Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2005., 18:44   #21
Quote:
Magor kaže:
Linkovi:
- O Šokcima jedan mađarski franjevački redovnik na hrvatskom jeziku (Pater Bernárdin Sándor Unyi)

U Mohaču je središte mađarskih Šokaca (oko 1.200) i etnografski muzej mađarskih Hrvata.
U Mohaču najveće turističke atrakcije su poklade sa bušama mohačkih Šokaca ili na mađarskom „busójárás" /bušojaraš/.
- mohački Šokci I.
- mohački Šokci II.
- mohački „bušar"
- mohački bušari na Dunavu
- šokačke maske

Etnografski muzej mađarskih Hrvata u Mohaču:
- šokačke maske I.
- šokačke maske II.
- šokačka nošnja

- šokačka nošnja (Hercegszántó /Santovo/, Bács-Kiskun županija)
It's interesting that similar costumes (associated among other things with fertility rites) are also found in Bulgaria and Romania.

Bulgaria:

Romania:


Are Sokci Vlah (Romance speakers until the late middle ages)?
virgils is offline  
Old 03.09.2005., 12:36   #22
...

Quote:
Are Sokci Vlah (Romance speakers until the late middle ages)?
No, they aren't.
Similar costumes can be found also in Slovenia and through whole of Croatia.
Andelko is offline  
Old 08.10.2005., 19:43   #23
Bit će da je većina Šokaca prije turskih osvajanja živjela između Bosne i Vrbasa.
juanpablom is offline  
Old 21.10.2005., 14:57   #24
uf, ovo sam čak nešto i učila na faxu, al se ne mogu sjetiti, al zanimljivo je sigrno...znam da je bila neka literatura vani...
__________________
Eryka
Eryka is offline  
Old 25.04.2007., 14:55   #25
Izvor: Wikipedia
Većina ih se smatra Hrvatima,mada ima mali broj koji se izjašnjavaju kao Šokci. Većina Šokaca danas živi kao Hrvati, i izmješani sa ostalim Hrvatima, tako da je nemoguće utvrditi točan broj Šokaca danas, čak ni u naseljima koja se tradicionalno smatraju Šokačkima. Naime ta naselja više nisu čisto Šokačka zbog useljavanja.

Prema podacima iz 1840 stanovništvo Hrvatske i Slavonije (bez Dalmacije,Rijeke i Istre,ali sam Istočnim Srijemom) broji 1,605,730 ljudi, od kojih 777,880 (48%) Hrvati, 504,179 (32%) Srbi, i 297,747 (19%) Šokci.
Šokci su bili koncentrirani: Požeška, Virovitička, i Srijemska županija, i u Slavonskoj Vojnoj granici.


Prema podacima za Vojvodinu i Baranju: 1910 census, bilo je 68,725 Bunjevaca and Šokaca u Bačkoj, i 13,012 Šokaca u Baranji."
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 25.04.2007., 15:00   #26
Dakle,što se tiče Šokaca,i ja mislim da se to odnosi na one iz Sjeverne Bosne, koji su pobjegli u Slavoniju i današnju Vojvodinu oko 17. stoljeća, a na njihovo područje su naseljeni Srbi...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 25.04.2007., 15:06   #27
Ja mislim da su Šokci starosjedioci Bosanske Posavine, i da su zbog nečega pobjegli.To dokazuje zašto su danas SVI Posavci podrijetlom iz Dalmacije ili Hercegovine.Pogledajte samo neka česta prezimena: Andrijanić, Čabraja, Rašić, Barišić, Čičak, Ćorluka i tako dalje.Sve Dalmatinci i Hercegovci.Šokci su onda najvjerojatnije izvorni Posavci.
Dux_Croatorum is offline  
Old 25.04.2007., 15:07   #28
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dakle,što se tiče Šokaca,i ja mislim da se to odnosi na one iz Sjeverne Bosne, koji su pobjegli u Slavoniju i današnju Vojvodinu oko 17. stoljeća, a na njihovo područje su naseljeni Srbi...
Ne srbi, oni se u Posavinu naseljavaju tek kasnije, osim u zapadnu Posavinu, koja se niti ne naziva Bosanska Posavina.(Ono ispod Banovine i malo istočnije).Vjerojatno su Šokci i tamo bili starosjedioci...
Dux_Croatorum is offline  
Old 25.04.2007., 15:20   #29
Quote:
Dux_Croatorum kaže: Pogledaj post
Ja mislim da su Šokci starosjedioci Bosanske Posavine, i da su zbog nečega pobjegli.
Nakon oslobođenja Slavonije od Turaka 1691., Turci protjeruju desetke tisuća Hrvata iz Bosne
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 25.04.2007., 15:33   #30
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nakon oslobođenja Slavonije od Turaka 1691., Turci protjeruju desetke tisuća Hrvata iz Bosne
Da, i onda su, kako su mi rekli stari ljudi iz Bos. Posavine,(Stari ljudi su oni koji imaju 1000000 godina i svega se sjećaju, tj. sjećaju se što su njima govorili pradjedovi, što su njima itd. ) Hercegovci i Dalmatinci isto bježali pred Turcima, a i bilo je nekakvo doba slabog uroda, nije Duhan rađao, sve je bilo u k***u, i oni su tada iz kamena i krša krenuli u potragu za nizinama.Prve nizine na koje su naišli su bile na Kupresu i dosta obitelji se privremeno tamo nastanilo, ali su opet bježali pred Turcima.(Čolići, Ćosići, Barišići, Bušići, Galići, Lovrići, Pašalići, Raiči, Šimići, Čičci, Blatančići, Hercegi, Perići, Perkovići, Šarići i drugi).Tada su naišli na Posavinu i tamo se trajno nastanili.90-tih godina prošlog stoljeća dogodio se genocid, svi Hrvati su poubijani ili protjerani, nešto malo ih se vratilo, ali vrlo, vrlo malo...
Dux_Croatorum is offline  
Old 12.12.2008., 16:15   #31
DOSELJAVANJE ŠOKACA U VOJVODINU

Šokci su se u Vojvodinu iz Bosne doselili tijekom 1686-1688 godine.
Godine 1987 proslavljeno je u Vojvodini tri stoleća od doseljavanja Šokaca i to je zabeleženo u katoličkom listu "Bačko Klasje" broj 37/38 1986 gosdina i Katoličkom kalendaru "Subotička Danica" 1987 godine.

Šokci u Vojvodini žive u mestima Vajska, Bodjani, Plavna, Bač, Sonta,Bački Monoštor, Bački Breg, Sombor, te gore uz Dunav sve do Baje u Madjarskoj.

Postojbina vojvodjanskih šokaca u Bosni je severoistočna Bosna, u neposrednoj okolini Tuzle, pradomovina vojvodjanskih šokaca.Neposredno po okončanju Veliog Bečkog rata, i turske konsolidacije, to je postala zemlja staha i bede.Franjevački samostani, naših duhovnih otaca su popaljeni i popljačkani, te napušteni a mnogi od Franjevaca su se sa svojim pukom uputili gore na sever preko save u Slavoniju i Vojvodinu.

Samostan Franjevaca Gradovrh kod Tuzle početna je postaja Seobe.Tamo je 23.05.1987 postavljena spomen ploča sa sledećim tekstom.

POTOMCI NARODA KOJI SE PRIJE 300 GODINA VOĐEN LIKOM
RADOSNE GOSPE,ODSELIO NA BAČKE RAVNICE DA SAČUVA VJERU I
SVOJU NARODNU SAMOBITNOST U ZNAK ZAHVALE BOGU I NA SPOMEN LJUDIMA OVJEKOVEČUJU OVU OBLJETNICU

1688-1988 BAČKI ŠOKAČKI I HRVATSKI VJERNICI

Spomen ploču je otkrio Biskup Matija Zvekanović.

Samostan u Gradovrhu podignut je posle 1378 godine, u njemu su Franjevci ostali do 1688 godine, kad asu tri svećenika i jedan brat laik, predvodjeni slikom Radosne gospe Bačke, prešli u Bač i okolicu gde su Franjevci od 1313 godine imali svoju župu.

Koliko je Šokaca iz Gradovrha i okoline doseljeno u Bački okrug, o tome istorijski izvori ne govore mnogo, ali se spominje dosta veliki broj jer je sva nekadašnja Bačka Nahija ,Somborska Nahija i gore uz Dunav sve do Baje bila naseljena Šokcima.

ZDRAVKO BROŽA,Šokac iz Plavne, prema istorijskim izvorima
PLAVANAC is offline  
Old 12.12.2008., 16:24   #32
SEOBA ŠOKACA U VOJVODINU

Jedna od šokačkih pisama, o tome kako su se odselili iz starog kraja

ŽENIDBA VIDAK KAPETANA
...................................
stihovi 121-127
Došlo doba, pa da putujemo,
Turski nam je zulum dojadio,
da ga više podnet ne možemo,
Zalud puška, zalud desna ruka,
Kad nam turčin polja popalio,
Sa plandišta ovce odagnao,
Pa od glada izginit moramo. . .

Zabilježio Ive Prćić


ZDRAVKO BROŽA,Šokac iz Palvne.
PLAVANAC is offline  
Old 12.12.2008., 16:39   #33
PRIČA IZ ŽIVOTA ŠOKACA PRED SEOBU

SOKOLOV TRAG, Zbirka priča o staroj šokačkoj zemlji, Zdravko Broža, šokac iz Plavne

Samostan Gradovrh,Tuzla,Bosna 1683 godina

Samostanska zvona, sačuvana od turaka dignuta su na vrh samostana, na drvene skele, jer tornja ne beše i zvonila su bez prestanka dva dana čim je proneta vest da su turci pod Bečom od Poljskih krilatih husara i Papine vojske razbijeni i da se rulja povlači preko donje Austrije dole u Slavoniju pa natrag u Bosnu.

Fra Jure Bačvanin naručio je jednog živopisca od Mletaka, ili Latina ni sam ga đavo znao nije, da oslika sliku Naše gospe.Kad je na prečac bila gotova fra Jure iz riznice dade raskovati jedan par srebrnih svećnjaka i jedan stari Dubrovački ciborij, pa dozva zlatara iz Tuzlanske kasabe pa mu reče. . .

"Ovo srebro da okruniš krunom radosnom ovu sliku Naše gospe zato što je pod Bečom razbila turke.Ovo što pretekne, a ima ga dosta da okuješ ovu sablju" i pokaza mu jedu staru tursku sabljetinu sa štajerskim sečivom kojoj ne beše korica.

"Ovo srebra što pretekne da okuješ sablju mom fra Luki sokolu, eno mu je od korica samo patrljak ostao"

Fra Luka sokol dolutao je ni sam nije znao otkuda. Sustavio se u Gradovrhu. Mrzio je turke ni sam ne zna, ili krije zašto. Nije bio ko drugi fratrići. Znao je čitati i pisati i nešto latinski natucao i par molitvi ali se krsta nije laćao.Samo je vodio dva mala brata kad god je išao kod šokaca, te im turci ništa smeli nisu jer su se fra Luke bojali.Tako je pohodio i kuću Obadovih. Mnogo duša.Jedan put,drugi put...pa se i odomaćio. Stipan i stari Obad su ga rado dočekivali. Nije ih mnogo po latinski krstio,samo je govorio o Baču,o Ćesarskoj pustoj zemlji, o tome kako su razbili turke, kako se mnoga braća kod svojih u Bačku sa narodom spremaju, kako turčina više trpiti neće.Po stotinu duša se znao skupiti na Lukinu propoved.Kad je dolazilo do crkvenih stvari i duhovništva tu je fra Luka ustupao bratićima mesto. Zašto je postao sokol, i ko ga je ti imenom prozvao znao ni sam nije, samo zna da je često pevao staru šokačku pesmu o mesecu i sivom sokolu i tako je kanda soko postao i ostao.Sokol je postao kanda i zbog toga što medju braćom osim gvardijana fra Jure i starog Grge Hodaka Sinjana sablju niko nije ni imao ni nosio.Bratići su imali dosta jatagana i malih i velikih pušaka i dosta drugih stvari za rat ali sve u potaji od turaka, koji sad posle Beča ni sami nisu radi da ih za to potežu.Tek fra Luka Sokol jednog proletnog jutra opasa staru štajersku sabljetinu, okiti se Jorgovanom pa pravac u Obade na uskrs.

Rado je bio dočekivan od svih a najradije od Stipanove sestre Marice jedine kćerke starog Obada.U početku kao iz potaje pa potom i ne kriući. Stipan za to nije mario, kakav fratar često je govorio tobož u šali Luki, Jure je fratar, i mali mate fratrić,i moj brat Mato je fratar, a ti si Sokol Luka moj.Skini ti taj habit pa eto ti Marice pa s nama u Bačku pa šta nam bog da.I Obad je na to računao.

Ali Luka nije.Nije skidao Habit.

Obadima i drugima u selu i nije bilo baš pravo što se fra Luka toliko za Maricu vezuje,i na samo ostaje pa čak i pod ruku drži a govorio se i o onom drugom, tek Stipan ga jedared uhvati na samo i reče

"Il skidaj Habit,il Ja Maricu udajem. Šta je medju vama bilo to samo Vi i Bog znaju.Pa i da je bilo ako je nećeš ja razumem.Samo da se ne sramoti.Rad sam je dati Mati kovaču, koji i više nije za ženu...a rado će je i sa detetom...uzeti"

Fra Luka Sokol je samo ćutao.

Za zaruke se brzo raščulo.I kako samo šokci umeju, ogovaranja nisu prestajala. Fra Luka nije zalazio više tako često medju njih.Marici nije bilo pravo al šta
je tu je...Na dan svetog Ante izmedju njenih druga na vašaru ispod Gradovrha Maricu ugrabiše turci ,zajahaše konje i uputiše se gore prema Dobar kuli,na dan hoda od samostana.Metež se uhvati,al kako tako što često biva i brzo umine.

Pred prvi mrak za to je dočuo i fra Luka . Uleteo je u zbornicu gde su braća večerala,progovorio vrlo glasno i prekinuo Juru u molitvi. Rekao je da su turci Maricu ugrabili.Pa da on ide a ko će sa njim...

"Ne luduj" strogo je odgovorio Gvardijan" Al pamet uglavu,ja sa tobom ne mogu,kome ću Vas ostaviti.Evo ti dve male puške i džebana, nek ide Grga i Franja ako oće.

Tako i bi.

Osedlali su konje i pred zoru stigli pred Dobar kulu.Turci se veselili i pred kraj di koji pozaspao.Grga i Franjo klali su lakim Skadarskim jataganima koga su stigli i nikom nisu opraštali.Crvene mrlje na habitima od turske krvi su cvetale.Fra Luka je samo grabio od sobe do sobe do gornjeg čardaka,pa u agin selamnik gde nadje agu i ubi ga,pa u mali harem,pa kad ne nadje Maricu da se u veliki čardak,i tu je nadje gde je se agin bratić već zasitio.Probudio ga je zaklao pa preko drvene ograde bacio na česmu u dvorište.Stara bula je vrištala.Fra Luka je zaklao i nju. Dole se već stvorio metež. Azapi su sekli Grgu i Franju koji su već dobrano zamenili glave.Uhvatio je Maricu za ruku...ali turci su odole nadrli i preprečili im put.

"Marice sesrice" rekao je fa Luka"Ja te odavde živu izvesti ne mogu"

"A ti Luka...čini šta moraš" odgovorila je marica,prekrstila se,smakla djerdane sa vrata i bacila pod noge turcima.Fra Luka joj je odsekao glavu pre nego su se đerdani i biseri rasuli medju turcima.Maricina glava je poletela ka njima.Turci su gledali u čudu.Fra Luka je sa krvavom sabljom stajao mirno iznad njihovih glava,na gornjem čardaku.Pevao je neku pesmu o mesecu i sivom sokolu.Turci krenuše sa jataganima gore prema njemu.Sokol je tada dobio krila.Petoricu turaka je sekao i isečene poslao u džehenem, a kod šestog, Mitar baše,poturčenjaka je i sam pao.

Turci su mu glavu odsekli i na kolac nabili te mrtvog age Dobar kulu okitili.

Za tri dana ujutru, pred Dobar kulu banuo je Fra Jure sa bratijom i Obadima.Pozvao je najstarijeg i rekao mu . . .

"Za Maricu vam prosto,i za Grgu i za Franju i za Luku Sokola...i za njihove glave da vam je prosto,...al ako mi njegovu sablju ne iznesete pred noge paliću i popaliću vam Dobor kulu i sve u njoj poklat pa ma me i samog kad dim vide i dodju saseku Tuzlanski turci i krmske poturice."

"Što je bilo bilo je" reče Juri Mitar baša "Mrtvih i mojh i tvojih ima dosta,pa da alalimo"
"Da alalimo" sa mukom odgovori Fra Jure

Mitar baša je pred noge Jurine položio fra Lukinu sablju, i još pride dao i njihova tela, te se sa mirom družina vrati u Gradovrh, gde ih svo četvoro pokopaše.


ZDRAVKO BROŽA,Šokac iz Palvne
PLAVANAC is offline  
Old 21.12.2008., 09:10   #34
SOKOLOV TRAG,Zbirka kratkih priča, Zdravko Broža,Šokac iz Plavne

SOKOLOV TRAG, Zdravko Broža, Šokac iz Plavne
Zbirka priča o životu šokaca u staroj zemlji

Selo Obadi, kraj Tuzle, 1686 godina

Stipan Obadov, toga jutra došao je u Matinu kovačnicu i još sa vrata na sav glas rekao . . .

"Mate . . . treba mi sablju iskovati "

"Stipane,"Derao se kovač Mate," Jesi li poludio,turci će me na kolac nabiti, pa kad te turčin poseče i sablju ti u rukama nadje odma će kod mene doći, jer je jedino ja mogu kovati, drugih kovača do mene nema...pa ako se i privatim tog ludog posla od čega da ti je sakujem i čime da je okujem, nemam ni gvoždja za sablju ni srebra ni zlata sčuvaj bože, pa i da imam iskovati je nekako i umem . . .
"Sablja mi treba da u Bačku sa jataganom ne krećem sa tri fratrića. . . " odgovori Stipan.

" Ali čime da je okujem..." sebi u bradu dodaje kovač Mate "Pa vidim da si čvrsto naumio...ako mi nadješ gvoždja..."

"Mogu" reče Stipan,"dobaviti gvoždja od sindžira turskog, ima u moga Babe jedan stari turski prebijeni jatagan, nešto srebra, sa sestrinog pojasa, dukata nemam, ni drugog zlata, brat Antun mi nešto dati može, imam jedan stari mjedeni krst od latina..."

"Stipane brate,"odgovori kovač Mate,"Ne pitam te šta će ti, znam za čega se sablja kuje, od sindžira i prebijenog jatagana samo ja i bog je možemo sakovati.Okovaću je u raskovane akče. Svo srebro što imadeš ti uzmi pa kod turaka u akče zameni, ako te pitaju šta će ti a ti reci za crkvu da ne štetuješ srebro za malu lukmu.Pa kad sve to skupiš i ne dao bog te turčin upita šta će ti a ti reci idem kod Mate kovača da mu prekuje srpove i kose za ječam a a akče za ibrik za vino...i platu kovaču...a sad kreni u brdo i natovari ćumura na magarca koliko god možeš neće zafaliti pa da si kod mene o prvoj korizmenoj nedilji."


GRADOVRH,Franjevački samostan,1686 godina

"Sutra grana proleće" Započe Gvardiajn Jure, starešina Gradovrškog samostana male brće Naše gospe, kao tobož pridiku svome bratu Stipanu "Čujem da se spremaš u ćesarsku Austriju,da govoriš kako ovdi pod turcima života više nema, da ti je milije robovati pod švapskom čizmom nego pod turskim opankom i još da govoriš da ti se ne ide samom nego da svi koji su voljni mogu sa tobom,da tačno znaš kud ideš,u tvrdi grad Bač, koji su madžari turcima skoro u buni razorili, da će i mala braća mnoga ići i narod povesti...da će se u ćesarskoj naći milosti za sve one koji oružjem od turaka zemlju mogu braniti i da se neće popaoriti i ukmetiti dok su živi i oni i deca njihova i da su mnogi već prešli i da je bolje da se i mi odavde počnemo kupiti dok su još turci rastreseni od mletaka da u ovo leto ugrabimo priliku i da stignemo broditi i Savu i još veći Dunav i da spremino sve što možemo nositi i svu stoku i sve najpotrebnije za put i da čekamo kad turci zamaknu na mletke pa da se onda dok se ne vrate iselimo a njima eto neka prazna zemlja pa nek je robe i harače..",jesi li tako govorio brate Stipane...

"Jesam"kratko dodade Stipan,ne mičući čibuk iz usta"," I još sam dodao da ko nema oružja nit mu je od Babe ostalo nit je od turčina prokletog orobio neka sam sebi kuje dok se turci ne dosete..ovako il onako leteće nam glave pa je bolje da ih zamenjujemo dok možemo.

"A sa čim" dodade Jure,"Sa čim ti misliš u ćesarsku,znaš li koliko je konaka donde znaš li di su turske karaule znaš li koliko treba hrane za čoveka koliko za vola i kozu koliko kola koliko potkova koliko vedara vode i vina na dan,pa ako u miru nećeš i koliko malih i velikih pušaka i koliko džebane koiko vremena da to sve sakupiš i koliko vremena dok turski sejmeni ne saznaju šta se to muti i koliko dok neko naš domaći turcima ne izda.."

"Ja sam rešio "odgovori Stipan,"I ja idem,i rod moj ide i svi Obadi idu,i svi šokci bliski rodu mome.Sve naše od turaka koje sam pito oće li sa nama a u turskoj su ordiji i pod oružjem neka se izgovaraju turcima reko sam im i neka oružje kupe i kod male braće u samostane donose za one koje će smnama.Tako je govorio bratić Mijo i meni i mnogima.Pa kada se sve u miru okupi a mi ćemo ugrabit priliku oko Petrova dana kad je najtoplije.Kada se turci odu sa Ćesarskom vojskom se zabavljati i rat voditi.Fratrići nam već utiru put.Fra Jure Bačvanin, koji je okrunio ikonu Radosne gospe Bačke sa po oke srebra,oku srebra je na svoju sablju metio,onu bivšu Zair aginu što joj se trag ko i Zair agi zametnuo, a koju je Asad ullah u Ishafanu kovao.Mnogi su ošli tobož na poklonjenje gospi Tokajskoj, za koju ni sam bog čuo nije al turcima nesumnjivo i još im je milo što će se fratrića iz svoje zemlje otresti.Oni pripravlajju brodove i konake.Oni rasipaju naše srebro i pokoji dukat za miran put.Ne govorim ja ovo napamet.Samo čekam da, bog sudi o tome, otac mi Obad dušu ispusti u ovoj zemlji jer on živ neće na put..

"Brate,"govorio je brat Jure svome rodjenom bratu Stipanu."Mani se ludosti,misli na sebe i na život ovde.Austrija čas posla sa Turcima učini mir a mi ostadosmo na vetrometini,ko će ga znati izgleda da će mira biti opet.Ja sam se sklonio ovde kod fratara.Ako nećeš kod mene a ti idi kuda te je volja,samo te jedno molim nikud ne kreći pre smrti našeg oca,starog Obada kome će skoro kraj i koji kako ti vidim stalno uši puni sa ratom sa turcima i njegovom vojnom u ćesarskoj Austriji.Dosta je bilo."

Stipan je samo sedeo na banku manastirske peći i ćutao.Dugo je ćutao pa zatim odgovori."Hladan banak ove peći u leto škoditi neće samo dobra čini posle vina i molitve.A na zimu ga greju naša drva i naše molitve.Tebi turci sve i da oće ništa ne mogu jer te sam bog i papini dukati koje opet mi liferujemo čuvaju a meni turci svako malo plene kuću.Stari Obad će skoro na onaj svit a meni samo muku da ostavi na ovom kamenu to neće.Jedan fratar Mijo opasao sablju a krst na balčak metio pa se sa njom moli bogu.Turci mu kolcem prete kad ga uvate ali on ne ferma nego seče di može.Meni je Obad ostavio dva džeferdara koje je davnih godina oteo od turčina kada je glavu zamenjivao, tako mu žao nije ni ovoga ni onoga svita.Ja sam sablju kod Mate kovača od turskog sindžira iskovao,vala koji joj se turčin sa svojim samširom ispreči moja će ga djorda poseći.Ja samo čekam da Obad umre pa na put.Ako treba da umrem pod križem i za križ bar da turčina ne gledam.....Kad jesen prodje i poslidnji harač se plati od ove zemlje na zimu se sa fratrićima kreće u Bačku.Ja turčinu rob neću biti.Fratrić kaže da će svaki borac dobiti za kuću i za zemlju i da neće plaćat poreza dok je živ, samo da turčin ne ide preko Save i Dunava..."


Selo Obadi kraj Tuzle, 1686 godina,leto.

Samostanski zidovi kao i svi drugi imali su u to doba uši pa su sejmeni posli nedelju dana zalupali i na Obadova vrata.Jedan je odmah u na dovratku glavu ostavio,drugoga je Obad sa samrtne postelje na onaj svit iz druge male puške otpravio a trećem je Stipan sa svojom djordom prid vratima jatagan salomio glavu odsekao i na kolac nabio.Tela turaka su bacili u jamu kraj kuće a glave na kočeve nabili, malo je vrimena ostalo jer Stipan je znao da će te turci za dan dva tražiti svoje. Skupio je sve mlade ljude i žene iz sela i probudio one koji puške čuli nisu, i fratrića je kablom vode probudio jer drukčije posli po akova vina mogo nije.Krenuli su u zoru.Posli nedelju dana hoda izbili su na savu.Savu su prešli na švapskim dereglijama.Dunav su prebrodili na madžarskim.Plaćali su suvim dukatima.Bač su ugledali s kraja leta te godine i tu su i ostali.Fratri su ih doveli kod svojih.Posli njih došlo još šokaca . . .
PLAVANAC is offline  
Old 27.08.2009., 11:01   #35
Quote:
Passenger 57 kaže: Pogledaj post

Šokci nisu bili Vlasi.
Petar Šimunović, autor nekoliko knjiga o hrvatskim prezimenima, drži da su i Šokci Vlasi.

On piše: "Upravo je vlaška populacija donosila 'svježu krv' naselivši, kao Bunjevci i Šokci, već davno poluispražnjene hrvatske prostore u Slavoniji i Podunavlju za Turaka i nakon Turaka". ("Hrvatski prezimenik", str. 102)
Shain is offline  
Old 27.08.2009., 14:36   #36
zanimljivo je kakvu veliku sličnost u nošnjama ,običajima,narodnim napjevima i instrumentima imaju današnji ličani sa šokcima...

mnogo ličana doseljenika u slavoniju lako se adaptiralo jer su jako slični sa domicilnim šokcima..

osobno mislim da je šokačko stanovništvo slavenskog podrijetla bilo rasprostranjeno po cijeloj bosni...a i lici...a migracijama su se vratili u slavoniju.....prije svih... za vrijeme..ili malo poslije turskih osvajanja...

prije šokaca u slavoniji se govorilo kajkavski...slovinski....što će reći slavenski......mješavinom jezika koje objedinjava zagorce,slovence...slovake.....

naravno u slavoniji prije turaka je bilo i madžara...i srba...raca...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Old 27.08.2009., 21:18   #37
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
naravno u slavoniji prije turaka je bilo i madžara...i srba...raca...
Pogotovo što je srednjovjekovna Slavonija u užem smislu bila područje na kojem se i danas govori kajkavski Ali točno. Starosjedilaca iz predturskih vremena nije ostalo u dovoljnom broju pa su ih kolonisti preplavili.
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 28.08.2009., 10:04   #38
Ma nisam neki stručnjak ali ovo što sam napisao znam iz opće kulture..i jer me zanimalo....

mi šokci volimo sve što vole mladi.......najzanimljivije mi je što je slavonija kao pokrajina bila jako "šarena"...sa stanovništvom.....kelta...gota....madžara......sla vena....i novopridošlih šokaca.......srba.....švaba...čeha i ukrajinaca...

valjda je onaj ljudevit imao malo Hrvatskog osjećaja...jer bi on i ta ekipa mogao biti prvi sa tom premisom.........inače se opet utopismo u slavensko kajkavski...neodređeni identitet...

tu je čak bila i granica đingis-kanove države!.....

a velikom većinom vremena..povijesti... je bila u madžarskoj državi.....

tek nedavno primjetih nazive gradova.....daru var....bjelo var...vuko var....

Za koloniste imaš praf.....blizu sam "kravica"......ako ti je poznato...
__________________
20 god vojske

Zadnje uređivanje maystor1 : 28.08.2009. at 10:12.
maystor1 is offline  
Old 28.08.2009., 15:48   #39
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
valjda je onaj ljudevit imao malo Hrvatskog osjećaja...jer bi on i ta ekipa mogao biti prvi sa tom premisom.........inače se opet utopismo u slavensko kajkavski...neodređeni identitet...

tu je čak bila i granica đingis-kanove države!.....

a velikom većinom vremena..povijesti... je bila u madžarskoj državi.....

tek nedavno primjetih nazive gradova.....daru var....bjelo var...vuko var....

Za koloniste imaš praf.....blizu sam "kravica"......ako ti je poznato...
Koji Ljudevit... Posavski? Proći će još vremena prije nego ti krajevi budu u sklopu Hrvatske... a sad osjećaj hrvatski... nema nikakvih izvora koji bi potvrđivali to, pogotovo da bi on bio avangarda. Srodnost sa susjedima gotovo sigurno. A tko zna

I ne razumijem tvoju brigu, kad je identitet danas tu-vrlo određen. Šta ima veze kako se Ljudevit osjećao
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 28.08.2009., 18:38   #40
Ma brinu me srbi.......ko i obično.....

serendaju o onim svojim teorijama.....

ispada da su bili tu prije protoslavena.......

Btw.....kad sam bio u zadru na ljetovanju...primjetih isto da je onaj narod jako sličan slavoncima...da ne kažem šokcima...

moja žena je odmah primjetila da "navlače"...natežu jezik....

jako slično...a pogotovo za sela ispod velebita za koja kažu da su kolonizirana iz like...posedarje i ostali....

inače šokački govor ima dvije varijante......ikavicu i ekavicu....

mislim da je ova ekavica rasla na temeljima kajkavcke ...koju je naslijedila...

dok je ikavska na tragu one ličke .....usudio bih se reći panslavenske....ukrajinske.....

zato mislim da je ovaj šokačko-bunjevački-lički.....etnikum najbliži korjenima pohrvaćenog slavenstva......

indikativan je inaziv.....šokci....u stvari šakci.....oni koji se krste šakom....

je li moguće da je to suprotnost od onih koji se krste s tri prsta........

to bi bio direktan dokaz o hrvatstvu i samim korijenima.....

osim onih sa dokazanih dalmatinskih lokaliteta.......oni su svoje davno dokazali....
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.