Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2008., 11:43   #941
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Postoje 4načina mjerenja:
1.mjerenje čitanjem slova na tabli
2.kompjutersko mjerenje
3.mjerenje čitanja slova na tabli sa ukapavanjem kapi(cikloplegija)
4.kompjutersko mjerenje sa ukapavanjem kapi

Mislim da skijaskopski nalaz podrazumijeva mjerenje pod točkom 4.Mjerenje pod točkom 3. držim najrelevantnije za laser i zato se vjerojatno na kraju zadnje izvodi,jer kompjutersko mjerenje nije toliko pouzdano,makar tako kažu neki oftamolozi,ali navodno je kompjutersko mjerenje vrlo korisno za određivanje astigmatizma i zato kombiniraju sva 4mjerenja kako bi se na kraju našla idealna dioptrija i cilindar.Nisam posve siguran ali najlogičnije mi se čini da se za laser uzima zadnje izvedeno mjerenje pod točkom 3.
Mislim da je normalno da ovisno o veličini mjerene dioptrije skijaskopski nalaz da tipično manju dioptriju od dioptrije mjerene staklima.Do saznanja sam došao podatkom da se za visoke dioptrije zbog udaljenosti naočalalskih stakala od očiju za naočale pripisuje veća dioptrija od leća,a pošto se dobro kužim u fiziku odmah sam shvatio o čemu se radi.
Recimo da je tipična udaljenost naočalskih stakala od očiju 2cm=0,02m
Za dioptriju koja skijaskopskim mjerenjem iznosi -4.5,tada ona dioptrija propisana za naočale zbog tih 2cm udaljenosti očiju od divergentne naočalske leće mora biti veća,jer ljudsko oko sa 4,5dioptrije(skijaskopskim mjerenjem) vidi bez gubitaka do udaljenosti 1/(dioptrija skijaskopskog mjerenja)=1/4.5=0,222m=22,2cm,znači prividna slika(koju stvara divergentna naočalska leća) mora biti do udaljenosti 22,2cm od očiju,ako se dioptrija korigira naočalima tada se otprilike 2cm gubi na udaljenosti očiju od naočalskog stakla pa fokus diveregentne leće naočalskog stakla tada mora iznosit 2cm manje od 22,2cm(dokle oko vidi bez gubitaka),znači fokus naočalske leće=22,2cm-2cm=20,2cm=0,202metera,što je u dioptriji =1/0,202m=4,95dioptrije,za što se pripisuje dioptrija -5 za naočale i dioptrija -4,5(skijaskopsko mjerenje) za leće.

Tih otprilike 2cm udaljenosti očiju od naočalskih stakala za ljude sa malom dioptrijom ne predstavlja razliku u skijaskopskom mjerenju i mjerenju slovima na tabli,dok za ljude sa većom dioptrijom ta razlika dolazi još više do izražaja.
Tako ako skijaskopsko mjerenje pokazuje -1diopriju tada je zanemariva razlika klasičnim mjerenjem
fokus=1/(1dioptrija)=1m
dioptrija naočalskih stakala=1/(1m-0,02m)=1,02dioptrije
Znači razlika je zanemariva u odnosu na najmanju koristeću jedinicu(0,25) dioptrije za leće.

Za vrlo visoke dioptrije recimo skijaskopski nalaz=-10,tada je ogromna razlika u potrebnoj dioptriji naočalskih stakala
fokus=1/10dioptrija=0,1m
dioptrija naočalskih stakala=1/(0,1m-0,02)=12,5dioptrija
To je i razlog zašto viskokratkovidnima muti vid na svaki najmanji pomak naočala ili pogled u koso kroz naočale,jer se mijenja udaljenost naočalskih stakala od očiju,što za njihov slučaj drastično efektivno mijenja dioptriju.
Recimo za tu dioptriju(-10 skijaskopski) samo 3mm različite udaljenosti stakala od očiju stvori 0,5dioptrije razlike.Zato visokokratkovidni puno više preferiraju leće od naočala.
Moguće je da razlog zašto neki oftamolozi nevjeruju toliko kompjuterskom mjerenju vjerojatno leži u tome što ne koriste kapi koji blokiraju ciljarni mišić(cikloplegija),pa ako se mišić spontano zgrči za vrijeme mjerenja to dokazano može pokazat totalno kriv rezultat mjerenja.Tako postoje neki koji su imali -1,a refraktometer im je pokazo -4.

U slučaju prisutnog astigmatizma,ako se korigira mekim(netoričnim lećama) pripisuje se dioptrija koja odgovara skijaskopskom mjerenju+dodatak pola astigmatizma,tako da postoje ljudi koji nose veću dioptriju leća(ja) od naočalskih stakala.Ipak torične leće bi trebale dat bolje rezultate od takve vrste maskiranja netoričnih mekih leća,samo postoji razlika u cijeni,a i neki se žale da im nejde stavljanje tih leća,za veći astigmatizam nemože se dobit zadovoljavajuća oštrina sa mekim netoričnim lećama.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 12:18   #942
Evo već duže vrijeme čitam komentare na forumu...ja sam se operirala u 12. mj. 07. i super mi je.... i prije sam čitala što se piše... ali jedno ne razumijem, od kuda ideja svima koji traže savjete od jednog Tommy-a ili Jolca (naravno ako ti ljudi nisu doktori, a sumnjam da jesu) da se njih smatra osobama koje su stručne za davanje ikakvih mišljenja o laserskoj korekciji vida i nabacuju se s svim tim stručnim pričama... iskreno mislim da tebi Tommy više nije ništa, ne kažem da nisi imao komplikacije, jer u suprotnom nebi ovoliko bio isfrustriran sa zahvatima, ali daj se saberi malo... jer kako je netko prije rekao, sve što ti tu pišeš to treba malo i proučavati i nemoj mi reći da ako loše vidiš i imaš problema nakon zahvata, možeš išćitavati sve moguće site-ove po cijelom svijetu (na kompjuteru, tko zna koliko dugo).... uz to mislim i na čitanje knjiga... da vjerojatno još imaš ikakvih problema s vidom.... makar ja te razumijem jer kad bi sad rekao da ti je dobro, sve ovo što si do sada govorio pada u vodu...
Ja znam da je meni bilo teško kada nisam dobro vidjela sjediti dugo za knjigom ili kompjuterom i s lećama, a kamoli da imam takve probleme kakve ti navodiš da imaš.

Isto tako ne razumijem kako netko može filozofirati i govoriti da si sam mjeri zjenicu (naravno prije operacije, u mraku= mislim crna zjenica, mjerenje u milimetrima a mora se ići na skidanje dioptrije jer ista ta osoba ne vidi dobro i smatra da bolje može provjeriti širinu zjenice od bilo kojeg doktora).

Nisam mislila da ću opće išta govoriti, ali ja još uvijek više vjerujem jednom doktoru.

I dajte već jednom prestanite sa silnim istraživanjima, ljude ovdje zanima kako se tko osjećao prije, za vrijeme i poslje operacije. A kada će trebati stručno mišljenje obratit će se osobi koja je za to adekvatnija.

ne kažem da nema boljih i lošijih doktora, ali zato se napravi izbor (i radiš ga sam), a operacija je ipak operacija, s više ili manje rizika, ali ga ima.

Ajmo napraviti usporedbu....
ne govorim da je loše reći svoje mišljenje, zato forum i postoji, ali Tommy me upućuje kako praktički trebam doktorirati na refraktivnoj kirurgiji da bi se odlučila na takav zahvat... ali ako svaki rizik u životu trebam prevagati na način da moram doktorirati na tom području, onda mi je bolje ostati u kući i nikad ne izlaziti jer kako se kaže, danas jesi, sutra nisi... tko zna što me čeka sutra, možda me pokupi tramvaj... eto rizika... pa lijepo dragi moji idem sad malo proučavati stanje tračnica po Zagrebu.
nina8651 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 13:36   #943
Quote:
nina8651 kaže: Pogledaj post
Evo već duže vrijeme čitam komentare na forumu...ja sam se operirala u 12. mj. 07. i super mi je.... i prije sam čitala što se piše... ali jedno ne razumijem, od kuda ideja svima koji traže savjete od jednog Tommy-a ili Jolca (naravno ako ti ljudi nisu doktori, a sumnjam da jesu) da se njih smatra osobama koje su stručne za davanje ikakvih mišljenja o laserskoj korekciji vida i nabacuju se s svim tim stručnim pričama... iskreno mislim da tebi Tommy više nije ništa, ne kažem da nisi imao komplikacije, jer u suprotnom nebi ovoliko bio isfrustriran sa zahvatima, ali daj se saberi malo... jer kako je netko prije rekao, sve što ti tu pišeš to treba malo i proučavati i nemoj mi reći da ako loše vidiš i imaš problema nakon zahvata, možeš išćitavati sve moguće site-ove po cijelom svijetu (na kompjuteru, tko zna koliko dugo).... uz to mislim i na čitanje knjiga... da vjerojatno još imaš ikakvih problema s vidom.... makar ja te razumijem jer kad bi sad rekao da ti je dobro, sve ovo što si do sada govorio pada u vodu...
Ja znam da je meni bilo teško kada nisam dobro vidjela sjediti dugo za knjigom ili kompjuterom i s lećama, a kamoli da imam takve probleme kakve ti navodiš da imaš.

Isto tako ne razumijem kako netko može filozofirati i govoriti da si sam mjeri zjenicu (naravno prije operacije, u mraku= mislim crna zjenica, mjerenje u milimetrima a mora se ići na skidanje dioptrije jer ista ta osoba ne vidi dobro i smatra da bolje može provjeriti širinu zjenice od bilo kojeg doktora).

Nisam mislila da ću opće išta govoriti, ali ja još uvijek više vjerujem jednom doktoru.

I dajte već jednom prestanite sa silnim istraživanjima, ljude ovdje zanima kako se tko osjećao prije, za vrijeme i poslje operacije. A kada će trebati stručno mišljenje obratit će se osobi koja je za to adekvatnija.

ne kažem da nema boljih i lošijih doktora, ali zato se napravi izbor (i radiš ga sam), a operacija je ipak operacija, s više ili manje rizika, ali ga ima.

Ajmo napraviti usporedbu....
ne govorim da je loše reći svoje mišljenje, zato forum i postoji, ali Tommy me upućuje kako praktički trebam doktorirati na refraktivnoj kirurgiji da bi se odlučila na takav zahvat... ali ako svaki rizik u životu trebam prevagati na način da moram doktorirati na tom području, onda mi je bolje ostati u kući i nikad ne izlaziti jer kako se kaže, danas jesi, sutra nisi... tko zna što me čeka sutra, možda me pokupi tramvaj... eto rizika... pa lijepo dragi moji idem sad malo proučavati stanje tračnica po Zagrebu.
Istina ja nisam doktor,ali to neznači da se zato nemogu pozvat na izjave doktora i službene stranice pojedinih klinika,kao i na ankete i razna istraživanja na kojima temeljim svoje znanje i mišljenje.
Doktori se mogu podjelit na više kategorija,tj. postoje doktori biznismeni i moralni doktori i ako kažeš da više vjeruješ nekom doktoru postavlja se pitanje kojem od tih dvojice doktora više vjeruješ?Jer kao što je dokazano mišljenja tih doktora se uvelike razlikuju po brojnim pitanjima.

Što se tiče preporuke mjerenja zjenice,neki koji su vjerovali doktorima zato su zbog toga postali invalidi,ima na topicu nekoliko primjera.
Uostalom ako misliš da treba vjerovat doktorima zašto je meni tada doktor koji mi je isprva mjerio zjenice Pentacamom par dana kasnije(nakon mog čuđenja i pitanja rezultata mjerenja) nakon ponovljenog ručnog mjerenja potvrdio da uređaj uopće nije precizan za mjerenje zjenica?
Kako kažeš zjenica je crna i teško je mjerit u mraku,ali upravo na taj način na moje inzistiranje(golim ravnalom) su meni pokušavali mjerit zjenicu u našoj najmodernijoj klinici i zašto bi tada recimo moj brat lošije izmjerio od neke medicinske sestre koja tamo radi?Možda misliš da je med. sestra ili čak doktorica prošla posebnu specijalizaciju mjerenja zjenica ravnalom u polumraku?Osim toga meni je sestra kad je ravnalom mjerila rekla da je zjenica 6 do 7mm,a kad sam reko da je optička zona 6,5mm,a da ja imam 7mm,ona je rekla da ja imam 6mm(mada je ranije navela 6-7mm) i onda što se da zaključit iz toga?Ja recimo sam mislio ići na operaciju jer kao što kažeš nevidim dobro,ali je vrlo važno napomenut da nevidim dobro na daljinu,dok blizu vidim prilično dobro,a zjenice se mjere iz bliza.

Što se tiče Tommya,čovjek nije sljep i zato još može čitat i pisat po računalu,ali mislim da ne nastaje nezadovoljstvo operacijom samo u slučaju službene sljepoće.

I neznam zašto bi se prestalo sa silnim istraživanjima,jer upravo statistike sprovedenih istraživanja pokazuju kako se je ko osjećao prije i poslje operacije i navedene su neke brojke,a istovremeno kažeš da to ovdje ljude zanima?
Rizika operacije ima,ali cilj ovog topica je iznijet sve važne činjenice kako bi se odabrala klinika i metoda sa najmanjim rizikom i najboljim rezultatima i kako bi ljudi točno znali u šta se upuštaju,a ne da se za postojanje rizika saznaje kada se pacijentu uvaljuje papir sa potrebnim potpisom slaganja sa rizicima trenutak prije operacije.
Što se tiče usporedbe proučavanja rizika laserske korekcije i tračnica tramvaja,ipak djeca se od vrtičke dobi opsežno educiraju o prometnim pravilima,tako da se i ti rizici nastoje smanjit.I da recimo 10posto ljudi stradava od tračnica tramvaja bile bi poduzete vrlo stroge mjere kojima bi se pokušao riješit taj problem,u slučaju Lasika radi se o približno tolikom postotku stradalih,ali je opet razlika što za Lasik pacijent potpisuje da se miri sa invalidnošću i niko neumire od toga(osim možda samoubojstvom) pa je opet dozvoljeno kao i brojni drugi primjeri trovanja i ugrožavanja zdravlja ljudi radi materijalne dobiti od strane današnje surove industrije.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 18:11   #944
@Nina,

označio sam posebno zanimljive navode iz tvog posta, pa dopusti da malo prokomentiram:

1. "ja sam se operirala u 12. mj. 07. i super mi je"
To je dobra vijest i drago mi je za tebe. Statistike navode da je devet od deset pacijenata zadovoljno. "Super" tumačim da si i više nego zadovoljna.
A evo i loše vijesti: Još uvijek imaš osjetljive LASIK poklopce te čak i blaga trauma oka može tvoje zadovoljstvo pretvoriti u očaj. Ali to se tebi sigurno ne može dogoditi, zar ne? Ectasia te isto može zakačiti bilo kad u budućnosti, ali i protiv toga si cijepljena, zar ne? A i opacitati/floateri te još stignu dohvatiti. Pogledaj npr. post s ovog istog foruma i teme s njenih početaka (eh, da sam barem čitao forum prije operacije: https://www.forum.hr/showthread.php?t=91525&page=5)
I još savjet: manje euforije kod preporučivanja LASIK-a, pogotovu ako to radiš bliskim osobama. To što si ti zadovoljna nije apsolutno nikakva garancija za uspjeh operacije bilo kome drugome, osim ako sama ne garantiraš da ta osoba ima oči potpuno jednake tvojima (dakle, možeš preporučiti operaciju svojoj sestri-jednojajčanoj blizanki ili svom klonu, ali čak ni tada ne možeš garantirati da će i kirurg i raspoloživa tehnika biti opet "u formi")

2. iskreno mislim da tebi Tommy više nije ništa, ne kažem da nisi imao komplikacije
Ispravak: ja imam komplikacije. Koristiš krivo glagolsko vrijeme. Hm, kako ti objasniti? Evo - ako želim gledati DVD bez čudnih tragova na titlovima i dvoslika, moram stati na cca 2 metra od velikog 42" plasma TV-a. To ne znači da ne mogu čitati slova gledati sliku i iz daljega, samo tada oboje vrlo "čudno" i uznemirujuće izgleda. Nadalje, svako jutarnje buđenje i pogled u bijeli strop ubija volju za otvaranjem očiju, zbog bezbrojnih tamnih niti, mrlja, paučine koja se pomiče, skakuće i vrti pri najmanjem pomaku očiju, a kad umirim oči tromo poput tankera plove preko vidnog polja. Pogled u nebo po lijepom sunčanom danu, umjesto da me oraspoloži, mene samo oneraspoloži. Još gore je gledati u snježnom ugođaju (sve na bijeloj podlozi) - sumnjam da ću ikad više skijati. Psihički mir po tom pitanju doživljavam tek kad se smrači, ali onda se zjenice rašire i nastupa pakao aberacija. I kad onda imam "normalan" vid? Odgovor: kad spavam!

3. "Ja znam da je meni bilo teško kada nisam dobro vidjela sjediti dugo za knjigom ili kompjuterom i s lećama"
Očigledno krećemo iz različitih početnih pozicija: ja sam i s naočalama i s lećama (makar sam ih rijetko koristio) bez problema čitao knjige i radio na računalu i imao sam odličan vid. S obzirom da nisam bio pretjerano kratkovidan niti sam prije operacije imao ikakav astigmatizam vrijedan spomena, knjige sam mogao čitati i bez pomagala. Bogu hvala, ako su mi operacijom unijeli aberacije, tj. učinili površinu rožnice bitno nepravilnijom nego što je bila, ipak me nisu "prekorigirali" tj. učinili dalekovidnim. A i da jesu - stavio bih naočale za dalekovidne - aberacije (tragovi, dvoslike i ostalo smeće) bi i dalje ostale, ali mogao bih čitati. Zaista, prije operacije tj. kad sam bio kratkovidan, ali sa savršenom glatkoćom i simetričnošću rožnice i bez ikakvog plutajućeg smeća u unutrašnjosti oka, čitanje nisam nikad smatrao umarajućom djelatnošću, naprotiv.

4. "naravno prije operacije, u mraku= mislim crna zjenica, mjerenje u milimetrima a mora se ići na skidanje dioptrije jer ista ta osoba ne vidi dobro i smatra da bolje može provjeriti širinu zjenice od bilo kojeg doktora"
Ako zaista pročitaš moje postove, uočit ćeš da za mjerenje u potpunom mraku spominjem infracrveni pupilometar, a za mjerenje ravnalom kažem da se obavlja u polumraku. S obzirom da su mnoge klinike nesklone iskreno reći kandidatu stanje s njegovim zjenicama (kako ne bi odustao od operacije) moj savjet je sasvim ispravan. A ako je nekome problem u zrcalu s ravnalcem izmjeriti zjenice, onda je dalekovidan, a ne kratkovidan. Moguće je koristiti i trik s fotoaparatom s bljeskalicom - neka se ravnalce drži ispred zjenice, a fotoparatom s bljeskalicom napravi slika oka. Zjenica se neće suziti (bljeskalica prekratko traje), a s fotografije će se moći očitati otvor zjenice.

5."A kada će trebati stručno mišljenje obratit će se osobi koja je za to adekvatnija"
Pa uvijek je dobro obratiti se oftalmologu. Ali kojemu ćeš se ti obratiti? Među oftalmolozima postoje sasvim oprečna mišljenja glede LASIK-a. Kome ćeš se onda obratiti? Bojim se da ćeš se obratiti onome koji ti govori ono što želiš čuti.

6. Tommy me upućuje kako praktički trebam doktorirati na refraktivnoj kirurgiji da bi se odlučila na takav zahvat... ali ako svaki rizik u životu trebam prevagati na način da moram doktorirati na tom području, onda mi je bolje ostati u kući i nikad ne izlaziti jer kako se kaže, danas jesi, sutra nisi...

Da, zaista smatram da kad se radi o jedinom paru očiju s kojima si se rodila i s kojima ćeš umrijeti, trebaš skoro pa "doktorirati" na području refraktivne kirurgije prije odluke o operaciji. I ja sam prije operacije imao stav sličan tvojemu (tipa "valjda doktori znaju najbolje svoj posao") koji sam potpuno promijenio nakon operacije. A generalizacija daljnje vrste ne stoji - postoji opasnost i da me meteor pogodi u glavu, ali taj rizik je sigurno bitno manji od 10%, koliki je rizik kod LASIK-a za loš rezultat operacije.

7."dragi moji idem sad malo proučavati stanje tračnica po Zagrebu"
Na ovo zapravo nemam komentara. Osim možda da svatko bira način na koji provodi svoje slobodno vrijeme.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 19:34   #945
Iskreno nije mi bila namjera uvrijediti Vas, ali moram napomenuti da me smeta kada netko tko nije dovoljno strucan *ovo se iskljucuje ako ste zbilja doktori* drugima savjetuje zahvate na temelju iznesenih dioptrija preko interneta.

I ne nagovaram nikoga na operaciju niti ikad hocu jer to ne mozes nekoga nagovoriti. Za to si se ili odlucio ili nisi, to bi znacilo da me netko ide nagovarati da skocim s mosta i da za to ima dobre argumente ja bih to trebala napraviti?
Ako to netko ne zeli nece to niti uciniti, ali naravno nista nije 100 % sigurno pa tako niti ikakav zahvat.
I ja bih zeljela da nikad nitko nema nikakvih komplikacija i zao mi je da ih Tommy imas... nadam se da ce se to s vremenom smiriti ili da ce se nekom novom tehnologijom ili drugacijim zahvatom to moci ispraviti.
I vjerojatno postoje razna iskustva, ali meni je ostalo u glavi da, kada sam bila na tako informativnom pregledu prvi put nisam bila jedina i nekima od nas je receno da nisu kandidati za operaciju i pola sata sam slusala o svemu i o pozitivnim i o negativnim stvarima sto mi je iskreno bilo jasno i kad sam uopce razmisljala prvi put o zahvatu tako da se nadam da nisam naisla na doktore biznismene.

Ali kojemu ćeš se ti obratiti? Među oftalmolozima postoje sasvim oprečna mišljenja glede LASIK-a. Kome ćeš se onda obratiti? Bojim se da ćeš se obratiti onome koji ti govori ono što želiš čuti.
Ovaj dio moram prokomentirati, kao i u svakoj struci i u svakom drustvu postoje oni koji su bolji, losiji, oni s vise morala i oni koje nije briga za nikoga, takvih ima i u obrazovanju, politici, gradjevini pa tako i u medicini, a to svi znamo.
Iskreno se nadam da ste obojica isli i po drugo misljenje drugih doktora, sestara i strucnjaka, a isto se tako nadam da je medju tim drugima naisao i koji normalan. I tu se vidi da je ljudski faktor najvazniji, a ne LASIK, LASEK, PRK ili nesto drugo.

Zelim Vam srecu i Tommy-u brzo ozdravljenje..... i moram jos napomenuti kako uvijek postoji vise doktora, kao sto i sami kazete i ako smatrate da vam neko misljenje nije zadovoljavajuce uvijek postoji i druga mogucnost.
nina8651 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 23:16   #946
Nije ništa loše u tome što nas malo ovdje informirate o laserskoj kirurgiji oka...niste doktori ali to ne znači da niste o nekim stvarima informirani. "Ne moraš biti svijetski kuhar da bi sebi mogao skuhati dobar ručak". Vi informirate a mi odlučujemo da li ćemo ići korak dalje. Na kraju ipak odluči pacijent sam, ali neznanje ga može dovesti do lakše odluke. Rijetko koji liječnik će ama baš sve komplikacije iskreno staviti na sunce. Slažem se time da treba biti o svemu dobro informiran i izvan "stručne klinike", ali ne treba pretjerivati. Svaka operacija nosi svoj rizik, sve ovisi o situaciji. Važna je i osobna procijena i stav prema tome. Mislim da više komponenta ovise o potpunom uspjehu.
Kako studiram medicinu sam stvarno već svega upoznao i vidio, rijetki su, kojima se mogu diviti. Čovjek je sebi sam najveći doktor. Sretno!

Zadnje uređivanje Garfield_Zagreb : 31.05.2008. at 00:12.
Garfield_Zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 00:14   #947
Quote:
nina8651 kaže: Pogledaj post
Iskreno nije mi bila namjera uvrijediti Vas, ali moram napomenuti da me smeta kada netko tko nije dovoljno strucan *ovo se iskljucuje ako ste zbilja doktori* drugima savjetuje zahvate na temelju iznesenih dioptrija preko interneta.

I ne nagovaram nikoga na operaciju niti ikad hocu jer to ne mozes nekoga nagovoriti. Za to si se ili odlucio ili nisi, to bi znacilo da me netko ide nagovarati da skocim s mosta i da za to ima dobre argumente ja bih to trebala napraviti?
Ako to netko ne zeli nece to niti uciniti, ali naravno nista nije 100 % sigurno pa tako niti ikakav zahvat.
I ja bih zeljela da nikad nitko nema nikakvih komplikacija i zao mi je da ih Tommy imas... nadam se da ce se to s vremenom smiriti ili da ce se nekom novom tehnologijom ili drugacijim zahvatom to moci ispraviti.
I vjerojatno postoje razna iskustva, ali meni je ostalo u glavi da, kada sam bila na tako informativnom pregledu prvi put nisam bila jedina i nekima od nas je receno da nisu kandidati za operaciju i pola sata sam slusala o svemu i o pozitivnim i o negativnim stvarima sto mi je iskreno bilo jasno i kad sam uopce razmisljala prvi put o zahvatu tako da se nadam da nisam naisla na doktore biznismene.

Ali kojemu ćeš se ti obratiti? Među oftalmolozima postoje sasvim oprečna mišljenja glede LASIK-a. Kome ćeš se onda obratiti? Bojim se da ćeš se obratiti onome koji ti govori ono što želiš čuti.
Ovaj dio moram prokomentirati, kao i u svakoj struci i u svakom drustvu postoje oni koji su bolji, losiji, oni s vise morala i oni koje nije briga za nikoga, takvih ima i u obrazovanju, politici, gradjevini pa tako i u medicini, a to svi znamo.
Iskreno se nadam da ste obojica isli i po drugo misljenje drugih doktora, sestara i strucnjaka, a isto se tako nadam da je medju tim drugima naisao i koji normalan. I tu se vidi da je ljudski faktor najvazniji, a ne LASIK, LASEK, PRK ili nesto drugo.

Zelim Vam srecu i Tommy-u brzo ozdravljenje..... i moram jos napomenuti kako uvijek postoji vise doktora, kao sto i sami kazete i ako smatrate da vam neko misljenje nije zadovoljavajuce uvijek postoji i druga mogucnost.
Što se tiče davanja savjeta preko interneta na temelju iznesene dioptrije, mislim da je važno napomenut da stranica www.svjetlost.hr i brojne druge stranice upravo na temelju podatka o dioptriji preko interneta daje savjete za operaciju i to su savjeti doktora kojima vjeruješ.Prema tome ja koji sam pročitao te stranice mogu lako prosljedit odgovore doktora ako se radi o identičnom pitanju kojeg sam ranije pročitao i uglavnom navedem izvor.Problem bi bio jedino ako nepamtim točno odgovore na ta pitanja,ali onda bi to značilo da svjesno lažem ili se neznam izražavat.Za ono što nisam siguran koristim prikladne riječi tipa:"navodno,nagađam".

Što se tiče nagovaranja na operaciju,mislim da se tu lako ljudi mogu nagovorit,jer u suprotnom reklamiranje u svim mogućim medijima nebi imalo nikakvog smisla.Nagovaranje za skok sa mosta je puno teže ostvarivo kod bilo koga iz razloga što je rizik od smrti i ozljeđivanja previše prisutan u svijesti čovjeka i čovjek već prije 12mjeseci starosti razvija svijest da je visina opasna za zdravlje ili život i zato je nezamisliva reklama koja bi neke uvjerila u suprotno.Dok je laserska korekcija većini ljudi velika nepoznanica i dobrom reklamom može se stvorit željena slika o tome.I koliko ljudi katkad kažu:"nisam htio,ali su me nagovorili"?

Meni u mojoj klinici niko nije ništa spomenuo o rizicima,već su mi rekli da dođem na pregled(750kn) i da razgovora prije pregleda nema,onda su me na pregledu lagali i koristili općenite rečenice koje nemaju veze sa mojim simptomima.
Normalno da u bilo kojoj klinici neki neće bit kandidati,jer ipak rizik od sljepoće ili presađivanja nove rožnice je preopasan čak i za biznismene,jer će ih udarit po đepu ako budu tuženi,pošto ti rizici nisu navedeni u potpisanom dokumentu.Zato se i mjeri debljina rožnice,ali već širina zjenica negdje se i nemjeri i to zato jer se za te rizike potpisuje dokument gdje se pacijent slaže sa tim rizicima.Ovdje na forumu se javilo dvoje ljudi koji su pretrpili znatna oštećenja noćnog vida,a svejedno tvrde da su generalno zadovoljni operacijom,tako da je i po tome vidljivo kako je postotak ljudi sa padom noćnog vida uvjerljivo preko postotka nezadovoljnih.

Mislim da je velika važnost da li je Prk,Lasik ili Lasek,jer ako se nekog sa recimo -1dioptrijom tretira Lasikom tu je jasno da postoji ljudski faktor doktora jer ta metoda nosi za tu dioptriju uvjerljivo veće rizike,znači držim da metoda operacije u pojedinim slučajevima otkriva ljudski faktor doktora i svoje mišljenje poistovjećujem sa mišljenjem nekih oftamologa i kirurga,tako da se opet nebi reklo da to govorim samo ja koji nisam doktor.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 18:01   #948
Ne slazem se s ninom da ljude zanima samo kako se netko osjecao prije i poslije operacije... Takodjer ako netko ima saznanja i vremena umjesto mene proucavati razne informacije, mogu mu za to samo zahvaliti, tako da tommyju svaka cast na tome sto jos uvijek nije odustao
Nije da sam procitala bas svaki tvoj post tommy do kraja (citam ovu temu od prve stranice vec dva dana i stvarno mi je tesko toliko buljiti u ekran) - ali cini mi se da na kraju nisi izvjestio sto je bilo s onom raspravom/peticijom od 25.4. (?) u USA.
I uzasno me zanima kod koga si to bio - umirem od znatizelje i moras reci!!
Zahvaljujuci tommyju otkazati cu operaciju na koju sam trebala ici kroz 20ak dana i ne mogu vjerovati da sam se uopce tako olako prijavila bez detaljnih priprema. Ono na sto mi je tommy ukazao je da se za ovako nesto definitvno zelim pripremiti detaljno i saznati koliko god je vise moguce. On ne prica iz glave i ne izmislja, nego daje hrpu linkova, a iz tog sukusa informacija na kraju mozes izvesti neke generalne zakljucke.
I jos me zanima sto je to s tim Stambukom (tamo sam trebala ici) - on se kao najvise reklamira, a sad ispada najgori. Ima li tko direktnog iskustva? (osim sto mu oprema nije najnovija, ok, ali neko je spomenuo da je izgubio licencu u Njemackoj - malo vise detalja molim!)
U svakom slucaju, nevjerojatno koristan i informativan topic - nisam ocekivala!
Samo, ljudi, pliz malo pazite na gramatiku...tipfeleri su jedno, al neke osnove u pisanju... moze to i bolje
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 22:35   #949
čitam malo ovu zanimljivu raspravu.... evo par mojih (malo dužih, nemojte se ljutit) komentarčića:
nekad je ljudima lakše kad se ne "talasa" njihova sreća i zadovoljstvo... znate ono, u stilu, ma šta on sad tu piše, vjerojatno laže i preuveličava, pa meni je sve prošlo OKi bit će sve OK... svakako je lakše u to vjerovati... ali šta ako nije tako?

što hoću reći: Tommy (a i Jolac) definitivno pridonose ovoj temi i ova tema je jedna od najozbiljnijih i najedukativnijih na ovom forumu, a njihovi savjeti su, uvjeren sam, dobronamjerni! I to je jedino bitno! Je li Tommy stvarno prošao tu muku (i prolazi i dalje) ili ne, to na kraju krajeva i nije više važno. Osobno, ja mu vjerujem, ali ipak mislim da previše koristi metodu "šokirat ću vas groznim linkovima dok svi ne odustanete od operacije i natjerat vas da živite u strahu od Lasika ko malu djecu od baba roge".

Ljudi, nemojte se bojati laserske operacije. Nemojte biti isključivi u stilu: to je skroz crno ili to je skroz bijelo! Nemojte odustajati od operacije (samo) radi onog što ovdje pročitate.
Najveća korist od postova na ovoj temi je poticanje na razmišljanje, dodatno proučavanje i upoznavanje stanja svojih očiju, shvaćanja koliko ste stvarno pogodni kandidat i potpuno svjesno preuzimanje rizika operacije. Operacija (ako uspije - a većina ih ipak uspije) će vam pomoći da lakše živite - znam to iz vlastitog iskustva! Međutim, određeni postotak operiranih ipak nije zadovoljan i imaju komplikacije! To je činjenica! Kako si pomoći da ne budete u tom negativnom broju... ? Informiranjem!
Ne treba potcjenjivati mjerenja zjenica u polumraku prije operacije... ne treba potcjenjivati savjete da zahtjevate operiranje na način "oko po oko" a ne oba oka odjednom... ne treba zanemariti odlazak u neke klinike gdje se radi s još novijom tehnikom....to su savjeti koji imaju smisla i ne mogu škodit.
Ali, po mom mišljenju, ne treba ni bježat od Lasika ko od crnog vraga. To je ipak novija metoda od npr. PRK-a (za dublje korekcije PRK niti ne vrijedi koliko znam) a ako se Lasik radi s kvalitetnom opremom (wavefront guided laser) rizici su svakako manji, uz to činjenica je da je sve bezbolnije, brzo se oporavite i dalje normalno funkcionirate... ima nas dosta kojima radno mjesto ne dozvoljava mjesece i mjesece oporavljanja.

Moje iskustvo (za one kojima se ne da čitati prijašnje postove): operiran sam 02.04. u Svjetlosti (lasikom). Svjetost sam izabrao jer imaju najbolju opremu u HR a i dr. Gabrić mi se čini prilično stručan. Prije operacije imao sam -7 na oba oka uz astigmatizam cca -1,5. Zasad sam potpuno zadovoljan ishodom operacije, nemam nikakvih problema, čak niti suhih očiju, noćni vid mi je skroz normalan, nemam nikakvih tegoba. Preporodio sam se, blago rečeno.

Međutim, mojoj sestri, koja ima sličnih problema i samo nešto malo manju kratkovidnost nisam preporučio da ide tamo!
Ne želim da mi sestra ide u polikliniku gdje nema individualnog pristupa i gdje je sve ko na serijskoj traci, dr. Gabrića vidiš ukupno 2-3 minute, a i skloni su nekakvom čudnom muljanju pacijentima koji malo više zapitkuju! Za nekog meni bliskog, to nije dovoljno dobro. Preporučio sam joj još malo čekanja, pa onda možda odlazak u Novu Goricu jer tamo imaju još bolju opremu, a operiraju oko po oko. Visumed niti njoj ne dolazi u obzir jer joj je potrebna dublja korekcija, kao i meni, a oni imaju lošiju opremu od Svjetlosti, premda, kako sam čuo ipak imaju malo "individualniji" pristup. Ostale poliklinike u HR ne dolaze u obzir ni pod razno! I svakako da pričeka da vidi moj daljnji razvoj "događaja" s obzirom da smo, kao brat i sestra, sličnog biološkog materijala.

I za kraj, što bi reko Tommy, sretno!
hawk eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 11:43   #950
hm

ja sam vec prije naveo svoja iskustva ali evo opet da se nadovezem, znaci 10.05 sam operiran i sve je super zasad. Nemam bas , bas nikakvih problema. I ja sam bio u Svjetlosti i nije mi se svidila ona guzva na pre-operativnom pregledu ali opet smo moji roditelji i ja dugo razgovarali sa doktoricom. I kad sam dosao na dan operacije i odmah poslije smo obavili razgovore i sve ostalo. Sto znaci nije mi bilo kao da sam bas na traci. A meni je zao Tommy.a i nije mi jasno kako mu se bas tako "zanedalo". Al opet nemojte se plasiti od Laserske korekcije vida se ne umire. Komplikacije su moguce na svim zahvatima. Eto svjedoci ste slučaja "Maškarin" momak je otisao na rutinsku operaciju slijepog crijeva a ostao bez noge. Znaci sve fino odmjerite i onda donesite odluku. Nekom tko ima veliku dioptriju ispravljanje vida znaci novi zivot...

Opet kazem zao mi je Tommy-a i on se sada bazira samo na lose strane laserske korekcije jer je to i sam osjetio. Ali pogledajte i drugu stranu onih koji su uspjesno operirani. Pa onda odlucite.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 12:29   #951
Quote:
hawk eye kaže: Pogledaj post
čitam malo ovu zanimljivu raspravu.... evo par mojih (malo dužih, nemojte se ljutit) komentarčića:
nekad je ljudima lakše kad se ne "talasa" njihova sreća i zadovoljstvo... znate ono, u stilu, ma šta on sad tu piše, vjerojatno laže i preuveličava, pa meni je sve prošlo OKi bit će sve OK... svakako je lakše u to vjerovati... ali šta ako nije tako?

što hoću reći: Tommy (a i Jolac) definitivno pridonose ovoj temi i ova tema je jedna od najozbiljnijih i najedukativnijih na ovom forumu, a njihovi savjeti su, uvjeren sam, dobronamjerni! I to je jedino bitno! Je li Tommy stvarno prošao tu muku (i prolazi i dalje) ili ne, to na kraju krajeva i nije više važno. Osobno, ja mu vjerujem, ali ipak mislim da previše koristi metodu "šokirat ću vas groznim linkovima dok svi ne odustanete od operacije i natjerat vas da živite u strahu od Lasika ko malu djecu od baba roge".

Ljudi, nemojte se bojati laserske operacije. Nemojte biti isključivi u stilu: to je skroz crno ili to je skroz bijelo! Nemojte odustajati od operacije (samo) radi onog što ovdje pročitate.
Najveća korist od postova na ovoj temi je poticanje na razmišljanje, dodatno proučavanje i upoznavanje stanja svojih očiju, shvaćanja koliko ste stvarno pogodni kandidat i potpuno svjesno preuzimanje rizika operacije. Operacija (ako uspije - a većina ih ipak uspije) će vam pomoći da lakše živite - znam to iz vlastitog iskustva! Međutim, određeni postotak operiranih ipak nije zadovoljan i imaju komplikacije! To je činjenica! Kako si pomoći da ne budete u tom negativnom broju... ? Informiranjem!
Ne treba potcjenjivati mjerenja zjenica u polumraku prije operacije... ne treba potcjenjivati savjete da zahtjevate operiranje na način "oko po oko" a ne oba oka odjednom... ne treba zanemariti odlazak u neke klinike gdje se radi s još novijom tehnikom....to su savjeti koji imaju smisla i ne mogu škodit.
Ali, po mom mišljenju, ne treba ni bježat od Lasika ko od crnog vraga. To je ipak novija metoda od npr. PRK-a (za dublje korekcije PRK niti ne vrijedi koliko znam) a ako se Lasik radi s kvalitetnom opremom (wavefront guided laser) rizici su svakako manji, uz to činjenica je da je sve bezbolnije, brzo se oporavite i dalje normalno funkcionirate... ima nas dosta kojima radno mjesto ne dozvoljava mjesece i mjesece oporavljanja.

Moje iskustvo (za one kojima se ne da čitati prijašnje postove): operiran sam 02.04. u Svjetlosti (lasikom). Svjetost sam izabrao jer imaju najbolju opremu u HR a i dr. Gabrić mi se čini prilično stručan. Prije operacije imao sam -7 na oba oka uz astigmatizam cca -1,5. Zasad sam potpuno zadovoljan ishodom operacije, nemam nikakvih problema, čak niti suhih očiju, noćni vid mi je skroz normalan, nemam nikakvih tegoba. Preporodio sam se, blago rečeno.

Međutim, mojoj sestri, koja ima sličnih problema i samo nešto malo manju kratkovidnost nisam preporučio da ide tamo!
Ne želim da mi sestra ide u polikliniku gdje nema individualnog pristupa i gdje je sve ko na serijskoj traci, dr. Gabrića vidiš ukupno 2-3 minute, a i skloni su nekakvom čudnom muljanju pacijentima koji malo više zapitkuju! Za nekog meni bliskog, to nije dovoljno dobro. Preporučio sam joj još malo čekanja, pa onda možda odlazak u Novu Goricu jer tamo imaju još bolju opremu, a operiraju oko po oko. Visumed niti njoj ne dolazi u obzir jer joj je potrebna dublja korekcija, kao i meni, a oni imaju lošiju opremu od Svjetlosti, premda, kako sam čuo ipak imaju malo "individualniji" pristup. Ostale poliklinike u HR ne dolaze u obzir ni pod razno! I svakako da pričeka da vidi moj daljnji razvoj "događaja" s obzirom da smo, kao brat i sestra, sličnog biološkog materijala.

I za kraj, što bi reko Tommy, sretno!
E sada da se i ja nadovežem. Evo ja sam redoviti čitatelj ovog topica i mogu reći da su na mene u mnogome ostavili dojam Tommy i Jolac i još neki. Osobno imam veliku dioptriju i velike astigmatizme. Išao sam na pregled u Visumed ali sam se odlučio da ne idem na operaciju bar ne još. Problem je u biti financijske prirode. Ali kad bih imao taj novac otišao bih sigurno. Jer poznam žive ljude kojima je odlično a patili su se kao i ja s naočalima čitav život. Treba naglasiti da je laserska korekcija vida jedino rješenje za dobar vid bez naočala. ja sam prostudirao knjige o prirodnom uklanjanju dioptrije i astigmatizma ali mislim da to ne ide iako te stvari imaju logiku ali u praksi to ide malo teže tj. nikako. Malo me je razočarao Tommyijev odgovor na to jer ja ne mislim da problem vuče na to što je on rekao o skidanju dioptrije prirodnim putem. ali to sada i nije bitno.
Moram naglasiti ukratko za sve koji ne čitaju Tommyeve duge postove da je problem u kratkovidnih osoba IZDUŽENJE OČNE JABUČICE. A laserska korekcija vida vam ne može korigirati to već vam korigira neznatan dio rožnice i tako prevari sliku koju razdužuje očna jabučica. Taj dio rožnice je potpuno zdrav. Znači dira se u nešto što je zdravo ali to je sve u svrhu boljeg vida.
Ljudi se moraju onda početi fokusirati na očnu jabučicu. U biti može li se učiniti kontra efekat pa jednostavno vratiti ju u normalan izvorni oblik. Možda da probate s ledom (nije šala). Led stavljamo kad nam otekne noga, zglob ili bilo koji dio tijela. Nakon nekog vremena i trljanja ledom oteklina splasne. Možda će tako i ta otečena-izdužena očna jabučica splasnuti. Naglasak je na možda. U biti morate shvatiti da se nekako mora pronaći način da se očna jabučica vrati u normalan položaj. Sve dok to netko ne promisli i ne skuži laserska korekcija jedina pruža komforan vid. Uz izuzetak ovih što su doživljeli posljedice.
Što se tiče Visumeda ne vjerujem da uopće zaostaju za Svjetlost klinikom. I mislim da imaju bolji pristup. Ipak to je vaša odluka i na nju ne dajte da vam itko utječe ali svakako se konzultirajte s dvije strane. To će vam ovdje svi forumaši savjetovati. Sretno vam svima i čuvajte oči.
enoi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 12:35   #952
http://www.lasermyeye.org/forums/forumdisplay.php?f=45 Ne znam što se tiče ovoga foruma... Na njemu je možda desetak ljudi i stotinjak postova u u oko 20-tak tema...To mi nije baš alarmantno
enoi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 15:33   #953
Quote:
lollipop kaže: Pogledaj post
Ne slazem se s ninom da ljude zanima samo kako se netko osjecao prije i poslije operacije... Takodjer ako netko ima saznanja i vremena umjesto mene proucavati razne informacije, mogu mu za to samo zahvaliti, tako da tommyju svaka cast na tome sto jos uvijek nije odustao
Nije da sam procitala bas svaki tvoj post tommy do kraja (citam ovu temu od prve stranice vec dva dana i stvarno mi je tesko toliko buljiti u ekran) - ali cini mi se da na kraju nisi izvjestio sto je bilo s onom raspravom/peticijom od 25.4. (?) u USA.
I uzasno me zanima kod koga si to bio - umirem od znatizelje i moras reci!!
Zahvaljujuci tommyju otkazati cu operaciju na koju sam trebala ici kroz 20ak dana i ne mogu vjerovati da sam se uopce tako olako prijavila bez detaljnih priprema. Ono na sto mi je tommy ukazao je da se za ovako nesto definitvno zelim pripremiti detaljno i saznati koliko god je vise moguce. On ne prica iz glave i ne izmislja, nego daje hrpu linkova, a iz tog sukusa informacija na kraju mozes izvesti neke generalne zakljucke.
I jos me zanima sto je to s tim Stambukom (tamo sam trebala ici) - on se kao najvise reklamira, a sad ispada najgori. Ima li tko direktnog iskustva? (osim sto mu oprema nije najnovija, ok, ali neko je spomenuo da je izgubio licencu u Njemackoj - malo vise detalja molim!)
U svakom slucaju, nevjerojatno koristan i informativan topic - nisam ocekivala!
Samo, ljudi, pliz malo pazite na gramatiku...tipfeleri su jedno, al neke osnove u pisanju... moze to i bolje
Pozdrav,

u vezi FDA saslušanja pacijenata koji su vrlo loše prošli s LASIK-om kao i liječnika koji se trude popraviti im oštećeni vid, već sam dao link na youtube s video isječcima tih svjedočanstava, ali ne smeta da ga ponovim:

http://www.youtube.com/view_play_lis...0E7616302CC599

Što se tiče nekog sažetka i zaključka sa saslušanja, mislim da je većina toga iznesena u slijedećem članku u "Eyeworldu" (magazin američkog društva za refraktivnu kirurgiju i kirurgiju očne mrene)

http://www.eyeworld.org/article.php?sid=4429

Izdvajam:

Later, Dr. Weiss added that the day’s proceedings indicate the need for “better screening, information, and in some cases, better doctors; but we shouldn’t throw the baby out with the bath water … LASIK is not for everyone.” To that end, the ODP recommended that the FDA modify the patient label to include warnings that having LASIK could cause future complications with cataract surgery; effect intraocular pressure (IOP) measurements; include ectatic disorders as contraindications as well as a family history of keratoconus; the increased risk menopausal women on hormone replacement therapy are at for developing dry-eye syndrome; and while the ODP was unsure how to phrase the statement, they agreed there should be an item about the potential for psychological effects on patients.

Ukratko kažu da:
1. LASIK ne treba odbaciti jer u većini slučajeva ima pozitivne rezultate
2. LASIK nije za svakoga - potrebno je bolje "filtriranje" kandidata, bolje pružanje informacija i u nekim slučajevima, bolji kirurzi
3. FDA treba dodati slijedeće informacije pacijentima vezane za posljedice LASIK-a:
a) buduće komplikacije kod operacije očne mrene
b) iskrivljena mjerenja intraokularnog tj. očnog tlaka pa postoji opasnost od kasnijeg nedetektiranja glaukoma tj. kroničnog visokog očnog tlaka koji je opasan za vid zbog uništavanja očnog živca
c) ektatički poremećaji (ispupčivanje rožnice) i keratokonus u obitelji su kontraindikacije
d) povećani rizik za sindrom suhih očiju kod žena u menopauzi koje su na hormonskoj terapiji
e) psihološki efekti lošeg rezultata operacije na pacijenta

Eto, s obzirom na količinu novaca investiranih u LASIK, čudo je da se došlo i do ovih "stidljivih" pomaka.
Osobno smatram da je za eventualne kandidate za LASIK još korisnije da prouče sadržaje raznoraznih simpozija refraktivnih kirurga, i vrlo lako će pronaći da u njima sve vrvi od slijedećih tema: tretiranje ectasije poslije LASIK-a, crosslinking za ectasiju poslije LASIK-a, tretiranje iregularnih astigmatizama poslije LASIK-a, tretmani za suho oko poslije LASIK-a, kako izbjeći ectasiju tj. kako prepoznati riskantnog pacijenta, rješavanje problema s lošim LASIK poklopcima, utjecaj veličine zjenica i dubine korekcije na aberacije i kontrast, rezultati ovog ili onog lasera ili metode na aberacije višeg reda (SVI ih povećavaju, samo neki manje, neki više) itd. itd. itd. Oftalmolozi koji se ne bave operacijama pišu članke o (kompliciranom) dizajniranju specijalnih kontaktnih leća za ispravljanje vida na nepravilnim rožnicama poslije laserske korekcije vida i sl.
Dakle, to su stvari o kojima međusobno pričaju liječnici, i o kojima prosječan kandidat za operaciju zna vrlo malo jer takve informacije u klinici dobija na kapaljku.
Također me ne čudi da se opacitati (floateri) ne spominju zato jer oftalmolozi njih ne smatraju bolešću već smetnjom, a mogu se ionako razviti spontano, uglavnom iza pedesete godine života. Zato se te stvari i ne bilježe kao negativne posljedice LASIK-a niti su navedene u "informacijama" o LASIK-u. I za njih nema "lijeka" osim isisavanja unutrašnjosti oka van (vitrektomija) s posljedičnim garantiranim izazivanjem očne mrene, i s velikim rizikom od izazivanja odvajanja mrežnice (gubitak vida) ili nabiranja mrežnice (nepravilan i iskrivljen vid).

Inače ne mogu još govoriti o "svojoj" klinici, kad dođe vrijeme otkrit ću i kliniku i "liječnika", do tada znajte da je vrlo popularna i reklamirana klinika u Hrvatskoj.

Dakle, za sve koji žele riskirati s LASIK-om, potrudite se barem da izaberete najmoderniju lasersku platformu na raspolaganju, sa širokom optičkom i još širom prijelaznom zonom, s visokom frekvencijom lasera, s kvalitetnim i izuzetno brzim praćenjem pomaka oka (kako transverzalnih tako i rotacijskih, i sa centriranjem ne na sredinu zjenice nego na sredinu rožnice jer te se stvari ne moraju podudarati), s kvalitetnim i oštrim(!) mikrokeratomima (nisu svi isti), bolje čak s laserskim mikrokeratomima, neka vam rade vrlo tanke rožnične poklopce da što manje ozlijede rožničnih živaca i što manje smanje čvrstoću rožnice, a poslije jako čuvajte oči jer poklopci zaraštavaju samo po rubu. I ne dajte se navesti na operaciju oba oka u isti dan. Sigurnije je da koristite naočale s jednim dioptrijskim staklom ili kontaktnu leću na jednom oku dok niste nakon nekoliko mjeseci sigurni da je operacija bila uspješna.

Ja sa svojim sadašnjim znanjem, da imam opet mogućnost, nikad ne bih izabrao LASIK - već sam podatak da rožnični poklopac ne zaraštava u dubini i da rožnica trajno gubi skoro 50% svoje početne čvrtoće držao bi me podalje od te operacije, a dodatne probleme s aberacijama, suhim očima i floaterima/opacitatima (koje uzrokuje mikrokeratomski podtlak) ne bih ni proučavao. Dakle, smatram da su površinske metode zdravije i sigurnije, čak i s kvalitetnijim rezultatima glede oštrine vida, a s time se slaže i sve veći broj refraktivnih kirurga. Kako izgleda, laserska korekcija je počela s PRK metodom, pa se prebacila na LASIK, ali izgleda da se opet vraća na PRK (i derivate poput LASEK-a) zbog ostvarenog napretka u tehnologiji lasera i zbog upotrebe MMC-a za dublje korekcije.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 15:50   #954
Quote:
hawk eye kaže: Pogledaj post
Ali, po mom mišljenju, ne treba ni bježat od Lasika ko od crnog vraga. To je ipak novija metoda od npr. PRK-a (za dublje korekcije PRK niti ne vrijedi koliko znam) a ako se Lasik radi s kvalitetnom opremom (wavefront guided laser) rizici su svakako manji, uz to činjenica je da je sve bezbolnije, brzo se oporavite i dalje normalno funkcionirate... ima nas dosta kojima radno mjesto ne dozvoljava mjesece i mjesece oporavljanja.
Lasik je novija metoda od klasičnog Prka i u brojnim klinikama se još uvijek samo Lasik koristi za visoku kratkovidnost,međutim napretkom tehnologije i razvojem visokofrekventnih lasera,šansa zamućenja rožnice kod površinskih metoda je znatno pala,tako dr. Stojanović iz Norveške sa Ires laserom(1000hz) radi transepitalni Prk bez Mmca do nekih 11-12dioptrija korekcije,a za još veće dioptrije primjenjuje Mmc,tako da ovisno o frekvenciji lasera i primjeni Mmca ovisi mogućnost dubine korekcije,sa druge strane Lasik metoda je limitirana kod većih korekcija zato jer sam poklopac uzme nekih 100mikrometara rožnice,a mora ostat nakon lasera ispod poklopca najmanje 300mikrometara rožnice,prema tome uz upotrebu Mmca i/ili korištenje modernog lasera visoke frekvencije,za duboke korekcije i tanje rožnice,površinske metode imaju puno veće domete,samo Mmc mnogi kirurzi nekoriste(razlozi su bili opisani u prethodnim postovima),a laseri im rade na niskoj frekvenciji pa ispada da površinske metode samo za njihovu opremu nejdu iznad 6-7dioptrija,dok je kod drugih kirurga sa drugom opremom skroz druga priča.
Također je važno reći da su nakon Lasika nastale pojedine izvedbe Prka:transepitalni Prk,Advanced Prk,epi Lasik(isto spada u površinske metode),tako da se može reći da je Lasik noviji samo od klasičnog Prka,ali ne i od njegovih novijih izvedbi.
Ranije generacije lasera su u nekim klinikama bile korištene na način do -3dioptrije obavezan Prk,-3 do -6dioptrija pacijent može birat Prk ili Lasik,a od -6 obavezan Lasik,ipak razvoj tehnologije je umanjio rizik zamućenja rožnice(visokofrekventni laseri,poboljšanje metoda i MMC),dok razvoj tehnologije nije uspio utjecat na nepredvidljivost zaraštavanja lasik poklopca pa su sa vremenom i za visoku kratkovidnost neki kirurzi odbacili Lasik i sada za to rade površinske metode,čak i unatoč nedostajanju spomenutog lasikovog "Wow efekta" koji dovlači nove mušterije i omogućava bolju zaradu.
Što se tiče bježanja od Lasika,mislim da treba bježat od bilo koje metode operacije,ako postoji druga metoda i oprema koja ima manje rizike i daje bolje rezultate za postojeće simptome.Međutim Lasik metoda ima bolje rezultate što se tiče brzine "oporavka",ali sumljam da će neki znatniji postotak ljudi odabrat Lasik pred nuđenim površinskim metodama samo zbog vremena oporavka ako su pritom detaljno informirani o pojedinim rizicima metoda.Lasik daje bolje rezultate što se tiče ostatne dioptrije kod dalekovidnosti i većeg astigmatizma i mislim da Lasik treba dozvolit,ali da se mušterije detaljno informiraju o rizicima pojednih metoda.U tom slučaju posve bi bila izmjenjena slika postotka operiranih Lasik metodom i općenito bi pao broj operacija.
Mislim da pacijente treba zaštitit na osnovu nekog zakona na razini države,jer nije logično da je dozvoljeno radit ljudima elektivnu operaciju sa prešućivanjem rizika ili uvaljivanja pacijentu nerazumljivog teksta sa rizicima na potpis,nakon što je već sve dogovoreno.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 17:47   #955
U vezi stranih foruma vezanih za LASIK, jer vidim da ima nekih kritika usmjerenih na http://www.lasermyeye.org/ (makar ga osobno smatram jednim od najboljih na tom području, uz sudjelovanje i pacijenata i liječnika), možete pogledati npr. www.usaeyes.org i izaberite patient forums (direktan link: http://www.usaeyes.org/ask-lasik-expert/)

Tu ima dosta raznih iskustava, a kako je cijeli site u biti zamišljen za promoviranje LASIK-a, sigurno se ne može sumnjati u neku "kontra-LASIK" pristranost.

Evo s tog foruma, najnovije na temu floatera tj. opacitata u staklovini (kako se to lijepo kaže na hrvatskom):

http://www.usaeyes.org/ask-lasik-exp...pic.php?t=1786

Pollux
Joined: 24 May 2008
Posts: 1

Posted: Sun May 25, 2008 2:56 am Post subject: Lots of floaters after Lasik
--------------------------------------------------------------------------

I had Lasik done (conventional) in January 2008 and noticed alot of floaters that popped out around 3 months after the surgery. I went to see a regular eye doctor and had my eyes dilated to see if it was serious, she said it wasn't but it's extremely annoying to deal with now. I'm about to turn 26 years old.

Anybody else experience this as well? I know there's no cure for floaters (very unfortunate) but is there anything I can do to ease the floater situation? Anyone know of personal remedies (supplements, etc.)? Thanks.


Dakle opet, za nevjerne Tome... i pogledajte datum posta. I ne, te stvari ne pišem ja pod izmišljenim pseudonimima na drugim forumima zato jer bolesno mrzim LASIK...
Uočite vremenski pomak - otprilike 3 mjeseca nakon LASIK-a povećani broj floatera dovodi do njihovog primjećivanja (mozak inače vrlo efikasno ignorira mali broj floatera male veličine - floatere svatko ima, razlika je u količini i veličini). Ovo sasvim odgovara mome iskustvu, makar imam još problema s drugim LASIK poklonima (aberacije, dvoslike i sl.)

Zato i uporno tvrdim da treba proći nekoliko mjeseci od operacije prije donošenja konačnog suda o uspješnosti zahvata.

Pogledajte odgovor LASIK "experta" na gornji post:

LasikExpert
Site Admin

Joined: 12 May 2006
Posts: 2457
Location: California
Posted: Sun May 25, 2008 8:15 pm Post subject:
--------------------------------------------------------------------------

It seems doubtful that the floaters are directly related to your Lasik, considering they occurred three months after surgery. During Lasik the microkeratome that creates the Lasik flap is affixed to your eye with suction and this can disrupt floaters, but they would likely appear immediately after surgery.

Floaters can be very annoying, but the brain is good at eventually ignoring them. This is similar to the blind spot. We all have a spot in our visual field that is without vision. It is where the optic nerve enters the eye. We don't see it because our brain has learned to ignore it.

You may find this article about floaters interesting. http://www.medhelp.org/NIH/NEI/NEI-11.htm
_________________
Glenn Hagele
USAEyes

Lasik Info &
Lasik Doctor Certification

I am not a doctor.


Masno sam označio stvari koje su krive u tom odgovoru, a ispravci su slijedeći:

1. Od trenutka mikrokeratomom uzrokovanog kidanja kolagenskih vlakana u gelastoj strukturi staklovine do njihovog grupiranja, koagulacije i ulaženja iz perifierije u vidno polje treba proteći neko vrijeme - najčešće nekoliko mjeseci. Moje vlastito post-LASIK iskustvo je s tom tvrdnjom savršeno u skladu.

2. Mozak NE IGNORIRA floatere na isti način kao i slijepu točku na mrežnici (mjesto gdje se grupiraju očni živci). Slijepa točka je uvijek na istoj poziciji u vidnom polju i ne sadrži nikakve vizualne podatke. Zato mozak nastalu rupu u informaciji popunjava na temelju podataka iz okoline slijepe točke i zapravo "izmišlja" sliku na tom mjestu. Za razliku od slijepe točke, floateri (opacitati) se pomiču u vidnom polju i stalno iznova prizivaju pozornost mozga (uvijek se "trgnemo" na stvari koje se miču, to je normalan evolucijski razvoj vida kod svih bića koje mogu biti lovina ili lovac - prepoznavanje pokreta u vidnom polju je ključno za preživljavanje). Floatere mozak ignorira ako su sitni, rijetki, i periferno smješteni. Ako se nešto od toga promijeni, njih se više ne ignorira, već je osoba stalno svjesna njihovog prisustva. Čak i s tzv. 20/20 tj. 100%-tnim vidom, cijena LASIK-a je tada prevelika, a kamoli ako pacijent ima još neki LASIK "poklon".

Da ne duljim, poslije "ekspertize" gospodina Hagelea javio se odmah još jedan post-LASIK pacijent sa svojom pričom o floaterima.
Ili je to možda samo još jedan "LASIKomrzac" pod lažnim pseudonimom? No nastranu šalu na stranu, zanimljivo je da prvi pacijent ima 26 godina, a drugi 29.
26 ili 29 godina nisu normalne godine za takvo povećanje broja opacitata u staklovini. Degeneracija staklovine jest prirodan proces vezan uz starenje, ali nitko me ne može uvjeriti da je netko s 26 godina "starac". No dopuštam da postoje i drugačija mišljenja, i nimalo ne sumnjam da će se naći neki LASIK kirurg s "dobrim" objašnjenjem.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 20:44   #956
[QUOTE=Tommy_13;14309118]U vezi stranih foruma vezanih za LASIK, jer vidim da ima nekih kritika usmjerenih na http://www.lasermyeye.org/ (makar ga osobno smatram jednim od najboljih na tom području, uz sudjelovanje i pacijenata i liječnika), možete pogledati npr. www.usaeyes.org i izaberite patient forums (direktan link: http://www.usaeyes.org/ask-lasik-expert/)

Tu ima dosta raznih iskustava, a kako je cijeli site u biti zamišljen za promoviranje LASIK-a, sigurno se ne može sumnjati u neku "kontra-LASIK" pristranost.

Evo s tog foruma, najnovije na temu floatera tj. opacitata u staklovini (kako se to lijepo kaže na hrvatskom):

http://www.usaeyes.org/ask-lasik-exp...pic.php?t=1786

Nisam htio na takava način prezentirati taj forum. Samo kažem da izbliza nije kao ovaj naš pa i ovaj topic je bolji od svakog njihovog navedenog. Zamjerka tom forumu je: Premalo postova, tema i što je najvažnije RAZLIČITIH NICKOVA: Sve su isti pa sam stekao dojam da ih nema ni dvadesetak. A svijet je golem. Inače stojim iza svake tvoje riječi. Pa čovječe tommy zbog tebe nisam otišao na las. korekciju vida!!!!!!
enoi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 21:39   #957
Nego Tommy neznam da li znaš išta o slučajevima podnošenja tužbi sudu od strane pacijenata nakon Lasikom izazvanih floatera,kolko mi je poznato ti se rizici ne navode u mogućim komplikacijama?Da li je bilo pacijenata koji su dobili sudski spor?
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 22:29   #958
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Nego Tommy neznam da li znaš išta o slučajevima podnošenja tužbi sudu od strane pacijenata nakon Lasikom izazvanih floatera,kolko mi je poznato ti se rizici ne navode u mogućim komplikacijama?Da li je bilo pacijenata koji su dobili sudski spor?
Ne znam za dobivene slučajeve. Znam da sam negdje pročitao da je neki američki glumac odlučio tužiti svog "liječnika" zbog velikog post-LASIK floatera, ali je li što uspio - ne znam, čak iskreno sumnjam.

Naime, problemi za dokazivanje LASIK-om induciranih floatera (opacitata) su slijedeći:

1. pacijent treba dokazati da nije imao floatere prije operacije - znači da ima liječnike svjedoke koji su mu pregledavali unutrašnjost oka s dilatacijom (širenjem) zjenica. Takav pregled prvenstveno služi za kontrolu zdravlja mrežnice (makula, očni živac itd.), a liječnik može pri tome uočiti, pa čak i fotografirati postojeće opacitate u staklovini, osim ako nisu izrazito sitni.
Malo koji pacijent je radio takav pregled prije LASIK-a, točnije - kad ga je radio, radio ga je u LASIK klinici pred operaciju. Evo retoričkog pitanja - kolika je šansa da mu liječnik iz te klinike svjedoči u korist, tj. kaže "Časni sude, ja zaista pri pregledu fundusa kod ovog pacijenta nisam uočio opacitate u staklovini prije provedene LASIK operacije!"

2. degeneracija staklovine je prirodna pojava, opacitati se javljaju kod svih ljudi kad-tad. U većim količinama javljaju se tek u kasnijoj životnoj dobi, često vezani uz tzv. PVD tj. pozadinsko odvajanje (degenerirane) staklovine od mrežnice. Ali ni to nije pravilo, i mladi ljudi mogu dobiti opacitate, a kratkovidni ljudi su općenito zbog izdužene očne jabučice skloniji prijevremenoj degeneraciji staklovine. Zato LASIK klinike imaju fenomenalnu izliku da sa sebe skinu odgovornost!

3. "ozbiljnost" te pojave često je podcijenjena među oftalmolozima. Opacitati kvare vid, ali uglavnom su pomični, pa pacijent jedan trenutak možda neće moći pročitati malo slovo s table, ali čim se opacitat pomakne, pacijent "vidi". Znači, ako je jedina ocjena vida čitanje slova s table, opacitati uopće nisu problem. Oftalmologe ne zanima njihov psihički učinak na pacijenta, a on je na žalost vrlo jak i negativan, i ima utjecaj na kvalitetu života pacijenta - pacijent se uglavnom odriče boravka na jačem svjetlu i vani (jake sunčane naočale su obavezne), i bira situacije gdje su opacitati manje izraženi - u zatvorenim prostorima i po mraku. Problem s LASIK opacitatima je da mnogim LASIK pacijentima radi oštrine vida zbog manjih aberacija upravo više godi sunce i dobro osvijetljene scene, tj. upravo situacije gdje se opacitati najviše ističu. Dakle, nalaze se između dvije vatre.

Iako postoje istraživanja o opacitatima i njihovoj povezanosti s djelovanjem mikrokeratomskog usisnog prstena, pa čak i preporuka za uključivanje tih simptoma u informirani pristanak pacijenta (već sam prije dao link na cijelo istraživanje u pdf formatu), uglavnom se zbog gore navedenih razloga pacijenti o tome ne informiraju.

A dobro znamo zašto klinici nije interes preporučiti pacijentu površinsku metodu korekcije koja ne koristi usisni prsten - zato jer pacijent zbog potrebnog dužeg oporavka može odustati - gubi se prednost kratkog izostanka s posla i tzv. "wow" efekta brzog rezultata i brze daljnje preporuke. Preporuka je prevažna stvar za business, hrpa ljudi se odlučila na LASIK upravo zbog tuđe preporuke, a preporuka kod LASIK-a brzo dolazi. Onaj nesretniji dio post-LASIK pacijenata nakon LASIK-a uglavnom ne želi govoriti o problemima, što zbog srama što su ispali budale i nepotrebno upropastili oči koje su im bile sasvim u redu (osim potrebe za naočalama) ili zbog toga što im u klinici govore da kod njih oči samo sporije zarastaju, i da će se s vremenom stvari popraviti. Mnoge klinike pri tome samo odbrojavaju dane tj. period u kojem pacijent još može poduzeti neke pravne akcije protiv klinike, a istinu će mu (možda) reći tek nakon isteka tog perioda.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 22:39   #959
Quote:
enoi3 kaže: Pogledaj post
E sada da se i ja nadovežem. Evo ja sam redoviti čitatelj ovog topica i mogu reći da su na mene u mnogome ostavili dojam Tommy i Jolac i još neki. Osobno imam veliku dioptriju i velike astigmatizme. Išao sam na pregled u Visumed ali sam se odlučio da ne idem na operaciju bar ne još. Problem je u biti financijske prirode. Ali kad bih imao taj novac otišao bih sigurno. Jer poznam žive ljude kojima je odlično a patili su se kao i ja s naočalima čitav život. Treba naglasiti da je laserska korekcija vida jedino rješenje za dobar vid bez naočala. ja sam prostudirao knjige o prirodnom uklanjanju dioptrije i astigmatizma ali mislim da to ne ide iako te stvari imaju logiku ali u praksi to ide malo teže tj. nikako. Malo me je razočarao Tommyijev odgovor na to jer ja ne mislim da problem vuče na to što je on rekao o skidanju dioptrije prirodnim putem. ali to sada i nije bitno.
Moram naglasiti ukratko za sve koji ne čitaju Tommyeve duge postove da je problem u kratkovidnih osoba IZDUŽENJE OČNE JABUČICE. A laserska korekcija vida vam ne može korigirati to već vam korigira neznatan dio rožnice i tako prevari sliku koju razdužuje očna jabučica. Taj dio rožnice je potpuno zdrav. Znači dira se u nešto što je zdravo ali to je sve u svrhu boljeg vida.
Ljudi se moraju onda početi fokusirati na očnu jabučicu. U biti može li se učiniti kontra efekat pa jednostavno vratiti ju u normalan izvorni oblik. Možda da probate s ledom (nije šala). Led stavljamo kad nam otekne noga, zglob ili bilo koji dio tijela. Nakon nekog vremena i trljanja ledom oteklina splasne. Možda će tako i ta otečena-izdužena očna jabučica splasnuti. Naglasak je na možda. U biti morate shvatiti da se nekako mora pronaći način da se očna jabučica vrati u normalan položaj. Sve dok to netko ne promisli i ne skuži laserska korekcija jedina pruža komforan vid. Uz izuzetak ovih što su doživljeli posljedice.
Što se tiče Visumeda ne vjerujem da uopće zaostaju za Svjetlost klinikom. I mislim da imaju bolji pristup. Ipak to je vaša odluka i na nju ne dajte da vam itko utječe ali svakako se konzultirajte s dvije strane. To će vam ovdje svi forumaši savjetovati. Sretno vam svima i čuvajte oči.
Postoji dr. Pavić u Zagrebu koji radi na tim vježbama za oči koje funkcioniraju baš na način mjenjanja oblika očne jabučice.Već je pisano o njemu na ovom forumu https://www.forum.hr/showthread.php?t=175578 , vidio sam i njegove službene stranice gdje pišu primjeri eksperimenta na majmunima kojima kad su dali naočale za kratkovidnost postali su kratkovidni,a kad su nakon nekog vremena im skinuli očale vid im se vratio na normalu,također opisuje akomodaciju očiju pomoču mišića koji pokreću oko,naime oftamolozi smatraju da akomodaciju vrši samo ciljarni mišić(koji drži očnu leću),no njegova metoda ne funkcionira na način da mijenja išta oko ciljarnog mišića,već samo oko duljine očne jabučice.Kontradiktornost njegovog načina razmišljanja leži u tome da kad čovjeku skineš naočale za kratkovidnost,dioptrija bi mu se kao po njemu trebala sa vremenom smanjit na nulu(primjer koji je naveo sa majmunima),ali istovremeno tvrdi da kompjuterskim mjerenjem neće doći do pomaka dioptrije?Radi se o tome da tom njegovom metodom(koju je ustvari navodno samo pročito od nekog autora neke knjige koja se može kupit i sad to prodaje za 3000kn) mišići koji pokeću oko prešaju očnu jabučicu i privremeno uzrokuju bolji vid i pošto se na taj način nemože trajno promjenit duljina očne jabučice,tada se nemože ni kompjuterskim mjerenjem primjetit promjena dioptrije(jer se kompjutersko mjerenje vrši dok su oči opuštene,znači taman da i na njegov način ojačaš očne mišiće ti češ opet kod gledanja na daljinu morat naprezat oči tom neprirodnom akomodacijom,što često uzrokuje glavobolje,umor i posustajanje dobrog vida nakon duljeg zamora,dok će onaj sa kompjuterski mjerenom nulom dobar vid postizat bez trunke napora.Ipak te vježbe su ograničenog dometa,neki blago kratkovidni Usa piloti su uspjeli tim vježbama proć lječnički,ali Pavićeva obečanja da može izlječit ljude sa -5dioptrijom spadaju u znanstvenu fantastiku.I sam sam iskušo te neke vježbe i uz napor i duboke treptajeve imao sam privremene fleševe vida bez dioptrije,ali čim se opustim uz računalo sve opet postaje isto,što je sasvim logično uz Pavićevo priznanje da kompjutersko mjerenje ne pokazuje poboljšanje vida.
Neznam jesi čuo ima na forumu topic o kontaktnim lećama,navodno postoje leće od Ciba Vision-Air optics day and night,navodno kažu da su jako udobne i neki ih uopće neosjećaju,kažu da se mogu nosit 7dana bez skidanja i da se smije spavat sa njima,za 7dana neprekidnog nošenja im ističe rok,te leće se znaju stavljat kao zaštitne leće nakon lasera,na www.lensway.com mogu se naručit preko neta po puno nižoj cijeni,ipak nekima više odgovaraju Acuvue Oasys leće koje su isto navodno jako udobne i imaju i torične za astigmatizam.Neki okulisti kombiniraju da stave Air optics u jedno i Acuvue Oasys u drugo oko pa pacijent kaže koje su udobnije,po pričama sa foruma mišljenja se razlikuju.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 22:53   #960
Tommy, Jole ne znam što ste po struci ali ako još niste oftalmolozi, svakako se potrudite jer ćemo svi ići k Vama ali obečajte da će te biti objektivni, jer ima stvarno puno ljudi na ovome svijetu koji su sretni što su se odlučili za lasersku korekciju vida.
Mislim da je mnogima ovdje zanimljivo čitati Vaša iskustva i članke jer su stvarno informativni i dobro argumentirani. Meni su osobno također jako interesantni i ne slažem se također time da se treba 100% osloniti na mišljenje liječnika. Možeš mislit kako će ti on, koji živi od toga, reći 100%-tnu istinu. Toliko smo odrasli da to znamo. Idi na plac pa ćeš vidjeti svoje.
Postoji i druga strana medalje, postoje dobri / sposobni liječnici a postoje i lošiji / manje sposobni liječnici. Ima mnogo npr. kardiokirurga, ali samo su pojedini za preporuku. Napisao sam već i prije, da mislim, da je bitna i ta osobna procijena liječnika. Uzalud i najbolja tehnologija i najmanja rizična metoda ako je kirurg tek jučer završio školovanje. Ima liječnika koji su savršeni dijagnostičari ali jednostavno nemaju ruku za kirurgiju. Svega ima, zato ljudi otvorite oči i raspitajte se i o liječnicima koji će Vas operirati. Bio sam prošle godine u Engleskoj kod rodice koja radi kao liječnica u Londonu i malo sam mogao proviriti kako tamo pojedine stvari funkcijoniraju. Ne možeš naravno usporediti sa našim sustavom ali mogu reći da Hrvatska ima stvarno kvalitetnih liječnika. Samo odluka je na Vama u koje ruke ćete se Vi predati. Sretno!
Garfield_Zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.