Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2008., 15:05   #1041
Stranica koju toplo preporučam svima koji razmišljaju o LASIK-u:

http://www.lasikdecision.com/index.p...d=38&Itemid=43

Na toj stranici se nalaze linkovi na istraživanja i razne slučajeve vezane za LASIK. Sami linkovi su podijeljeni po kategorijama radi lakšeg snalaženja.
Naravno, zahtijevaju poznavanje engleskog jezika, i malo medicinske terminologije, ali ako je netko zaista zainteresiran, neće mu predstavljati problem naučiti nešto novo. Ionako je ulog (oči!) prevelik za bezbrižan i ležeran pristup LASIK problematici.

Kategorije na navedenoj stranici su slijedeće:

  • Flap Studies & Articles
  • Dry Eye Studies & Articles
  • Pupil Related Studies & Articles
  • Corneal Studies & Articles
  • Femtosecond Lasers & LASIK Studies & Articles
  • Spherical Aberrations
  • Wavefront Related Studies & Articles
  • Retinal Studies & Articles
  • Contacts, Implants, etc. Related Articles & Studies
  • IOL/IOP Related Studies & Articles
  • And All Other Eye Related Studies & Articles
  • Laser Manufacturers: Studies, Letters, & Complaints
  • Quotes, Non Peer-Reviewed Articles, and More


Dakle, materijala ima hrpa (ovo su tek kategorije unutar kojih se nalaze linkovi), i mislim da praktički nema potrebe da dalje na ovom forumu ostavljam svoje linkove - koliko vidim većina njih koje sam našao i stavio na ovaj forum nalaze se među linkovima na gore navedenoj stranici.

Naravno, autor stranice je i sam žrtva LASIK-a, još od 1998. godine. Vodio je(i još uvijek vodi) pravnu bitku s liječnicima (tj. njihovim odvjetnicima) koji su mu upropastili oči. Nekoliko puta je zbog toga bio prisiljen i ugasiti svoju web stranicu (http://www.lasiksucks4u.com/). Sud mu je zabranio da na svojoj web stranici objavi imena kirurga koji su mu uništili vid, međutim uložio je žalbu i koliko vidim imena kirurga su još tamo.

Također, upozorio bih da u pravnim sukobima s LASIK klinikama treba uzeti u obzir da vođenje parnice i troškovi odvjetnika prilično koštaju, a ostavljam čitatelju da procijeni tko je tu spremniji - poluslijepi pacijent koji je većinu svojih novčanih sredstava potrošio na (bez)uspješno traženje pomoći za svoj vid, ili LASIK klinika koja samo po jednom pacijentu zaradi nekoliko tisuća dolara.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 11:52   #1042
Još jedna informativna stranica o LASIK-u:

http://www.lasikfraud.com/

Preporučam da se pogledaju linkovi s lijeve strane:

"Gallery Of Destruction" - fotografije komplikacija vezanih uz LASIK rožnični poklopac poput podepitelizacije, DLK, nabiranja poklopca, potrganih i amputiranih poklopaca, nepotpunih poklopaca i sl. Naravno da ovi primjeri prikazuju samo komplikacije, a ne i pravilne poklopce, ali smatram da svaki kandidat za LASIK treba biti upoznat i s ovim slikama jer mu ih na prezentaciji operacije u LASIK centru sigurno neće prikazati. Slike su preuzete iz knjige "LASIK: A Color Atlas", Dr. Louis Probst.

"Common Visual Aberrations" - konkretni prikazi izraženih aberacija tj. GASH simptoma. Također nešto što bi LASIK klinika trebala prikazati kandidatu unaprijed u obliku slika, a ne samo neodređenog tekstualnog objašnjenja tih pojava. Ovdje slika vrijedi i više od tisuću riječi.

"Doctors Hide the Damage" - zbirka fraza koje "liječnici" koriste kad imaju neželjene rezultate. Fraze služe za otupljivanje osjećaja nezadovoljstva kod pacijenata. Postoje i seminari za doktore na tu temu gdje se uče pravila poput upotrebe "Feel, Felt, Fine" fraze kod bilo koje komplikacije, npr.: Mrs. Jones, I know your eyes FEEL dry now, and I have had OTHER patients that have FELT dry eyes, but now they are FINE. Mislim da ne moram prevađati.

Nadalje posebno preporučam:

http://news.lasikfraud.com/

gdje sam čak i našao tužbu pacijentice protiv LASIK kirurga (Robert Maloney, poznat iz "Extreme Makeover/Pod nož" serije) samo zbog floatera, još 2000. godine:

http://www.lasikfraud.com/news/archives/000165.html

Dr. Robert Maloney Sued by Yvette Boleslav for Medical Malpractice, Assault and Battery

Kako je tužba završila ne piše, ali osobno sumnjam u uspjeh takvih tužbi dok god se radi o pojavi koja se može dogoditi i prirodno. Opet je indikativno da su se floateri pojavili tri mjeseca nakon operacije (još jedan razlog zašto LASIK klinike vole pacijente intervjuirati ubrzo nakon operacije). Da budem sasvim precizan, u tužbi ne piše koja vrsta refraktivne operacije je napravljena, ali zbog vlastitog iskustva i dosad skupljenih informacija, po meni sve upućuje na LASIK. Inače, pacijentica se odlučila na tužbu tek nakon što je kod specijalista za mrežnicu i pozadinu oka čula da operacija kojoj se podvrgnula može povećati floatere. Do tada je "slijepo" vjerovala liječnicima iz LASIK klinike koji su negirali bilo kakvu uzročno-posljedičnu vezu.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 11:20   #1043
Šaljiva strana LASIK-a:

http://www.youtube.com/watch?v=Tv5RrztjYSM

"If you don't have balls to get your eyes cut open and laser shot into them by hastily trained mini mall doctor, then maybe you don't deserve to see!"
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 17:12   #1044
"Volim kontaktne sportove, ali me smetaju kontaktne leće." - ako nekoga ovaj način razmišljanja vodi do LASIK-a kao rješenja svojih problema neka još jednom razmisli:

http://linkinghub.elsevier.com/retri...86335007006220

Late traumatic LASIK flap loss during contact sport .
Journal of Cataract & Refractive Surgery , Volume 33 , Issue 7 , Pages 1332 - 1335, M . Tetz , L . Werner , M . Müller , U . Dietze

Abstract
Three years and 5 months after uneventful laser in situ keratomileusis, the left eye of a 39-year-old man was struck by the finger of a friend while the two were practicing karate, resulting in loss of the flap. The patient had performed this contact sport regularly for years. When last seen 16 weeks after injury, the best corrected visual acuity in the left eye was 20/40 with −1.75 −0.50 × 30. Mild central corneal haze was observed under slitlamp examination, the flap was missing, and the patient complained of dysphotopsia. Pachymetry in the left eye was 394 μm, with an irregular corneal contour. Flap loss is a serious complication because severe irregular astigmatism and unpredictable refractive change can occur. This case highlights the vulnerability of flaps to trauma even late postoperatively.


Ukratko - radi se o nehotičnoj amputaciji LASIK poklopca za vrijeme vježbanja karatea, tri i po godine(!) nakon uspješne LASIK operacije. Vid je oštećen i nemoguće ga je potpuno korigirati naočalama, prisutan je iregularni astigmatizam i zamućenje rožnice.

Inače, moram ispraviti jednu pogrešnu informaciju koju sam svojedobno dao na forumu - amputacija flapa neće dovesti do izrazite dalekovidnosti, idealan flap bi trebao biti dioptrijski manje-više neutralan ako je svugdje jednolike debljine. Naravno, LASIK poklopci nisu idealni i ako ih se amputira, ostaje nepravilna stroma na koju se hvata epitel. Efektivno, rožnica se ponaša kao da je doživjela ekstremno duboki i nepravilni PRK, i od tuda potječu zamućenje rožnice i iregularni astigmatizam, kao i kod ovog pacijenta. Što se same čvrstoće rožnice tiče, mislim da nema neke bitne razlike, jer je dokazano da LASIK poklopac minimalno sudjeluje u čvrstoći rožnice poslije LASIK-a.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 12:06   #1045
evo da kratko ažuriram svoje stanje.... danas je 3 mjeseca nakon operacije (za one kojima se ne da tražit ranije postove: operiran sam u Svjetlosti, Lasikom, imao sam -7 na oba oka i astigmatizam oko -1,5).
do sada sve u najboljem redu, nemam baš nikakvih komplikacija. Nedavno sam se vratio s mora: kupanje, sunce, more, sol, noćne vožnje - sve OK zasad (nadam se i ubuduće). Par puta dnevno ukapavam Systane (umjetne suze).
hawk eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 11:20   #1046
Evo dva mukotrpna dana proucavan ovaj topic i sve linkove na njemu. Tommy Jolac hvala vam na iscrpnim postovima i dobrim linkovima.
Ja nosim ocale od 9 mjeseca svog zivota, u osamdesetima san ima tri operacija ociju ( jedna na livo oko sta je potpuno uspila, druga na desno kojom se nije uspilo poboljsat vid na desno oko i treca operacija opet na lijevo oko da se namjerno pokvari vid tako da na desno oko ne bi skroz oslipija). Iman +2.5 na livo oko i +3.5 na desno oko sa velikim astigmatizmima. Od kad san prvi put cua za lasersku operaciju ociju znan da cu to jednog dana napravit i sad kad se ima love za operaciju odluka je konacno pala.
Na ovaj topic san se ukljucija jer nisan zna koju kliniku domacu da izaberem pa kao da se informiran malo.
Svjestan svih rizika koji su ovdi navedeni odlucija san ici na operaciju samo jos ne mogu odluciti izmedju Visumeda i Svjetlosti. Bija san i na Visumedovom seminaru u splitu prije nekoliko mjeseci i dr. Šarić mi se cini kao dobar izbor. Ipak i dr. Gabric je vrhunski strucnjak (iako je Jolac malo pokolebao to misljenje o njemu) i ima bolji laser sa wavefront analizom oka ali nema individualnog pristupanja pacijentu i sve je nekako kao po traci sta mi se ne svidja....

Tommy sta ti savjetujes u koju kliniku da se ide
očalinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 12:13   #1047
Quote:
očalinko kaže: Pogledaj post
Evo dva mukotrpna dana proucavan ovaj topic i sve linkove na njemu. Tommy Jolac hvala vam na iscrpnim postovima i dobrim linkovima.
Ja nosim ocale od 9 mjeseca svog zivota, u osamdesetima san ima tri operacija ociju ( jedna na livo oko sta je potpuno uspila, druga na desno kojom se nije uspilo poboljsat vid na desno oko i treca operacija opet na lijevo oko da se namjerno pokvari vid tako da na desno oko ne bi skroz oslipija). Iman +2.5 na livo oko i +3.5 na desno oko sa velikim astigmatizmima. Od kad san prvi put cua za lasersku operaciju ociju znan da cu to jednog dana napravit i sad kad se ima love za operaciju odluka je konacno pala.
Na ovaj topic san se ukljucija jer nisan zna koju kliniku domacu da izaberem pa kao da se informiran malo.
Svjestan svih rizika koji su ovdi navedeni odlucija san ici na operaciju samo jos ne mogu odluciti izmedju Visumeda i Svjetlosti. Bija san i na Visumedovom seminaru u splitu prije nekoliko mjeseci i dr. Šarić mi se cini kao dobar izbor. Ipak i dr. Gabric je vrhunski strucnjak (iako je Jolac malo pokolebao to misljenje o njemu) i ima bolji laser sa wavefront analizom oka ali nema individualnog pristupanja pacijentu i sve je nekako kao po traci sta mi se ne svidja....

Tommy sta ti savjetujes u koju kliniku da se ide
Pretpostavljam da si ranije imao operacije strabizma?
Ako imaš toliku plus dioptriju tada sam siguran da će te operirat Lasikom,a veći cilindri također idu u prilog Lasiku.Ako već moraš izabrat mislim da je Svjetlost bolji izbor zbog bolje opreme,jer kako je već pisano velika je razlika između Wave fronta i bez njega,samo pazi na širinu zjenica u mraku,pisano je na topicu u vezi toga i proceduri mjerenja u klinici Svjetlost i pitaj za mjenjanje noža za svako oko.Siguran sam da je dr. Gabrić stručnjak,ali je i biznismen i zato to maskira njegovu stručnost,ali i ostali naši kirurzi su biznismeni,jedina prednost Visumeda je na predoperativnom pregledu pouzdanije mjerenje zjenica i bolje informacije,ali provjerit širinu zjenica možeš i sam kako je već pisano na topicu,a najbolje se informirat kod ljudi koji nisu pristrani zbog novčanog značaja.Neznam jesi li probao sa mekim kontaktnim lećama?Sada postoje meke torične leće koje mogu ispravljat i visoke astigmatizme i izrađuju se od sve udobnijeg matrijala,sa velikom propustom kisika,neke leće imaju dopuštenje da se nose čak 30 dana bez skidanja.Čitao sam na ovom forumu na topicu o kontaktnim lećama iskustva gdje mnogi tvrde da su doživjeli preporod udobnosti kod prelaska na Air Optix ili Oasys leće.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 13:25   #1048
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da si ranije imao operacije strabizma?
Ako imaš toliku plus dioptriju tada sam siguran da će te operirat Lasikom,a veći cilindri također idu u prilog Lasiku.Ako već moraš izabrat mislim da je Svjetlost bolji izbor zbog bolje opreme,jer kako je već pisano velika je razlika između Wave fronta i bez njega,samo pazi na širinu zjenica u mraku,pisano je na topicu u vezi toga i proceduri mjerenja u klinici Svjetlost i pitaj za mjenjanje noža za svako oko.Siguran sam da je dr. Gabrić stručnjak,ali je i biznismen i zato to maskira njegovu stručnost,ali i ostali naši kirurzi su biznismeni,jedina prednost Visumeda je na predoperativnom pregledu pouzdanije mjerenje zjenica i bolje informacije,ali provjerit širinu zjenica možeš i sam kako je već pisano na topicu,a najbolje se informirat kod ljudi koji nisu pristrani zbog novčanog značaja.Neznam jesi li probao sa mekim kontaktnim lećama?Sada postoje meke torične leće koje mogu ispravljat i visoke astigmatizme i izrađuju se od sve udobnijeg matrijala,sa velikom propustom kisika,neke leće imaju dopuštenje da se nose čak 30 dana bez skidanja.Čitao sam na ovom forumu na topicu o kontaktnim lećama iskustva gdje mnogi tvrde da su doživjeli preporod udobnosti kod prelaska na Air Optix ili Oasys leće.
Da te operacije su bile operacije strabizma. Leće san nosio (polutvrde) i sa njima ima sto problema, iz desnog oka je bija dovoljan lagani povjetarac ili nagli pomak glave da ispadne (jedno pet san ih izgubija) a lijevo oko mi je jednom skroz nazuljala i ozlijedila roznicu tako da san od leća odusta. Zadnji put san isa na pregled za meke lece prije dvi godine i zbog velikih cilindara nisan bia pogodan kandidat.
Posla san par pitanja mailom u Visumed (koji laser imaju, da li koriste customizirani wavefront, da li rade laserski flap ili koristre mehanicki mikrokeratom itd.) pa cu odlucit kad mi posalju odgovor di iden.
Da li mi je pametno na LASIK ic ljeti zbog znojenja, kupanja, jakog sunca itd?
očalinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 14:09   #1049
Znaci preporucate Svjetlost?

I ja planiram na operaciju, no to je velika odluka i zelim biti sigurna da cu dobro odabrati.
Belle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 14:11   #1050
Quote:
očalinko kaže: Pogledaj post
Da te operacije su bile operacije strabizma. Leće san nosio (polutvrde) i sa njima ima sto problema, iz desnog oka je bija dovoljan lagani povjetarac ili nagli pomak glave da ispadne (jedno pet san ih izgubija) a lijevo oko mi je jednom skroz nazuljala i ozlijedila roznicu tako da san od leća odusta. Zadnji put san isa na pregled za meke lece prije dvi godine i zbog velikih cilindara nisan bia pogodan kandidat.
Posla san par pitanja mailom u Visumed (koji laser imaju, da li koriste customizirani wavefront, da li rade laserski flap ili koristre mehanicki mikrokeratom itd.) pa cu odlucit kad mi posalju odgovor di iden.
Da li mi je pametno na LASIK ic ljeti zbog znojenja, kupanja, jakog sunca itd?
Prije 2godine je bila bitno drukčija sitaucija nego danas,neznam koliki astigmatizam imaš?Ali sada postoje torične meke leće za astigmatizam do 4,25
http://optikaonline.hr/optimatoric.htm ,torične leće prije 2godine bile su puno skuplje i nije ih ni bilo za toliki raspon cilindara.Znam da su tvrde leće neudobne i da ispadaju,ali meke leće nemogu same ispast i udobnost je vrlo visoka.Razvoj mekih kontaktnih leća tek uzima maha i uskoro će vjerojatno postojat i torične leće koje imaju dopuštenje nošenja 30dana bez prestanka,kao Air optix day and night ali još ih nažalost nema toričnih.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 14:20   #1051
Quote:
Belle kaže: Pogledaj post
Znaci preporucate Svjetlost?

I ja planiram na operaciju, no to je velika odluka i zelim biti sigurna da cu dobro odabrati.
Nisam preporučio Svjetlost,već rekao da između Visumeda i Svjetlosti dajem prednost Svjetlosti,ali i ukazujem na njihove mane,od naših klinika najbolju opremu imaju.Ipak postoji klinika u Sloveniji kojoj je prioritet površinska metoda "Advanced supercooling Prk" koju stavljaju ispred Lasika i rade sa još modernijom tehnologijom,njihova adresa je http://www.vid.si ,nisam spomenuo jer je već pisano o tome na ovom topicu pa sam mislio da nema smisla da se ponavlja.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 14:34   #1052
Evo i mog prijavka. Operirana sam u Svjetlosti 24. 12. 2007., znači prije gotovo 7 mjeseci. Dioptrija je bila dosta visoka (-4.5 i -6.5 s astigmatizmom -2.50 i - 3.50). Operirana sam Lasikom i sve moje pohvale za sada. Malo kod noćne vožnje imam odsjaj, odnosno oko svjetala vidim "razliveni" rub, ali nije mi bilo bolje ni sa naočalama. Meni je ova operacija stvarno pomogla i preporučila bih je svakome. Pozdrav
tabi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 14:36   #1053
@ očalinko

Teško pitanje... kud baš LASIK... hrpa stvari može poći loše...i dugo vremena poslije mogu nenadano nastupiti (pre)ozbiljni problemi nakon što se pacijent već "navikao" da je LASIK-om riješio svoj problematični vid, sve zbog nestabilne i oslabljene rožnice... Evo ti link na forum s ljudima koji su nakon početne "euforije" zbog uspješne LASIK operacije nakon nekoliko godina završili s ectasiama: http://asklasikdocs.com/forums/forumdisplay.php?f=18
Npr. neki "Yoboney" je imao LASIK 1999. i tek ove godine u svibnju su mu dijagnosticirali ectasiu. Možeš misliti kako je "oduševljen", unutar zadnjih 7 mjeseci vid na lijevom oku mu je pao s 20/40 na 20/150. Jolac ti može objasniti značenje ovih brojki.

Ako imaš izrazito velik astigmatizam, možda meke torične leće stvarno ne mogu pomoći, ali zašto ne probati s polutvrdim (RGP) lećama? Znam ljude koji ih nose skoro svaki budni sat bez nekih posebnih problema, a što je najbolje, vid s dobrom RGP lećom je kvalitetniji od vida nakon operacije, jer savršeno simetrična i savršeno glatka površina RGP leće predstavlja nedostižni ideal za bilo koju lasersku obradu rožnice. Još k tome duže traju, lakše se čiste, zdravije su za oko i u konačnici čak i jeftinije od mekih toričnih leća. I nisu sve iste, ima puno različitih materijala i modela, čak i leća rađenih po mjeri (na temelju digitalnog "otiska" oka). Znači početni neuspjeh s polutvrdim lećama ne znači ništa, tada vjerojatno treba samo promijeniti model i/ili doktora koji ih radi.

No uz čudnu pretpostavku da je LASIK jedino(?!?) "rješenje" - ako ćemo samo gledati preko opreme, Svjetlost (dr Gabrić) je u prednosti. Ako ćemo gledati s iskustvom u pogledu LASIK-a, dr Šarić je u prednosti, no mislim da su i u Svjetlosti do sada već stekli prilično iskustvo. Glede dijagnostičkih naprava, Svjetlost je opet bolje opremljena (Pentacam, Visante OCT, aberometar).

Ostaje pitanje određivanja širine zjenica - imaju li ili ne neki uređaj koji je specijaliziran za to? Ne vjerujem nikakvom određivanju veličine zjenica osim onom napravljenom korištenjem prijenosnog ili stacionarnog infracrvenog pupilometra u mraku. Sva druga "odokativna" mjerenja, s ravnalcem, s nekakvim predlošcima otvora zjenica i sl. ne vrijede ama baš ništa. Više služe za psihičko umirenje pacijenta nego što imaju ikakvu stvarnu vrijednost. Kako "prisiliti" kliniku da posveti dovoljno pažnje tom problemu? Treba inzistirati na tome da se izmjerena širina zjenica zavede u zdravstveni karton pacijenta s rezultatima predoperativnih pregleda, tek toliko da bude sve službeno i da se pacijent može naknadno žaliti na krivo izmjerene zjenice, ako će zbog toga imati problema. Ionako pacijent (a ne kirurg u ime pacijenta) treba odlučiti o operaciji.

Nadalje, pitanja na koja treba tražiti pisani i potpisani pozitivan odgovor (DA):

1. Koristi li se nova oštrica mikrokeratoma za svako oko?
2. Kad se napravi poklopac, mjeri li se preostala debljina rožnice prije nego se počne "obrađivati" laserom? (tzv. intraoperativna pahimetrija)
3. Hoće li raditi najtanji mogući poklopac, kako bi se što manje smanjila čvrstoća rožnice i što manje oštetili rožnični živci? Kolika će biti debljina poklopca? Koliko se predviđa debljina rožnice ispod poklopca poslije laseriranja?
4. Hoće li napraviti mjerenje aberacija prije operacije na aberometru i zavesti rezultate u zdravstveni karton?
Ovo je potrebno jer jedino tako se mogu dobiti kvantitativni (brojčani) podaci o kvaliteti vida prije i poslije operacije, kako ne bi ispalo da se pacijent poslije žali na tzv. "subjektivne" smetnje. Recimo "objektivno" čitanje slova s table može biti uspješno čak i uz "subjektivne" dvoslike. Klinike se često onda izvlače da pacijent ima tek "subjektivne" simptome. Aberometar s druge strane u tim situacijama ne laže. Može se brojčano očitati nepravilnost rožnice, odstupanja od idealne površine itd. A onda se može usporediti s podacima od prije operacije i vidjeti koliko je operacija pokvarila stvar, a koliko je bilo "urođenih" aberacija.
5. Hoće li napraviti detaljan pregled pozadine (fundus) oka i osim stanja mrežnice procijeniti i stanje staklovine tj. broj/količinu opacitata?
Ovo je također važno ako se pojave opacitati poslije operacije kako bi se moglo sa sigurnošću utvrditi da su uzrokovani operacijom, a ne da su i prije operacije postojali u očima.
6. Hoće li raditi test za vlažnost očiju? - vidi o dijagnostici suhog oka na: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1157/
Znamo da LASIK može katastrofalno djelovati na suhoću očiju. Treba provjeriti da pacijent nije "granični" slučaj.

OK, dosta sa savjetima. Svatko sam odlučuje o svojim očima i kome će dati povjerenje. A kad se radi o operacijama očiju, uvijek ponavljam - oko po oko. Bolje završiti s jednim problematičnim okom, nego s dva...

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 15:05   #1054
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
@ očalinko

Teško pitanje... kud baš LASIK... hrpa stvari može poći loše...i dugo vremena poslije mogu nenadano nastupiti (pre)ozbiljni problemi nakon što se pacijent već "navikao" da je LASIK-om riješio svoj problematični vid, sve zbog nestabilne i oslabljene rožnice... Evo ti link na forum s ljudima koji su nakon početne "euforije" zbog uspješne LASIK operacije nakon nekoliko godina završili s ectasiama: http://asklasikdocs.com/forums/forumdisplay.php?f=18
Npr. neki "Yoboney" je imao LASIK 1999. i tek ove godine u svibnju su mu dijagnosticirali ectasiu. Možeš misliti kako je "oduševljen", unutar zadnjih 7 mjeseci vid na lijevom oku mu je pao s 20/40 na 20/150. Jolac ti može objasniti značenje ovih brojki.

Ako imaš izrazito velik astigmatizam, možda meke torične leće stvarno ne mogu pomoći, ali zašto ne probati s polutvrdim (RGP) lećama? Znam ljude koji ih nose skoro svaki budni sat bez nekih posebnih problema, a što je najbolje, vid s dobrom RGP lećom je kvalitetniji od vida nakon operacije, jer savršeno simetrična i savršeno glatka površina RGP leće predstavlja nedostižni ideal za bilo koju lasersku obradu rožnice. Još k tome duže traju, lakše se čiste, zdravije su za oko i u konačnici čak i jeftinije od mekih toričnih leća. I nisu sve iste, ima puno različitih materijala i modela, čak i leća rađenih po mjeri (na temelju digitalnog "otiska" oka). Znači početni neuspjeh s polutvrdim lećama ne znači ništa, tada vjerojatno treba samo promijeniti model i/ili doktora koji ih radi.

No uz čudnu pretpostavku da je LASIK jedino(?!?) "rješenje" - ako ćemo samo gledati preko opreme, Svjetlost (dr Gabrić) je u prednosti. Ako ćemo gledati s iskustvom u pogledu LASIK-a, dr Šarić je u prednosti, no mislim da su i u Svjetlosti do sada već stekli prilično iskustvo. Glede dijagnostičkih naprava, Svjetlost je opet bolje opremljena (Pentacam, Visante OCT, aberometar).

Ostaje pitanje određivanja širine zjenica - imaju li ili ne neki uređaj koji je specijaliziran za to? Ne vjerujem nikakvom određivanju veličine zjenica osim onom napravljenom korištenjem prijenosnog ili stacionarnog infracrvenog pupilometra u mraku. Sva druga "odokativna" mjerenja, s ravnalcem, s nekakvim predlošcima otvora zjenica i sl. ne vrijede ama baš ništa. Više služe za psihičko umirenje pacijenta nego što imaju ikakvu stvarnu vrijednost. Kako "prisiliti" kliniku da posveti dovoljno pažnje tom problemu? Treba inzistirati na tome da se izmjerena širina zjenica zavede u zdravstveni karton pacijenta s rezultatima predoperativnih pregleda, tek toliko da bude sve službeno i da se pacijent može naknadno žaliti na krivo izmjerene zjenice, ako će zbog toga imati problema. Ionako pacijent (a ne kirurg u ime pacijenta) treba odlučiti o operaciji.

Nadalje, pitanja na koja treba tražiti pisani i potpisani pozitivan odgovor (DA):

1. Koristi li se nova oštrica mikrokeratoma za svako oko?
2. Kad se napravi poklopac, mjeri li se preostala debljina rožnice prije nego se počne "obrađivati" laserom? (tzv. intraoperativna pahimetrija)
3. Hoće li raditi najtanji mogući poklopac, kako bi se što manje smanjila čvrstoća rožnice i što manje oštetili rožnični živci? Kolika će biti debljina poklopca? Koliko se predviđa debljina rožnice ispod poklopca poslije laseriranja?
4. Hoće li napraviti mjerenje aberacija prije operacije na aberometru i zavesti rezultate u zdravstveni karton?
Ovo je potrebno jer jedino tako se mogu dobiti kvantitativni (brojčani) podaci o kvaliteti vida prije i poslije operacije, kako ne bi ispalo da se pacijent poslije žali na tzv. "subjektivne" smetnje. Recimo "objektivno" čitanje slova s table može biti uspješno čak i uz "subjektivne" dvoslike. Klinike se često onda izvlače da pacijent ima tek "subjektivne" simptome. Aberometar s druge strane u tim situacijama ne laže. Može se brojčano očitati nepravilnost rožnice, odstupanja od idealne površine itd. A onda se može usporediti s podacima od prije operacije i vidjeti koliko je operacija pokvarila stvar, a koliko je bilo "urođenih" aberacija.
5. Hoće li napraviti detaljan pregled pozadine (fundus) oka i osim stanja mrežnice procijeniti i stanje staklovine tj. broj/količinu opacitata?
Ovo je također važno ako se pojave opacitati poslije operacije kako bi se moglo sa sigurnošću utvrditi da su uzrokovani operacijom, a ne da su i prije operacije postojali u očima.
6. Hoće li raditi test za vlažnost očiju? - vidi o dijagnostici suhog oka na: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1157/
Znamo da LASIK može katastrofalno djelovati na suhoću očiju. Treba provjeriti da pacijent nije "granični" slučaj.

OK, dosta sa savjetima. Svatko sam odlučuje o svojim očima i kome će dati povjerenje. A kad se radi o operacijama očiju, uvijek ponavljam - oko po oko. Bolje završiti s jednim problematičnim okom, nego s dva...

Sretno!
Uz previše pitanja u Svjetlosti se dobije odgoda operacije na 3mjeseca,tako je makar bilo u mom slučaju,mada nisam previše ispitivo,mislim da je ključno pitanje koje je uzrokovalo "odgodu" bilo je pitanje o mjerenju zjenica.Tako da sa pokojim suvišnim pitanjem nečeš dočekat brzu operaciju.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 03:33   #1055
Thumbs down Hrvatska i keratoplastika....pfff

Eh ovako,najprije pozdrav svima...Ja imam 16 godina, i obavila sam 2 puta transplataciju rožnice ovdje kod nas u Hrvatskoj u bolnici ''Sveti Duh'' i nažalost,bezuspješno...Prvi puta me je operirao dr.Gabrić, a drugi put dr.Dekaris. Ne kažem ja da su doktori u našoj maloj zemlji nesposobni, ali činjenica je da su svi koji su otišli obaviti tu operaciju u inozemstvo imali uspjeha...Ja sam uspostavila kontakt sa liječnicima iz Barcelone, oni su supružnici i poznati su po uspješnosti svog posla. I sve je bilo dogovoreno, trebala sam otići u Barcelonu, no u međuvremenu su me nakon dugooooog čekanja pozvali iz Zagreba i rekli da imaju rožnicu za mene, ja sam to naravno prihvatila jer ipak je jeftinije otići u Zagreb nego u Barcelonu. A najžalosnije od svega toga je što me nitko nije uputio u moju bolest nit me je itko upoznao sa posljedicama, a da sam znala da će mi biti ovako (da imam različite oči,lijevo-bolesno je plave boje,a zdravo-smeđe) ne bih se nikad upustila u takvo što. Da ne govorim o ''ljubaznosti'' naših doktora-kada su moji roditelji prvi put pitali kada bi ja mogla presađivati rožnicu, uvaženi doktor je odgovorio na ovaj način: ''Vi morate čekati da neko dijete (koje je vršnjak vašem djetetu) pogine, pa da roditelji pristanu na doniranje organa, pa će se tek onda moći obaviti ta operacija.'' Točno tim jezivim rječima... I sad sam ni na nebu ni na zemlji, razočarana, ljuta, ne znam što da učinim jer jednostavno više nemam snage za još jednu operaciju (a bilo ih je 5) i za postupak poslije operacije...Jednostavno, ne mogu, a ne mogu ni ostati na ovome...Niti vidim niti imam iste oči (a da ne govorim kakva sam zadirkivanja zbog svog oka proživjela, jer ipak čitava ta stravična mora je počela sa samo 9 godina, a sad imam 16...) Gdje sam dospjela? I sad obavi operaciju u Republici Hrvatskoj
Plavo-smeđooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 13:19   #1056
Evo odgovorili su mi iz visumeda:

Evo vec dugo razmisljam o laserskoj korekciji vida pa prije odluke koju kliniku da izaberem imam par pitanja za vas:

1. Da li se pred operativni pregled moze obaviti u Splitu?

2. Koji laser koristite za operaciju?

3. Da li je sa tim laserom moguce raditi customizirani wavefront?

4. Kod upotrebe LASIK metoda da li koristite laser za kreiranje flapa ili mehanićki mikrokeratom?

1. moze, bolje je doci u Zg
2. VISX STAR S4 Laser i Mel 80 Zeissov laser
3. da
4. laser ili mehanicki ovisno o oku odnosno zeljama pacijenta


Iako i ovaj njihov laser ima ne lose podatke mislim da onaj od svjetlosti ipak ima širi spektar djelovanja na astigmatizam i, i dalje u svjetlosti imaju superiornu tehnologiju sta se tice prijeoperativnog pregleda (PENTACAM).....
očalinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 21:38   #1057
Quote:
očalinko kaže: Pogledaj post
Evo odgovorili su mi iz visumeda:

Evo vec dugo razmisljam o laserskoj korekciji vida pa prije odluke koju kliniku da izaberem imam par pitanja za vas:

1. Da li se pred operativni pregled moze obaviti u Splitu?

2. Koji laser koristite za operaciju?

3. Da li je sa tim laserom moguce raditi customizirani wavefront?

4. Kod upotrebe LASIK metoda da li koristite laser za kreiranje flapa ili mehanićki mikrokeratom?

1. moze, bolje je doci u Zg
2. VISX STAR S4 Laser i Mel 80 Zeissov laser
3. da
4. laser ili mehanicki ovisno o oku odnosno zeljama pacijenta


Iako i ovaj njihov laser ima ne lose podatke mislim da onaj od svjetlosti ipak ima širi spektar djelovanja na astigmatizam i, i dalje u svjetlosti imaju superiornu tehnologiju sta se tice prijeoperativnog pregleda (PENTACAM).....
koliki imaš astigmatizam?
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 23:42   #1058
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
koliki imaš astigmatizam?
Nedavno san selija pa neman nijedan nalaz ali mislim da je negdi +3 na lijevo i +5 na desno.
očalinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 00:58   #1059
Quote:
očalinko kaže: Pogledaj post
Nedavno san selija pa neman nijedan nalaz ali mislim da je negdi +3 na lijevo i +5 na desno.
U svjetlosti ispravljaju astigmatizam do dioptrije +5,ali moguće je da to nevrijedi ako se radi o kombinaciji dalekovidnosti i astigmatizma,tako da nisam posve siguran da će te htjet operirat,ako te i proglase kandidatom po kriteriju visine dioptrija opet nije sigurno da češ proć test debljine rožnice.
http://www.svjetlost.hr/default.aspx?id=246


Ovdje pišu podaci za visx s4 laser http://www.sciencedirect.com/science...1acfef6#tblfn2
Piše do -3 astigmatizam da dozvoljavaju skidat sa tim laserom,s tim da je u zagradi navedeno(+2),pa pretpostavljam da se to odnosi na astigmatizam kod dalekovidnosti,plus dioptriju skidaju do +3,tako da sam poprilično siguran da u Visumedu te neće htjet operirat.
Ipak sa tim astigmatizmom opet moš probat sa mekim kontaktnim lećama jer ko što sam ti dao link sada već imaju i za +4,25cilindra,ako imaš +5 na jedno oko tada će ti ostat samo 0,75astigmatizma na to oko,ali to se da riješit da ti daju 0,25-0,5 jaču sfernu dioptriju(jer astigmatizam do 1dioptrije često se ispravlja sfernom dioptrijom).I ja sam sa mekim lećama imao 0,75 nekorigiranog astigmatizma na oba oka,pa sam svejedno imo skoro sto posto vida,da sam na jedno oko imo potpunu korekciju ko što bi ti imo sa tim lećama imo bi i preko 100posto vida jer mozak vidi sliku koje daje bolje oko.
Također kao što je Tommy već pisao postoje razne polutvrde leće,tako da ranije loše iskustvo nemora ništa značit,modeli kontaktnih leća se brzo razvijaju i već postoje meke leće koje imaju dozvole nošenja 30dana bez prestanka sa čak 6puta većom propusnosti kisika od prijašnjih kontaktnih leća,još ih nema za veće astigmatizme,ali siguran sam da će se uskoro pojavit.
Ako još nisi pročitao sve Tommyeve postove u vezi Lasika,savjetujem ti da ih pročitaš prije konačne odluke,sretno!
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 11:40   #1060
Evo toričnih mekih leća koje u potpunosti odgovaraju za tvoj cilindar
http://optikaonline.hr/durasofttoric.htm isprva sam mislio da je greška ali našao sam i na drugim stranicama http://www.contacts1st.com/shop/cont...olors-MTO.html i ovdje prodaju za do 5,75cilindra.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.