Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2006., 14:33   #1
Epiziotomija

pa zar se u rh bas SVIM zenama MORA raditi epiziotomija?
ok ajde jos brijanje i klizmu, nekako i mogu shvatiti, ali rezanje bas svaki put, pa kako su zene radale do trenutka izuma tih skara?

mislim u ovom slucaju na prvorotkinje jer ostale cure tu i tamo postede!
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 14:33   #2
ARSLANEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!










__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 14:36   #3
Pa ne radi se epiziotomija svim ženama, koliko čitam iskustva žena sa poroda sve više, i prvorotki, rađa bez rezanja. To dosta ovisi o praksi rodilišta u koje se ide rađati.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 17:20   #4
Quote:
kemik kaže:
ARSLANEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!
Molim, netko me zvao?

Za neupucene, ja sam, kao protivnik epiziotomije, imao brojne flame-ove na zdravlju o toj temi. Ideje su se sukobile. Teske rijeci su padale. Imam puno linkova, idem ih organizirati i naprviti lijepi post, pa da mozete vidjeti informacije koje sam ja nasao o tom podrucju i donjeti svoje misljenje na osnovu kvalitetnih informacija.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 19:27   #5
Epiziotomija

Sto je to?
Epiziotomija je zastarjeli i u velikoj vecini slucajeva nepotreban, a ponekad i vrlo stetan operativni zahvat. Izvodi se pri porodu. Sastoji se od rezanja perineuma (tkiva izmedju vagine i anusa). Rez se radi da bi se prosirio porodjajni kanal i lakse izvuklo novorodjence. Kratki prikaz dan je na wikipediji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Episiotomy

Sto je mit a sto je istina?
Mit: rutinska epiziotomija je u interesu pacijenta.
Istina: rutinska epiziotomija je nepotrebna i stetna.
Hrvatska udruga primalja ima web sa opisom mitova i istine o epiziotomiji na:
http://www.udrugaprimalja.hr/content/view/20/44/
Odlican opis istrazivanja koja potvrdjuju kako je rutinska epiziotomija besmislena dan je na:
http://www.efn.org/~djz/birth/obmyth/epis.html
WebMD ima clanak u kome tvrdi kako epiziotomije ne treba raditi rutinski, premda preko 80% prvorotki u US bude izrezano “jer se tako radi”:
http://www.webmd.com/content/pages/3/3608_970.htm
Rode imaju poduzi clanak koji govori o besmislu rutinske epiziotomije:
http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...t2ID=&Show=759

Zasto se tako radi?
Epiziotomija se, na sramotu medicinske profesije, radi iz inercije. Radi se jer je tako uobicajeno. Radi se jer su ih na faksu ucili da se tako radi. Pogresna logika s faksa je bila da epiziotomija stiti zenu od pucanja tkiva pri porodu. Posluzimo se analogijom i zdravim razumom: zamislimo komad tkanine, uhvatimo tkaninu rukama i vucemo na suprotne strane, tkanina je cvrsta i tesko puca. Ako je pak zarezemo i onda povucemo: drrrrappp, tkanina se pod silom para vrlo lagano. Slicno je i s epiziotomijom: zarezano ljudsko tkivo puca lakse nego nezarezano. Ako ce netko puknuti, bez epiziotomije puknut ce manje nego sa epiziotomijom. Osim toga s epiziotomijom pucanje se ponekad produzi skroz u anus, sto se bez epiziotomije ne desava skoro nikad.
Moderna praksa kaze da se epiziotomija radi samo ako je nuzno hitno izvuci bebu. Evo link s weba od Mayo clinic:
http://www.mayoclinic.com/health/episiotomy/HO00064
Odnosno jos jedan link koji govori o tome kako je ispravljanje krivih spoznaja u medicini zalosno spor:
http://www.news-medical.net/?id=9830
Odnosno kako epiziotomija ne smije biti radjenja rutinski:
http://www.webmd.com/content/article/105/107840.htm

Postoje li razlicite vrste reza?
Postoje dvije vrste epiziotomije: medijalna, s rezom direktno prema anusu, te mediolateralna, s rezom na stranu, prema nozi. Prednost mediolateralne je da nece uzrokovati puknuce u anus (koje zna voditi gadnim infekcijama), a nedostatak da se reze vise tkiva, sto znaci vise boli i problema prilikom zarastanja te ozljede. Prednost medijalne epiziotomije je da se reze tanje tkivo, pa ako ne pukne skroz do anusa, tada ce brze zarasti. U oba slucaja reze se sluzokoza, misic i koza. Svi ti slojevi se posebno trebaju zasiti. Linkovi o rezanju i sivanju:
http://www.moondragon.org/obgyn/proc.../suturing.html
http://www.who.int/reproductive-heal...y_P71_P75.html
http://www.doereport.com/enlargeexhibit.php?ID=10601
Zanimljivo: pucanje je gore u porodu s klasicnim polozajem na ledjima, koji je ugodniji samo bolnickom osoblju jer im daje odlican pregled situacije, dok se zena napreze da izgura novorodjence suprotno sili tezi.

Kako se radi u Hrvatskoj?
U Hrvatskoj svaka bolnica, odnosno svaki lijecnik ima svoju teoriju. Teorije su im razlicite i to izgleda ovako: na Sv. Duhu ne rade rutinski, ali u Vinogradskoj rade rutinski kod prve bebe. Sramotno je za medicinsku profesiju u hrvata da zena igra rulet s izborom bolnice i lijecnika, pri cemu ce je neki bespotrebno izrezati. Link na iskustva is Hrvatske:
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...05d588dc02532d
Mislim da je na rodi bio dobar clanak o zeni koja je zabranila (u Hrvatskoj) drip, zabranila rez i izborila svoja prava. Sve se temeljilo na tome da ne mora potpisati izjavu kako se ne slaze sa bilo kakvim tretmanom, nego ju ce se onad (kad ne pise) mora traziti dozvola za svaki invazivni zahvat. Dobro je da je pri ruci muz, koji ce po potrebi dreknuti na lijecnike da ne smiju rezati, ukoliko se neki nadobudan pametnjakovic prihvati skarica. Pretpostavljam da nije lako pusiti da te tretiraju ljudi u koje nemas povjerenja. Zato neke trudnice odlaze roditi u inozemstvo, gdje se mogu unaprijed dogovoriti o tome sta zele a sta ne dopustaju. Popularni na rodi su bili Feldbach, kog Graza te Postojna u Sloveniji. Na zalost: ljudsko dostojanstvo se placa iz vlasitog djepa.

Postoji li prevencija?
Da, masaza prije poroda trebala bi povecati elasticitet tkiva, tako da se smanji pucanje. Postoji i epi-no uredjaj koji bi trebao postupno naviknuti tkivo na rastezanje, tako da pri porodu ne bude pucanja:
http://www.epi-no.com/birth.htm
Moje pitanje? Zasto se epi-no ne koristi u Hrvatskoj? Pretpostavljam zato jer kosta i jer nikoga nije briga za pacijente.

Koja je steta od epiziotomije?
Svima ce rez pokvariti dozivljaj poroda koji ce postati nesto nalik na bolest i prve dane nakon poroda. Na srecu, vecina zena ce se unutar par mjeseci dobro oporaviti od reza. Tkivo perineuma je dobro prokrveljno i zarasti ce dobro. Ostat ce im oziljak, na slabo vidljivom mjestu. Nekima koje nemaju srece ili su nestrucno zasivene (cesto prejako zasivene) oziljak ce biti bolan, ici ce na Fenton’s procedure operaciju da uklone oziljak, imat ce bolove u perineumu prilikom sjedenja, nece moci uzivati u seksu jer ce ih penetracija boliti, trpit ce od inkontinencije. U nekim slucajevima doci ce do infekcije, sto znaci jos boli i neugodnog tretiranja ozljede, a vrlo rijetko od infekcije ce i umrijeti. Vecina ce sigurno biti nesretna i trpiti bol radi tvrdoglavosti lijecnika koji su ih bespotrebno ozlijedili.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 20:01   #6
Epizotomija? NE ako nije BA© stvarno nuzno. Mene su cvaknuli na oba poroda i oporavak mi je bio gori od samih poroda. I mos mislit kak su me pitali........
Dobro, drugi put su bas morali rezati, al i to mi je babica objasnjavala samo zato kaj sam ju nekoliko puta pitala jer me bas mora i da li ce me rezati...
Prezivila sam.... j.....ga zene svasta pretrpe za te male kiflice kaj ih rode.
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 20:44   #7
Arslane svaka čast, stvarno si se potrudio ovaj put. Pa otkud toliko zanimanja za te stvari???? Stvarno me to zanima, jer mislim da je danas rijetkost da muškarce zanimaju takve teme osim ako se ne bave medicinom
koalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 21:26   #8
arslane skidam kapu i klanjam se do zemlje
sad moram pod hitno ic spavat (bebac trazi, nije do mene ) ali sutra obavezno citam i printam link po link, spremam u mapu i s time za 8 mjeseci idem na porod
thx!
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 21:28   #9
hehehe, koalica ja sam bas htjela da ga upitam isto pitanje!!!

Zato Arslane kazi ti nama otkuda ti tolika zanimacija na forumu gde su 99.97 % zene pune hormona?

Nisam ni ja cula nikad za tu proceduru. Evdje u USA zenu samo zasiju ako prirodno popuca ali je nitko ne reze prije poroda. To bas zvuci bolno!
Katie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 22:54   #10
mene nisu rezali ni sa prvim ni sa drugim djetetom i moj dr.mi kaze da im ovaj put naglasim da ne zelim rezanje
super je osjecaj kad nisi rezana
fino si odmah na nogama i kao da nisi ni rodila
nema bolova,punata ni ono"bole me punti na prominu vrimena"
jupi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 23:00   #11
Quote:
magic blue kaže:
pa zar se u rh bas SVIM zenama MORA raditi epiziotomija?
ok ajde jos brijanje i klizmu, nekako i mogu shvatiti, ali rezanje bas svaki put, pa kako su zene radale do trenutka izuma tih skara?

mislim u ovom slucaju na prvorotkinje jer ostale cure tu i tamo postede!
e slazem se. mislim da je krajnje vrijeme za javnu kampanju protiv tog barbarskog mesarenja i kasapljenja
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 23:05   #12
...ti punti i jesu najgora stvar.........
__________________
"Čovjek pun duha i u potpunoj se samoći izvanredno zabavlja svojim mislima.(Schopenhauer).....
*Domy* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2006., 10:22   #13
Gle ti ovo! Ne mogu vjerovati! Postao sam sto mislim i nisu me ispljuvalii, nisu me zamrzili, nego su cak zadovoljni ljudi kolekcijom linkova. Hvala vam, hvala. Nadam se da ce vam nesto od toga biti korisno i informativno, pa cete donjeti vlastito misljenje na temelju kvalitetnih i objektivnih informacija.

FYI: na zdravlju je bila tema o epiziotomiji, ja sam se tamo fakat zestoko flamao s lijecnicima, koji su poludili na moje insistiranje da neki od njih rade rutinski i bez razumijevanja nesto sto je u biti nepotrebna genitalna mutilacija, mesarenje koje sluzi samo tome da se njih (lijecnike) dovede na centar scene. Ja sam imao osobno lose iskustvo s lijecnicima (nema veze s trudnocom), pa sam zakljucio da se covijek njima ne smije prepustiti u ruke misleci kako ce napraviti najbolje. Nece napraviti najbolje za pacijenta, nego za sebe. Na ovo s epiziotomijom sam nabasao slucajno, nakon razgovora s curom i shvatio sam da u ginekologiji narusavaju prava pacijenta mozda vise nego u bilo kojoj drugoj grani medicine.

Kako Natch kaze kampanja protiv barbarskog mesarenja bi bila odlicna ideja, eto stofa za civil liberties grupe u Hrvatskoj. Neka se dobro pripreme, da ih ne skrse medicinari praznim argumentima i navodima literature iz 1920e. Neka javno obznane o cemu je rijec, neka organiziraju rasprave na TV i na netu. Ako ce onda bar jednoj zeni biti bitno lakse nakon poroda, aktivnost je postigla nesto vrijedno. Ako se natjera bar jednog porodnicara da prestane rezati rutinski, to je vec uspjeh.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2006., 11:33   #14
zivio arslan!
a nakon sto akcija zavrsi dizemo mu spomenik!
btw, zakaj na rodama vec nisu dosli na ovu ideju, ili samo ja to ne znam
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2006., 13:42   #15
Rode se bave s puno tema vezanih uz trudnocu i prava majki / trudnica. Recimo porodiljne naknade, pravo na tretmane za neplodnost, trudnice s posebnim potrebama.

Epiziotomija je jedan detalj cijele price, bespotrebno mesarenje, ali vecina se zena od toga oporavi za koji mjesec bez velikih posljedica (mozda im je i dugi niz mjeseci neugodno, ali to ne komuniciraju i na kraju se naviknu). Za epiziotomiju vecinom zene vjeruju da to tako mora biti i prihvate je kao nuzno zlo, poput strija, a ne kuze da se radi o u vecini slucajeva bespotrebnom i ponuzavajucem postupku, recimo kao i kod klistira prije poroda.

Vise vicu one zene koje nisu dobile porodiljnu naknadu, tako da se rode ne mogu koncentrirati samo na epiziotomiju, premda mislim da bi bilo dobro da pokrenu neku akciju u tom smjeru, jer tu je jedan malo, no bolan detalj poroda lako promijeniti.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2006., 16:54   #16
navodno da epizitomija u trenutku urezivanja ne boli jer ti ju urezuju kad ti je trud najvisi pa ti navodno dode ko olaksanje, ali poslije
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 19:25   #17
evo ponosno objavljujem da sam procitala sve arslnove linkove i sad idem mantrat i tantrat nad svojom medicom da joj povecam elasticitet
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 23:27   #18
Quote:
magic blue kaže:
evo ponosno objavljujem da sam procitala sve arslnove linkove i sad idem mantrat i tantrat nad svojom medicom da joj povecam elasticitet

ono sezame otvori se!!!!
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 01:13   #19
Quote:
magic blue kaže:
navodno da epizitomija u trenutku urezivanja ne boli jer ti ju urezuju kad ti je trud najvisi pa ti navodno dode ko olaksanje, ali poslije
Ako režu u pravom trenutku fakat ne boli, a poslije kako-kome
Ja bih i klistir i epiziotomiju prepustila rodilji na izbor. Mislim, malo je poroda koji se odvijaju tako brzo da se ne bi stiglo o tome razgovarati i objasniti koje su moguće posljedice, pa neka svatko bira. Imala sam dva poroda, niti jedan nije bio osobito dug ili traumatičan, oba puta sam rezana, oporavila sam se brzo i bez posljedica (pogotovo drugi puta) i nisam tip koji bi se miješao doktorima u posao, ali smatram da o sebi trebam ipak odlučiti sama (barem dok sam pri svijesti i nisam skrenula pameću). Da su me pitali klistir bih prihvatila jer nisam sigurna da li bih se mogla kontrolirati, ali rizik od pucanja bih preuzela na sebe.
__________________
This used to be my playground
big mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 08:43   #20
Quote:
Mary Bellows kaže:

ono sezame otvori se!!!!
ako upali moze i to samo da me ne rezu bespotrebno
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:56.