Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2011., 02:57   #121
Quote:
zozef kaže: Pogledaj post
Da ali samo jedna od zadaća bio je Jasenovac,prvog je bilo još puno zadaća na oba pravca,a drugi dan,to je druga priča.
Zadaće su se relativno često mijenjale u Bljesku . Jasenovac koji nije bio glavni pravac napada , napala je 125dp iz Novske . Po mojoj procjeni ( sad jeli točna ili ne točna , ni bog ne zna) 125. dp je trebala vezati za sebe dio srbskih snaga , koje da nisu bile zauzete 125.dp došle u pomoć srbskim snagama na glavnim pravcima . Srbi su iz Jasenovca do Rajića, Paklenice i Okučana mogle proći kroz Mlaku i preko jednog djela kojeg domaći ljudi nazivaju Mostine . Ali očito je zborno područje Bjelovar sve zajebalo , jer nije reklo ovima iz Novske šta je prava zadaća , pa su oni razbili četnike u Jasenovcu ( ničim izazvani ) i još na par mjesta . Ali dobro , dosta zajebancije .Ajde zozef reci iskreno , tko je mogao očekivati da će cijela Zap Slavonija biti slobodna , doslovno za nekoliko sati !? Operacija je išla tolikom brzinom da su se zadaće često mijenjale , jer ono što su srbi nudili nikako se nije moglo odbiti. Zaključak : sve postrojbe uvedene u akciju Bljesak odradile su svoje zadaće i više nego uspješno . Ali ipak iznenađenje dana ( kao što su to analitičari rekli i za Oluju ) je ipak 125.dp. Od gardijskih brigada je to normalno i očekivano , tko bi se čemu nadao od domobrana? Moram biti iskren da sam i sam jedno vrijeme tako sebično razmišljao dok nisam vidio na djelu 126 .dp iz Sinja , 7. dp iz Zadra i 125 dp iz Novske . Žao mi je zap. Čaje koji je poginuo u Jasenovcu , poznavali smo se , ali na žalost nije mogao kontrolirati emocije .
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 09:09   #122
Thumbs up https://www.forum.hr/images/smilies/thumbs.gif

Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Zadaće su se relativno često mijenjale u Bljesku . Jasenovac koji nije bio glavni pravac napada , napala je 125dp iz Novske . Po mojoj procjeni ( sad jeli točna ili ne točna , ni bog ne zna) 125. dp je trebala vezati za sebe dio srbskih snaga , koje da nisu bile zauzete 125.dp došle u pomoć srbskim snagama na glavnim pravcima . Srbi su iz Jasenovca do Rajića, Paklenice i Okučana mogle proći kroz Mlaku i preko jednog djela kojeg domaći ljudi nazivaju Mostine . Ali očito je zborno područje Bjelovar sve zajebalo , jer nije reklo ovima iz Novske šta je prava zadaća , pa su oni razbili četnike u Jasenovcu ( ničim izazvani ) i još na par mjesta . Ali dobro , dosta zajebancije .Ajde zozef reci iskreno , tko je mogao očekivati da će cijela Zap Slavonija biti slobodna , doslovno za nekoliko sati !? Operacija je išla tolikom brzinom da su se zadaće često mijenjale , jer ono što su srbi nudili nikako se nije moglo odbiti. Zaključak : sve postrojbe uvedene u akciju Bljesak odradile su svoje zadaće i više nego uspješno . Ali ipak iznenađenje dana ( kao što su to analitičari rekli i za Oluju ) je ipak 125.dp. Od gardijskih brigada je to normalno i očekivano , tko bi se čemu nadao od domobrana? Moram biti iskren da sam i sam jedno vrijeme tako sebično razmišljao dok nisam vidio na djelu 126 .dp iz Sinja , 7. dp iz Zadra i 125 dp iz Novske . Žao mi je zap. Čaje koji je poginuo u Jasenovcu , poznavali smo se , ali na žalost nije mogao kontrolirati emocije .


Da za nas je to bilo nekako nestvarno,dugo se čekalo,ljudi su počeli kupovati kuće,niko se nije nadao povratku.Kad se krenulo nismo znali stati,baš smo bili zločesti.
zozef is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 12:50   #123
gledam video snimak "Operacija Bljesak"...
http://www.youtube.com/watch?v=5ta0hCvUf38&NR=1
4:25-4:30..prikazuje se plavi kamion "milicije"..i na njemu namontiran lanser za rakete od Mi24...

jel zna tko sta vise o tome?
__________________
...pricao mi jednom stari o Zagrebu kojeg nema...
delate is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 14:51   #124
Quote:
delate kaže: Pogledaj post
gledam video snimak "Operacija Bljesak"...
http://www.youtube.com/watch?v=5ta0hCvUf38&NR=1
4:25-4:30..prikazuje se plavi kamion "milicije"..i na njemu namontiran lanser za rakete od Mi24...

jel zna tko sta vise o tome?

Nemora da je sa Mi24, može biti da je sa Mig-21...

Mislim da koriste isti saćasti lanser.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:02   #125
57 mm saćasti lanser od MiG-21. Nije Mi-24. Srpske snage nisu imale Mi-24.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 00:07   #126
ok...moje neznanje

hvala na objasnjenju
__________________
...pricao mi jednom stari o Zagrebu kojeg nema...
delate is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 04:13   #127
http://www.youtube.com/watch?v=uAqt9DSDSjw&NR=1

Zna li netko što gađaju vbr-ovi na 2.00? Gdje je to snimljeno?
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 18:28   #128
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
http://www.youtube.com/watch?v=uAqt9DSDSjw&NR=1

Zna li netko što gađaju vbr-ovi na 2.00? Gdje je to snimljeno?
snimka sa vjezbe poslije rata na poligonu slunj
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 23:34   #129
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
snimka sa vjezbe poslije rata na poligonu slunj
Bezveze, baš sam se razočarao. Neznam zašto ne stavljaju samo orginalne snimke, kolko god da ih ima.

A baš sam se ponado da su u onoj šumi čupavci
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 03:49   #130
Quote:
prijedor kaže: Pogledaj post
Tesko se sjetiti svega,ovako nakon 15 godina.
Ja sto znam sigurno,taj vas mig djelovao je po gradu tacno,znaci po civilima,i bilo je cini mi se oko 15 poginulih civila.
Sto se tice mosta,tih dana sam bio i u patrolama po gradu,pa nisam licno sve vidio.Najvise mi je ostalo u sjecanju,kad ste vec zauzeli hrv.gradisku,da smo gledali sa nase strane,puno leseva kod vas na cesti(vjerovatno nasih vojnika i civila),i smrkovima kako ste prali krv sa ulica.
Sto se tice pilota,poslacu ti pp
Znam da je teško podnjeti poraz ali daj laži malo manje ispada da su Hrvati ubijali samo vaše civile ,žene ,djecu i starce pa gdje si onda bio ti junaće i vaše postrojbe kad smo vam ubijali samo civile i nejać ,daj budi jednom čovjek u životu i reci istinu što je teško za jednog srbina a to je da ste nikakvi vojnici i ljudi ,vi ste ubijali naš narod a kad ste izgubili u poštenoj borbi širite laži koje pas sa maslom nebi progutao,prošao sam cijeli rat na prvoj crti bojišta i nikad nisam vidio da je hrvatski bojovnik civilu uputio ružnu rijeć a kamoli što drugo a vi ste sami sebe preplašili lažima kako ustaše kolju sve što gmiže i hoda u cilju specijalnog rata za koji ste jedino sposobni a to su laži i prevare a na bojištu vas nije za vidjeti reci istinu koja se je konačno pokazala da srbi i Hrvati nisu a sada sigurno više nikad i neće biti braća ,razotkrili ste se i na tome vam moramo biti zahvalni svi mi Hrvati kako bi u budućnosti znali što od vas možemo očekivati .
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 10:33   #131
Da malo osvježim temu, malo kuknjave milicajca svom voždu.
http://i50.tinypic.com/2vcarrd.jpg
Quote:
REPUBLIKA SRPSKA kRAJINA
PREDSEDNIK REPUBLIKE

6.APRIL 1995 g.SLOBODANU MILOŠEVIĆU
PREDSJEDNIKU REPUBLIKE SRBIJE

Gospodine Predsjedniče,

tragedija koja je zadesila srpski narod najnovijom agresijom Hrvatske na Zapadnu Slavoniju ima teške i nesagledive posljedice po rješenje cjelokupnog srpskog pitanja. Ne samo da je izgubljen teritorij i ne samo da je stradalo na stotine civila, ono što u ovom času užasa nespokoj čini još i većim je toliko prošireno uvjerenje kod naroda da je srpsko pitanje izdano, i to od strane samih Srba. Duž cijele Krajine širi se glas o njenoj prodaji; ljudi sa nevjericom konstatuju da nas je zaboravila i Srbija i Republika Srpska. U mnogim selima i gradovima narod se pakuje i sprema za iseljavanje.

S obzirom na novonastalo stanje nevjerovanja u mogućnost opstanka na prostorima RSK prouzrokovanog iskazanom sumnjom da smo prepušteni sami sebi neophodno je da se ona hitno otkloni. Jedini način da se to efikasno učini bio bi u hitnom privremenom slanju oko dvije hiljade pripadnika Vojske Jugoslavije i MUP-a Srbije u garnizone u Krajinu. Oni ne bi bili raspoređenina prvu borbenu liniju, već bi svojim prisustvom u Gračacu, Petrinji, Benkovcu, Slunju, Kninu ... povratili psihološku stabilnost stanovništva, te vlastima RSK omogućili vreme za saniranje i stabilizaciju stanja. Ako se predložena mjera pod hitno ne usvoji mislim da će za sve drugo biti kasno. Po ovom pitanju postoji potpuna saglasnost svih reprezenata vlasti u RSK.

Gospodine Predsjedniče uvjeren sam da potpuno razumijete situaciju i teškoće u kojima se nalazimo, te Vas s toga molim da odmah poduzmete korake u cilju realizacije prezentovanog zahtjeva. Nadam se i očekujem da ćemo o svim modalitetima pomoći moći uskoro i neposredno razgovarati.


Krajina Vas treba. PREDSJEDNI REPUBLIKE
Milan Martić

Zadnje uređivanje rezon@tor : 09.10.2012. at 18:29. Reason: spajanje
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 12:00   #132
Evo prijevoda:

Slobodanu Miloševiću
Predsjedniku Republike Srbije

Gospodine Predsjedniče,
tragedija koje je zadesila srpski narod najnovijom agresijom Hrvatske na Zapadnu
Slavoniju ima teške i nesagledive posljedice po rješenje cjelokupnog srpskog pitanja.
Ne samo da je izgubljen teritorij i ne samo da je stradalo na stotine civila,ono što
u ovom času užasa nespokoj čini još i većim je toliko prošireno uvjerenje kod naroda
da je srpsko pitanje izdano i to od strane samih Srba.Duž cijele Krajine širi se glas o njenoj
prodaji;ljudi sa nevjericom konstatuju da nas je zaboravila i Srbija i Republika Srpska.
U mnogim selima i gradovima narod se pakuje i sprema za iseljavanje.

S obzirom na novonastalo stanje nevjerovanja u mogućnost opstanka na prostorima
RSK prouzrokovanog iskazanom sumnjom da smo prepušteni sami sebi neophodno
je da se ona pod hitno otkloni.Jedini način da se to efikasno učini bio bi u hitnom
privremenom slanju oko dvije hiljade pripadnika Vojske Jugoslavije i MUP-a Srbije
u garnizone u Krajinu.Oni nebi bili raspoređeni na prvu borebenu liniju,već bi svojim
prisustvom u Gračacu,Petrinji,Benkovcu,Slunju,Kninu...povratili psihološku stabilnost
stanovništva,te vlastima RSK omogućila vreme za saniranje i stabilizaciju stanja.
Ako se predložena mjera pod hitno ne usvoji mislim da će za sve drugo biti kasno.
Po ovom pitanju postoji potpuna saglasnost svih reprezenata vlasti u RSK

Gospodine Predsjedniče uvjeren sam da potpuno razumijete situaciju i teškoće u
kojima se nalazimo,te Vas s toga molim da odmah poduzmete korake u cilju realizacije
prezentovanog zahtjeva.Nadam se i očekujem da ćemo o svim ostalim modalitetima
pomoći moći uskoro i neposredno razgovarati.

Krajina Vas treba.

P.S:Malo mi datum nije jasan,bljesak je kao što znamo bio u 5.mj a u naslovu ovog dokumenta je naveden april tj. travanj
ultimax is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 12:14   #133
Quote:
ultimax kaže: Pogledaj post
P.S:Malo mi datum nije jasan,bljesak je kao što znamo bio u 5.mj a u naslovu ovog dokumenta je naveden april tj. travanj
Vjerovatno se radi o periodu pred Bljesak, kad je otvorena autocesta, te kad su počeli sastanci na punktovima. Vidio narod da im je država otišla k vragu.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 12:19   #134
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Vjerovatno se radi o periodu pred Bljesak, kad je otvorena autocesta, te kad su počeli sastanci na punktovima.
Ne može biti, ovo o izgubljenom teritoriju, stradavanju "na stotine civila" i sveopćoj panici u RSK pokazuje da je ovo moralo biti nakon Bljeska. Vjerojatno je tipfeler.
failzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 12:23   #135
Quote:
failzor kaže: Pogledaj post
Ne može biti, ovo o izgubljenom teritoriju, stradavanju "na stotine civila" i sveopćoj panici u RSK pokazuje da je ovo moralo biti nakon Bljeska. Vjerojatno je tipfeler.
Moguće, možda bi trebao biti datum 6.5.95, ko će ga znati. U strahu su velike oči.
Quote:
ultimax kaže: Pogledaj post
Ah da,i pismo je pisano ijekavicom
Mešano i mješano, nije miješano. Pogledaj zaglavlje.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 09.10.2012. at 18:30.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 12:25   #136
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Vjerovatno se radi o periodu pred Bljesak, kad je otvorena autocesta, te kad su počeli sastanci na punktovima. Vidio narod da im je država otišla k vragu.
Ma jok,vidiš da govori o izgubljenoj teritoriji i stotinama stradalih civila.
Dakle,riječ je o vremenu nakon bljeska.

Pardon,htio sam reć da nije pisano ekavicom.

Zadnje uređivanje ultimax : 30.09.2012. at 12:32.
ultimax is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 14:44   #137
Hvala za prijevod obojici.

Baš bi ih tih 2000 pripadnika VJ spasilo,samo bi bila veća gužva pri bežaniji.
albundyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 11:11   #138
18. godina poslije

Na današnji dan je započela operacija Bljesak.
Evo nekih situacija koje su se dogodile a koje su malo znane običnom puku

Quote:
Bilo je to pred zoru, 1. svibnja posljednje godine Domovinskog rata. Na zapovjednom mjestu Glavnog stožera Oružanih snaga RH, smještenom u Garešnici, točno u pet sati nešto je krenulo po zlu. Jednoj bojni 1. gardijske brigade koja je kroz neprohodna i šumom obrasla područja ponad sela Rajića trebala ući u dubinu okupiranog područja pa udariti i presjeći komunikaciju neprijateljskoj brigadi, dogodio se problem s elektronikom. General Marijan Mareković preuzeo je odgovornost i odbio signalizirati početak operacije sve dok njegovi Tigrovi nisu bili spremni. Zazvonio je telefon. S druge strane linije iz Gradiške javio se general Petar Stipetić pa zavapio: “Slušaj, Marijane, ja više ne mogu čekati, ljudi su mi otkriveni, moram krenuti u napad”. Tako je i bilo.

Vojska Republike srpske krajine znala je što slijedi, zbog dojave mirovnih snaga, no naše je zapovjedništvo znalo da znaju. No ono što neprijatelj nije znao, i što general i danas smatra najvećim iznenađenjem ove operacije, bilo je izvođenje cijele oklopne mehanizirane satnije 3. gardijske brigade direktno sa željezničke stanice u Novskoj, kamo je netom prije početka operacije pod okriljem noći kompozicija stigla iz Našica.

– Uz prethodni dogovor s upravom željeznica da pruga bude čista, u 4.50 sati doveo sam tenkove koji su u 5.20 iz vagona krenuli direktno u operaciju. Željeznička stanica je blizu linije, vozači tenkova i njihovi zapovjednici točno su znali na koji se rov ide, na koji bunker, bez obzira na to što je još bila noć. Iznenađenje je bilo takvo da smo već u 7.20 sati zarobili načelnika topništva neprijateljske brigade a da nije ispalio ni granate.

– Nekoliko sati prije početka akcije, oko 23 sata, zove me zapovjednik Ferenčević iz 105. brigade i kaže da ima problem. Mislim si, kakav sad problem, u pet ujutro krećemo, on ide s kolonom, cijelom brigadom od 2500 ljudi, pa kaže: “UN mi ne da proći”. Pitam ja njega: “Jesi ti zapovjednik?” Kaže da jest. Pitam: “Je l’ iza tebe cijela brigada?” Kaže da jest. “Pa što čekaš, ne može te deset Jordanaca zaustaviti, ideš u rat, čovječe, što me zoveš, daj pojedi ih. Ne moraš ih tući, svakog stavite u kamion, dajte im jesti i piti pa prolazite.” Tako je i bilo – smije se general Mareković, kojeg pitamo u čemu je, s vremenskim odmakom, važnost operacije Bljesak.
Izvor:Večernji List
ultimax is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 19:12   #139
Novi Varoš je baš natopljen krvlju hrvatskih vojnika.Tamo se roštiljalo u rujnu 1991. (14-16.9) kad su naše skromne snage nastojale spriječiti baljalučki korpus da uđe u Hrvatsku, tj. Okučane.
U operaciji Bljesak čak je 7 izviđača(4 se izvukla) poginulo u tom mjestu 2.5.95 kad je srpska paravojska masovno škibala prema Savi, pa ih odsjekla od glavnine hrvatskih snaga..
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 18:41   #140
i ove godine nitko ništa nije dodao ...napisao...jel stvarno sve polagano pada u zaborav?
__________________
The light of morning decomposes everything
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:04.