Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2015., 00:15   #1
Bijes i nelagoda kad netko glasno žvače

Ima li netko sa slicnim problemom i kako se nosi s tim ??? Obiteljski ruckovi , rodjendani itd su za mene prava nocna mora. Jednostavno poludim kad netko glasno mljacka ili srce juhu , nista me na svijetu ne izbaci iz takta ko to. Vec dugo godina nastojim jest sam kad svak drugi pojede. Dan danas nisam naucio kako to kontrolirat..ali dobro , u zadnje vrijeme citam o tome i lakse mi je kad znam da nisam lud nego je to pravi poremecaj
__________________
Bolje živit 1 minutu časno nego 100 godina kao fukara.
casioedifice is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 23:04   #2
Zivcira tebe sto moras biti na tim ruckovima.

Pa reci onom tko mljacka i srce da smanji dozivljaje.
To ti je bliska rodbina s kojom si prisiljen jesti svaki tjedan jer se nemas muda osamostaliti.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 00:17   #3
Quote:
casioedifice kaže: Pogledaj post
Ima li netko sa slicnim problemom
imam ja slicnih problema

Quote:
i kako se nosi s tim ??
jako tesko .. izgladnjujem se do iznemoglosti
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 09:11   #4
Slična tema, možda su našli kakav odgovor...

https://www.forum.hr/showthread.php?t=379106
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 20:28   #5
Venera ti je s prvom rečenicom sve rekla. Uostalom, ako si već shvatio da je poremećaj - rješavaj ga. Ako ipak misliš da možda previše zabrijavaš... pronađi nešto na tim ručkovima što te interesira više od samog mljackanja.
__________________
Empire met its end
Katharina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 10:31   #6
Isti problem ovdje. Srkanje juhe, pa kad ljudi piju vodu i onda ih dva kvarta gore i dolje čuje kako gutaju vodu pa rade "ahhhh" kad progutaju. Onda da ne spominjem kako li neki samo jedu jabuku i čuje ih se tri ulice naprijed.
Pitao sam svoje roditelje i rekli su mi da u "samom djetinjstvu" nisam imao takvih problema nego je to počelo s nekih 10-11 godina. Kako? Niti sam se ne sjećam. No, problem i dalje stoji te ću ga morat nekako riješiti. Zvuk već pokušavam ignorirati, ali je prejak za mene i svaki put kad zvuk prestane ili se maknem iz prostorije, osjećam "živčanu iscrpljenost (da se tako izrazim ) i uživam u blaženoj tišini.
Povjerio sam se jednoj osobi o tom problemu koja me inače živcirala s jedenjem. Rekao sam joj da zvuči kao tek oslobođeni logoraš koji odmah nasrne na hranu po oslobođenju.

No, morat ću pronaći načina da jednostavno tu "smetnju" izbacim iz glave. Bit će teško, ali što se mora - mora se.
mysteriousguy21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 11:28   #7
svaki ponavljajuci zvuk me moze izbacit iz takta a rjesenje jedino nadjem u izbjegavanju takvih situacija ili da stavim slusalice na usi!
hrkanje,mljackanje,srkanje,hrackanje,kad netko svim zivim uzdasima pokusava na sebe svratit pozornost...

ne bi rekao da imas neki poremecaj nego te jednostavno zivcira kad netko nema osnovnu kulturu da zatvori lampu kad jede.
ok malo je zeznuto ako fakat popizdis do te mjere da si u stanju zakucat tu osobu u pod ali vjeruj mi nisi jedini,masa ljudi tako reagira samo ne zele svi to priznati

pokusaj sa nekim metodama samokontrole ili nauci ne "upijat" te zvukove do te mjere da popizdis
Diag-nonsense is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 15:34   #8
Na radio Puli emisija explora sam čuo da su ljudi kojima to smeta inteligentniji.
__________________
Obrati se i vjeruj evanđelju
Ako tko misli da je mudar među vama na ovome svijetu, neka bude lud da bude mudar. Jer mudrost ovoga svijeta ludost je pred Bogom. Ta pisano je ; On hvata mudre u njihovom lukavstvu. I opet; Gospodin poznaje namisli mudrih one su isprazne.
dernakamal is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 15:53   #9
Quote:
dernakamal kaže: Pogledaj post
Na radio Puli emisija explora sam čuo da su ljudi kojima to smeta inteligentniji.
Gluposti

Mene isto to smeta, još od srednje - kad god je moguće, izbjegavam zajedničke obroke s drugima.
I rekao sam im da me to strašno smeta, ali ne jebu me ni pola posto - stoga bolje da ja odem

A tek kad neki čoban kihne da ti pukne lijevi bubnjić i onda slasno zamljacka nakon toga ...
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 16:01   #10
Quote:
walkman800 kaže: Pogledaj post
Gluposti

Mene isto to smeta, još od srednje - kad god je moguće, izbjegavam zajedničke obroke s drugima.
I rekao sam im da me to strašno smeta, ali ne jebu me ni pola posto - stoga bolje da ja odem

A tek kad neki čoban kihne da ti pukne lijevi bubnjić i onda slasno zamljacka nakon toga ...:rigo:
Sad pretjeruješ, kihanje je refleksna reakcija na podražaj i teško ju je zaustavit. Zašto nekog nazvati čobanom zbog kihanja? Kako se usudio kihnut, drznik jedan

Inače, i mene smetaju zvukovi nepristojnog jedenja - mljackanje, roktanje i slične divote Zar nije to slučaj sa svima?
MyBurden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 16:16   #11
Quote:
MyBurden kaže: Pogledaj post
Sad pretjeruješ, kihanje je refleksna reakcija na podražaj i teško ju je zaustavit. Zašto nekog nazvati čobanom zbog kihanja? Kako se usudio kihnut, drznik jedan
Jedno je kihanje koje je glasno kao kad nježno pokucaš na vrata, a drugo ono u razini buke uzlijetanja aviona -sama reakcija na podražaj se ne može kontrolirat, ali razina eksplozije koju proizvede se može.
A mljackanje nakon kihanja je isto nezaustavljiva reakcija?
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 16:24   #12
Quote:
walkman800 kaže: Pogledaj post
Jedno je kihanje koje je glasno kao kad nježno pokucaš na vrata, a drugo ono u razini buke uzlijetanja aviona -sama reakcija na podražaj se ne može kontrolirat, ali razina eksplozije koju proizvede se može.
A mljackanje nakon kihanja je isto nezaustavljiva reakcija?
Mislim da ne možeš kontrolirati buku koju proizvodiš kihanjem. Primjetila sam da ljudi uvijek kišu na isti način. Neki glasnije, neki tiše. Potpuno zatomiti zvuk kihanja nije ni zdravo. Nema tu previše pomoći i oni koji su glasniji ne rade to iz nekulture.
Što se tiče mljackanja nakon kihanja, ne znam, sjećam se da sam jednom svjedočila nečem takvom, ali radilo se o ženi duboke starosti pa joj nisam uzela za zlo.
MyBurden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 16:27   #13
Quote:
MyBurden kaže: Pogledaj post
Mislim da ne možeš kontrolirati buku koju proizvodiš kihanjem. Primjetila sam da ljudi uvijek kišu na isti način. Neki glasnije, neki tiše.
EDIT: čini se da imaš pravo. Makar se svejedno kod glasnih "kihača" buka može ublažiti pokrivanjem nosa maramicom.
Ali je kod dobrog dijela ljudi kulturno uvjetovano:
Quote:
Some people can control their sneeze volume, or dial back on the vocalizations. A 2006 survey found that 45 percent of people have public sneezes that are different than their private sneezes, according to a spokesperson for the allergy drug Benadryl.
http://www.livescience.com/32707-why...e-so-loud.html
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 16:36   #14
Quote:
walkman800 kaže: Pogledaj post
EDIT: čini se da imaš pravo. Makar se svejedno kod glasnih "kihača" buka može ublažiti pokrivanjem nosa maramicom.
Pa da.
Jesi primjetio da u obiteljima uvijek par članova kiše na jedan način, a drugi par drugačije? Ja npr. kišem identično kao moja baka. Isti zvuk proizvodimo. Ona je ipak postala glasnija što je više starila, ne može si pomoći.
Buka se može ublažiti pokušajem zatomljivanja, ali kao što rekoh, nije zdravo.
MyBurden is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 22:23   #15
meni zabavno cut kada ljudi kisu,svaki put se odvalim smijat

ne smeta me glasno kihanje,cak niti oni ponavljajuci mini mouse zvukovi,jedino se okrenem na one zaustavljene pokusaje kihanja jer sam si jednom potrgao interkostalni misic pa nekak nastojim ljudima objasnit da to ne rade jerbo boli pun kuki i oporavak traje i traaaajeeee!!!

btw naletio nedavno na neki clanak koji kaze da se to (pizdjenje zbog odredjenih zvukova) strucno zove mizofonija :P
Diag-nonsense is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 10:57   #16
Quote:
Diag-nonsense kaže: Pogledaj post
meni zabavno cut kada ljudi kisu,svaki put se odvalim smijat

ne smeta me glasno kihanje,cak niti oni ponavljajuci mini mouse zvukovi,jedino se okrenem na one zaustavljene pokusaje kihanja jer sam si jednom potrgao interkostalni misic pa nekak nastojim ljudima objasnit da to ne rade jerbo boli pun kuki i oporavak traje i traaaajeeee!!!

btw naletio nedavno na neki clanak koji kaze da se to (pizdjenje zbog odredjenih zvukova) strucno zove mizofonija :P
ali meni ne smetaju nikakvi drugi zvukovi, nego baš ti zvukovi mljackanja, srkanja koji odaju da se radi o nepristojnom primjerku ljudske vrste. to jedenje bez da se pazi kako se jede, je više karakteristično za životinje. one tako jedu. i zato doživljavam to kao nešto animalno. bez pristojnosti i ikakve svijesti o tome kako to zvuči ili izgleda, nego baš kao svinje....
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 13:07   #17
Quote:
casioedifice kaže: Pogledaj post
..nego je to pravi poremecaj
poremećaj je kad te nervira kad netko mljacka ili je poremećaj mljackanje?

kakvi su to poremećaji?

meni isto smeta kad netko mljacka, no nisam mislila da itko ima nekakav poremećaj, osim ako poremećaj nije nedostatak kućnog odgoja, odnosno, da osobi koja mljacka nitko nikad nije rekao da se to ne radi za stolom, da se jede zatvorenim ustima. mislim, ja svoje dijete to učim od malena, učili su tako i mene...no danas valjda sve mora biti poremećaj. možda nam uskoro daju i pilule za to da se adekvatno tretira taj "poremećaj". kao i za sindrom "nemirnih nogu".
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 13:21   #18
Zapravo to nije toliko neuobičajena pojava i zove se misophonia. Da se lijepo zguglat i pojasnit.

Nisi sam u tome, štoviše, čak je i znanstveno klasificirano i u dijapazonu je fobija.
Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 12:28   #19
Da se pridružim klubu.

Ljudi koji kažu "isključi se" i slične savjete dijele jednostavno ne razumiju o čemu se radi. Probaj se ti isključiti kad netko noktima ide po ploči ili neki sličan zvuk koji te strašno iritira. To nije racionalno, kao gle kak nepristojno jedu, fuj, nego neka organska nepodnošljivost određenih zvukova.

Meni je teško ljudima objasniti da nije da mi se nečije mljackanje gadi, nego baš izaziva neki iracionalan bijes i tešku agresiju u glavi. Mljackanje, coktanje, lickanje, smackanje... noćna mora.

Dakle može netko jesti kao svinja i da me to uopće ne smeta, ali od nekih ljudi kad jedu dobivam napadaje i moram izaći iz sobe jer jednostavno ne mogu podnijeti tu frekvenciju zvuka ili što već. I ne, nije da mi te osobe same po sebi idu na živce, štoviše, nepodnošljivi su mi zvukovi, ne ljudi ili njihova "neodgojenost".

Zašto su to uglavnom ljudi s kojima provodim najviše vremena ne znam, možda jer njih najviše čujem pa sad već u najsitniji detalj znam kako zvuči koja hrana u njihovim ustima

Isto smo imali situacije doma kad sam se dizala i odlazila od stola, i ne nailazila na razumijevanje, a sad u uredu preživljavam tako da se skupim u vrijeme ručka kamo god, samo da me nema. Ako baš moram ostati za kompom, pokušavam jesti što glasnije neke bademe ili nešto da moji zvukovi priguše tuđe. Ali recimo ta metoda ne funkcionira kad ljudi nakon ručka krenu čistiti zube jezikom jer ne mogu svakih 15 sekundi izlaziti van i onda samo pokušavam ne poludjeti i zadaviti nekog golim rukama

Kod frendice me smetalo griženje noktiju, tj. cmaktanje koje ga prati, najgori su mi zapravo ti "mokri" zvukovi
igdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 17:14   #20
Drago mi je da sam naišla na ovu temu jer me užasno smeta mljackanje za stolom i općenito zvukovi vezano za jedenje i pijenje. A baš toga ima u obitelji. To izaziva svakodnevne svađe za ručkom jer ne mogu prihvatiti da je to nekome ok. Kao uživa u hrani. Kako možeš uživati kad imaš osjećaj da je pored tebe prase s kopanjom. I mislim da je to nasljedno jer djecu učim od malena da pristojno jedu, ali jedno moram svaki božji dan upozoravati. Čak mljacka kad ništa ne jede. Ko mačka.
Sad kad sam pročitala prethodne upise prvi put sam uopće pomislila da je to možda, možda poremećaj. I nikako se ne slažem s tim. Uvijek mi je kao djetetu užasno smetalo, više negodrugima, škripanje pinjura ili noža po tanjuru, struganje po teći. Ali mljackanje je užasno nepristojna navika.
Perka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:04.