Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2016., 22:46   #3501
Splitski "kantatori" su pokazali da ikavica i danas itekako moze biti dio naseg govora i kulture. Nazalost u drugim krajevima ako ima nesto ikavsko, to je sve povezano sa narodnim nosnjama, gaćama i kosuljama, t,j nesto priprosto i "seljacko".

Neprijatelji Hrvatske svih boja i pasmina trude se da stvore raskol izmedju hrvatskog juga i sjevera. Ikavica je upravo ta poveznica koja ukazuje povezanost i posebnost hrvatskog naroda. Mozemo samo misliti kako bi to izgledalo da "cool guys" iz Slavonije na TV govore i pjevaju ikavicom, rabe ikavske izraze i sl.

Duboko sam uvjeren da se Gundulic nece okretati u grobu kad ih cuje.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 22:59   #3502
A razlika između novoštokavske ikavice i jekavice (izuzevši onaj dio koji se govori na istoku BiH, nakon Poneretlja, odnosno istoku RS) je u čemu ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 23:51   #3503
Neki bas nikako da shvate.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 21:51   #3504
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Splitski "kantatori" su pokazali da ikavica i danas itekako moze biti dio naseg govora i kulture. Nazalost u drugim krajevima ako ima nesto ikavsko, to je sve povezano sa narodnim nosnjama, gaćama i kosuljama, t,j nesto priprosto i "seljacko".

Neprijatelji Hrvatske svih boja i pasmina trude se da stvore raskol izmedju hrvatskog juga i sjevera. Ikavica je upravo ta poveznica koja ukazuje povezanost i posebnost hrvatskog naroda. Mozemo samo misliti kako bi to izgledalo da "cool guys" iz Slavonije na TV govore i pjevaju ikavicom, rabe ikavske izraze i sl.

Duboko sam uvjeren da se Gundulic nece okretati u grobu kad ih cuje.
Nastavak...
Tomislav Skoro je dobar primjer da "cool" ikavica moze egzistirati i prosperirati usporedo uz "knjizevni" hrvatski jezik i u drugim hrvatskim krajevima. U nekom svojim slagerima on pomalo rabi ikavicu. Osobno mislim da je pjevao, Ti si moja tajna najlipša, zvucalo bi jos i bolje, a pogotovo onima iz buzetske opcine sto govore samo muklo zatvorene e.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 01:15   #3505
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Nastavak...
Tomislav Skoro je dobar primjer da "cool" ikavica moze egzistirati i prosperirati usporedo uz "knjizevni" hrvatski jezik i u drugim hrvatskim krajevima. U nekom svojim slagerima on pomalo rabi ikavicu. Osobno mislim da je pjevao, Ti si moja tajna najlipša, zvucalo bi jos i bolje, a pogotovo onima iz buzetske opcine sto govore samo muklo zatvorene e.
Tomislav Skoro zvani Tomo.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 03:00   #3506
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Tomislav Skoro zvani Tomo.
Sorry, Miroslav.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 00:58   #3507
Nisu samo Hrvati ikavci.

Većina Srba iz Kupreškog polja su izvorno ikavci.

Srba ikavaca je bilo i oko Livna, Sinja, Tribanja i u Azbukovici (Podrinje).

www.malovan.net/Lat/Tekst/524/IKAVIZAM-U-GOVORU-SRBA-NA-KUPRESU


Bilo je i Bošnjaka ikavaca, a danas ih je ostalo malo u nekim selima srednje Bosne ik Cazinske Krajine.
Milan Laksovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 01:43   #3508
Quote:
Milan Laksovic kaže: Pogledaj post
Nisu samo Hrvati ikavci.

Većina Srba iz Kupreškog polja su izvorno ikavci.

Srba ikavaca je bilo i oko Livna, Sinja, Tribanja i u Azbukovici (Podrinje).

www.malovan.net/Lat/Tekst/524/IKAVIZAM-U-GOVORU-SRBA-NA-KUPRESU


Bilo je i Bošnjaka ikavaca, a danas ih je ostalo malo u nekim selima srednje Bosne ik Cazinske Krajine.
Bošnjački jezičari i povjesničari tvrde da su Bošnjaci većinom bii ikavci skoro sve do AU okupacije.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 01:54   #3509
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Bošnjački jezičari i povjesničari tvrde da su Bošnjaci većinom bii ikavci skoro sve do AU okupacije.
Nerealno je da su većina BiH Muslimana do austro-ugarske okupacije bili ikavci. Da ih je bilo više nego danas u to nema sumnje. Kako i zašto bi maltene skoro svi odjednom prešli na ijekavicu?
Ogromna većina BiH Muslimana je i posle 40 godina AU vladavine bila nepismena tako da nisu mogli eventualno naučiti ijekavicu u školi.

Retki pismeni bosanski Muslimani za vreme Osmanskog carstva su uglavnom pisali na ijekavici.
Ivan Frano Jukić je pisao na ijakavici.
Grupa katolika iz Gradačca je u vreme Prvog srpskog ustanka poslala pismo Karađorđu da ih uzme pod zaštitu, a pismo je napisano na ijekavici.
Milan Laksovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 02:27   #3510
Quote:
Dragon007 kaže: Pogledaj post
Ajde brate ne cjepidlači molim te...

Još prije rata u onome djelu Dalmacije gdje su živjeli Srbi, točnije: BUKOVICA, točnije: zaledje sjeverne Dalmacije, su pričali IZRIČITO NA IJEKAVICI uz korištenje "ĐE" umisto "DI", i ovo je na primjeru bukovice išlo od praktički sela do sela, ako je hrvatsko selo ljudi su pričali na ikavici, ako je bilo srpsko bilo je uvijek ijekavica, sa nerijetko ukomponiranim i ovim "ĐE" i šta bi ti sad ispravljao krivu Drinu?
Srbi iz okoline Drniša i Kosova kod Knina kažu đe, ali istovremeno kažu did (a ne đed).

Srbi iz cetinsko-vrličkog kraja kažu i di i did - oko 2:30 https://youtu.be/1idwnsoM1x8?t=2m29s

Bukovica nije jedini deo Dalmacije gde su živeli Srbi.
Milan Laksovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 09:44   #3511
Quote:
Milan Laksovic kaže: Pogledaj post
Nisu samo Hrvati ikavci.

Većina Srba iz Kupreškog polja su izvorno ikavci.

Srba ikavaca je bilo i oko Livna, Sinja, Tribanja i u Azbukovici (Podrinje).

Bilo je i Bošnjaka ikavaca, a danas ih je ostalo malo u nekim selima srednje Bosne ik Cazinske Krajine.
Ono što želiš reći je kako iako je ikavski izgovor dominantan kod Hrvata ili bio općenito zapadno od Drine (pa tako i kod Bošnjaka/Bosanaca), neke male enklave Srba ikavaca niječu činjenicu kako se radi o karakteristično nesrpskom govornom izgovoru? Čuti o tome kako su to "autohtoni" Srbi koji su od pamtivijeka pričali ikavski kao "plod vlastite evolucije" samo govori o iskompleksiranosti ljudi sa srpstvom. S obzirom da znamo kako se na području BiH postojalo etničkim Srbinom ovisno o pripadnosti pravoslavnoj konfesiji od 16. stoljeća, a u osmanskom popisu Bosne iz 1468/69. godine nije bilo institucionalnog pravoslavlja, to su neki povijesni revizionizmi i narativi iz suvremene perspektive.
__________________
Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
You can neither remember nor forget what you do not understand.
Truth doesn't mind being questioned. A lie doesn't like being challenged.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 10:12   #3512
Quote:
MoroHr kaže: Pogledaj post
Ono što želiš reći je kako iako je ikavski izgovor dominantan kod Hrvata ili bio općenito zapadno od Drine (pa tako i kod Bošnjaka/Bosanaca), neke male enklave Srba ikavaca niječu činjenicu kako se radi o karakteristično nesrpskom govornom izgovoru? Čuti o tome kako su to "autohtoni" Srbi koji su od pamtivijeka pričali ikavski kao "plod vlastite evolucije" samo govori o iskompleksiranosti ljudi sa srpstvom. S obzirom da znamo kako se na području BiH postojalo etničkim Srbinom ovisno o pripadnosti pravoslavnoj konfesiji od 16. stoljeća, a u osmanskom popisu Bosne iz 1468/69. godine nije bilo institucionalnog pravoslavlja, to su neki povijesni revizionizmi i narativi iz suvremene perspektive.
Refleks jata ne određuje naciju kao što misliš.
Štokavica je zapravo srpski jezik i ima 3 izgovora, ekavski, ijekavski i ikavski.
Hrvatski jezik je čakavski.

Srbi nikad nisu bili nacija sa samo jednom verom. Svođenje Srba samo na pravoslavce je rezultat 19-og veka.
Srba katolika je bilo u srednjem veku, pre Svetog Save možda i više nego pravoslavaca.
U vreme Osmanskog carstva su mnogi Srbi prešli na islam.
Novoštokavski ikavci su Srbi katolici koji su se od 19-og veka opredelili za hrvatsku naciju zbog pripadnosti katoličkoj veri.
Milan Laksovic is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 17.05.2018., 10:51   #3513
Quote:
Milan Laksovic kaže: Pogledaj post
Refleks jata ne određuje naciju kao što misliš.
Štokavica je zapravo srpski jezik i ima 3 izgovora, ekavski, ijekavski i ikavski.
Hrvatski jezik je čakavski.
bla bla bla, još jedno proglašavanje štokavice srpskom. dakle prvi razlog za karton.
koji su to Srbi pisali i učili ikavicu?

Quote:
Srbi nikad nisu bili nacija sa samo jednom verom. Svođenje Srba samo na pravoslavce je rezultat 19-og veka.
nije nego 16., od kada i ostaje proglašavanje svih pravoslavaca Srbima.

Quote:
Srba katolika je bilo u srednjem veku, pre Svetog Save možda i više nego pravoslavaca.
to vam baš i ne ide u prilog.

Quote:
U vreme Osmanskog carstva su mnogi Srbi prešli na islam.
pretpostavljam da ćeš ovo "mnogi" nečim dokazat, s obzirom da Turci nisu dirali pravoslavce u većoj mjeri?

Quote:
Novoštokavski ikavci su Srbi katolici koji su se od 19-og veka opredelili za hrvatsku naciju zbog pripadnosti katoličkoj veri.
i drugi razlog za karton koji ponavlja mantru o pokatoličenim Srbima, a zapravo je bilo obrnuto na području Hrvatske.

ikavica je izvorno hrvatska i nikakva srpska mitomanija to neće prominit.

Quote:
Srbi iz okoline Drniša i Kosova kod Knina kažu đe, ali istovremeno kažu did (a ne đed).

Srbi iz cetinsko-vrličkog kraja kažu i di i did - oko 2:30 https://youtu.be/1idwnsoM1x8?t=2m29s
znači naša si jednog čovika koji je praktički citira električare koji su došli kod njih?
Srbi u okolici Drniša pričaju ijekavicom, al naglasak im je ko u žene s videa, jer taj seljački govor se brzo primi. inače, to ti nije ikavica šta iko od njih priča, pa nije ni čudo šta ne znaš.

i prestanite pričat o stvarima o kojima nemate pojma i koje nagađate. to vridi i za buduće posjetitelje.
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 11:15   #3514
@ noliđ

Ja poznajem Srbe iz Bukovice, Ravnih Kotara, Tribanja, Drniša, Knina, Kosova (kod Knina), Maovica, Cetine, Vrlike, Uništa, okoline Sinja itd. i znam vrlo dobro kako pričaku. Znam i razlike u njihovom govoru od sela do sela jer sam ih sreo puno u životu, i ti me nećeš tome učiti.

Naravno da je štokavica srpska, to su govorili i neki hrvatski lingvisti.

Ako su Šokci i Bunjevci bili Hrvati od kad sunce počelo da greje zašto je onda Antun Radić 1904 opisao kako su oni pretvarani u Hrvate?

https://i1.wp.com/www.rasen.rs/wp-co...800%2C1067

Napomena moderatora: slika je maknuta iz teksta i ostavljena samo poveznica zato jer je veće širine od 640 pixela.
Milan Laksovic is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 17.05.2018., 11:43   #3515
pojma ti nemaš kad Drnišanina ideš učit kako govore Srbi u okolnim selima. prestani se sramotit jer niti ne znaš kako pričaju, niti bi pripozna ikavicu da te mokrom novinom opali po glavi.
sami dokaz tome je kako skačeš s teme na temu samo da zakamufliraš neznanje.
u vrličkom i sinjskom kraju su većina Hrvati po selima, tako da ta razlika "srpskog" govora od sela do sela je u najmanju ruku komična.

drugi post koji ću ti prijavit za prozivanje štokavice srpskom. niti si se potrudija nać odgovarajuću temu iz koje ćeš naučit nešto, niti misliš prestat mitomanit.
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 11:49   #3516
Quote:
Milan Laksovic kaže: Pogledaj post
...
Kao prvo, takvih i kontradiktornih stavova o sva tri naroda ćeš pronaći svugdje tokom stoljeća.

Kao drugo, odgovori na izvrnutu tvrdnju ako se usuđuješ, "A tko je to učinio, da su danas i gospoda zapadno od Drine Srbi, te ima seljaka, koji ponosno kažu, da su Srbi, srpski seljaci? Tko je to učinio? Tko je te Srbe tako rekući stvorio?".

Ne moraš, jer sam ga dužan dati:

Marko Šarić, "Predmoderne etnije u Lici i Krbavi prema popisu iz 1712./14. godine", (2009):

"Od sredine 16. stoljeća sve je izraženiji etnokonfesionalizam, tj. spajanje etničkog i konfesijskog, tj. religijskog ideniteta. Pojava je to čvrsto povezana s obnovom djelovanja Srpske crkve (Pećka patrijaršija 1557.) i procesom katoličke obnove. Etnokonfesijska identifikacija naročito je bila izražena na područjima pod jurisdikcijom Pećke patrijaršije, gdje se srpstvo sve više poistovjećivalo s pravoslavljem i obrnuto (fide serviana). Posljedica je to specifičnog duhovnopovijesnog razvoja srpskog pravoslavlja, koji je proizlazio iz “organičkog i harmoničnog” odnosa Crkve i države.29 U ranome novom vijeku Srpska crkva je, kao baštinica i čuvarica srpskih srednjovjekovnih tradicija, stekla veliku etnoapsorpcijsku moć, pa je i njezin etnokonsolidacijski učinak na razvoj srpske predmoderne etnije bio od ključne i nemjerljive važnosti. Njezinim posredovanjem i akulturacija Vlaha na Tromeđi u srpski etnokulturni krug bila je uspješna i učinkovita. Širenjem osmanske države, širilo se i područje Pećke patrijaršije, koja je svoje nove eparhije na Zapadu organizirala prema osmanskom upravnom sustavu. U osmanskoj je Lici u prvoj polovici 17. stoljeća djelovala posebna Ličkokliška
eparhija u sastavu Dabro-bosanske mitropolije, koja je bila važan institucijski oslonac u procesu srpske etnokonfesionalizacije na području Tromeđe. Ipak, na području habsburške Like i cijele Gornje krajine (Karlovački generalat) tradicionalni će se etnokonfesijski srpski identitet potpuno učvrstiti tek nakon 1695., kada dobiva nove institucijske temelje kroz djelovanje Zrinopoljske i Ličko-krbavske eparhije (poslije objedinjene u Gornjokarlovačkoj eparhiji).30
"
__________________
Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
You can neither remember nor forget what you do not understand.
Truth doesn't mind being questioned. A lie doesn't like being challenged.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 11:55   #3517
Quote:
noliđ kaže: Pogledaj post
pojma ti nemaš kad Drnišanina ideš učit kako govore Srbi u okolnim selima. prestani se sramotit jer niti ne znaš kako pričaju, niti bi pripozna ikavicu da te mokrom novinom opali po glavi.
sami dokaz tome je kako skačeš s teme na temu samo da zakamufliraš neznanje.
u vrličkom i sinjskom kraju su većina Hrvati po selima, tako da ta razlika "srpskog" govora od sela do sela je u najmanju ruku komična.

drugi post koji ću ti prijavit za prozivanje štokavice srpskom. niti si se potrudija nać odgovarajuću temu iz koje ćeš naučit nešto, niti misliš prestat mitomanit.
Kad sam ja rekao da su Srbi iz Drniša ikavci, molim citat?

Srbe čiste ikavce iz Dalmacije sam jedino sreo iz Šibuljine i okoline Sinja.

Pogrešnoj osobi kažeš da ne zna kako pričaju Srbi iz Dalmacije, pa ja ih imam u porodici. Majka mi je Srpkinja iz okoline Knina.

Srbi iz cetinsko-vrličkog kraja ne kažu sa mnom nego s menom, onda ne kažu tu nego tute. Dok kod Srba iz drugih delova Dalmacije toga nije bilo.
Mogao bih još da pričam od finesama govora Srba iz Dalmacije, ali ovo je dovoljno za početak tek da vidiš da znam vrlo dobro kako oni govore.

Jesi li onaj što misli da Srba u Dalmaciji bilo samo Bukovici?

Narvozan si, a nervoza i histrerisanje ukazuju na nedostatak argumenata.
Milan Laksovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 12:02   #3518
Quote:
Milan Laksovic kaže: Pogledaj post
Naravno da je štokavica srpska, to su govorili i neki hrvatski lingvisti.
Kao treće, jedna od najvećih gluposti i podvala na prostorima južnih Slavena je pojednostavljena podjela jezika na govore isključivo prema odnosno-upitnoj zamjenici, a pritom ignorirajući izgovor, naglasak, rječnik i sve ostale karakteristike jezika. Zbog takvih pojednostavljenih interpretacija iz onodobnih stoljeća upravo i proizlaze zablude i revizionisticki narativi, neovisno je li dolaze iz Hrvatske ili Srbije.

Radoslav Katičić je dao dobre odgovore (logične), iako za mnoge srpske ili jugofilske jezikoslovce kontroverzne, u članku Matice "Srpski jezik nije štokavski" (2010):

"Postoje li dokazi, činjenice za to o čemu govorite?

Nedvojbeno postoje, ali nisu pročišćeni kao zrnca zlata iz riječnog pijeska, nisu sređeni, nisu predstavljeni. Kada o tome govorim u nevolji sam kod davanja primjera, ali ima fantastičnih stvari kojih uopće nismo svjesni. Primjerice, kada sam bio gost u Korčuli, poslije objeda sjedimo i domaćin veli: Lipo nan je Bog da, kako mi rečemo. Na to sam mu rekao: Pa tako govore do Mure. Samo tamo vele: Lepo nam je Bog dal. To je hrvatski jezik, i to hrvatski književni jezik. Tako nitko ne kaže osim Hrvata. Doduše, ne znam kažu li i Hrvati u BiH: Lijepo nam je Bog dao.

Kažu. Baš nam je Bog lijepo dao.

Eto vidite. To samo Hrvati govore. I kajkavci, i čakavci, i štokavci. Razumijete? To pokazuje da su isti, bilo da su štokavci u BiH, bilo da su čakavci, recimo Istrani, ili da su kajkavci, recimo Međimurci. To povezuje kajkavski, čakavski i štokavski. Tako kažu samo Hrvati. Ja sam bio pod dubokim dojmom kada muslimani, i to seljaci, vele, dragi Bog. To je za mene bilo čak kajkavski. Tada mi je postalo jasno da muslimani na nekoj pučkoj razini imaju istu religioznu atmosferu kao Hrvati.

...

Zašto ste na nedavnom predavanju u Matici hrvatskoj rekli da srpski jezik nije štokavski?

Srpski se ne može govoriti čakavski ili kajkavski, pa se onda ne može govoriti ni štokavski. Štokavski je štokavski u odnosu na čakavski i kajkavski. Ako je kao da čakavskoga i kajkavskoga nema, a Srbima jest tako, onda i ono što oni govore nije štokavski. Ako pitaju što ne znači da su štokavci. I Makedonci pitaju što, i Bugari, i Rusi, pa nisu štokavci.

Što je to, koji je to jezik Srba?

To je srpski.

I oni nisu štokavci?

Jezikoslovlje je utvrdilo da jesu i utoliko to stoji jer je što obilježje, ne svih, ali većine njihovih govora, više zapadnih nego istočnih. Zato ćemo reći kako je riječ o istom slavenskom narječju kao što je hrvatski štokavski. Samo Srbi nemaju kajkavskoga, nemaju čakavskoga, nema te komunikacije.

Ne razumijem?

Oni imaju komunikaciju, ali ona nije ista kao u Hrvata. To nije isto kao što u Hrvata, nije isto Lič i Fužine, Lič novoštokavski i Fužine koje su južno od rijeke Ličanke čakavske, a sjeverno od Ličanke su kajkavske. A kada se svi sretnu na sajmu onda su štokavci, čakavci i kajkavci koji se razumiju iako govore drukčije. Toga kod Srba nema, u tom smislu srpski nije štokavski. A ako se gleda s dijalektološke slavenske strane onda je jasno da se u istočnoj i zapadnoj Hercegovini govori jedan oblik slavenskoga jezika koji zovemo štokavski. Dobar primjer za objašnjenje jest slovenski, i Slovenci pitaju kaj a nisu kajkavci, jer nemaju odnos prema čakavcima i štokavcima.
"
__________________
Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
You can neither remember nor forget what you do not understand.
Truth doesn't mind being questioned. A lie doesn't like being challenged.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 12:21   #3519
Quote:
Milan Laksovic kaže: Pogledaj post
Kad sam ja rekao da su Srbi iz Drniša ikavci, molim citat?
Quote:
Milan Laksovic kaže:
Srbi iz okoline Drniša i Kosova kod Knina kažu đe, ali istovremeno kažu did (a ne đed).
pretpostavljam da si ovime tija reć kako nisu ikavci?

Quote:
Srbe čiste ikavce iz Dalmacije sam jedino sreo iz Šibuljine i okoline Sinja.
to ti je jednostavno rečeno 'govor da ne bi dobili batine'. šta misliš da Srbi u Splitu se usuđuju pričat ne-ikavski?

Quote:
Pogrešnoj osobi kažeš da ne zna kako pričaju Srbi iz Dalmacije, pa ja ih imam u porodici. Majka mi je Srpkinja iz okoline Knina.

Srbi iz cetinsko-vrličkog kraja ne kažu sa mnom nego s menom, onda ne kažu tu nego tute. Dok kod Srba iz drugih delova Dalmacije toga nije bilo.
Mogao bih još da pričam od finesama govora Srba iz Dalmacije, ali ovo je dovoljno za početak tek da vidiš da znam vrlo dobro kako oni govore.
to ne dokazuje apsolutno ništa u tvoju korist o Srbima ikavcima.

Quote:
Jesi li onaj što misli da Srba u Dalmaciji bilo samo Bukovici?
ne

Quote:
Narvozan si, a nervoza i histrerisanje ukazuju na nedostatak argumenata.
mišaš nervozu i stavljanje stvari na svoje misto. oštro i efikasno.
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 12:30   #3520
Quote:
Milan Laksovic kaže: Pogledaj post
Nisu samo Hrvati ikavci.

Većina Srba iz Kupreškog polja su izvorno ikavci.

Srba ikavaca je bilo i oko Livna, Sinja, Tribanja i u Azbukovici (Podrinje).

www.malovan.net/Lat/Tekst/524/IKAVIZAM-U-GOVORU-SRBA-NA-KUPRESU


Bilo je i Bošnjaka ikavaca, a danas ih je ostalo malo u nekim selima srednje Bosne ik Cazinske Krajine.
Srbi su izvorni ikavci kao sto su Hrvati u Münchenu izvorni nositelji Lederhosen.
Ako bi slijedili tvoju logiku, onda su svi koji u Bavarskoj nose Lederhosen i govore bajuvaris- Bavarci!
Vecina Hrvata u bavarskoj govori tecno tamosnje narjecje, pa ih to ne cini izvornim govornicima, ni Bavarcima. Kako to Srbi nigdje nisu ikavci gdje ne yive s Hrvatima ikavcima?
Isto tako Hrvati u Bavarskoj ponekad, medu Hrvatima, govore bajuvaris sa hrvatskim zavrsecima- je li to novi bavarski jezik?

Tako Srvi svojataju i licku kapu i ojkanje i sve sto su yatekli gdje su dosli s Turcima. Sad su odjednom svugdje od sikona i izvorni, a sto je onda sa svetim starim im zemljama? Zar nisu Kosovo i Metohija i Pecka patrijarsija izvorno i sveto srpsko tlo? Gdje su manastriri i srpske crkve van toga ozemlja prije Turaka?

Eno Pupovac govori skoro pa savrsen hrvatski standardni jezik- je li i to sada srpski standard? Srbi u medu Nijemcima u Njemackoj govore njemacki- je li i ti Srbija?
ZAsto Srbi ne govore ikavicu tamo gdje nema Hrvata

Ako Bunjevci i Sokci nisu Hrvati- sto i tko su onda? Poseban narod pao s Marsa?
Gradaina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:58.