Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2016., 17:57   #5241
Pojasni malo detaljnije. Do kakve pogreške je došlo? Tj. na što se pozivaju?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 09:32   #5242
Quote:
ivica s kaže: Pogledaj post
pozdrav ljudi. imam jedan problem . supruga mi je radila u gradskoj firmi na ugovore po 6 mjeseci. ostala je trudna i išla na čuvanje trudnoće 1.4 ove godine ugovor joj je trajao do 18.9. zatim su joj produžili ugovor na 6 mjeseci do 3 mjeseca iduće godine . zatim sad nazovu i kažu nakon skoro 2 mjeseca da je došlo do pogreške i da hoće poništiti ugovor koji vrijedi još 4 mjeseca, kakva su nam prava ne znamo pa molim za pomoć hvala.
oni se izvlače na to da je ona bila na komplikacijama da joj nije ni trebao biti produžen ugovor ali je. zanima me još jedna stvar pošto ima 4 ugovora na 6 mjeseci sklopljena bez prekida ovo joj je bio peti koji će raskinuti ona ima znači oko 26 mj. staža dali ima pravo na otpremninu ?
ivica s is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 09:50   #5243
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Pojasni malo detaljnije. Do kakve pogreške je došlo? Tj. na što se pozivaju?
da li mislite na moj slučaj? ako da ona je bila na komplikacijama pet mjeseci tj do isteka ugovora koji je istekao u 9 mjesecu zatim joj produžuju ugovor na šest mjeseci tj. do 3 mjeseca iduće godine znači nije radila niti u ovom novom ugovoru jer je rodila sad u 11 mj. još nismo dobili rješenje kao poslat će a ovo su usmeno rekli da je došlo do zabune da je ona bila na komplikacijama da joj nije trebao biti niti produžen ugovor.
ivica s is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 11:13   #5244
Joj stvarno si to zbrkano i zbrda-zdola napisao...

Realno, stvarno nije postojala nikakva potreba za tim produženjem, jer kod žene to ništa ne mijenja u smislu primanja, samo je njima dodatna papirologija.
E sad oćete vi dati poništenje toga ili ne... ja ne bi.
Kad je već napravljen, niš ne mijenja, kruha ne traži, pa nek stoji. Kako su do sad odrađivali papirologiju, budu i dalje.
Ali velim - ništa ne mijenja na stvari, pa kako hoće.
I ne, nema pravo na nikakvu otpremninu, jer otpremnine se isplaćuju u slučaju poslovno uvjetovanog otkaza. Žena je imala ili će imati istek ugovora.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 17:11   #5245
Pozdrav.
Supruga je zaposlena na neodređeno.
Došlo je do nesuglasica s poslodavcem koji joj je poručio da se ne treba vraćati na posao poslije porodiljnog dopusta.
Poslodavac inzistira da ona da otkaz što supruga ne želi.
Poslao ju je na godišnji nakon isteka porodiljnog, a nakon isteka godišnjeg, supruga je otvorila bolovanje.
U međuvremenu joj nije isplaćena plaća za listopad koja se po ugovoru trebala isplatiti najkasnije do 20. u mjesecu.
E sad...sve što ona želi je da se može normalno prijaviti na burzu i dobivati naknadu, a rečeno joj je da to nije moguće ukoliko joj poslodavac ne napiše potvrdu da joj nije isplatio plaću (ovdje bih sad stavio jedno 100 upitnika).

Na koji način ona može otkazati ugovor o radu zbog kršenja ugovora druge strane, a da ne mora tražiti potvrdu od poslodavca koji joj to neće napisati?
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 18:19   #5246
Neka pričeka još malo i ako joj poslodavac ne isplati naknadu plaće, neka zbog tog razloga da u pismenom obliku izvanredni otkaz ugovora o radu zbog osobito teških povreda odredaba o radu od strane poslodavca.

Na taj način će prijavom na Zavod za zapošljavanje, dobivati naknadu za nezaposlene...

Da li je još uvijek na bolovanju i da li je obavijestila poslodavaca o tome?
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 19:15   #5247
Da, obavijestila ga je preporučenim pismom s povratnicom.
Nije mi jasan ovaj dio s prijavom i naknadom.
Što u tom slučaju treba donijeti na burzu?
Kopiju izvanrednog otkaza ugovora o radu ili...?
I koliko malo treba pričekati?
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 23:35   #5248
Ja bi pricekao jos koji dan za svaki slucaj i onda dao izvanredni otkaz. Primjerak izvanrednog otkaza nosi na Zavod za zaposljavanje i prijavljuje se kao nezaposlena osoba i na temelju toga ostvaruje pravo na naknadu.

Poslano sa mog SM-G900FD koristeći Tapatalk
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 00:10   #5249
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Da, obavijestila ga je preporučenim pismom s povratnicom.
Nije mi jasan ovaj dio s prijavom i naknadom.
Što u tom slučaju treba donijeti na burzu?
Kopiju izvanrednog otkaza ugovora o radu ili...?
I koliko malo treba pričekati?
On ima rok da joj do kraja mjeseca da obračun
(2) Poslodavac koji na dan dospjelosti ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu ili ih ne isplati u cijelosti, dužan je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, naknada plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iznosa koje je bio dužan isplatiti.

I nek žena nazove burzu i pita ih što će je konkretno tražiti od papirologije.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 06:26   #5250
Ok, puno hvala.
Još jedno pitanje, da li žena mora otići kod poslodavca po obračun ili joj je on obavezan poslati ga poštom?
Ona bi htjela izbjeći dodatne stresove ako je moguće.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 12:09   #5251
Pozdrav. Imam pitanje.

Zaposlen sam na neodređeno, puno radno vrijeme od 40 sati tjedno (od 7:30 do 15:30). Dan tjednog odmora je nedjelja. To sve piše u ugovoru.
Radim od ponedjeljka do petka.
Sad šef traži i da se radi subotom (povećan opseg posla i pritišću rokovi), a na moje pitanje koliko će to biti plaćeno odgovara sa nemoj me jebati.

Pitanje glasi koliko bi se plaćao rad subotom i mogu li ga odbiti ako nisam zadovoljan koliko će mi platiti?
GOONIS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 15:18   #5252
Ako bi radio isto sati kao od pon do pet treba ti platiti 8 sati prekovremenog tjedno.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 17:45   #5253
Nakon 3 godine kontinuiranog rada za istog poslodavca dali se na mirovinskom automatski mijenja iz neodređenog na puno vrijeme u neodređeno na puno radno vrijeme ili to knjigovođa mora u sustavu promjeniti?

Hvala na odgovoru!!
calecaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 20:33   #5254
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Ako bi radio isto sati kao od pon do pet treba ti platiti 8 sati prekovremenog tjedno.
Danas sam radio 7 sati, znaci 7sati prekovremeno. To se placa 150% ?
GOONIS is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 17:53   #5255
Quote:
calecaki kaže: Pogledaj post
dali se na mirovinskom automatski mijenja iz neodređenog na puno vrijeme u neodređeno na puno radno vrijeme ili to knjigovođa mora u sustavu promjeniti?
haaaa?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 18:39   #5256
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
...da li žena mora otići kod poslodavca po obračun ili joj je on obavezan poslati ga poštom?
Ukoliko je još i na bolovanju - dužni su joj to poslati poštom.

Quote:
GOONIS kaže: Pogledaj post
Sad šef traži i da se radi subotom (povećan opseg posla i pritišću rokovi), a na moje pitanje koliko će to biti plaćeno odgovara sa nemoj me jebati.

Pitanje glasi koliko bi se plaćao rad subotom i mogu li ga odbiti ako nisam zadovoljan koliko će mi platiti?
Sve preko 40 sati se plaća kao prekovremeni, ukoliko poslodavac nije donio odluku o preraspodjeli radnog vremena, koju je trebao javno izvjestiti da se zna za koje razdoblje - of kors, to se poslije "vraća".

Pa ukoliko ti to ne misli platiti, naravno da ne moraš. Možeš i ti njemu odgovoriti onako kako on tebi kad ga pitaš za plaćanje.

Quote:
calecaki kaže: Pogledaj post
Nakon 3 godine kontinuiranog rada za istog poslodavca dali se na mirovinskom automatski mijenja iz neodređenog na puno vrijeme u neodređeno na puno radno vrijeme ili to knjigovođa mora u sustavu promjeniti?

Hvala na odgovoru!!
Moram.... kakvi dođete do takvih zaključaka? Sami ili vam netko to "prenese"?
Nema ničeg automatskog. Tko kaže da te poslodavac želi zaposliti na neodređeno nakon 3 godine?
Ako to želi, mora ti ponuditi takav ugovor i tako te prijaviti.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 12:08   #5257
Ne znam da li je ovo dobra tema.

Osoba A se nalazi na dugotrajnom bolovanju i ima ugovor na neodredeno vrijeme. Osoba B radi kao zamjena nenazocne osobe A, ali osoba A umire. Zanima me sto se desava s radnim odnosom osobe B - da li ona ostaje na radnom mjestu (ugovor sklopljen do 60 dana ili do povratka osobe A) ili joj ugovor prestaje danom smrti osobe A?

Nadam se da sam bio jasan.
Hvala.
CardiffCity is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 15:20   #5258
Ugovor o radu na (ne)određeno & plaća

ostaje, jer je ugovor sklopljen "do povratka osobe A", a tamo negdi sigurno pise i da je sklopljen radi "potrebe za djelatnom osobom", buduci da A vise nema, B ostaje radi potreba posla
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 12:55   #5259
Forumaši, trebam pomoć i savjet ako netko zna i može pomoći....Zaposlen sam u sustavu odgoja i obrazovanja na određeno vrijeme (zamjena za osobu na bolovanju) koja traje od kolovoza 2015. s jednim prekidom kraćim od 2 mjeseca. U prosincu 2016. osoba koju mijenjam je preminula. Osoba je imala ugovor na neodređeno. Imam informacije da bi se moj sadašnji ugovor mogao "pretvoriti" u ugovor na neodređeno sukladno članku 12 Zakona o radu, a o tome bi odluku trebao donijeti Školski odbor. S druge strane, ravnatelj ustanove inzistira na natječaju, "jer je tako reklo Ministarstvo". Zašto želim izbjeći natječaj? Ne muče me vlastite kompetencije već to da neću proći budući da određeni kandidati imaju pravo prednosti pri zapošljavanju. Načelno nemam ništa protiv njih, ali u ovom slučaju nisam sretan činjenicom što ću moguće izvisiti upravo iz tog razloga. Od 2009. radim na zamjenama i svatko kome je tako zna što to znači...Također nisam "vezist" niti politički aktivan...
queen n is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 22:41   #5260
Prelazak sa punog na nepuno

Imam zaposlenicu kojoj u 4.mj istice roditeljski i htjela bi nakon toga raditi u nepunom radnom vremenu. Pa me zanima dali mora potpisati novi ugovor o radu te kako se prijavljuju navedene promjene na hzmo? Dali postoji vremensko ogranicenje u kojem zaposlenica moze raditi na nepuno radno vrijeme?
lkrivicic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:33.