Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2005., 23:26   #21
Govorim lagano ali tesko delam ! I imam dobre rezultate. ! I Valentina, mogu ti reci da je pogubno za razvoj svakog, a narocito autisticnog djeteta da vidi uzasnute i rastuzene face oko sebe ! To su klinci koji ne gledaju a sve vide, ne slusaju a sve cuju. Ako ne komuniciraju rijecima, imaju "antene", i vrlo su osjetljivi na neverbalne signale. Zato sam rekla da bi tom decku trebala osoba kao Faak koja ne smatra da je on ziva katastrofa i ne gleda ga kao monstruma i ne govori o njemu a pred njim kao da je on drveni lutak.. Sto nikome nije ugodno, a njima se to cesto dogada.
Govorim lagano o njima jer iako ne odgovaraju na "dobar dan kako si" te konvencionalne prazne fraze (osjecaju da te uopce ne interesira kako su - to je bla-bla pitanje na koje niko ne trazi odgovor) kad nades kljuc do njih jako su interesantni. Nisu debilni, ili mentalno retardirani nego razliciti i zato se treba malo pomuciti da se nauci njihov kod. Sto je prilicno korisno kad se radi o tome da im se olaksa i uljepsa zivot.


Autizam se pojavljuje u prvim godinama zivota (0-2 godine) pretezno kod djecaka (3:1) Povllacenje u sebe oko 20 god. je nesto drugo, moze biti znak bolesti pa je bolje vidjeti psihijatra.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2005., 23:41   #22
imam jedno takvo dijete u okolini... pa sam malo čitala o autizmu.
istraživanja su pokazala da je 95% autistične djece mentalno retardirano, a samo 5% izuzetno inteligentno.
a iskustvo mi je sličnije valnetininom.
dječak je. ima već 6 godina. niti riječ još nije progovorio. samo neka skrika, plač kad nešto ne može dobiti i nerazgovijetno mumljanje. još nosi pelene. nema pojma di se nalazi. uvik se sam zabavlja iako je oko njega hrpa djece.
nekad, samo ponekad se učini da iza tog tupog pogleda ima nešto, al' je tako daleko i nedostupno.
da bar ponovi kad ga pitaš "kako si"...
ponekad ga zabavi kakav crtić na tv... inače ga ništa ne zanima.
nikad nije sjeo za stol i jeo, već jede trčeći okolo.
__________________
Dali vuku da ovce čuva...
Principessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2005., 08:57   #23
Principesa, Freudova definicija narcizma koju si stavila u potpis upravo nam pokazuje zasto neki ljudi ne podnose one koji su razliciti ! Kad je narcisticka podloga nesigurna, sve sto je razlicito je opasno.

Znas kako su napravljena istrazivanja o kojim govoris ? uzmu isti test IQ kao za obicnu djecu i naravno nista se ne dogada jer test nije adaptiran. I kazu im "nacrtaj krug itd". Rezultat, nula. I onda dobiju 42 i ne postavlja im nikakav metodoloski problem
A drugo, sad sve encefalopatije nazvaju autizam, sto nema nikakve veze s Kannerovim sindromom.
A ti djecaci o kojima govorite se nece popraviti ako ne dobiju odgovarajucu njegu. Takvi su prije ljecenja, a nakon dvije tri godine rada s njima vise nisu takvi. I to treba znati. Autizam se rijetko rezorbira spontano !
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2005., 11:18   #24
meni je stara govorila uvijek da sam autist jer se nisam htjela druziti s djecom iz vrtica i osnovne nego sam gledala svoja posla,poslje su moji shvatili da sam samo previse izbirljiva and thats all. fala bogu :P
lady_dementia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2005., 11:25   #25
Quote:
krazykat kaže:
Principesa, Freudova definicija narcizma koju si stavila u potpis upravo nam pokazuje zasto neki ljudi ne podnose one koji su razliciti ! Kad je narcisticka podloga nesigurna, sve sto je razlicito je opasno.
ne da mi se svađat na ovu temu...
ovog dječaka su vodili svim mogućim doktorima, išao je čak i u suvag, a gore su rekli da ne mogu ništa s njim napravit. ako i imam frustraciju usmjerena je najviše na doktore u ovom slučaju.
a samo sam tila reć da ta djeca o kojoj pričate i nemaju baš veze s autizmom.
a ta ideja da se autizam javlja oko 20. je glupa i apsurdna.
stvarno mi se ne svađa... samo sam išla pristojno napisat nešto o svom iskustvu.
__________________
Dali vuku da ovce čuva...
Principessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 08:17   #26
Ne ljuti se Principessa, nikome se ne svada na tu temu. Mislim naprotiv da treba govoriti o tom problemu jer u Hrvatskoj je premalo toga za njegu autisticne djece.
Ako su u Suvagu rekli da nista ne mogu za tog decka, moze se pretpostaviti da nisu nasli ostecenja sluha i govora, i da tu logopedi nisu kompetentni. U takvim slucajevima bolje je poceti sa psihickom njegom (uspostaviti kontakt, odnos sa svijetom) i eventualno psihijatrijskom (izvjesne nove molekule uspijevaju kod djece) a tek onda poceti potrebne rehabilitacije.
Koliko ja znam, Stanisa Nikolic je najbolji hrvatski psihijatar i psihoanaliticar za djecu, pa iako ne rad vise pri klinici, vjerujem da je obucio dobru ekipu koja radi s takvim pacijentima.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 08:19   #27
Quote:
Principessa kazˇe:
a samo sam tila rec´ da ta djeca o kojoj pricˇate i nemaju basˇ veze s autizmom.
Djeca o kojoj pricam su autisti tipa Kanner.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 20:49   #28
Nedavno sam bila u Centru za autizam u Dubravi (možda bi tamo taj dječak trebao ići?) i jako sam se iznenadila kakva su autistična djeca. Nisam očekivala da me autist primi za ruku i pogleda u oči, a upravo se to dogodilo.

(Vidjela sam i neku djecu s teškom mentalnom retardacijom. Jedna me je cura zagrlila čim me vidjela. )


Činilo mi se poslije kao da me dotaknuo anđeo.
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 21:17   #29
krazykat, očito se kužiš u sve ovo pa... da pitam: da li je Aspergerov Sindrom oblik autizma ili...? Nešto sam čitala, ali nije mi jasno...
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2005., 12:17   #30
Nije cudo sto ti nije jasno, jer nije jasno ! Nije lako uspostavit dijagnozu i razliku sa autizmom visokog nivoa. Aspergeri nemaju govorne teskoce (mogu cak biti hiper nadareni, znala sam jednog koji je sipao bisere cim bi otvorio usta), vole komunicirati, drustveni su (iako se mogu naci osamljeni jer "tupe svoju", ne kuze da svih ne interesira fizika ili povijest, na pr. gdje mogu biti genijalni). Imaju napade panike i anksioznosti kao autisti, imaju fix ideje kao autisti, ne snalaze se u svakodnevnom zivotu kao autisti.
Moje iskustvo : psiha bolje funkcionira kod Aspergera. Ali to neces naci u opisima tipa USA i Canada, jer ih psiha ne interesira, smatraju da je nema u tim patologijama.
Sto ne znaci da se psiha ne moze razviti kod klasicnih autista, kao i komunikacija. kao sto si vidjela u posjeti centru za autizam.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2005., 13:12   #31
Quote:
tisina kaže:
Da li ej moguce da se autizam javi u kasnijoj dobi od 20 pa na dalje da s edjete povlaci u sebe i da drukcije reaguje na sve ?
D aje vise pasivan po bilo cemu nego aktivan sto bi bilo vise normalnije?
To nije autizam; ovako jako napamet i odoka, moze biti neki od psihijatrijskih poremecaja koji se javljaju u odrasloj dobi, tipa, u najtezem slucaju, depresije ili necega iz spektra shizofrenije.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 00:26   #32
Mene zanima kako izgleda tipicna osoba s aspergerovim sindromom?

Nije mi puno toga jasno...

Znam samo da su te osobe cesto vrlo inteligentne ali imaju problema na socijalnom planu, i ljubavnom, naravno.

Svugdje u kriteriju za dijagnosticiranje pise da ne mogu razumijeti kao drustveno funkcionirati.
Da li bas ne razumiju ili razumiju, ali ne reagiraju?

U biti to je toliko komplicirano s tim AS jer ti ljudi su kao sto sam ranije napisao, vrlo inteligentni, obicno su talentirani za fiziku, programiranje i sl. U microsoftu ih ima hrpa

Vazno je za znati da cak i AS ima vise nijansi, od "mild" do "severe"
Nadareni ljudi imaju puno karakteristika AS-a, kadkad se pitam da li je nadarenost normalna, gdje li su uopce granice ljudskog uma?
Sto se tice "so called" strucnjaka, mislim da ih vecina nema pojma, pogotovo u hr!
Obicno kad cuju "aspergerov sindrom" odmah pomisle kako su to neki extremni slucajevi, osobe koje su totalno izolirane, koji imaju stereotipne pokrete poput npr. udaranje prstima po necemu i slicno...

Tipican primjer aspieja bi mogao biti onaj lik opcinjen vlakovima koji je bio u globalnom sijelu, ako se netko sjeca...mislim na onog koji zna sve o zeljeznici i voznom redu vlakova. Tipican!!!
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 02:44   #33
aspergerov sindrom su imali neki od najvecih umova civilizacije, ali su ipak funkcionirali sociološki. nije baš određeno
navodno da vinci je imo to..
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 12:05   #34
Quote:
K-pax kaže:
aspergerov sindrom su imali neki od najvecih umova civilizacije, ali su ipak funkcionirali sociološki. nije baš određeno
navodno da vinci je imo to..
I Michelangelo, Newton, sumnja se na Einsteina, Gatesa...

Ja nisam na cistu sa sobom, bio sam kod x strucnjaka koji su mi se smijali kad sam im rekao da sumnjam da imam AS.
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 12:49   #35
Na nekoliko mjesta sam naišla na povezanost cijepljenja (žive) i autizma.Kao da cijepljenje okida autizam kod djece sa tim genetskim predispozicijama, a kad su ih testirali na živu (u kosi) našli su manju razinu nego kod "normalne" djece jer se kod njih sva živa taloži u tijelu (mozgu).
kiOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 15:24   #36
Meni su samo kao klincu od 13 god. dijagnosticirali disleksiju...

"Dyslexic people are visual, multi-dimensional thinkers. We are intuitive and highly creative, and excel at hands-on learning. Because we think in pictures, it is sometimes hard for us to understand letters, numbers, symbols, and written words."

Slucaj kod mene, ali...

Ovo kaze Temple Grandin:

"I THINK IN PICTURES. Words are like a second language to me. I translate both spoken and written words into full-color movies, complete with sound, which run like a VCR tape in my head. When somebody speaks to me, his words are instantly translated into pictures. Language-based thinkers often find this phenomenon difficult to understand, but in my job as an equipment designer for the livestock industry, visual thinking is a tremendous advantage. "

Kako da ja znam da li ja imam ili nemam AS kad i osobe s AS misle u slikama?
Paradoksalno je i to da je AS "missdiagnosed" kao disleksija, kuzite taj stvarno - paradoks?
 
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 09:30   #37
Daj, onaj misli da ima simptome sizofrenije, ovaj autizma...
Svi mislimo vise ili manje u slikama, ali Temple kaze da nije mogla razumjeti apstraktne pojmove niti priloge - na, ispod, iza...
Jedan element ne moze dati dijagnozu, ni za autizam ni za nesto drugo u psihijatriji.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 11:27   #38
Quote:
krazykat kaže:
Daj, onaj misli da ima simptome sizofrenije, ovaj autizma...
Svi mislimo vise ili manje u slikama, ali Temple kaze da nije mogla razumjeti apstraktne pojmove niti priloge - na, ispod, iza...
Jedan element ne moze dati dijagnozu, ni za autizam ni za nesto drugo u psihijatriji.

Onda sam samo dislektican hipohondar...cluster C
 
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 18:22   #39
[QUOTE=krazykat]Nije cudo sto ti nije jasno, jer nije jasno ! Nije lako uspostavit dijagnozu i razliku sa autizmom visokog nivoa. Aspergeri nemaju govorne teskoce (mogu cak biti hiper nadareni, znala sam jednog koji je sipao bisere cim bi otvorio usta), vole komunicirati, drustveni su (iako se mogu naci osamljeni jer "tupe svoju", ne kuze da svih ne interesira fizika ili povijest, na pr. gdje mogu biti genijalni). Imaju napade panike i anksioznosti kao autisti, imaju fix ideje kao autisti, ne snalaze se u svakodnevnom zivotu kao autisti.
Moje iskustvo : psiha bolje funkcionira kod Aspergera. Ali to neces naci u opisima tipa USA i Canada, jer ih psiha ne interesira, smatraju da je nema u tim patologijama.
Sto ne znaci da se psiha ne moze razviti kod klasicnih autista, kao i komunikacija. kao sto si vidjela u posjeti centru za autizam.[/QUOT


Mene zanima da li imas iskustva sa djecom sa aspergerovim sindromom i kakva.Sta mislis o njima i kako im se moze pomoci. Zahvaljujem
palottina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 13:13   #40
re

Ja poznajem djete sa aspegerovim sindromom.Krasan topao dječak ,ali ima vrlo kratak kontakt očima.Auditivno strašno osjetljiv i pun stereotipija.Ima 7 godina množi ,djeli piše....natprosječno inteligentan.Ozljeđuje sam sebe itd..
Koga zanima ova tema toplo bi preporučila knjigu "Dječak koji je volio prozore"(Priča o borbi jedne majke iz Amerike da podigne autistično i djete koja je završila uspjehom)
Biti autist i živjeti s takvom osobom je jako teško.Nema konkretnog ljeka jer sve ovisi što je okidač i trenutno najbolja svjetska metoda za rad s takvom djecom je tkz.floor time dr.greenspaina gdje se djete od početka ući pravilnom učenju miljokaza(multidisciplinarno)..Nekad djete ima slabu detoksifikaciju te nemože izlučivati živu pa postoje i preparati za detoksifikaciju.Nekad je problem i u plesni koja se nalazi u crijecima pa se hrana nepravilno apsorbira što utiće na neurotransmitere....prehrana
A jako dobra stranica o autizmu i biološkim preduvjetima za njegov nastanak ,a isto tako i metodama lječenja je http://www.bertid.hr/ria/.
Što je jako važno istaknuti većina djece sa dijagnozom cp, imaju jako mnogo autističnih obilježja, skoro pa sve,a svi imaju rehabilitaciju po metodama od prije 20 godina.Roditeljima je jako teško nositi se s tim.Prvo dok se pomire da imaju takvo djete, a onda se izgube u šumi birokracije i krivih adresa sa kvazi stručnjacima..Kod nas se cerebralna p,mentalna r.. ,autizam strpava u isti koš.Pa se sa svima radi isto.A dvoje djece sa istom dijagnozom se opet moraju tretirati drugaćije prema INDIVIDUALNOM programu koji kod nas nemožeš dobit ni da dubiš na trepavicama.
sak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:48.