Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2014., 19:46   #41
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Pravoslavna Crkva i jest jedna od Katoličkih ili kako oni kažu Saborska Crkva.
Obe mole isto Nicejsko-Carigradsko vjerovanje koje između ostalog kaže:"...vjerujem u jednu,svetu,KATOLIČKU i apostolsku Crkvu..."



Da vjernici ZNAJU povijest Crkve,nebi lutali i osnivali tisuće Crkava sa tisućama različitih nauka.
U naravi je uvijek motiv oholost...


Upravo to što misle da su bolji od svećenstva je čin oholosti,a naravno ostali ili osnovali novu Crkvu,vjerovali kako nas uči Katolička Crkva ili modificirali učenje kroz neku novu denominaciju,činjenica je da svi ljudi čine jednako grijeh.

Ako je tako,onda čemu sva sila različitih nauka,kad se u naravi ne mijenja ništa.

Crkva nisu samo kler,oni su samo oni koje je Bog pozvao na pomazanje,ali ne treba ni zaboraviti da su oni proizašli iz obitelji vjernika.Kler ne stvara sam sebe.
Kvaliteta klera je samo odraz stanja kvalitete obitelji.

Oholost?
Zašto bi tako mislili?
Ja sebe ne smatram boljom niti bezgrešnom,ali ne želim sudjelovati u očitoj dvoličnosti.
Ako je Bog pozvao svakog pripadnika klera na pomazanje,u što ne vjerujem jer previše je kukolja među njima,onda nikada nebi mogli činiti ništa drugo no što Bog određuje i što to pomazanje podrazumijeva.
I nije točno da kler dolazi isključivo iz katoličkih obitelji.
Poznato mi je troje iz ateističkih obitelji,a jedan iz jednog afričkog plemena.

Ne osnivaju svi vjernici kao pojedinci tisuće crkava,već budu zavedeni od najgrlatijih...jer ti čine isto što i velike crkve,sebe prozivaju jedinim istinskim tumačima.
Meni do sada na um nije palo bilo koga vrbovati ili uvjeravati da je spašen ako mi se priključi u mom načinu vjerovanja...

Zanimljivo,nisam znala da je PC pristupila RKC,te sada čine jednu jedinu svetu katoličku crkvu..
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 21:10   #42
Da se malo nadovežem na temu. Čini mi se kako svi zaboravljamo da danas – ljudi su začahurene katakombe, koje ne puštaju sebi ništa na blizu, ali su sposobni da rigaju vatru na sve ono što im je (njima znanih osobina) neprihvatljivo. Uglavnom, svako napada na svakog, svi na sve, ja na tebe i ti na mene (fig), i nikome nije u cilju poboljšati sebe – nego obezglaviti neprijatelja*. Ljudi su sami sebi dušmani, pa bilo koju temu da otvorite – svaka će uzavršiti isto. Tko sebe ne izgradi, temelji mu se ruše. Svaka grana društva završava isto, ljudi koji nešto grade, i oni koji nešto ruše. Čovjek, ne shvaćajući da je on „igračka“ u rukama (onih) koji vuku konce, postaje i rukotvoritelj i uništavatelj; sebe, drugih, vlastitih emocija, zamišljenih protivnika. Sve je ovo viđeni scenario koji se samo vrti u krug, a niko da nauči lekciju.

Da ne bi ispalo kako nekoga branim, a nekoga ne, evidentno je da treba još puno pure/palente za objektivniji smisao života. Nije sve tako crno – mada ima dosta i crnila, ali sve je to svedeno na sveopći tradicionalni korpus gledanja na problematiku. Jedni se kriju iza jedne struje, drugi iza svojih ogranaka, treći ponavljaju riječi Pisma i kao papagaji kvocaju a da neznaju što čine, a četvrti su oni kojima stalno treba anarhija. Svi zajedno ne rade na sebi, nego su aparat za isprobavanje prije prodaje. Kako to nije jasno? Čim li na pijedestal dođe verficirana zemaljska tvorevina, odmah nastaju razdiobe, teške podjele, i onda sve završi – već svi znamo, kako. Interesantno je da oni koji priželjkuju konstantnu promjenu, nemaju šta da ponude! Oni su tu - radi njima drage igre.

Čovjek ne želi (ni slučajno) da uvidi ljepotu one druge strane. On ima odmah gotovo riješenje. To mu je usađeno u misli, tako su ga odgojili. „Ne želim uopće da znam kako je s druge strane, jel učili su me da tamo nije dobro...“?! Tko ne shvati – u kom se stadiju nalazi osiromašena duhovnost svake individue, taj neće nikad ni uvidjeti skriveno i kvalitetno, što možda druga strana može ponuditi. Nije čovjek beskorisno biće koje radi samo 3-4 funkcije, i onda the end! Ništa nije slučajno. Sve ima svoj smisao. Ali kada čovjek ne koristi svoj (Bogom dat) alat, onda je i njiva puna štetočina i korova – ne daje ploda. Tako je to u svakom segmentu života. Ali i oni koji svoje nesebično hvale, a ne otkrivaju vlastite manjkavosti, sukrivci su što se to tako radi. Da sutra Bog siđe sa Nebesa i kaže: „Nikad vas nisam poznavao, idite od Mene“, šta bi rekli??

Tako su nas učili? Tako nam je prenijeto? Dakle, nema sakrivanja. Bog sve vidi. Sve je to otvoren proces, a jednaku krivicu snose i oni koji ju pronašaju (bez pameti) i oni koji bi da svako toliko dolazi revolucija. Nisam htio temu da ugušim, nego mi se učinilo – da kao i svaka slična tema – ima samo jedan scenarij.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 22:02   #43
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
........


Upravo to što misle da su bolji od svećenstva je čin oholosti,a naravno ostali ili osnovali novu Crkvu,vjerovali kako nas uči Katolička Crkva ili modificirali učenje kroz neku novu denominaciju,činjenica je da svi ljudi čine jednako grijeh.

Ako je tako,onda čemu sva sila različitih nauka,kad se u naravi ne mijenja ništa.
.........
nije to oholost, nego traženje odgovora na drugoj strani, kad to svećenstvo ne daje suvisle odgovore.

tako možeš pitati i čemu jedna jedina "nauka" kad se ne mjenja ništa.
čovjek koji vidi da ili osjeća da je nešto "trulo" u jednoj nauci, traži neku koja je bar manje trula, ako već ne i posve zdrava.

uvijek se napada one koji su se odvojili, a zapravo treba tražiti uzroke kod onih od kojih su se odvojili.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 22:07   #44
Offtopic:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=793224
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 22:10   #45
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Oholost?
Zašto bi tako mislili?
Ja sebe ne smatram boljom niti bezgrešnom,ali ne želim sudjelovati u očitoj dvoličnosti.
Ako je Bog pozvao svakog pripadnika klera na pomazanje,u što ne vjerujem jer previše je kukolja među njima,onda nikada nebi mogli činiti ništa drugo no što Bog određuje i što to pomazanje podrazumijeva.
I nije točno da kler dolazi isključivo iz katoličkih obitelji.
Poznato mi je troje iz ateističkih obitelji,a jedan iz jednog afričkog plemena.

Ne osnivaju svi vjernici kao pojedinci tisuće crkava,već budu zavedeni od najgrlatijih...jer ti čine isto što i velike crkve,sebe prozivaju jedinim istinskim tumačima.
Meni do sada na um nije palo bilo koga vrbovati ili uvjeravati da je spašen ako mi se priključi u mom načinu vjerovanja...

Zanimljivo,nisam znala da je PC pristupila RKC,te sada čine jednu jedinu svetu katoličku crkvu..
Nije PC pristupila RKC,nego one jesu oduvijek jedna,sveta,katolička i apostolska Crkva odijeljene zbog povijesnih političkih događaja,a ne zbog nauka.

Naravno da su bukači uvijek najgrlatiji i uvijek u svojoj oholosti gledaju druge kakvi su,da bi sebe uzdigli,kao da su bolji.

Što se tiče klera,oni su grešni kao i laici.Među njima ima Juda kao i među laicima. Stvar je u tome da je povijest pokazala,da je jedini ispravan put,ostati u Crkvi i dati svoj život za njenu izgradnju.To su činili oni koje zovemo svetima.

Svi ostali koji su napustali svoju Crkvu,nisu usjeli napraviti Crkvu sa boljim ljudima.Kažu da ima 40000 denominacija. Prema tome nova Crkva,nije ispravan put...već povod za ruganje neprijateljima Krsćanstva.
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 22:19   #46
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Nije PC pristupila RKC,nego one jesu oduvijek jedna,sveta,katolička i apostolska Crkva odijeljene zbog povijesnih političkih događaja,a ne zbog nauka.
....
svašta, pa čak niti "trojstvo" ne tumače isto.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 22:21   #47
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
nije to oholost, nego traženje odgovora na drugoj strani, kad to svećenstvo ne daje suvisle odgovore.

tako možeš pitati i čemu jedna jedina "nauka" kad se ne mjenja ništa.
čovjek koji vidi da ili osjeća da je nešto "trulo" u jednoj nauci, traži neku koja je bar manje trula, ako već ne i posve zdrava.

uvijek se napada one koji su se odvojili, a zapravo treba tražiti uzroke kod onih od kojih su se odvojili.
Nisi ni svjestan da si rekao istinu,kako ljudi mijenjaju nauku,tako moraju izaći iz Crkve i osnovati novu. Problem je što je povijest pokazala da nova nauka ne mijenja čovjeka.

Nova nauka je udaljavanje od korijena. I sad imamo 40000 denominacija sa 40000 različitih varijacija na temu,ali ni jedna denominacija ne može reci u mojoj su svi savršeni Kršćani bez grijeha.

Hoću reći da imam 40000 argumenata na mojoj strani.
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 22:23   #48
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
svašta, pa čak niti "trojstvo" ne tumače isto.

Da?

U čemu je razlika?
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 22:39   #49
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Nisi ni svjestan da si rekao istinu,kako ljudi mijenjaju nauku,tako moraju izaći iz Crkve i osnovati novu. Problem je što je povijest pokazala da nova nauka ne mijenja čovjeka.
mislim da sam svjestan
ovo nije točno, nova 'nauka' može i te kako promjeniti čovjeka, u stvari to je čovjekov i cilj kad mjenja nauku.
u staroj (recimo katoličkoj) nije bio zadovoljan niti naukom, niti samim sobom pod njom.
zato traži dalje onu koja će ga promjeniti da bude zadovoljan samim sobom pred bogom.
da bi bio zadovoljan sobom pred bogom, želi se vladati onako kako bog očekuje od njega.
a to nije ono što piše u katekizmu, nego u bibliji.
katoličkoj crkvi jednostavno nedostaje malo više biblijske nauke.
previše se oslanja na svoju starost i tradiciju, a to ljudi primjećuju,.... tu ispraznost.
sve se svodi na formalnosti i gomilu kiča, da ne spominjem dalje.
Quote:
Nova nauka je udaljavanje od korijena. I sad imamo 40000 denominacija sa 40000 različitih varijacija na temu,ali ni jedna denominacija ne može reci u mojoj su svi savršeni Kršćani bez grijeha.
pa to se i ne očekuje, jer je i nemoguće.
da smo bili i ostali bezgrešni, ne bi Isus imao potrebe žrtvovati se.
a savršenost je izgubljena još od Adama.
Quote:
Hoću reći da imam 40000 argumenata na mojoj strani.
to ti samo misliš
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 22:46   #50
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Da?

U čemu je razlika?
evo npr.
katolička crkva uči da duh sveti proizlazi i iz oca, i iz sina
pravoslavna crkva uči da duh sveti proizlazi samo iz oca
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 23:09   #51
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
mislim da sam svjestan
ovo nije točno, nova 'nauka' može i te kako promjeniti čovjeka, u stvari to je čovjekov i cilj kad mjenja nauku.
u staroj (recimo katoličkoj) nije bio zadovoljan niti naukom, niti samim sobom pod njom.
zato traži dalje onu koja će ga promjeniti da bude zadovoljan samim sobom pred bogom.
da bi bio zadovoljan sobom pred bogom, želi se vladati onako kako bog očekuje od njega.
a to nije ono što piše u katekizmu, nego u bibliji.
katoličkoj crkvi jednostavno nedostaje malo više biblijske nauke.
previše se oslanja na svoju starost i tradiciju, a to ljudi primjećuju,.... tu ispraznost.
sve se svodi na formalnosti i gomilu kiča, da ne spominjem dalje.

pa to se i ne očekuje, jer je i nemoguće.
da smo bili i ostali bezgrešni, ne bi Isus imao potrebe žrtvovati se.
a savršenost je izgubljena još od Adama.

to ti samo misliš
Kažeš da nova nauka može promijeniti čovjeka,ali kvaka je u tome da se 40000 puta nauk korigirao i nisi mi odgovorio što smo dobili?!

Jedino znaš da čovjek i dalje ostaje grešan i tvrdiš da je najstarija Crkva ne valja.

Po tebi ispada da svatko treba stvoriti svoja pravila da bude samozadovoljan pred Bogom,ali gdje je tu apsolutna istina?
Mislim da nije kvaka živjeti po svojoj istini,već apsolutnoj istini. Ne odgovaramo sami,već Bogu.

Sada opet pitam,gdje ti vidiš smisao u mijenjanju nauka,ako čovjek u suštini ostaje isti?

Ja jedino vidim oholost onih koji odlaze praveći se pametniji i bolji,a onda se pokaže ćorak u 100% slučajeva.
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 23:16   #52
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
evo npr.
katolička crkva uči da duh sveti proizlazi i iz oca, i iz sina
pravoslavna crkva uči da duh sveti proizlazi samo iz oca
I što misliš koliko bi trebalo minuta teolozima da se dogovore?

Treba samo politička volja i stvar rješena ovako ili onako. Jer kroz jednu ili drugu formulu se ništa ne mijenja.
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 23:38   #53
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Nisi ni svjestan da si rekao istinu,kako ljudi mijenjaju nauku,tako moraju izaći iz Crkve i osnovati novu. Problem je što je povijest pokazala da nova nauka ne mijenja čovjeka.

Nova nauka je udaljavanje od korijena. I sad imamo 40000 denominacija sa 40000 različitih varijacija na temu,ali ni jedna denominacija ne može reci u mojoj su svi savršeni Kršćani bez grijeha.

Hoću reći da imam 40000 argumenata na mojoj strani.
Ali to ne mogu reći niti oni koji sebe smatraju originalom koji slijedi korjen
Njihova nauka mijenja ili ne mijenja čovjeka ništa bolje kao ove 4000 nominacija.


Dakle sve te nominacije tvrde da su oni najbolji. Kao što to govori ovaj rom za svoga konja našem Zokiju
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 23:40   #54
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
I što misliš koliko bi trebalo minuta teolozima da se dogovore?

Treba samo politička volja i stvar rješena ovako ili onako. Jer kroz jednu ili drugu formulu se ništa ne mijenja.
ne znam koliko je minuta potrebno, jer prošlo je 'tek' 500 godina
i ti još tvrdiš da su pravoslavci u stvari katolici
to me podsjetilo na izjave jednog tipa u Hagu koji tvrdi da su hrvati u stvari srbi
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 23:49   #55
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Kažeš da nova nauka može promijeniti čovjeka,ali kvaka je u tome da se 40000 puta nauk korigirao i nisi mi odgovorio što smo dobili?!

Jedino znaš da čovjek i dalje ostaje grešan i tvrdiš da je najstarija Crkva ne valja.

Po tebi ispada da svatko treba stvoriti svoja pravila da bude samozadovoljan pred Bogom,ali gdje je tu apsolutna istina?
Mislim da nije kvaka živjeti po svojoj istini,već apsolutnoj istini. Ne odgovaramo sami,već Bogu.

Sada opet pitam,gdje ti vidiš smisao u mijenjanju nauka,ako čovjek u suštini ostaje isti?

Ja jedino vidim oholost onih koji odlaze praveći se pametniji i bolji,a onda se pokaže ćorak u 100% slučajeva.
Najstarija Crkva bi bila koja?
Katolička (sveopća) da - ali katolička i rimokatolička crkva nisu jedno te isto.
I opet se vraćamo i vrtimo se u krugu oko osnovnih pojmova poput "što je Crkva ?" ; "Čija je to Crkva ?" ; "tko su članovi te Crkve ?" itd...
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 00:12   #56
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Kažeš da nova nauka može promijeniti čovjeka,ali kvaka je u tome da se 40000 puta nauk korigirao i nisi mi odgovorio što smo dobili?!
ja sam recimo konkretno, dobio smisao.
katoličke dogme su mi nešto naj besmislenije kad ih usporedim sa biblijskom porukom.
Quote:
Jedino znaš da čovjek i dalje ostaje grešan i tvrdiš da je najstarija Crkva ne valja.
mogao bih reći da je tako stara postala senilna, pa zaboravila biblijskog boga. i stvorila neku karikaturu koju može obožavati samo onaj tko ju ne poznaje nikako.
zato se i stvara aura mističnosti, i fama da to mogu samo visoko školovani crkveni teolozi shvatiti, a običan puk ne.
u stvari, za tog katoličkog boga su i u pravu.
sve to je u stvari druga vrsta 'zabrane' čitanja biblije, samo za razliku od prije kad su zabranjivali i prepisivali je na nerazumljivom (običnim smrtnicima) jeziku, sad, pošto je narod pismen, a biblija dostupna, čine sve da narod ne čita nju, nego katekizam.
kao on 'pojašnjava nerazumljivo' mož' mislit
Quote:
Po tebi ispada da svatko treba stvoriti svoja pravila da bude samozadovoljan pred Bogom,ali gdje je tu apsolutna istina?
Mislim da nije kvaka živjeti po svojoj istini,već apsolutnoj istini. Ne odgovaramo sami,već Bogu.
u vjeri 'apsolutna istina' je ona koju vjernik prihvati, a ne ona koja mu se nametne.
po meni katolička vjera je daleko od istine, da 'apsolutnu' i ne spominjem.
Quote:
Sada opet pitam,gdje ti vidiš smisao u mijenjanju nauka,ako čovjek u suštini ostaje isti?

Ja jedino vidim oholost onih koji odlaze praveći se pametniji i bolji,a onda se pokaže ćorak u 100% slučajeva.
ti ne kontaš da čovjek ne ostane isti (u većini slučajeva)
ne možeš to shvatiti, jer si ti uvijek isti, nisi imao takvo iskustvo, pa misliš da su i drugi takvi.

ja bih tako tebe mogao pitati-'koji je smisao držati se iste nauke, i ostati isti, griješan'
to je stvar shvaćanja, izbora, potrage za smislom, potrage za istinom,....
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 11:53   #57
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ne znam koliko je minuta potrebno, jer prošlo je 'tek' 500 godina
i ti još tvrdiš da su pravoslavci u stvari katolici
to me podsjetilo na izjave jednog tipa u Hagu koji tvrdi da su hrvati u stvari srbi
Postavi to pitanje Pravoslavnom teologu...imaš temu i čekaj odgovor.
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 12:05   #58
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Najstarija Crkva bi bila koja?
Katolička (sveopća) da - ali katolička i rimokatolička crkva nisu jedno te isto.
I opet se vraćamo i vrtimo se u krugu oko osnovnih pojmova poput "što je Crkva ?" ; "Čija je to Crkva ?" ; "tko su članovi te Crkve ?" itd...
Jedna je Crkva Katolička i ona je u neprekidnom postojanju od apostola do danas. Dok je Rimokatolička jedna od mjesnih Crkava sa posebnom časti po Petrovom nasljedstvu.


Ono što tebe muči je ono rimo ili grko...katolička,zar ne?

To znači na koji način obdržavaju liturgiju...rekao bih različite koreografije istog događaja.

Crkva je zajednica naroda u jedinstvu sa Bogom.
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 12:31   #59
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ja sam recimo konkretno, dobio smisao.
katoličke dogme su mi nešto naj besmislenije kad ih usporedim sa biblijskom porukom.
Ti kažeš da si dobio smisao u novom nauku,ali kvaka je u tome da ta nova nauka nije nova,nego iskrivljena izvorna nauka.

Katolička dogma se ne naslanja isključivo na Bibliju,jer u Bibliji i nije sve zapisano...
Katoličke dogme nisu u sukobu sa Biblijom.


Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
mogao bih reći da je tako stara postala senilna, pa zaboravila biblijskog boga. i stvorila neku karikaturu koju može obožavati samo onaj tko ju ne poznaje nikako.
zato se i stvara aura mističnosti, i fama da to mogu samo visoko školovani crkveni teolozi shvatiti, a običan puk ne.
u stvari, za tog katoličkog boga su i u pravu.
sve to je u stvari druga vrsta 'zabrane' čitanja biblije, samo za razliku od prije kad su zabranjivali i prepisivali je na nerazumljivom (običnim smrtnicima) jeziku, sad, pošto je narod pismen, a biblija dostupna, čine sve da narod ne čita nju, nego katekizam.
kao on 'pojašnjava nerazumljivo' mož' mislit
Ne dragi prijatelju...pogledaj koliko ljudi Crkva drzi na glasu svetosti,a među njima je jednako teoretski potkovanih,kao i onih bez toga.
Nije kvaka u znanju,veću Duhu Svetomu,koji je preko njih djelovao.

Katekizam je tu da svima pojasni zašto Katolička vjeruje u ono što vjeruje. I kao što si mogao primijetiti Crkva se tamo ne poziva isključivo na Bibliju.
A jedan od razloga su i 40000. grupacija koje u stvari neznaju što drugi vjeruju,nego oni misle,kao ti recimo da Crikva vjeruje u nešto što ne vjeruje zapravo.


Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
u vjeri 'apsolutna istina' je ona koju vjernik prihvati, a ne ona koja mu se nametne.
po meni katolička vjera je daleko od istine, da 'apsolutnu' i ne spominjem.
Apsolutna istina nije ono što netko misli da jest,već ono što istina u sebi jest.
Po meni Katolička Crkva ima puninu istine,jer ona i jest preko apostola i ostalih ljudi svjedočila samim događajima,svi ostali su uzeli njenu Bibliju i tumače je na svoj način i to stotinama ili tisućama godina kasnije zapisanih zbivanja,a većinom nisu ni svjesni da postoje zbivanja koja nisu zapisana u toj knjizi.
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ti ne kontaš da čovjek ne ostane isti (u većini slučajeva)
ne možeš to shvatiti, jer si ti uvijek isti, nisi imao takvo iskustvo, pa misliš da su i drugi takvi.
Tko u životu dobije milost da progleda i susretne Boga,taj više nikad neće ostati isti,taj čovjek će se nanovoroditi i cijeli svoj život provesti u izgradnji Crkve Kristove.
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ja bih tako tebe mogao pitati-'koji je smisao držati se iste nauke, i ostati isti, griješan'
to je stvar shvaćanja, izbora, potrage za smislom, potrage za istinom,....
I ja bih tebe mogao pitati koji je smisao napustiti Crkvu i ostati i dalje isti pun grijeha?
Put,Istina i Život nam je dan u Crkvi koju je Isus dao apostolima,jer ta Crkva je tijelo Kristovo,a mi smo ruke i noge koje čine dobra djela da taj Božanski organizam živi i bude svjetlo ljudima.
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 14:36   #60
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Jedna je Crkva Katolička i ona je u neprekidnom postojanju od apostola do danas.
Tako je, slažem se.
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Dok je Rimokatolička jedna od mjesnih Crkava sa posebnom časti po Petrovom nasljedstvu.

Jeste, Rimska crkva je bila jedna od mjesnih crkava. Drugi je par rukava kako se od mjesne crkve pretvorila u opću - katoličku. Ne može mjesna crkva postati katoličkom jer je samo jedna od katoličkih crkava. To je nonsens. Po toj logici bi i Korintska crkva mogla biti Korintskokatolička, Efeškokatolička, Vukovarskokatolička itd...
Ono po lemu se Rimska (RKC) uzdigla iznad (pazi ti: iznad) i nametnula se kao "jedina ispravna" jest politička igra uvjetovana povijesnim zbivanjima,.
"Petrovo nasljedstvo" je isto dio te igre, uopće je dvojbeno Petrovo pripadanje crkvi u Rimu.
Ustvari, neki primat (ako bi se to i smjelo tako nazvati) u 1. stoljeću je imala crkva u Jeruzalemu - dok je postojala.
Da se kojim slučajem povijest drugačije odvijala i da nije Rim bio tadašnja najveća politička i vojna sila, danas bi možda govorili o Atenskokatoličkoj crkvi i vi bi dokazivali da je Petar bio na čelu Atenske crkve (ili već koja država bi bila tada in).
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post

Ono što tebe muči je ono rimo ili grko...katolička,zar ne?

To znači na koji način obdržavaju liturgiju...rekao bih različite koreografije istog događaja.
Ne muči mene ništa, upoznat sam dobro što i kako...

Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post

Crkva je zajednica naroda u jedinstvu sa Bogom.
Ne bih rekao naroda...prije vjernika.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.