratak u Hrvatsku...
Quote:
isadora w. kaže: Pogledaj post
jednostavno mi je izletilo jedno glasno 'x, aj ne seri'.
Lajkam reakciju
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:45.