Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2005., 21:33   #1
Question Crohnova bolest i trudnoća

Imam nazalost crohnovu bolest a htjela bi dijete. Dali ima tko iskustva o crohnu i trudnoci? Bas me je strah jer pijem i tablete?
Dalle is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2005., 23:44   #2
evo ja nemam osobnog ali..
moja prijateljica ima uznapredovalog chrona...i trudna je s drugim djetetom.
prvo ima 4 godine.
Prva trudnoća joj je bila super, bolovi su se čak malo i smanjili u odnosu na one koje inače trpi.
Druga...sad je negdi u 25. tjednu i zasad je sve ok.samo su ovaj put bolovi jači nego inače...
ali...prvo dijete je dobro.i zdravo.porod i trudnoća je bio super.
druga beba je isto zasad super samo ona je morala na bolovanje.i malo češće na kontrole...
mislim da je to ok i moguće.
sretno
sad na posao!!!
__________________
Ti si ono o čemu sanjam, ti si ono čemu se nadam..odvedi me u svijet svoj, pod zemlju, nebo, nije važno, sljedbenik sam tvoj..
injanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2005., 18:19   #3
E, sad mi je malo lakse. Bas ti hvala. Ipak je lijepo cuti da osoba s teskoj bolesti moze to se pretrpiti pa cu valjda i ja...
Dalle is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2005., 18:27   #4
Quote:
Dalle kaže:
E, sad mi je malo lakse. Bas ti hvala. Ipak je lijepo cuti da osoba s teskoj bolesti moze to se pretrpiti pa cu valjda i ja...
ne boj se...njoj je bilo čak i lakše nego mnogim "zdravim" mamama!!nije bilo nikakvih komplikacija
samo se čuvaj i sretnooo
__________________
Ti si ono o čemu sanjam, ti si ono čemu se nadam..odvedi me u svijet svoj, pod zemlju, nebo, nije važno, sljedbenik sam tvoj..
injanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2005., 18:42   #5
Dalle

znam kako ti je nositi se s tim - moja sestra ima ulcerativni kolitis

znam jednu zhenu koja je morala imati onu operaciju gdje joj izvade debelo crijevo van u vrecicu, ali nakon nekoliko godina su joj to vratili unutra i poslije toga je rodila zdravu i preslatku bebicu

samo hrabro
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 21:54   #6
Pitanje o imuranu, remisiji i plodnosti kod muškarca

Dragi suborci (po bolesti, a možda i po ostalim životnim problemima),

evo pišem Vam prvi put.

Započeti ću sa kratkim uvodom o meni:
Muškarac, 26 god, 200 cm i 100 kg.
03/2009 - dijagnosticirani Chron
12/2009 - operiran (odstranjeno 50 cm tankog crijeva i 15 cm debelog crijeva) - razlog: stenoza, upala terminalnog ileuma
uzrok: nezdravi način života (ishrana, alkohol) i ne shvaćanje ozbiljno da se radi o ozbiljnoj bolesti (nisam pio propisane lijekove i dalje sam se nezdravo hranio i živio)
U bolnicu ušao sa 90 kg i nakon 40 dana infuzije izašao sa 65 kg (nakon operacije)
Prije ulaska u bolnicu - CRP 120, stolica 5-6 proljevastih dnevno

Danas nakon 2 godine i 2 mjeseca sljedeća situacija:
Dobio na kilaži 35kg
Stolice 1-2 dnevno (kašaste-regularne) - više ne trčim stalno na WC i mogu normalno živjeti, a da ne mislim gdje je najbliži WC, mogu li se tamo zaključati, ima li tamo WC-papira i sl.
Moj način života danas:
1. izbjegavam stres što je više moguće - ranije sam bio osoba koja se nervirala zbog 1001 sitnice, dok danas za veliku većinu tih sitnica samo odmahnem rukom ili barem pokušam da ih ne primim jako k srcu
2. ne pijem alkohol, niti ikakve gazirane i negazirane sokove (isključivo običnu vodu - i to ne hladnu jer me odmah potjera na WC, i čaj - najčešće brusnica)
3. od operacije nisam pojeo ni ćevape, ni bečki, ni pomfrit - jedem isključivo kuhanu hranu -juhu i meso iz juhe, ćufte i pire, njoki sa gulašom, špagete bolonjez, kuhanu piletinu, kuhanu ribu, teletinu ili janjetinu ispod peke, rižu, i sl.
4. moja terapija je do prije 6 mj. bila:
3*50 mg Imurana
1tbl Folacina 5mg
2*Ensure (okus čokolade)

sada mi je Imuran smanjen na 125mg dnevno (2,5tbl/dan).

Od Vas molim pomoć u sljedećem:

1. Imuran pijem u 07-15-23h.

Zanima me zaboravite li ponekad popiti tabletu (npr u 15h) te onda popijete u sljedećem terminu (npr u 23h) duplu dozu ili jednostavno preskočite tu dozu koju ste ranije zaboravili-preskočili?

Te pijete li taj Imuran uvijek u 07h ili se ponekad probudite u 08,08i30 ili 09 i tada popijete tu prvu dozu?

2. Pošto su moji krvni nalazi dobri - uredni, zanima me jeste li u remisiji radili kakve pretrage - kao što su npr. kolonoskopija ili pasaža crijeva i sl. (pošto ja od operacija nisam radio nikakvu pretragu)

3.Najvažnije pitanje:

Planiram dijete sa svojom dragom. Zanima me utječe li Imuran na broj spermija kod muškaraca i kako, te treba li prestati piti terapiju Imuranom neko vrijeme i čime ju tada treba nadomjestiti?

Razlog iz kojega odgovore na sva ova pitanja tražim od Vas, a ne od doktora koji me liječi od 03/2009 dakle već 3 godine je taj što svakih 6 mjeseci imam kontrolu kod svoga doktora, a to će sljedeći put biti 04/2012, a do sada nisam imao potrebe da pričam sa svojim doktorom o Imuranu i plodnosti (pošto nije bilo ranije u planu).

Nadalje, zadnjih nekoliko dana čitam forume o Imuranu pa sam ostao zapanjen kako o lijeku koji je moja svakodnevnica već zadnjih 26 mjeseci ja ne znam baš mnogo - najviše me šokirala činjenica o strogoj diciplini uzimanja doze.

Za kraj, unaprijed zahvaljujem na pomoći svima, te se nadam da ćemo se često sretati ovdje na forumu.
__________________
...stavo in fila con i disilusi...
voglioBene is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 22:44   #7
voglio bene nažalost ne znam puno o Imuranu, imaš temu na Zdravlju, probaj tamo isto pitati, vjerujem da ćeš dobiti savjet!
Sretno!

iako je topic star, nisam znala da postoji, možda nas ima još

Evo ja sam trudnica sa Chronom. Bolujem već cca 15 god.
Trudna sam 13 tjedana i sve prolazi dobro, zanijela sam u razdoblju od jedne godine, nakon 4 mj. "truda" imala sam biokemijsku trudnoću i ubrzo nakon toga mi se želja ostvarila i to u 35 g. prvi puta.
Više sam se brinula o drugim stvarima ova prva 3 mj. nego o Chronu.

Osjećam se odlično, izuzev "veselih" trudničkih mučnina koje me ubijaju i strašnog zatvora, ali te simptome imaju i trudnice bez Chrona.
Lijekove ne pijem već godinama, Chron je u remisiji takodjer već godinama

Sve u svemu ne osjećam se bolesno, osim ako ne pretjeram s hranom, bilo je i suza, jer mi se straaaašno jedu narandje i kiselo zelje a ne smijem...to me rastužuje

U svakom slučaju trudnoću bi trebala planirati, u nekoj mirnijoj fazi bolesti..naravno bez lijekova, ja sam i male grčeve koji su moja svakodnevnica trpila jer se ne usudim ni spasmex popiti..već sam se 2x spremala na hitnu više od straha..

Malo me strah poroda, jer sumnjam da ću moći tiskati...daj Bože da mogu roditi prirodno..
__________________
"Nemojte misliti da je naklonost psa prema vama dokaz da ste divna osoba"
-Ann Landers-

www.sapica.hr
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 06:45   #8
Quote:
marta 76 kaže: Pogledaj post
voglio bene nažalost ne znam puno o Imuranu, imaš temu na Zdravlju, probaj tamo isto pitati, vjerujem da ćeš dobiti savjet!
Sretno!

iako je topic star, nisam znala da postoji, možda nas ima još

Evo ja sam trudnica sa Chronom. Bolujem već cca 15 god.
Trudna sam 13 tjedana i sve prolazi dobro, zanijela sam u razdoblju od jedne godine, nakon 4 mj. "truda" imala sam biokemijsku trudnoću i ubrzo nakon toga mi se želja ostvarila i to u 35 g. prvi puta.
Više sam se brinula o drugim stvarima ova prva 3 mj. nego o Chronu.

Osjećam se odlično, izuzev "veselih" trudničkih mučnina koje me ubijaju i strašnog zatvora, ali te simptome imaju i trudnice bez Chrona.
Lijekove ne pijem već godinama, Chron je u remisiji takodjer već godinama

Sve u svemu ne osjećam se bolesno, osim ako ne pretjeram s hranom, bilo je i suza, jer mi se straaaašno jedu narandje i kiselo zelje a ne smijem...to me rastužuje

U svakom slučaju trudnoću bi trebala planirati, u nekoj mirnijoj fazi bolesti..naravno bez lijekova, ja sam i male grčeve koji su moja svakodnevnica trpila jer se ne usudim ni spasmex popiti..već sam se 2x spremala na hitnu više od straha..

Malo me strah poroda, jer sumnjam da ću moći tiskati...daj Bože da mogu roditi prirodno..
nemam chrona, a moj mi je ginekolog kod kontrakcija propisao spasmex,znaci valjda se smije popiti kad ter jako boli jos pitaj svoga ginekologa
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 06:48   #9
Quote:
dugi111 kaže: Pogledaj post
nemam chrona, a moj mi je ginekolog kod kontrakcija propisao spasmex,znaci valjda se smije popiti kad ter jako boli jos pitaj svoga ginekologa
mislim na to kad budes u vecim tjednima trudnoce ne sada u pocetku

Zadnje uređivanje Duga111 : 17.02.2012. at 06:49. Reason: krivo napisano
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.