Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2013., 20:45   #101
Quote:
Lord DrEdd kaže: Pogledaj post
A ja ispred boldane stavke trebam dodat još jednu 7 pa ti sad izdrži s prosječnom plaćom od 5 500 čuna..
jep, teško

a mi smo gradili malo/skromno, tamo gdje građevinski plac nije skup
( i dobar dio kredita od kuće smo već otplatili-uzimali na kratak rok)

al zato malo kome treba ovoliko love za aute ko nama, jer je posao daleko-posljedica izbora mjesta gradnje kuće. i to je dok ovi auti slušaju, kad crknu treba dodati tisuća kuna za nove

još uvijek mi se čini da smo bolje prošli nego da smo se odlučili na život u gradu, zagrebačke režije su
knjiza is offline  
Old 13.04.2013., 21:01   #102
Quote:
Jaguarova Šapa kaže: Pogledaj post
kakva su vaša iskustva po tom pitanju i koliko vi trošite na osnovne životne potrebe a koliko izdvajate za razonodu?? i - da li pored toga ostavljate nešto sastrane za štednju?
cca 15 000 kn/mjesecno, za opustenih mjesec dana, bez kredita za stan/auto.

Nas dvoje + dvoje djece, ukljuceni njihovi treninzi i skole stranih jezika.

Ne smatram da imamo luksuzan zivot, ali ne gledam da li su keksi 8 kn ili 12kn, uzmem one koji su mi drazi bez obzira na cijenu.

I da, ostavimo bar 25% prihoda za stednju (dugorocne investicije) svaki mjesec.
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Old 13.04.2013., 22:06   #103
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
U vrijeme dok sam zarađivala hrpu love, to sam i ja radila
Zbrojila sam se. Izađemo na kraj sa 8.000,00 kn. Nije strašno kako mi se činilo

Nisam računala izlete, izlaske i putovanja. Mislim da sam OK sa nekih 10.000,00 mjesečno.

Smatram da nismo pretjerano rasipni, te treba uzeti u obzir da mi je kredit za stan 650,00 kn, ali da dođemo do toga samo morali x godina opako stegnuti na sve strane.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Old 13.04.2013., 22:12   #104
Quote:
Musatom kaže: Pogledaj post
Da, to je rasipnički komotan život na dug, žalosno je da je to normala kod nas danas
Aj ti meni reci šta je tu rasipničko i komotno?

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Zbrojila sam se. Izađemo na kraj sa 8.000,00 kn. Nije strašno kako mi se činilo
Čisto si šparna ženska
kiss me is offline  
Old 13.04.2013., 22:21   #105
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post

Čisto si šparna ženska
Znam

Može se i sa dosta manje, samo ne želim živjeti posao - kuća - posao. To nije život već puko preživljavanje i kao takvo je neprihvatljivo.

Ne spadamo u kategoriju ljudi koji rade samo 8 sati na dan, pa ono malo vremena koje ulovim želim pošteno iskoristiti
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Old 13.04.2013., 22:38   #106
1500 eura mjesečno
PrtSer is offline  
Old 13.04.2013., 22:40   #107
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Aj ti meni reci šta je tu rasipničko i komotno? :
Skoro pola od navedenog iznosa na pljuge i pizdarije
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Old 13.04.2013., 22:47   #108
Quote:
Musatom kaže: Pogledaj post
Skoro pola od navedenog iznosa na pljuge i pizdarije
Dakle, normalan život ne uključuje cigarete i koje to pizdarije si još mislio?

Tema je Koliko novaca vam je potrebno za "normalan" život?, a ne Koliko novaca vam je potrebno za preživljavanje?

Meni normalan život uključuje i cigarete i kavu i putovanje i još mnogo toga
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Old 13.04.2013., 22:48   #109
Ma sve je relativno. I troskovi i prihodi i stanovi i odrzavanja i stilovi zivota, pruzanje obrazovanja djeci i sebi, navike jela,pica, darivanja,putovanja etc etc

Dok sam zaradivao manje, trosio sam manje, i pisao gdje mi idu kune, cisto da doguram do kraja mjeseca.

Sad je,hvala Bogu, drugacije, i mogu si priustiti vise, ali opet pazim.
Za nekog drugog, moja je paznja rasipnost, a trecemu je to skrtarenje.

Npr ja odem do Sarajeva ili Stuttgarta, neko drugi nigdje, a treci do Dubaia ili New Yorka.

Moj je stan 3200 kn/mj, drugi ga je dobio od roditelja za nista, a treci placa 7000 kn.

Iz ove teme nece izici univerzalan recepet dovoljnoga....

edit.....u mojih 15000 kn/mj nisu ukljuceni ni krediti, ni putovanja,ni izvanredni troskovi,,,,,,
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Old 13.04.2013., 22:50   #110
četveročlana obitelj, primanja cca 12.900 kn , bez kredita na prvi pogled reklo bi se čisto solidno.... i živimo zbilja skromno - ne putujemo nigdje po "svijetu" idemo 3x godišnje k rodbini i to je sve (trošak: cca 2.000kn sve skupa) , ne kupujemo često odjeću i obuću a i kad kupujemo -kupimo dosta jeftino, na mobitel trošimo minimalno - svatko 40 kn jer smo svi bonbon itd..

ali uvijek se zalomi neki minus od 6,7000 kn. Kako - ne znam
Spirituality7 is offline  
Old 13.04.2013., 22:52   #111
Ako vam je tih 6,7 tisuca kn jedino dugovanje - vi niste na konju, vec na slonu
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Old 13.04.2013., 22:55   #112
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Ako vam je tih 6,7 tisuca kn jedino dugovanje - vi niste na konju, vec na slonu
da, to gledam kao ukupan obiteljski iznos i prihoda i rashoda.... minus toliki a kad čuješ iznos prihoda na prvu zvuči vrlo pristojno

i zbilja - unatoč skromnom životu bez rasipanja uvijek se zalomi taj minus.... ne znam, meni se to čini dosta (iako je to jedno dugovanje)
Spirituality7 is offline  
Old 13.04.2013., 22:59   #113
Ukupan dug u iznosu pola mjesecnog prihoda.....os se mijenjat

(PS nelose zaradujem, ali je i dug "malo" veci od tvog )
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Old 13.04.2013., 23:11   #114
Evo ovako okvirno za zenu, muza i malu bebu od godinu dana:

Krediti: 2850 kn
Rezije: 980 kn
Auto registracija, servis i gorivo: 600 kn
Hrana: 2000 kn
Beba pelene i hrana: 500 kn
Higijena: 200 kn
Idemo 2 puta godisnje u Zg: 200 kn
Trajekt(otprilike mjesecno): 250 kn
Pokloni i slicno: 200 kn
Osiguranja neka: 400 kn
Pokoja kutija cigareta i pokoja piva/mineralna doma: 250 kn
Neke festice i proslave: 200 kn
____________________________

Ukupno: 8430 kn


Na sve ovo treba jos dodati i nesto sitno izlazaka/restorana/kava iako smo to sveli na minimum kao i nesto troskova za robu iako je i to svedeno na minimum. Velika je prednost sto imamo nesto domaceg voca, povrca, jaja a uhvati se i nesto ribe. Posao nam je 2-3 km od kuce tako da su troskovi goriva minimalni ali to nam nadoknadi cijena trajektnih karata(zivimo na otoku). Tesko je tocno odrediti troskove jer smo trenutno u izgradnji kuce(uselili se jesmo ali ima jos troska do potpunog zavrsetka). Puno smo ustedjeli na izgradnji kuce jer sam dosta toga sam napravio a prosle godine smo isplatili i automobil. Treba dodati i neke neplanirane troskove jer stvari se kvare/razbiju.


Iskreno malo sam iznenadjen, nisam ocekivao ovoliku cifru a stvarno pazimo i ne trosimo na nepotrebno.
Tesko da troskovi ovakve obitelji sa malom bebom mogu biti manji od 10 000 kn mjesecno. Nas je spasilo sto smo za bebu jako puno toga dobili pa smo prakticki ustedjeli jako puno novaca.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Old 13.04.2013., 23:22   #115
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Rezije: 980 kn
Kako ovo uspiješ?

Voda - 100,00 kn
Struja - 200,00
Plin - 100,00
Pričuva - 200,00
Smeće i komunalno - 100,00
HTV - 80,00
Telefon, internet - 300,00

Već sam te prešla za 100,00 kn, a nisam sve stavila...

Pouči me
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Old 13.04.2013., 23:36   #116
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Kako ovo uspiješ?

Voda - 100,00 kn
Struja - 200,00
Plin - 100,00
Pričuva - 200,00
Smeće i komunalno - 100,00
HTV - 80,00
Telefon, internet - 300,00

Već sam te prešla za 100,00 kn, a nisam sve stavila...

Pouči me
Voda: imamo kisnicu a za vodokotlice imamo busotinu koja i preko ljeta ima obilje vode. Rijetko kad se preko ljeta spojimo na vodovod(spojeni jesmo ali ne trosimo osim kad je bas susa).

Struja: oko 530 kn sa grijanjem zimi(klima) a ljeti oko 230-250kn, dakle prosjek 390 kn/mj

Plin: imamo ga samo za kuhanje, boca je 120 kn i traje najmanja 2 mjeseca. 60 kn/mjesecno.

Pricuva: ne placamo, nema toga kad si u svojoj kuci.

Smece i komunalno: Za sad ne placamo.

TV: 80 kn

Internet, telefon: 250 kn

Mobiteli: 200 kn

Eto
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Old 13.04.2013., 23:48   #117
Quote:
Jaguarova Šapa kaže: Pogledaj post
otvaram ovu temu jer sam negdje na nekom topicu pročitala da ima ljudi koji izjavljuju da je za normalan život DVOJE ljudi u istom kućanstvu potrebno cca 12000 kn! ostala sam zgrožena! jbt, pa na što ti troše - nek im 2000 ode na hranu i 1000 na režije i možda čak i 2000 na neki kredit ako ga imaju to je sve skupa 5000 kn........ i nek na razonodu ode još 1000 to je 6000!
dakle, za dvoje ljudi maximalno 6000 kn mjesečno - sve ostalo barem ja smatram luxuzom... ako nemaju kredit onda i manje!

pa jbt, ima familija gdje bračni par s djecom živi od 5000 kn a ovi bi 12000kn za dvoje.....

kakva su vaša iskustva po tom pitanju i koliko vi trošite na osnovne životne potrebe a koliko izdvajate za razonodu?? i - da li pored toga ostavljate nešto sastrane za štednju?

Koliko ti trošiš????
1000 kn režije kompletno? gdje to? i po zimi?
2000 neki kredit (ili tipa 2,5 soma podstanarstvo, neki 4-5 soma kredit za stan, auto neću ni spominjat)
1000 kn za razonodu za dvoje mjesečno, znači dnevno 16,66 kn???? (ovi ljudi sigurno nemaju prijatelja za popit kavu vikendom i nisu pozvani na niti jedan rođendan, krizmu, svadbu, odjeću dobiju, obuću također, lekadol im ne treba jer ih nikad ne boli glava, frizer nepotreban, godišnji doma u mislima, na poslu ne jedu a do njega se švercaju)
sorry ali ne vidim čemu zgražanje
svatko živi sa svojim mogućnostima, neki s više neki s manje, neki otplaćuju kredit za stan neki su ga dobili. ne suditi drugima no no
napiši nam svoje troškove ......... Jel radiš? živiš u svom stanu il kod roditelja? putuješ šta?

Zadnje uređivanje kangaro : 14.04.2013. at 00:01.
kangaro is offline  
Old 13.04.2013., 23:52   #118
Sama sam i podstanar. Plaća 5.700 + dodatna zarada.

podstanarski stan: 1800 kuna
režije: 1000 kn (holding, toplana...)
život (tu ubrajam hranu + kućne potrepštine + kave + kino): 2200
registracija: 600 kuna (na rate)
gorivo: 400
izvanredni troškovi (odjeća, obuća, tečajevi, članarine, masaže, knjige...): 1300
lutrija: 100 kuna

Teško mi je utvrditi točne troškove jer sam, npr., prošli mjesec bila doma kod svojih, pa sam potrošila 700 kuna na gorivo + 100 kuna na autocestu, ali zato na hranu praktički ništa. Isto tako kupujem sve što se može na rate, tako da u ovih 1300 kuna izvanrednih troškova ulaze rate za 3 para cipela, mali kućanski aparat itd. Zadnja dva mjeseca sam se malo raspištoljila jer sam otplatila kredit, pa malo više trošim na gluposti.

Svjesna sam toga da ljudi s puno manje novaca prolaze. Dalo bi se i kod mene uštedjeti sigurno par stotinjak kuna, međutim sigurno se ne bih odrekla kvalitetnije hrane i kava.
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Old 13.04.2013., 23:56   #119
Quote:
kangaro kaže: Pogledaj post
1000 kn za razonodu za dvoje mjesečno, znači dnevno 16,66 kn???? (ovi ljudi sigurno nemaju prijatelja za popit kavu vikendom i nisu pozvani na niti jedan rođendan, krizmu, svadbu, odjeću dobiju, obuću također, lekadol im ne treba jer ih nikad ne boli glava, frizer nepotreban, godišnji doma u mislima, na poslu ne jedu a do njega se švercaju)
sorry ali ne vidim čemu zgražanje
svatko živi sa svojim mogućnostima, neki s više neki s manje, neki otplaćuju kredit za stan neki su ga dobili. ne suditi drugima no no
i šalu na stranu, napiši nam svoje troškove.........
zašto zgražanje na trošak za izlaske od samo 16 kn dnevno?? Pa nekad se ne potroši niti jedna kuna a nekad na jedan izlazak ode i 50 a možda i više.... meni je to skroz normlano.
zašto misliš da ljudi nemaju prijatelje ako malo izlaze? što ako se druže po kućama jedni kod drugih, šeću prirodom i ne sjede po kafićima što je meni daleko prihvatljiviji način druženja od ispijanja kava po bircevima??
ne kužim te....uopće!!
Spirituality7 is offline  
Old 14.04.2013., 00:01   #120
Quote:
Musatom kaže: Pogledaj post
Skoro pola od navedenog iznosa na pljuge i pizdarije
Molim te, hoćeš li mi pokazati gdje sam ja to napisala?
Jebeš ti raspravu u kojoj ti izmišljaš stvari da bi dokazao kako si u pravu

Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Dok sam zaradivao manje, trosio sam manje, i pisao gdje mi idu kune, cisto da doguram do kraja mjeseca.
Ma gle, ljudi troše kol'ko zarade.. mislim, možeš ti u minus, ali nije ni da su to neki iznosi
Nekad sam zarađivala dovoljno da sam si bez beda mogla priuštiti da mjesečno trošim na kozmetičara bar soma kuna, kosu nisam godinama prala doma, jer sam se svaki tjedan išla frizeru, kupovala sam Shiseidove i sl. kreme za lice i kupovala bar jedan par cipela mjesečno (i to ne jeftinih) i uz put redovit hendlala sve kredite bez problema.
U jednoj, hvala bogu kratkoj fazi života, sam maltene hodala s digitronom po dućanu i zbrajala šta sam sve metnula u košaru, da bi mi se ne dogodi da ne prijeđem, npr. 100 kuna, koje sam u tom trenutku imala u novčaniku.. i preživjela

Ali da bi ja zarađivala i životarila maltene na suhom kruhu i vodi i hodala u dronjicima, a nije mi slila, samo zato da bi ušparala što više - e pa jebeš ti takav život onda
kiss me is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:08.