Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2009., 10:48   #281
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ali u svemu tome jos uvijek nisam uspio nekako opisat sto je ta moja sigurnost ni zasto ju imam.. jer na tim istim snimkama kad gledma masu puta zamijetim svoju zbunjenost i kako ostajem zatecen "sto cu sad?"...
G. Kein (mislim da su ga ovdje ili na nekom drugom hipno topicu spominjali) je svojim studentima preporucio (najozbiljnije) da odu ako mogu na tecaj glume
kaze bitno je bit uvjerljiv i kada treba teatralan, znati ostaviti zeljeni dojam... drugim rijecima nije bitno sto sam osjecas nego kako te klijent dozivi
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 15:42   #282
Hehe.. fora ideja inace pod moju zbunjenost sam mislio usred rada kad ispadne nesto skroz neocekivano u nekoj tako ludoj metafori... sigurnost uvijek postoji, ali ideje dolaze postepeno...

Ali dobra je ideja s tecajem glume.. to definitivno.. to ostavlja dojam na ljude pa onda vjerojatno odu u trans i bez da im se ista kaze
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 22:36   #283
Sacreus, možeš li malo sistematičnije nešto reći o kibernetici psihoterapije, onako iz prve ruke? Moram priznat' da se za to nisam dosad puno interesirala, samo površno, pa kad si već tu... Ako se ne varam, disocijacije bi bile primijer dobre indikacije? Koje još? Koje su apsolutne i relativne kontraindikacije? Sorry ako si već pisao o tome, ali nisam naletjela.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 23:22   #284
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Sacreus, možeš li malo sistematičnije nešto reći o kibernetici psihoterapije,
Malo pogresan thread..

Quote:
Ako se ne varam, disocijacije bi bile primijer dobre indikacije? Koje još? Koje su apsolutne i relativne kontraindikacije? Sorry ako si već pisao o tome, ali nisam naletjela.
Ovo pitanje ne kuzim...

No, buduci da ce kolega Cocaine preseliti ovo gdje treba... odgovoriti cu

Najjednostavnije receno Kibernetika psihoterapije polazi od pretpostavke da ne postoje dva ista covjeka, pa shodno tome ne postoji ni teorija koja moze objasniti necije ponasanje. Kako ne postoji teorija, ne postoji ni model rada ni razumijevanja nekoga. Dakle, nema nikakvog teoretskog modela za razliku od ostalih pravaca, vec je svaki covjek individua a sebe i tako mu se pristupa. Terapeut uci i spoznaje svijet klijenta i zajedno s njim mijenja taj svijet i iznutra rjesava problem.

Uzet cu primjer s kojim se to cesto objasnjava...

1 - 2
4 - 8
2 - 4
7 - 14
5 - 10
6 - X

Sto je na mjestu X-a?

Vecina ce reci 12, a zapravo X = Lubenica. Zasto? To ja ne znam, kao sto ne zna nitko.. osim osobe koja je to odgovorila.. i ima li modela koji to moze objasniti i predvidjeti? Nema.. jedini nacin je uci u tu "crnu kutiju" uma tog klijenta i upoznati, shvatiti, razumjeti..

Inace, Kibernetika je poznata po sto ljudi koji se skoluju nista ne shvacaju cak i znaju zavrsita da nis ne shvate tekstove koje obradjuju, stvari kojima se bave.. i onda se odjednom sve pocinje fascinantno slagati... a uci se sve od Paskove teorije konverzacije, preko termodinamike do kvantne fizike.. i sve se jako dobro povezuje s psihoterapijom..

Pitati ce netko kako se to polaze.. a odgovor je kako procijeniti da li je necine razumijevanje necega tocno ili pogresno, kad svatko ima svoje?

Nadam se da sam bar malo odgovorio..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 00:07   #285
Da, kužim. Ponešto me još zanima, ali dobro. Asociralo me na teoriju determinističkog kaosa, koju proučavam kad god mogu. Naime, ukratko, po tome bi bilo da je za duševno zdravlje (a i zdravlje inače) poželjno imati što veću 'dozu' kaosa u promatranom sustavu (od tuda dilema oko lubenice). Kad poraste razina uređenosti u tom istom sustavu, dolazi do npr. psihotične epizode, ili srčanog zastoja itd.
Naime, što osoba ima kaotičniji sustav, to ima više mogućih odgovora na potencijalne podražaje iz okoline, koji su potpuno neizvjesni.
Dakako, kaos u prirodnom sustavu je važan, ali je ipak deterministički. Tako da neke univerzalne odrednice ipak postoje. Postoji i jedno i drugo. Ne može jedno bez drugog. Najbolja je kombinacija, mislim da se na to svede na kraju, odakle god krenuli. Ali zanimljivo.

Koliko traje formalni, teorijski dio edukacije? Tko su sve edukatori?
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 09:26   #286
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Kad poraste razina uređenosti u tom istom sustavu, dolazi do npr. psihotične epizode, ili srčanog zastoja itd.
Naime, što osoba ima kaotičniji sustav, to ima više mogućih odgovora na potencijalne podražaje iz okoline, koji su potpuno neizvjesni.
Ovo mi zvuci zanimljivo

Quote:
Koliko traje formalni, teorijski dio edukacije? Tko su sve edukatori?
4. godine traje + zavrsni ispit. Naravno, moze se i oduziti...

Edukatori.. postoji standardni tim nasih i slovenskih ucitelja koji cine uciteljski tim skole, zajedno s Grahamom Barnesom (osnivacem Kibernetike) te neki vanjski koji se dovode povremeno ili... Zadnje je doveden (po prvi put) Bernhard Trenkle npr. koji je drzao seminar o pricanju prica u terapiji.. Dio programa rada i smjernica je podlozan modifikacijama kroz skolovanje...

Inace, samo u Rijeci se odrzava edukacija.. I privlaci sve struke.. nova generacija ima i pravnike, gradjevinara...itd.
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 09:33   #287
meni nikad nije bilo jasno cemu to sluzi i zasto bi itko uopce htio hipnozu
__________________
this is the dawning of the age of aquarious
kaktus-car is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:01   #288
Zasto bi itko htio psihoterapiju?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:11   #289
Quote:
kaktus-car kaže: Pogledaj post
meni nikad nije bilo jasno cemu to sluzi i zasto bi itko uopce htio hipnozu
A cemu sluzi bilo koji oblik terapije?

Dakle cemu sluzi... neke od uspjesnijih stvari koje se tretiraju cisto hipnoterapijom (dakle klasicni hipnoterapeuti ako su imali dovoljno dobro skolovanje se u tome uglavnom snalaze bez druge psihoterapijske obuke)..

najpoznatija je vjerojatno po kontroli boli. Odlicno za bilo kakve oblike bolova od anestezije u zubarskoj stolici preko fantomskih bolova (ali tu treba biti oprezan da se ne ignorira simptom neceg dubljeg) do rada sa teskim bolovima i bolestima.

"kontrola" stresa. Nedavno mi ispricalo o jednom starom ameru koji je na nekoj emisiji, clanku isl komentirao kako u pedesetim godinama ljudi nisu ni blizu ovako funkcionirali, kaku su ovi panisni napadaji, problemi povezani s stresom isl bili daleko rijedji i tretirani kao psihicka bolest, a danas izgleda da ih skoro pa vise ljudi ima nego nema (barem u urbanim sredinama). Svaka metoda opustanje/meditacije je tu korisna, a hipnoza-autohipnoza je jedna od najboljih, opet zbog toga sto se moze relativno brzo nauciti, a ovakav ritam zivota mnogima onemogucava svakodevno dugotrajno vjezbanje takvih tehnika. Ako se kvalitetno odradi seansa hipnoterapeut moze klijenta nauciti kako da to stanje postigne vec u jednoj seansi i to postigne u roku odmah (kakvim trigerom) te ga zatim ucvrsti svakodnevnim vjezbanjem, sto vise puta (ali pojednina vjezba ne mora biti duza od minute ili krace) bar nekih mjesec dana, nakon cega ce vjestina vjerojatno ostat "upisana" dovoljno duboko za buduce potrebe. Osim kao odlican destreser (bilo za "ozbiljnija" dugotrajnija opustanja ili par minuta "osvjezenja" na poslu, kod dugih voznji isl... ) moze posluziti i za rad na sebi sa direktnim sugestijama. Naravno za nekakve ozbiljnije stvari koje zahtevaju analize, regresije itd ipak treba terapeut.

Zatim ako predjemo na konkretne probleme neka prva "razina" bi bile one stvari koje se mogu rjesavati direktnom sugestijom. Stvari tipa pomoci u ucenju, sportskim rezultatima, koncentraciji opcenito, odvikavanje od pusenja isl. Naravno sve to ako se radi o uobicajenim situacima gdje ne postoji neki dublji uzrok, ali u navedinim primjerima vecinom to navodno nije slucaj. Tako se sa pusenjem koje je vrlo cesto nastalo kao socialna navika bez nekih strasno dubokih problema cesto moze raditi direktnom sugestijom, ali sa alkoholizmom ili zanimljivo debljinom/poremecajima prehrane (kazu da je to jedna od kompleksnijih stvari) se treba koristiti malo "ozbiljnije" hipnoterapijske metode.

Zatim imas hrpu stvari kod koje se pokazala korisna ako se koriste neke dodatne metode u hipnozi mimo direktne sugestije (regresija, desenzitizacija itd) hipnoza navodno daje odlicne rezultate kod fobija, anksioznosti isl..

A ako gvorimo o koristenju hipnoze u sirem konteksu psihoterapije (tu doduse ne mogu nesto puno govoriti, buduci van par knjiga za "opcu naobrazbu" nemam neke veze sa psihoterapijom bilo koje vrste mimo same hipnoteraije) mogucnosti su prilicno siroke, vjerojatno puno toga mozes koristiti u kombinaciji sa nekom razinom pojacane sugestibilnosti. U stvari ne bi me zacidilo da uspjesni terapeuti to i nesvjesno rade. Vec sama situacija terapije je jedna povisene sugestibilnosti, osoba koja je na terapiji (ili kod doktora npr ili bilo koje osobe koju dozivljava autoritetom, u situaciji koja nije uobicajena, koja budi emotivne reakcije) je vjerojatno samim ulaskom u prostor u laganoj hipnozi, a kada se krene jos u neke terapijske vode pa iskoce emocije il sto vec racionalni um bajbaj, a to je hipnoza. Zaboravi filmske dojmove o zomboidnosti, to je samo jedan oblik koji se formalizira u direktnoj hipnozi/hipnoterapiji, ali hipnoza je jednostavno stanje povecane sugestibilnosti, a ona se javlja u stanju velike opustenosti, u stanju jakih emocija, stanju shoka isl. U biti sve sto nas pomice iz rutinskog djelovanja nas automastksi stavlja u izmjenjenu svjest, jednino sto hipnotizer/hipnoterapeut radi jeste da svjesno i sa odredjenim ciljem manipulira tim procesima, ali sugestibilna stanja se javljaju ucestalo i svakodnevno te sasvim izvjesno vrlo ceso u bilo kom obliku terapije i usudio bih se predpostaviti da bez obzira na formalnu hipnoticku naobrazbu (odnosno njen nedostatak) uspjesan terapeut intuitivno zna takva stanja prepoznati i koristiti. U stvari buduci se rjesavanje problema uglavnom desava "prckanjem" po njemu, da izaziva reakcije, da trazi promjene percepcije i gledista na neku stvar (opet izlazak iz rutine sto podrazumjeva izmjenu svjesti i ucenje novih obrazaca) sve to mozemo u najsirem smislu povezati sa hipnozom, stvar je samo terminologije.

No da se ne ide tolko u sirinu i rubna podrucja definicije hipnoze vec i ova najklasicnija cista direktna hipnoterapija u mnogim stvarima ima odlicne rezultate, najuobicajenija podrucja su ova nabrojana - bolovi, stres, bezbolno radjanje, ovisnosti, mrsavljenja, fobije, anksioznost itd., a ovisno o drustvenoj modi svako tolko jaca interes i za "rekreativno" koristenje cisto radi ugodnosti stnja ili kada dodje moda proslih zivota (to ide u nekim ciklusima svako tolko ) regresije u njih (koje se cesto i spontano desavaju, kako ih tumaciti i obasniti vec je druga stvar, ali ako coek za to plati.. )

Tako da cak i ako pod hipnoterapijom podrazumjevamo najuze podrucje meni se cini dosta korisnim
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 13:13   #290
Quote:
kaktus-car kaže: Pogledaj post
meni nikad nije bilo jasno cemu to sluzi i zasto bi itko uopce htio hipnozu
ni meni. no to ne mjenja činjenicu da je 95% ljudi konstantno u hipnotičkom "raspoloženju", i to prilično lošem, automatiziranom i neperspektivnom
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 20:48   #291
Smile

Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ovo mi zvuci zanimljivo
Da, to je isto još jedno veliko područje u kojem bi se što-šta moglo napraviti.

Quote:
4. godine traje + zavrsni ispit. Naravno, moze se i oduziti...

Edukatori.. postoji standardni tim nasih i slovenskih ucitelja koji cine uciteljski tim skole, zajedno s Grahamom Barnesom (osnivacem Kibernetike) te neki vanjski koji se dovode povremeno ili... Zadnje je doveden (po prvi put) Bernhard Trenkle npr. koji je drzao seminar o pricanju prica u terapiji.. Dio programa rada i smjernica je podlozan modifikacijama kroz skolovanje...

Inace, samo u Rijeci se odrzava edukacija.. I privlaci sve struke.. nova generacija ima i pravnike, gradjevinara...itd.
Da, čula sam da ima i u Ljubljani, od nama bliskih centara.

Zanima me još, koja je uloga hipnoze u kibernetici zapravo?
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 22:14   #292
Pa kao jedna od oblika terapeutskog rada.. Hipnoterapija spada pod program Kibernetike.. to sto sam ja sebi napravio od te edukacije edukaciju iz hipnoterpije je drugo (moram to naglasiti jer ljudi stjecu krivi dojam sto se sve uci na Kibernetici)
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 22:19   #293
Aha. OK.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 10:57   #294
Quote:
daaaa kaže: Pogledaj post

Nažalost ne mogu pronaći terapeuta koji se bavi hipnozom, a da je u Zagrebu. Bila sam dva puta kod dr. Legac, ali je ona malo skupa i nije mi sjela ko osoba.
Voljela bi da je ta osoba i psihoanalitičar ili sl.

Ako imate bilo kakve informacije molim vas da mi pošaljete.

Hvalaaaaa!!!!!!!!!!!!

Jel netko onda ima informacije tko se sve u Zagrebu s time bavi?
I koliko dođe dr. Legac? Nemam uopće dojam koliko to košta.

Ja bi isto to isprobao. Shvatio sam da imam velikih problema i trauma što se tiče prekida veza, bilo sa moje ili druge strane i užasno teško kroz to prolazim. I jako mi se teško odvojiti od tih loših emocija. Iako mislim da sam iskren prema sebi i znam od kuda sve to dolazi i i iz kojih nesigurnosti, ali si ne mogu nekako baš pomoći. Što mislite da li bi hipnoza mogla tu pomoći?
Tomislav H is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 23:55   #295
Quote:
Tomislav H kaže: Pogledaj post
I koliko dođe dr. Legac? Nemam uopće dojam koliko to košta.
750kn/sat

Quote:
Ja bi isto to isprobao. Shvatio sam da imam velikih problema i trauma što se tiče prekida veza, bilo sa moje ili druge strane i užasno teško kroz to prolazim. I jako mi se teško odvojiti od tih loših emocija. Iako mislim da sam iskren prema sebi i znam od kuda sve to dolazi i i iz kojih nesigurnosti, ali si ne mogu nekako baš pomoći. Što mislite da li bi hipnoza mogla tu pomoći?
Da..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 11:45   #296
help

pozzzz
zna li itko gdje bi mogao pronaći ovu knjigu u elektronskom formatu, ali na našem jeziku - The Full Facts Book of Cold Reading - by British illusionist Ian Rowland... ili bilo koju knjigu od Darren Brown-a, takodje na našem jeziku...
ako je itko voljan da pomogne, javite mi na PM

Zadnje uređivanje Vilenica : 21.03.2009. at 12:26. Reason: zaštita privatnosti: brisanje maila s imenom i prezimenom
milanfpn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 10:53   #297
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post

750kn/sat

Uh, to mi je malo puno... Pogotovo zato jer vjerojatno podrazumijeva redovite odlaske ako se želi nešto napraviti, a takve novce nemam.

Jel ima još netko tko se u Zg time bavi?
Tomislav H is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 11:25   #298
Quote:
Tomislav H kaže: Pogledaj post
Uh, to mi je malo puno... Pogotovo zato jer vjerojatno podrazumijeva redovite odlaske ako se želi nešto napraviti, a takve novce nemam.

Jel ima još netko tko se u Zg time bavi?
ionako iz ovog sto se pisalo ne cini mi se da je najbolji izbor, samo dobar marketing...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 12:00   #299
Jel to efikasnija metoda od psihoterapije, dakle ima brži učinak, pa je stoga 3x skuplja?

Jel može biti opasna za neke ili je posve safe?
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 14:11   #300
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Jel to efikasnija metoda od psihoterapije, dakle ima brži učinak, pa je stoga 3x skuplja?

Jel može biti opasna za neke ili je posve safe?
Jedna gatara naplaćuje skidanje uroka 1000kn. Sapienti sat.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:06.