Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2008., 01:01   #1
Voodoo

Tko zna nesto vise o tome? Jel djeluje ili ne? Koliko treba dok pocne djelovati? itd.
PSY is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 11:06   #2
ovisi od čovjeka do čovjeka dal će djelovati...al možeš više zla nanjet sebi,nego drugom...
300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 00:26   #3
Praktičnu stranu ne znam, ako te zanima teorijski dio, možeš pitat što te zanima. Djeluje li?
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 02:40   #4
Vudu (voodoo ili vodou) religija je nastala u zapadnoj Africi. Riječ "voodoo" nastala je od riječi jezika zapadnoafričkih fon-naroda koja znači "duh" ili "božanstvo" i vjerojatno je nastala još prije nekoliko tisuća godina. Izraz vudu danas se koristi pri opisivanju nekoliko različitih zapadnoafričkih religija. Vudu pripada tradiciji afričkog naroda Yoruba, ali je u međuvremenu postao hibridna religija s raznovrsnim afričkim, islamskim, katoličkim ili indijanskim elementima koji su u vudu ušli kroz dolazak robova na Karibe. Kolonijalni gospodari nasilno su pokrstili veliki broj afričkih robova koji su ipak pokušali sačuvati izvornu religiju koja je za njih predstavljala i važan element kulturnog identiteta. Tako vudu ustvari koristi slike katoličkih svetaca kao zamjenu za afrička božanstva koja imaju slične ili iste osobine.

Vudu se danas aktivno prakticira u Beninu, Dominikanskoj Republici, Gani, Haitiju, Louisiani i Togu. Jako slične religije prakticiraju se na izmijenjen način i pod drugim imenom na Kubi (Santeria) i u Brazilu (Umbanda, Macumba, Candomblé). Na Haitiju vudu je priznat kao jedna od državnih religija, dok je u Beninu vudu jedina autoritativna državna religija.
A sve ono sa lutkicama i njihovim probadanjima da bi se naudilo nekoj osobi samo je zabluda. To ne spada u voodoo religiju.
__________________
Nikad nisam bio siromašan, ali sam bio bez novca. Biti bez novaca je prolazno
stanje: biti siromašan je stanje duha.
markić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 17:50   #5
Quote:
markić kaže: Pogledaj post
Vudu (voodoo ili vodou) religija je nastala u zapadnoj Africi. Riječ "voodoo" nastala je od riječi jezika zapadnoafričkih fon-naroda koja znači "duh" ili "božanstvo" i vjerojatno je nastala još prije nekoliko tisuća godina. Izraz vudu danas se koristi pri opisivanju nekoliko različitih zapadnoafričkih religija. Vudu pripada tradiciji afričkog naroda Yoruba, ali je u međuvremenu postao hibridna religija s raznovrsnim afričkim, islamskim, katoličkim ili indijanskim elementima koji su u vudu ušli kroz dolazak robova na Karibe. Kolonijalni gospodari nasilno su pokrstili veliki broj afričkih robova koji su ipak pokušali sačuvati izvornu religiju koja je za njih predstavljala i važan element kulturnog identiteta. Tako vudu ustvari koristi slike katoličkih svetaca kao zamjenu za afrička božanstva koja imaju slične ili iste osobine.

Vudu se danas aktivno prakticira u Beninu, Dominikanskoj Republici, Gani, Haitiju, Louisiani i Togu. Jako slične religije prakticiraju se na izmijenjen način i pod drugim imenom na Kubi (Santeria) i u Brazilu (Umbanda, Macumba, Candomblé). Na Haitiju vudu je priznat kao jedna od državnih religija, dok je u Beninu vudu jedina autoritativna državna religija.
A sve ono sa lutkicama i njihovim probadanjima da bi se naudilo nekoj osobi samo je zabluda. To ne spada u voodoo religiju.
Tako nesto sam i ja procitala.....E sad,mogu li oni kao bacati uroke ili ne???
__________________
6.5.2009. Moja sreca je tu!
Lady_dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 00:12   #6
Quote:
markić kaže: Pogledaj post
Vudu (voodoo ili vodou) religija je nastala u zapadnoj Africi. Riječ "voodoo" nastala je od riječi jezika zapadnoafričkih fon-naroda koja znači "duh" ili "božanstvo" i vjerojatno je nastala još prije nekoliko tisuća godina. Izraz vudu danas se koristi pri opisivanju nekoliko različitih zapadnoafričkih religija. Vudu pripada tradiciji afričkog naroda Yoruba, ali je u međuvremenu postao hibridna religija s raznovrsnim afričkim, islamskim, katoličkim ili indijanskim elementima koji su u vudu ušli kroz dolazak robova na Karibe. Kolonijalni gospodari nasilno su pokrstili veliki broj afričkih robova koji su ipak pokušali sačuvati izvornu religiju koja je za njih predstavljala i važan element kulturnog identiteta. Tako vudu ustvari koristi slike katoličkih svetaca kao zamjenu za afrička božanstva koja imaju slične ili iste osobine.

Vudu se danas aktivno prakticira u Beninu, Dominikanskoj Republici, Gani, Haitiju, Louisiani i Togu. Jako slične religije prakticiraju se na izmijenjen način i pod drugim imenom na Kubi (Santeria) i u Brazilu (Umbanda, Macumba, Candomblé). Na Haitiju vudu je priznat kao jedna od državnih religija, dok je u Beninu vudu jedina autoritativna državna religija.
A sve ono sa lutkicama i njihovim probadanjima da bi se naudilo nekoj osobi samo je zabluda. To ne spada u voodoo religiju.
sve je ovo istina ali fali nešto to da je vudu i religija koja je pomagala crncima da obrane pleme što znači da su je koristili kako u dobre tako i u loše svrhe.Naime koristili su i lutkice i sve ostalo kako bi sačuvali svoje pleme koje je bilo puno ranjivije od drugih. uzimali su lutkice i boli ih kako bi porazili drugo pleme a danas izgleda nema više njene dobre strane jer ju koriste samo u loše svrhe pa je se zato ljudi boje.I svatko vjerujem da bi je volio isprobati ali ne za dobre namjere već kako pi uništili svoga rivala
KATAPULT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 14:56   #7
Quote:
KATAPULT kaže: Pogledaj post
sve je ovo istina ali fali nešto to da je vudu i religija koja je pomagala crncima da obrane pleme što znači da su je koristili kako u dobre tako i u loše svrhe.Naime koristili su i lutkice i sve ostalo kako bi sačuvali svoje pleme koje je bilo puno ranjivije od drugih. uzimali su lutkice i boli ih kako bi porazili drugo pleme a danas izgleda nema više njene dobre strane jer ju koriste samo u loše svrhe pa je se zato ljudi boje.I svatko vjerujem da bi je volio isprobati ali ne za dobre namjere već kako pi uništili svoga rivala

nesto mi nije jasno...
na jednom drugom topicu si napisao da nema dobre magije a sad kazes da se vudu magija koristila i u svrhu dobra...
daj to malo pojasni,molim te jer mi nisi sasvim jasan...
ti to priznajes i "dobre" strane magije iako si tamo napisao da ne postoje?
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 16:15   #8
Quote:
markić kaže: Pogledaj post
A sve ono sa lutkicama i njihovim probadanjima da bi se naudilo nekoj osobi samo je zabluda. To ne spada u voodoo religiju.
To spada u hoodoo, ali kod većine se ta dva pojma zbog njihove međusobne povezanoti poistovječuju.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 21:14   #9
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
nesto mi nije jasno...
na jednom drugom topicu si napisao da nema dobre magije a sad kazes da se vudu magija koristila i u svrhu dobra...
daj to malo pojasni,molim te jer mi nisi sasvim jasan...
ti to priznajes i "dobre" strane magije iako si tamo napisao da ne postoje?
Možda se nisam dobro izrazio a možda nisi dobro pročitao vudu je vjera ne magija.
KATAPULT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 21:15   #10
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
To spada u hoodoo, ali kod većine se ta dva pojma zbog njihove međusobne povezanoti poistovječuju.
ali ako sam ja dobro proučio hoodoo je grana nastala od voodo ako nisam ispričavam se
KATAPULT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 04:18   #11
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
To spada u hoodoo, ali kod većine se ta dva pojma zbog njihove međusobne povezanoti poistovječuju.
Zbog njihove međusobne povezanosti se poistovjećuju?
Misliš imaju nekakve dodirne točke u definiciji?
I ako imaju, a ne potpuno, koja je razlika?
Ja ih poistovjećujem, recimo.
__________________
U kamenu ništa ljudsko, u ljudima sve kameno.
-- blacky -- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 06:03   #12
Quote:
-- blacky -- kaže: Pogledaj post
Zbog njihove međusobne povezanosti se poistovjećuju?
Misliš imaju nekakve dodirne točke u definiciji?
I ako imaju, a ne potpuno, koja je razlika?
Ja ih poistovjećujem, recimo.
Ne znam ni sam točno, jer je literatura koju imam prilično nekoncizna i redovito površna pri spomenu na to. U knjigama o voodoo-u često se brkaju pojmovi (jer ih uglavnom pišu bijelci koji nisu ni vidjeli Louisianu i Karipske otoke ), ali mislim da je razlika u tome što je voodoo religija, a hoodo sadržava magijske rituale i čaranja. Mada je i ta podjela nejasna, jer se kod voodoo-a spominju dobre i zle metode u praksi i postojanje "ljevorukih voduna". E sad, jesu li ti tzv. "ljevoruki voduni" zapravo hoodoo čarobnjaci ili se radi o različitim pojmovima, nemam pojma.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 12:55   #13
Quote:
KATAPULT kaže: Pogledaj post
ali ako sam ja dobro proučio hoodoo je grana nastala od voodo ako nisam ispričavam se
Vidim da te baniralo. Je, u pravu si.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 13:49   #14
Nisam bas strucnjak za crnu (africku) magiju ali ovako i jedni i drugi i imate pravo i grijesite dakle voodu je religija koja u sebi sadrzava magijske elemente i rituale uobicajeno je da svecenici Voodoa (Mambe) obicno su i utrenirani u hoodoo obredima, hoodoo je izraz za caroliju ili napitak, danasnji voodoo koristi tradiciju to jest obrede stare voodoo religije ali i magiske obrede i prpravke hoodoo magije kao i ostalih africkih magiskih obreda i vjerovanja... dakle necemo pogrijesit kad kazemo da je i voodo magijski obred (istina izvorno nije bio ali danas je)... Kao i sve druge magije i crna magija ima koliko pozitivno toliko i negativno djelovanje dakle ima i obrede zastite i obrede napada... Crna magija (africka magija dakle voodo i hoodo i sve ostale) je specificna po tome sto cesto koristi cijele zivotinje i napitke nego i jedna druga magija. Također je recimo zanimljivo da crna magija koristi veliki eksualni naboj (transovi u koje svecenici padaju zavrsavaju njihovim svrsavanjem) te stime sami svecenici su cesto u dugim periodima apstinencije prije izvodenja zahtjevnih rituala...

Dali djeluje? po meni da djeluje a koliko joj dugo treba da pocne djelovati sve ovisi o onom ko izvodi ritual...
Mag888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 15:10   #15
postoje magije kojima prenosimo vlastitu energiju i kojima prenosimo energiju drugih entiteta. woodoo je ovo drugo, Loe (duhovi) obavljaju taj posao
Rider of Rohan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 13:31   #16
Quote:
Rider of Rohan kaže: Pogledaj post
postoje magije kojima prenosimo vlastitu energiju i kojima prenosimo energiju drugih entiteta. woodoo je ovo drugo, Loe (duhovi) obavljaju taj posao
nebih se bas u potpunosti slozio... u nekim ritualima (koje znam) se duhovi prizivaju da bi pojacali magiju ali ne da ju izvrse da u vecini slucajeva se od njih zahtjeva izvrsenje ali nije pravilo...
Mag888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 16:02   #17
Pokojni bivši predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman preminuo je zbog bolesti izazvanom crnom magijom, odnosno vudu-ritualom na Samoborskom fašniku, ustvrdio je kancelar Vojnog ordinarijata don Anđelko Kaćunko. On je rekao kako je devedesetih na fašniku u Samoboru netko nepoznat napravio lutku tadašnjeg predsjednika Tuđmana i dao je masi da u histeričnom zanosu probada iglama kao u magijskom vudu-obredu. On čak tvrdi da ima pouzdane informacije da je to koordinirano iz zagrebačke "magijske središnjice"
šumskičovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 16:48   #18
Quote:
šumskičovjek kaže: Pogledaj post
Pokojni bivši predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman preminuo je zbog bolesti izazvanom crnom magijom, odnosno vudu-ritualom na Samoborskom fašniku, ustvrdio je kancelar Vojnog ordinarijata don Anđelko Kaćunko. On je rekao kako je devedesetih na fašniku u Samoboru netko nepoznat napravio lutku tadašnjeg predsjednika Tuđmana i dao je masi da u histeričnom zanosu probada iglama kao u magijskom vudu-obredu. On čak tvrdi da ima pouzdane informacije da je to koordinirano iz zagrebačke "magijske središnjice"
on je bio i meta kletvi isto tako
Mag888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 08:03   #19
Dve zanimljive afro-američke religije. Šta mislite o njima?

A evo i tekst o vuduu na hrvatskoj wikipedii:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Vudu

A evo i tekst, sa jednog hrvatskog bloga, o santeriji:

http://blog.photodox.com/index.php?o...tage&Itemid=27

Zadnje uređivanje Bat Kol : 10.08.2011. at 13:47.
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 14:19   #20
vjerujem u voodoo ali mislim da više trebaš "dati" nego dobiješ zauzvrat kad su čarolije u pitanju
silas2012 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.