Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2010., 17:26   #81
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nema određene kazne za prolazak na žuto. Ako si u raskrižje ušao za trajanja žutog svjetla, ali protivno odredbama, primjenjuje se kazna za crveno svjetlo.

Na mjestu događaja procjenjuje policajac. Ako se vozač složi, platit će kaznu i time priznati prekršaj, a ako ne, žait će se, pa će o opravdanosti prolaska odlučivati sud.


Nema to nikakve veze. Svaki novi slučaj je slučaj sam za sebe.
Nerazumijem se u pravo, ali znam da postoji pojam recidivista (možda on označava samo ponavljače kaznenih dijela ali nije sintaksta ni bitna).

E sad, koliko bi sud bio "slijep" da je neki policajac 3 puta neopravdano optužio vozača za prolazak kroz crveno ?
Mislim da bi taj policajac već u startu na suđenju imao "prtljagu".

Tako da je najbolji način borbe s pokvarenim prometni policajcima zasad taj da se građani sami bore (poput zgsasha).
Šteta što mup nema bolju unutarnju kontrolu.
žbir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 20:22   #82
Quote:
žbir kaže: Pogledaj post
Slažem se u potpunosti sa prvi dijelom.

A sad na drugi.
Kako je to izgledalo ?
Uzeo ti je vozačku odmah pa si ju dobio nazad nakon suda ili ?

Kako je izgledalo na sudu ?
Pretpostavljam da je bila tvoja riječ protiv njegove (znači ni ti ni on niste imali suvozača) ?
I kakva je bila odluka suda, da si prošao kroz opravdano žuto, žuto ili nešto treće ?

Inače, svaka čast.

To je pravi način, sad se taj tvoj policajac sigurno više ne ponaša kao i prije.
A i da krivo optuži opet nekog, taj netko bi imao puno veće šanse na sudu zbog policajčeve prošlosti.

Tako da si indirektno spasio mnoge tih problema.

Svaka čast na hrabrosti, ja je nisam imao.
ovako , nije mi oduzeo vozacku , nego mi je doma dosla presuda na koju sam se zalio
nakon toga , dobio sam poziv na sud , na koji sam dosao s odvjetnikom (ovo je bitno!)
dakle , sudac je procitao za sto me se tereti i odvjetnik je trazio dokaze
policajac ih nije imao, nego je tvrdio da je on vidio kako ja prolazim kroz crveno svjetlo
tada ga je odvjetnik pitao jos par pitanja , u svrhu dokazivanja da zaista zna o cemu govori i on na ta pitanja nije imao odgovora i sudac je presudio da se postupak prekida

takoder , odvjetnik me upozorio da ne spomnjem dio u kojem me policajac pokusao nagovoriti da mu dam mito , jer ja to ne bih mogao dokazati i lako bih se nasao tuzen za klevetu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 21:07   #83
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ovako , nije mi oduzeo vozacku , nego mi je doma dosla presuda na koju sam se zalio
nakon toga , dobio sam poziv na sud , na koji sam dosao s odvjetnikom (ovo je bitno!)
dakle , sudac je procitao za sto me se tereti i odvjetnik je trazio dokaze
policajac ih nije imao, nego je tvrdio da je on vidio kako ja prolazim kroz crveno svjetlo
tada ga je odvjetnik pitao jos par pitanja , u svrhu dokazivanja da zaista zna o cemu govori i on na ta pitanja nije imao odgovora i sudac je presudio da se postupak prekida

takoder , odvjetnik me upozorio da ne spomnjem dio u kojem me policajac pokusao nagovoriti da mu dam mito , jer ja to ne bih mogao dokazati i lako bih se nasao tuzen za klevetu
A troškovi suđenja i odvjetnika, tko je platio i koliko su koštali ?
Odvjetnika si sam uzeo ili ga dobiješ od države ?
žbir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 22:30   #84
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
za pocetak , mislim da bi pomoglo kad bi policija postavljala kamere na raskrsca i "skidala" bez pardona sve koji produ na crveno i to na nacin da ne odaju da imaju snimku sve dok se prekrsitelj ne pozali na sudu (sudac bi vajda znao odrediti prigodnu kaznu u takvom slucaju?)
mislim da bi to koristilo i vozacima i policiji
Potpisujem ovaj prijedlog, ne samo zbog kažnjavanja prekršitelja koji prođu kroz crveno, već i zbog prometnih nesreća.

Prošli tjedan, afair četvrtak, vraćam se kući oko 3.30h ujutro. Nigdje nikog, semafor pred zgradom gdje živim. Upali se zeleno, ali kako sam tražio neku pjesmu na usb-u, a iza mene niko, odlučim naći tu pjesmu prije nego krenem. U tom trenuktu s suprotne strane, kroz čisto crveno proleti automobil brzinom od najmanje 90-100km/h i to kroz nepregledno križanje, ne možeš ga vidjeti zbog pregiba, niti on može vidjeti da li je tko u raskrižju. Da sam krenuo kao što sam trebao, 99% bi se sudarili. Kako ustvrditi tko je kriv?
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 23:23   #85
Quote:
žbir kaže: Pogledaj post
A troškovi suđenja i odvjetnika, tko je platio i koliko su koštali ?
Odvjetnika si sam uzeo ili ga dobiješ od države ?
to je prekršajni postupak, sam angažiraš i plaćaš odvjetnika..
(ni u kaznenom "ne dobiješ" uvijek od države, samo određeni slučajevi)

za visinu troškova i naknadu odvjetnika ti mora odgovoriti zgsash
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 13:18   #86
Quote:
žbir kaže: Pogledaj post
... pojam recidivista (možda on označava samo ponavljače kaznenih dijela ali nije sintaksta ni bitna)...
Odnosi se na prekršaj i kazneno djelo, ali (naravno) nije to tu bitno. Bitno je da razumijemo o čemu se tu radi.


Quote:
žbir kaže: Pogledaj post
... E sad, koliko bi sud bio "slijep" da je neki policajac 3 puta neopravdano optužio vozača za prolazak kroz crveno ?
Mislim da bi taj policajac već u startu na suđenju imao "prtljagu"...
Krivo misliš, mada bi to (u nekim situacijama) bilo logično. Ti se u postupku ne možeš pozivati na prethodne odluke tog policajca (kakve god bile), kao što se niti on ne može pozivati na njih.


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
... dobio sam poziv na sud , na koji sam dosao s odvjetnikom (ovo je bitno!)...
Da te samo malo ispravim, bitno je samo ako je policajac lagao. Ako je pravilno utvrdio prekršaj i potvrdio to na sudu, odvjetnik je samo bespotreban trošak.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 15:12   #87
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Potpisujem ovaj prijedlog, ne samo zbog kažnjavanja prekršitelja koji prođu kroz crveno, već i zbog prometnih nesreća.

Prošli tjedan, afair četvrtak, vraćam se kući oko 3.30h ujutro. Nigdje nikog, semafor pred zgradom gdje živim. Upali se zeleno, ali kako sam tražio neku pjesmu na usb-u, a iza mene niko, odlučim naći tu pjesmu prije nego krenem. U tom trenuktu s suprotne strane, kroz čisto crveno proleti automobil brzinom od najmanje 90-100km/h i to kroz nepregledno križanje, ne možeš ga vidjeti zbog pregiba, niti on može vidjeti da li je tko u raskrižju. Da sam krenuo kao što sam trebao, 99% bi se sudarili. Kako ustvrditi tko je kriv?
ne , ja sam inicijalno mislio na najobicniju kameru i tronozac , koji bi si policija mogla postaviti na mjesto s kojeg prati promet
bilo bi zanimljivo vidjeti koliko bi od zaustavljenih priznalo ,a koliko bi se islo izvlaciti ,a kad opet promislim - to bi mogla biti i zanimljiva emisija na tv
(mozda i rjesenje problema legalnosti ,a policiji zarada umjesto troska)


drot13 , ovaj policajac o kojem sam pricao jest lagao i jest trazio mito , ali nazalost , nema nacina da se istjera istina , nego je pitanje sto se i kako moze dokazati
a ja iz tog svog primjera mogu samo reci kakouzasno frustrira kad te netko tako ide zajebavati ,a ti svakodnevno gledas prolaske kroz crveno koji ostaju nekaznjeni
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 16:32   #88
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nema određene kazne za prolazak na žuto. Ako si u raskrižje ušao za trajanja žutog svjetla, ali protivno odredbama, primjenjuje se kazna za crveno svjetlo.
Moze jedno pitanje?

Imao sam cudno iskustvo dok sam se prije par dana vozio Splitom. Priblizavao sam se semaforu na kojem je bilo zeleno svjetlo vozeci 40-50 na sat, u mojoj traci za lijevo skretanje nije bilo nikoga ni ispred ni iza mene. Upali se zuto, ja uredno stanem. Auto stane s moje desne strane i potrubi, ja spustim prozor i vidim policajca koji mi govori: "Momak, sta to radis? Mogao si tu proci." Ja ga upitam sto sam krivo napravio, na sto mi on odgovara "Ajde, vezan si pa cu ti oprostiti ovaj put."

To me jako zbunilo. Uvjeren sam da se na zuto treba zaustaviti, osim ako zaustavljanje se obzirom na okolnosti nije sigurno po mene i ostale sudionike u prometu. Sasvim mi je jasno da policija moze kazniti zbog prolaska kroz zuto. Moje pitanje je postoji li ikakva osnova da u ovakvoj situaciji, gdje sam se uredno zaustavio na zuto, dobijem kaznu, ili se naprosto policajac zabunio?
Gospa Sinjska is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 16:44   #89
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ne , ja sam inicijalno mislio na najobicniju kameru i tronozac , koji bi si policija mogla postaviti na mjesto s kojeg prati promet...
Takve akcije postoje i provode se. Obično kod semafora stoji policijski kombi s kamerom, a malo niže u ulici stoje ophodnje i zaustavljaju. U jednom od tih auta imaju računalo na kojem vozačima prikazuju snimke. Naravno da je priznanja puno više, ali i tu ima maštovitih opravdanja i situacija.


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
... ovaj policajac o kojem sam pricao jest lagao i jest trazio mito , ali nazalost , nema nacina da se istjera istina , nego je pitanje sto se i kako moze dokazati...
Ima načina. Problem je u tome što se ljudima ne zna zezati s time jer misle da će sustav zakazati. Ta vremena su prošla, samo što to neki od kolega još ne shvaćaju.


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
... uzasno frustrira kad te netko tako ide zajebavati ,a ti svakodnevno gledas prolaske kroz crveno koji ostaju nekaznjeni
Naletit će, kad tad. Svi nalete.


Quote:
Gospa Sinjska kaže: Pogledaj post
... Imao sam cudno iskustvo dok sam se prije par dana vozio Splitom... Moje pitanje je postoji li ikakva osnova da u ovakvoj situaciji, gdje sam se uredno zaustavio na zuto, dobijem kaznu, ili se naprosto policajac zabunio?
Ako je situacija istinita (u što sumnjam, ali to je moj problem), nemaš nikakve brige jer nema nikakve osnove za kaznu.

Zadnje uređivanje drot13 : 30.09.2010. at 16:48. Reason: spajanje
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 16:51   #90
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Takve akcije postoje i provode se. Obično kod semafora stoji policijski kombi s kamerom, a malo niže u ulici stoje ophodnje i zaustavljaju. U jednom od tih auta imaju računalo na kojem vozačima prikazuju snimke. Naravno da je priznanja puno više, ali i tu ima maštovitih opravdanja i situacija.
Veći problem je IMHO što to (a uostalom i sve druge kazne) od strane pravosuđa i države nije popraćeno sa maksimalno skraćenim i učinkovitim postupkom naplate kazne.
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 16:57   #91
Quote:
Ebach Veley kaže: Pogledaj post
Veći problem je IMHO što to (a uostalom i sve druge kazne) od strane pravosuđa i države nije popraćeno sa maksimalno skraćenim i učinkovitim postupkom naplate kazne.
Potpuno si u pravu, to je jedan ogroman problem kojim se često gubi i ono malo kredibiliteta cijelog tog sustava.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 17:10   #92
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ako je situacija istinita (u što sumnjam, ali to je moj problem), nemaš nikakve brige jer nema nikakve osnove za kaznu.
Zahvaljujem na odgovoru.
To sam i mislio, jer sam odmah imao utisak da je policajac u hodu shvatio da je pogrijesio, ali da mu je bilo neugodno reci "ups, moja greska, zaboravi". To mi je razumljivo, i događa se svima.

Tvoja sumnja je u redu (malo profesionalne deformacije pretpostavljam ), ali uvjeravam te da je bilo tako. Odvjetnicki sam vjezbenik po zanimanju i poznajem propise i nacine na koji se primjenjuju. Kad sam u prekrsaju, to mi je uvijek jasno i nikad se ne prepirem. Da je bilo ikakve okolnosti koja bi moje opravdano zaustavljanje dovela u pitanje ne bi te pitao za pojasnjenje.
Gospa Sinjska is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 19:14   #93
Quote:
Ebach Veley kaže: Pogledaj post
Veći problem je IMHO što to (a uostalom i sve druge kazne) od strane pravosuđa i države nije popraćeno sa maksimalno skraćenim i učinkovitim postupkom naplate kazne.
Istina, ali mnogo je napravljeno po tom pitanju u proteklih nekoliko godina uvođenjem naplate putem porezne uprave.

Do tad je bilo nemoguće naplatiti kaznu, osim ako se netko smiluje i plati.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 19:48   #94
Da, ali još uvijek ekipa bez primanja i imovine radi budale (proverbial cigani, pijanci i maloljetnici sa 100 prijava) od svih nas koji uredno zarađujemo i ne želimo komplikacije u životu.
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 22:33   #95
Quote:
Ebach Veley kaže: Pogledaj post
Da, ali još uvijek ekipa bez primanja i imovine radi budale (proverbial cigani, pijanci i maloljetnici sa 100 prijava) od svih nas koji uredno zarađujemo i ne želimo komplikacije u životu.
Nemoj se uzrujavati. Svatko naleti. Pitanje je samo kada i kako, ali sve dođe na svoje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 22:49   #96
@drot
Da ne idemo dalje u off, reći ću za kraj da je nažalost Žužić naletio na onu sirotu djevojku prije nego što je "naletio" na nekog tko bi ga strpao iza rešetaka. A bilo je prije dovoljno štofa da ga se ozbiljnije prodrma... I niz sličnih primjera gdje su recidivisti ubili. Znam da to nije krivica tebe ili bilo kojeg policajca posebno, ali sustav ipak treba popraviti. Toliko od mene.
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 23:04   #97
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Naravno da je priznanja puno više, ali i tu ima maštovitih opravdanja i situacija.
Nemojte! Lijep je dan!
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 23:54   #98
ne bi li najbolje bilo da se naprave semafori kako spada, a to znaci da se s prestankom zelenog svjetla pocne treptati time najavljujuci dolazak crvenog svjetla? tako nesto sam vidjela u nekoliko gradova, prvenstveno u osijeku, dok je u zagrebu nula.

s obzirom na rasprave koje se vode samim pokretanjem mog posta, potpuno se slazem da nije u redu prolaziti kroz crveno svjetlo, no nisam bijesni vozac da svakodnevno prolazim kroz crveno svjetlo jer mi je zivot ipak drag, no necu tolerirat nepravdu ako smatram da nisam kriva za navodni prekrsaj.

btw. proslo je 2 mjeseca od dogadjaja i nije mi nista stiglo i nadam se da nece jer mi je vec voda dosla do grla uz tolikih problema koje se vode u nasoj predivnoj pravednoj hrvatskoj...
__________________
nemoguca misija
izgubljena dusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 00:50   #99
treba stavit jezeve
cim se upali crveno hop iskoce bodlje
odma bi se znalo dal si na crveno il zuto
__________________
bacam i skidam uroke
lord varg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 15:42   #100
Quote:
izgubljena dusa kaže: Pogledaj post
ne bi li najbolje bilo da se naprave semafori kako spada, a to znaci da se s prestankom zelenog svjetla pocne treptati time najavljujuci dolazak crvenog svjetla?...
Pa žuto najavljuje crveno. To što hrpa ljudi tada stisne gas umjesto kočnice je drugi problem. Misliš li da bi netko kočio na treptajuće zeleno?


Quote:
izgubljena dusa kaže: Pogledaj post
... necu tolerirat nepravdu ako smatram da nisam kriva za navodni prekrsaj...
Za događaj nije bitno što ti smatraš. Bitno je jesi li prošla ili ne, a o tome će odlučiti sud.


Quote:
izgubljena dusa kaže: Pogledaj post
... proslo je 2 mjeseca od dogadjaja i nije mi nista stiglo i nadam se da nece...
U prekršajnom postupku 2 mjeseca ne znače ništa, a sam postupak može trajati i godinama.


Quote:
lord varg kaže: Pogledaj post
treba stavit jezeve
cim se upali crveno hop iskoce bodlje
odma bi se znalo dal si na crveno il zuto

Zadnje uređivanje drot13 : 02.10.2010. at 15:44. Reason: pst
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:11.