Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2017., 11:26   #741
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Transformacija u smislenu iako jos uvijek povrsnu izjavu:

"Po mojim saznanjima i edukaciji ..... ljudi nisu znali gotovo ništa sve do prije nekih 200 godina " .
Ne samo po mojim.

Recimo, znaš li da su Englezi prije 500 godina *znali* da kraljevi nemaju isti želudac kao ostali ljudi?

Zato su *znali* da kralj ne smije jesti istu hranu kao i ostali, a ostali ne smiju jesti hranu koju jedu kraljevi. Kraljevi su, uglavnom, jeli meso, ostali zelje.

Istina, postojala su neka jela ostalih koju su smjeli jesti i kraljevi, ali vrlo rijetko.

Toliko o znanju.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 11:29   #742
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Ne znam koji je 'lijek', možda umjetno povećani neokorteks.
Vježba? Upotreba? Korištenje?

Nisu još izumili male pilulice za povećanje neokorteksa? Hoće, ne brini.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 11:44   #743
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne samo po mojim.

Recimo, znaš li da su Englezi prije 500 godina *znali* da kraljevi nemaju isti želudac kao ostali ljudi?

Zato su *znali* da kralj ne smije jesti istu hranu kao i ostali, a ostali ne smiju jesti hranu koju jedu kraljevi. Kraljevi su, uglavnom, jeli meso, ostali zelje.

Istina, postojala su neka jela ostalih koju su smjeli jesti i kraljevi, ali vrlo rijetko.

Toliko o znanju.
Imali su predrasude, kao što ih i mi imamo, zbog različitih razloga.

Nije istina da "ništa nisu znali", nisu bili hrpa budala, sigurno... već i srednjovjekovna poljoprivreda i obrtništvo, da ne gledamo ostalo, iziskivali su često složena znanja i vještine.

Osim toga, raspodjela tih znanja bila je drugačijeg karaktera nego danas, a idiotizam specijalizacije nije bio ni izdaleka zastupljen kao danas.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 14:29   #744
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ma šalim se.

...
Podsjetilo me još na one 3D sličice što su neko vrijeme bile popularne, ako se sjećaš, na prvi pogled ne vidiš ništa, samo neko šarenilo. Tek kad se zagledaš na drugi način nešto se vidi. Onako, moraš gledati drugačije.

Što ako je tako sa svime oko nas, tko zna što nam je još pred nosom, a mi ne vidimo.
Illana is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 15:11   #745
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Čitaš krive znanstvenike.

U znanstvenoj literaturi koju ja čitam, odavno je dokazano da svaka curica zavidi dečkima što imaju pišu i zato curice vole haljine i sanjaju da budu krojačice.

Naime, krojačice stalno imaju u rukama ogromne škare s kojima se bez problema može odrezati ........ svašta.

Eto vidiš.

S ovim se možeš samo složiti budući da tako kaže evolucijska psihologija, a evolucija i evolucijska psihologija su temelji znanosti.

Dakle, na pitanje zašto su curice uglavnom švelje dala je odgovor evolucijska psihologija - da odrežu ........ ono što nudi užitak a donese dugogodišnje brige (cendravo derište oko kojeg se moraš brinuti do njegove, danas i 40-te).

Zato je ona serija u kojoj je Watson žensko potpuno pogrešna. Žene nemaju analitički već krojački mozak. Dokazala evolucija.
OMG, sad gledam Žuži Jelinek posve drugim očima.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 15:33   #746
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Patnje mladog Werthera
To me podsjeća kad je jedan profesor kod nas pitao: 'Je li to čitate beletristiku na mom satu?'

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kažu da matematiku treba vježbati
Da, to nas je i dovelo do ove točke..


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Vježba? Upotreba? Korištenje?
To je svakako dobro za očuvanje postojećih kognitivnih sposobnosti, ali za povećanje nije dovoljno.

Quote:
Nisu još izumili male pilulice za povećanje neokorteksa? Hoće, ne brini
Za povećanje? Pa da imaš glavu kao ET? Ne stane više nimalo..

Neće se ići tim putem. Prije će se raditi o nekom hibridu, dakle, nastavak umjetnog koretksa u nekakvom cloudu..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 16:27   #747
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Podsjetilo me još na one 3D sličice što su neko vrijeme bile popularne, ako se sjećaš, na prvi pogled ne vidiš ništa, samo neko šarenilo. Tek kad se zagledaš na drugi način nešto se vidi. Onako, moraš gledati drugačije.

Što ako je tako sa svime oko nas, tko zna što nam je još pred nosom, a mi ne vidimo.
Pa drugačije i "gledamo". Svijet nije isti znanstveniku i umjetniku i filozofu i vjerniku i kapitalistu i radniku itd.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 17:13   #748
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Za povećanje? Pa da imaš glavu kao ET? Ne stane više nimalo..
Današnji prosječni muškarac ima trbušinu veličine i opsega bureta piva od 20, 30 pa i više litara.

Glava veličine lubenice bila bi potpuno u skladu sa takvim donjim dijelom tijela.

Ovako je neproporcionalan. Trbušina ogromna a na njoj malecka glava. Uglavnom prazna.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 19.06.2017., 17:25   #749
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Današnji prosječni muškarac ima trbušinu veličine i opsega bureta piva od 20, 30 pa i više litara.

Glava veličine lubenice bila bi potpuno u skladu sa takvim donjim dijelom tijela.

Ovako je neproporcionalan. Trbušina ogromna a na njoj malecka glava. Uglavnom prazna.
Ne bih znao ništa o tome.

Samo kažem da je neokroteks odavno dosegao maksimalnu veličinu, a veličina glave djeteta odavno je problem za porod..

Alieni iz filmova uvijek jako pametni, ali i neproporcionalni glavati. I uvijek humanoidni, kao da je cijela galaksija evoluirala u afričkoj savani
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 19:32   #750
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Pa drugačije i "gledamo". Svijet nije isti znanstveniku i umjetniku i filozofu i vjerniku i kapitalistu i radniku itd.
I to da; nije lako izaći iz okvira.
Illana is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 19:56   #751
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne samo po mojim.

Recimo, znaš li da su Englezi prije 500 godina *znali* da kraljevi nemaju isti želudac kao ostali ljudi?

Zato su *znali* da kralj ne smije jesti istu hranu kao i ostali, a ostali ne smiju jesti hranu koju jedu kraljevi. Kraljevi su, uglavnom, jeli meso, ostali zelje.

Istina, postojala su neka jela ostalih koju su smjeli jesti i kraljevi, ali vrlo rijetko.

Toliko o znanju.
Interesantna logika.

A znas li ti .....da u 2017. hrpa ljudi u zemlji gumenih poprsja misli da cokoladno mlijeko dolazi od smedjih krava ?

Ili...da je svijet stariji od 500 godina ?
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:00   #752
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Imali su predrasude, kao što ih i mi imamo, zbog različitih razloga.

Nije istina da "ništa nisu znali", nisu bili hrpa budala, sigurno... već i srednjovjekovna poljoprivreda i obrtništvo, da ne gledamo ostalo, iziskivali su često složena znanja i vještine.

Osim toga, raspodjela tih znanja bila je drugačijeg karaktera nego danas, a idiotizam specijalizacije nije bio ni izdaleka zastupljen kao danas.
A gle, to se ne može drugačije reći nego - nisu ništa znali.

Što nije ni čudno budući da je seciranje tijela bilo zakonima strogo zabranjeno pa nisu znali ni od čega se sastoji ljudsko tijelo, koje organe ima i kako oni funkcioniraju.

Bilo bi potrebno puno vremena i prostora da se nabroji sve ono što ljudi nisu znali, međutim, jasno je da količina arugumenta neće utjecati da osoba promjeni mišljenje ako sama za to nije spremna.

Zato ću navesti samo još ovo:

Žao mi je što ne mogu naći originalni tekst, ali imala sam negdje *recept* koji govori kako se mogu dobiti štakori. Uglavnom, u korito se stavi nešto starih krpa i nešto malo žitarica i pričeka se nekoliko tjedana. Nakon nekoliko tjedana iz te smjese dobiju se štakori.

Od kuge umrlo dvije trećine stanovništva europskog kontinenta.

Te dvije crtice dovoljne su da se shvati dubina neznanja ondašnjeg stanovništva.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:16   #753
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne bih znao ništa o tome.

Samo kažem da je neokroteks odavno dosegao maksimalnu veličinu, a veličina glave djeteta odavno je problem za porod..

Alieni iz filmova uvijek jako pametni, ali i neproporcionalni glavati. I uvijek humanoidni, kao da je cijela galaksija evoluirala u afričkoj savani

Ti znaš da je neokorteks dosegao maksimalnu veličinu? Kako, ako su mutacije nasumične i ne postoji plan, nacrt ili zakon iz kojeg bi se moglo shvatiti u kojem pravcu će dalje ići evolucija?

Veličina glave djeteta nije nikakav problem budući da se i danas mozak razvija nakon rođenja djeteta, čitala sam, sve do čovjekove 25 godine života.

Međutim, ne znamo niti koliko kognitivnih sposobnosti danas koristimo. To su sposobnosti koje moramo naučiti od starijih. Naime, naučiti ćemo hodati i bez pomoći odraslih (iako je i to upitno, čitala sam negdje da tzv. divlja djeca ne hodaju potpuno uspravno, već se više služe rukama kod kretanja, ali ne bi širila temu), međutim čitati, pisati, zbrajati, množiti, materinji jezik ..... nećemo naučiti osim ako nas netko tko već to zna ne nauči. I ne samo to, naučiti ćemo i znati tek nakon višegodišnjeg vježbanja.

Prema tome, lako je moguće da i danas postoje sposobnosti našeg mozga koje čovječanstvo još nije otkrilo.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:25   #754
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Interesantna logika.

A znas li ti .....da u 2017. hrpa ljudi u zemlji gumenih poprsja misli da cokoladno mlijeko dolazi od smedjih krava ?

Ili...da je svijet stariji od 500 godina ?
Znam.

Jedan znanstvenik je rekao da u neboderima 21. stoljeća žive i ljudi 13. stoljeća.

Znanje nije nešto što se prenosi genetski, da bi se usvojio barem djelić znanja treba uzeti knjige i učiti, učiti, učiti .... godinama i desetljećima.

Danas na svijetu ima osam milijardi ljudi. Neka je deset posto totalnih neznalica, to je ogroman broj ljudi koji ne znaju ništa, misle da je važno imati velike sise pa makar i od gume i nikad nisu čuli za kakaovac.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:43   #755
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
A gle, to se ne može drugačije reći nego - nisu ništa znali.
Mravac, sjećam se da si jednom rekla da te povijest ne zanima. Ako budeš kad imala volje malo proučiti stare kulture, osobito stare Grke, naći ćeš puno toga što su ljudi znali. Da uzmem samo jedan primjer. Da nije bilo Aristotelove logike danas ljudi ne bi tipkali budalaštine na forumima.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 10:13   #756
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Mravac, sjećam se da si jednom rekla da te povijest ne zanima. Ako budeš kad imala volje malo proučiti stare kulture, osobito stare Grke, naći ćeš puno toga što su ljudi znali. Da uzmem samo jedan primjer. Da nije bilo Aristotelove logike danas ljudi ne bi tipkali budalaštine na forumima.
Krivo si razumio, povijest me ne zanima na forumu jer o njoj dosta znam. Ovdje sam jer me zanima ono što ne znam, rupe u neznanju želim zatrpati.

Inače, maturirala sam Klasičnu gimnaziju pa sam jako dobro upoznala grčku kulturu, grčki jezik, grčki alfabet ........

Istina, u gotovo četiri desetljeća puno tog znanja je isparilo, ali .......
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 10:28   #757
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Krivo si razumio, povijest me ne zanima na forumu jer o njoj dosta znam. Ovdje sam jer me zanima ono što ne znam, rupe u neznanju želim zatrpati.
Jest, krivo sam te razumio, ali onda je utoliko čudnije što kažeš da ljudi nisu ništa znali.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 10:43   #758
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Jest, krivo sam te razumio, ali onda je utoliko čudnije što kažeš da ljudi nisu ništa znali.
Nisu ništa znali u srednjem vijeku. To je samo dokaz da se znanje ne prenosi genetski, da svaka generacija mora ispočetka učiti. Jasno je to svakom roditelju koje ima dijete, jer nije važno što roditelji znaju matematiku i fiziku i tri strana jezika njihovo dijete neće znati ništa. Sve će morati samo naučiti ispočetka kao da su mu roditelji nepismeni ljudi bez ijednog razreda osnovne škole.

Isto je i sa Čovječanstvom. Znanje stare Grčke bilo je zaboravljeno, seciranje je bilo zabranjeno i ta znanja bila bi izgubljena da nisu bila zapisana i otkrivena kada su zabrane popustile.

Međutim, treba i naglasiti da je bazen ukupnog znanja Čovječanstva u doba Stare Grčke ipak bio puno manji nego što je bazen znanja današnjeg čovječanstva.

Stari Grci, ipak, nisu znali kako nastaju gromovi i munje. I još dosta toga.

Treba biti realan u ocjeni prošlih doba. Bojim se da dosta ljudi reagira emocionalno, kao da sam im dirnula u neke njihove svetinje, ako napišem neke jednostavne povijesne činjenice.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 10:47   #759
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Jest, krivo sam te razumio, ali onda je utoliko čudnije što kažeš da ljudi nisu ništa znali.
A i nespretan je izraz *nisu ništa znali*. Naravno da nisu *nisu ništa znali* odnosno da su znali svašta i ponešto. I stari Grci i ljudi prije njih i ljudi poslije njih.

Neđutim, koliko je tko znao možemo ocijeniti uspoređujući količinu njihovog znanja sa količinom današnjeg znanja.

Tko zna što će buduće generacije, recimo one za 2000 godina, misliti o količini našeg znanja.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 10:56   #760
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
A i nespretan je izraz *nisu ništa znali*. Naravno da nisu *nisu ništa znali* odnosno da su znali svašta i ponešto. I stari Grci i ljudi prije njih i ljudi poslije njih.

Neđutim, koliko je tko znao možemo ocijeniti uspoređujući količinu njihovog znanja sa količinom današnjeg znanja.

Tko zna što će buduće generacije, recimo one za 2000 godina, misliti o količini našeg znanja.
Koliko smisleno koristimo taj bazen znanja u odnosu na, recimo, stare Grke ?

Naravno, pitanje je dosta neprecizno, tko je to zapravo "mi", itd., ali može se nešto reći na tu temu...

Uglavnom, nije sve u količini...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.