Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2006., 20:01   #1
Quote:
Edgar kaže:
Ja bio na nekom postu pisao kako čitao da na kreće na proljeće HT, ali da nisam ni za to, već za hEP (prijenos). i ond ačpvjek pita HT ili HEP, ja reko HT (misleći da pita jel na proljeće kreće HT ili HEP a ne tko je od toga isplativiji)
Ponavljam ovdje da je po meni bolje pričekati HEP. i to ne prozvodnju i distribuciju (Elektra) već HEP prijenos.
http://www.poslovni.hr/27331.aspx
Pa, vidjet ćemo. Pričekajmo, a ako je sudit po ovom tekstu imat ćemo i treći topic o IPO-u.

Prebačeno sa druge teme

Zadnje uređivanje spy : 24.11.2006. at 15:44.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 21:19   #2
Quote:
Frasier kaže:
Kaže Edgar: "Ja bio na nekom postu pisao kako čitao da na kreće na proljeće HT, ali da nisam ni za to, već za hEP (prijenos). i ond ačpvjek pita HT ili HEP, ja reko HT (misleći da pita jel na proljeće kreće HT ili HEP a ne tko je od toga isplativiji)
Ponavljam ovdje da je po meni bolje pričekati HEP. i to ne prozvodnju i distribuciju (Elektra) već HEP prijenos."


http://www.poslovni.hr/27331.aspx
Pa, vidjet ćemo. Pričekajmo, a ako je sudit po ovom tekstu imat ćemo i treći topic o IPO-u.
je da, čitao to neki dan, samo iz ovog ne kužim koj dio ide na IPO, proizvodnja, distribucija, prijenos?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 12:57   #3
Quote:
Edgar kaže:
je da, čitao to neki dan, samo iz ovog ne kužim koj dio ide na IPO, proizvodnja, distribucija, prijenos?
Ide HEP d.d. pa neće u IPO svako poduzeće zasebno
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 15:15   #4
Quote:
spy kaže:
Ide HEP d.d. pa neće u IPO svako poduzeće zasebno
ok, ali zar nije bilo govora da se išlo da d.o.o.-e radi pojedinačne privatizacije?

eto pitah zato
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 15:36   #5
Quote:
Edgar kaže:
ok, ali zar nije bilo govora da se išlo da d.o.o.-e radi pojedinačne privatizacije?

eto pitah zato
Išlo se na taj ustroj radi privatizacije, ali nije cilj da se HEP privatizira u dijelovima, eventualno da se prodaju pojedini dijelovi za koje neće postojati interes, kao u HŽ-u npr. Ugostiteljstvo, a postoji mogućnost (što je vrlo vjerojatno) da se neka društva izdvoje i ostanu u državnom vlasništvu (npr taj tvoj Prijenos) jer liberalizacijom tržišta dolaze konkurenti i bilo bi unfair da je prijenos od jede kompanije

"Neovisnost, razvidnost i nepristranost


Temeljem obveza iz Zakona o tržištu električne energije, HEP-OPS je dužan donijeti Program za osiguranje i primjenu načela razvidnosti i nepristranosti rada.

HEP-OPS je dužan Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agencijji (HERA) podnijeti izvješće o provedenom programu i javno ga objaviti na ovim internetskim stranicama. Sukladno Zakonu o tržištu električne energije, HEP-OPS kao dio HEP grupe prema statusnom obliku, organizaciji i odlučivanju, neovisan je od Operatora distribucijskog sustava te od subjekata unutar i izvan HEP grupe koji obavljaju energetske djelatnosti proizvodnje i opskrbe električne energije.

HEP-OPS obavlja djelatnost prijenosa električne energije na razvidan, objektivan i nepristran način, osiguravajući ravnopravne uvjete svim tržišnim sudionicima odnosno korisnicima prijenosne mreže.

Računovodstvenu, pravnu i upravljačku neovisnost HEP-OPS osigurava dosljednim poštivanjem i provođenjem zakonskih i podzakonskih akata. HEP-OPS stalno i pravodobno izvješćuje tržišne sudionike o svim svojim poslovnim aktivnostima izravno ili na internetskim stranicama.

Neovisnost, razvidnost i nepristranost rada HEP-OPS-a zajamčena je i nadzorom njegovih poslovnih aktivnosti koji obavlja HERA. HEP-OPS dužan je od HERE tražiti suglasnost za pojedine aktivnosti te joj podnositi izvješća o svom radu.

Radi omogućavanja uspješnog tržišnog natjecanja i jednakog položaja svih sudionika na tržištu, pristup i korištenje prijenosne mreže moraju biti razvidni, objektivni i nepristrani.
"
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 19:05   #6
[QUOTE=spy]Išlo se na taj ustroj radi privatizacije, ali nije cilj da se HEP privatizira u dijelovima, eventualno da se prodaju pojedini dijelovi za koje neće postojati interes, kao u HŽ-u npr. Ugostiteljstvo, a postoji mogućnost (što je vrlo vjerojatno) da se neka društva izdvoje i ostanu u državnom vlasništvu (npr taj tvoj Prijenos) jer liberalizacijom tržišta dolaze konkurenti i bilo bi unfair da je prijenos od jede kompanije


Pa dobro nek dodje konkurencija, ali nemora se zato ne privatizirati prrijnos.

uglavnom, da skratim.........shit...............
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 19:14   #7
ode INA, ode THT ode HEP. Što je iduće?
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 19:22   #8
Quote:
Edgar kaže:
Pa dobro nek dodje konkurencija, ali nemora se zato ne privatizirati prrijnos.
u svakom slučaju sigurno ne ide sam u privatizaciju
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 19:53   #9
Quote:
spy kaže:
u svakom slučaju sigurno ne ide sam u privatizaciju
pa nisam to ni mislio nego ono proizvodnja, prijenos, distribucija....pa ti biraš od kojeg ćeš kupiti. a to kaj su d.o.o....ma lako oni to pretvore u d.d...pa HEp d.d. u startu ima sve dionice tih bivših d.o.o. pa kad se njih riješi i kad mu izvuku lovu onda njega nitko neće kupiti
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 19:59   #10
Nema šanse.
A kada sam rekao da ne ide sam, nisam mislio da bi samo to privatizirali, nego ili ide unutar HEP d.d. ili se izdvaja iz HEP-a i ostaje u državnom vlasništvu.
To su jedine dvije realne opcije.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 20:16   #11
ma znam, skužio ja tebe bio, samo ovako mi to nije baš nešto....no u svakom slučaju, bilo kako bilo, mislim da je HEp u svakom slučaju bolja prilika od INA-e i HT-a
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 20:18   #12
Quote:
obiwan kaže:
ode INA, ode THT ode HEP. Što je iduće?
zar ima još šta za prodati0

Ah da, zaboravih, pa imamo preko 1000 otoka? Samo to neće ići na IPO nego direktnom pogodbom sa nekim šeikom ili holiwoodskim zgubidanom.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 12:46   #13
Quote:
spy kaže:
Ide HEP d.d. pa neće u IPO svako poduzeće zasebno
citat:

.....Potrebno je stvarno provesti (pored formalnog osnivanja d.o.o. u vlasništvu HEP-a) razdvajanje HEP-a na proizvodnju, prijenos i distribuciju....

izvor: http://www.poslovni.hr/30466.aspx
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:49   #14
Da ali to se radi zbog liberalizacije tržišta a ne radi privatizacije jer kad imaju više ponuditelja na tržištu moraš im dati jednake šanse, tako da HEP ne može ostati monopolist u području prijenosa (slična situacija su sadašnji problemi sa DTK mrežom kod HT-a). Sigurno nećeš kupovati svako zasebno. Na kraju krajeva u tvom linku se spominju osnivanja d.o.o.-ova u vlasništvu HEP-a sa time da će prijenos d.o.o. imati posebno kontrolirano poslovanje (ako ga ne izdvoje iz HEP-a) da osigura svima ravnopravan položaj


"Direktiva o unutrašnjem tržištu električne energije donesena je 1996., a došla je na snagu u veljači 1997, dajući dvije godine zemljama članicama za prilagodbu lokalnog zakonodavstva. Direktiva postavlja zajednička pravila o proizvodnji, transmisiji i distribuciji električne energije.

Za gradnju novih kapaciteta generacije postoje dvije predviđene procedure, autorizacijom i tenderom. U autorizacijskom sistemu aplikanti koji zadovoljavaju kriterije će biti bez diskriminacije autorizirani za gradnju novog kapaciteta bez obzira na potrebu, za razliku od sistema tendera gdje vlada zemlje članice procjenjuje buduće potrebe za kapacitetom.

Prema definiciji direktive transmisija obuhvaća samo visokonaponsku mrežu (>=110 kV) i dispečerstvo, te kao takva mora biti barem knjigovodstveno odvojena (unbundling) od proizvodnje i distribucije kao transmission system operator (TSO). Dispečer mora davati jednak pristup svim korisnicima, s time da zemlje članice mogu propisati prioritet obnovljivim izvorima i kogeneraciji te električnoj energiji proizvedenoj iz domaćih goriva, do maksimalno 15% primarne energije upotrebljene za proizvodnju električne energije.

Distribucija obuhvaća i transmisiju na srednje i niskonaponskoj mreži. Zemlja članica može propisati obavezu opskrbe električnom energijom svih potrošača lociranih u distributivnom području, tzv. public service obligation (PSO), te također može regulirati tarifni sustav.

Prema direktivi tri gornja sektora moraju biti knjigovodstveno razdvojeni (unbundling), ali mogu kroz sistem holdinga ili firmi kćeri ostati dio iste grupe. Sve neelektrične djelatnosti takve grupe moraju također biti knjigovodstveno odvojene u posebne tvrtke. Predviđana su tri mehanizma pristupa mreži, regulirani i pregovarani pristup trećoj strani (third party access, TPA) te procedura jedinstvenog kupca (single buyer)."
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:58   #15
govoreći o HEp prijenosu, ja mislio na transmisiju (visokonaponska mreža).

za citiranu direktivu neznam, no citiruajući onaj navod ponadao sam se da će se HEP ipak razdvojiti na tri sektora (formalno d.o.o su već osnovani...ali kaže potrebno je stvarno razdvajanje HEP-a na ta tri područja.....

znači, opet niš od toga?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 15:08   #16
[QUOTE=spy] ...Na kraju krajeva u tvom linku se spominju osnivanja d.o.o.-ova u vlasništvu HEP-a sa time da će prijenos d.o.o. imati posebno kontrolirano poslovanje (ako ga ne izdvoje iz HEP-a) da osigura svima ravnopravan položaj


d.o.o su već odavno osnovani

HEP ODS D.O.O. MB 1643991 (distribucija)
HEP PROIZVODNJA D.O.O. MB 1643983
HEP PLIN D.O.O. MB 1582615
HEP TOPLINARSTVO D.O.O MB 1582623

a naravno i HEP d.d. MB 3557049

svima gore navednim, firma u kojoj radim prodaje robu već više od godinu dana (HEP d.d. naravno već desetljećima)

mislim da je paralelno s otvaranjem ODS i Proizvodnje osnovan i Prijenos ali njima ne prodajemo robu pa nemam podatke u računalu (morao bi guglati)
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 15:12   #17
i što bija sad zapravo htio?

da te d.o.o-e pretvore u d.d.-e i naprave IPO pojedinačno za svaki od njih

za prijenos mogu/moraju ukinuti monopol.....i regulirati infrastrukturu (kao što to pokušavaju u telekomunikacijama) - i slažem se neka...no još dugo godina prijenos će imati (vljda) znatan trž. udio u odnosu ne preostalu konkrenciju, kao što HT bez obzira na x konkurenata na području fiksne/ mobilne telefonije i dalje ima najveći tržišni udio
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 21:23   #18
Ovo je staro cca 2 mjeseca, ali mislim da je zanimljivo za ovu temu:

"Europska komisija najavila je razbijanje europskih velikih energetskih skupina kako bi se poduprla prekogranično tržišno natjecanje manjih energetskih tvrtki na tržištu Europske unije. Primjerice, očekuje se da bi nova europska direktiva mogla zabraniti spajanja i preuzimanja kao što bi bilo ono E.ON-a i Endese. Naime, europska povjerenica za zaštitu tržišnog natjecanja Nellie KROES smatra da nije moguće da u vlasništvu iste tvrtke budu i distribucija i opskrba i proizvodnja električne energije, odnosno istodobno vlasništvo nad proizvodnjom i prijenosom energije u suprotnosti je pravilima tržišnog natjecanja. Isto tako, smatra se da bi i spajanje elektroenergetskih i plinskih tvrtki također moglo dovesti do monopola što će se također sprječavati, a dodatni problem predstavljaju i dugoročni ugovori o isporuci plina koji onemogućavaju pristup novim sudionicima na tržištu. Nova energetska politika, odnosno izrada novih direktiva najavljena je za početak 2007. godine, no očekuju se velika protivljenja lobija iza kojih stoje energetski divovi."
http://www.eihp.hr/hrvatski/detaljni...vijest&id=1625
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 13:26   #19
Ako SDP dođe na vlast ovu temu možemo slobodno zaključati. Evo što kaže Jurčić:

"......s tim što ne vidimo ni jedan razlog za privatizaciju HEP-a dok Hrvatska ne dostigne barem 15.000 Eura po stanovniku sa sadašnjih 7.000. I onda će trebati dobro promisliti....."
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 13:34   #20
a u tom grmu leži zec...neće imati pare od privatizacije HEPa pa hoće porez na kapitalnu dobit, koja lopina
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:54.