Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2012., 16:41   #41
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
nisi mi odgovorila na pitanja.


i ja sam komentirala, po stilu pisanja, za koga je knjiga namjenjena i tko je ciljana publika.
za temu uopce nisu vazna moja iskustva, nego sadrzaj knjige.

i knjiga koja daje sat u kolko se bebu treba hraniti i kolki mora biti razmak ne prati potrebe djeteta. jer to jednostavno nije moguce, kontradiktorno je, meni je zao ako to ne mozes shvatiti.

i svjesnost roditelja o potrebama svog djeteta se moze razviti jedino promatranjem tog djeteta, a ne slijepim sljedjenjem uputa iz knjiga o nekom trecem djetetu, ili virtualnom
ne kuzim tvoj ofenzivni ton.
ne trebam ja nista shvatiti, dijete imam, knjiga mi je odlicna, metoda je kod nas upalila. TOCKA.
i mali tip, da bi mogla o necem kompetentno razgovarati, prvo procitaj, pa onda pljuj, ok?
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 16:54   #42
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
uglavnom ja jesam za red i rutinu, ali treba osluškivati svoje dijete i vidjeti kad je na to spremno i taj red napraviti onako kako to djetetu paše, a ne po nekakvom rigidnom okviru iz knjige.
ja se apsolutno slazem s tobom..

zao mi je sto nema jos nekog na temi osim nas dvije, da podijeli svoja iskustva.
ako si citala od pocetka vidjela si da sam i ja pisala da sam ja nacelno pratila pravila, ne doslovno..
meni je npr. problem bio sto mi je prvo dijete i sto nisam znala kako i kada jako mala beba treba jesti i spavati. a pratiti bebu mi je bilo tesko, lako bi mi se premorila, nisam bila sigurna kad je gladna, a kad umorna/ima grceve i sl. i u odredjivanju tih nekih smjernica mi je pomoglo.

sto se dojenja tice, znam jednu curu koja je probala i nije islo, jer joj mala nije dobivala na tezini. ona je dojila po danu i po noci na zahtjev skroz do prve godine, jer je to ipak bio prioritet naspram njenog spavanja. i malena je spavala i danas spava s njom u krevetu, uspavljuje se na sisi, znaci sve ono protivno pravilima u knjizi.
i ok.
kod nekog ide ko po spagi, kod nekog samo otprilike..

ponavljam, meni je pomoglo da pomognem svom djetetu da ne bude premorena, da dobro i puno spava, da se sama uspavljuje i da je izmedju svih tih spavanja zadovoljna.
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 18:45   #43
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
j
ponavljam, meni je pomoglo da pomognem svom djetetu da ne bude premorena, da dobro i puno spava, da se sama uspavljuje i da je izmedju svih tih spavanja zadovoljna.
zato jer ju ti nisi shvatila i provodila doslovno
i meni je s prvim djetetom trebala knjiga (ili netko iskusniji s foruma) reći koliko otprilike beba koje dobi može biti budna, koliko otprilike često treba reći i tražila sam i guglala informacije kako otprilike izgleda dan bebe u određenoj dobi..ma, kvragu, treba mi i s drugim djetetom ponekad, kod tako malih beba je stvarno teško razlikovati plač umora od plača gladi ili plača dosade.

takve informacije ćeš naći više-manje svuda, čak i po netu (mislim na to koliko beba može biti budna, koliko odokativno često treba jesti itd.)
savjetovati, a još gore i provoditi, da beba jede u 7, 11, 15 ili kako već ide je - suludo.
zato sam i rekla onoj koja je pitala jel kasno s 8 mjeseci uvesti tu rutinu da je to besmisleno - pronađeš rutinu koja paše tvojoj bebi, pratiš njezine potrebe. s dva ili tri mjeseca je to možda teško, ali s osam bome više nije.
i zato sam odmah na početku pitala dal daje savjete tipa 'hraniti u 14.3o' pa onda beba plače od gladi ako je gladna prije no što knjiga kaže ili ju šopaš ako je sita kad knjiga kaže da bi trebala jesti.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 19:33   #44
Tko je uopce rekao da je knjigu shvatio doslovno?
Gle svako zna svoje i tu smo da izmjenjujemo iskustva i pomazemo jedni drugima.

Ja sam odabrala nacin da uvedem pisonji ritam i rutinu odmah nakon mjesec dana i odabrala sam nacin koji njemu i meni odgovara. Nisam nigdje rekla da mora jesti u 3:00 h jer ja tako hocu a ako slucajno bude htio prije necu mu dati nego cu ga pustiti da se dere. e pa toliko spaljena nisam .
Ali i za to postoji rjesenje. Ako se probudi u 5 ujutro i hoce jesti ja mu dam naravno ali mu u 7 opet dam top up koliko mu treba da se vratimo u ritam, ako nece ne pojede i dobro.

Uvijek se u ritam mozes vratiti a za to postoje nacini koji su objasnjeni u knjizi koji su meni pomogli da shvatim poantu i to je to.

Netko je spominjao spavanje?? Ako je umoran trlja okice odnesem ga u krevetic i spava ... nekad u 10h, nekad 11h nekad u 14h a nekad u 15 kako mu se spava ali mu ne dam spavati iza 17h da mi legne u 19:30 najkasnije .

Ne razumijem sto tu nije jasno a ako nesto i nije pitajte.

Meni je knjiga super i sad kad mi nesto nije jasno citam. a vi niko ne morate niti sam od ikoga to trazila... pomoci mogu posavjetovati mogu ali prihvatiti ne morate...
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 21:46   #45
Quote:
mrva5 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da ovakav način može eventualno upaliti kod beba hranjenih na bočicu,ali mislim da ne bi trebali olako odbaciti dojenje zbog naspavanosti i rutine. Ipak beba ima više koristi od dojenja,nego spavanja. Možda sam u krivu,ali eto to je moje mišljenje.
Nisam olako odbacila dojenje, tako je moralo biti ali nije mi zao.. to je tako! ali reci cu ti nesto dok sam dojila svakih sat i pol, jer naravno nisam znala koliko je pojeo, cesto puta bi samo par puta povukao pa zaspao, on je mozda dobivao sto mu je potrebno, ali moj stariji si nije dobivao nista ..a i on ima svoje potrebe i njemu sam potrebna..

Svako zna svoje i svako pravi sebi kako mu pase.To sto sam mu ukinula prvo nocno dojenje ,pomogla sam sebi, da, naspavala sam se pa sam drugi dan bolje funkcionirala, pa sam navece sjedila sa starijim sinom, pricala, gledala film itd.. a bebi nije nista ziv je i zdrav sa i bez sisanja..

svi koliko toliko sretni i zadovoljni !
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 22:04   #46

ako ne razumiješ razliku između ispunjavanja potreba jednomjesečne bebe i polupubertetlije onda mi nije ni čudno da ti je ova knjiga toliko revolucionarna
i drugo dijete, veliš, a nije ti palo na pamet da se s bebom po noći ne priča i da se ne pale svjetla i da se ishendla što tiše i mirnije sve dok nisu ginu ford pročitala?!
zezaš nas, jel da?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 22:08   #47
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
i recimo, zanima me vi koji ste radili po toj knjizi, što ako bi vam dijete prespava vrijeme obroka, da li ga onda budite? što ako se probudi dosta prije obroka i gladno je, da li onda čekate točan sat?
Ne prespava vrijeme obroka, jer jede, budan je 2,5 -3, odspava sat budi se i jede,tako u krug.. trazi jesti sam!
Da budim ga u 23 sata da jede...

Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
ali treba osluškivati svoje dijete i vidjeti kad je na to spremno i taj red napraviti onako kako to djetetu paše
djetetu pase onako kako ga naucis.. sta ono zna sta mu pase...?? nema pojma... i kad krene krivo... mi smo ih tako naucili ...

Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
a ne po nekakvom rigidnom okviru iz knjige.
Nista u knjizi nije rigidno i nista ne pise da moras.. Knjiga je super guideline roditeljima i u njoj se moze puno lipih stvari naci..
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 22:14   #48
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

ako ne razumiješ razliku između ispunjavanja potreba jednomjesečne bebe i polupubertetlije onda mi nije ni čudno da ti je ova knjiga toliko revolucionarna
i drugo dijete, veliš, a nije ti palo na pamet da se s bebom po noći ne priča i da se ne pale svjetla i da se ishendla što tiše i mirnije sve dok nisu ginu ford pročitala?!
zezaš nas, jel da?
Hajde ti meni tako iskusna i pametna reci koje su to potrebe bebe koje si ti osluskivala kad je imala mjesec dana??? reci mi da svaki put kad je tvoja beba zaplakala ti si tocno znala zasto place ?? ili nece spavati a ti to odmah rjesavas u skoku...

zasto onda toliko mama trazi pomoc i savjet kad toliko osluskuju potrebe svog djeteta i sve znaju a meni tako ogranicenoj treba knjiga?/

Evo ja sam tupasta meni treba knjiga

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
nije ti palo na pamet da se s bebom po noći ne priča i da se ne pale svjetla i da se ishendla što tiše i mirnije sve dok nisu ginu ford pročitala?!
zezaš nas, jel da?
Ne nije mi palo na pamet, jer sam prvo dijete truckala ,ljulala vozila u kolicima kako bi zaspao ...pa je spavao samnom u krevetu kako bi meni bilo lakse, nisam znala drugacije...

tupasta sam sta ces!
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 22:21   #49
Quote:
Private Dancer kaže: Pogledaj post
Hajde ti meni tako iskusna i pametna reci koje su to potrebe bebe koje si ti osluskivala kad je imala mjesec dana???
bebi od mjesec dana se ispunjavaju SVE potrebe i želje i ne radi se razlika između njih
polupubertetliji ne
to sam htjela reć
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 22:25   #50
U biti mene knjiga nije naucila kad trebam hraniti dijete i kad treba ici spavati. Naucila me upravo to da su djetetove potrebe prve. Da su prva tri mjeseca najteza kako god okrenes, da ne trebam olaksavati sebi (npr: nosam ga 5 min tako brzo zaspe, super, mogu popiti kavu, hranicu ga u mom krevetu da ne moram ustajati, kad zaspe po danu da barem sto duze spava, da imam sto vise vremena za neke druge stvari)
Cesto puta ovim olaksavanjem sebi stvaramo si dugorocne probleme,to mi se dogodilo sa prvim i nisam htjela to ponoviti sada. Htjela sam napraviti stvari drugacije ali nisam znala kako, jer nisam zavrsila ni skolu ni tecaj o mjacinstvu i hendlanju male bebe, vec sam potrazila savjet i pomoc onih koji znaju i pronasla ih kod teta Gine..

Poslozila sam stvari u svojoj glavi, primjenila neke njene savjete,uvela rutinu koja nama pase i zadovoljna sam..

Kao sto danas puno majki ovdje na raznim temama trazi pomoc...
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 22:28   #51
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
bebi od mjesec dana se ispunjavaju SVE potrebe i želje i ne radi se razlika između njih
polupubertetliji ne
to sam htjela reć
A ja sam te pitala koje su to bebine potrebe koje ti osluskujes i??


BTW mom pisonji su sve potrebe ispunjenje ,a zelje bas i ne.
Ne nosim ga na rukama koliko bi on zelio ...na zalost ..nema ti tu razlike izmedju njega i pubertetlije... zelje su zelje, samo kod pisonje su manje a pubertetlije vece...
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 00:08   #52
Quote:
Private Dancer kaže: Pogledaj post


djetetu pase onako kako ga naucis.. sta ono zna sta mu pase...?? nema pojma... i kad krene krivo... mi smo ih tako naucili ...

slažem se u potpunosti s tobom, ja sam krenula krivo s prvim, sve naopako - uspavljivanje na cici, spavanje na cici, uspavljivanje nanašenjem, nošenje skoro cijelo vrijeme dok je budan, po noći na svaki kme odmah dizanje-cicanje-nošenje, pa na koncu spavanje s njim u krevetu... onda me jedna druga super knjiga osvijestila ("svako dijete može naučiti spavati") i to smo sve uspjeli popraviti, uz puno suza i deranja s njegove strane. moć navike.
pa sam onda htjela popravit stvari i s drugim krenuti odmah otpočetka (sa 6tj), ali nije išlo nikako. on je bio beba koja je užasno puno plakala i malo spavala (imao je užasne grčeve, zanima me što u knjizi kažu o grčevima i rutini?) i to se na moj pokušaj uvođenja rutine nije ništa promijenilo. i tako je bilo do 4mj. kad se malo smanjilo, a tek sa 6mj kao da se "probudio" iz tog nekog ružnog sna i postao jedna vesela i jako dobra beba. i naravno, onda mu je rutina super sjela, konačno je počeo dulje spavati po danu i bio je zadovoljan (a i mama naravno).
tako da, iz mog iskustva gledano, diskutabilno je može li se u bilo kojoj dobi bebi uvesti rutina. također, upitno je kod dojene djece može li se to i treba li se to raditi prije navršenih minimalno 2mj, čak i 3mj.


Quote:
Private Dancer kaže: Pogledaj post
Nista u knjizi nije rigidno i nista ne pise da moras.. Knjiga je super guideline roditeljima i u njoj se moze puno lipih stvari naci..
naravno da ne moraš. malo mi se samo činilo zastrašujuće ono nizanje vremena obroka onako precizno, ali to valjda svi koriste samo kao okvir.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 00:20   #53
Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
a, šta kad dojena beba ima skok u razvoju?
mene i dalje ovo zanima, ili se ta knjiga odnosi samo na djecu koja su na ad-u?
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 09:30   #54
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
ne kuzim tvoj ofenzivni ton.
ne trebam ja nista shvatiti, dijete imam, knjiga mi je odlicna, metoda je kod nas upalila. TOCKA.
i mali tip, da bi mogla o necem kompetentno razgovarati, prvo procitaj, pa onda pljuj, ok?
napisala sam da sam procitala prva dva poglavlja koja nudi amazon besplatno
meni dosta
zena omalovazava sve ostale knjige o djeci, a nudi instant rjesenja koja moraju djelovati (zapravo, pljuje po njhovim autorima i strukama koje se bave djecom), a kad sam malo guglala, zena je zapravo no name, nepoznate struke, bez vlastitog djeteta

ako razgovaramo o sadrzaju knjige, a kazes da ti je knjiga :
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
moja Biblija
onda bi zaista bilo okej da odgovoris, a nisi, na pitanja sto kaze Gina o djeci koja su dojena, razmak od 4 sata je preveliki jer dojeno dijete, staro 4 tjedna, sumnjam da moze biti be sise (ne cudi da zena o tome nema pojma jer pljuje po znan.istrazivanjima, pa valjda ignorira cinjenicu da se majcino mlijeko porbavlja unutar sat i pol))

sto kaze o davanju tekucine za ta 4 sata, sto kaze o dojenackoj zutici, sto kaze o skokovima u razvoju_
razgovaramo o sadrzaju knjige, ne o tome kakav je tko roditelj


iz postova u kojima pises da razmak izmedju hranjenje mora biti tolko i tolko, u sat, ja ne mogu iscitati da zena opisuje koji su to znakovi gladi, umora, dosade, nego samo da se tjera dril
lose ju reklamiras


ovakvih knjiga na trzistu ima bezbroj (i sama Gina je svjesna konkurencije ), ono sto plasi je kada se roditelji knjige drze ko pijani plota, kada ju uzimaju ko kuharicu sa receptima, kada ne vide dijete od savjeta nekog super uspjesnog autora (a uspjesan je po broju prodanih knjiga naivnim roditeljima)

nije isto drzati se uputa o snizavanju temperature i drzanju 4 tjedne bebe 4 sata gladne jer tako pise u knjizi.
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 11:13   #55
Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
mene i dalje ovo zanima, ili se ta knjiga odnosi samo na djecu koja su na ad-u?
knjiga je za dojenu djecu i propagira dojenje.
koliko ti je bebe stara, mogu pogledati?
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 11:17   #56
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
knjiga je za dojenu djecu i propagira dojenje.
koliko ti je bebe stara, mogu pogledati?
moja je sve to prošla, ima tri godine, ali me jednostavno zanima, pa ako mi možeš odgovoriti. Hvala.
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 11:40   #57
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
napisala sam da sam procitala prva dva poglavlja koja nudi amazon besplatno
meni dosta
zena omalovazava sve ostale knjige o djeci, a nudi instant rjesenja koja moraju djelovati (zapravo, pljuje po njhovim autorima i strukama koje se bave djecom), a kad sam malo guglala, zena je zapravo no name, nepoznate struke, bez vlastitog djeteta

ako razgovaramo o sadrzaju knjige, a kazes da ti je knjiga :

onda bi zaista bilo okej da odgovoris, a nisi, na pitanja sto kaze Gina o djeci koja su dojena, razmak od 4 sata je preveliki jer dojeno dijete, staro 4 tjedna, sumnjam da moze biti be sise (ne cudi da zena o tome nema pojma jer pljuje po znan.istrazivanjima, pa valjda ignorira cinjenicu da se majcino mlijeko porbavlja unutar sat i pol))

sto kaze o davanju tekucine za ta 4 sata, sto kaze o dojenackoj zutici, sto kaze o skokovima u razvoju_
razgovaramo o sadrzaju knjige, ne o tome kakav je tko roditelj


iz postova u kojima pises da razmak izmedju hranjenje mora biti tolko i tolko, u sat, ja ne mogu iscitati da zena opisuje koji su to znakovi gladi, umora, dosade, nego samo da se tjera dril
lose ju reklamiras


ovakvih knjiga na trzistu ima bezbroj (i sama Gina je svjesna konkurencije ), ono sto plasi je kada se roditelji knjige drze ko pijani plota, kada ju uzimaju ko kuharicu sa receptima, kada ne vide dijete od savjeta nekog super uspjesnog autora (a uspjesan je po broju prodanih knjiga naivnim roditeljima)

nije isto drzati se uputa o snizavanju temperature i drzanju 4 tjedne bebe 4 sata gladne jer tako pise u knjizi.
poanta knjige nije u prva dva poglavlja, nije ni u ova tri reda sto sam gore stavila sa vremenima hranjenja i spavanja.
nije kuharica i ne daje instant rjesenja.
meni je drago da ste vi svi super intuitivni roditelji koji znate prepoznati umor, dosadu, glad i sl.
neki nisu.
knjiga je za dojenu djecu, ne sjecam se da spominje zuticu, niti slicne akutne situacije, voda se ne daje dvomjesecnoj bebi.

razumijem da ovo sto pisem mozda nije najbolja reklama publici poput tebe, nit mi je namjera reklamirati. razumijem i da moze izazvati nezainteresiranost
ali prepretenciozno je apriori pljuvati, i drzati pokroviteljski stav ja sve znam, a sve drugacije od mog ne valja.

btw. zena je patronazna/dadilja i kroz ruke joj je proslo more djece. ili nije, mene bas briga
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 11:56   #58
danas apsolutno svi pedijatri, strucnjaci, ma svi svi savjetuju dojenje na zahtjev!!

cica nije samo hrana, ona je i utjeha, i potreba za majcinom blizinom.
uostalom, cesce stavljanje djeteta na cicu potice stvaranje mlijeka.

dakle, knjiga moze biti ovakva ili onakva, mozete je obozavati ili smatrati glupom - ali reci da je knjiga prodojeca to se stvarno kosi sa svime sto o dojenju znamo - a znanstveno je dokazano.

ako autorica tvrdi da dojenom novorodjencetu starom 4 tjedna treba 4 sata uskratiti cicu, onda sorry, al knjiga je smece i ja bih je zakonom zabranila. da je meni netko savjetovao i da sam nedajboze poslusala da svoje dijete male porodjajne tezine stavljam na cicu svaka 4 sata, zavrsila bi dehidrirana u bolnici.

plus, zaboravlja se da cica nije samo hrana, nego i tekucina za zedj. sto, 4 tjedna staro novorodjence ne smije ozedniti unutar 4 sata?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 11:57   #59
jel mi može netko reći jel se spominju grčevi u toj knjizi i jel imaju kakve veze s rutinom?
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 12:09   #60
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
zanima me što u knjizi kažu o grčevima i rutini?)
Ona smatra da su grcevi proizvod prehranjivanja, ja mogu reci iz osobnog iskustva da smo prosli grceve u 3-4 tjednu. Kad sam uvela rutinu grcevi su nestali u roku 48 sati..


Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
valjda svi koriste samo kao okvir.
tocno!!!
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:40.