Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2018., 15:48   #61
Blizu 43, neriješeno stambeno pitanje, invalid, svega 12 godina staža, bez stanova u budućnosti. Da se objesim?
Podržavam forumaše koji navode štedljiviji život i dodatni rad.
Što se tiče teme pročitala sam u jednoj knjizi, sa savjetima za štednju, Ljubav nije dovoljna, naslov, čini mi se, da bi trebalo ostavljati za mirovinu postotak polovice godina starosti. U slučaju da imate 42 godine, dakle, 21 posto plaće za mirovinu. Nije malo, da.
Vojky je skoro dao dobar savjet, rađajte djecu.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 16:17   #62
Quote:
zumber kaže: Pogledaj post
A ovo da ti cijeli život netko kontinuirano krade orahe nema logike. Danas možeš kupiti kameru na bateriju koja se pali na pokret i snimi svaki puta Šteficu kako krade.
Mislim da je na terenu gdje je danas Ikea netko imao bas tako posadjene orahe, samo za drvo, a ne za plod. Kad su im uzeli zemlju (po poprilicno bezveznoj cijeni), netko im je ispilio orahe i odnio, popapala maca, ne zna se nista... policiju nije briga, drzavno odvjetnistvo ne reagira.

Stavis kameru. To ti je neovlasteno snimanje. Ne samo da sud nece uzeti u obzir kao dokaz, nego je i prekrsaj sto si je stavio. No uvrebas Steficu? Sta onda? Docekas je s batinom? Imat ces za uspomenu novine s naslovom: "Ubio zenu radi oraha"?

Imam ja orah u vrtu. Pa ga je napao neki vrag, vecina ploda je pisljiva. Sad kao da prolazi, za jedno drvo nije big deal, ali ako se radi o investiciji, nije fun.

Quote:
Brusina75 kaže: Pogledaj post
Vojky je skoro dao dobar savjet, rađajte djecu.
Svi koje znam od djece imaju realno samo trosak. Svi bi pomogli djeci, kupili djeci ovo i ono, sve za djecu, bla, bla. Onda kad jako ostare i onemocaju djeca ih smjeste u staracki dom, jer ne mogu se brinuti za njih posto rade. Dom financiraju ili iz mirovine / ustedjevine roditelja ili od nekretnine iz koje su roditelja maknuli.
Cini mi se da je to s domovima dobar business.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 16:28   #63
Quote:
Reserva kaže: Pogledaj post
Ne bih računao da će netko od vas u budućnosti dobiti mirovinu, barem ne iz države koja je više ili manje bankrotirana.
Bit ce sigurno nesto. Tendencija je smanjivanje, ali ako drzava prestane isplacivati ista, onda nece ni zaposleni htjeti ista uplacivati, sto ne odgovrara politicarima (koji si nacrtaju dobre mirovine), pa se to nece desiti. Ljudi koji su uplacivali dobit ce nesto, ali taj ce iznos biti sve manji.

Quote:
Reserva kaže: Pogledaj post
Radno se vrijeme sve više podiže i u nekim zemljama i morate raditi do 68-70 godina i ta će vjerojatno će u budućnosti povećati do 75 godina.
Mogu povecati i na 300 godina, ali sanse da ce covijek preko 60 godina starosti naci posao su vrlo niske. Kako je trziste rada sve dinamicnije, vrlo je slabo vjerojatno da ce za vecinu populacije biti moguce raditi u starim danima. Sigurnosti nema. Drzavna uprava ukine tijelo ili mjesto. Agrokor se cinio sigurnim... Mozda nece biti u mirovini, biti ce nezaposleni.

Quote:
Reserva kaže: Pogledaj post
Morate staviti na stranu puno novca i zlata za sebe i svoju obitelj ako želite preživjeti u budućnosti
Koji je izlaz za drzavu kad ekonomija kihne, a treba placati? Pa stampaona, ergo inflacija. Dugorocno inflacija pojede poprilican dio ustedjevine i drzati velik dio u novcu (uz trenutnu kamatu oko 0%) je siguran put u polagani gubitak.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 17:53   #64
MMachéte kaže: Pogledaj post
Znaci generalno je misljenje da svi planiraju imati 2-3 stana sa strane za rentanje , 150k € casha i solidni portfelj dionica sa 65 godina.
Samo sumiram dosadasnje postove.

Nekako ne vidim mlade penzice oko sebe da barataju sa rentanjem 2-3 stana, prate dax i s&p na dnevnoj bazi . 150k € tu i tam ima netko, ali dosta rijetko.

Ali, poznato je da su na forumu svi najljepsi, najsposobniji, jebu sve sto hoda ako su muski, ako su zene ima se po 2-3 ljubavnika, visoko plavi svi.
Noinu arku mozes napravit slucajnim odabirom , eej

i upadaju u sve teme kao kamikaze jer vjerovatno ne znaju kako bi drugacije potopili brod.
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:12   #65
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Krivo. Moja placa je xy tisuca kuna BRUTO.
Neto je vise neg duplo manji. Placa sve poslodavac ali iz moje serpe. Da drzava odredi da se isplacuje bruto, a zatim sam pises virmane za poreze i doprinose ljudi bi drugacije razmisljali.

Svi u drzavnim i javnim firmama imaju osnovicu u bruto placi. Svi koji rade za strance dogovaraju bruto 2 jer se strancima ne da prcakat.
Samo rvatine dogovaraju neto jer su tako nauceni, zato generalno sve porezne olaksice i sranja vezana uz djecu, smanjenja poreza i sl. nikad ne dodju do nekih radnika...

Mirovinu za sebe placam 5% koje drzava svako malo zeli nacionalizirati, a 15% placam necijem babi i dedi (svi moji pomrli, nikom svojem ne placam...)
Tvoj komentar je najbolji primjer nerazumijevanja aktualnog sustava poreza i doprinosa.
Ti ništa ne razumiš.
ZAKONA O OBVEZNOM ZDRAVSTVENOM OSIGURANJU
Doprinose plača poslodavac u Rh a tako i u cijeloj EU.
tako kad si ti se rodija tvoje zdrastveno osiguranje i školovanje su platile to te babe i dede. Ali ti nemaš obvezu njima plačati. odjaviš se i iseliš iz države ili prestaneš raditi pa nečeš ništa plačati. ni sebi zdrastveno osigurane ni mirovinsko.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:21   #66
Quote:
bonga kaže: Pogledaj post
Otvaram novu temu, ne znam da li sam je smjestila na pravo mjesto, a i ukoliko nešto slično već postoji (tražila sam ali nisam je našla) molim moderatore da je spoje s već postojećom.

U srednjim sam tridesetim godinama i već me duže vrijeme, čitajući o važnosti štednje za mirovinu, zanima i muči koji je to iznos koji bih trebala pospremiti sa strane da imam ajmo reći pristojan život u mirovini.
Budući da se stalno spominje kako od mirovina neće biti ništa, zapravo je štednja sada jedino na što se možemo osloniti u budućnosti, uz naravno neke varijante rentanja stanova/apartmana ukoliko ih posjedujemo.
Mene zanima koliko bi po vama to bio iznos za samca bez djece u Hrvatskoj, recimo za pristojan život u Zagrebu ili nekom većem gradu.
Recimo da bi se taj iznos trebao uštedjeti do cca 2050 i nakon toga ga x godina trošiti.
Kolika bi po vama ta štednja trebala biti, i u kojim oblicima, a da se osjećate ajmo reći manje-više sigurno po pitanju života u mirovini?
Upravljanje mirovinskim portfeljem nije trivijalna stvar (evo, i domaći mirovinski fondovi je rade užasno loše) i nije pitanje na koje možeš dobiti odgovor na forumu.

Tu će 95% odgovora biti od ljudi koji su bez pameti usred prošlog balona ulagali u dionice i fondove, pa su se opekli i sad trube protiv toga, ili od ljudi su čuli da su apartmani na Jadranu sigurna zarada, pa misle da je to dobro ulaganje bez obzira na cijenu (današnji balon nakon kojeg će mnogi opet plakati), ili su čuli da zlato ne gubi vrijednost, ili su čuli od rođe u Njemačkoj da je životno osiguranje najbolja stvar za penziju.

Takvi savjeti su gluposti, a jednostavna rješenja koja vrijede za svakoga ne postoje (ili bar nisu optimalna).
Nema zamjene za znanje, zato je najbolje pročitati kakvu kvalitetnu početničku knjigu iz tog područja (npr. ovu).
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:22   #67
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Evo ovo sve ide za 65 k eura keš. Malo se sve mora ušminkati, ali krečenje plus IKEA čuda rade za male pare.

https://www.njuskalo.hr/nekretnine/p...oglas-24733281

https://www.njuskalo.hr/nekretnine/f...oglas-24702845

https://www.njuskalo.hr/nekretnine/i...oglas-23742749
ovaj u rovinju je nešto a la ovo, a možda i taj isti https://www.njuskalo.hr/nekretnine/s...oglas-20830504

ima tu daleko više problema od malo krečenja i ikee
a ovi u poreču ne zvuče baš kao neki mamac za turiste. 120 dana, to je cijela sezona. 60€ nije najjeftinije što ide. ne znam, ne zvuči mi to baš uvjerljivo. uračunaj troškove svih poreza, renovacija, održavanja, dozvola da to uopće iznajmljuješ itd. i neki scenarij koji nije idealni (120x60 zvuči puno) plus troškove agencije, bookinga i svega toga i više mi to uopće ne zvuči ko neka super računica

Quote:
Prosjecni hrvat (a to je onaj koji zarađuje manje od 5000kn i koji nije nasljedio neku nekretninu
preko 90% hrvata živi u nekretninama u vlasništvu, a prosječni ne nasljeđuje ništa, kako je to uopće matematički moguće?
ja tek trebam upoznat hrvata koji nije naslijedio bar jednu nekretninu druga stvar je šta masa tog ne vrijedi bog zna šta u stvarnosti
mistylis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:36   #68
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Evo ovo sve ide za 65 k eura keš. Malo se sve mora ušminkati, ali krečenje plus IKEA čuda rade za male pare.

https://www.njuskalo.hr/nekretnine/p...oglas-24733281

https://www.njuskalo.hr/nekretnine/f...oglas-24702845

https://www.njuskalo.hr/nekretnine/i...oglas-23742749
samo je jedan od tih u Poreču, i to onaj u Mate Balote
jesi ikad bila u tom kvartu i vidjela te zgrade ?

sretno s planom tamo dobivati 60€ dnevno po najmu
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:46   #69
Quote:
mistylis kaže: Pogledaj post
ovaj u rovinju je nešto a la ovo, a možda i taj isti https://www.njuskalo.hr/nekretnine/s...oglas-20830504

ima tu daleko više problema od malo krečenja i ikee
a ovi u poreču ne zvuče baš kao neki mamac za turiste. 120 dana, to je cijela sezona. 60€ nije najjeftinije što ide. ne znam, ne zvuči mi to baš uvjerljivo. uračunaj troškove svih poreza, renovacija, održavanja, dozvola da to uopće iznajmljuješ itd. i neki scenarij koji nije idealni (120x60 zvuči puno) plus troškove agencije, bookinga i svega toga i više mi to uopće ne zvuči ko neka super računica



preko 90% hrvata živi u nekretninama u vlasništvu, a prosječni ne nasljeđuje ništa, kako je to uopće matematički moguće?
ja tek trebam upoznat hrvata koji nije naslijedio bar jednu nekretninu druga stvar je šta masa tog ne vrijedi bog zna šta u stvarnosti
kao vlasnik desetak apartmana na moru

jel zivis u porecu ili mislis samo kupit i pocet se bavit iznamljivanjem? pojam u domacinstvu znaci da si doma. to da ima agencije koje bi to sve vodila za vas. jesi provjerio jel postoje u porecu? iz svog ne dugodisnjeg vec destljecima iskustva nema tog sto moze radit bez tebe. a ti tek moras ulozit svoju energiju u to.

60 eura je A sezona. na 120 dana imate po 3 sezone. i to ako bude sve puno, bez otkazivanja. dali si uopce upoznat s rezervacijskim sustavom i kako probit marketing? od dinamickih cjena, do natjecanja s konkurencijom. jesi bio na toj lokaciji, si pogledao ljevo i desno i promislio kakav profil ggostiju bi bio zainteresiran za taj smjestaj?

da napravis ugovor s firmom da ti urede stan. racunaj na 20 000kn. plus opreme jos toliko. taksa 5 posto na 65k eur. ako je kredit racunaj jos 300e mjesecno. 2400kn broavisna/porez. cistacica ti uzima 50kn na sat. i pazi svaki dan kakve si dojmove ostavila nekom koga nikad u zivotu vise neces vidit. ona u pekari da kruh i ide pusit cigaru. a ti cekaj po mjesec dana recenzije od nekog koji nema pojma u kakvoj si ti kozi.

zarada ti je jednaka nuli

ps ja te spasavam od boli koju ces tek proci
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:59   #70
jedan apartman za dvoje na godinu moze zaradit kojih 30 000kn bruto / idealno ako je u centru. sad racunaj koliko ti treba vremena da isplatis. bez da brojis svoje dnevnice
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 20:49   #71
Evo njih opet sa svim problemia za svako rješenje.

Svi dobrostojeći ljudi oko mene, ali pazi SVI stariji od 45 godina, a da su većinu kapitala stvorili sami, imaju barem 3 nekretnine (obavezno bar 1 na moru) i dobru ušteđevinu u više dionica.
I ne vidim baš da im je jako teško. Svi su ili uspješni poduzetnici ili visoko kotiraju gdje rade (farmaceuti, doktori, programeri), tako da gledam njih, to su pametni i uspješni ljudi i nemaju svi bezveze više nekretnina i portfelje.


Tako da shema da nekretnine i dionice ne vrijede ništa meni ne drži vodu.
OK možda se stan neće otplatiti za 8, ali hoće za 10, s vremenom mu se povećava vrijednost kako imamo sve više turista, i to je po meni ziheraška investicija. Istra i Dubrovnik polako prelaze na to da budu cjelogodišnje destinacije i taj stan od 360 dana sigurno može biti 120 dana pun. Pa nek bude i 15 godina otplata, opet sam u plusu, većem nego da držim novce u čarapi i čekam da ga pojede inflacija.

Uostalom ne traže svi centar. ja prva ako idem u Europu, idem autom u 90% slučajeva. I tražim da imam parking omogućen i fora mi je biti u nekom kvartu da upoznam malo bolje mentalitet. Ono, live like a local i to.

OK vi se ne slažete, ja sam uvjerena da kratkoročno rentanje stana u frekventnom mjestu u zemlji koja ima maltene 20 milijuna turista godišnje se isplati.
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 22:17   #72
Quote:
dden kaže: Pogledaj post
MMachéte kaže: Pogledaj post
Znaci generalno je misljenje da svi planiraju imati 2-3 stana sa strane za rentanje , 150k € casha i solidni portfelj dionica sa 65 godina.
Samo sumiram dosadasnje postove.

Nekako ne vidim mlade penzice oko sebe da barataju sa rentanjem 2-3 stana, prate dax i s&p na dnevnoj bazi . 150k € tu i tam ima netko, ali dosta rijetko.

Ali, poznato je da su na forumu svi najljepsi, najsposobniji, jebu sve sto hoda ako su muski, ako su zene ima se po 2-3 ljubavnika, visoko plavi svi.
Noinu arku mozes napravit slucajnim odabirom , eej

i upadaju u sve teme kao kamikaze jer vjerovatno ne znaju kako bi drugacije potopili brod.
Zajebao bi se,ali ima zaista dosta ljudi koji su na kojekakve načine stekli i po 2 stana.Rastajali se prije ljudi u sistemu,svaki dobivao praktički besplatno stanove od firme. Hrpa ljudi živjeli u kućama gdje su roditelji bili vlasnici,pa oni formalno nisu imali ništa na sebi i poslije rata (zadnjega) ušlo se i ostalo u stanovima,eventualno otkupilo za manje od 10 000 DEM.

Ja kad vidim da sve stariji ulazimo na tržište rada,nemamo nešto osjetno veće plaće od prosjeka (govorim o ovima koji se duže školuju),mladi kasnije ulaze u brak-žele uživati,izuzevši javnog sektora jako puno ljudi ne doživi punu mirovinu u privatnom sektoru,sjetim se one.

Živi će zavidjeti mrtvima.Jer nisam siguran da će biti bolje za mlade ljude za 20-30 godina (bilo gdje,a pogotovo ovdje).


Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Evo njih opet sa svim problemia za svako rješenje.

Svi dobrostojeći ljudi oko mene, ali pazi SVI stariji od 45 godina, a da su većinu kapitala stvorili sami, imaju barem 3 nekretnine (obavezno bar 1 na moru) i dobru ušteđevinu u više dionica.
I ne vidim baš da im je jako teško. Svi su ili uspješni poduzetnici ili visoko kotiraju gdje rade (farmaceuti, doktori, programeri), tako da gledam njih, to su pametni i uspješni ljudi i nemaju svi bezveze više nekretnina i portfelje.



Tako da shema da nekretnine i dionice ne vrijede ništa meni ne drži vodu.
OK možda se stan neće otplatiti za 8, ali hoće za 10, s vremenom mu se povećava vrijednost kako imamo sve više turista, i to je po meni ziheraška investicija. Istra i Dubrovnik polako prelaze na to da budu cjelogodišnje destinacije i taj stan od 360 dana sigurno može biti 120 dana pun. Pa nek bude i 15 godina otplata, opet sam u plusu, većem nego da držim novce u čarapi i čekam da ga pojede inflacija.

Uostalom ne traže svi centar. ja prva ako idem u Europu, idem autom u 90% slučajeva. I tražim da imam parking omogućen i fora mi je biti u nekom kvartu da upoznam malo bolje mentalitet. Ono, live like a local i to.

OK vi se ne slažete, ja sam uvjerena da kratkoročno rentanje stana u frekventnom mjestu u zemlji koja ima maltene 20 milijuna turista godišnje se isplati.
Za mene nekretnina,pogotovo ako pričamo o nekoj za budućnost znači-lokacija.A to je uglavnom poprilična cijena.

Dajem za pravo da u većim gradovima ima ljudi,pogotovo ako se nađe par s dobrim primanjima.
Ali,danas kada se vozi bar jedan,a i dva auta srednje klase,ide na ljetovanje,robuje se tehnologiji,uživa se u mladosti,djeca se priuštuje svašta,sorry ali malo je glupo izjaviti da netko SAMOSTALNO uspije stvoriti 2-3 nekretnine.Ako govorimo imalo o normalnim nekretninama (netko tko ima dobra primanja ne vjerujem da će živjeti na Savskom gaju ili Laništu) treba mu samo za stan 130-150 000 EUR.Kamate na stambene kredite su ogromne.

Još dobra štednja,dionice...ili netko laže,ili ima puno previše ilegalnosti.Ali to ne čudi,obična tajnica s 4500kn ima xy pari cipela,obični policajac još jednu plaću zaradi u "fušu" (okvirno gledajući zadnji slučaj iz Petrinje).

Prije 20 godina operacija stvljanja by-pass,zapravo nešto slično, 5000 DEM doktoru.

Da,može se. Baš kad govoriš o Poreču,sjetim se poštovanog (on je isto kod tebe u Gorici? ) dr.Rubale i njegovog carstva.
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Di se to ti baviš turizmom u Kninu ili Sisku

Stan, Zagreb (Savica), 50 m2 (iznajmljivanje)
Približno: 500€
https://www.njuskalo.hr/nekretnine/s...oglas-22617995

ili
Luksuzan stan na samoj rivi *** (iznajmljivanje)
Približno: 3.000€
https://www.njuskalo.hr/nekretnine/l...-oglas-9835450

ili ovo
Stan: Split, 45 m2 ***LUČAC NA DUŽI NAJAM*** (iznajmljivanje)

Cijena: 3.718kn
Približno: 500€
https://www.njuskalo.hr/nekretnine/s...oglas-20093887

44616 kn godišnje 40869 kn netto nakon poreza,zašto se ti baviš turizmom okani se tog posla.

ili se kupi ovo
https://www.njuskalo.hr/nekretnine/s...oglas-16376401

2 stana i sigurno barem 800€ mjesečno(po slikama za adaptaciju za najam studentima)
Ovoga bi mogao ići i pogledat ali znam uvijek je neki zajeb u nečemu.
Neznam za ostale,ali nisam baš siguran da će netko za Savicu dati 500EUR.Ostalo nisam baš upućen.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 01:00   #73
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
I stanovi i penzije su prezivjeli rat i krah sustava zvanog Jugoslavija. Nigdar nije bilo da nekak nije bilo... uz to jos i da blue chip potone, a drzava ne baila - velika je vjerojatnost da nuklearni ICMB-ovi lete naokolo i ne dira te previse oces li dobiti 100 ili 1000 kn pemzije. I pokusavas to usporediti sa vrlo vjerojatnim scenarijem da ti Stefica pobere orahe dok te nema
Donekle. Neki ljudi su i izgubili stanove. Mnogima je štednja propala.

Quote:
Dakle:

- zasadis orahe, Stefica pobere = 95% vjerojatnosti
Ne znam da su ikome posječeni orasi ili pobrani tko ih ima. S druge strane:

Quote:
- podstanari ti ubiju stan (iznajmljujem cca 30 godina, dosta dugo i vise stanova, dogodilo se 0 puta) = 0.001% vjerojatnosti
- drzava se raspada, nema pravnog slijednika, pobiju sve aktiviste, pada EU pravosudni sustav, padnu 3 nuklearne bombe = 0.00001% vjerojatnosti
- krahira US burza, beyond salvation, sve burze diljem svijeta slijede, US lansira preemptive strike na RU, RU odgovara = 0.000001% vjerojatnosti
Znam puno ljudi koji su imali probleme s podstanarima. Jedan prijatelj ima mirnog posjednika u stanu. Ovo dvoje neću komentirati, jer trolaš.

Quote:
I jos k tome nisu sva jaja u istoj kosari. Dakle - da bilo koji od sustava ode u picvajz, jos uvijek imas 2/3 prihoda...

I.
Super, no, tebi je jasno da 50 % ljudi u ovoj državi radi za manje od 5000 kn? Kakvi portfelji, blu čip, nekretnine i ostala sranja? Vi stvarno pojedinci kao da živite u nekom balonu. Pogotovo ljudi koji žive u Zagrebu, bez uvrede, ali vi ste stvarno u nekom svom svijetu. Garantiram da bi prosječni stanovnik Zagreba umro od očaja da provede mjesec dana u Županji npr.

Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Znaci generalno je misljenje da svi planiraju imati 2-3 stana sa strane za rentanje , 150k € casha i solidni portfelj dionica sa 65 godina.
Samo sumiram dosadasnje postove.

Nekako ne vidim mlade penzice oko sebe da barataju sa rentanjem 2-3 stana, prate dax i s&p na dnevnoj bazi . 150k € tu i tam ima netko, ali dosta rijetko.

Ali, poznato je da su na forumu svi najljepsi, najsposobniji, jebu sve sto hoda ako su muski, ako su zene ima se po 2-3 ljubavnika, visoko plavi svi.
Noinu arku mozes napravit slucajnim odabirom , eej
Ne bih ni ja bolje opisao dosad zaključeno.

Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Što se tiče nekretnine na moru - 65k je stan 35 kvadrata u Poreču. Nek ide dnevno najam po 60 eura, 120 dana otplati sam sebe za 8 godina. Tak da to se isplati, osobito ako imaš keš lovu, pa ne moraš davat za kamate.
60 eura ti je brutto. Nakon što platiš agenciju, čišćenje, paušale, PDV na proviziju Airbnbu ili nekom drugom servisu, te proviziju Airbnbu ili nekom drugom servisu, mislim da možeš biti sretna s nekih 30 eura.

Horore u obliku problema koje ti turisti mogu napraviti neću ni spominjati. E da, jesi svjesna da te jedna zvjezdica doslovno može uništiti u danoj sezoni?

S čime te ne želim odvratiti od toga, ali kao što ti je dden napisao, ako nećeš tamo biti i ti osobno voditi to, zaboravi na iole dobru zaradu.

Quote:
Brusina75 kaže: Pogledaj post
Blizu 43, neriješeno stambeno pitanje, invalid, svega 12 godina staža, bez stanova u budućnosti. Da se objesim?
Podržavam forumaše koji navode štedljiviji život i dodatni rad.
Što se tiče teme pročitala sam u jednoj knjizi, sa savjetima za štednju, Ljubav nije dovoljna, naslov, čini mi se, da bi trebalo ostavljati za mirovinu postotak polovice godina starosti. U slučaju da imate 42 godine, dakle, 21 posto plaće za mirovinu. Nije malo, da.
Vojky je skoro dao dobar savjet, rađajte djecu.
Ako čitaš i vjeruješ forumašima, onda je štrik jedino rješenje. Jer su ovdje svi mladi, visoki, plavi, načitani i uspješni.

Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Mislim da je na terenu gdje je danas Ikea netko imao bas tako posadjene orahe, samo za drvo, a ne za plod. Kad su im uzeli zemlju (po poprilicno bezveznoj cijeni), netko im je ispilio orahe i odnio, popapala maca, ne zna se nista... policiju nije briga, drzavno odvjetnistvo ne reagira.
Ne znam šta na ovo reći, mislim da bi moja baka bolje to objasnila. Možeš si misliti da je zemlja za Ikeu prodana po maloj cijeni. Vjerojatno su dobili toliko novaca da su ostavili orahe i zaboravili na njih.

Quote:
Stavis kameru. To ti je neovlasteno snimanje. Ne samo da sud nece uzeti u obzir kao dokaz, nego je i prekrsaj sto si je stavio. No uvrebas Steficu? Sta onda? Docekas je s batinom? Imat ces za uspomenu novine s naslovom: "Ubio zenu radi oraha"?
Na privatni posjed imaš pravo staviti kameru, sve što treba napraviti je staviti naljepnicu da je objekt pod video nadzorom.

Čitajući tebe, valjda se nitko onda ne bi trebao baviti poljoprivredom jer sumanute babe hodaju po poljima i kradu urod.

Quote:
Cini mi se da je to s domovima dobar business.
Je.

Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Evo njih opet sa svim problemia za svako rješenje.

Svi dobrostojeći ljudi oko mene, ali pazi SVI stariji od 45 godina, a da su većinu kapitala stvorili sami, imaju barem 3 nekretnine (obavezno bar 1 na moru) i dobru ušteđevinu u više dionica.
I ne vidim baš da im je jako teško. Svi su ili uspješni poduzetnici ili visoko kotiraju gdje rade (farmaceuti, doktori, programeri), tako da gledam njih, to su pametni i uspješni ljudi i nemaju svi bezveze više nekretnina i portfelje.
I oni su ogledalo društva? Navedeni ljudi koje spominješ su na razini statističke greške ako pogledamo radno aktivno stanovništvo. Isto tako, o tom potom koliko su stvarno stekli poštenim(!!!) radom i bez nasljeđa sve te nekretnine. Jer eto, iskreno, volio bih upoznati npr. liječnika koji je stekao isključivo svojim radom tri nekretnine, od toga jedna na moru. Možda ako je sumanuto štedio kao naš dragi nekadašnji ministar.

Ne kažem da je nemoguće, ali najčešće se radi o bračnoj stečevini, nasljeđu i sličnim kombinacijama, a ne produktu rada neke jedinke.

Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Zajebao bi se,ali ima zaista dosta ljudi koji su na kojekakve načine stekli i po 2 stana.Rastajali se prije ljudi u sistemu,svaki dobivao praktički besplatno stanove od firme. Hrpa ljudi živjeli u kućama gdje su roditelji bili vlasnici,pa oni formalno nisu imali ništa na sebi i poslije rata (zadnjega) ušlo se i ostalo u stanovima,eventualno otkupilo za manje od 10 000 DEM.
Upravo ovo. Što bi se reklo - snašli se.

Quote:
Ja kad vidim da sve stariji ulazimo na tržište rada,nemamo nešto osjetno veće plaće od prosjeka (govorim o ovima koji se duže školuju),mladi kasnije ulaze u brak-žele uživati,izuzevši javnog sektora jako puno ljudi ne doživi punu mirovinu u privatnom sektoru,sjetim se one.

Živi će zavidjeti mrtvima.Jer nisam siguran da će biti bolje za mlade ljude za 20-30 godina (bilo gdje,a pogotovo ovdje).
Nažalost, mislim da si u pravu.

Quote:
Za mene nekretnina,pogotovo ako pričamo o nekoj za budućnost znači-lokacija.A to je uglavnom poprilična cijena.

Dajem za pravo da u većim gradovima ima ljudi,pogotovo ako se nađe par s dobrim primanjima.
Ali,danas kada se vozi bar jedan,a i dva auta srednje klase,ide na ljetovanje,robuje se tehnologiji,uživa se u mladosti,djeca se priuštuje svašta,sorry ali malo je glupo izjaviti da netko SAMOSTALNO uspije stvoriti 2-3 nekretnine.Ako govorimo imalo o normalnim nekretninama (netko tko ima dobra primanja ne vjerujem da će živjeti na Savskom gaju ili Laništu) treba mu samo za stan 130-150 000 EUR.Kamate na stambene kredite su ogromne.
Ma ovo, eto, to je to. Ja ne znam u kakvim bajkama žive pojedinci.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 02:12   #74
Quote:
dden kaže: Pogledaj post
jedan apartman za dvoje na godinu moze zaradit kojih 30 000kn bruto / idealno ako je u centru. sad racunaj koliko ti treba vremena da isplatis. bez da brojis svoje dnevnice
Stan za dvoje (ili 2+1) cca. 40-50m2 u stanju kakvom ga je ostavila baka, ne u centru već u komunističkim košnicama ili privatnim kućama u predgrađu izvuče 6000 eur brutto, može izvuć i 8000, ali za to ćeš se trebat više potrudit. Pod tim mislim da nećeš iznajmljivat samo na airbnb već i na drugim oglasnicima, bookingu, homeaway itd.. (što znači više praćenja, zatvaranja i otkazivanja) nećeš moć držat striktno i min 3 dana, već moderate i dva dana, zimi čak i jedan po 20-25eur. Ili daš studentima, ali to ne bi preporučio. Ako je stan uređen - 10t eur, ali se lakše iznajmi, manje je loših reviewa, itd.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 06:37   #75
Quote:
munjeviti.juric kaže: Pogledaj post
Problem je što, po meni, slijedi velika inflacija koja će obezvrijediti štednju, vrijednosti obveznica a time i mirovine II i III stupa.
Tko želi ušparati valja ulagati u zlato, kvalitetne dionice, robu,...
bitcoin
testing is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 06:43   #76
Quote:
dden kaže: Pogledaj post
MMachéte kaže: Pogledaj post
Znaci generalno je misljenje da svi planiraju imati 2-3 stana sa strane za rentanje , 150k € casha i solidni portfelj dionica sa 65 godina.
Samo sumiram dosadasnje postove.

Nekako ne vidim mlade penzice oko sebe da barataju sa rentanjem 2-3 stana, prate dax i s&p na dnevnoj bazi . 150k € tu i tam ima netko, ali dosta rijetko.

Ali, poznato je da su na forumu svi najljepsi, najsposobniji, jebu sve sto hoda ako su muski, ako su zene ima se po 2-3 ljubavnika, visoko plavi svi.
Noinu arku mozes napravit slucajnim odabirom , eej

i upadaju u sve teme kao kamikaze jer vjerovatno ne znaju kako bi drugacije potopili brod.
tocno to...ovdje vecina prenapuhava istinu o svojim sposobnostima i zeli se prikazati boljim nego sto jesu...ono vidis na facebooku kako ljudi iskrivljuju stvarnost, zamisli kako je tek na tekstualnom forumu...

treba nesto najjednostavnije za managirati imati za pod stare dane...ono da s telefona mozes placat i sl...ok, nije sigurno kako i koliko ce tech napredovati, ali kad nakon 60g stisnu bolesti i ostale pizdarije, bas ce se ljudima letat okolo...
testing is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 07:53   #77
Pa tema je kako živjeti dobro u mirovini, čega i koliko treba da se živi dobro i da se ne oskudijeva u tom životnom razdoblju.
Ako netko ima 4000 kn plaću, ne štedi baš ništa, nema kapitala, onda taj netko neće u mirovini živjeti dobro jer će mu ista biti nedovoljna da pokrije režije i hranu.

Da, vecina ljudi ne živi dobro u mirovini, a bit će još i gore. No, tema nije kako živi većina u mirovni, nego kako izbjeći takav način života, da moraš jesti loše, da si ne možeš priuštiti kakve toplice, privatni liječnički pregled, voće ili kvalitetnije meso.

Dakle jedini način je da imaš veće prihode i da stvaras neki kapital koji će ti nadoknaditi malu mirovinu.
Ja se slažem da je to teško i da treba zapet i radit i bit vrijedan, imati natprosjecna primanja i složiti su kroz život neki kapital.
Drugi način ne vidim.
Ako vi imate neki jednostavniji prijedlog, pucajte! Rado bih iskoristila vaše ideje, jer sve što ste iznijeli je kritika drugih ideja.

Kako ljudi s kapitalom imaju kapital? Pa neka imaju skupa 20k+ kn primanja, u 40 godina se skupi ako se radi pametno i planski. Da, to nema puno ljudi u Hrvatskoj, ali puno ljudi u Hrvatskoj jedva spaja kraj s krajem, a kamoli da se sprema za mirovinu...


Sent from my Mi-4c using Tapatalk
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 09:39   #78
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Krivo. Moja placa je xy tisuca kuna BRUTO.
Neto je vise neg duplo manji. Placa sve poslodavac ali iz moje serpe. Da drzava odredi da se isplacuje bruto, a zatim sam pises virmane za poreze i doprinose ljudi bi drugacije razmisljali.

Svi u drzavnim i javnim firmama imaju osnovicu u bruto placi. Svi koji rade za strance dogovaraju bruto 2 jer se strancima ne da prcakat.
Samo rvatine dogovaraju neto jer su tako nauceni, zato generalno sve porezne olaksice i sranja vezana uz djecu, smanjenja poreza i sl. nikad ne dodju do nekih radnika...

Mirovinu za sebe placam 5% koje drzava svako malo zeli nacionalizirati, a 15% placam necijem babi i dedi (svi moji pomrli, nikom svojem ne placam...)

I.

P.S.

Tvoj komentar je najbolji primjer nerazumijevanja aktualnog sustava poreza i doprinosa.
točno tako
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 09:40   #79
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Ti ništa ne razumiš.
ZAKONA O OBVEZNOM ZDRAVSTVENOM OSIGURANJU
Doprinose plača poslodavac u Rh a tako i u cijeloj EU.
tako kad si ti se rodija tvoje zdrastveno osiguranje i školovanje su platile to te babe i dede. Ali ti nemaš obvezu njima plačati. odjaviš se i iseliš iz države ili prestaneš raditi pa nečeš ništa plačati. ni sebi zdrastveno osigurane ni mirovinsko.
Joj more, s tobom u diskusiju ja udjoh.

Bas sam budala.

Isprika svima.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 10:04   #80
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Joj more, s tobom u diskusiju ja udjoh.

Bas sam budala.

Isprika svima.

I.
u stvari sam ja budala šta s tobom uđem u diskusiju.Prosurfaj malo birokracija,državno zapošljavanje itd. Mali pogledaj šta budučnost nosi,što više automatizacije što više će biti državnih zaposlenika,ili će se desiti revolucija i totalni rat. Kako automatizacija bude išla naprijed opterečenje na dohodak,doprinosi,naknade,kapital,PDV če se penjati i na akumulativno i na 90%. Idealno društvo je bilo di je akumulativno porezno opterečenje bio u rangu 20-25% GDP dotičnog društva. Mi smo na 36.7%
Šta bi ti kad bi živija u
Belgiji 47.9 &
France 47.9 %
Sweden 50.5 %
Denmark 50.8 %
Finland 54.2 %
Norway 54.8 %
Timor-Leste 61.5 %
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:07.