Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2005., 14:24   #1
Kako do željene bolnice

Dragi moji iskusni roditelji i trudnice,

ja sam jedna potpuno nova trudnica i potpuno zbunjena - priznajem. Iako mislim da je svima tako na početku.

Stvar je ovakva.
U 8 tjednu sam trudnoće i imam e.coli, te ne baš najbolje nalaze.
Užasno me strah svega.
Ja bi željela roditi u određenoj bolnici (npr. Merkur), ali ne spadam tamo po mjestu stanovanja.
Kako bi ja sad mogla tamo roditi?

Jedna gđa mi je savjetovala da odem kod liječnice opće prakse i tražim uputnicu za spec. pregled kod ginekologa u toj bolnici, te da ću tako moći tamo roditi. Je li to istina?

Inače - nemam soc. ginića, nego privatnog i sad me strah plaćanja svih tih pregleda, pa pitam ja vas još nešto... mogu li ja u bolnicu na pregled preko socijalnog?
 
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 14:25   #2
Ah da..
zaboravila sam...
Unaprijed hvala!!!
 
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 14:31   #3
Mislim da ne mozes... Trebala bi "nac" nekog ginica koji ce ti bit voljan davat samo uputnice i recepte...
Sretno!
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 14:48   #4
To možeš ali samo uz plačanje.
Odeš u privatnu ordinaciju doktora koji radi u bolnici koju želiš.
On ti prati trudnoću, a porod onda obaviš u toj bolnici.
__________________
sit4all
sit4all is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 16:14   #5
za pocetak, moras pronaci socijalnog ginekologa.

mislim da dr. wahid u domu zdravlja trnje jos uvijek prima nove pacijentice.

odi k njemu sa svom dokumentacijom koju imas (od privatnika) i on ce ti napisati i uputnice i recepte koje trebas. ne znam mozes li bas birati bolnicu, ali na tvom mjestu ne bih previse razmisljala o porodjaju - trenutno ulozi energiju pametnije (rijesi se bakterije sto prije).

nije mi jasno, kako doktori koji rade po bolnicama mogu imati i privatnu praksu, zar nisu donijeli zakon po kojem je to zabranjeno? nek mi netko objasni, molim
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 17:36   #6
Trebaš otići na nekoliko pregleda u bolnicu u kojoj želiš roditi, a možeš izabrati i doktora (koji ti, naravno, ne mora biti na porodu). Možeš ti i cijelu trudnoću voditi u bolnici kod doktora kod kojeg želiš, ako će ti tvoj socijalni ginekolog pisati uputnice, a možeš i plaćati preglede u bolnici. U svakom slučaju, da se osiguraš da te kad dođeš roditi neće potjerati, odi na nekoloko zadnjih pregleda u bolnicu u kojoj želiš roditi.

Dodajem - obavezno se prijavi negdje kod socijalnog ginekologa. U trudnoći ćeš možda morati raditi brojne pretrage, a to zaista ne želiš plaćati. Ako ne želiš da ti taj liječnik vodi trudnoću, pronađi nekoga tko će ti biti voljan pisati samo uputnice.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 10:36   #7
Aaaa i mene straaah

Hej drustvo. Evo mene, danas mi pocinje 10. tjedan. A ja mislila da nisam normalna kad od mucnina i briga tj straha oko poroda uopce nemam neke izljeve radosti. Ja isto to uopce ne kuzim. Ja sam bila na prvom pregledu kod 'svoje' doktorice, ona me nabrzinu pogledala, dala hrpe uputnica, za dva vadjenja krvi i vaginalni UZV i bez nekih izjava tipa 'Gdjo vi ste trudni' i sl nabrzinu izrecitirala proceduru da si kupim Trudnicku knjizicu, i da sinadjem doktora koji ce me poroditi. ??? Pa mislim, stvarno. Pa prvi put sam trudna, halo? Onda sam pokusala od sestre izmamiti neke postene instrukcije, nek mi preporuci nekoga ili nesto, pa mislim, OK nemora ono preporuciti jednoga, no mogla je nabrojati njih nekoliko po nekoliko bolnica, no nista. Kaze zena da se to izabire na osnovu toga ko mi je simpatican, haha. Znaci da bi ja sad trebala valjda otici na 20 pregleda da ih sve 'upoznam' pa da se 'odlucim' ili kako? AAAA...
Srecom imam Addendu pa sam nazvala IVF gdje sam skuzila da nemoram dva puta vaditi krv, jer i toga se groooozim... Pa sam tamo obavila sve, i nalaze dobila iduci radni dan. Sad ih trebam odnijeti svojoj doktorici. No, ja sad ne znam, da li se mozda taj doktor trebao upisati u trudnicku knjizicu ili tko? Mislim, bio mi je OK, susretljiv, simpa... No, mislim da je IVF povezan sa Petrovom... A nekako sam u zadnjih par tjedana sto kopam po Internetu, dobila osjecaj da je Merkur humaniji... Pa evo, ima li netko savjet - kako izabrati zeljenu bolnicu i doktora... Cula sam i da postoji mogucnost da se rezerviraju apartmani. Mozda je skupo, ali ja planiram samo jednu bebu. A kako sam vjecito sva nikakva i uplasena, pokusala bih si na sve moguce nacine olaksati. Bar ono sto je u mojoj moci. I zasto ne postoje neke sluzbene upute od HZZO -a za ove procedure, nego svi moramo znati sve...
Ma mislim, nisu one ni krive, znam, oni su totalno optereceni i imaju previse pacijenata, tako da u biti nis ne zamjeram doktorici, ali ipak mi je sve nekako cudno, novo, neobicno i da, uplasena sam!
Pozdrav
UvijekProblemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 10:57   #8
Pronac si doktora u bolnici prvi put cujem. I to koji ti se "svidja"? Pa nisi kreten da ides nekom iz cisto sado-mazo pobuda. Svasta.

Rodila sam u petrovoj, bilo je ok. Da budem iskrena nisam ni imala neka velika ocekivanja ili zahtjeve. Glavno da je bilo sve uredu i brzo... I bilo je.
Zanam samo da mi je bilo vazno da se u toj ustanovi nalaze ljudi koji znaju sto napravit u slucaju nedaj Boze...

Sretno!
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 11:14   #9
Da, manc, tak su mi rekle. Moram priznat da sam bila bijesna kao pas nakon tih nekoliko izjava ledenim tonom. A cekala sam od pol 7 ujutro da u 15 do 8 ipak fala Bogu dojem prva na red (sluzben rade od 7, ali ne smijes ti narusiti sveti kult 'kafenisanja' ujutro. Zato ja pijem kavu doma, ali ko mi kriv). U medjuvremenu je doslo barem 15-ak zena.
Dakle ti velis da ti je Petrova bila OK. Mogu pitati, da li je to bilo nedavno ili? Mislim, sve se i mijenja... No, moram priznati, ja mislim da sam malo zahtijevnija, no ne smatram se razmazenom. Ako sam prosla na poslu neke stvari onda stvarno nisam razmazena, jos kad vidim sto ostale smeta i zbog cega kukaju... No, kad je moja osobna bol i patnja u pitanju, e tu sam fakat osjetljiva. Ma ne treba mi ni cici mici paznja no vec minimum humanosti je ono, OK.
Pa, ako mozes malo opisati uvjete... Hvala! Inace, cula sam da su WC-i koma i da nema WC papira. To mi je recimo uzas. To mi je ono - pa WC je osnovna ljudska potreba, i da je to uzas i bez papira, to je po meni nedopustivo. No, vjerujem da poslije poroda i svih muka tipa klistir, brijanje, porod, da je to najmanje...
Pozdrav
UvijekProblemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 11:36   #10
Re: Aaaa i mene straaah

Quote:
UvijekProblemi kaže:
nabrzinu izrecitirala proceduru da si kupim Trudnicku knjizicu, i da sinadjem doktora koji ce me poroditi. ???
Trudničku knjižicu??????

Meni nitko ništa nije rekao.
A što ja to trebam nedgje kupiti?
 
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 11:36   #11
I ja sam se spremala na horor od kupasonice i WC. Medjutim ugodno sam se iznenadila (to je bilo prije 3 godine). Sve je bilo cisto, i nije bilo "bazena " na podu...I WC papira je bilo...
Babice su isto bile ok. Mislim dali su mi drip, pa sam mislila skocit na plafon, ali sve je brzo proslo. Posto mi je to bio drugi porod dali su si truda da me ni ne rezu...
Sestre na odjelu ok. Uvijek rado dodju pomoc ako ti bas dojenje ne ide...
Pedijatrice su stvarno bile vrhunske, rado sve objasne...

Gle, nisu bili hotelski uvjeti, niko me nije gladio perom ni drzao za ruku... uglavnom moja ocekivanja su se ispunila...
E, da ima i apartman, ali onda nije nista bolje izgledao od ostalih soba, samo je bio jedan krevet i TV.
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 11:42   #12
Trudnicka knjizica

Bok slatkice,
a ne znam... meni je eto rekla, tri put hura za nju!
Uglavnom, ja sam poslala muza da to kupi u Narodnim novinama, i fakat toga tamo imaju pod najnormalnije. Ne znam sto je tocno rekao koliko kosta, no red velicine 10-20 kn...
A valjda trebas kupiti, sto ja znam... Na kraju te knjizice ima izvadaka iz zakona i pravilnika vezanih na prava trudnica i majki...
A prvi dio je onak ispunis svoje podatke i podatke o tatici, onda imas prazne stranice za preglede, i to se cini da na svakoj stranici pise sto se radi na kojem pregledu.. Aaaa, spooky... Plasim se svakog...
Pozdrav,
UvijekProblemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 11:45   #13
Petrova

Aha, manc, da... Pa to uopce ne zvuci tako bad. Ma ne treba me niko gladit perom i drzat za rukom, ako daju muzu da to radi dok mi je najgore a od njih to stvarno ne ocekujem...
Ali ona rezanja to sam cula da je neizbjezno... Tebe velis nisu, ali ti si vec bila na porodu... Uf kak me strah...
A apartman... Pa TV vec dosta znaci, ne? Znaci apartmani nemaju vlastitu kupaonu i WC? Hm, a to mi bilo medju najbitnijim stavkama zsto uzeti apartman...
A joj...
Pozdrav,
UvijekProblemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 11:47   #14
Trudnicka se nekad dobivala u ambulanti kod prvog pregleda...(ili se moralo dat neku sicu kuna, ne sjecam se...)

Ja sam uvijek isla samo na zadnju stranu i zamisljala si koji ce datum biti upisan kao dan poroda...
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 11:47   #15
Ja sam u osmom mjesecu trudnoće i za sad se nisam kontrolirala nigdje osim kod svog ginića, Bog mu platio - čovjek ima uzv, zna s uzv-om, na sva pitanja zna odgovoriti i užasavam se priča frendica koje se idu kontrolirati u te bolnice od početka ili sredine trudnoće.

Kad uđem u deveti mjesec, otići ću na jedan pregled u bolnicu gdje ću roditi - a gdje sam se već dogovorila s primaljama da ću doći i to je to. Sve ostalo - u intimi ordinacije svoga liječnika

Mislim da je to puno, puno, bolje od bolničke kontrole trudnoće, a evo i zašto:
- u bolnicama se duuugo čeka
- često te ne pregleda uvijek isti liječnik, a svaki ima svoj pristup... pa te zbune
- ne poznaju te, ne znaju tvoju "priču" i tako to zbog čega su pregledi neugodniji, a ja mislim da je trudnoj ženi ugodnost i sigurnost najvažnija
- u bolnicama često rade s patologijom, pa nerijetko preplaše žene kojekakvim opaskama, mjerenjima i ostalim čudima
- u bolnicama često rade istraživanja, pa se ni kriva ni dužna nađeš kao pokusni kunić, pa te bodu, uzimaju ti uzorke ovog i onog (a nekad to nije baš bezazleno - znanost mora ić naprijed, to je jasno, al ne na meni i mom djetetu) što uopće nije indicirano obzirom na tvoje stanje (npr. amniocenteze, amnioskopije i slične divote koje je prošla moja sirota frendica a da nije znala zašto...)
- praćenje trudnoće ipak je bolje kod čovjeka koji ti se može posvetiti, zna te po mogućnosti od prije, možeš povesti partnera, tražiti sličice, dogovarati se za termine kako ti odgovara i tako to.

Da napomenem da moj ginić dio pretraga može napraviti privatno, pa sve briseve, testove i ine stvari napravim kod njega; to mi je puno ugodnije nego da me rezuckaju u nekoj odurnoj ambulanti u Petrovoj ili sl. gdje se izlažem i stresu, a i mogućem riziku od kojekakvih bakterija, upala i sličnih gluposti.

Moj bi savjet bio - nikad ne odabrat ginića (prije trudnoće, u trudnoći i neovisno o trudnoći) koji nema svu potrebnu opremu i koji nije dovoljno educiran, smiren i sposoban da ti pruži sve što se ambulantno može (dakle osim operacija i slično).

Da napomenem - moj je ginić socijalni. Dio pretraga, ako želiš brže i lakše se naravno privatno radi - ali po totalno umjerenim i normalnim cijenama.
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 11:57   #16
Hah, Lucija, sve stoji sto si rekla, no sto da radim? Ne poznam nikoga, moja struka je daleko od doktorskog miljea...
Moja ginichka (socijalna) je rekla to sto je rekla i sto sad. Ajde bila sam u tom IVF-u i pitala sam ovog ginicha da li mogu dolaziti kod njega, pa je rekao da moze, valjda mi je dobar izbor. Tip mi se cini strucno solidan (haha ja sam kao mjerodavna da to procjenim ali neka sto sad) i simpa.U svakom slucaju mi je draze nego po bolnicama... Ajde sreca je sto imam tu Adeendu pa koliko sam shvatila dosta tih pregleda pokrivaju oni...
Pozdrav,
UvijekProblemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 13:24   #17
UvijekProblemi - ja bih ti preporučila da malo po internetu proučiš iskustva žena u raznoraznim zagrebačkim bolnicama, pa da onda odlučiš u kojoj ćeš bolnici roditi.

Imaš forum Mame i bebe, imaš forum udruge Roda, i jedan i drugi su krcati priča sa poroda iz raznih bolnica - pa na temelju tih iskustava možeš donijeti odluku.

Ja osobno bih uvijek i svima preporučila bolnicu Sveti Duh.

Ovo što ti je tvoja liječnica rekla posve je nerazumljivo, ona je ta koja ti treba voditi trudnoću a ne liječnik u bonici (naravno, ukoliko nemaš zdravstvenih razloga za vođenje trudnoće u bolnici). Osim toga ne znam što joj znači da nađeš liječnika koji će te poroditi, naime iako vodiš trudnoću u bolnici to uopće ne znači da ćete liječnik koji vodi trudnoću poroditi

Ako već vodiš trudnoću kod privatnika onda zaista nije loše voditi je kod nekoga tko ima neku vrstu veze s nekom bolnicom, pa će te u danom trenutku preporučiti nekome u toj bolnici. IVF pretpostavljam ima link sa Petrovom preko doktora Šimunića.

Nadam se da ti je tvoja socijalna ginekologica barem spremna pisati uputnice, kad je već tako reagirala.

Što se trudničke knjižice tiče, uopće ju ne moraš imati ako vodiš trudnoću kod privatnika - no čuvaj i uvijek imaj sa sobom povijest bolesti.

I nemoj se puno brinuti, ako ti je trudnoća uredna i ako si zdrava nema preveliku važnost gdje ćeš je pratiti

Eto, još jednom bih ti preporučila adrese

RODA

vidi forum

MAME i BEBE
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 14:36   #18
Hvala Verice, na savjetima.
Pokusala sam citati price sa poroda i to sve, no meni to sve zvuci tako strasno da mi se pocne vrtiti kao da cu u nesvjest pasti od svega sto sam procitala da me (mozda) ceka. Osim toga, imam osjecaj da se ljudi imaju potrebu pozaliti ako s necim nisu zadovoljni, tako bar i ja funkcioniram uglavnom , a cure ako su imale srecu pa je sve proslo OK, e pa ko ce vise misliti na porod kad imaju svoju bebu...
Ma da grozno, velim, bas sam se uzrujala nakon te doktorice... Jos sam imala nekih problema no ne zdravstvenih nego uzrokovanim primjernim odgojem, pa sam sve te stupnjeva napredovanja tako tesko prolazila... Inace, da, napisala mi je uputnice i mislim da ona ocekuje da samo tome i sluzi, ne znam. Evo sutra se spremam do nje donijeti joj nalaze. Jos me kod nje naljutilo sto mi je dala uputnice za vadjenje krvi u Petrovoj 3 i jos jednom, za neke druge pretrage, i kad sam ju pitala ako se to moze sve odjednom da samo jednom vadim krv, rekla je 'Ne' bez pojasnjenja. Onda nazovem IVF i tamo se sve moze. Bez cekanja, udobna atmosfera. Jedino sam cula da je sam simunic malo arogantan, no bas me briga, na kraj krajeva nije ni cudo.
Nisam znala da trudnicku knjizic ne trebam imati. U IVF sam ionako dobila neki A5 karton koji se cini kao njihova varijanta trudnicke knjizice. Tamo su upisali sve sto treba zasad. Iduci tjedan mi je kraj 10. tjedna i spremam se na drugi pregled. Na prvom sam bila nakon 6. tjedna. Da li je to OK razmak ili? Ovaj tjedna ionako imam neku virozu pa nemrem..
Hvala na uputama jos jednom, i pozdrav
UvijekProblemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 15:53   #19
Razmak između pregleda je OK, trudnoća se kontrolira u principu jednom mjesečno.

Trudničku knjižicu nisi uopće obavezna imati, samo kad ideš u bolnicu ponesi te povijesti bolesti (zapravo to se zove trudnički list) iz IVF-a i sve nalaze koje si radila.

Vađenje krvi nisi mogla obaviti na istom mjestu jer se u Petrovoj 3 određuje krvna grupa i neki markeri, a u drugom laboratoriju rade uobičajenu krvnu sliku. Ovaj nalaz od krvne grupe obavezno ponesi sa sobom u bolnicu. Naravno da u IVF-u to sve rade na jednom mjestu, pa oni su privatnici zato to sve sigurno dobro i naplate.

Što se tiče odabira bolnice, postoje tu razni razlozi radi kojih se žene odlučuju za neku bolnicu - na primjer neki određeni liječnik, a mnogima je jako bitno i to da li bolnica ima ili nema rooming in tj. mogućnost da beba stalno bude s tobom nakon poroda. Pa onda da li se može ili ne može dogovoriti oko epiziotomije i drugih postupaka vezanih uz porod.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 08:58   #20
Hvala na uputama Verice. Ja sam si iskopirala nalaze za svaki slucaj i eto - dobro da jesam, ako velis da si uzmem nalaze krvne grupe u bolnicu
Inace, imam Addendu pa u IVF nisam skoro nista platila (OK placam Addendu tj placa moja firma hehe) , no ono sto ja ne razumijem, je to da ti socijalna doktorica ne moze ili nece reci da se te dvije pretrage MOGU obaviti na jednom mjestu, ali kod privatnika i da ce me to onda ekstra kostati. E onda cu ja odluciti da li imam love odnosno ovisno o sumi da li zelim to platiti ili ne...Ovako ja da nisam pitala IVF, ostala bi u uvjerenju da je to NEMOGUCE napraviti na jednom mjestu...
Ne znam... Peru me te mucnine, nocas sam se budila kak mi je bilo zlo. Kad sam se ustala popila sam Donat, pa je bilo bolje, da uspijem popiti kavicu i nesto pojesti, kako bi mogla izaci na posao... Sad mi je opet mucno. Nemrem se uopce skoncentrirat na posao. Imam neke zadatke, a oni cekaju, a poslodavcu jos nisam nista rekla. Procitala sam u 'Mame i bebe' da se to kaze sefu tek kad prodje 12. tjedan? Kako ste to vi cure rijesile?
Uf idem pokusati nesto raditi... Mucno...
Bok!
UvijekProblemi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:33.