Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2004., 18:43   #1
Čiča Goriot... i Balzac

Jedna od najboljih knjiga koju sam pročitao. Pariz kao primarni krajolik, sa svojom starom aristokratijom, novostečenim bogatsvima neprosvećenih, srednjom klasom, polusvetom, profesionalcima, slugama, mladim intelektualcima, sveštenicima, kriminalcima... U tom socijalnom mozaiku Balzac je imao likove koji se ponavljaju, primerice Eugène Rastignac, koji dolazi iz osiromašene provincijalne porodice u Pariz, meša se s plemstvom, traga za bogatstvom, kocka se, te ima mnogo ljubavnica. (Henry de Marsay pojavljuje se u čak 25 romana.) Meni je najbolji (koliko god bio površan opvaj epitet, moram ga upotrebiti) lik Madame la Viscomtesse de Beauseant.

Čiča Goriot, prvobitno objavljen u Revue de Paris 1834, pojavio se u obliku knjige 1835. Knjiga je adaptacija Shakespeareovog komada Kralj Lear, pesimistična studija bolestî buržoaskoga društva nakon Francuske revolucije. Pripoveda se o dve isprepletane priče Eugènea de Rastignaca, mladog i ambicioznog, no siromašnog mladića, i starog Goriota, fabrikanta, oca koji žrtvuje sve zarad svoje dece. Njegove kćeri, Anastaria i Delphine, udate su u bogate porodice. Srame se svoga oca i posećuju ga samo da bi tražile novac, a u jednoj od poseta Rastignac se zaljubljuje u Delphine. Goriot je postepeno izgubio sav svoj novac, te nema dovoljno da plati za svoju sahranu. Na samrtničkoj postelji saznaje za egoizam svojih kkćeri — one ne dolaze da ga posete. U isto vreme on im oprašta, te priznaje svoje greške. Sahranu će platiti mladi Rastignac, a Goriotov kovčeg biće praćen luksuznim kočijama svojih dveju kćeri. Balzac s izraženom privrženošću opisuje izgled Pariza, svoje Muze. Grad je jedan od likova, lik koji ima svoju volju i svoj govor...

Honoré de Balzac pisao je od 14 do 16 sati dnevno, pijući posebno spravljenu parisku kafu. Posle večere spavao bi nekoliko sati, budio se u ponoć i radio do jutra. Kažu da je, i pored svoje posvećenosti pisanju, imao vremena da se posveti životnim uživanjima.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 18:49   #2
Već sam mislio da ćeš zaboraviti dio o putenosti.

Koliko znam, živio je kod neke gospođe s dvjema kćerima i uspio je, zahvaljujući diskreciji, sa sve tri završiti u krevetu.

Eto, nije se uvijek korisno hvaliti svojim seksualnim pothvatima. Koliko je god ugodno.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 18:58   #3
Quote:
stitch kaže:
Već sam mislio da ćeš zaboraviti dio o putenosti.

Koliko znam, živio je kod neke gospođe s dvjema kćerima i uspio je, zahvaljujući diskreciji, sa sve tri završiti u krevetu.

Eto, nije se uvijek korisno hvaliti svojim seksualnim pothvatima. Koliko je god ugodno.
Pa taj sam deo i stavio zbog tebe. Ha-ha. Znao sam da ćeš ga proširiti.

Nadam se da će tema potrajati, pa ću moći napisati još ponešto.

Kažu da su u Parizu postojali posebni tehničari u štamparijama koji su umeli da tumače prepravke u njegovim rukopisima. Nikada nije bio zadovoljan onim što je napisao.

P. S. Možda se javi Didi. He-he-he.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 21:06   #4
kažeš da su isprepletene dvije radnje.. zaboravio si robijaša Vautrina, ipak su tri. upravo sad imam za lektiru pa mi je 'friškije'

Čiča Goriot je tek jedna od preko stotinu knjiga iz divno zamišljene Ljudske komedije (tko će sve to pročitat ) koju ipak nije uspio dovršit..

pred kraj života se oženio za neku velikašicu.. čini mi se Čehinju ili tako nešto, , i trošio je strašno puno a ništa nije koristio jer je po cijele dane provodio u jednoj sobici pišući, tako da je praktički cijelo vrijeme bio u dugovima. treba i to znat
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 22:19   #5
Quote:
Luđakinja kaže:
kažeš da su isprepletene dvije radnje.. zaboravio si robijaša Vautrina, ipak su tri. upravo sad imam za lektiru pa mi je 'friškije'

Čiča Goriot je tek jedna od preko stotinu knjiga iz divno zamišljene Ljudske komedije (tko će sve to pročitat ) koju ipak nije uspio dovršit..

pred kraj života se oženio za neku velikašicu.. čini mi se Čehinju ili tako nešto, , i trošio je strašno puno a ništa nije koristio jer je po cijele dane provodio u jednoj sobici pišući, tako da je praktički cijelo vrijeme bio u dugovima. treba i to znat
Vautrin je samo jedan od likova, možda čak i suštinski. U književnoj se teoriji on zove rezoner. Obrati pažnju na to.

A njegova priča baš se i ne izdvaja kao ove dve... Ili...
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 09:57   #6
ali, Vautrin se pojavljuje kroz skoro sva djela Ljudske komedije tj. moglo bi se reć da je glavni lik cijelokupne Lj. k. pa prema tome..
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 10:07   #7
Dobro kažeš, ali taj je lik tek naknadno dobio svoju svrhu odnosno bio razrađen da iznosi određene piščeve društvene stavove.

Kada se gleda samo taj roman, Nymann je u pravu: njegova je uloga sporedna.

No, to me je podsjetilo na jednog drugog zatvorenika, koji je ukrao dva kruha i završio u tamnici. Izgleda da Francuzi vole taj motiv.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 14:54   #8
Quote:
stitch kaže:
Kada se gleda samo taj roman, Nymann je u pravu: njegova je uloga sporedna.
Uvek imam advokata.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 22:46   #9
dečki, dečki.. posavjetovala sam se i sa čitankom - ona isto kaže tri fabule. a valjda čitanka laže

mislim, kao da je bitno.. odmaknite se dalje, vrijeme je. a ja za sad gibam s topica, potroših sve pametne.

nego, jeste li pročitali išta drugo Balzacovo? Eugenea npr.? ili vam je samo Čiča drag
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 22:51   #10
Grandeta? Jesam. Bolji mi je Otac Goriot.

I nikad nisam tvrdio da ne postoje tri fabule. Nego da je Vautrin manje bitan.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 22:57   #11
Quote:
Luđakinja kaže:
dečki, dečki.. posavjetovala sam se i sa čitankom - ona isto kaže tri fabule. a valjda čitanka laže
Ja sam rekao da se priča ne izdvaja, ne i da ne postoji.

Čitao sam Evgeniju, Ljiljan u dolu, Šagrinsku kožu. I, kao mnogo puta dosad, slažem se sa stitchem.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 02:56   #12
Ali šiješ me u pročitanim romanima. Pa ja ću poludit'.

Zar ti je Balzac opsesija?

Mene je, priznajem, prilično obeshrabrila veličina njegova opusa.

Poput Luđakinje, rekao sam: "Tko bi to sve pročitao, pa nisam pao s Marsa" ( još sam dodao i #@!"#*$@, što zbog pristojnosti neću navoditi) i - prešao na Zolu.

Jednom će me moja manijakalna sustavnost i temeljitost odvesti u bijelu sobu. Obloženu jastucima.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 10:21   #13
čiča je strašno strastven, okrutan i tužan roman, realističan. ljudski, a balzac je pravi pisac prljave i patetične buržoazije u kojoj je važnije imati nove rukavice nego biti sit. a i samom mu je kreativnost bila ložena zelenim razlozima, ak se ne varam zbog dugova je bio prisiljen štancati romane/ne, nemislim ja da im to umanjuje vrijednost
druge romane nisam čitao, u knjižnici nisam ni viodio nešto osim grandeta. no, morat ću uhvatit vremena bar za njega
a zainteresirali ste me i ovim detaljima iz biografije pa bi i nju mogao malo proučiti
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 12:45   #14
Quote:
stitch kaže:
[B]Ali šiješ me u pročitanim romanima. Pa ja ću poludit'.

Zar ti je Balzac opsesija?

Mene je, priznajem, prilično obeshrabrila veličina njegova opusa.

Poput Luđakinje, rekao sam: "Tko bi to sve pročitao, pa nisam pao s Marsa" ( još sam dodao i #@!"#*$@, što zbog pristojnosti neću navoditi) i - prešao na Zolu.

Obično čitam 5 knjiga istovremeno (nekad i više), i uspeva mi. Čitavši Goriota, odlučio sam da još malo prošaram kroz Balzacov opus. Ne zato što mi se sad toliko sviđa, bez ikakvog posebnog razloga.
Mene plaši to što sam od Simmonsa pročitao samo Endymiona, a ti neko njegovo delo čitaš treći put (ako govorimo o Danu Simmonsu)! I, čudi me da nisi čitao Odiseja Elitisa, grčkog Nobelovca (malim slovima?).
A gde si ti to rekao #@!"#*$@? Nisam to nigde pročitao.
Quote:
Jednom će me moja manijakalna sustavnost i temeljitost odvesti u bijelu sobu. Obloženu jastucima.
Trebalo bi da vidiš mene i moju sustvanost i temeljitost. Zastrašujuće.

Quote:
Više sam knjiga zaboravio nego što će bilo tko ovdje pročitati.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 13:00   #15
Skrećem s teme

Da dodam još dve-tri...

Čini mi se da bi deo ostvarenja mojih snova bilo da znam onoliko o jeziku koliko i ti.

Quote:
Drugo, dugo nisam otvorio taj roman. Prva su mi se dva dijela ciklusa izlizala od upotrebe. Ali, Endymion ima ulomaka koji mi se sviđaju. Često tako uhvatim nešto davno pročitano pa tražim određene rečenice, čitam ovdje-ondje i prisjećam se zaboravljenog. Simmons je talentiran pripovjedač, volim njegove opise pejsaža i ljudi. Ima dobro oko i zapaža detalje.

Treće, profesionalac sam i knjige čitam drukčije nego amateri. Ne mislim pritom na kvalitetu (u smislu bolje - lošije) niti na kvantitetu (više - manje) nego na način čitanja. Gledam kako koji pisac koristi određene pripovjedačke tehnike, izlaže li radnju opisom ili dijalogom, što od njega mogu naučiti... Pritom nije bitno što uglavnom pišem za svoje ladice. To je samo privremeno, jednom ću biti slavan i bezobrazno bogat.
Ovo me plaši. Jer, više nego što liči na mene, iako nisam "profesionalac", tj. nisam studirao književnost...

Zadnje uređivanje Nymann : 31.01.2004. at 17:39.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:39   #16
offtopic

Quote:
Nymann kaže:
Quote:
quote:
Drugo, dugo nisam otvorio taj roman. Prva su mi se dva dijela ciklusa izlizala od upotrebe. Ali, Endymion ima ulomaka koji mi se sviđaju. Često tako uhvatim nešto davno pročitano pa tražim određene rečenice, čitam ovdje-ondje i prisjećam se zaboravljenog. Simmons je talentiran pripovjedač, volim njegove opise pejsaža i ljudi. Ima dobro oko i zapaža detalje.

Treće, profesionalac sam i knjige čitam drukčije nego amateri. Ne mislim pritom na kvalitetu (u smislu bolje - lošije) niti na kvantitetu (više - manje) nego na način čitanja. Gledam kako koji pisac koristi određene pripovjedačke tehnike, izlaže li radnju opisom ili dijalogom, što od njega mogu naučiti... Pritom nije bitno što uglavnom pišem za svoje ladice. To je samo privremeno, jednom ću biti slavan i bezobrazno bogat.



Ovo me plaši. Jer, više nego što liči na mene, iako nisam "profesionalac", tj. nisam studirao književnost...
Nymann, stitch je mislio upravo na Endymiona. Prvi njegov SF je bio Hyperion. Šest mjeseci poslije izlaska Hyperiona je izašao Pad Hyperiona. Par godina poslije, kao svojevrstan nastavak na duologiju o Hyperionu, izašli su Endymion i Pad Endymiona. Po meni, Hyperion je najbolji od ta 4 romana.

Da ličiš na stitcha, nikad mu to ne bi rekao.


Jea, stitch je profi, on je studirao književnost, i sad zna od kojih knjiga je čaj isplativ... Roliajs...

Nymann, kad smo već totalno off-topic, da topic o Borgesu ne ide ponovo u digresije, samo sam ti htio reći da se nisam bunio na kvalitetu hrvatskih prijevoda nego na njihov nedostatak... U Srbiji je, po mojim saznanjima, prevedeno puno više SF-a. Koliko je to kvalitetno - ne znam, ali lošije od Raosa ne možete. Valjda...


Otac Goriot mi je lektira u 3. razredu, pa možda tad iskopam ovaj topic...
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 03:14   #17
Prva je knjiga Simmonsove tetralogije vrhunsko djelo. Nigdje nisam tvrdio da nije. Kako je samo napisao one priče hodočasnika, svaku drukčijim jezikom i stilom, savršeno.

Druga mi je knjiga slabija. A treću volim jer priča počinje ispočetka, na drukčijim osnovama. Ima čovjek mašte, to mu nitko ne može poreći.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 03:19   #18
Quote:
Luđakinja kaže:
kažeš da su isprepletene dvije radnje.. zaboravio si robijaša Vautrina, ipak su tri. upravo sad imam za lektiru pa mi je 'friškije'

Čiča Goriot je tek jedna od preko stotinu knjiga iz divno zamišljene Ljudske komedije (tko će sve to pročitat ) koju ipak nije uspio dovršit..

pred kraj života se oženio za neku velikašicu.. čini mi se Čehinju ili tako nešto, , i trošio je strašno puno a ništa nije koristio jer je po cijele dane provodio u jednoj sobici pišući, tako da je praktički cijelo vrijeme bio u dugovima. treba i to znat

jeste li znali da je balzak imao neverovatnu radnu energiju? jako je malo spavao, a mnogo je radio. istina je da je bio u dugovima, ali uvek kad mi je zatrebao koji dinar je umeo da napiše na brzinu koji članak za lokalne novine i tome je zarađivao pare.
__________________
kiss from mama
Majka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 03:22   #19
Quote:
Luđakinja kaže:
ali, Vautrin se pojavljuje kroz skoro sva djela Ljudske komedije tj. moglo bi se reć da je glavni lik cijelokupne Lj. k. pa prema tome..

ne bi se složila. svaki je njegov roman, koji je u sklopu lj.k., priča za sebe s jedinstvenim glavnim junakom. to što se određene ličnosti spominju u nekoliko romana ne znači da su "glavni" likovi. balzak je pokušao prikazati celokupno društvo tog vremena, a neki su se likovi našli u različitim krugovima (slojevima) društva. eto.
__________________
kiss from mama
Majka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 08:45   #20
Najmane, ne bih se ja javljala, ali moram ti odati priznanje. Da nema tebe, sirotu Eugénie Grandet (Evgeniju, Eugeniju... ovisno o prijevodu i izdanju) Luđakinja i Stitch pretvorili bi u muško.

Meni su najdraže Izgubljene iluzije, ali to i nije toliko važno.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.