Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2011., 15:36   #81
Quote:
Tommygun kaže: Pogledaj post
Samo kratko. Može li se psihoza dijagnosticirati, ako je samo realnost iskrivljena? Može li se prekinuti terapija ako je nakon 10 godina terapije sve u redu? Ako je osoba nervozna, posvađa se s bratom, pa ga malo lupne? Onako, ne nasilno, samo po ramenu, bratski?
Nije iskrivljena realnost nego percepcija realnosti. Pa to i je praktički primarni simptom psihoza.

Ako se radilo o jednom ili dva šuba, a 10 godina pod th je bilo sve ok, može se probati skidati terapija.

Ali ako se radi o sch, onda je to doživotna terapija nažalost.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 00:59   #82
Quote:
Zora Evenei kaže: Pogledaj post
Što misliš kako je hospitalizirana homoseksualka koju su spomenule novine pred gay pride? Ja se još čudim kako je ravnateljica umobolnice izbjegla titulu najhomofoba.
Ne bih uopće komentirala taj slučaj jer me ne zanima takav smjer diskusije, barem ne na ovoj temi. A što se tiče ravnateljice, koliko se sjećam, protiv nje je prije nekog vremena podignuta optužnica.

Ljudi općenito imaju viziju prisilne hospitalizacije kao nekog postupka kojeg se može provesti kako tko poželi i za bilo što. To nije točno i pretpostavljam da je posljedica opće neinformiranosti i predrasuda u vezi s duševnim bolestima i načinima liječenja istih.

Ako liječnik obiteljske medicine i zatraži hospitalizaciju to nije dovoljno da se ona i sprovede. Osobu, nakon što je dovedena, mora pregledati psihijatar i vidjeti postoje li elementi za zadržavanje. Na temelju priložene dokumentacije hospitalizaciju zatim mora potvrditi sud, uz obavezno drugo mišljenje psihijatra sudskog vještaka. Tek tada se osobu smije zadržati na liječenju mimo njezine volje.

Tako to funkcionira kada se postupak provodi prema zakonu, i takvo je moje iskustvo. Izoliranih slučajeva zloupotrebe ovlasti i kršenja liječničke etike pretpostavljam da ima, ali se nadam da je broj takvih slučajeva zanemariv.
Također je moje iskustvo da liječnici prisilnoj hospitalizaciji pribjegavaju samo u krajnjim slučajevima i kada ne postoji drugi način. Uglavnom se (začudo, s dosta uspjeha) ide pregovarati i nagovarati pacijenta da dobrovoljno ostane na liječenju.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 20.08.2011. at 02:00.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 13:02   #83
Ja sam svjedok zadržavanja na odjelima protiv volje i do 2mj.
Kada sam to čula od jedne gospođe, odmah sam potpisala pristanak jer oni koji potpišu pristanak kraće ostaju.
Tako to ide, to je nepisano pravilo, i šteta jer to uništava ponos i principe osobe koja ne želi tamo biti.
DarjaG is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 14:10   #84
Quote:
DarjaG kaže: Pogledaj post
Ja sam svjedok zadržavanja na odjelima protiv volje i do 2mj.
Kada sam to čula od jedne gospođe, odmah sam potpisala pristanak jer oni koji potpišu pristanak kraće ostaju.
Tako to ide, to je nepisano pravilo, i šteta jer to uništava ponos i principe osobe koja ne želi tamo biti.
Prisilno se može zadržati do 6 mj, nakon čega se opet ponavlja postupak sa sudom.

Koji ponos i koji prinicipi kada je osoba u psihozi?
Institucija prisilne hospitalizacije postoji zato da se zaštiti bolesna osoba, ali i njezina okolina. Nije psihijatrima u interesu nepotrebno držati osobu na liječenju, ionako konstantno imaju manjak kreveta.

Ili misliš da se osobu koja je npr. skrivila tešku saobraćajku u stanju potpune dezorijentiranosti i duboke psihoze ne treba hospitalizirati jer ona to ne želi, a kako bi se zadržao njezin ponos?
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 19:25   #85
Koliko ja znam to se protivi zakonima, ali i 6 mj. je malo previše, osobu koja je skrivila nesreću treba tužiti , a ne zatvarati.
Osim toga, postoje puno blaži slučajevi, pa ih svejedno zatvaraju.
Po zakonu te mogu zadržati 72h, i zatim se uključuje sudski vještak, no ovaj zakon se nimalo ne poštuje.
I još k tome, uvjeti u kojima se ljudi drže su nehumani.
DarjaG is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 19:44   #86
Quote:
DarjaG kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam to se protivi zakonima, ali i 6 mj. je malo previše, osobu koja je skrivila nesreću treba tužiti , a ne zatvarati.
Osim toga, postoje puno blaži slučajevi, pa ih svejedno zatvaraju.
Po zakonu te mogu zadržati 72h, i zatim se uključuje sudski vještak, no ovaj zakon se nimalo ne poštuje.
I još k tome, uvjeti u kojima se ljudi drže su nehumani.
Pa daj onda malo više detalja. Kakvi uvjeti, koja je to bolnica?? Kakvi blaži slučajevi?

Pringles je dala ekstremni primjer, ali i to je moguče. Ako osoba u psihotičnom stanju luduje po A1 i skrivi nesreću, a vještak ocjeni da je neuračunljiva onda ju se itekako zatvara i liječi...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:53   #87
Quote:
DarjaG kaže: Pogledaj post
osobu koja je skrivila nesreću treba tužiti , a ne zatvarati.
Osobu koja je u stanju psihoze skrivila nesreću treba maknuti s ceste, kako ne bi skrivila još jednu. Ta osoba u psihozi ne zna što radi i predstavlja opasnost sebi i drugima, što je upravo dokazala tom nesrećom. Stoga ju je poterebno hospitalizirati - svojevoljno ili prisilno. Tužiti je i ne možeš, jer u vrijeme nesreće nije bila uračunljiva, a neuračunljive se ljude ne povlači po sudovima već ih se liječi.

Valjda ne misliš da bi trebalo ugroziti živote ljudi i pustiti je dalje da vozi okolo ili što joj već padne na pamet?
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 00:24   #88
Quote:
DarjaG kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam to se protivi zakonima, ali i 6 mj. je malo previše, osobu koja je skrivila nesreću treba tužiti , a ne zatvarati.
Nespretno sam i nepotpuno to napisala pa se moglo krivo shvatiti- 6 mjeseci je maksimum.
Inače sud prvu odluku donosi na 30 dana, a kasnije se to može produljivati. Prvo na 3 mjeseca, a onda svaki naredni put na 6 mj. najviše. Svaki put se kod zahtjeva za produljivanjem uključuje sud.
Quote:
Po zakonu te mogu zadržati 72h, i zatim se uključuje sudski vještak, no ovaj zakon se nimalo ne poštuje.
Treba razlikovati prijam od hospitalizacije.

Prijam traje 72 sata i unutar tog vremena liječnik ima pravo zadržati osobu na promatranju bez uključivanja suda.
72 sata je maksimum unutar kojeg on mora donijeti odluku je li potrebna hospitalizacija (koja bude dobrovoljna ili prisilna)

Najkasnije 12 sati nakon donošenja odluke o potrebnom liječenju (koja može biti donešena i za manje od 72 sata) on o tome treba javiti sudu i podnijeti dokumentaciju. I onda se uključuje vještak i donosi se sudska odluka treba li osobu zadržati na hospitalizaciji ili ne. Ta se odluka treba donijeti najkasnije 8 dana nakon što je psihijatar poslao zahtjev sudu i za to vrijeme se osobu smije zadržati.
Znači, do donošenja odluke suda maksimalno se nekoga može zadržati 72 h + 12 h + 8 dana.

Ovako kako sam gore napisala su meni postupak objasnili liječnici u slučaju jedne potencijalne prisilne hospitalizacije kao postupak kojeg će se pridržavati. I kako sam kasnije provjerila, taj opisani postupak sasvim odgovara onome kako piše u zakonu. Tako da se ne bih složila da se zakon ne poštuje.

(Samo da napomenem da trenutno pišem po sjećanju, nemam zakon pred sobom pa sam možda nešto i krivo napisala, ali koga zanima detaljnije, zakon je dostupan na netu i može provjeriti.)
Quote:
Pringles je dala ekstremni primjer, ali i to je moguče. Ako osoba u psihotičnom stanju luduje po A1 i skrivi nesreću, ...
Da, moguće je. Primjer nije izmišljen. I bila je autocesta.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 21.08.2011. at 00:40.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 11:10   #89
Dobro, imate možda u nekim stvarima i pravo.
Za uvjete sam mislila, rešetke, prljave spavačice iz kojih se ne smiješ skinuti, premalo zraka, zabranjen pristup svojim stvarima i tako dalje.
Osim toga, kada je puno takvih ljudi zatvoreno zajedno, teško je i uvijek nastanu neki problemi.
Ja sam bila zatvorena ali samo na tjedan dana.
Procijenili su da nisam opasna za okolinu ili kako već.
Ali sam upoznala curu koja je tamo bila 6 mj. pa nisam mogla vjerovati.
Radi se o Jankomiru
DarjaG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 11:31   #90
Quote:
DarjaG kaže: Pogledaj post
Dobro, imate možda u nekim stvarima i pravo.
Za uvjete sam mislila, rešetke, prljave spavačice iz kojih se ne smiješ skinuti, premalo zraka, zabranjen pristup svojim stvarima i tako dalje.
Osim toga, kada je puno takvih ljudi zatvoreno zajedno, teško je i uvijek nastanu neki problemi.
Ja sam bila zatvorena ali samo na tjedan dana.
Procijenili su da nisam opasna za okolinu ili kako već.
Ali sam upoznala curu koja je tamo bila 6 mj. pa nisam mogla vjerovati.
Radi se o Jankomiru
Slažem se da su rešetker ružne, ali sa svakom adaptacijom to će se izbaciti i staviti neprobojna stakla. (nisam sigurna, ali mislim da psihijatrija u Dubrovniku ima tako). Ako doneseš (ili ti obitelj donese)svoju odjeću i piđamu, zašto bi morao imati bolničku? Ima ljudi koji nemaju nikoga da im donese i naprosto moraju biti u bolničkoj jer ako se okupaš i na sebe staviš smrdljivu odjeću, znaš šta će biti... Mada neke bolnice prakticiraju one jednokratne piđame, ako nemaš svoju. Većinu stvari možeš imati na odjelu, ali naravno da će ti oduzeti žilete, novčanik pun para (i sve to ima smisla; suicidi, krađa...) i onda ti to po otpustu naravno daju. Nekad se oduzmu i mobiteli jer pacijenti 100 puta dnevno zovu i izluđuju obitelj, zovu policiju, 112, ambasade, Cameo... svašta ima, ali se odlučuje individulano. A problema ima svugdje gdje je veća koncentracija ljudi, nije to povezano s psihijatrijom, prati malo Sabor... LOL
I vjeruj mi nikog se ne drži ni minutu dulje nego što treba. Psihijatar je najsretniji kad te otpusti, pozdravi i kaže daj bože da se više nikad ne vidjeli...
Samo nekom treba tjedan dana, a nekome nažalost ni 6 mj. nije dovoljno.
Budi sretna da ti spadaš u ove prve...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 12:05   #91
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Slažem se da su rešetker ružne, ali sa svakom adaptacijom to će se izbaciti i staviti neprobojna stakla. (nisam sigurna, ali mislim da psihijatrija u Dubrovniku ima tako). Ako doneseš (ili ti obitelj donese)svoju odjeću i piđamu, zašto bi morao imati bolničku? Ima ljudi koji nemaju nikoga da im donese i naprosto moraju biti u bolničkoj jer ako se okupaš i na sebe staviš smrdljivu odjeću, znaš šta će biti... Mada neke bolnice prakticiraju one jednokratne piđame, ako nemaš svoju. Većinu stvari možeš imati na odjelu, ali naravno da će ti oduzeti žilete, novčanik pun para (i sve to ima smisla; suicidi, krađa...) i onda ti to po otpustu naravno daju. Nekad se oduzmu i mobiteli jer pacijenti 100 puta dnevno zovu i izluđuju obitelj, zovu policiju, 112, ambasade, Cameo... svašta ima, ali se odlučuje individulano. A problema ima svugdje gdje je veća koncentracija ljudi, nije to povezano s psihijatrijom, prati malo Sabor... LOL
Odlazila sam redovito u posjete osobi koja je bila hospitalizirana više puta i iz moje perspektive posjetitelja, a i iz priče osobe koja je bila na liječenju, uvjeti boravka tamo su izgledali ovako kako je Scarlet opisala.
Nije se radilo o jednoj te istoj ustanovi.
K tome su bili i više nego fleksibilni kada se radilo o vremenu i duljini posjeta (znali smo biti i po par sati), izvođenju u šetnju u krugu bolnice- bilo im je drago da barem netko, bez obzira što nije obitelj, pokazuje volju i interes s obzirom na uobičajeni tretman i stigmatizaciju kojeg psihički bolesnik dobije od svoje okoline.
Quote:
I vjeruj mi nikog se ne drži ni minutu dulje nego što treba. Psihijatar je najsretniji kad te otpusti, pozdravi i kaže daj bože da se više nikad ne vidjeli...
O, da. Točno tako. Šteta što im se ponekad želja ne ispuni...
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 18:34   #92
Mene su u Jankomiru stavili na mjesec dana na otvoreni odjel koji je bio toliko lijep, sad se ovo kosi sa mojim pisanjem prije, ali ovo je valjda jedini odjel u Hrvatskoj na kojem je bilo ugodno. Imali smo vrt, terasu, svugdje smo smjeli i na cijeli dan, ma super. JEdino sam jako protiv tih zatvorenih, ali dobro to je već stvarno stvar subjektivnosti.
DarjaG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 19:01   #93
Zatvoreni odjeli su nužnost kod akutnih faza,npr. kad osobe haluciniraju, imaju imperativne glasove da sebi ili nekom drugom nešto naprave, agresivne su, homocidalne ili suicidalne, katatone...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 19:55   #94
Ja sam na svoje oći vidjela da kad nemaju viška bolničke odjeće, koriste tuđu osobnu odjeću. I to više puta.
Tommygun is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 14:43   #95
Meni su jedva dali gaće, a ova cura koja je bila samnom je imala sve kompletnu opremu sa sobom.
Tad su mi se zamijerili.
DarjaG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 03:17   #96
psihoza

Da li neko moze da mi objasni sta znaci akutna psihoza. Da li je izleciva i ukoliko jeste, koliko oporavak moze da traje?
nedostajemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 20:50   #97
Quote:
nedostajemi kaže: Pogledaj post
Da li neko moze da mi objasni sta znaci akutna psihoza. Da li je izleciva i ukoliko jeste, koliko oporavak moze da traje?
Moze da se jednom desi i vise nikad da se ponovo javi, iscezne zauvjek kako dosla tako otisla.

Ako je dosla jako naglo i ima delirantnu formu popracenu poremecajem percepcije orijentacije.. prognoza je dobra. Ako je nastla postepeno godinama sporosuljajuci,sa relativno dobrom funkciojom opazanja i svijesti, prognoza je losa.

Sad nema tu posebno iscrtanog pravila, entiteti se preplicu i postoje odstupanja od norme, sto je to tako bog ce ti ga znati ?

Ako je psihoza raktivno stanje( trauma, stres, sok..) , to nije lose, ima relativno dobar pozitivan ishod.
Ako je procesna, nastala sama od sebe postepenim javljanjem povlacenja iz realnosti i osjecanja nezainteresiranosti za sebe i duge, to vec ima ozbiljne posljedice.

Danas se s tim moze jako dobro nositi i tretirati u odnosu na prije100 ili 500 godina , tad je bilo itekako nezgodno. Naukla napreduje, to daje optimizma.
__________________
we shall fight with growing confidence and growing strenght in the air, whatever the cost may be
England is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 03:11   #98
Quote:
England kaže: Pogledaj post
Ako je dosla jako naglo i ima delirantnu formu popracenu poremecajem percepcije orijentacije.. prognoza je dobra. Ako je nastla postepeno godinama sporosuljajuci,sa relativno dobrom funkciojom opazanja i svijesti, prognoza je losa.

Sad nema tu posebno iscrtanog pravila, entiteti se preplicu i postoje odstupanja od norme, sto je to tako bog ce ti ga znati ?

Ako je psihoza raktivno stanje( trauma, stres, sok..) , to nije lose, ima relativno dobar pozitivan ishod.
jel mogucnost svega toga moguca? ako je sta onda

ako se prepoznajem u svemu tome ... jel moguce da me prosjecni psiholog i/ili psihijatar ignorira i po mom misljenju "pusta da vrijeme ucini svoje"?

imam u ponedjeljak i psihica i psihologa .. glava vec puca ... psihologica je nova ... kako da joj objasnim .... od kud da pocmem ... nikad nema dovoljno vremena .previse je toga ..

nemogu spavat a vec sam se smirio u tkz ludilu ... samo lezim mirno u mraku u krevetu ... i disem ... cak me nista vise sto mislim ne uzrujava .. zadremam malo ali odmahnocna mora budi iz sna .. skoro sam izmlatio curu ali fala bogu razbudio sam se na vrijeme .. u snu sam je vec mlatil posteno ...

sad to mozd nekom zvuci duhovito ali nije kada "nisi bas svoj"

bojim se da bi mogao puknuti .. zapravo pucam alijos nisam nikome nista napravio .. mozd a... fizicki .. psihicki sigurno jesam ... ali opet uz sve to ja tjesim .. ja se osjecam krivim .. ok .. ako sam ja kriv zasto me ne puste na miru ..

ako mi pomazu zasto me boli .. jos vise .. sve je teze .. jel moguce da sam toliko zaludjen da ne znam sto osjecam i sto mi razum govori da jest odnosno da nije?!

aj druga temo dobrodosla si
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 20:26   #99
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
Ma kaj ovaj fra dinko-izvodi?
...i da psihoza nije bolest ,već obrambeno stanje uma? Ma ,otkada to?
Kao prvo, psihoza se moze inducirati.
Npr. deprivacijom sna ili psihickim i/ili fizickim mucenjem ili psihotraumom koja je prevelika o odnosu na obrambene sposobnosti nase psihe.

I da, postoje psihodinamske teorije koje tvrde da je psihoza obrambeno stanje uma.
Puno ljudi u nacistickim konc-logorima je dozivjelo privremenu psihozu, i prema
psihijatru Viktoru Franklu (koji je sam prezivio Autschwitz) to je jedan od nacina na koji su prezivjeli.
U stadiju psihoze, ne osjecas toliku fizicku bol, niti napore. Dakle, to je psihoza kao adaptabilni obrambeni mehanizam.
__________________
frau merkel kaze: do you know how? a hrvati: vau vau
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 17:10   #100
Mala obavijest:

@Forestfull, s obzirom da se kod sestre radi primarno o bipolarnom poremećaju upite u vezi njezinog stanja sam premjestila na temu Bipolarni poremećaj. (klik na link lijevo)
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:38.