Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2017., 10:54   #3441
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Bitcoin je izumila grupa nepoznatih autora/ili jedan autor (pod pseudonimom Satoshi Nakamoto). Nisu ostvarili nikakvu materijalnu korist od toga.
Pa sad...

Quote:
As of 24 May 2017, Nakamoto is believed to own up to roughly one million bitcoins,[4] with a value estimated at approximately $4 billion USD as of September 2017.

Inače, prije 7-8 godina 1 bitcoin je vrijedio nešto tipa cent. Danas cca. 4 tisuće dolara. Moram priznat da je čak i meni nekako krivo što nisam kupio kojeg, recimo 2010....


Ali sigurno mi nije krivo koliko ovima dolje:

Quote:
The value of the first bitcoin transactions were negotiated by individuals on the bitcointalk forums with one notable transaction of 10,000 BTC used to indirectly purchase two pizzas delivered by Papa John's.
Apemant is offline  
Old 05.10.2017., 10:58   #3442
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nisam računao da li se to isplati, što uopće kopaju? Meni ne izgleda dobro. Ako je procesor u pitanju, vjerojatno ne BTC?
monero. https://torrentfreak.com/how-much-mo...-miner-170924/
toxde is offline  
Old 05.10.2017., 11:13   #3443
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Inače, prije 7-8 godina 1 bitcoin je vrijedio nešto tipa cent. Danas cca. 4 tisuće dolara. Moram priznat da je čak i meni nekako krivo što nisam kupio kojeg, recimo 2010....
Nije tebi krivo samo što nisi kupio, nego što nisi kupio i držao dovoljno dugo. Ja sam imao dosta toga, možda je bolje ne znati koliko, nešto imam još uvijek, ali računati oportunitetni trošak bi bilo porazno

Jednostavno nije realno očekivati ako si ušao po par centi da ne reagiraš s prodajom nekog dijela kad cijena dosegne 10, 100, 1000 itd...

Da si najveći kuler na svijetu, nije realno steći 1000 BTC po cent i prodati po 4500 dolara. Jedino da si bio u hibernaciji, ili da si izgubio ključ pa ga našao jučer.

Quote:
Ali sigurno mi nije krivo koliko ovima dolje:
To je to što ti govorim. Ok ne baš taj slučaj, to je samo demonstracija bila, ali mnogi su izišli s većim dijelom vrlo rano.

U to vrijeme nije bilo previše izgledno i realno da će BTC dostići današnje cijene.

To sam i mislio, logično.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 05.10.2017., 13:09   #3444
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Da si najveći kuler na svijetu, nije realno steći 1000 BTC po cent i prodati po 4500 dolara. Jedino da si bio u hibernaciji, ili da si izgubio ključ pa ga našao jučer.
Nije realno za ljude koji se bave time.

Kod mene to ne bi bilo toliko stvar kulerstva, koliko inertnosti.
Apemant is offline  
Old 05.10.2017., 13:41   #3445
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Nije realno za ljude koji se bave time.

Kod mene to ne bi bilo toliko stvar kulerstva, koliko inertnosti.
Velika bi bila tvoja inercija U svakom slučaju, kad su kriptovalute u pitanju, poželjno je dosta znati, a malo se 'baviti' time.

I inače, najteži dio investiranja o čemu god da se radi jest ne raditi ništa - ne reagirati na kratkotrajne uspone i padove praćene ludilom od strane mr. Marketa, kako bi to rekao Graham.

Višak akcije upropaštava šanse da nešto stvarno i zaradiš. Kako je Jesse rekao: 'Be right and sit tight'. Ne znam zašto je baš on to rekao, jer je njega upropastio upravo višak akcije, odnosno poduzetnih radnji
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 05.10.2017., 15:42   #3446
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Višak akcije upropaštava šanse da nešto stvarno i zaradiš. Kako je Jesse rekao: 'Be right and sit tight'. Ne znam zašto je baš on to rekao, jer je njega upropastio upravo višak akcije, odnosno poduzetnih radnji
Višak akcije generalno upropaštava sve moguće šanse, a ne samo "šansu da zaradiš"

Jesse je rekao to što je rekao upravo zato što je to bila lekcija koju je naučio iz vlastitog lošeg iskustva ....

Nego, oćetel' pričat i o dionicama i ostalim vrstama ulaganja.... ?
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 05.10.2017., 15:49   #3447
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Višak akcije generalno upropaštava sve moguće šanse, a ne samo "šansu da zaradiš"

Jesse je rekao to što je rekao upravo zato što je to bila lekcija koju je naučio iz vlastitog lošeg iskustva ....

Nego, oćetel' pričat i o dionicama i ostalim vrstama ulaganja.... ?
U pravu si što se akcije tiče.

Mozemo i o dionicama i ostalom, meni svejedno. Sve je to vrlo srodno.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable

Zadnje uređivanje wand_1 : 05.10.2017. at 16:09.
wand_1 is offline  
Old 05.10.2017., 16:24   #3448
Quote:
wand_1 kaže:

Netko je spomenuo kriptovalutu?
addx is offline  
Old 05.10.2017., 21:28   #3449
Sic transit...
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 05.10.2017., 22:08   #3450
Još jedan biser iz hrvackog školstva..... vjerovali ili ne
(peti osnovne, ne znam koji predmet)

__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 05.10.2017., 22:22   #3451
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 06.10.2017., 07:31   #3452
American dream je goli kurac za nas Croatian dream
addx is offline  
Old 06.10.2017., 09:10   #3453
Kažu ovako: "Rijec je o udzbeniku koji nikad nije bio odobren za nastavu, a star je 10 godina." Ima li netko drugačiju informaciju?
nitko drugi is offline  
Old 06.10.2017., 09:38   #3454
Znaci fejk news?
addx is offline  
Old 06.10.2017., 10:27   #3455
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Znaci fejk news?
Ovisi o ideologiji. Ako imaš zastarjele desničarske tobože neideološke poglede na tzv. činjenice (kao da to postoji ), onda izgleda da jest. Ako si pak komunistička ne-Rvatina, onda ne mora biti:

nitko drugi is offline  
Old 06.10.2017., 11:08   #3456
Evo, na stranicama Ministarstva obrazovanja postoji popis odobrenih udžbenika i radnih bilježnica. Hrvatski jezik, peti razred, te debilane nema na popisu.

https://mzo.hr/sites/default/files/m...ovna_skola.xls

Ajmo sad o lidlićima.
nitko drugi is offline  
Old 06.10.2017., 11:11   #3457
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Naravno, presjek kompjuterske znanosti i kvantitatiivnih financija je svakako za mene zanimljiva tema.

Druga je stvar što nemam talenta za to, pa objašnjavajući nekome kako funkcionira wallet za bitcoin za 5 minuta pređem na skalarnu multiplikaciju eliptičnih krivulja i svi prestanu slušati

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Kažu ovako: "Rijec je o udzbeniku koji nikad nije bio odobren za nastavu, a star je 10 godina." Ima li netko drugačiju informaciju?
Dobro, ovo je očito nakaradan primjer kako netko tko je gotovo malouman dođe uopće u priliku pisati udžbenike.

Međutim, kakvo je i sadašnje stanje 'pravih udžbenika'? Nedavno sam u nevjerici slušao majke djece iz drugog razreda osnovne kako se međusobno prepiru koji je rezultat zadatka iz matematike (5+4)/0

Znači, drugi razred osnovne. Dijeljenje s nulom. Tako mala djeca niti u kojem slučaju to ne mogu razumjeti, majke djece koje su o tome raspravljale isto tako to ne razumiju. Učiteljica koja je postavila zadatak isto tako to ne razumije.

Po meni, to je slika našeg obrazovanja. Postavlja se neka teza, neki zadatak koji ne razumiju ni profesori, ni djeca ni roditelji - pa to govori u prilog činjenici da razumijevanje i stjecanje znanja uopće nije cilj našeg školstva.

Cilj je naučiti nešto napamet i po potrebi u kratkom roku to i ponoviti.

To bi bilo dobro da smo papige. Ali kad smo već ljudi to ne valja baš
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 06.10.2017., 11:19   #3458
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ovisi o ideologiji. Ako imaš zastarjele desničarske tobože neideološke poglede na tzv. činjenice (kao da to postoji ), onda izgleda da jest. Ako si pak komunistička ne-Rvatina, onda ne mora biti:
Pa ja zapravo mislim da 'činjenice' zbilja postoje, samo da ljudi nisu baš sposobni odvojiti činjenice, svoje interpretacije istih, svoje asocijacije na iste, te svoje emotivne reakcije na iste. Pa kad govore o 'činjenicama' zapravo misle na cijeli taj mentalni ćušpajz povezan s 'golom činjenicom'.

Evo primjera: 'činjenica' jest da je Zemlja okrugla (približno, lol, tj. geoid - u svakom slučaju, nije 'ravna ploča'). No kad čovjek pomisli na tu 'činjenicu', VRLO vjerojatno će s njom u paketu doći sijaset asocijacija, često i posve krivih. Tipično, netko će se sjetiti 'srednjeg vijeka' i 'religijskih dogmi' i tako dalje - dočim, ja ću se sjetiti svih tih tipičnih i ujedno pogrešnih asocijacija vezanih za tu 'činjenicu'.

Shodno tome, ljudi su skloni tome da oponiranje nekom aspektu tog 'balasta' vezanog za 'činjenice' - shvate kao oponiranje samoj 'činjenici'. Dojma sam da su progresivni ljudi tome skloniji, no to može biti i neka moja kriva asocijacija....
Apemant is offline  
Old 06.10.2017., 11:20   #3459
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Međutim, kakvo je i sadašnje stanje 'pravih udžbenika'?
Ja svojima kažem da im udžbenik ne treba, tako da baš i ne znam za svoj predmet. Malo prolistam kad dođe neki novi, ali ne znam detaljno.
Quote:
Nedavno sam u nevjerici slušao majke djece iz drugog razreda osnovne kako se međusobno prepiru koji je rezultat zadatka iz matematike (5+4)/0
Ne znam jel se uči dijeljenje uopće u drugom osnovne; ako jest onda je to na razini "nema rješenja". Ne vidim da je to problem.
nitko drugi is offline  
Old 06.10.2017., 11:23   #3460
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Naravno, presjek kompjuterske znanosti i kvantitatiivnih financija je svakako za mene zanimljiva tema.

Druga je stvar što nemam talenta za to, pa objašnjavajući nekome kako funkcionira wallet za bitcoin za 5 minuta pređem na skalarnu multiplikaciju eliptičnih krivulja i svi prestanu slušati



Dobro, ovo je očito nakaradan primjer kako netko tko je gotovo malouman dođe uopće u priliku pisati udžbenike.

Međutim, kakvo je i sadašnje stanje 'pravih udžbenika'? Nedavno sam u nevjerici slušao majke djece iz drugog razreda osnovne kako se međusobno prepiru koji je rezultat zadatka iz matematike (5+4)/0

Znači, drugi razred osnovne. Dijeljenje s nulom. Tako mala djeca niti u kojem slučaju to ne mogu razumjeti, majke djece koje su o tome raspravljale isto tako to ne razumiju. Učiteljica koja je postavila zadatak isto tako to ne razumije.

Po meni, to je slika našeg obrazovanja. Postavlja se neka teza, neki zadatak koji ne razumiju ni profesori, ni djeca ni roditelji - pa to govori u prilog činjenici da razumijevanje i stjecanje znanja uopće nije cilj našeg školstva.

Cilj je naučiti nešto napamet i po potrebi u kratkom roku to i ponoviti.

To bi bilo dobro da smo papige. Ali kad smo već ljudi to ne valja baš
A zašto 'ne valja'? Čini li se tebi zamisliv svijet ispunjen isključivo visoko-obrazovanim, visoko-inteligentnim ljudima koji sve što 'znaju' zbilja i dubinski razumiju?

Čak i u Star Treku, osim kojekakvih glavnih likova, koji su sve sami nekakvi vrhunski eksperti - imaš i janitore i tisuću drugih bezimenih članova posade, koji prvi zginu kad se dogodi neki belaj.
Apemant is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:15.