Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2010., 17:58   #341
Quote:
mbubnjar kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima.
Ovakav tlak, danas je bio 160/100, je samo ujutro prije lijekova.
Tokom dana, je tlak stabilan. Štoviše, nakon lagane šetnje od sat do sat i pol tlak mu znade biti oko 120-130/80, što je OK, pretpostavljam...
tlak mu je dobar. bitno je da lijekovi djeluju. osobi u mojoj bližoj okolini nisu djelovali lijekovi za snižavanje tlaka tako da je to bio problem. ovo je sve dobro
ujutro je tlak svima veći, a ako je gospodin visokotlakaš to je sasvim normalno.
__________________
*Ako si licem okrenut prema suncu, sve će sijenke biti iza tebe!*
lost_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 10:07   #342
Vidim da mi je post preseljen, ispričavam se zbog nekorištenja searcha!
Hvala na odgovorima, al imam još jedno pitanje...
Da li netko od Vas koristi Sanusol laganu dijetetsku sol.
Ja pokušavam "navuči" svoje kod kuće da koriste tu sol (ali i nju u smanjenoj količini), pa me zanima da li za srčane bolesnike sa prebrođenim infarktom može imati kakav štetni utjecaj kalij klorid koji se nalazi u toj soli kao nadomjestak.
mbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 18:16   #343
Ispričavam se još jednom i molim još jedan savjet. A što ću, kad idem pitati u bolnicu, niti me itko želi saslušati, niti doktori imaju vremena...
Uglavnom, ovo sa jutarnjim tlakom mi je objašnjeno u ranijim postovima i to je, recimo ok.
E sad, danas mi je tata rekao da visoki tlak (150/xx) zna imati i tijekom dana i to najčešće neposredno prije podnevne ili večernje doze lijekova. Nakon uzimanja lijekova tlak mu se normalizira i sve je ok.
Da li je to uobičajeno djelovanje lijekova, da popuštaju nakon nekog vremena (pa čak i prije uzimanja slijedeće doze) ili možda treba mijenjati terapiju. Naime često znam čuti od srčanih bolesnika da "terapija ne djeluje i da su izvrtjeli već nekoliko kombinacija"...
Isto tako, pročitah na netu da je srčani infarkt apsolutna indikacija za koronarogafiju, ali nama doktor kaže da nema potrebe. Ima li smisla inzistirati na tome i ići u Krapinu (Magdalena)?
mbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 16:08   #344
Quote:
mbubnjar kaže: Pogledaj post
Tata, 67 godina, u travnju ove godine preživio je infarkt miokarda.
Nakon otpuštanja iz bolnice propisana mu je slijedeća terapija: aspirin protect 100mg, ISMN Jadran 20 mg, concor 2.5 mg u podne, ampril 2x5 mg, terlensif sr 1 tbl dnevno, alopurinol 100 mg, codarone a 200 mg 1 tbl, nitrolingual spray po potrebi.
Tati je tlak tijekom dana i navečer uredan (oko 130/80), dok mu ujutro prije nakon što se probudi, a prije lijekova ponekad zna biti i 160/??? (ne znam sad točno).
Nakon što popije jutarnju dozu, tlak se normalizira.
Da li je takvo stanje normalno, ili treba možda promijeniti terapiju s obzirom na taj jutarnji visoki tlak?
Molim upućene i "vučene" ljude da, ako mogu, daju svoje mišljenje.
Ovakva shema liječenja bi se mogla i bolje posložiti, no recimo da je prihvatljiva. Svejedno nije optimalna jer u jutro on ima previsoke vrijednosti tlaka za nekoga tko je na terapiji. Dakle trebate otići kod vašeg obiteljskog liječnika koji bi trebao sam posložiti ovu terapiju i uvesti ili novi lijek ili promjeniti doze i režim uzimanja lijekova da bi se izbjegle previsoke vrijednosti tlaka ujutro. Međutim treba paziti da tlak se ne snizi previše tijekom noći. Međutim kolebanje tlaka do maksimalnih razmjera od preko 20 mmHg, kao što je ovdje slučaj je svakako neprihvatljivo dugoročno govoreći. Neće mu štetiti nekoliko tjedana takvog tlaka svakako ali se trebate oko toga pozabaviti. Sretno!
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 19:43   #345
Bio je tata kod svoje doktorice, ali ona se cudom cudi i ne zna razlog nedjelovanja lijekova. Tako da je dobio uputnicu za kardiologa. E sad, nije se jos narucio, ali sigurno ce cekati mjesec, dva ili tri da dodje na red.
Ima li smisla sa svim nalazima otici u kliniku Magdalena? Mislim, privatna je pa ce prije doci na red. Ima li netko kakva iskustva sa njima? Strucnost, kvaliteta?
mbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 22:42   #346
Magdalena....odi, platit ćeš, dobit ćeš što si tražio, možda i više nego tražiš, pa ćeš i platit više nego si mislio, pa krug zna potrajat... sad sve ovisi, problem ćeš riješiti, ali pitanje je koliko dugo ćeš nastaviti plaćati nakon što ga rješiš...
Nikad ne znaš di je bolje: 1. tamo di plaćaš uslugu, pa im se isplati da se vraćaš, ili 2. tamo di im je pun k... pacijenata pa im kažu bilo što da ih se riješe.
Najbolje ti je ako ti je neko doktor u obitelji nek on riješi problem, a ako nije pošaljite nekog na školovanje pa nek rješava obiteljske probleme...kako su mene moji upregli...
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 09:33   #347
Eto meritas, čim ti, koji si doktor ili budući doktor primjećuješ ove velike nedostatke sustava, ima nade za naše zdravstvo, jer ćeš sigurno djelovati u smjeru da se takve stvari ne događaju.
mbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 11:31   #348
Ne bih vam preporučio Magdalenu iz razloga što ove vrijednosti nisu dramatične, i ako sačeka koji tjedan do kardiologa neće biti ništa. Ali svejedno, iako izgleda impresivan arsenal lijekova, obiteljski liječnik je mogao ovdje i sam modificirati terapiju.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 21:17   #349
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
Ne bih vam preporučio Magdalenu iz razloga što ove vrijednosti nisu dramatične, i ako sačeka koji tjedan do kardiologa neće biti ništa. Ali svejedno, iako izgleda impresivan arsenal lijekova, obiteljski liječnik je mogao ovdje i sam modificirati terapiju.
Je, mogao je...
Obiteljski liječnik sve tegobe mojeg tate, vezane uz tlak, povezuje s vremenom, a mi bi trebali očekivati da on modificira terapiju.
Kaj da velim, grizem se za jezik da ne napišem svoje pravo mišljenje o tome...
mbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 21:16   #350
i meni tlak varira inače imam niži tlak a kad mi se odjedmo zavrti i oblije me hladni znoj izmjerim a ono 160/90 puls malo brži i sam od sebe se spusti uzmem malo kapi valerijane i bude mi bolje ali onda narednih dana nigdje bez tlakomjera a to mi se dešava prije mjesečnice pa stvarno neznam pomagajte što mi je raditi
mirjana223 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 21:20   #351
ljudska psiha može čuda napravit čovjek koji je sklon malo povišenom tlaku on ga sam može dignuti nevjerovatno ali kako protiv toga
mirjana223 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 14:10   #352
Evo, javljam se nakon nekog vremena primjene Tritace-a (rampirila).

Podsjećam - mom suprugu dijagnosticirana je arterijska hipertenzija. Kad si je sam mjerio tlak doma povremeno, kretao se uglavnom oko 140-150/95-100 mmHg. Doktorica ga je poslala da napravi pretragu holter tlaka 24-satni i po tome je ispalo da je prosječni tlak 142/91 mmHg, otkucaji srca 90, te da je 81% prosječnih vrijednosti iznad graničnih. S obzirom da je 81% vremena tlak bio povišen, doktorica mu je propisala terapiju TRITACE 5mg tablete. Napominjem da je napravio i razne druge pretrage (EKG, neke pretrage urina, bubrega, UZV urotrakta, itd.) i svi nalazi su uredni, osim što mu je rekla da treba smanjiti unos soli jer je Natrij malko povišen, ali sve drugo je OK.


S terapijom (TRITACE - rampiril 5 mg) je započeo 1.9., lijek pije ujutro (7:30) svaki dan. Dakle, pije ga već nekih 3 tjedna. Ne znam što da mislim - je li mu lijek pomogao ili ne? Skoro svaku večer izmjerim mu tlak na obje ruke, ako ćemo gledati vrijednosti izmjerene na lijevoj ruci, onda mu je lijek pomogao - tlak je uglavnom normalan, kreće se uglavnom recimo oko 120-135/75-85, a ponekad čak bude i dosta snižen (npr. 114/83). Ako ćemo gledati vrijednosti izmjerene na desnoj ruci, onda mu nije pomogao, jer su vrijednosti i dalje povišene (uglavnom oko 145/95).

Dakle, muči me to što ima velika odstupanja u tlaku na lijevoj i desnoj ruci. Naravno, reći će to doktorici sad kad bude išao na kontrolu.

Prilažem sliku tablice vrijednosti tlaka, ako uspijem:

[IMG=http://img543.imageshack.us/img543/4517/tlak.jpg][/IMG]


Ima li netko iskustvo izrazito različitih vrijednosti tlaka na dvije ruke? Može li to biti povezano sa suženjem krvnih žila ili slično?

Hvala!
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 15:22   #353
tri tjedna su više nego dovoljna da se postigne dobar učinak sa terapijom. Mogući razlozi su i da je nastavio sa pretjeranim unosom soli, ali eto pretpostavljamo da se pridržava preporuka. Svakako se u obzir primarno uzimaju u obzir vrijednosti na ruci gdje je tlak viši. Ako su razlike na rukama veće od 20 mm Hg stalno, onda bi trebalo i to ispitati. Međutim, vjerojatno je da je terapija neadekvatna. Svakako kod doktorice na promjenu terapije.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 15:52   #354
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
tri tjedna su više nego dovoljna da se postigne dobar učinak sa terapijom. Mogući razlozi su i da je nastavio sa pretjeranim unosom soli, ali eto pretpostavljamo da se pridržava preporuka. Svakako se u obzir primarno uzimaju u obzir vrijednosti na ruci gdje je tlak viši. Ako su razlike na rukama veće od 20 mm Hg stalno, onda bi trebalo i to ispitati. Međutim, vjerojatno je da je terapija neadekvatna. Svakako kod doktorice na promjenu terapije.
Za sol stvarno pazimo, smanjila sam maksimalno u kuhanju. Možda to još uvijek nije dovoljno.

S obzirom da su mu prije početka terapije, mjerene vrijednosti na obje ruke uvijek bile povišene, a sad nakon terapije na lijevoj mu je idealan, a na desnoj povišen, pomislila sam da mu lijek možda ipak pomaže, ali možda nešto nije u redu s tom rukom (suženje žila i slično)

U svakom slučaju, ide ovaj tjedan kod obiteljske liječnice pa ćemo vidjeti što će reći.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 15:57   #355
Evo update. Dragi je bio kod svoje obiteljske liječnice koja mu je rekla da su odstupanja u tlaku izmjerenom na obje ruke normalna. Naime, kaže da je svim ljudima tlak na desnoj ruci uvijek veći, zato se tlak treba uvijek mjeriti na lijevoj ruci.

Za ova njegova odstupanja kaže da su normalna, bilo bi zabrinjavajuće samo u slučaju kad bi odstupanje bilo veće, npr. na lijevoj 120-130, a na desnoj 160-170.

Ostavila mu je istu terapiju.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 17:00   #356
visoki tlak

pomoć ili savjet.....
.....živio sam sa visokim tlakom dulje vrijeme ali si to nisam htio priznati,poneka mjerenja su pokazivala 150/100....jedan dan sam završio na hitnoj zbog unutarnjeg bola između stidne kosti i pupka,te mi je tamo doktor izmjerio 190/110!! (rekao je da je sada viši zbog straha i cijele situacije)
dobio sam antibiotike koji su mi tu misterioznu upalu riješili i sad je sve oke,mada kad pitam doktricu šta je bilo sa mnom i kakva upala nitko nema pojma....no dobro ono što me sada muči je tlak...
počeo sam sa irumedom od 10mg ujutro ali nakon 7 dana ni mrdac,tlak stalno 150-160/100,
zatim mi je dr. pojačala 20mg irumed ujutro i 1/2 tablete 5mg amlopina navečer... i tako par dana kao da se počelo normalizirati...
a onda ujutro u 2 sata vozim se u autu i pozli mi ,zovem 112,a imao sam osjećaj kao da imam pritisak u čašici dolje između prsnog koša(di je želudac) i da nemogu doći do zraka da nemogu disati ,uhvatila me panika,srce počelo udarat brže i jače i počelo mi je cijelo tijelo trnuti,kao da propadam i kao da struja prolazi kroz mene,zovem hitnu ponovo u 3 i oni dođu za 1 SAT I POL..., počelo mi je biti malo bolje i izmjerili su mi tlak 180/130...prikopčali su me na monitoring i u 8 ujutro me pustili doma ...
od tada imam tlak (mjerim ga 3 puta na dan) prosjek:
ujutro-136/86,
popodne-130/80
i navečer-135/85....2 tjedna prosjek
tako je bilo do ponedjeljka i onda me opet uhvatio onaj osjećaj da ne mogu doći do zraka(pritisak u čašici) došao doma i izmjerio 160/110...uzeo normabel 5mg i za sat i pol 139/90 malo je porastao i navečer nakon 5mg amlopina mi je pao 138/86.....do danas mi je ujutro,popodne i navečer tlak savršen132/82 prosjek.......čekam da odem kod kardiologa na pregled..
ali zanima me slijedeće,doma mi je super ali ako trebam otići van ili negdje dalje odmah mi se mota o glavi šta ako me uhvati onaj osjećaj da ne mogu disati,šta ako mi opet pozli??? da li je moguće da mi i od psihe tj. panike ili tih glupih misli može biti tako....i da mi tlak skoči....
pušio sam 1 i pol kutiju dnevno sad više ne pušim ,debel sam i počeo sam skidati kile....pliz savjet ili .......
crovlado is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 18:22   #357
Čitam tvoj post, pa me zanima: jesi li uzeo Normabel samoincijativno, na svoju ruku ili ti je dr prepisala u sklopu terapije?
Moj muž uzima terapiju sličnu tvojoj, 10 mg Irumeda i pola tabletice Byol, a popodne 5 mg Norvasc. Ali Normabel nije nikad koristio, nisu ga ni dali na Hitnoj kad mu se zavrtilo zbog visokog tlaka.

Što se tiče debljine, ne znam koliko si težak i u kojoj mjeri težina utječe na tvoj tlak, ali svakako nije preporučljivo imati višak kilograma kod visokog tlaka.
Je li visoki tlak u tvojoj obitelji nasljedan?

Koliko znam, panika i nervoza kod mog muža povisi njegov tlak. Inače, koliko ga znam, kod njega nisu nikad bili ovakvi simptomi koje ti navodiš, lupanje srca, pritisak kod srca..

Napravi pregled kod kardiologa i najbolje ćeš znati na čemu si.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 19:22   #358
normabel mi je dala dr. , a i na hitnoj sam dobio normabel....39 godina imam imao sam 129kg na 180cm,sad sam smanjio 9kg dolje,a i dalje sam odlučio mršaviti a i sa ovom prehranom kile idu dolje!
Ah pregled se čeka 4 mjeseca kod kardiologa to znači da možeš otegnut papke za to vrijeme , imam od prijatelja ženu koja je dr. na Vuk Vrhovcu pa idemm tamo 2 tjedan....
Mama mi ima visok tlak....
crovlado is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 17:54   #359
Exclamation ako imate iskustva s nečim sličnim, pišite.. :(

Jučer mi se baka (73 godine) nakon ugodno provedenog jutra, doručka i sl., iz čistog mira srušila.. Nije pala u nesvjest, ali kaže da joj je u tom trenu pred očima padao snijeg. Nakon 2 intervencije hitne (jer je u međuvremenu počela i nekontrolirano povraćati), danas je završila na neurologiji i.. Bila je snimanju glave (trenutno sam zablokirala, ne mogu se sjetiti kako se snimanje točno zove) i kažu da je sve u redu, a ona je skroz nakrenuta na lijevu stranu i ima stalne vrtoglavice.. Zaboravila sam napomenuti, jučer joj je tlak varirao od 200/110, na 180/110, 150/90, pa opet 180/100.
Ne znam više što da mislim, u bolnici su isključili moždani udar (jedan blagi je već imala prije 10 godina) pa.. Postoji li mogućnost da je pri padu ozlijedila centar za ravnotežu (iako, kaže da ju ništa ne boli, nema masnica.. )?! Premda, ni to mi ne objašnjava njenu nakrenutost na lijevo jer se ona pojavila tek 10ak h nakon pada.. Da, ne može se ni samostalno kretati, čak ni ustati iz kreveta..
Inače je visokotlakaš, ali do sada je trošila lijekove (Tarka, Cilazil plus, Normabel) i sve je bilo pod kontrolom..
Sad su je zadržali u bolnici, stavili joj pelenu da ju ne moraju voditi na WC i.. Napravit će joj sve moguće pretrage, a.. Za mene je to opća katastrofa!! Baka ne može doslovno ništa, bolničke snimke (znam samo da se radi o najnovijoj tehnologiji) ne pokazuju ništa, a ja.. Bespomoćno sjedim u drugom gradu i zanima me što sve sada možemo napraviti.. Da je premjestimo u drugu bolnicu, treba li ići u toplice ili..??
Molim Vas sve moguće savjete jer mi je djed umro od moždanog udara u roku od 3 dana (a isto su rekli da je sve u redu tj., pod kontrolom) pa.. Ne želim riskirati!

Unaprijed hvala na Vašim savjetima, preporukama bolnica/doktora i sl. (po mogućnosti u PGŽ ili okolici)!!!
__________________
live fast, die pretty! ;)
Khalli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 23:42   #360
Moja je preporuka svima koenzim Q10 kao dodatak prehrani. Odličan je za sve probleme sa srcem, aritmijom, tlakom, a pogotovo za ljude koji su pretrpjeli srčani udar. Daje srcu energiju i oporavlja ga, a svi lijekovi koje se koriste za dotične probleme ga uništavaju.
sidney is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.