Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2017., 00:12   #21
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Prema kuda sve to vodi, koje je tvoje mišljenje?
Prvo ide automatizacija repetitivnih "blue collar" poslova. Onda idu i na "white collar" tipa ocitavanje radioloskih nalaza, usporedba simptoma i donosenje dijagnoze, upotreba robota kojima nikada nece zadrhtati ruka za operacije...

Svaki posao koji se automatizira donjet ce mali broj tehnoloskih poslova, ali gubitak velikog broja tih automatiziranih. Nitko nece automatizirati poslove ako time gubi novac, dakle ici ce se stalno na "povecanje efikasnosti" = manji trosak poslovanja = manju zaposlenost.

Razlika od prijasnjih promjena tehnologije je da vise nema novog podrucja. Kirurzi zamjenjeni kirurskim robotima sigurno nece svi, niti pretezno postati programeri. Jos manje ce se to desiti s blagajnicama i vozacima kamiona. A lako moguce da tehnologija smanji i potrebu za programerima.

Kamo sve vodi? Ako idemo po inerciji vodi u propast kapitalizma. Manja zaposlenost radi AI > manja potrosnja > otpustanje ljudi koji su zivili od tih novo-automatiziranih > jos manja potrosnja > daljnje otpustanje. Lanac se nastavlja dok se ne stabilizira na nivou baziranom na ne-automatiziranima, kao i njihovim "serviserima".
Za ocekivati je da se moze raditi o urusavanju znacanjog dijela trzista: 10-20-50% implozija je katastrofa koja ce voditi i u bankrote firmi, odnosno banaka koje su ih financirale. Vodi u imploziju proizvodnje, jer odjednom trziste nestaje, pa ti nikakva efikasnost ne pomaze.
Na kraju sta ce raditi zemlja u kojoj je nezaposlenost recimo 75% i gdje nezaposleni nemaju od cega zivjeti pa im bacanje cigle u izlog znaci osiguran grijani smjestaj, hranu i ljecenje kroz period kazne? Kako ce ta zemlja uopce pokrpati proracun da nahrani gladne gradjane? Valjda je bilo kakva metoda prihvatljiva. Nema novca? Gle, upravo smo ga elektronicki generirali.
Jedan elegantan izlaz je UBI, odnosno osiguranje da se trziste odrzi tako da se svakom gradjanu pokloni mjesecno neki iznos novca od kog moze zivjeti. Odakle taj novac? Svejedno. Efektivno to znaci da je svaki gradjanin dionicar drzave, u kojoj firme rade za zajednicku korist, proizvode za sve, vecina potrosnje je vrlo uravnotezena. Neka vrsta komunisticke utopije postaje jedini spas kapitalistickog drustva.

Sta je alternativa? Paralelni sistem? Post-apokalipticni scenariji? Pod-kasta gladnih i bjesnih nezaposlenih? Terminatorski scenarij u kome AI uklanja ljude?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 00:29   #22
Ako te robot može zamijenit, traži novi posao ili postani bolji od robota.. As simple as that...
__________________
Netko jede grožđe i programira na kompjuteru, a jebemu pas, nar je tu za ukras...

Volim party, volim mali parking!
Čekkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 00:33   #23
Quote:
Čekkić kaže: Pogledaj post
Ako te robot može zamijenit, traži novi posao ili postani bolji od robota.. As simple as that...
Povrsno i kratkovidno! Reci to bankovnom cinovniku kog su zamjenili bankomatom i koji na losem trzistu rada ne vidi alternativu.

Ekonomija danas sve vise postaje nalik na igru u kojoj ljudi trce oko stolica, uvijek je manje stolica od igraca, pa kad prestane muzika neki izvise. A ti im govoris neka budu bolji.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 00:45   #24
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Povrsno i kratkovidno! Reci to bankovnom cinovniku kog su zamjenili bankomatom i koji na losem trzistu rada ne vidi alternativu.

Ekonomija danas sve vise postaje nalik na igru u kojoj ljudi trce oko stolica, uvijek je manje stolica od igraca, pa kad prestane muzika neki izvise. A ti im govoris neka budu bolji.
Oćeš reći da bi trebao žalit bankara koji nije naučio ništa više nego samo radit na šalteru i davat pare s računa (jer bankomat je zamijenio samo te). Ozbiljno????

Nek nauči konobarit, kaj da ti kažem....
__________________
Netko jede grožđe i programira na kompjuteru, a jebemu pas, nar je tu za ukras...

Volim party, volim mali parking!
Čekkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 03:05   #25
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Povrsno i kratkovidno! Reci to bankovnom cinovniku kog su zamjenili bankomatom i koji na losem trzistu rada ne vidi alternativu.

Ekonomija danas sve vise postaje nalik na igru u kojoj ljudi trce oko stolica, uvijek je manje stolica od igraca, pa kad prestane muzika neki izvise. A ti im govoris neka budu bolji.
Ha uskoro cemo morati sami sebe poboljsavati kako bi ostali relevantni. Kinezi vec jako mnogo ulazu u istrazivanja vezana za genetski inzenjering, vec se ozbiljno radi na povezivanju racunala i zivcanog sustava...

A osim toga, daljnjiom automatizacijom i razvojem novih izvora energije doci cemo do toga da ce proizvodnja biti dovoljno jeftina da nemati posao nece biti toliki problem.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 04:07   #26
Quote:
Čekkić kaže: Pogledaj post
Oćeš reći da bi trebao žalit bankara koji nije naučio ništa više nego samo radit na šalteru i davat pare s računa (jer bankomat je zamijenio samo te). Ozbiljno????

Nek nauči konobarit, kaj da ti kažem....
Nece on to reci nego ti je objasnio sto ce se dogoditi - istina je i to da u mnogim stvarima covjek jednostavno ne moze biti "bolji" od automatiziranih sustava.

U tranziciji ce se dogoditi tektonski pomak u funkcioniranju drustva - drzava kakvu poznajemo, drzavna uprava, birokracija i kapitalizam sam po sebi su vec dugo obsolete, cak i u danasnjim prilikama. Nisam bas siguran da potpuna automatizacija i ideja da minijaturni postotak ljudi mogu posjedovati i upravljati vecinom bogatstva mogu koegzistirati.

Ako cemo u sfere teorija zavjere, mozda i je moguce - tako da se potamani onoliki broj populacije koji je suvisan u odrzavanju sustava. Znaci, ostavis ono malo bogatih, bit ce im cisti zrak a ostavis toliko ljudi koliko ih treba za stiskanje gumbica i poslugu. Ali jebiga, dogodi se s vremena na vrijeme da zemaljsko roblje uzme vile i motike - sumnjam tako da ce nekoliko milijardi ljudi pocrkati bez ikakvog prigovora.

Zaliti nema smisla nikoga. Ali tvoje razmisljanje je temeljeno na ideji da ce netko drugi odjebat a ti ces eto nauciti nesto ekstra pa neces.

Good luck.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 10:37   #27
Quote:
Čekkić kaže: Pogledaj post
Oćeš reći da bi trebao žalit bankara koji nije naučio ništa više nego samo radit na šalteru i davat pare s računa (jer bankomat je zamijenio samo te). Ozbiljno????

Nek nauči konobarit, kaj da ti kažem....
Ma ne moraš ti nikoga žaliti, samo se pitaj tko će i s čime kupovati to što ti imaš za ponuditi. Ili što će ona masa koja se neće znati poboljšati? Gledati sa strane? Zašto? Zato što si ti "pametan"? Pa i nisi onda baš...
theremin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 10:52   #28
Quote:
theremin1 kaže: Pogledaj post
Ma ne moraš ti nikoga žaliti, samo se pitaj tko će i s čime kupovati to što ti imaš za ponuditi. Ili što će ona masa koja se neće znati poboljšati? Gledati sa strane? Zašto? Zato što si ti "pametan"? Pa i nisi onda baš...
Cijela njegova filozofija se temelji na tezi da je, kao prvo, on natprosječni pojedinac, superioran velikoj većini drugih pojedinaca. A kao drugo, da u takvoj darvinističkoj "borbi za stolice" koju je slikovito opisao jedan od forumaša na temi neće doći do urušavanja sustava i anarhije.

Ali bez brige, ukoliko se pokaže da on ipak nije toliko superioran koliko je potrebno, ili ako dođe do kolapsa u kojem mu njegova "superiornost" više neće biti od pomoći, brzo će zapjevati novu pjesmu i vapiti za humanizmom i solidarnošću.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 22:00   #29
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Cijela njegova filozofija se temelji na tezi da je, kao prvo, on natprosječni pojedinac, superioran velikoj većini drugih pojedinaca.
Da, to je tipicno neolib divljastvo: dok ja pobjedjujem onda je sve moja zasluga i ne djelim s nikime nista, jer ja sam nadmocan i zasluzan i izvolite se vi drugi, gubitnici, potruditi pa da i vi pobjedite i samo cu vam udjeliti par useless savjeta, da vidite kako sam pametan!

Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
A kao drugo, da u takvoj darvinističkoj "borbi za stolice" koju je slikovito opisao jedan od forumaša na temi neće doći do urušavanja sustava i anarhije.
Ne razmisljaju takvi o opcem dobru ili sistemu. Njima je vazno samo da danas "pobjede". Sta ce biti sutra, njih to ne zanima. Oni to nisu u stanju pojmiti, jer mozda to znaci da danas moraju prestati "pobjedjivati".

Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Ali bez brige, ukoliko se pokaže da on ipak nije toliko superioran koliko je potrebno, ili ako dođe do kolapsa u kojem mu njegova "superiornost" više neće biti od pomoći, brzo će zapjevati novu pjesmu i vapiti za humanizmom i solidarnošću.
Jasno, upravo kao odredjeni "gazda" koji svoje "carstvo" velikodusno pokloni drzavi, a u biti pokloni joj negativnu vrijednost s vise duga nego imovine i lijepo se izvuce s dobrom rezervom. Svi ti neolib stakori rado ce izmusti naivce koji placaju porez, pa ce drzava proglasiti nuznost neke mutne opce potrebe za beskorisnim smecem od banke i posuditi lovu da je "sanira".
S druge strane kad djeca siromasnih umiru od bolesti koju se moze lijeciti, e onda "nema novaca" da im se pomogne. Ekonomski sistem nam je degenerirao do te razine da bi danas vjerojatno sistem centralnog upravljanja komunistickog tipa, uz totalnu kompjuterizaciju, daleko pretekao ovu degeneriranu verziju crony kapitalizma koja vlada zapadom.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 01:10   #30
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Nece on to reci nego ti je objasnio sto ce se dogoditi - istina je i to da u mnogim stvarima covjek jednostavno ne moze biti "bolji" od automatiziranih sustava.
Nije mi ništa objasnio. Dao je primjer bankarskog činovnika - koji ne vidi alternativu.

Quote:
U tranziciji ce se dogoditi tektonski pomak u funkcioniranju drustva - drzava kakvu poznajemo, drzavna uprava, birokracija i kapitalizam sam po sebi su vec dugo obsolete, cak i u danasnjim prilikama. Nisam bas siguran da potpuna automatizacija i ideja da minijaturni postotak ljudi mogu posjedovati i upravljati vecinom bogatstva mogu koegzistirati.

Ako cemo u sfere teorija zavjere, mozda i je moguce - tako da se potamani onoliki broj populacije koji je suvisan u odrzavanju sustava. Znaci, ostavis ono malo bogatih, bit ce im cisti zrak a ostavis toliko ljudi koliko ih treba za stiskanje gumbica i poslugu. Ali jebiga, dogodi se s vremena na vrijeme da zemaljsko roblje uzme vile i motike - sumnjam tako da ce nekoliko milijardi ljudi pocrkati bez ikakvog prigovora.
To da neće moći ovakvim načinom i tempom se slažem.. Ali osim ova dva nasilna načina (koji opet mogu dobro ukupno završit) ipak je moguć i mirni tj postepeno prelijevanje para..

Quote:
Zaliti nema smisla nikoga. Ali tvoje razmisljanje je temeljeno na ideji da ce netko drugi odjebat a ti ces eto nauciti nesto ekstra pa neces.

Good luck.
Moje razmišljanje nije to niti sam ga igdje rekao. Rekao sam da ili budi bolji (ako se može) ili promijeni posao ako je to zanimanje gotovo.. Nije da zanimanja umiru u 3 dana, nego najbrže u 5-10 godina nakon što postoje jasne naznake.. A "rizičnost" se vidi i puno prije pa ono...

Quote:
theremin1 kaže: Pogledaj post
Ma ne moraš ti nikoga žaliti, samo se pitaj tko će i s čime kupovati to što ti imaš za ponuditi. Ili što će ona masa koja se neće znati poboljšati? Gledati sa strane? Zašto? Zato što si ti "pametan"? Pa i nisi onda baš...
A lijepo si odabrao scenarij i eto - tak će točno bit.. Ne trebaju se svi poboljšat nego će većina promijenit posao i bilo bi vam bolje da o tome sad razmišljate kao ništa loše, jer svi poslovi koje roboti zamijenjuju su radno extenzivni dok stvaraju prilično light poslove (s jedne strane upravljanje tim robotima i s druge strane dizajniranje i kreativne dijelove)...

Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Cijela njegova filozofija se temelji na tezi da je, kao prvo, on natprosječni pojedinac, superioran velikoj većini drugih pojedinaca.
Pa jer jesam
Quote:
A kao drugo, da u takvoj darvinističkoj "borbi za stolice" koju je slikovito opisao jedan od forumaša na temi neće doći do urušavanja sustava i anarhije.
Jebiga, da si uveo robote, imao bi dovoljno stolica za sve...

Quote:
Ali bez brige, ukoliko se pokaže da on ipak nije toliko superioran koliko je potrebno, ili ako dođe do kolapsa u kojem mu njegova "superiornost" više neće biti od pomoći, brzo će zapjevati novu pjesmu i vapiti za humanizmom i solidarnošću.
Ja ne vidim kak traženje da svi daju svoj doprinos nije vapaj za solidarnošću? Zašto bi se ja trgo ili prilagođavao ako porezom moram platit ne nekog na socijali, to je ok, nego nekog tko radi nešto repetitivno i blesavo za iste pare..

Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Da, to je tipicno neolib divljastvo: dok ja pobjedjujem onda je sve moja zasluga i ne djelim s nikime nista, jer ja sam nadmocan i zasluzan i izvolite se vi drugi, gubitnici, potruditi pa da i vi pobjedite i samo cu vam udjeliti par useless savjeta, da vidite kako sam pametan!
Ja sam komunist a ne neolib. Ali sad živim u kapitalizmu i bez robota se to sigurno neće promijenit..

Quote:
Ne razmisljaju takvi o opcem dobru ili sistemu. Njima je vazno samo da danas "pobjede". Sta ce biti sutra, njih to ne zanima. Oni to nisu u stanju pojmiti, jer mozda to znaci da danas moraju prestati "pobjedjivati".
Da, jer namjerna stanacija je put ka boljem sistemu.. How yes no... Ako itko tu ne razmišlja o budućnosti, ali onoj pravoj a ne samo svojoj, onda si to ti...

Quote:
Jasno, upravo kao odredjeni "gazda" koji svoje "carstvo" velikodusno pokloni drzavi, a u biti pokloni joj negativnu vrijednost s vise duga nego imovine i lijepo se izvuce s dobrom rezervom. Svi ti neolib stakori rado ce izmusti naivce koji placaju porez, pa ce drzava proglasiti nuznost neke mutne opce potrebe za beskorisnim smecem od banke i posuditi lovu da je "sanira".
S druge strane kad djeca siromasnih umiru od bolesti koju se moze lijeciti, e onda "nema novaca" da im se pomogne.
Todorić nije uvodio robote nego imao tri puta više najlošijih prodavača s najnižim plaćama. Kak ti on u ovu priču ulazi, ne znam.


Quote:
Ekonomski sistem nam je degenerirao do te razine da bi danas vjerojatno sistem centralnog upravljanja komunistickog tipa, uz totalnu kompjuterizaciju, daleko pretekao ovu degeneriranu verziju crony kapitalizma koja vlada zapadom.
Pa nažalost, koliko si u pravu s prvim dijelom tolko si u krivu u drugom. Jer komunizam može funkcionirat samo u obilju i samo kada rad i extra ideja ili trud donose samo luxuz. A sve potrebe trebaju biti zadovoljene za sve. A to baš i ne možeš bez robota.

Ego je od svih vas jedini bio na tragu mog razmišljanja...

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
A osim toga, daljnjiom automatizacijom i razvojem novih izvora energije doci cemo do toga da ce proizvodnja biti dovoljno jeftina da nemati posao nece biti toliki problem.
Točno to. Ali ako odaberemo stagnaciju, biramo ovo sranje u kojem jesmo...
__________________
Netko jede grožđe i programira na kompjuteru, a jebemu pas, nar je tu za ukras...

Volim party, volim mali parking!
Čekkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 01:21   #31
Za sve doomsayere ovdje:

Peticija svijećara francuskom parlamentu 1845:
http://bastiat.org/en/petition.html

I na hrvatskom:
https://strasilo.files.wordpress.com...vjec487ara.pdf

Šta mislite, imaju li pravo? A zamisli tek kako bi se bunili protiv elektrifikacije
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Da, ali će prosperitet uživati mali broj ljudi.
Odakle ti ova glupost? Danas 70% amera ispod linije siromaštva ima Xbox i Smartphone, 99% frižider, 80% satelitsku televiziju i najviše stradaju zbog - pretilosti, unošenja previše kaolorija i nedovoljno tjelovježbe. Pitajmo Indijskog siromaha šta misli o tom dok gladuje dva dana da bi mu dijete moglo jest.

Vi socijalisti kao da ste izišli iz 1917. ravno u 2017.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 01:34   #32
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Odakle taj novac? Svejedno.
I evo, cijela zabluda komunizma u samo četiri riječi. Elegantno, jednostavno. Nisam niti sam mogao bolje
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:03   #33
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Za sve doomsayere ovdje:

Peticija svijećara francuskom parlamentu 1845:
http://bastiat.org/en/petition.html

I na hrvatskom:
https://strasilo.files.wordpress.com...vjec487ara.pdf

Šta mislite, imaju li pravo? A zamisli tek kako bi se bunili protiv elektrifikacije


Odakle ti ova glupost? Danas 70% amera ispod linije siromaštva ima Xbox i Smartphone, 99% frižider, 80% satelitsku televiziju i najviše stradaju zbog - pretilosti, unošenja previše kaolorija i nedovoljno tjelovježbe. Pitajmo Indijskog siromaha šta misli o tom dok gladuje dva dana da bi mu dijete moglo jest.

Vi socijalisti kao da ste izišli iz 1917. ravno u 2017.
Opet primitivne usporedbe s razbijanjem strojeva, nema veze s vezom ovo je druga faza ind. revolucije tj ona u kojem se čovjek mijenja strojem u potpunosti. Na kraju, će ostati samo potreba za kvalitetnim kreativcima. A nismo svi kvalitetni kreativici.
I reci mi, gdje bi to čovjek koji nije kreativan ali je npr super u popravku mehanike trebao raditi? Ili gdje će raditi netko tko nije sposoban za nešto više od ekonomske?
Automatiziraš administracju, proizvodnju, prodaju, (ajmo sad izostaviti medicinu i slično) gdje će prosječni čovjek raditi? Kako doći do novca, za ne znam teretanu, fotoaparat itd?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 15:34   #34
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Opet primitivne usporedbe s razbijanjem strojeva, nema veze s vezom ovo je druga faza ind. revolucije tj ona u kojem se čovjek mijenja strojem u potpunosti. Na kraju, će ostati samo potreba za kvalitetnim kreativcima. A nismo svi kvalitetni kreativici.
I reci mi, gdje bi to čovjek koji nije kreativan ali je npr super u popravku mehanike trebao raditi? Ili gdje će raditi netko tko nije sposoban za nešto više od ekonomske?
Automatiziraš administracju, proizvodnju, prodaju, (ajmo sad izostaviti medicinu i slično) gdje će prosječni čovjek raditi? Kako doći do novca, za ne znam teretanu, fotoaparat itd?
Nece raditi. Do novca ce vjerojatno tako da ce mu ga drustvo pokloniti. S aspekta drustva potpuno je svejedno dobiva li covjek novce kao nekakav temeljni dohodak ili radi nepotreban posao pro forma.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 19:57   #35
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Nece raditi. Do novca ce vjerojatno tako da ce mu ga drustvo pokloniti. S aspekta drustva potpuno je svejedno dobiva li covjek novce kao nekakav temeljni dohodak ili radi nepotreban posao pro forma.
Da. U teoriji. U praski, javiti će se Marko ili Ana. Njima, lupam, 2000 eura mjsečno neće biti dovoljno. Jer bi Marko, htio veće mišiće a Ana bolje tajice.

Pa će se javtiti Helena i Željko koja bi htijeli više jednostavno zato što misle da mogu.

Kako onda ljudima omogućiti dolazak do posla u skladu s njhovim mogućnostima u svijetu u kojem je potreba za radom minimalizirana?

Jasno ti je da sustav mudraca neće funkcionirati?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 20:03   #36
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Da. U teoriji. U praski, javiti će se Marko ili AnaNjima lupam 2000 eura neće biti dovoljno. Jer bi Marko, htio veće mišiće a Ana bolje tajice.

Pa će se jvtiti Helena i Željko koja bi htijeli više jednsotavno zato što misle da mogu.

Kako ponda ljudima omogućiti dolazak do posla u skladu s njhovim mogućnostima u svijetu u kojem je potreba za radom minimalizirana?
Nikako. Ako nemaju nikakav talent, osobinu ili vjestinu koju mogu ponuditi drugima, nece moci zaraditi iznad osnove koju ce dobiti.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 20:10   #37
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Da. U teoriji. U praski, javiti će se Marko ili Ana. Njima, lupam, 2000 eura mjsečno neće biti dovoljno. Jer bi Marko, htio veće mišiće a Ana bolje tajice.
... Kako onda ljudima omogućiti dolazak do posla u skladu s njhovim mogućnostima u svijetu u kojem je potreba za radom minimalizirana?
Ako imaju UBI, onda bi bilo logicno da imaju nesto love koju mogu potrositi na sto zele, dakle to bi im trebalo pokriti sitna zadovoljstva tipa teretane i proteina ili tajica. Ako im nije dovoljno, uvijek im preostaje da nude na trizstu neku uslugu kojom ce si zaraditi za taj sitni trosak: npr. pricuvam nekome dijete, taj mi od svog UBI-a da nesto sitno, drugome pomognem s recimo seobom i skupi se. Nedovoljno da zive od toga ali dovoljno za extra detalje. Uz UBI gig economy je OK jer ljudi ne moraju zivjeti od gig-ova, nego ih rade za extra prihod.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 20:14   #38
Quote:
Čekkić kaže: Pogledaj post
A lijepo si odabrao scenarij i eto - tak će točno bit.. Ne trebaju se svi poboljšat nego će većina promijenit posao i bilo bi vam bolje da o tome sad razmišljate kao ništa loše, jer svi poslovi koje roboti zamijenjuju su radno extenzivni dok stvaraju prilično light poslove (s jedne strane upravljanje tim robotima i s druge strane dizajniranje i kreativne dijelove)...


...
Pitanje jest ima li većina sposobnosti kreiranja i dizajniranja takvih proizvoda i usluga i koliko ti takvih treba. Što se tiče automatizacije, pa jel ti stvarno misliš da netko ide prema robotizaciji iz bilo kojeg drugog razloga osim uštede? A štedi na ljudskom radu, kratko i jasno. Robotizacija nije isto što i industrijalizacija, niti s istim posljedicama. U svakom slučaju, to je i psihološki i socijalno i ekonomski ogromna promjena koja očekuje čovječanstvo, i koja zahtijeva pomno upravljanje posljedicama promjene sustava, osim ako ne želiš da ljudima postane savršeno jasno da između maltretiranja ljudi putem "pameti" i putem mišića i oružja, etički, nema baš nikakve razlike, i da je to da netko štiti tvoju nadmoć pameću stvar društvenog dogovora, a ne nikakvog svetog pravila, i nikakav razlog da oni budu gladni. Dakle, "pametni", pamet u glavu.
theremin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 20:39   #39
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Nikako. Ako nemaju nikakav talent, osobinu ili vjestinu koju mogu ponuditi drugima, nece moci zaraditi iznad osnove koju ce dobiti.
I upravo si razbjesnio 90% ljudi
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 20:46   #40
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
I upravo si razbjesnio 90% ljudi
Nije. Pogledaj moj post i vidjet ces da ima nacina. Osim toga ljudi danas sve vise razumiju razliku izmedju osiguranih osnovih zivotnih potreba i extra detalja.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.