Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2008., 04:24   #1
Smiju li kršćani koristiti jogu, meditaciju, bioenergiju, reiki i sl. tehnike

Mnogi katolici upražnjavaju te tehnike i kažu da nije u sukobu s njihovim uvjerenjem, protestanti su tu već puno rigorozniji, a manje vjerske zajednice pogotovo rigorozne.
Budući se u tim tehnikama sugeriraju ljudske vrline i ne vidim razlog zašto neki kršćanin koji nije ispunjen u potpunosti svojom vjerom nebi ispunjenje tražio i u ovim tehnikama?
I kakve su posljedice za takve kršćane po mišljenju onih koji su protiv ovih tehnika?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 08:22   #2
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Mnogi katolici upražnjavaju te tehnike i kažu da nije u sukobu s njihovim uvjerenjem, protestanti su tu već puno rigorozniji, a manje vjerske zajednice pogotovo rigorozne.
Budući se u tim tehnikama sugeriraju ljudske vrline i ne vidim razlog zašto neki kršćanin koji nije ispunjen u potpunosti svojom vjerom nebi ispunjenje tražio i u ovim tehnikama?
I kakve su posljedice za takve kršćane po mišljenju onih koji su protiv ovih tehnika?
Dal mislis u smislu tjelovjezbe il nest vise, duhovno?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 08:34   #3
Ma,to ti je sve od đavla dite moje,šta dalje od toga to bolje.
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 08:44   #4
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Mnogi katolici upražnjavaju te tehnike i kažu da nije u sukobu s njihovim uvjerenjem, protestanti su tu već puno rigorozniji, a manje vjerske zajednice pogotovo rigorozne.
Budući se u tim tehnikama sugeriraju ljudske vrline i ne vidim razlog zašto neki kršćanin koji nije ispunjen u potpunosti svojom vjerom nebi ispunjenje tražio i u ovim tehnikama?
I kakve su posljedice za takve kršćane po mišljenju onih koji su protiv ovih tehnika?
Smiju koristiti... Ali to ti nebi preporučio niti jedan svečenik... Dapače, vjerojatno bi te i pokušao odgovoriti i upozoriti da te tehnike pravom vjerniku i nisu potrebne...

Ali kada bi razgovarali globalnu, o npr. uvođenju joge u škole, tada bi katolička, ili kako ti kažeš krščanska Crkva, bila protiv uvođenja...
Zašto?!
Kao što sam već napisao, katoličkom vjerniku to nije potrebno...
Ali ako taj isti vjernik želi takvo što, da vidi šta je to ili iz bilo kojeg drugog razloga, nije mu sa vjerskog aspekta zabranjeno da proba...

Ovo da proba je moje sajalište... Vjerojatno neki katolik, ili svečeni, bude bio i rigidniji... A možda i ne...

N eznam kakav je stav ostalih religija...
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 09:14   #5
koliko sam ja cuo, katolicki svecenici i meditiraju, samo sto se njihovo ne zove meditacija, vec tihovanje, gdje kako sam razumio, sjede ili klece u tisini i vise puta ponavljaju molitvu pri cemu broje na krunici. nista drugo nego mantranje ili djapa (japa) kod hindusa sto se u sustini moze nazvati meditacijom.
cilj svecenika je tad vjerojatno odvajanje od spoljasnjeg svijeta i predavanje bogu u tisini...

medjutim, danas vecina ljudi pod meditacijom smatra kao "rad" na nekom problemu, usredsredjivanje misli na neki objekt meditacije, samopomoci, iscjeljicanju i tome slicno, to NIJE meditacija!

prava meditacija bi trebala biti stanje bez ikakvih misli, utisavanjem uma i potpunim predavanjem svom unutrasnjem vodicu - dusi.
tomo99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 10:23   #6
tihovanje je u pravoslavnoj crkvi..


rkc zabranjuje/protivi se TMu, reikiju i sl. stvarima. To drze obmanom, vragom itd itd...
naravno, ako ih pitas i ako malo pazljivije procitas njihove argumente, vidjet ces da pravih argumenata nemaju... jednostavno, strah od konkurencije
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 10:58   #7
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
tihovanje je u pravoslavnoj crkvi..


rkc zabranjuje/protivi se TMu, reikiju i sl. stvarima. To drze obmanom, vragom itd itd...
naravno, ako ih pitas i ako malo pazljivije procitas njihove argumente, vidjet ces da pravih argumenata nemaju... jednostavno, strah od konkurencije
Dobro ako je netko recimo katolik, i meditacija mu je molitva, zašto bi se trebao pronalaziti u nekoj drugoj metodi?! Zar ti to u tom slučaju ne izgleda kao zastranjivanje?!
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 11:14   #8
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Mnogi katolici upražnjavaju te tehnike i kažu da nije u sukobu s njihovim uvjerenjem, protestanti su tu već puno rigorozniji, a manje vjerske zajednice pogotovo rigorozne.
Budući se u tim tehnikama sugeriraju ljudske vrline i ne vidim razlog zašto neki kršćanin koji nije ispunjen u potpunosti svojom vjerom nebi ispunjenje tražio i u ovim tehnikama?
I kakve su posljedice za takve kršćane po mišljenju onih koji su protiv ovih tehnika?
Te navedene tehnike imaju, u biti, puno dodirnih točaka sa recimo, molitvom kod kršćana, čak se i prožimlju. Molitva u zanosu je vid meditacije. Mislim da vjerske vođe više uzrujava što se želi postići kao cilj takvog stanja, naime, u kršćanstvu je molitva razgovor s Bogom, predavanje Bogu, a meditacija po istočnjačkom tumačenju je postizanje nirvane, pa se kosi sa kršćanskom definicijom molitve.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 11:27   #9
I kakve veze ima što vjernik vježba npr. hatha jogu. Ne vidim apsolutno nikakve suprotnosti sa religijom. Samo bi budalasti pop imao što protiv sa mu stado bude zdravije.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 11:35   #10
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
I kakve veze ima što vjernik vježba npr. hatha jogu. Ne vidim apsolutno nikakve suprotnosti sa religijom. Samo bi budalasti pop imao što protiv sa mu stado bude zdravije.
Nikakve, to je cjepidlačenje
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 11:38   #11
Ma to je licemjerno od Crkve. Ne sviđa im se zato što smatraju da te stvari "ne djeluju". Naravno da neke ne djeluju, ali nisu ni oni ponudili dokaze za svoje tvrdnje.

Konkretno bavljenje jogom, ako izuzmemo nedokazane gluposti o "tokovima energije", tijelu čini dobro. I meditacija isto tako. Posebno kada su ljudi pod stresom. Smiriš se.
Bioenergija i reiki su naprotiv, totalne gluposti jer tu nema konkretnog djelovanja na tijelo (doslovno mahanje rukama), a koncepti koji se koriste postoje koliko postoji i Zubić Vila.


No što se tiče samo joge, mislim da Crkvi smeta to što je usmjerena individualno. Rimokatolicizam smatra da treba sebe podrediti Jahvi. Jahve je "gore", mi smo ovdje. Mi smo nemoćni i da bi nam bilo dobro moramo biti u milosti. To su temeljne razlike.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 11:48   #12
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Mnogi katolici upražnjavaju te tehnike i kažu da nije u sukobu s njihovim uvjerenjem, protestanti su tu već puno rigorozniji, a manje vjerske zajednice pogotovo rigorozne.
Budući se u tim tehnikama sugeriraju ljudske vrline i ne vidim razlog zašto neki kršćanin koji nije ispunjen u potpunosti svojom vjerom nebi ispunjenje tražio i u ovim tehnikama?
I kakve su posljedice za takve kršćane po mišljenju onih koji su protiv ovih tehnika?

zato sto bi popovi otvorili temu na forumu o tebi....s obzirom na to da si toliko grešan da ni oni samo nemogu vjerovati...
susrećem se s pogledavanjima svaki dan...
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 12:00   #13
Ukoliko se npr joga koristi kao tehnika tjelovježbe i opuštanja nema problema.
Ali problem je što dobar dio tehnika ima jaku duhovnu komponentu jer su proizašle iz istočnjačkih religija pa ako se i to preuzima i prakticira onda je to u suprotnosti s kršćanskim naukom.
PomahnitaliTapir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 12:11   #14
Konkurencija?

Sa Katolici.org:

Yoga


''Oni će rado naglašavati da netko može ostati i biti kršćanin i istovremeno proći njihove tečajeve. No, činjenice govore drugačije. Mnogi praktikanti ovih «meditacijskih tehnika» pomalo napuštaju Crkvu i kršćansku vjeru. Vrlo brzo pojavljuje se sumnja u djelotvornost svetih sakramenata i Božjeg milosrđa, a sva se nada počinje polagati u što temeljitije svladavanje tečaja meditacije...''


''Najveći zagovornik prakticiranja yoge u nas i autor knjige i sustava «Yoga u svakodnevnom životu» je Indijac Paramhans Svami Mahešvarananda zvan Svamiđi. On se u Jutarnjem listu od 8. kolovoza 2003. požalio kako je, nakon reakcije katoličkih biskupa protiv yoge u školi, počeo primati prijeteća pisma. On postavlja pitanje našim biskupima: «Što imaju protiv hinduizma?». I tu se otkriva sva pozadina njegovog djelovanja! Iza svega stoji hinduizam koji se želi na «mala vrata», veoma perfidno uvući u našu svakodnevicu! ... Nije li dovoljno demokratsko pravo da u Hrvatskoj svatko propagira svoja uvjerenja kroz razne vjerske i druge udruge? Naravno da nije! Svamiđi želi u škole jer tamo je budućnost!''

itd. itd.
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 12:13   #15
Quote:
PomahnitaliTapir kaže: Pogledaj post
Ukoliko se npr joga koristi kao tehnika tjelovježbe i opuštanja nema problema.
Ali problem je što dobar dio tehnika ima jaku duhovnu komponentu jer su proizašle iz istočnjačkih religija pa ako se i to preuzima i prakticira onda je to u suprotnosti s kršćanskim naukom.
Mislim da su neki yogiji veći katolici od većine naših biskupa. Istina, nisu polijevani vodom po glavi uz: ja te krstim..., ali ako je to uvijet za biti kršćaninom onda je crkva stvarno u govnima.
Prvenstveno mislim na Raja, Sant Mat yogije, ali i ostali su tu negdje.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 12:38   #16
Dobri katolici baš i ne bi smjeli prakticirati yogu i ostale istočnjačke tehnike, zato što je za njih ono što kaže njihovo svećenstvo zakon.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 13:30   #17
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
Dobro ako je netko recimo katolik, i meditacija mu je molitva, zašto bi se trebao pronalaziti u nekoj drugoj metodi?! Zar ti to u tom slučaju ne izgleda kao zastranjivanje?!
sto sto mu neka meditacija ili tehnika moze biti bolja od postojece.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 13:33   #18
Dvojica katoličkih svecenika su meni rekli da vježbaju transcedentalnu meditaciju, dodouše to bilo pred 8 godina) jedan je bio i vegeterijanac taj sad dobio stigme. Tada su bili vrlo tolerantni, ali nisam više u kontaktu s prvim, a ovaj što dobijo stigme sad priča suprotno ( vjerojatno nakon "sazrijevanja").
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 13:38   #19
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Dal mislis u smislu tjelovjezbe il nest vise, duhovno?
Pa mislim na više od tjelovježbe.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 13:45   #20
Quote:
PomahnitaliTapir kaže: Pogledaj post
Ukoliko se npr joga koristi kao tehnika tjelovježbe i opuštanja nema problema.
Ali problem je što dobar dio tehnika ima jaku duhovnu komponentu jer su proizašle iz istočnjačkih religija pa ako se i to preuzima i prakticira onda je to u suprotnosti s kršćanskim naukom.
Ali zašto kršćanima smeta baš duhovna komponenta, duhovnost može bit jedna kao i Bog.
Ne mislim da bi neko morao uz kršćanstvo još nešto prakticirat, ali ako neko vidi smisao i rezultate u alternativnoj tehnici ne vidim problem, još kad se plaši te ljude da iza tih tehnika stoji sotona, to onda nije u duhu ekumene!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.