Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2017., 12:24   #7041
@tutek,
Pišeš, kao da si tek jučer uplovio u Hifi vode.....ili malo zahebavaš,...
Naravno da nakon 40 + godina oko neke hife i u njoj (pa i dijela struke) dobro znam što je "sve na putu signala" od izvora do zvučnika.

Ali priča o unutarnjem ožičenju neke elektroničke komponente ili zvučnika i one vanjske, te puta signala kroz to; je sasvim drugi par rukava.
Glede svakog tog dijela, priča je odvojena i zasebna.

Zvučnički kabel i nije baš komadić žice jer se (u prosjeku ) radi o min 2 x 2,5 m (dvostruki vod), što u konačnici daje 10 m žnjore.

I dakako da to ima podosta utjecaja na zvuk.

i sam znaš da je u elektronici svaki vodić ujedno i RLC komponenta, sa svojim otporom, induktivitetom i kapacitetom.
Kada te vrijednosti nisu dobro usklađene, to dakako ima nekog utjecaja na zvuk. Najbolje bi bilo da su sve komponente u sustavu neutralne (pa i kabeli), ali toga u praksi nema.

Zadatak svakog externog ožičenja je da sa što manje kvarenja i "farbanja" prenese signal od točke A do točke B, pa tako i zv. kabela.
Kabel koji to uradi sa najmanje "štete" po ukupni zvuk, je i najbolji za određeni sustav.

Zadatak zv. kabela nije da rapidno i u večoj količini promjeni osnovni karakter zvuka nekog sustava.
Može se npr. birati neki koji "naaglašava bas" ili je "otvoreniji", ali to ovisi o preferencijama korisnika i nikako se ne smije pri tome narušiti osnovna definicija dobrog zvuka.

Ako si (kao ja i kolege) isprobao nekoliko desetaka (jeftinijih, pa skupljih, pa sve do vrhunskih) kabela, na bar desetak zvučnika (u svom i sustavima kolega), znao bi da je tu itekako čujna razlika među njima.

To je u Hifi već odavno prežvakana priča i ako igdje ima najmanje spora u vezi važnosti kvalitete kabela, onda je to kod zvučničkih kabela.....

Zadnje uređivanje olif : 26.07.2017. at 12:41.
olif is offline  
Old 26.07.2017., 13:28   #7042
Quote:
espn1 kaže: Pogledaj post
Nisam ja nešto zahtjevan što se tiče kabela(nisam pristalica skupih).Normalno SH pod obavezno,do 700-800kn.Vas par kolega imate više iskustva i mislio sam možda znate što bi leglo na ovu Rega kombinaciju.
Ko što rekosmo, možemo ti predložiti neki kabel za koji smatramo (više subjektivno), da bi mogao biti dobar. Uglavnom samim time jer se radi o kvalitetnom Brandu ili sl.:

http://www.njuskalo.hr/audio-ostalo/...oglas-22610449
Audioquest ko Audioquest...moguće dobar i u tom dijelu ponude (imao punoo skuplji Mont Blanc).

http://www.njuskalo.hr/audio-ostalo/...oglas-21478157
Naravno, dobro sjeda uz Naim komponente, možda (kao Englez) dobro sjedne i na Regicu....

http://www.njuskalo.hr/hi-fi-ostalo/...oglas-22833255
Imao taj kabel duže vrijeme na probi, na drugom paru zvučnika (Audio Epilog) i ako se još malo spusti cijena (kao i za ostale prijedloge), nije loš izbor...
olif is offline  
Old 26.07.2017., 13:56   #7043
Kao što sam rekao,nisam za neke skupe kabele.Svako ima svoje mišljenje oko kabela,ne bi htio da se ovo sad produži na neke duge rasprave.Ali,svaki vaš savjet cijenim.Zato sam i pitao na ovom forumu.
espn1 is offline  
Old 26.07.2017., 14:36   #7044
Pa, skužili smo i zato sam predlagao kabele unutar Budgeta...
...pa sam tako zaboravio staviti ovaj AQ (neterminiran tj. nema bananice) naspram malo preskupom, takvom terminiranom, u mom gornjem postu.

I ovaj terminirani AQ je jestiniji od onog prvog d 850 kn...

Da je budget veći predložio bih OVO, jer je to daleko najbolje što se za tu lovu dade ubosti, a pokrivat će i daleko jači sustav od sadašnjega....

A za "neke duže rasprave" se nemoj brinuti....
...to i jest bit Foruma i od toga Forum egzistira...dakle, samo kaži što te zanima....
olif is offline  
Old 26.07.2017., 14:48   #7045
Smisao je da pomognemo jedan drugome, na ovaj ili naj nacin...
Ne brini.
A Olif... je manje bozanstvo u ovim vodama...pa...

Kao sto rekoh, proba je majka mudrosti.
Angelbyu is offline  
Old 26.07.2017., 15:38   #7046
Ma da, moš mislit da sam ja nekaj....
......obični, u prosjeku shebani građanin, koji je od puno lijepih hobija odabral baš da si s Hifom rastura Budget (dok ga je bilo), a malo shebe i ostale zanimacije...

Ali, to je takav hobi....

Rekao dole negdje kolega @tutek da bi (kada bi po skupim kabelima slagali sustav) Hifi sustav onda mogao kaoštati i milijun eura.
Možda i ne toliko, ali ima kilometar/dva od mene dva sustava koji sigurno koštaju više od milion kuna. Jedan sam u par navrata i slušao.
A samo malo dalje ih ima još......

Tak da je to kao i sa extra skupim autima; uvijek će biti kupaca, a komponente će biti sve skuplje (ali toliko bolje sigurno ne).

U zadnje vrijeme je dosta porasla kvaliteta beskompromisnim digitalnim izvorima zvuka, dakako, za Computer audio. Cijena je porasla još dalekooo više od toga !

Cjenjeni kolega @Smoothjazz je negdje prije rekao da se npr. u DIY dade napraviti dobar DAC. Spomenuo je i projekat Pedje R. i još nekog.
Dade se, ali samo do neke granice.

Tako da ne znam kako bi se ti DIY uradci ponijeli prema npr. BADA 2 gdje su ubačeni razni algoritmi s kojima je radila cijela ekipa.
S Ovim (po meni vrlo pretjereno skupim) uređajem se dakako ne mogu mjeriti, jer za to jednostavno nemaju resurse......
olif is offline  
Old 26.07.2017., 16:27   #7047
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
@tutek,
Pišeš, kao da si tek jučer uplovio u Hifi vode.....ili malo zahebavaš,...
Naravno da nakon 40 + godina oko neke hife i u njoj (pa i dijela struke) dobro znam što je "sve na putu signala" od izvora do zvučnika.
.......
Ne, ja sam sasvim ozbiljan. I kod samogradnje zvučnika za spajanje unutar kutije uvijek koristim kvalitetan zvučnički kabel. Ali... sa razumnom mjerom jer već za 50-tak kn po metru možeš kupiti nešto od čega postoje tek mariginalno bolji i desetke pa i stotinu puta skuplji. To ti je isto kao i sa vinom, za 10kn nećeš kupiti nešto što valja, no za 50-100 kn možeš kupiti itekako kvalitetnu butelju. A ona preseravanja od nekoliko tisuća kuna za bocu su čista preseravanja. Isto i u audio svijetu. Ja ću jednom malom modifikacijom skretnice i kutije praktički svake zvučnike za malu investiciju poboljšati za klasu, recimo da je postao 50% bolji. A promjenom zvučničkog kabela sa 50 na 5000kn po metru dobit ćeš isto što si već imao, možda 1-2% poboljšanje ali za koju cijenu? Više ćeš dobiti zamjenom jednog jedinog kondenzatora kvalitetnijim u skretnici npr. nego što ćeš dobiti i sa zlatnim kabelom od milijun kuna.

Najbolji su mi oni koji imaju zvučnike od par tisuća kn u kojima je nekoliko metara jeftinog konfekcijskog kabela od 5kn po metru ali oni će investirati u vrhunske kablove koji koštaju skoro kao i zvučnici Već sam rekao, badava ti vrhunski zvučnički kabel ako sve komponente, baš svi dijelovi (a ima ih stotine)u tvom sistemu nisu te kvalitete. A tada bi sistem, već sam pisao, koštao milijune.
tekac is offline  
Old 26.07.2017., 17:15   #7048
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Cjenjeni kolega @Smoothjazz je negdje prije rekao da se npr. u DIY dade napraviti dobar DAC. Spomenuo je i projekat Pedje R. i još nekog.
Dade se, ali samo do neke granice.
Pa upravo je tu kvaka, da granice nema.

Onih dana, kada sam ja uplovio, rockna je radio obične ploče sa AD1865. Jer je Petar rekao da je AD1865 dobra berba, pa rockna isprobao.



Danas je rockna ovdje. Diskretni R2R.



A šta radi Petar? Pije rakiju i čeka. Čeka pa možda i dočeka.

Pedja nije mislio da u digitalnom audiu ima nešta za njega.

"That’s interesting. Some years ago I didn’t think that I could make better DACs than, say, amplifiers, or even loudspeakers. But it turned out that there was much more people who knew about amplifiers or loudspeakers than those who knew about DACs. During the time I actually discovered that there was practically only a handful of those who knew about issues we actually experience with digital audio."

Doktorirao je na TDA1541 (sve objavio online) i jedini se na spomenutom riješio jitter-a. Prije Pedje se TDA1541 mogao kupiti na kile, za skoro ništa. Danas ga nema. I u kojem smjeru ide...

"Integrated CD player with my own discrete DAC. And I believe it will come true in a reasonable term."

Naravno da je onome tko ne zna, jedini izbor kupovanje gotovih kit-ova i lemljenje toga doma. Ali to nije ono što mene zanima. Prednost samograditelja je da u danu može totalno promjeniti smjer, izvrnuti sve naopako, što firma ne može. U firmi je svetinja "ne talasaj".

Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Tako da ne znam kako bi se ti DIY uradci ponijeli prema npr. BADA 2 gdje su ubačeni razni algoritmi s kojima je radila cijela ekipa.
S Ovim (po meni vrlo pretjereno skupim) uređajem se dakako ne mogu mjeriti, jer za to jednostavno nemaju resurse......
Jednostavnim A / B testom se usporedi, neš ti problema. Zašto bi me zabolilo ako je mojih ruku dijelo lošije. Nema problema, idemo dalje.
smoothjazz is offline  
Old 26.07.2017., 17:34   #7049
@tutek,
Ti opet pišeš o unutarnjem ožičenju i poboljšanju skretnice, a zaboravljaš da korisnici tih "vrhunskih" kabela već imaju i vrhunske zvučnike, pa bi svako petljanje u njihov unutarnji ustroj bila neka vrsta hereze.

Intervencija u skretnički dio i ožičenje jeftinijih zvučnika se svakako isplate, a i sam sam to napravio na 3/4 svoja bivša zvučnika. Na jednom sam i mjenjao drivere, dodavao ukručenja, bitumenizirao, stavljao ovčju vunu bolje terminale....

Ali rekoh već, to je zasebna priča, priča unutar kutije.
Ona ukupna dužina vanjskog drota od 10m (za oba pola) je opet zasebna priča.

Kada budeš isprobao desetak kabela od niže do najviše kategorije; na par zvučnika (sve upogonjeno primjerenom elektronikom), i ako onda ne budeš čuo nikakvu razliku od onih zv. kabela od 10 € i onih od 3.000 €, ja ću ti vjerovati i to uvažiti.

Do tada si u neizvjesnosti ili barem pokušaj vjerovati onima koji su to probali.
Jer argumenata, da ne bi trrebalo bti nikakve razlike, baš i nemaš.

Jer, u tim kabelima je različito baš sve.
Od osnovnih materijala vodića (obični bakar naspram recimo 99,99999 čistog bakra/ srebra).
Način obrade vodića (toplinska/kriogeniziranje), dužina kristala....
Različita debljina pojedinih vodića i geometrija pletenja.
Vrsta i kvaliteta dialektrika i inih izolacionih materijala.
Način terminacije i kvaliteta konektora.
I cijena,... nažalost....

Razlika je veća od 1-2 % kako si naveo, mada su postoci u Hifi nezahvalni, ali se i tako mala razlika u High Endu uvažava.

Od onih industrijskih kabela od par tisuća kuna, neke sam i pogledao iznutra i nigdje nisam našao neki jeftini od 5kn/metar (pričamo o originalu).
Takav čak nije bio ni u jednom fake interkonektu koji je kopirao AQ srebrni Sky......

Naravno, da će netko tko ima kabel od 3.000 € velikom večinom imati zvučnik od min. 5.000 €, a u praksi i puno više, ali tu pravila više nisu tako kruta. Onih 10 % cijene kablovinja od uk. cijene sustava više i ne vrijedi uvijek...

Ako je (za primjer samo) u mom sistemiu cijena pojedine komponente (DAC, preamp, amp, zvučnici, rack/baze/podloge/trap/šiljci) min 3.000 € (novo), grubim izračunom dolazim do toga da je cijena ukupnog kablovinja veća od cijene pojedine komponente !
Druga je stvar koliko sam ja npr. platio zv. kabele (zamjenom) ili ostale
(nove !) s popustom (iz prve ruke i sl.)....
...da budem iskren, opet je to dost ozbiljna cifra.....
olif is offline  
Old 26.07.2017., 17:45   #7050
E sad, ode u krajnost. Ako vrhunske zvučnike smatraš one za 200000kn npr. onda se slažem, tu su se i unutar zvučnika potrudili. Ali da si otvarao kutije od nekih 20-30000kn znao bi o čemu pišem. Jad i bijeda jer se štedi na svakom koraku. Da se ne štedi taj isti bi prodavali za 100000kn.
Ovo o kablu od 3000€ za zvučnik od 5000€ mi je totalna glupost jer par metara kabla imaš i unutra. Hoćeš reći da je u takvom zvučniku kabel iste kvalitete kao i onaj za 3000? Onda po toj računici sve ostalo u tom zvučniku vrijedi 2000. Da si rekao dati 10% vrijednosti zvučnika za zvučničke kablove ( ne za metar nego za 2 kabla od cca 2m ili koliko već treba) rekao bih da si na gornjoj granici isplativosti. Pa više se isplati umjesto kabela za 3000 i zvučnika od 5000 kupiti neke druge zvučnike za 7900€ i kabel za 100€. Dobit ćeš sigurno bolju i kvalitetniju kombinaciju. Ne negiram vrijednost kvalitetnog kabela ali ni približno ne utječe na zvuk koliko sama komponenta. Puno puta sam raspravljao o tome i sa 15 godina starijim hifistima od sebe. Nitko nije toliko zagrižen za kablove da bi dao cijenu neke komponente za njih. Jer ne vrijedi. Druga stvar ako si iz Dubaia pa imaš 50 vila optočenih zlatom, onda ćeš kupiti takav kabel ali ne zbog zvuka nego zbog prestiža i dokaza svoje moći i bogatstva.
tekac is offline  
Old 26.07.2017., 18:07   #7051
Quote:
smoothjazz kaže: Pogledaj post
Prednost samograditelja je da u danu može totalno promjeniti smjer, izvrnuti sve naopako, što firma ne može. U firmi je svetinja "ne talasaj".

Jednostavnim A / B testom se usporedi, neš ti problema. Zašto bi me zabolilo ako je mojih ruku dijelo lošije. Nema problema, idemo dalje.
Naravno, osobno uvažavam samograditelje i dakako njihov trud.
Jedini problem (kod onih najnadarenijih) je da im za daljnji (vrhuski) razvoj fale resursi.
A to im jedino može omogučiti netko s inicijalnom lovom, dakle jača Firma.

Primjer je kolega @ilimzim koji je u Elektron Audio razvio do kraje svoje radove.....

A glede A/B testova kolega @apparatus s susjednog foruma je donio doma na probu dcS Puccini i testirao ga s ovom svojom skalamerijom:

CD player: Krell KPS20i
CD transport: Krell MD10R
CD transport: Wadia 7
CD transport : Mark Levinson No37
CD transport : Teac/Esoteric P700
DAC: Krell KPS20i
DAC: Mark Levinson No360

(to jsve e imao krajem 2015 g i mislim da je skoro sve imao i kod testa prije nekoliko mjeseci).

Vrlo brzo je zaključio ("s vilicom obješenom do poda..." ) da je dcS čujno osjetno bolji od Krell/Wadia/M. Levinson skalamerije....

Ali, ko što si rekao, ako se i nama pruži prilika doma probati nekaj takvog i vidimo kaka je to...sitnemo zube i idemo zdravonarafski dalje...
olif is offline  
Old 26.07.2017., 18:40   #7052
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
E sad, ode u krajnost. Ako vrhunske zvučnike smatraš one za 200000kn npr. onda se slažem, tu su se i unutar zvučnika potrudili. Ali da si otvarao kutije od nekih 20-30000kn znao bi o čemu pišem. Jad i bijeda jer se štedi na svakom koraku. Da se ne štedi taj isti bi prodavali za 100000kn.
Ovo o kablu od 3000€ za zvučnik od 5000€ mi je totalna glupost jer par metara kabla imaš i unutra. Hoćeš reći da je u takvom zvučniku kabel iste kvalitete kao i onaj za 3000? Onda po toj računici sve ostalo u tom zvučniku vrijedi 2000. Da si rekao dati 10% vrijednosti zvučnika za zvučničke kablove ( ne za metar nego za 2 kabla od cca 2m ili koliko već treba) rekao bih da si na gornjoj granici isplativosti. Pa više se isplati umjesto kabela za 3000 i zvučnika od 5000 kupiti neke druge zvučnike za 7900€ i kabel za 100€. Dobit ćeš sigurno bolju i kvalitetniju kombinaciju. Ne negiram vrijednost kvalitetnog kabela ali ni približno ne utječe na zvuk koliko sama komponenta. Puno puta sam raspravljao o tome i sa 15 godina starijim hifistima od sebe. Nitko nije toliko zagrižen za kablove da bi dao cijenu neke komponente za njih. Jer ne vrijedi. Druga stvar ako si iz Dubaia pa imaš 50 vila optočenih zlatom, onda ćeš kupiti takav kabel ali ne zbog zvuka nego zbog prestiža i dokaza svoje moći i bogatstva.

Ne, kolega, ti malo odlaziš u krajnost...

Ponovimo; Osnovni razlog mojeg osvrta je na tvoju tvrdnju da između zv. kablela od 13 € i onog od 3.000 € skoro pa i nema nema slušne razlike (ili je ona max 1-2%) !

Naravno, da sam vidio i neke skuplje zvučnike iznutra. Nemaju baš svi skuplji smeće iznutra. I ti bi se iznenadio kako su Rega zvučnici "jadni" izbutra, ali sviraju nekak i to se plaća...preskupo doduše...
Doćim , kolegin DIY zvučnik (on ga samo malo prilagodio) ima vrhunske dijelove izntra, pa bi takav tvornički koštal punoo više....slažem se tu...
Ali bitnije od toga je kako sve to zvuči, a to se isto plaća...

Zvučnici od 30.000 kn u mnogo slučajeva nisu vrhunski..

Nigdje nisam napisao explicite da uz zv. kabel od 3.000 € ide zvučnik od 5.000 kn.
Rekao sam da je to ishodišni minimum i trebao sam k tome dodati i da bude rabljeno. Rekoh da je to u praksi i iznad 10.000 €...ali to ionako nije bitno.
Kabel se kupuje rijeđe i ako je ok, uvijek će prije novog kabela doći bolji zvučnik...

Nisi mi rekao koliko si ti i kakvih zv. kabela i na kojim zvučnicima isprobao, da bi mogao tvrditi da među njima nema skoro nikakve razlike ?

Ne znam s kojim si to Hifistima razgovarao, ali ako su iole iskusni i imaju kakve/takve sustave ne bi negirali vrijednost kvalitetnih zvučničkih kabela!
Ne preskupih i neprimjerenih, već samo kvalitetnih, u skladu s ostatkom sustava.

Znam kolege kojima cijena ukupnog kablovinja prelazi cijenu zvučnika...i kaj sad.?....nitko im to ne zamjera...
Sustav im svira vrlo dobro...nema tu krutih pravila...

Ti govoriš na temelju pretpostavki, bez dovoljno slušnog iskustva s navedenim nivoima kabela, na primjerenim zvučnicima.
olif is offline  
Old 26.07.2017., 19:41   #7053
Ok. Evo moj zadnji komentar na ovu temu: ne negiram razliku između kablova ali ne možeš ti izmjenom kablova promijeniti komponentu, možeš je tek malo poboljšati, ili izborom neodgovarajućeg a skupog kabla malo pokvariti. To ti je kao da na fićeka staviš gume od porschea koje koštaju više od tog auta i kažeš da sad imaš jurilicu. Ne nego imaš gume koje ne možeš iskoristiti na tom malom automobilčiću. Utjecaj kabela postoji ali prijatelju uvijek je razumnije kupiti skuplju komponentu koja ima odgovarajući karakter zvuka a kablom možeš napraviti tek fino, ali stvarno fino podešavanje, ako nisi zadovoljan nema tog kabela koji će popraviti pa da košta milijun eura.
Komponente koje najčešće slušam ( i društvo u kojem se krećem) na žalost nema neke ekstra skupe komponente. Uglavnom su to do 1000 ili 1500eura, tu i tamo koja polovna može biti duplo skuplja dok je bila nova. Takvima uglavnom izrađujem zvučnike, i to najčešće do 10000kn materijal, a ima i onih koji žele hifi za 100 eura ili ekstra duboki bas iz starih Dainichi mikro kineskih linijica sa kutijama od kartona.
Sve ostalo čujem tek povremeno, najčešće na nekim hifi izložbama... Slušao sam jednom u Sheratonu zvučnike za koje su tvrdili da su tada bili kao najkvalitetniji na svijetu, jesu nisu nebitno, koštali su oko 500000kn. No meni zvuk nije odgovarao. Previše analitičan, suh... čak im nisam ni naziv zapamtio. Možda bi kablovi od 300000kn popravili stvar? Šalim se. U drugoj sobi 3x "jeftiniji" sonus faber amati futura nudi zvuk kakvog tražim i koji mi je u tom trenutku vrh vrhova. Želim ti samo reći da postoji utjecaj kabela ali postoji i autosugestija. Ja sam zvučnik-fan. Kod mene se znalo desiti da mi zvučnici vrijede više od čitavog ostatka sistema (3-4 komponente). Vjerojatno pridajem prevelik značaj utjecaju zvučnika u sistemu (ali ne postoji nitko tko će me razuvjeriti). Ti smatraš da je utjecaj kabela tako znatan. Ok. Ja ću (karikirano) zadnju lipu dati na zvučnike, ti na kablove. I svi zadovoljni.
Pozdrav

Zadnje uređivanje tekac : 26.07.2017. at 19:52.
tekac is offline  
Old 26.07.2017., 20:10   #7054
Ma, sve pet !

Nisam ni je baš neki fan zvučničkih kabela i kabela opčenito.
Ovdje sam kroz godine, velikom večinom davao slušne osvrte komponenti, kabeli su samo usput spomenuti.

Da volim imat kvalitetan kabel...volim....
...ali bih isto tako rađe zadnju lipu dao za zvučnik.
Uz dobru sobu, po meni jako važna komponenta.....
olif is offline  
Old 27.07.2017., 07:55   #7055
Kablovi.... Konkretno kod Grande Piana cuju se itekako razlike kablova.
Desetak kablova probano svaki je malo drugacije svirao.
Ovaj koji sada imam radi razliku izmedu dobrog zvuka i nirvane.
A kod mene je samo to bitno.

Ako ne cujes razliku izmedu kabla od 100kn i 1000kn trazlog su ili zvucnici ili pojacalo koje nisu dorasli zadatku.


Ekipo, skrecem temu.
Lampasi su A klasa, no postoji i tranzistorska A klasa?
Cesto citam da je npr 50W u A klasi jako puno tj po pisanju ispada da je npr 50W u A klasi jace nego 100W u AB ili D

Sonusi su zahtjevni za upogoniti i vole vece snage pojacala.
Sada je na njima Mitsubishi DA A10, pa me zanima da npr idem na monoblokove od 50W u A klasi...da li bi to bilo slabasno ili bi pariralo?
Angelbyu is offline  
Old 27.07.2017., 09:10   #7056
50W je 50W.
U A klasi je to puno zbog prirode A klase koja u tom slučaju iz uticnice vuče cca 400W.
Vaznije je kako se izlazni stupanj ponasa pri zahtjevnom opterecenju: nizak otpor zvucnika koji ide ispod 1ohm, dinamicke karakteristike (a tu A klasi nema premca), kako podnosi veliki zakret faze struje i napona..
Mosfeti su tu mozda najbolji.

Ne znam kakav je taj tvoj mitsubishi, posto je malo stariji mozda vise nije unutar tvornickih specifikacija. Kondenzatori degradiraju s vremenom, temperaturom, pitanje je njihovo stvarno stanje..

Vise od 50W ciste A klase sumnjam da itko normalan posjeduje
AKG is offline  
Old 27.07.2017., 09:29   #7057
Evo, naišao na ovaj članak (nema veze što je na ekavici), gdje je dosta jednostavno i razumljivo i onima manje stručnima, objašnjeno kako koja klasa pojačala radi:

https://www.hi-files.com/pojacala-klase/

Teoretski, 50 W snage izlaznog pojačala je uvijek 50 W, bez obzira, dal to bila A, AB ili npr D klasa.

Ali nije isto kakav je ustroj tih 50 W i što stoji iza tih 50 W (Kakvo napajanje i sl).

Gore u linku je navedeno da je prednost A klase ("da kroz tranzistor mogu proći obje poluperiode signala i da cijeli signal bude vjerno reproduciran").
Nedostaci su mala iskoristivost i zagrijavanje.

Dakle, 50w bilo koje klase nije i ne može biti 100 W bilo koje klase !

Ali ako iza tih 50 W stoji predimenzionirano i kvalitetno napajanje (trafo, elektroliti..) amp će se kod opterečenja, pikova i zahtjevne dinamike bolje snaći i "ljepše" reagirati od nekog manje kvalitetno ustrojenog pojačala iste ili čak i više nazivne snage.
Dakle, ponudit će manje distorzija i izobličenja, manje će se narušiti ukupna zvučna slika kod zahtjevnijih dinanamičkih uzleta i povečanja glasnoće i sl.
A i ono najvažnije, večinom će ljepše i ujednačenije zvučati.

Manje je bitno dal ćeš ti na svoje Sonuse priheftati neko izlazno pojačalo u A klasi (pa i u AB ak je kvalitetno), ili ćeš piknuti monoblokove u A klasi !
Najbitnije je, koliko je svaki od tih izlaza zasebno kvalitetan, po konstrukciji i po zvuku (za ženu i po izgledu...).

Vjerujem da bi i moj izlaz u A klasi sa svojih "samo" 60W (i prek 40 kg) također mogao držati tvoje Sonuse za jajca.....
olif is offline  
Old 27.07.2017., 11:04   #7058
Tako je, kod A klase izlazni elementi (tranzistori, cijevi,..) su cijelo vrijeme u radnom podrucju potpune linearnost da se tako izrazim.

Sve zahtjevnije aplikacije pojacala rade u A klasi, tamo gdje je brzina prioritet, tipa odasiljaci, mjerna tehnika i sl.

Pretpojacala uglavnom sva rade u A klasi, ali ona nisu problem jer se radi o malim snagama.
Problem nastaje kad ti treba veća snaga.

Istini za volju meni je mojih 2x25W mosfet A klase mrvicu pretanko za moje ProAc studio 115, pa kad se malo jace odvrne osjeti se nedostatak snage.
Tome ide u prilog veći dnevni boravak čiji volumen zraka zvučnici moraju pobuditi (cca 33 m2).

Iz tog razloga sada polako gradim 50W dual-mono mosfet Pass F5. Dual mono pocevsi od sekundara transformatora .
To će bit prava stvar siguran sam..
AKG is offline  
Old 27.07.2017., 11:24   #7059
Tak nekak ....

Sigurno ćeš dobiti bolju kontrolu i perfomanse s duplo jačim dual mono izlazom
u A klasi !

Imaš dobre zvučnike i neki srednji projekt s Visaton driverima (nek se ne srdi @tutek) mora biti jako dobar da bi se približio Proac-ovoj filozofiji zvuka.
Osobno bih išao na veće Proace (za tu sobu)...šparati lovu i čekati SH priliku....
olif is offline  
Old 27.07.2017., 11:30   #7060
Quote:
AKG kaže: Pogledaj post
Vise od 50W ciste A klase sumnjam da itko normalan posjeduje
Bratić je skroz normalan tip. I ima 120W A klasu. Ako ju nije prodao.



Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Sigurno ćeš dobiti bolju kontrolu i perfomanse s duplo jačim dual mono izlazom
u A klasi !
I poduplan račun za struju, naravno.

Zadnje uređivanje smoothjazz : 27.07.2017. at 11:41.
smoothjazz is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:05.